BINNENLAND. Land-, Tuinbouw enz. ÜëiMll te bezielen en moed in te spraken, om met het werk der bevrijding te beginnen, en wederom zette mijn grootvader zich hier de koningskroon op het hoofd, na met beslistheid te hebben verklaard dat de kroon alleen door Gods geDadeverleend was, en niet door parlementen ol volks besluiten en dat hij zich derhalve als het uitgekozen werktuig des Hemels be schouwde en als zoodanig ook zyn heer- schersplichten zou vervullen. En met die kroon getooid trok hij voor 40 jaar tegen de Franschen op om de keizers kroon te veroveren. Voorwaar, welk een verandering had er plaats gegrepen voordat hij aan mijn ge storven grootmoeder het beroemde tele gram kon zenden„Welk een wending door Gods voorzienigheid". Maar dit beeld zou onvolledig zijn, als ik niet een figuur herdacht, die dezer da gen in geheel Duitschland in ieders mond geweest is. De tijd van ons verval en daar na van onze verheffing is niet denkbaar zonder de gestalte van Koningin Louise. Ook de stad Koningsbergen heeft deze engel in menschengedaante tfinnen haar muren gezien en heeft met haar veel en zwaar leed verduurd. Van alle kanten is de groote Koningin besproken en is haar karakter geteekend, maar toch meen ik, dat op een ding niet genoeg kan gewezen worden, n.l. dat bij den totalen ondergang van ons vaderland na den slag bij Jena en de inneming van Berlijn,toen onze staats mannen en legeraanvoerders alles voor verloren hielden, de Koningin de eenige was die moed hield en nooit een oogenblik aan de toekomst van haar Duitsche volk twijfelde. Door haar voorbeeld, door haar brieven en redevoeringen en door de op voeding harer kinderen heeft zij haar volk den weg gewezen,dien het moest betreden om weer uit zijn slavernij en verval ver lost te worden. Zy gaf het voorbeeld van terugkeer tot den godsdienst, waardoor het zelfvertrouwen in ons volk weer ont waakte. Zij vuurde het volk aan om zich weer rond zyn Koning te scharen en de vrijheid terug te winnen. En toen zij een koninklijke marte lares te jong gestorven was, vlamde de geestdrift alom in den lande op en ieder een greep naar de wapenen om de onder drukkers te verjagen en toen is zij in den geest met de troepen opgetrokken, den moed der soldaten opwekkend om het groote werk te kunnen volbrengen. Wat leert ons nu de groote figuur van Koningin Louise? Zij leert ons, dat wij ook steeds bereid moeten zijn onze wapen rustingen gereed te houden, vooral met het oog op de geweldige toerustingen, die onze nabuurstaten gemaakt hebben.Want alleen op ons gereed zijn voor den oorlog berust onze vrede. En wat moeten onze vrouwen van Ko ningin Louise leeren Zij kunnen van haar leeren,dat de hoofdtaak der Duitsche vrouw niet ligt op het gebied van het ver- eenigingsleven, niet in het bereiken van vermeende rechten om met den man ge lijkgesteld te worden, maar in den stillen arbeid in den schoot des huisgezins. Zij moeten hun kinderen en kleinkinderen leeren en duidelijk maken dat't er heden ten dage niet op aankomt „sich auszule- ben" ten koste van anderen, of om zijn doel te bereiken ten koste van het vader land, maar uitsluitend dat zij alle Krachten hebben in te spannen voor 't welzijn van het vaderland. l at is de leer die de groote gestalte van Koningin Louise ons nagelaten heeft, zy, op wier standbeeld in deze stad zoo mooi en eenvoudig de woorden prijken„de groote genius van Pruisen". Het voor beeld van Koningin Louise heeft ook mij den weg gewezen zooals indertijd myn onvergetelijken grootvader. Ook ik be schouw mijzelf uitsluitend als werktuig in de hand des Allerhoogsten. zonder mij te bekommeren om moderne ideeën of andersluidende meeningen, en zoo ga ik mijn weg, die alleen tot unddoel heeft de welvaart en vreedzame ontwikkeling van ons vaderland. Tot zóóver de rede van den Keizer. Wij waren al meermalen in de gele genheid op te merken hoezeer sommige denkbeelden van den Keizer indruischen tegen hetgeen wij antirevolutionairen leeren op grond van Gods Woord en de historische wording der nationale zeden. De Keizer liet zich in zijn rede weer eens vervoeren door zijn Duitsche opvat ting omtrerft t droit divin der Vorsten, als de schaduw van de oude despoten. in dien zin had hij ongelijk met zijn beweren dat de kroon hem alleen door Gods genade verleend is, en met zijn daaruit getrokken besluit omtrent zijn goddelijke zending. Koning bij de gratie Gods is de vorst, ja, zoodra hij de kroon op heeftdoch die kroon ontving hij hetzij bij erfrecht oi' bij opdracht en volkskeuze.Een roeping Gods heeft hij ongetwijfeld dewijl God zegt: door Tij ïegeeren de koningen; doch die roeping betreft niet den persoon des Vorsten, maar den drager van 't Gezag. Dieabsolute tegenstelling tusschen Kroon en Parlement, tusschen Overheid en Volk ligt wel op de Duitsch-Luthersch- Conservatieve lijn, niet op de Neder- landsch Calvinistisch-antirevolutionaire. Intusschen heeft de Keizer bij een volgende door hem uitgesproken rede, en wel bij de ontvangst der provinciale vertegenwoordigers op den Mariënburg den indruk van de door de vrijzinnige pers aangevallen woorden reeds eenigs- zins verzacht. Daar sprak hij onder meer: „Evenals mijn zalige grootvader en ik ons onder de bescherming van den Aller hoogste en naar de hooge lastgevingen van onze Beer en God arbeidend gevoe len, denk ik dat van iederen eerlijken Christen, wie hij ook zij. Wie in dien geest werkt, dien zal het duidelijk zijn, dat het kruis ook verplichtingen oplegt. Wy moeten in broederlijke liefde samen werken, de gezindten en de stammen." De vrijzinnige pers is door deze wat zy noemt nadere verklaring tevreden gesteld. Wel wat spoedig, zouden wij zeggenImmers de Keizer handhaaft zijn opvatting omtrent zijn goddelijke roeping, maar voegt er bij dat hij in saamwerking met het volk aan die roe ping wil beantwoorden. Wat toch nog iets heel anders is dan uitwissching van de tegenstellmg tusschen Kroon en Par lement, waaraan do vorst zich had be- bezondigd. Spanje. De stad Bilbao zit thans midden in de stakingstroebelen. De staking der boot werkers en spoorwegambtenaren is alge meen. Stoomschepen welke alhier binnen kwamen hebben order ontvangen naar andere havens te stoomen. Verschillende schepen zullen naar de Oostkust moeten vertrekken andere zijn door de beman- ming verlaten. Verscheiden fabrieken zijn gesloten. Een deel der beneden stad is door troepen bezet, de hooger gelegen wijken zijn afgezonderd. Een groot aantal personen zijn in hechtenis genomen wegens beleedigingen en aan vallen op de gewapende macht. De po litie en gendarmes voeren herhaaldelijk charges uit. Derhalve een formeele oproertoestand. Aan het gala-noenmaal ten paleize op Eet Loo hebben gisteren aangezeten verschillende leden van het civiele en militaire Huis der Koningin en voorts alle negen de ministers, de beide voor zitters der Kamers, de vice president van den Raad van State, de directenr van het Kabinet der Koningin en de commissaris der Koningin in Gelder land jhr. S. v. f itters. De onderscheidingen. Naar wij vernemen is by het verlee- nen van koninklijke onderscheidingen ter gelegenheid van den verjaardag van Hare Majesteit de Koningin ditmaal afgeweken van de veelal gevolgde ge woonte, om voor een decoratie alleen die personen uit de arbeidende klasse voor te dragen, welke op een zeer lan gen diensttijd bij éénzelfden patroon konden terugzien. Men heeft ditmaal echter ook gemeend voor een onder scheiding personen in aanmerking te doen komen, die zich bijzonder verdien stelijk hadden gemaakt in het uitvin den of toepassen vaa veiligheidsmaat regelen bij machineen arbeidswerk- tuigen. In dit verband is de Oranje- Nassan-medaille in zilver toegt kend aan T. V. de Bruyn, meesterknecht bij de Amsterdamsche Metaalwarenfabriek, en aan H. van der Bos, meesterknecht by de firma Grassou Co., meubelfabrf- kanten, beiden te Amsterdam. Beide personen hebben er in hunne positie zeer veel toe bijgedragen om de geva ren, die de machinale beroepsbezigheid aankleven, in hunne omgeving zooveel mogelijk tot een minimum te beperken. Weggeraakte Brieven. Een postambtenaar schrijft in de Arnli. Gi. Jaarlyks blijven 40,000 brieven door onvolledig adres onbestelbaar. Daarvan werden er slechts 200 opge vraagd door de afzenders. De overige 3800U worden dus door het publiek be schouwd als „op de post verloren Buitendien werden door middel van de aan het Hoofdbestuur aanwezige adres boeken van straatnamen, li: 00 brieven terecht gebracht. UIT DJBS PROVINCIE. Vervolg Koninginnedag Middelburg. Betreffende de uitvoering van de Trom petinenmarsch in de Abdy meldt men ons nader, dat de heer L. K. van der Harst, voorzitter van „Uit het Volk Voor het Volk" in zyn toespraak den heer Morks dank bracht, dat hij wederom aan Middelburg iets nieuws op muzikaal ge bied gebracht heeft en bracht hij hulde voor zijne zeltbeheersching en doorzet tingskracht, wederom getoond bij de in studeering van dezen marsch. Zoowel namens de deelnemende jongens als na mens het bestuur van de vereeniging zeide de heer van der Harst den bekwa men leider een herinneringsgeschenk toe. De receptie bij den Commissaris der Koningin werd alleen door heeren be zocht, daar mevrouw Lijckmeester we gens familierouw niet mede kon ont vangen. De muziekuitvoering op de Markt werd 's middags door een bijzonder groote menigte, waaronder vele plattelandsbe woners, bijgewoond. Betreffende de feestvreugde meldt men ons alsnog, dat, toen de tweede uitvoe ring der Trompetinenmarsch op den Lam was afgeloopen de bestuursleden van „Uit het Volk -Voor het volk" en de heer Morks binnengenoodigd werden ten huize van den burgemeester. Deze stelde na het ronddienen van een glas wijn een dronk in op H. D. de Koningin, en bracht daarna dank aan den heer Morks voor hetpeen hij weer gedaan heeft om het muzikale leven in Middelburg tot zoo'n hoogte op te voeren, en de muziek tot het volk te bren ren en vervolgens aan het bestuur van „Uit het Volk—Voor het Volk" dat wederom voor een goede feestviering zorgde, ondanks de weinige medewerking van de zyde van het pu bliek. De heer van der Harst dankte met enkele woorden voor het gesprokene. Ook deze en de derde uitvoering op dj Markt werden door duizenden byge- woond en telkens hadden leider en uit voerenden daverende toejuichingen van het publiek in ontvangst nemen. Op de Markt ontving de heer Morks nog een krans van een jeugdig familielid van hem, die ook aan den marsch heeft mede gewerkt. Op de verschillende vandelin gen door de stad hadden de kleine trom petters veel bekijks. De politie zorgde echter, dat zij vrij baan hadden. •lammer, meer dan jammer, was de mislukking van de verlichting der Markt. Verleden jaar met de Julianafeesten was het fraaie plein zoo prachtig verlicht ge weest door ongeveer 601:0 vetpotjes en de gemeente besloot dit thans te her halen. Maar, zooals wij schreven, het is mislukt. Tegen den vrij hevigen wind bleken de lichtjes niet bestand, en on danks het prijzenswaardig volharden met telkens weer aansteken der vetproppen waren het grootste deel van den avond geen honderdtal lichtjes tegelijk aan. Het muziekkorps speelde toch rustig zijn programma af, waarop o.a weer de Trompetinenmarsch voorkwam, die luide werd toegejuicht. Eet was moeielijk voor de liefhebbers om van de muziek te genieten, want zooals op zulke feestavonden gewoonte is, trokken zingende troepen, grootendeels boeren en boerinnen over het plein en door de aangrenzende straten, zich wei nig bekommerend over hetgeen ten ge- hoore werd gebracht. Te ongeveer kwart over tien vertrok de fakkeloptocht van de Markt, onder begeleiding van vier agenten te paard en de noodige te voet trok het muziek korps al spelende langs de Gortstraat, Varkensmarkt, Hoogstraat, Kaden, Dam, Molstraat en Koepoorstraat naar het Molenwater, waar duizenden reeds de komst wachtten. Daar werd een goed vuurwerk afgestoken. Jammer dat er zulke groote tusschenpoozen waren tus schen de verschillende stukken, en dit viel te meer op, nu het muziekkorps niet zooals vroeger gebruikelijk, gedu rende het vuurwerk speelde. Ieder zal met ons den muzikanten derustgeguDd hebben na een zoo'n drukken dag. maal laat men dan toch het vuurwerk wat vlugger achter elkaar afsteken. Een combinatie met als middenstuk het opschrift „Oranje Boven", was een waardig slot. Te ongeveer half twaalf was de fak keloptocht weer op de Markt terug en werd het othcieele gedeelte van het feest met het »Wien Neerlandsch Bloed" be sloten. Nog lang weerklonken de nagal men door de stad. Gedurende den fakkeloptocht geraakte een meisje ondt r het paard van een dei- agenten, wonder boven wonder zonder zich ernstig te kwetsen. Goes. „Euphonia* bracht heden een serenade aan de geridderde stadgenooten de heeren v. d Wart, Kakebeeke en Kou semaker. Middelburg. Om een flesch jenever. Hedennacht ongeveer 2 uur werden alhier in de Stationstraat door soldaten 2 jonge boeren aangevallen om een flesch jenever die deze in den zak hadden Vermoedelijk is door een der soldaten met de flesch één der boeren een klap op het hoofd gegeven. Eén der boeren jongens, de 22-jarige W. uit Veere stortte neer en was weldra een lijk. Uitwendige wonden waren niet te zien. Vermoede lijk is de oorzaak van zijn dood bloed uitstorting in de hersenen. Na fotogra fisch opname werd het lijk ter onder zoeking naar het gasthuis vervoerd. De soldaten bevinden zich in hechtenis. Omtrent dezen moordaanslag verne men wij nog nader: De verslagene W., in dienst van den heer K. te Arnemuiden, stond zeer guns tig bekend bij zijn tegenwoordige en vroe gere patroons. In gezelschap van 5 kame raden waren zij met hunne meisjes op den terugtocht naar huis. Het gezelschap werd bij het station door drie soldalen lastig ge wallen om sterken drank te bekomen, tengevolge waarom de militair P. zijn bajonet trok en den verslagene een steek toebracht met het noodlottig gevolg, dat deze doodelijk getroffen werd. De spoedig ter plaatse geroepen genees kundige kon slechts de dood constatee reiDe dader werd gevat en heeft bekend. Schore. Zaterdag hoopt onze gemeente den 30sten geboortedag van H. M. de Koningin feestelijk te herdenken. Pro gram 's morgens van 8 tot 9 uur wenscht Ds. Van der Waal Gods daden te her denken door het uitspreken van een feestrede in de Ned. Herv. Kerk, van 9 tot half 12 feest met de Schoolkinderen, van 2 lot 5 Volkspelen, van 5 tot 10 afwisseling van de Zang vereeniging en het muziekgezelschap van Hansweert en daarna sluiting met een flink vuurwerk. Axel. Gister op den verjaardag van de Koningin heeft de vereeniging Floralia haar eerste tentoonstelling gehouden. Was verleden jaar bij haar oprichtine weinig medewerking, ze heeft op dezen dag succes gehad en zag haar ledental tot 108 aangroeien, en het getal betalende be zoekers bedroeg 534. Omdat zij meende dat de bloemen, die zij in't voorjaar aan leden en liefhebbers uitgereikt had, met voldoende zou zijn om een tentoonstelling te doen slagen, had zij de hulp van bloe menliefhebbers en liefhebsters ingeroepen om van hun kinderen eenige af te staan tot opluistering. Niet te vergeefs had zij die hulp ingeroepen, want er waren blad begonia's en foksia's en geranium's inge komen, die ieders bewondering opwekten, i ok de bloemkweeker, de heer Zonnevijlle had een prachtige collectie gloxinia's en begonia's ter opluistering ingezonden, die bezienswaardig waren. Bovendien waren er stukken te zien van de huisvlijt- beoefenaars, die bewezen, dat die tak van industrie ook in Axel vele en bedreven beoefenaars telt. En wat de dames \an hare handwerken ingezonden hadden, deed bezoekers watertanden,vooral omdat haar werken in de nabijheid lagen van wat de groenten- en vruchtenkweekers mede ingezonden hadden. De voorzitter, de burgemeester Hui zinga, en zijn medebestuurleden konden met recht trots op hun eerste tentoon stelling nederzien. Indien de volgende stappen in evenredigheid mogen zijn aan den eersten, dan kunnen de tentoonstel lingen van Floralia voor Axel van betee kenis worden. Bekroningen: Bloemen. Geraniums. Ie prijs mej. C. ieleman-Verpoorte, e mej.Klaassen Van Hoeve, eerv. verm. de dames Francina Blankert,Witte-Speelman, S. de Rogt-Bol leman. Begonia's. Ie prijs mej. Loof-v. d. Welle, 2e mej. Klaassen-v. Hoeve, eerv. verm. de dames G. Eekman, S. de Regt Bolleman, P. Verstraten-Brakman. Blad begonia's. Ie prijs mej. Klaassen-v. Hoeve, £e mej. v. Rijn-v. d. Broeke, eerv. verm. de dames Loof-den Bamer,Klaassen v.uoeve Wust-De Bree. Fruit. Ie prijs P. v. Hoeve Fz., 2e P. Dekker Fz., eerv. verm. Ch. Cappon. Groenten, ie prijs G. Wijna Sz., eerv. verm. D. v. Hoeve Sz. Varia. (Huisvlyt). Ie prijs J. Dey Lz., vogelkooi, 2e J. Schieman, inktste), 2e W. Huizinga, kolenmijn, 3e J. v. d. broeke, wenteltrap. Eerv. verm. J. Dey Lz., vogelkooi, C. B. Antheunis, teeke- ningen. Bestuursprys J. Olyslager, schil derijtje. Nuttige en fraaie handwerken. Ie prijs mej. C. N. v. Dixhoorn, e mej. M. Ulaas- sens, 2e mej. S. Dellaert-Antheunis, 2e mej. P. C. M. v. Vessem, 3e mej. J. Schie man, 3e mej. G. Eekman. Eerv. verm. de dames Butler, J. Vinke. Zonnevylle-v. Vliet, E. v. Bendegem, S. de Bruijne-de Regt. Oostkapelle. We hebben't druk gehad met feesten op ons dorp. Meer dan één dag is er aan besteed geworden om 't 25 jarig verblijf van Juff. I aan de Bewaar school te gedenken. De feesten begonnen met een zeer gezelligen middag voor onze naaivereenigingen, doorgebracht gedeel telijk :n Biggekerke en gedeeltelijk in Westkapelle. Het regende verbazend, doch naar aller getuigenis heeft dat in 't geheel geen schade gedaan aan de feest vreugde. De kinderen van de Bewaarschool heb ben veel plezier gehad op Berkenbosch. Wat was dat een aaidig gezicht die blijde kleintjes onder gejuich van ons dorp ver trekkend en 's avonds zingend weer te- mgkeerend Ze waren wel moe, maar „ze hadden toch zoo'n schik gehad". De leer lingen van de Zondagschool hebben ge noten van een heerlyk ritje naar de Oran jezon en van een aangenaam verblyf al daar of van 'n pleziertocht met de wagens naar Domburg en met de tram naar West kapelle. Het was aardig om te zien, hoe de gezichten duidelijk genoeg spraken van de genietingen, die waren doorgemaakt. Niet alleen hebben de kleinen gelegen heid gehad om te weten, wat een feestdag is, ook de grooten kunnen en van spreken. Daarvan en van nog veel andere dingen werd dan ook gesproken op Maandag avond 29 Aug., toen velen zich hadden verzameld in de lokalen der Bewaarschool om de feestvierende Juff. geluk te wen- schen. Van alles was de grondtoon, dat de Heere bijzonder bad gezegend. Hartelijk dank aan allen, die er toe heb ben meegewerkt, dat de verschillende feesten kondeD slagen. De Pames Lantsheer en Hovy worden bijzonder bedankt voor alles, wat er is gebeurd. Zij hebben op zoo kostelijke wij ze getoond, dat zij meeleven de blijd schap der gelukkigen. Met haar en met allen willen we daarom, omdat er onver getelijke dagen zijn doorleefd, blijven zeggen „Soli Leo Gloria D Bij het 2e bataljon te Middelburg zijn bevorderd tot milicien korporaal de milicien-soldaten W. de Buck, J. de Rijk, G. C. Roozen, A. G. de Bakker, C. JKlaas- sen, M. Weststrate, L. H. Plompen, ,V. Keulemans, L. de Witte, A. A. de Veth, E. A Lindenbergh, M. van Ast, J. Marinis- sen, G. Dorleijn en E. Verlare allen bij hun tegenwoordige Compagniën. Colynsplaat. Het feest op 31 Augs. werd als gewoonlijk geopend met mu ziek van het fanfare gezelschap „Wil- helmina", nadat een telegram van geluk wensching aan H. M. de Koningin was verzonden. !n goede orde had daarna de optocht van al de schoolkinderen plaats, die samen voor het huis van den Bur gemeester eenige volksliederen deden hooren. Daarna werden ze onthaald in de scholen en ondertusschen hield de schietvereen. haar wedstryd, waarvan de uitslag was dat de le prys dhr. P. de Smit toekwam met 119 punten, de 2e A. de Pree met 118 p., de 3e P. Huis- son met 117 p., de 4e P. Lake weid met 1 6 p., de ;'e A. Barentsen, de 6e Joh. Kole, enz., elk 10 schoten met 1 kamp schot met Marga geweer. De optocht, die bezienswaardig was en groot, trok in geregelde orde's middags door de gemeente en had veel bekijks. Behalve de gezelschappen „Wilhelmina" en „Soli Deo Gloria" en de ruiterij wa ren er vele ry tuigen en versieide wa gens, fietsen en sportkarren, die allen op het zeerst werden geroemd. De land bouw wagen had den prijs van de versierde wagens, wyl er slechts één was. Daarop waren alle landbouwprodukteu tentoon gesteld door dhr. Swemer alhier. Van de fietsen had de le prijs het personeel van C. v. d. Weele, nl. een auio op 2 fietseD gemaakt, de 2e piijs een vliegmachine op 1 fiets van Anna v. d. Weele en de 3e pr. een kachel op 1 fiets met 1 dubbel voorwiel, ook van dhr. C. v. d. Weele. Van de sportkarren had dhr. Contant den len en dhr. Haringman den 2en prijs. De wagens vanwege de commissie in den optocht gesteld waren ook prachtig, de eerste voorstellende een hertenjacht in den winter en de andere een zeil jacht. 's Avonds trok dezelfde optocht nog maals door, met fakkellicht en lampions, doch zonder de ruitery. Ook de Trans vaalsche boeren, die s middags zulk een treffend effect maakten, ontbraken nu. In den vliegerwedstryd behaalden prij zen P. v. d. Weele den len, J. Snoep den 2en, M. Anemaat den 3en en L. Maas den 4en prijs. De luchtballons, die tijdens dezen wed strijd zouden opgelaten worden hadden te veel wind en logen daardoor te spoe dig in den brand. Bij het 3-beenloopen, waarby 2 jongens het been aan elkaar gebonden wordt, hadden de prijzen voor 't vlugste loopen A. de Waard en J. v. d. Weele den len, D. Slimmer en Adr. Verburg den 2en. J. Ver burg en M. de Waard den 3en prijs. Het houtrapen en in da mand steken is ook een vermoeiend spel en daarin waren het vlugste le Jan Jansen, 2e M, v. d. Weele en 3e C. Verburg Az. By het ezelspel hadden de 3 eerste prijzen J. de Fouw, A. de Pree en Joh. Moerman. De prijzen werden in de school uit gereikt. Des avonds werd onder voortdurend gunstig weder een concert gegeven door beide muziekgezelschappen op hun beurt, terwijl de geheele voorstraat schoon ver licht was door tallooze lampions. Het geheel was een aangename dag, waar ieder van kon genieten en er was ook heel wat volk op de been. Daarmee is de 3<)ste jaardag van onze koningin voorby en mogen wy dankbaar zijn dat zij zoo lang gespaard bleef voor ons land en volk en haar nog een reeks ran jaren toewenschen tot heil van 't vaderland. De Karwy. Onder de weinige specerijplan ten,welke in ons land geteeld worden, bekleedt de karwij eene voorname plaats. De karwij wordt enkel verbouwd terwille van het zaad, dat eene aetherische olie levert, die aan het zaad een aangenamer) reuk en sma.ik geeft.In ons land wordt het karwy- zaad gebruikt ter vervanging van de ko mijn in Duitschland bereidt men er likeu ren van o. a. Kummel. Volgens ten Roden- gate Narissen is van al de geteelde karwij de Nederlandsche de beste. De karwy is een tweejarig gewas, dat dus gevoeglijk onder een dekvruebt wordt gezaaid. In Zeeland gebruikt men daarvoor veelal erwten, in Noord-Holland bruine mosterd of blauw maanzaad. De karwij eischt vruchtbare, humusrijke, diepbewerkte gronden. In verreweg de meeste gevallen wordt de karwij op rijen gezaaid, tegelijk met of dadelijk na de dekvrucht. Zooals licht te begrijpen is, begint de karwij eerst recht te groeien, als de dekvrucht geoogst is. Hjt is dan zaak om het land zorgvuldig te reinigen van onkruid.Tegen den winter wordt de karwij dikwijls aangeaard. Id Zeeland gebruikt men daarvoor een ploeg- je, dat door éen paard getrokken wordt, het is evenwel, wegens drukke werkzaam heden, dikwyls onmogelijk, om aan het karwijploegen de noodige aandacht te schenken. De karwij is een gewas, d; t welig moet groeien, hoe weliger, hoe betpr, en daarom is het broodnoodig, om haar overvloedig te bemesten metChili- Salpeter. Dat is iets wat bij alle land bouwkundigen vaststaat. Volgens ten Rodengate Marissen moet men zelfs bij een normalen stand veel chilisalpeter geven. Daar de karwij in haar tweede levensjaar een korten groei- tyd heeft, moet het streven van den karwij bouwer er op gericht zijn, om ïeeds vóór den winter een krachtig gewas te hebben, wijl dit voor de opbrengst in r -* het tweede jaa moet men a« mesting geveil dus naar gelan des bodems kal K.G. chilisalpel Nu kan hetr reeds in den met chili te gl den landbouwl men direct n| vrucht, mits is, 150 K.G. ch| per gemet gev Andere stikJ ter, zyn voor f karwy minden zaak is, dat dl heeft, mag to<[ niet te dicht steeds fijn zaa Daar de kal heeft men ruil land voor denl ken Als navrl winterkoolzaal bieten, terwijl de karwij en als groenberm] karwij heeft karwijmot; w| den is. nJ Beroepen te| Schagerbrug Oudsten te We Aangenomel Steen mey er te| Bedankt vc| Ruilmann te I Te A rij raam zyner vallen en aar Gisteren is inl markt te Leiq door een bela en eenige oog Te Bleskei tje van een lj raakt en ven is de taehtigjl leden aan de de trap. Zij de hoogbejaar| langs door he petroleumtoes Meppel kwaml by een watel kamraderen gl der armen v;J en de anderj knaap was werd te Hei gezien, iie, bl| moeidheid, ir bewusteloos op en bracht I avonds is hijl ontwaakt enI werkman B. ger werkzaal der eten tot weer in slaap van Rotterda De kleinI Gisteren he^ voor de natioil te Schoterlac adspirant kryl ling Jan def hoog94.5 Deze loteling aan den mili| arm genomer gelegenheid nummer uit volbracht de ling zijn pli| kan hierbij ve gezin, waarto| lijk bestond vier van non Jan's grootte geheel normd een jongen v| is overleden putters zijn Gisterenl gehad een er| tusschen de i De Saland i I naar Rotterdl en beladen nf Kruger voer' De Saland I chinekamer onmiddellijk, konden met werden overg Dit schip ginl onderen, zool gedeelte bovei seinen en de en van de Pq nomen aan booten naar is gelicht ei| bracht, met geheel platgel Ouderst Onder dit Limb. Koerie Een ja»m komt ona wé

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 2