Het beste voor v- F Ree ,De groote mannen van vroeger zouden in den tegenwoordigen tijd, brak er een oorlog uit, niets kunnen uitvoeren, dat hen vroeger den titel van zeehelden deed verwerven". Aldus motiveert een vrijzinnig of neutraal blaadje in onze provincie zijn verzet tegen de voorgestelde verster king onzer kustverdediging. Dat het blad wij bedoelen De Bres- kensche Courant den indruk tracht te vestigen dat de aangevraagde 40 miljoen, in plaats van over 22 jaar verdeeld, in eens moet betaald wordenen de legende nu nogdurft herhalen als zou het defensie-voorstel vrucht zijn van aan drang van „een groote Europeesche mo gendheid", terwijl toch reeds het kabinet- De Meester met dezelfde plannen rondliep welke 't blad met een „dure geschiedenis" kortweg afwijst laten wij gaarne pas- seeren. Juiste voorstellingen zijn wij van dien kant nu eenmaal niet gewoon. Maar dat het blad, ter verdediging van zijn standpunt, met een argument komt aandragen, dat men geregeld in sociaal democratische en viij socialistische krin gen kan opvangen, dat wil ons wel een weinig hinderen. „Wij kunnen ons op den duur toch niet tegen een groot land verdedigen Welk een fierheid, welk een heldenmoed, welk een vaderlandsliefde spreekt uit deze woorden Voelt deze schrijver niet hoe hij daarmee zijn eigen schoone landshistorie in het aangezicht slaat, den worstelstrijd tegen groote mogendheden, soms 80 jaren lang, miskent, en schade doet aan den zin voor ons onafhankelijk volksbestaan De Koningin Regentes sprak eens van datgene „waarin een klein volk groot kan zijn". Hiertoe behoort ook de liefde tot het vaderland en de bereidheid om 't in dagen van gevaar te verdedigen. Maar deze kleine Breskensche pratebol blijft liever thuis, doet liever niets, en laat liever den vijand komen, want wij kunnen ons toch niet verdedigen. Gevaarlijker dan sociaal-democratische en anarchistische bladen zijn degelijke „neutrale" blaadjes. Men zij er voorzichtig mee in 't gebruik. Het spreekt van zelf dat ae redactie van een blad niet aansprakelijk is voor advertenties en reclames, die de admi nistratie opneemt. Wij behoeven derhalve niet te zeggen dat wij geen vliegweek-feesten, gelijk er nu weer een in N. Brabant georganiseerd is, steunen of aanbevelen kunnen. De vliegkunst is nog maar op zijn best in de eerste periode van haar be staan, en nu reeds is zij een zaak van sport en vermaak en geldklopperij ge worden. Daartoe mag deze kunst, die op 't oogenblik nog staat in het teeken des gevaars en des doods, niet worden ver laagd. Vooral de Zondag wordt roekeloos en meedoogloos door de liefhebbers van deze sport exploitatie misbruikt en gedena tureerd. Reden waarom wij tegen deze orga nisatie opkomen. Niet zoozeer om de ramp die heden voor een week de familie v. Maasdijk trof schoon ook daarom dan wel uit weerzin tegen den ganschen opzet van deze wedstrijden geven wij den raad er niet heen te gaan ook niet, wanneer straks in onze eigen omgeving een der gelijk spel zou worden vertoond. Wat onder Gods bestuur de vlieg kunst mettertijd nog zal vermogen, ligt alsnog in het duister. Di Fransche vlie ger Latham, de Amerikaansche Wright en de Engelsche prijzenschenker Arch deacon spannen hunne verwachtingen niet hc og, al zijn anderen optimistischer gestemd dan zij. Maar zoolang niemand 't weet, late men liever de uitvinders rustig hun eigen of malkanders werk verbeteren en houde zich verre van alle spuitver- tooningen, die de roekeloosheid aanmoe digen, de kunst verlagen, en steeds meerdere menschenlevens ten doode doen „vliegen". De 10-urige arbeidsdag is aan de orde van den dag. Een Roomsch Dagblad bevatte gisteren een advertentie een pagina groot waarin de Roomsche arbeiders werden opgeroepen om Zondag te helpen mani festeeren voor den 10 urigen arbeidsdag. jgfêDe redactie heeft tegen de manifestatie geen bezwaren geopperd. Lat dergelijke betoogingen op Zondag plaats vinden, daarvoor schijnen vele Roomschen niets te voelen. Zij schijnen te meenen dat dergelijke manifestaties van materialistische, althans materieele strekking, God kunnen verheerlijken. Onze calvinistische, of, wil men, de Christelijke, opvatting druischt geheel tegen dat vergaderen en vertoogen op Zondag in alleen daarom reeds zijn wy er tegen- Maar ons bezwaar zit 'm ook in 't generaliseeren, in 't over éénzelfde kam scherm van alle bedrijven, hetwelk in de vertoogen voor den 10-urigen werkdag plaats heeft. Ook wij hebben meermalen betoogd dat men met al die gelijkmaking en ge lijkstelling menige actie voor een anders op zich zelf goede zaak bederft. Vooral bij zoo ingrijpende vragen als i om den 10-urigen arbeidsdag mag nooit het gezond verstand zwijgen, i Het is nu eenmaal een feit dat men de voortdurende geestesbezigheid van den letterzetter, en de aanhoudende li chaamsinspanning van den glasblazer niet op één lijn kan stellen met de meer afwisselende, veel lichtere bezigheden van den tuinman, den schipper, den winkel bediende; en dat rekening moetgehou i den worden met verschil in jaargetijde, plaats, aard van het bedrijf, persoonlijke gesteldheid, en zeer bijzondere behoeften (als bevoorbeeld van den landbouw in den oogsttyd.) Nu staat hiertegenover het zeer ern- stige feit dat in vele werkplaatsen en fabrieken de arbeidsdag te lange duurt, I en van de lichaams- en geesteskrachten der werklieden te veel gevergd wordt. Misschien wel niet zoo dat zij het dade- i lijk voelen, maar dan toch stellig wel zoo dat het later hun opbreekt. In dien zin is actie voor verminderden arbeidsduur hoogst noodzakelijken 1 hebben wij er geen bezwaar tegen dat men zijn eischen, lees wenschen, in den vorm van „een 10-urigen arbeidsdag" for- i muleeit. Maar dan noeme men de bedrij- ven, voor welke deze „dag" noodig moest I worden ingevoerd. i En ook die, waarvoor tien uren zelfs I nog te veel zou zijn. Denk byv. aan de mijnen. Maar men stelle niet straatvegers en tuinharkers op één lijn bijv. met fabrieks arbeiders. Verschil van opvatting. Wij vragen de aandacht voor onder staande twee berichten (lo uit de N. Haarl. Crt. (Katholiek] Een Schoolhoofd. Het is gebeurd in den jare negen tienhonderd en tien in de gemeente Haarlem. Het was op den verjaardag onzer geëerbiedigde Koningin en de vereeni- ging „Koninginnedag" organiseerde voor de schoolkinderen een gezellig feest in den Hertenkamp. Onder geleide hunner onderwijzers en onderwijzeressen werden de kleinen daarheen geleid. Ook het Hoofd der Eerste Burger school de heer E. ten Broeke, bevond zich op 't feestterrein bij de kinderen zijner school. Toen door allen staande met ontbloote hoofden het Wilhelmus" gezongen werd, had genoemde heer de verregaande brutaliteit, terwijl nota bene de Burgemeester tegenover hem zat, te blijven zitten en den hoed op te houden. Zijn onderwijzers en de kinderen gingen natuurlijk staan, ontblootten het hoofd en zongen mee. Een bestuurslid van de vereeniging „Koninginnedag" riep den manifestant ter zijde en gaf hem een geduchten uitbrander. „U kent uwe manieren niet", werd hem gezegd, „wanneer u op ons feest terrein komt, dan zijn wij de gast- heeren en gij een gast en dan hebt gij u naar de regelen, zooals wij die voorschrijven te gedragen. Uwe kin deren hebben u een beschamend voor beeld gegeven. Wanneer 't niet met uwe beginselen strookt, tijdens het „Wilhelmus" op te staan en 'thoofd te ontblooten, dan hadt ge de kinde ren tot den ingang kunnen geleiden en u daarna verwijderen 1" En wat antwoordde de manifestant „Ik ontzeg uw bestuur het recht mij iets te commandeeien." Wat een held Wij verwachten dat wel iemand in den Raad over dit geval zal interpel- leeren. De berichtgever van Het Haudelsblad (lib.) schreef toen 't volgende (2o Dus uit Het Handelsblad (lib.)) Het schoolhoofd te Haarlem. Onze Haarlemsche correspondent schrijft Het geval van het Haarlemsche schoolhoofd, dat niet opstond toen het Wilhelmus gespeeld werd, was mij zeer goed bekend, ik hoorde het van het hoofdbestuurslid zelf, dat hem er over onderhouden had. Op deze aanmerking antwoordde het school hoofd„ik erken u niet als mijn meerdere", maar van anti-royalisti sche gevoelens is niets gebleken. Op het terrein was men dan ook vrij alge meen van oordeel, dat de man niet be grepen had, dat opstaan ook van hem verwacht werd. De zaak scheen mij dan ook te onbe duidend, om die wereldkundig te maken en dat iemand daarover inderdaad in den Raad zou interpelleeren, kan ik mij in 't geheel niet voorstellen. Dat verschilt nogal wat. Mogelijk zal er nog wel een ingezon den stukje volgen om met een aanhaling van den bekenden versregelni eet excès d'honneur, ni cette indignitéden indruk weg te vagen. Ons is 'twèl, wanneer men slechts nota neemt van 't in het oog springend verschil in kwalificeering. BaiteDlmndsoü Overzicht. Duitschland. Dezer dagen gaven wij in ons over zicht een en ander omtrent 's Keizers bezoek aan Posen, zijn tweede residen tiestad. Mogelijk interesseert 't een enkelen lezer iets te vernemen omtrent het kei zerlijk paleis dat met zoo groote fees telijkheden daar is ingewijd. Het is een reusachtig zwaar bouwwerk'n Romaan- schen stijl. Deze keuze had de strekking de kracht der Dnitsche heerschappij te symboliseeren. Het pale's werd ontwor pen door den Berlijnschen architect prof. Franz Schwechten. Er is vijf jaar aan gebouwd, van 190b tot 1910' De bouw van de bijbehoorende, door een kruis gang met het paleis verbonden stallen is in 1908 begonnen. De totale kosten bedroegen 5,350,000 Mark. Het paleis beslaat met zijne tui nen een oppervlak van 2 0 to vierk. M. De gebouwen bedekken daarvan 7e 00 vk. M. Het interieur werd met groote en zware weelde versierd en ingericht. Het paleis bestaat uit twee hoofddeelen het eene bevat de woonvertrekken dei- Keizerlijke familie, het andere de repre sentatieve zalen. De voornaamste hiervan is een feestzaal van onge\eer 600 vk. M., welke met marmer, brons, mozaiek en goud een feestelijk cachet heeft ver kregen. Een kolossale toren, welke ook de slotkapel bevat, beheerscht het gebouw. Dit nieuwe paleis is het belangrijke gebouw eener monumentale stadswijk, die in de laatste jaren is verrezen en ingevolge 's Keizers wensch, zijn enkele andere gebouwen ter wille van de een heid van effect, eveneens door prof. Schwechten in Romaanschen stijl ont worpen. De strijd tusschen de brave Hendriken en de stoute jongens in de socialistische partij blijft in Duitschland de aandacht trekken. De Padensche begrootingaannemers, niettegenstaande het congres te Maag denburg voor de deur staat en er daar voor hen wat op zal zitten, schijnen niet van plan zich van de wijs te laten brengen. In Kautsky's blad „Neue Zeit" (Nieuwe Tijd) schrijft een hunner Frank - „De gehoorzaamheid-als van-een-lijk, die men ons op wil dringen, onderscheidt zich van de vrijwillige tucht, die wij als onmisbaar beschouwen, op het vol gende punt: De soldaat moet zijn dienst order, ook indien hij inziet dat zij on zinnig is, zonder tegenspraak uitvoeren. Hij heeft na de volvoering van het be vel het recht, em zich te beklagen. Juist dezelfde positie wil Kautsky ons aanwijzen, wy moeten een besluit ge hoorzamen, ook wanneer wij onder de omstandigheden, onder welke wij moe ten handelen, de partij meenen te bena- deelenmaar daarom geeft hij ons, evenals aan musketiers en dragonders, het recht om achteraf bij het als meer dere optredende partijcongres ons beklag te doen. Een afgevaardigde die zich naar dit gemakkelijke schema zou richten, zou zich plichtsverzaking kunnen laten verwytenWy kunnen geen rijks krijgsraad gebruiken, die van de groene tafel af eiken stap van onze beweging bepaalt." UiT JDK PKOVJLNCJ*. De bij het 2e bataljon te Middel burg tot korporaal bevorderde miliciens zijn in ons no. van Vrijdag niet genoemd volgen hunne opvolgende examennom mers. Dit ligt niet aan den berichtgever, maar aan den zetter. Wij herinneren ons o.a. dat op de opgaaf Verlare no. l stond, doch de zetter had hem vergeten, waarop wij hem voor 't gemak achteraan plaat sten. De volgorde is zoo1 Verlare, 2 r e Bak, 3 De Kijk, 4 Rooze, 5 Marinese, 6 De Rakker 7 Klaasse 8 Westrate, 9 Plom pen, 10 Keulemans, 11 De Witte, 12 Dorlijn, IJ Lindenberg, 14 De Vet, 15 Van Ast. In volgorde der examennummers ge schieden de aanstellingen. Middelburg. Muziekuitvoering op het Molenwater Dinsdag half acht. In den militieraad voor Zeeland zijn benoemd tot voorzitter J. H. C. Heijse, tot plaatsvervanger mr. P. Dieleman rot lid jhr. P. J. Boogaert, tot plaatsvervan ger mr. F. J. Sprenger. Aangewezen als candidaat Indisch ambtenaar R. J. J. Boeijinga. Benoemd tot vertegenwoordiger der regeering op _het te Brussel te houden internationaal congres voor landbouw- vereenigingen en demographie K. J. G. baron Collot d'Escury te Kloostenzande. Bij de herstemming voor een hoofd ingeland van het waterschap Schouwen Donderdag te Zierikzee gehouden, lever den 207 ingelanden hun stembiljet in. Uitgebracht op O. Boot Jz. rood 84 en wit en op S. M. Hanse rood 118 en wit 118 stemmen, beiden wonende te Kerkwerve, zoodat is gekozen de heer Hanse. Bij de Mij totExpl. van Staatsspoor wegen is benoemd tot machinist eerste klasse de machinist tweede klasse J. G. j Kopmels te Vlissiugen. De ambachtsheeren van Oud- en j Nieuw Vossemeer en Vrijl erghe zijn ook j bezitters van een gedeelte der Schorren in de Eendrachtin 1906 werd door l et be- stuur van den Eendraclitpolder te Nieuw- E B C L A M E S. Prijs per tube f0.45. dO iYiü'it'; V-ufc r na» H.H. Ap - be kers, Coiffeurs, Ptitfunu-UiB en Drogisten Vossemeer ten behoeve van herstel en verzwaring van den zeedijk van genoem den polder, een groote hoeveelheid schor- grond geroofd door Ambachtsheeren werd natuurlijk betaling van dien grond gevorderd, maar het Polderbestuur meen de daartoe niet verplicht te zijn. Een en ander gaf aanleing tot een gelding, het welk behandeld werd door de arrondisse- ments-rechtbank te Breda. De uitspraak is thans bekend en het gedaagde polder bestuur is veroordeeld tot betaling van het bedra?, dat aan Ambachtsheeren als eigenaars der gronden toekomt. Terneuzen. Hedenavond omstreeks 5 uur had de schipper v. d. Linde van het aakschip genaamd „Regina", komende van den Bommel en geladen met zand bestemd voor België de onvoorzichtigheid bij vallend water op de haven te willen met het gevolg dat het schip op den berm van den Westdijk vast raakte en de schipper genoodzaakt was d6 noodvlag te hijschen daar het water snol van onder het schip wegliep. Gelukkig werd het noodsein door een in de haven lig gende sleepboot spoelig opgemerkt, die er dan ook dadelykheenstoomde om het schip voor een wissen ondergang te be vrijden door het onmiddellyk af te sleepen en behouden in de haven te brengen. Bij de directe belastingen zijn met ingang van 1 September de surnumerairs A. van Diermen, L P. Bakker en W. 8. Noord hof, uit de directie Middelburg, ver plaatst naai de directie Breda. Enjnet ingang van 1 November T. van F-ijk, komm. t/w. 2e kl., van Bansweert en G. Roelands, id., van Terneuzen, beiden naar Rotterdam. Aan het postkantoor te Krabben- dijke en de, daaronder ressorteerende, hulppostkantoren werd gedurende de maand Aug. 1910, Ingelegd f5309,35. Terugbetaald ff04f,08. Voorts bedroeg het aantal verzonden telegrammen 129, ontvangen 161, totaal 29Ontvangen uitgaande telefoonge sprekken 72, inkomende telefoonge sprekken 50, totaal 122. Kloetinge. Alhier is overleden de heer G. H. Kakebeeke, oud-lid van den ge meenteraad te Goes. Kerknieuw s Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Retranchement, G. W. Kobus te Roekan je. Aangenomen naar Zwartsluis (toez.) door P. Stegenga te Garderen. Bedankt voor Brakel door P. Zandt te Loon op 7 and. Den 13en Sept. a.s. hoopt ds J. B. Th. Hugenholtz te Axel zijn 25 jarig ambts- jubilé te vieren. Den 13en Sept. 1885 be vestiga te Kattendijke, stond hy van 1888 tot 1891'te Zuid-Beijerland, en sinds 21 Juni 1891 te Axel. Collatie-recht. ÜDlangs meldde dr. Memeijer in het Wkbl. voor Vrijz. Herv., dat in zekere gemeente de bisschop van Haarlem mede collatie-recht zou uitoefe nen. Dit is onjuist. De zaak zit zoo De rentmeester der heerlijkheid Middel- harnis meldt r, Üe heerlijkheid Middelharnis wordt onverdeeld bezeten door velschillende personen, waaronder ook Katholieken zijn, maar geenszins de R.-K. bisschop van Haarlem, noch in zijne qualiteit, noch als bijzonder persoon. De aandee- len zijn voor 6/s 60/96 parten in ééne hand, voor 14/98 in onverdeeld bezit bij vijf personen en voor 2 t/96 in bezit van een derde. Het recht van collatie is overgegaan in een recht van electie. De kerkeraad biedt een tweetal aan waaruit de heerlijkheid hare keuze doet. Zoolang mij heugt en zoolang ik kan terugslaan in de notulen is deze keuze (en juist door de Katholiekenmet groote be scheidenheid uitgeoefend, d. w. z. dat zoowel mijne voorgangers (grootvader en vader) als ikzelf altijd opdracht kre gen den eerst-aangewezeri persoon te kiezen. „In 1882 heeft de kerkeraad het vei zoek gedaan dit recht van electie aan hem te willen afstaan, maar omdat er geen enkel -aanbod tegenover stond is dit verzoek gewezen van de hand". Geref. Kerken. Beroepen te Warns en Scharl, K. Veen te Oostburgte Oudehorne, G. Noord hof te Lippenhuizen. ^itosMsueuwss. Een U. L. School te Goes. Een belangrijk besluit is gisteren avond door de Alg. Verg. van de vereeniging tot bev. van Chr. Schoolonderwijs, Wijn gaardstraat Goes, genomen. Bestond reeds in 19D8 het plan de bovengenoemde school om te zetten in een Meer Uitgebreid Lagere Schoolwer den deze plannen belemmerd door den bouw van de nieuwe Chr. school, kon dus ook in 19! 9 gr en voortgang gemaakt worden, aangezien het verlies van school gaande kinderen niet kon worden ever zien, thans meende het bestuur niet langer te mogen wachten. Vandaar dat het in de bedoelde vergadering voorstel len deed tot toevoeging van een 7de en 8ste leerjaar, welke plannen de goedkeu ring der vergadering mochten verwerven. Voortaan zal er dus nu gelegenheid te Goes bestaan om de kinderen, die niet voor universitaire studie worden bestemd tot hun 14de jaar 't welk later wellicht door toevoeging van een 9e leerjaar, tot het L5de jaar kan worden uitgebreid Chr Uitgebreid Lager Onderwijs te doen genieten. De vakken die worden toegevoegd zijn Fransch, Engelsch, Wiskunde en ver moedelijk Duitsch. Voor aanstaande han delslieden,onderwijzers en hem die slechts meerdere ontwikkeling wenschen, zal deze uiibreiding ongetwyfeld een welko me zijn. Het Fransch dat nu na de gewone schooluren valt, komt dan natuurlykvoor onder de gewone lessen, even als de overige vakken d'e toegevoegd zullen worden. Voor meisjes zal het handwerkonder- wijs belangrijk worden uitgebreid. De meerdere schoolgelden bedragen slechts f0.30 p. m. Immers nu is het schoolgeld f 1.20 plus f I p. m. (voor het Fransch) is f 2.20. Met 1 Oct. zal dit voo r het U. L. O. dus niet voor het ge wone onderwijs f2.50 p. m. bedragen. 1 Oct. a.s. wordt de school geopend. Geslaagd te Wageningen voor het examen landbouwkunde, lager onderwijs, de heer A. Meeuse te Schiedam. De Uniecollecte bracht dit jaar op te Schoondijke (Geref. kerk) f 133,75. ZENDING. Een zonderlinge Ommekeer. Onder dit opschrift schrijft Ds. G. D(oekes) in het laatste nummer van Gereformeerd Tijdschrift" het volgende: „Op de Synode te Middelburg in 1896 is een radicale wijziging gebracht in onze Zendingsmethode, ook inzake de bearbeiding van onze koloniën. Op prin- cipiëele gronden is toen uitgesproken, dat niet op de buitenbezittingen, maar op het centrum van Oost Indië de actie vooral moest uitgaan. Een Zending in het hart van Borneo zou minder inwerken op heel onze koloniale bevolking dan eene Zending op Java. Hoe meer op het middelpunt van onze Koloniën gewerkt wordt, hoe krachtiger onze invloed zal zijn. Ook dit nu is onder Gods bestel alzoo, Hij heeft de natiën over de eilanden van den archipel verdeeld en de eene nat'e meer achteraf, de andere, meer invloedrijk, op den voorgrond geplaatst. De aanwijzing voor onze Kerken is daarom ongetwijfeld, om haar hoofd kracht op het hoofdvolk te richten. De schrijver van „Pro Rege" blijkt echter thans, blijkens de Heraut No. 1687, van een geheel ander gevoelen. Hij betreurt zeer, dat niet vroeger reeds de Kerk zich met alle macht op de bui tenbezittingen geworpen heeft, om ze voor het Christendom te winnen, en berispt zelfs de „Zendingsvrienden", die naar bovengenoemde beginselen han delen. Volgen wij nu hiei de tactiek der onthouding, dan snelt de Islam ons vooruit, weet door zijn Hadjihs en kooplieden-zendelingen in minder dan geen tyd ook deze streken voor Moha- med te winnen, en maakt alle latere missie voor ons zoo goed als ondenk baar. Dit nu voelen de zendingsvrien den niet genceg. Ze achten nog altoos, dat op Java de hoofdslag zal worden geslagen, iets wat stellig niet zoo is. »Deze krasse veroordeeling van onze Zendingsmethode is te opmerkelijker, waar de schrijver van Pro Rege en de rapporteur in 1896 dezelfde personen zijn. Dat de Gereformeerde kerken vooral op Java arbeiden, is geheel overeenkomstig de Gereformeerde beginselen, in het Zendingsrapport te Middelburg aangewe zen. Veiwijt aan de Zendingsvrienden p.ist hier dus in geenen deele. Ds. Dijkstra is dan ook, volgens zijn opmerkingen in De Macedoniër, over de uitlating in de Heraut gansch niet gesticht, en blijft in de lijn van 1896. De tijden veranderen. Het is nog niet zoo lang geleden, toen moesten wij Soemba verlaten en allen naar Java trekken nu begint het er erg naar te l(jken, dat wij Java moeten verlaten en allen naar Soemba trekken iets wat stellig niet zoo is. "t, ei. v De vraag laat z derdrukken, of da de beginselen naa wijzigd zijn. Hier ommekeer." De schrjjver vj echter in deze opi Valeton, gelijk w maanden opmerkt len toegedaan. T der tijden wijzen Misschien is de Kuyper niet zoo men bedenkt, dat sinds 1896 en ooi »het Raadsel van studeerd. De prak meermalen zien, mooie studeerkan zijn, doch in de leven niet moete gevoerd. Wijlen D nen tegen „princi Zeeland komt ge mekeer" niet in c wel ligt Bandjar-N doch de bevolkii heidensch dan ft geve, dat wij de redden van, of 1: doode en dooden J. D. WIELENG Middelburg H rechtbank alhier t kend tegen het v waarbij H. A. v. D wegens eenvoudig deeld tot f 100 boe tenis. Ook de offi maand gevangeni mede in hooger be Qemengd Te Hilversum wonende weduwe houdt, en van <v geld had, dood den. Sporen van huisje aanwezig van geweldplegin werden, vermoec toen zij de inbre is gestorven. driejarig meisje d verbrand. Tijc sloeg de bliksen Puiilyk. De 3 5-jE uit en viel buite derij brandde gt atwezigheid der i te verhuizen wis Rotterdam een machtigen. Al sp' tjes in brand, en brand gered, had brandwonden bel uren slechts, aan Te Nederhe de brandspruit moest uit haar naar het beproe kracht bezigde Gelderlander" is brandmeester ds koop van dit tre a, w. of de proef Bij de loting in 'tjaar 1910 t Grroningsche gen Overste tot d( nommer getrokl reden van vr;jst< derdienst of geb Loteling ziet r begrypen in 'trc Ov.„Of je dient.» Lot.u JaH Ov.„Een bro Lot.„Nee, ee Sergeant.„Ei Lot.„Ja." Ov.„Mooi, g; maat.» Ook een uit De heer L. van te Wageningen fabriek de volge: hangen „Daar ik opg< Sept. tot ultimc dienstplichten t noodzaakt mijn tyd stop te zette dag 10 Septemb werklieden onts einde October oj wenschen te tre bij mij aanmeld Door deze „ui gedurende 6 we door den heer V zoek om vrystel oefening werd a Tot de jor dikant enkele vi bewondering ov< van den kleinen huild had doch a: en, toen hem h( gesprenkeld wer „Ik heb meer ren gedoopt, doet dat zich zoo lieft sprak hij. De jonge mo antwoordde: „Z

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 2