NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 293. 1910. Dinsdag 13 September 24e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH 7ERS0HIJNT ZESMAAL PER WEEK DE JONGt-VERWEST, te Goes PRIJS DER ADVERTENTIËN Snippers uit de oude doos. .'amggnm-- IEDEREN WERKDAG DES AVONDa 1 rijs per drie maanden franco p. p. 1,25. I nkele nummers 0,02*. S. J UITGAVE DER FIRMA VAK ÏEBS^S F. P. D°HSJ:j, te Middelburg. van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1 —5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent 5tlï, die zieh met 1 Oct. a. s. op ons Ijmï abonnceren, ont vangen liet tot dien datum jf r ft 11 Baiteiludsek Üiarzitfil. België. Dertig jaar geleden waren wij getuige van de ontvangst welke de vorstelijke re sidentie,en nu wijlen onze Koning Willem III den Belgischen Koning Leopold II bereidden. Die ontvangst was echter niet algemeen hartelijk. Men hoorde geen gejuich, en bij het vertrek van Koning Leopold aan hetHollandsche-spoorstation stond een groote menigte zwijgend den vertrekkenden vorst aan te staren, tot de ridderlijke vorst zijn hoed afnam, en het velk eerbiedig groetteeerst toen klonken luide kreten van toejuiching. Toen hoorde men ook in een der zit tingen van de Tweede Kamer baron v. Wassenaar v. Catwijck, den president der antirevolutionaire Kamerclub pro testeeren tegen deze veel te vroeg uit gelokte verbroedering, dewijl immers in de residentie nog oud strijders rond wandelden, waaronder verminkten als onder anderen generaal Van Limburg Stirum met zijn houten been, welke al len aan de Belgische naburen en terecht geen goed hart toedroegen. Doch dit is thans niet meer mogelijk. Oude veeten zijn vergeten, en gedempt de bron van twist(en) van lijden, zoo veel lijden zelfs d'er in nring uitgewischt. Een vrij wat hartelijker, algemeener begroeting dan in 1880 Leopolds deel was, zal deze week te beurt vallen aan diens opvolger Albrecht. Leopold van Saksen Coburg was ge huwd geweest met aartshertogin Maria Henriëtte van Oostenrijk, en uit dit huwelijk waren drie dochters geboren prinses Stefanie, vroeger gehuwd met aartshertog Rudolf van Oostenrijk-Hon- garije, thans gravin Lonyayprinses 4o2 FEUILLETON. DOOK SCiJLDIS. Nog iets over Natuur- verschijnselen. L Vroeger hebben wij al een en ander maal enkele natuurverschijnsels, en de gevolgen er van, besproken voor zoover deze althans meest op Zeeland betrekking hadden. Wij hadden het eerst over de verschil lende weersgesteldheid, vervolgens over- strenge- en zachte winters, droge en natte jaren en, in verband daarmede dure en goedkoope tijden. Iets dergelijks geeft ons- aanleiding, ook nu weder onze aandacht te wijden aan een, toen niet door ons behandeld onderwerp. Wij zullen ons allen wel herinneren, dat in de maand Januari van dit jaar, gedurende vele avonden, aan den weste lijken hemel, zeer dicht bij de avondster, een komeet, als staartster is te zien ge weast. Deze ster had een zeldzaam voorko mend groot lichtvermogen en was in geheel Europa zichtbaar. Op een der helderste avonden van die maand, door een sterken kijker bezien, bleek de kern der komeet veel helderder te zijn dan het oveiige. Van deze kern gingen, ter weerszijden van een donkere spleet, twee lichtstroomen uit, die, zich ombuiger de, den staart vormden, en zag men met iet bloote oog niets van de splitsing. Eer wij nu verder op dit natuurver schijnsel ingaan, willen wij eerst va deskundigen hooren, waaruit een komeet bestaat. Deze sterren worden door vele leeken vereenzelvigd met de planeten Louise, vroeger gehuwd met prins Phi lips van Saksen-Coburg, en prinses Cle mentine, thans verloofd met prins Yic tor Napoleon. E en zoon, prins Leopold, hertog van Brabant, was in 1869 als negen-jarig knaapje overleden. Wijl de Belgische grondwet niet toelaat, dat vrouwen in de regeering opvolgen, ging de kroon over op den broeder des konings, den graaf van Vlaanderen, en diens zonen. Wijl een toenemende ongeneeslijke doofheid de kans op de opvolging den graaf van Vlaanderen ontviel, werd al spoedig diens oudste zoon als troonop volger gedoodverfd en opgeleid. Doch deze prins Boudewijn (wiens moeder prinses Maria van Bohenzollern was) stierf in 1891. En zoo werd, na het overlijden van den graaf van Vlaanderen, diens tweede zoon, prins Albrecht, koning der Belgen. Albrecht Leopold Clemens Maria Mein rad, was in 1875 te Brussel geboren. Te zamen met zijn broer en zusters, prinses Henriette, die gehuwd is met den hei tog de Vendöme, en prinses Josephine, thans gemalin van prins Karei van Ho henzollern Sigmaringen werd de prins in het ouderlijk huis zeer zorgvuldig opgevoed. Wijl zijn vader wegens de straks ge noemde kwaal den koning niet meer kon vertegenwoordigen bij ontvangsten en dergelijke, werd dat aan Prins Albert opgedragen. Daardoor reisde hij veel onder anderen naar en door Noord Ame rika en Congo-stait, en nam hij velerlei vooruitstrevende denkeelden over. Den 2en October 1900, trad Prins Al brecht in het huwelijk met hertogin Eli sabeth Valerie van Beieren, een dochter van den bekenden hertog Theodoor, die als oogarts zulk een goeden en grooten naam verwierf, ver buiten de grenzen van zijn vaderland. Zij was de nichten het petekind van Keizerin Elisabeth van Oostenrijk. In Weenen leerden de Koning der Belgen en zijn echtgenoote elkander b. v. onze aarde enz. De sterrekundigen, w.o. de geleerde Bessel, beweren dat dit evenwel zoo niet is- Volgens hen bestaat een komeet niet uit vaste stofgeen land of bosch of berg vindt men er op. 't Is als 't ware een reusachtige gasbel, die door de lucht ledige, oneindige ruimte van het heelal vliegt, dikwijls van vorm verandert en gemakkelijk in den toestand van ver vluchtiging overgaat. De omloopstijden van die hemellicha men zijn ook zeer verschillend. Van sommigen jis die slechts enkele jaren, van andere echter eeuwen. Van een in 1840 verschenen komeet heeft men zelfs berekend, dat zij met minder dan 13864 jaren noodig heeft om haar omloop in de zon te volbrengen. De fijnheid van de staartstof van der gelijk hemellichaam moet buitengewoon zijn, want door een staartdikte van 20.000 mijlen kan men nog het kleinste sterretje zien flonkeren, zonder dat men ook maar eenige straalbreking opmerkt. Een klein aantal kometen heeft zich in meer dan één staart mogen verheugen. Het merkwaardigste voorbeeld daarvan bood de komeet van 1744, die in den nacht van 7 op 8 Maart zes staarten vertoonde. Het aantal „ontdekte kometen is steeds grooter geworden. Tusschen de jaren 612500 vóór Chr.nam men er drie waar, in de jaren 18021894 niet minder dan 281. Van die 281 waren echter maar 30 met het bloote oog zichtbaar. Hoe grooter de omloopstijd van zoo'n ster is, des te grooter is ook de onzeker heid omtrent haar bezoektijden. Een om loopstijd van minder dan 100 jaren, heeft o.a dè komeet van Halley, nu laatst in Mei van dit jaar verschenen. Er zijn, tot dusver 18 verschijningen van deze ster hekend de vroegste in 't jaar 12 vóór Chr. De komeet van d'Arrest in 1890 't laatst kennenbij de begrafenis v m Keizerin Elisabeth was Prins Albert als vertegen woordiger van zijn oom aanwezig en Prinses Elisabeth was met haar ouders overgekomen om de lijkplechtigheid bij te wonen. In het najaar van 1899 had de tweede ontmoeting plaats, en in het voorjaar van 1900 de verloving, in het paleis der ex-koningin van Napels te Parijs. Na haar huwelijk wist zij de harten van 't Belgische volk stormenderhand te veroveren, met haar zorg voor lijdenden, welker behandeling zij practisch van en bij haar vader in de klimiek geleerd had. Ook bewoonde het Prinselijk paar slechts een eenvoudige gehuurde woning in de Rue de la Science en hun huwelijk was in tegenstelling met dat van koning Leopold tevens zoo innig en hartelijk mogelijk. Zoo werd de Prinses al spoedig popu lairder dan de Koningin, zelfs zoo dat deze haar eens toevoegde „gij zijt reeds meer Koningin dan ik". Sinds 't overlijden van Koning Leopold, 17 December 1909, is Albrecht Koning. En nu gaat hij aan de bevriende vorsten een bezoek brengen. In de eerste plaats aan hen, bij wie „de oude veten zijn vergeten. Daarom krijgen nog dit jaar achtereenvolgens Nederland en Oostenrijk een beurt. Aan het hof van den Keizer van Oostenrijk was sedert den ongeluk - kigen zelfmoord van Prins Rudolf, de man van Prinses Stefanie, geen Belgi sche vorst of vorstin meer gezien. In October zal daar de Koning en de Ko ningin van België logeerenen deze week zal ons Koninklijk Huis, en het Neder- landsche volk, vertegenwoordigd in de burgerij van Amsterdam, aan dat Ko ninklijk echtpaar toonen dat Nederland en België weer hereenigd zijn, en nu niet, gelijk van 1815 tot 1880, langs kunstma- tigen weg, doch veel meer, op natuurlijke wijze, en de oude veten voor goed zijn weggeborgen. zichtbaar, gaf in 1845 46, het nog nooit geziene srhouwspel, dat zij zich in twee zelfstandige, gelijkvormige, maar van ongelijke grootte kometen splitste, beide deelen voorzien van kop en staart. De nieuwe, kleinere ster, stevende in noor delijke richting, de grootere zuster voor uit. De afstand tusschen beiden was tot Maait 4^.000 mijlen. In 1852 verscheen de komeet van Bïela weer en wel, als in 1846, dubbel. De afstand tusschen de beide sterren _was tot 350.000 mijlen gestegen. In 1859 kon men deze komeet, wegens haar on- gunstigen stand, niet zien, maar in latere jaren was de stand zeer gunstig, maar, hoe men ook zocht, men vond baar niet. Men neemt dan ook algemeen aan, dat de Biela-komeet zich opgelost heeft en als komeet niet meer zichtbaar is. Haar overblijfselen hebben vermoedelijk, door een prachtige sterrenregen op 27 en 28 Nov. 1872 en in 1885 een schitterend afscheid willen nemen. De komeet van Barnard, in 1892 ge zien, omlooptijd 65 jaren, is ten slotte bijzonder interessant, omdat zij de eerste door middel van de fotografie ontdekte komeet is. Wanneer wij oude geschiedenissen en kronieken opslaan, dan moeten wij ons verbazen over de vreeselijke beschrijvin gen, die zij van deze hemellichamen ge ven. Het waren veelal verschrikkelijke luchtmonsters, die bloed en vlammen braakten, het waren boden en piofeten van alle mogelijke ellende, van pest, hon gersnood, aardbevingen, storm, water vloeden, veesterfte en meer zulke onhei len. Dat er zelfs, onder de geleerden dei- latere dagen, mannen gevonden werden, die geloofden dat de kometen groote on heilen aankondigden en den toorn Gods bekend maakten, blijkt ons uit een in Engeland. In dit land der werkstakingen heerscht onder de arbeiders weer groote verbol genheid. De Britsche ketelmakers namen de vorige week 't besluit tot staking, waar door binnenkort honderdduizend arbeiders op de Noordelijke werven zonder werk zullen zijn, wat beteekent dat vrouwen en kinderen meegerekend een kwart millioen menschen door honger worden bedreigd. Daarbij komt, dat het spooiwegperso- neel met de ketelmakers, die tegen hun eigen bestuur in opstand zijn, één lyn willen trekken. De beambten van het Noorder spoor hebben gedreigd de arbi trage-overeenkomst te verbreken, wijl de onderhandelingen over de invoering van den tienuurswerkdag tot dusver tot niets hebben geleid. Onder de mijnwerkers van Zuid Wales neemt de gisting toe. Dat zij zich voor- loopig hebben laten terugbrengen van hun plan om in staking te gaan, vindt zijn oorzaak alleen in de verwachting dat spoedig een staking in alle mijnen van het Yereenigd Koninkrijk zal wor den afgekondigd. Daarbij zouden dan 200.000 man zijn betrokken. En in de katoennijverheid dreigt ook een uitsluiting, waardoor 300,000 werk lieden worden getroffen. Te Oldham is een klein geschil ont staan over het ontslag van een werk man, dat tot een gedeeltelijke staking heeft geleid. Overeenkomstig de gesloten overeenkomst stelden de patroons voor dit geschil aaD het oerdeel van een scheidsgerecht te onderwerpen, doch dit voorstel is door de stakende werklieden van de hand gewezen. En nu dreigt de bond van spinnerij-eigenaars met een algemeene uitsluiting. 12 Sept. 1910. Protestantisme. Dat is óók.... „protestantisme" De „Evangelische Maatschappij", die 1665 uitgekomen boek, waarin de schrij ver, ds Johs Schuitrus, predikant en hoogl. in.de wijsbegeerte te Breda, o.a. zegt: „Het is zeker dat er groote onheilen over de gansche wereld hangen en ook over onze Republiek want wie heeft ooit een wonderlijker teeken aan den hemel, of een ster met een staart, zonder schrik gezien j In hetzelfde jaar zag het licht een geschrift van Eenryck La Been, waarin eene opgave voorkwam van de voornaam ste kometen „die sedert den uittocht van de kinderen Israels uit Egypte, aan het firmament des hemt Is gezien zijn tot dezen huidigen dag toe, met de plagen, oorlogen en gebeurtenissen, die daarop gevolgd zijn." In dit geschrift vindt men het volgende merkwaardige vers „Hij (God) laet ons heden sien, Hij toont I [aen ons van verre, Een Sterre met een Steert,een vreeselycke i [Sterre, Die flickert in ons oog en staet gelyck een i [roe, Kyck uit vry Nederlandt en Engeland sie [toe, De geessel is gereedt, God heeft hem al in [handen, En sal daermede slaen of u,of onselanden, Of beyde te gelyck, wantin een huys [gekyf, Soo slaet een Vader selfsdekinders op het [ïyf- God laet ons heden sien een sweert en [komt het swaeyen, Omhoog en voor ons oog, om daerdoor af [te maeyen, Al wat er hier omlaegh, is ryp tot synen [oogst". Ook de geschiedschrijver Wagenaar ver telt ons van twee kometen, die in 1618 hier te lande zichtbaai zijn geweest, éene te Wageningen bijeenkwam liet daar o. m. ook een gewezen roomsch priester uit Frankrijk spreken. Deze man deelde mee, dat in den laat- sten tijd niet minder dan 1500 priesters hun dienst verlaten hebben. Men vond dat heerlijk. Maar die menschen konden nu geen protestantsche predikanten worden, zei de spreker. D&ar moest men van jongsaf in „opgebracht" zijn. HmOat vond de vergadering ook. De spreker wilde daarom sommigen hunner opleiden en uitzenden in groote zalen, schouwburgen desnoods, om er te verkondigen.... wat Dat Christus Jezus in de wereld ge komen is, om zondaren zalig te maken? Neen, dat niet. Dat is te ouderwetsch. Neen om er te verkondigen de vrijheid van gedachte. b. de gelijkheid voor God. c, de broederschap der menschheid, Dat vond die Evangelische Maatschappij heerlijk. En om dit modern gedoe te bevorderen zou ze 'n subsidie geven Ook dat is „protestantisme".... Ja, waar Calvijn z'n scherpste wapenen tegen zou gekeerd hebben (Friesch Dagblad.) „Nieuwe Koers". In de Macedoniër, terecht door De Stand, een „uitnemend geredigeerd zen dingstijdschrift" genoemd, wijst ds Dijk stra op het volgende bericht „Voor de goede diensten, door het Rijnsche zendelinggenootschap in het vorig jaar en dit jaar verricht en nog te verrichten in het belang van het onder wijs en ter verbetering van de toestan den op de Mentawei-eilanden, is aan die vereeniging een bedrag van f15.000 uitgekeerd." Terecht wordt hierbij gesproken van een nieuwen koers. Die tevens een goede in den zomer, die maar acht dagen scheen en de andere in December, die belangrijk grooter was en langer te zien bleef. „Wij zen en onwijzen", zegt hij, «maakten er uitleggingen over en zagen er voorboden in van 's lands ongevallen,hoewel eenigen toen reeds zagen dat er uit zulke ver schijnselen der nature niets met grond te voorspellen ware*. Opmerkelijk is het dat een bericht over de verschijning van een staartster in het jaar 1759 in de «Nederlandsche Jaarboe ken*, een plaats is ingeruimd onder het hoofd,/'s Lands Zegen en Onheilen". In die regelen wordt eerst geboekstaafd „dat het einde van de maand Mei zoo koud was dat in Deventer de vroegere aardappelen en de boekweit bijna geheel verstorven waren en de eiken akkermaals bosschen zwart werden door de vorst. In diezelfde stad sleepten kinderziekten en heete koortsen velen ten gravein een gedeelte van Noord-Holland richtten de muizen in vele polders groote verwoestingen aan". Ten slotte wordt aldaar gezegd: „de komeet die de vermaarde Halley voor zegd heeft, dat omtrent dezen tijd zich vertoonen zou, is in de afgeloopen Bloei maand in ons Vaderland op verscheiden plaatsen gezien en waargenomen, doch deselve heeft geenen der rampen veroor zaakt, welke het onkundig gemeen van deselve vreesde". Het ligt intusschen voor de hand dat dit „onkundig gemeen" de strenge koude in Mei, hetzij te recht of ten onrechte aan de „starre met de staert* toeschreef en het is lang niet onmogelijk dat de boeren in Noord-Holland ook de muizenplaag be schouwden,als een door dit hemellichaam aangekondigd straf. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1