NiEUWSEUD GOB ZEELAND No. 282. 1910. Woensdag 31 Augustus 24e Jaargang, 6HRISTELUX- HISTORISeH Wed. S DE jCNGt-VERWEST te Goes F .-P. te Middelburg. PRiJS DER ADVERTENTIËN Snippers uit de oude doos. .^$SS3BES£ /ERSeHlJNT ZESMAAL 9EU WEEK ïEDEREN WERKDAG DES AVONDS» ri,s pei drie maanden franco p. p. 1,2b. nkele nummers „OjKA cj>~ UITGAVE DTR EIRMA ;j* vm van J—5 regels 4C cent, iedere rege! meer 8 cent Familieberichten van S —5 regeis 50 cent, iedere rege: meer 10 •'ent ussa De opgt af van den spoordienst komt in dit nommer voor op de ge bruikelijke plaats. WerkIoozenverz6l@ri3g. Naarmate de wintermaanden naderen met hun dreigend gebrek aan werk, treedt ook als alle jaren de vraag naar werkloozenverzekering weer naar voren. Reden waarom wij er ook een en an der van wensehen te zeggenofschoon het slechts een herinnering zal zijn aan hetgeen wij er reeds vroeger over schre ven aan de hand van de groote dagbla den, die hunne buitenlandsche bericht gevers over deze aangelegenheid hadden geraadpleegd. Aan de werkloozenvereeniging liggen twee schoone beginselen ten grondslag namelijk het sparen en de solidariteit. Wie op zijn verdienste overhouden kan en dat voor een deel stort in de werkloozen-verzekeringskas, die spaart hierdoor voor zijn eigen ouden dag. En wanneer hij dat in vereeniging met anderen doet, dan steunt hij hier mede niet alleen deze verzekeringskas, maar helpt ook anderen door den kwa den dag komen. Hij brengt dan mede in toepassing het geboddraagt elkan ders lasten. In ons land beschouwt men deze ver zekering als te behooren tot de taak der vakorganisaties. Dit in tegenstelling met de Engelsche arbeideis, die al meer van dit denkbeeld schijnen terug te komen, en deze taak overbrengen op uitsluitend daartoe opgerichte vereenigingen, de zoo genaamde friendly societies. Nu kan werkloosheid gevolg zijn van eigen schuld als luiheid en drankzucht maar ook gevolg van omstandigheden buiten iemands schuld als ziekte en noodzakelijke afwezigheidof ook ont staan zijn door de schuld van den persoon die den werkman kwijt wil zijn wegens ouderdom of andere oorzaak van onge schiktheid. Het bestuur van zulk een werkloozen verzekering of ten onzent van de vak- vereeniging, die de verzekering tegen werkloosheid ter hand nam, heeft der- TZ'HresEss.ïïfcssaRs:". SSSKKT-: 396 FKLTILLKTON. DOOS SOA LDIS. Ellewoudsdijk. II. Van een geslacht dat zich van Ellewouds- dijk noemde, vinden wij in de oude bron nen geen gewag gemaakt. Wel hoort men, volgens het oorkondenboek van Van den Bergh, in 1323 reeds een Ridder Elewoud Arnoutssonne vernoemen, maar het is onzekei of deze Elewoud zijn naam aan het Hellewoud heeft ontleend. Zeker is het dat reeds vroeg de drie ambachten in handen van de van Everin ge's kwamen, want in 1204 gewagen de bronnen reeds van een Henrico de Evere, en heeft men met dezen ongetwijfeld iemand te verstaan, van het geslacht, dat later hier steeds leenen had. Dat dit wel zoo zal zijn, hooren wij uit de vele van Everinge's, te veel om hier te noemen, men kan ze verm* ld vinden in het vroeger door ons aangehaalde werk van Hollestelle die later als Heeren «n Vrouwen de ambachten onder zich gehad hebben. Zoo wordt, om er éen te noemen, 0. a. gewag gemarkt, dat onder de vijf nonnen, van het klooster Jeruzalembij Bieselinge, die in 1297 naar Antwerpen ge zonden werden om ook daar zoodanige inrichting van hare orde te stichten, zich eene Beatrix van Everinge bevond, te gelijk met eene Derwiges vanBerlandia en een Clara van Hoedekenskerke. Het verblyf van de Heeren van Everinge halve tot taak om te onderzoeken en te schiften. En dit is zeer moeilijk. Er is geen terrein waarop zoo licht simula tie ('veinzerij) kan worden gepleegd, als op dit Waar dan nog als tweede moeilijk heid bij komt dat deze verzekering eerst dan kan beginnen te werken, wanneer een zeker kapitaal aan premies is bij eengebracht. Terecht hebben dan ook verschillende gemeentebesturen ingezien dat zij hier de helpende hand hebben te bieden. Zoo deden met name in onze provincie die van Middelburg en Vlissingen. Nu is er lang over gedelibereerd welk stelsel het beste zal zijn. Het best geslaagde stelsel schijnt het G-entsche te zijn. Dit heet zoo omdat het is ingevoerd, eenige jaren geleden, door den gemeen teraad van Gent. Deze heeft namelijk een fonds ingesteld, waaruit een bijslag wordt gegeven bij de uitkeeringen door de vakvereenigingen bij werkloosheid gedaan. Voorts stelde genoemde gemeenteraad een spaarinrichting inzoodat wie een spaarbankboekje heeft, op hetgeen hij by werkloosheid terughaalt, een gelde- lijken toeslag krijgen kan, gelijk aan die, welke de leden der vereenigingen ontvangen op de uitkeering der vereeni- gingskas. Dit laatste is een mislukking gewor den, ten gevolge van de vele misbruiken. Dit gedeelte van het Gentsche stelsel is dan ook haast nergens overgenomen maar des te meer heeft men geprofiteerd van het eerste gedeelte van dat Gent sche stelsel, het groote voordeel waar van hierin bestaat dat de vakvereeni gingen zelve een scherpe controle oefe nen op alle simulatiën en misbruiken. De gemeente heeft dus niets meer te doen dan de boeten der vereeniging na te zien, en eenig geld hij te passen. Nu worden bij dit beperkte Gentsche stelsel alleen de georganiseerden gehol pen, en rijst derhalve de vraag of ook de niet-georganiseerden kunnen geholpen worden. En hierin zou trachten het Noorsche stelsel te voorzien, bij een wet lag aan den rechterkant van den weg, bij- het inkomen van 'tdorp. Het was door grachten van de aangrenzende erven ge scheiden,en was een oud midden-eeuwsch kasteel, hecht en sterk, zooals het in dien oorlogzuchtigen en woeligen tijd noodig was. Van de stichting er van is niets bekend, maar zeker is dat er van den trotschen Burcht niets is overgebleven. In 1385 kwamen de drie ambachten, door het overlijden van Wolfert van Evering, bij erfopvolging aan hertog Al- brecht van Beieren, die ze eenigen tijd later aan Raas van Borsele verkocht. Bij dien verkoop werd 0. a. de volgende bepaling bedongen„Vort so is voor at aarde, dat de Heere Raese ende syn na comelinghen dit huys in Ellewoudsdijk in ghereede houden sullen,om ons ende onse nacomelinghen mede te behelpen ende ons open huus te wesen, soo wanneer, dat wij ofte onse nasaten te doen mogen heb ben jegens onse vianden", d. w. z.wan neer de hertog zich in tijd van oorlog in Zeeland bevond hij ten allen tijde oneer komen in het Slot zou kunnen eischen. Nadat de heerlijkheden later in handen van vele, opvolgende, eigenaars waren geweest, werd in 1868 bezitter er van dhr. J. T. Prumers Jz. te Ellewoudsdijk en in 1881 diens schoonzoon J. O. van Hattum, toen te Sliedrecht en later te 's Hage wonende, en aldaar overleden den 21 Oct. 1909. Daar zooeven hoorden wij dat er te Ellewoudsdijk ook een Kasteel stond. Op dit Slot hielden de Heeren der plaats, wanneer zij hier vertoefden, hun verblijf, Het was in het midden van het oorspron kelijke Hellewoud gelegen en kon het, bij van >906. Volgens dat stelsel wordt evenals vol gens het Gentsche de bijslag gegeven aan de werkloozenkassen der vakorga nisaties, op voorwaarde dat ook de weri - lieden die geen lid yan eenige organi satie zijn of willen worden, tot deze werkloozenkassen kunnen toetreden.' Pe invoering van dit stelsel stuitte echter in Noorwegen zelf op ernstig ver zet van de zijde der vakvereenigingen. Geen enkele vakvereeniging heeft zich op die voorwaarde voor regeeringssteun willen aanmelden. De regeering zag zich hierdoor ge noodzaakt in de wet van 19 6 een wij ziging voor te stellen hierop neerkomen de dat de bijslag van 25 pet der uit keering aan de vakvereenigingen op S3 pet. werd verhoogd, op welken grond slag nieuwe onderhandelingen met de vakvereenigingen worden geopend.Deson danks hield het verzet bij de vakver eenigingen stand, en zijn slechts enkele vereenigingen toegetreden en erkend als rechthebbende, te rekenen van Novem ber 1908, op de staatsuitkeering van werkloosheid verzekering. Ook in Den Haag heeft dat stelsel bij den gemeenteraad, die 't in hoofd zaak overnam, nogal tegenkanting ge vonden. Het is echter pas een paar jaar in wer king. Over de resultaten kan dei halve pas later worden geoordeeld. Het Gentsche stelsel is zeker verre boven het Noorsche te prefereeren. Im mers wie niet tot eene vakorganisatie willen toetreden, moeten dan maar eigen erzekeringskassen zien op te richten. 30 Aug. 1910. De wet van Houten (wet op den kin derarbeid) heeft nu 35 jaar haar werking gedaan en niemand is er meer die deze wet niet toejuicht. Kinderen beneden de 12 jaar mogen in fabrieken of werkplaatsen geen arbeid j verrichten. Nu komt de wet-Talma van dat „12" dertien maken. Meerderen dan toen den 12 jarigen zullen nu den 13 jarigen leeftijdsgrens B—BHBMMBB—8MB—HBBBBMMl gevaar, aan alle kanten spoedig bereikt worden. Het bestond uit een groot en sterk ge- bouw en was opgetrokken op de grond slagen van een nog ouderen burcht, die waarschijnlijk in de Vlaamsche oorlogen verwoest werd. Kan niets met zekerheid gezegd worden omtrent deze verwoes ting, meer zegt ons de historie van de slooping van het tweede gebouw. Wij hooren er ten jare 1318 van, als wij, in de rekening van den rentmeester Vrederic van dat jaar, het volgende lezen„item uitgh. (uitgegeven), im den huse van El- woudsdike tebesette, doe her Hendrik van Everinghe Zeelandt gheruimt, welc huys beset was, met vele goede luden tot tijt toe, dat mynhr van Vorne metten mannen van Zeelandt over een gedraghen hadden en bi nieuws hen gheboden dat men thuys vellen (afbreken) soude, op welc huys die lieden bleven van des dins- dachs over St. Jansdach te midsomer tot des dinsdachs na St. Petrus en Paulus- dach«. eze oud Hollaudsche woorden, vreemd klinkend in onze Zeeuwsche ooren, zul len voor velen uwer, wel eenige toelich ting eischen, tvelke wij u dan ook gaarne geven willen. Van hendrik van Everinge, den toenma lige bezitter der heerlijkheid, hooren wij in 1315, toen hij als getuige optrad, tus- schen den graaf van Holland en Zeeland, met vele edelen van het laatstgenoemd gewest, in zake het heffen van tienden, die, te voren in leen gehouden van het Kapittel van St. Pieter te Utrecht, voortaan verleid zouden worden door den graal'. Doch korten tijd daarna, viel onze Ambs. Heer, om welke rede* is onbekend, in on- toejuichen. Het kan niet anders dan goed zijn voor onze jongens dat zij een jaar langer op de schoolbanken zitten. Bovendien de minister werkt hier met uitzonderingen. Land-, tuin- en boschbouw, veeteelt en veenderij vallen er buiten. Eu wie voor zijn dertiende jaar al de klassen ioorloopen heeft, mag ook voor zijn dertiende jaar aan't werk gezet worden, althans wanneer er voor hem geen gelegenheid is om overdag onderwijs te ontvangen. Fe wetswijziging is derhalve vooral gemaakt voor die kinderen welke op ambacht of fabriek te werk gesteld worden. En dan zal de verbodsbepaling voor namelijk onzen meisjes ten goede komen. Immers die hebben dan allicht een jaar over om nuttige handwerken te leeren. Wanneer nu in alle plaatsen, waar de landbouw niet 't hoofdvak van bestaan is, inrichtingen konden verrijzen, waar onze meisjes grondig kunnen geoefend worden in 't verstellen, het stoppen van kousen, het zetten van een lap in pan talon of hemd, dan zou de verbodsbe paling vooral voor deze kinderen een zeer goede zijde hebben. Natuurlijk zullen er nog wel bezwaren rijzen. Die had men in 1875 tegen de wet van mr. van Houten ook. Maar toen zijn ze in den loop der jaren overwonnen. En met een weinigje goeden wil kan dit weer. Er is iets stuitends in dat in de jongst gehouden vergadering van sociaal demo cratische predikanten de mannen van „De Blijde Wereld" naast psalmen Davids ook de Internationale gezongen is. En ook dat een sociaal democratisch pre dikant uit Zwolle in Het Volk met zekere geestdrift gewaagt van een bezoek van vrijzinnige en socialistische domlnee's aan het graf van Luther,dien zij huldigden als hunner een, als den man der Yrije Gedachte. Doch dergelijke zonderlingheden doet men maar het best stilletjes te laten pas- MlllilliN II Willi" genade bij den graaf; men zegt, omdat hij, zooals van de Overheidj beweerd werd, zeer tegen zijn wettigen Heer „ghetoernt« had; waarop hij, vergezeld van zijne drie broeders Jan Hildebrand, Nicolaas en Wouter, vluchtte naar „dat soete paradys van weelde ende van payse, naer dat goede Vlaenderen landt*, zooals de bescheiden ons vertellen. Drie jaren later werd zijn Slot te Elle woulsdijk gesloopt, nadat het kort te vo ren nog vele herstellingen had ondergaan. Welnu, op die slooping doelt onze reke ning Het waren Gerard van Voorne, burggraaf van Zeeland, en Frederic, de rentmeester, die voor de afbreking waren overgeko men. Zy stelden Moenen Dyntz tot opzich ter over het werk aan. Moge nu de af spraak met de werklieden in orde zijn geweest, geheel anders was de uitkomst, want na het vertrek der Heeren hadden *>die maetselaers", voor het grootste ge deelte „ghene voirwarde" gehouden. De „luden* van Ellewoudsdijk waren niet meer te bewegen de hand te slaan aan het verblijf van hun Heer Willem, »de maet ser" (metselaar) was bij de terugkomst van den rentmeester zelfs voortvluchtig hij had het land verlaten „ommedathi thuys niet broeken en wilde Wy vermoeden alzoo, wijl de eenvou dige bevolking aan de order van afbreken niet wilde voldoen, deze nog al trouw aan Heer Hendrik gehecht was. Hoe dit zij, men was dus wel genoodzaakt het afbre ken met vreemdelingen te beginnen. Het sloopen van de gebouwen, veroorzaakte heel wat drukte en omslag. Met drie vaartuigen werden de huis meubelen naar Middelburg vervoerd en SW'sSSEBSaaKSSBSK? A seeren, en met Huygens te zeggen Wie 't schicklijkst er van zwijgt, heeft juist genoeg gezegd. Ook in des Heilands dagen waren er die de graven bouwden der profeten, well;e hun voorgeslacht had gesteenigd. Bij de komst der Franschen in ons land in 1795 werd het feit van den inval dezer gewelddadigere immers ook van Her vormde kansels verheerlijkt. Met nam!1 zekere ds Heringa dankte openlijk God dat nu de gelegenheid zoo schoon geboden was om aan deze menschen het Evangc-lie te brengen. Iedere eeuw heeft haar eigen „vreemdig- heden". Cholera-vaccine In een brief van 25 Juli, van vertrouw bare zijde uit Batavia ontvangen, komt de vol ende mededeeling voor „Dr Nijland heeft eergisteren gepubli ceerd, dat het hem gelukt is een cholera vaccine te maken en schijnt in een daar na gehouden vergadering van medisch autoriteiten vooruitzicht op practisch suc ces te htbben verkregen". De methode echter van algemeene hygiéne en voorzichtigheid, waarmee 't vorig jaar hier te lande de kwaal zoo afdoend werd bestreden, lijkt ons beter. Aldus Het Centrum. Ons dunkt, alle geneeskundigen zullen dit met het blad eens zijn. Koch's tubercolinevinding ligt daar ;m- meis nog als een waarschuwend teeken. Toch zal 't middel ook tegen deze erns tige ziekte mettertijd wel gevonden wor den. Geen ziekte of 't geneesmiddel er voor is aanwezig. Slechts tegen den dood is geen kruid gewassen. Wie redt zyn ziel van 't graf? Vaccinedwang. Een inzender deelt in De Rotterdam mer mee dat van zijn zeven kinderen er zes zijn ingeëntdoch dat de dokter zijn zevende kind niet wil inenten uit vrees voor ziek worden. Hij vraagtwat nu De vaccinedwang verbiedt dat'toninge- kwam men met allerlei breekwerktuigen van daar terug om aan de afbraak te be ginnen. Slechts kort duurde de vijandige ver houding tusschen den Landsheer en Hendrik van Everinge, want in 1320 hoorden wij reeds van verzoening en Hendrik beloofde zijn meester voortaan tröuw te zullen dienen. Hij kreeg alzoo de leenen van Everinge, Coudorpe en Ellewoudsdijk terug, en werd het Slot weder geheel opnieuw opgetrokken, en toen zeker in dien trant, zooals wij het op oude platen vinden afgebeeld, 't Schijnt een heerlijk en trotsch gebouw te zijn geweest, zooals men het daar ziet, verscholen in een gordel van kwistig boom en houtgewas; een mooie brug over de breede Slotgracht geeft toegang tot de ruime gebouwen. In 1426 behield de hertog van Bourgon- dië het kasteel en het hooge rechtsgebied aan zich. Doch in de 16e eeuw, zoo vernie lend voor dit oord;door watersnood en oor logsgeweld is het langzamerhand verval len. En te meer droeg later daartoe bij, toen de Heeren het zelf niet meer bewoon den toen de schoone boomgaaiden, de lommerryke weilanden, en de rustige stilte van het land hen niet meer konden bekoren. I e eigenaars vertrokken naar de steden, en stelden hunne buitenverblijven veelal ter beschikking van hunne rentmee tere of wel verhuurden ze aan particulieren. Het geheele te gronde gaan van de prachtige huizinge hooren wij een vol genden keer. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1