NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 292. 1910. Maandag 12 September 24e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wsd. S, X DE XONGE-VERWEST. F. P. D'HUïJ, te Middelburg. Goes PRIJS DER ADVERTENTIE UIT DE PERS. Land-, Tuinbouw ens. UIT BE PBOV1NUIE. INGEZONDEN STUKKEN. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. I rijs per drie maanden franco p. p. 1,25. i nkele nummers 0,02% SB&u UITCÉATE DER FIRMA iifo VAN van 1—5 regels 40 cent, Iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 "ent %(J, die sdch met 1 Oct. a. s. op ons F lad abonneeres, out- rangen tiet tot dien datum gratis. 10 Sept. 1910. Het schijnt bij onze staatkundige bondgenooten al eveneens te gaan als bij onsde schismatieken staan het hoogst aangeschreven bij de felste te genstanders. Zoo worden Enka en Johanna Bree- voort (Anke v. d. Vlies en Maria Michels) sinds zij tot de Chr. socialistische partij overgingen, bewierookt door Het Volk wisselen (althans eerstgenoemde) tele grammen van hulde en groetenis, b.v. als 'tCongres der S. D. A. P. bijeen is; en genieten voor hun blad (als men n.l. de belichten gelooven mag) moreelen en geldelijken steun van sociaal demo craten. Iets dergelijks doet zich voor met ons jongste .onafhankelijke" Statenlid, den katholieken notaris v. Dalsum te Hulst. Sinds deze heer over hoop is gaan liggen met de R. K. partij en de geeste lijkheid, schijnt hij in de gunst te zijn ge raakt bij de „Jansenisten". De Nieuwe Zeeuwsche releveert uit De Tijd de volgende feiten Reeds een paar maal schreef een bekend Jansenist, de heer Jan L. v. Oos te Hilversum ingezonden stuk ken in het blad van den heer v. Dal sum. Deze heer v. Os is niet de eerste de beste Jansenist, maar volgens een be richt, dat eenigen tijd geleden in de „N. R. Ct." voorkwam, is hij voorzitter eener commissie, welke tot taak heeft Jansenistische beginselen onder an dersdenkenden te verspreiden. Deze zelfde heer v.-Os schreef in het blad van den heer v. Dalsum van 16 Maart 11.„Ik heb weer een abonné voor u opgezocht en zal mijn best doen er meer te krijgen". Hoever de heer v. Os geslaagd is om abonné's voor het blad van den heer v. Dalsum aan te werven, is na tuurlijk moeilijk te achterhalen, doch zeker is het dat het ook gelezen wordt op het Jansenistische seminarie te Amersfoort. Dat de relatiën tusschen den heer v. Dalsum en de Jansenisten nog al cordiaal zijn, moge blijkeh uit het feit, dat hij een present-ex. ontvangt van het Jansenistische Maandschrift „De Oud-Katholiek". Nu zeggen deze beide laatste feiten niet veelmaar alle feiten bijeen geno men, mag men wel constateeren dat voor een partij de gewezen vrienden vrijwat gevaarlijker tegenstanders zijn dan die welke 't van huis uit zijn en de waarschuwing mag er aaD toegevoegd dat men zich toch wachte voor afglij den, voor uitwissching der grenzen, voor op visite loopen bij den politieken tegen stander. Vooral in dit laatste ligt iets onbeschrijfelijk verachtelijks. Gereformeerd Schoolverband. We leven in een tijd, waarin de vaste levensvormen van de vrije school gezocht en opgebouwd moeten worden. Dat is de taak o. a. van 't Geref. School verband. Daarom zyn we zoo ingenomen met deze nieuwe organisatie. Besturen en onderwijzers ontmoeten elkander in dat verband en kunnen samen leeren de school te dienen in Bestuur en Onderwijs. Het is zoo heerlijke taak voor het thans levende geslacht de vrijgevochte school zoo te organiseeren, dat die vrijheid ook voor Je toekomst gewaarborgd blijft. N. Prov. Gron. Ct. J. v. d. MOLEN. De Eereraad, dr. Kuyper en de Lehmann's. In het N. v. h. N. schreef de Kiekjes man1een Haagsche correspondentie, waarin eenige bizonderheden over deze zaak voorkwamen. Men zal daaruit zien, dat er toch ook onder onze liberale landgenooten nog wel zijn, die begrijpen, dat „de" zaak tot een bespottelijke hoogte opgeblazen wordt. De man hoorde dan eenige bizonder heden, die bij m'n weten zegt hij nog nergens zijn gepubliceerd. In de eerste plaats dan hoorde ik', dat de drie „vroede mannen" zich in den breede en langdurig hebben bezig gehou den met de „verdienstelijkheid" van den gedecoreerden heer Lehmann. Was die decoratie verdiend of niet verdiend Die vraag heeft de Eereiaad zeer nauwkeurig onderzocht. Voor voldoende materiaal had Dr Kuy per in zijn memorie gezorgd. Ook van andere zijde zijn bouwstoffen aangevoerd, en de eindindruk der „rechters" was, dat de decoratie in elk opzicht verdiend was. Het moet den heeren n.l. gebleken zijn, dat de heer Lehmann zich niet alleen voor „philantropische" werken interes- sèerde, maar ook dan op zeer vrijgevige wijze zijn beurs trok, wanneer groote nationale belangen financieel gesteund moesten worden. Bij 8, met name genoem de gelegenheden, moet dat overtuigend gebleken zijn. Zoo heeft hij nog onlangs op zeer royale wijze getoond, dat hij de Nederlandsche belangen in den vreemde weet te helpen. Zooals bekend, wenscht de Perzische regeering groote irrigatiewerken in eeni ge provincies van Perzië te laten uitvoe ren. Door een Nederlandsch ingenieur zijn daartoe de noodige opnamen gedaan en is het plan in kaart gebracht. Wat echter om tot uitvoering dezer plannen te komen ontbrak, wasgeld. De Nederl. Handels Mij by wie het eerst aangeklopt werd, wilde er niets van weten. De heer Cremer voelde er niets voor. Bij andere Nederlandsche geldinstituten kreeg men eveneens nul op het request. Totdat men op het idee kwam den heer Lehmann eens te polsen. En ziet, deze heer stelde dadelijk een millioen beschikbaar Ik releveer dit feit slechts om te doen zien, dat, wanneer het verkrijgen van een ridderorde afhangt van het beschik baar stellen van geld voor nationale ondernemingen gelijk in vele gevallen geschiedt de eerste Lehmann zijn rid derorde ^schoon verdiend moet hebben Dezelfde persoon, die mij deze bij zonderheden mededeelde was het dan ook in het geheel niet eens met de meening dei drie heeren, dat Lehmann H niet „verdienstelijk" genoeg was geweest om ook voor een lintje in aanmerking te kunnen komen. Geheel afgescheiden van de spitsvondige uitspraak van den Eeieraad, dat Dr Kuyper, door den „niet- verdienstelijken" Lehmann op een lijst van voorloopige gegadigden te laten plaat sen, niet gefaald heeft, omdat deze han deling geen „ambts daad" is, is het niet duidelijk, waarom Lehmann I wêl ridder orde fahig, maar Lehmann II zulks niet was. Had laatstgenoemde soms minder geld over gehad voor „nationale» onder nemingen dan eerstgenoemde? Het is mogelijk, al is mij bekend, dat ook Leh mann II zich dikwijls voor zulke dingen financieel niet ongevoelig toonde. Verder heeft Lehmann II veel solieder denk beelden omtrent de rol, die het „huis gezin" in de maatschappij moet innemen, dan Lehmann I, die daaromtrent artis tieke „fin de-siécle« denkbeelden koes terde. Bij het officieel vaststellen van iemands maatschappelijke »verdiensten" mag dit toch niet uit het oog verloren worden In den Herfst. j Buurman was wat zuinig geweest met zijn Ohilisalpeter en had nu nog 'n baaltje Chili liggen, waarmee hij geen raad wist en daarom klopte hij eens bij mij aan, om te zien, of ik hem helpen kon. Nu doe ik graag iemand een plezier, vooral een goeien vent, zooals mijn buurman is. Eerst keek ik hem een beetje lachend aan en zei zoo heel bedaard langs mijn neus heen, dat ik het erg dwaas van hem vond, dat hij niet/tij dig zijn Chili- salpeter had uitgestrooid op zijn suiker bieten, want die hadden wel wat meer Chili mogen hebben, dat kon je ze heel best aanzien. „Ja buurtje", zei ik, „waar men bemest maait menwie geen spie- j rinkje durft uitwerpen, om een kabeljauw te vangen, brengt niet veel visch mee naar huis". „Maar komaan, je vraagt me, wat je met je Chili moet doen en daarop antwoord ik kort en bondig, dat je ze voor je wintergranen gebruiken moet. Je kan er een aardig lapje mee bemes ten, want de wintergranen moeten niet veel Chili hebben, dat zou niet goed voor haar zijn. Maar een kleine hoeveelheid bijv. 100 KG. per H.A. is heel goed voor ze, vooral als de bodem niet rijk is aan opneembare stikstof, en dat gebeurt nog al eens. De kiemplantes moeten direct- opneembare stikstof in den bovengrond hebben en dat wordt ze geleverd door het Ohilisalpeter, welke meststof de stik- stof bevat in den vorm van salpeterzure zouten, dus gemakkelijk door de planten wortels opneembaar. Zwalrelzure ammo niak kan hier niet helpen, want bij deze meststof duurt het te lang eer de stik stof voor de opneming door de planten wortels geschikt is. En de plantjes moeten dadelijk gehol pen worden, want lijden zij gebrek in haar prilste jeugd, dan lijden zij latei- een kwijnend bestaan Menschen, dieren en planten moeten in de jeugd g«ed ge voerd worden. Dat stemde buurman toe en daar hij zeker al genoeg gehoord had naar zijn zin, maakte hij aanstalten om te ver trekken. „Neen papaatje", zei ik, „zoo kom je niet van mij af, ik wou je even tjes nog meedeelen, wanneer je je Chili- salpeter uitstrooien moet. Dat dien je te doen, onmiddellijk vóór het zaaien of zoodra de tarwe eventjes boven den grond staat. Dan is de groei der wintergewassen nog tamelijk krachtig, later als de tem peratuur lager en lager wordt, gaat het met den groei minder snel en kunnen dus de planten niet meer zooveel van het voedsel, dat in den bodem aanwezig is, profiteeren. Zaait men het Ohilisalpeter laat uit, dan loopt men groot gevaar, dat men een slap, geel gewas bekomt, dat slecht tegen de nadeelige winterinvloeden be stand zal zijn. Ik heb eens gelezen, buurtje, zoo babbelde ik voort, ik heb eens gelezen, dat men op zware kleigron den het Ohilisalpeter voor de wintergra nen gerust kan onderploegen. Dat zou jou met je zwaren kleigrond dus in liet gevlei komen, doch ik kan je het niet aanraden, tenzij je het ondiep doet, want anders geloof ik, dat de granen er voor haren dadelijken groei weinig van pro fiteeren zullen. Nu, buurmari, ben ik uitgepraat en nu laat ik het geheel aan je over, of je mijn raad wilt opvolgen of niet." „Natuurlijk", zei buurman, cvolg ik hem op, wantik geloof, dat je gelyk hebt." Goes. De lessen van het Herhalings- onderwijs zullen dit jaar aanvangen op Maandag 3 October a. s. Ouders of voog den, die voor hunne kinderen of pupil len wenschen gebruik te maken van het onderwijs, moeten daarvan aangifte doen ter secretarie tot en met Vry dag 30 Sep tember a. s. van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren. Voor de meisjes moeten worden opgegeven of zij wen schen deel te nemen aan des gemeng- den cursus. Het Herhalingsonderwijs is toegankelijk voor ieder, die gewoon Lager onderwijs heeft genoten, en o. m. be stemd voor de opleiding tot kantoor- en winkelbediende. Het schoolgeld bedraagt f4, voor minvermogenden f2, teiwijl onvermogenden (ter beoordeeling van B. en W.) kosteloos het onperwijs kun nen volgen. Op verzoek is eervol ontslagen als plaatsvervangend secretaris der tiend commissie in het zevende tienddistrict te Middelburg mr. C. L. Gratama en is als zoodanig benoemd mr. J. W. Goed- bloed, advocaat en procureur alhier. Op de Huisvlijttentoonstelling te Schevenmgen zijn bekroond o. a.een verguld zilveren medaille Corn. Mesu te Nieuw- en St. St. Joosland, een zilveren medaille aan Schijve te Nieuwvliet, mej. A. van Pienbroek en A. A. Quequerre, beiden te Neuzen, een horloge aan C. Machielsen te Hulst en een diploma aan mevr. A. J. Meertens-Mak en A. J. Bon- gers, beiden te Middelburg, C. Reinaud- Nachtegaal, A. C. van Aalst, Corn. Ma chielsen, en H. J. Pallade, allen te Hulst en A Wiskerke, Krabbendijke, G. J. Varel, Koudekerke (Zand), Schijve, Nieuwvliet, J. B. Slock Neuzen en mevr. A. M. Prey-Kruimel te Oostburg. Kruiningen In de gemeenteraadsver gadering van Donderdagavond waren aan wezig 7 leden. Afwezig waren wegens ongesteldheid de Burgemeester en dlirn Wondergem, J.Nieuwenhuijse en L. Nieu- wenhuijse. Voorzitter was de heer A. van den Ende. De voorzitter deelde mede dat tot bestrijding van de cholera te Hans- weert in het vorig jaar door het rijk is ver leend eene vergoeding van f 10! 0. Inge komen is een kaart, waarop aangegeven de nieuwe weg te Hansweert beoosten het kanaal op een breedte van 8 M. en 15 c.M. boven den beganen grond.Eene dank betuiging van de rijks veldw. Kriekaart en Nieuwenhuijzen voor de verleende grati ficatie. Aangeboden werd de begroot'ng over het jaar 1911 aangeboden tot een be drag van f 30891,60 in ontvang en uitgaaf. De raad stelde vervolgens de rooilijn vast voor te bouwen woning op den grond in eigendom van den heer Vereeke behoo- rende. Zij is bepaald op D/2 M. uit de sloot langs dien grond, zoodat de afstand tus schen de huizen aan de overzij en de te bouwen woningen pl. m. 11,5 M. wordt.De gemeenterekening over 1909 werd vastge steld in ontvang f 31651,27 en in uitgaaf f 30619,51, zoodat zij sluit met een batig saldo van f 1037,76, waaronder niet begre pen de uitgaven ter bestrijding der cho lera. Bij de rondvraag besprak de heer De Groof de rioleering ten oosten van het kanaal, met het oog op de op handen zijn de werken aldaar. Hij vermeende, dat wanneer gemeente en rijk hier samen werken, een toestand kan worden gescha pen, die noodig zal blijken te zijn en een einde maakt aan den thans bestaanden onhoudbaren toestand. De heer Kostense heeft gehoord, dat de straataarde voor een jaar is verkocht aan dhr A. de Visser voor f 25. Hij vraagt den voorzitter of een be sluit tot dezen verkoop niet van den raad moet uitgaan, terwijl bij vroeger raadsbe sluit is beslist over de wijze van verkoop der straataarde, te meer nog daar in eene vroegere vergadering het besluit is geno men om met de straataarde de sloot te dempen tusschen de kerk en den tuin van dhr Kostense. Hij teekent daarom protest aan tegen de handeling van B. en W.Hier- bij sluiten de heeren M. Kole en P. de Smidt zich aan. Goesche Crt. Oud-Vossemeer. Verschillende perso nen, die gelden hadden geschonken in verband met den bouwvalligen toestand van het kerkgebouw der Ned. Herv. ge meente, hebben deze teruggevraagd, daar deze giften werden verleend voor het stichten van een nieuw gebouw en niet voor eventueele herstelling. Totditlaat- ste werd besloten, omdat voor nieuwen bouw niet de noodige subsidies kunnen verkregen worden. Uit het prov. jaarverslag blijkt, dat door het R. Kath. kerkbestuur te Oud- j Vossemeer toestemming is ontvangen tot het aanvaarden van een gift van hand tot hand ad f14.000 verleend door de gebroeders J. H. van Treijen, A. van Treijen en W. Moors, vroeger bewoners van de hoeve „De Hoogkamer" aldaar, thans vertrokken naar Bergen op Zoom. M. C. Zaamslag. De prachtige kom der ge meente werd steeds ontsierd door den grooten onooglijken brandkuil, gelegen in den hoek van raadhuis en kerkplein dit zal nu anders worden, zoo meldt men ons. Op iniatief van den burgemee- I ster is men bezig met het maken van drie welputten, elk vaD 3,5 M. middellijn j en gemetseld wordende vóór den brand- i put. Zijn die gereed, dan wordt hy ge- 1 dempt, het terreim met heestergewas bezet en omringd met een ijzeren hek. M. C. Breskens. Door den Koning van België is toegekend de gouden medaille aan Abr. van de Broecke, een zilveren aan M. v. d. Broecke, D. v. Broecke en aan J. Wadde van Roon, voor het met le vensgevaar redden van drie drenkelin gen op de Westerschelde op 22 Juli 1910. E.G. Biervliet. In de plaats van den heer N. de Hian Thomann, die is benoemd als gemeente-arts te Zaamslag is tot gemeente geneesheer alhier benoemd de heer N. J. G. Pen te Leiden. Br. C. Buitenverantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Heer Redacteur Met vr. verzoek onderstaande als in gezonden stuk in ook uw e. v. uittege- 1 ven blad te willen plaatsen. U daarvoor 1 mijn dank aanbiedende en zoo ik hoop aanleiding gevonden tot een gedeeltelijk I intrekken van een door den raad dezer gemeente, zonder eenige op of aanmer king aangenomen voorstel (1 Sept. j.l.) en wel, de verbodsbepaling van het fiet sen door den Agnesgang. t Vermoedende die gang zich uitstrekt van Wijngaardstraat tot aan den West- wal is er toch iets onbillyks in, dat men aan het huis bewoond door dhr. Snijder van fiets of motor af zal moeten stappen, (een halve een meter breedte beslaande), terwijl wagen met 2 paarden voor, er over heen mogenof zou de bedoeling zijn alleen het nauwe gedeelte"! Wat zal het binnen enkele jaren gemak kelijk zijn, waarover men nu al kan zit ten peinzen, b. v. Als men zoo in de toekomst blikt, Een waterleiding in 't district, Van tram waar nu geen bel nog tikt, Of vliegmachien door 't luchtruim wikt. Is men wat zwaar dan aangedikt, 'tPasseeren in zoo'n gang niet schikt, Of ook kan worden opgeschrikt, Door knaap die tegen op je bikt. Zwijg toch maar liever dan gekikt, Of zoo een vent je d' ooren likt, Vlug dan maai 't vliegzeil aangepikt Cf vleugelband om 'tlijf gestrikt En zoo de gang omhoog gemikt. Want met een wip en goede zucht, Zweeft men weldra in ruimer lucht, Men groet elkaar ('t lijkt nu een klucht), In vliegensvlugge vogelvlucht. Onnoodig meer voor wandelpaan Dat men een waarschuwbord doet staan Men ziet geen menschen op de baan. Doch zie op naar den torenhaan En lees 't verbod, op nok van dak, Op telephoonpaal of hoog vlak En schoorsteen die de lucht in stak: Hierop niet rusten voor 't gemak. VerwonderenNeen, ik maak my dietsf

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1