1 DT DE PROVINCIE. üerknienws Gemengde Serietitel?. gram stond Laten we blij zijn dat er een Rekenka mer is en haar werk waardeeren, waar voor ze uit den aard der zaak zeer we'nig dank osgst, ook van de zfjde der Depar tementen van Algemeen Bestuur, waar men haast altijd in de weer schijnt, aller lei overschrijdingen en onregelmatighe den zooveel mogeljjk te dekken en goed te praten. Het nut der Rekenkamer werd onlangs ook bewezen ten aanzien van de decla raties van eiaminotoren en van een Eerste Kamerlid, voegt De Rotterdammer aan dit stukje toe. Dat van die exami natoren declaratie weten onze lezers al. Met dat Eerste Kamerlid is baron van Heeckeren bedoeld, die f 9 0 meer in reke ning bracht voor reiskosten in zyn functie van Kamerlid. Bjj berekende de reis van uit Stockholm, omdat 't. gezantschaps- gebou «v waar hij woonde, door hem be schouwd werd als Nederlandsch grond gebied in den zin der wet. De Reken kamer ontkent dit laatste en wil dezen Volkstribuun slechts zijne reizen vanuit Twello, zijn tegenwoordige woonplaats, vergoeden. Laten wij maar nooit meer een Neder landsch gezant in buitenlandsche dienst tot Eerste Kamerlid kiezen. „De boezem van één". De Hilver- en Vechtbode schrijft volgens De Rotterdammer het volgende Niet genoeg kan er de nadruk op gelegd, dat het socialisme vijandig staat tegen over den dienst van God, gelijk Deze Zich heeft geopenbaard in Zyn Woord. Voorde Christelijke geloofsovertuiging is er bij en onder de socialisten geen plaats. Treedt ge in hunne gelederen, dan voegen ze u wel toe, dat ge volkomen vrij blijft in uwe godsdienstige overtuiging. Maar niet zoo dra hebt ge eenigen tijd in hun nrdden verkeerd, of ge wordt dit wel anders ge waar. Dit kan trouw ens niet anders. Het socialisme berust geheel op de ver loochening van God en godsdienst, f'e grondleggers toch van de socialistische1 stelsels in Frankiijk verkondigen niet al leen de maatschappelijke, maar ook de godsdienstige revolutie. Onomwonden wordt 't door hen erkend, dat de nieuwe maatschappij alleen kan bestaan op den grondslag van den nieuwen godsdienst. Waarin die nieuwe godsdienst zal be staan Hierin, dat God moet verdwijnen en de menschen zelf goden worden. Die wijoheid verkondigt ons Het Week blad van Het Volk. Wanneer „nieuwe sympathieën van broederschap" zullen gekomen zijn, wan neer „de maatschappij zal zijn geboren, die broederlijke productie richt op broe derlijke voorziening", wanneer dus de socialistische heilstaat zal zijn geboren, wat dan „Dan zal de mensch niet meer, zooals nu wèl, om een troost voor persoonlijk leed, een schuilplaats behoeven te zoeken aan den boezem van één, maar verborgen schatten vinden in gouden harten, nu diep begraven in den modder van maat- schappelijken weedom". Zoo spreken de socialisten over het zoe ken van hulp bij God. Op minachtende wijze wordt de Heere „één" genoemd. Straks echter houdt dat op. Dan krijgt men het zoeken van hulp „bij gouden harten, nu nog in den modder liggend". Dat zijn de toekomstige goden, die eerst natuurlijk dan nog van de modder gerei nigd moeten worden. Die „gouden har ten", die goden, zijn gelijk vanzelf spreekt de „socialistische broeders". 't Wordt straks in dien socialistischen heilstaat een mooie boel. „Broederschap, nieuwe en talrijke banden van liefde, broederlijke productie, broederlijke voor ziening, gouden harten mes verborgen schatten". Om naar te watertanden, 't Zou wel te wenscben zijn, dat de socia listen reeds nu iets van „dat socialistische toekom si leven" lieten zien. Want wat we nu van de heeren te zien krijgen, geeft ons niet veel vertrouwen in hunnen toe komststaat. Middelburg. Als aanvulling van 't raadsverslag in ons no. van gisteren dieneVoorzitter, de burgemeester. Af wezig de heeren v. Dunné, Boogaert, v. Andel, v. d. Harst, Snouck Hurgronje, Sannes en «Sprenger. De Voorzitter deelt mede, dat de Duin waterleiding is onderzocht door Dr. Hul sebosch en deze heeft bevonden goed drinkwater te zijn. ie begrooting voor 1911 wordt vooige- dragenzij bedraagt in ontvang en uit gaaf f 802737.235, onvoorziene f 1249.105, met f 137000 belastingopbrengst. Deze wordt gesteld i handen der commissie van financiën. Op de voordracht van zetters worden geplaatst de heeren J. A. Vertregt, A.J. Augustijn, M. G. Boasson, J. C. A. v. d. Harst, A. Hertogh en A. F. Noest. De rekening der Godshuizen 1909 wordt goedgekeurd, in ontvangst en uitgaaf f70,556.41, f7 812.25, kwaad slot f 1255.84. De begrooting der Godshuizen 19 1 wordt goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf f64.398'3. in behandeling komen de aanslagen in de belasting naar het geschatte iru-- komen 19 iO. De heer De Rijcke verzoekt stemming om de wed.L. Oranje terug te brengen van de 7e naar ne 7e klasse. Dit wordt aange nomen met 6 tegen 4 stemmen, voorde heeren de Rycke, Verhage, Heijse, v. Teijlingen, en de Veer en den Bouwmees ter, tegen de heeren Ermerins, Gratema, 'lak en Fruin. De heer De Feer stelt voor om A. A. Wanda te ontheffen. Dit wordt aangeno men met 8 tegen 2 stemmen die der heeren Ermerins en Gratema. Het voor stel der commissie om -J. .1. Meijboom terug te brengen van de 23e naar de 19e werd aangenomen met 6 tegen 4 stem men die der heeren Heijse, de Veer, Bouwmeester en Tak. Dr. Henkes wordt behouden in de 36e kl. met 6 tegen 4. De vastgestelde Gemeente-rekening 1909 wordt goedgekeurd in ontvangst f 778934.31 en uitgaaf 760918.99 goed slot f9015.32. Bij de behandeling van het verzoek om verhooging van de tegemoetkoming in de huishuur aan gehuwde onder wijzers verklaarde zich de heer Gratema voor verhooging van tractement. Bij wil weten of B. en W. 't gevoelen der com missie van financiën deelen dateerlang verhooging noodig is zoo niet dan zou hij willen voorstellen om de vergoeding voor huishuur met f 25 te verhoogen. Te voorzitter antwoord dat een verzoek om tractementsverhooging bij B. en W. is om advies. Vlissingen. Door de schietvereeniging „Voor Vaderland en Koningin" alhier, werd een vierdaagsche nationale schiet wedstrijd gehouden ter herdenking van haar 10-jarig bestaan. 134 korpsen, waar onder verschillende buiten Zeeland, na men er aan deel. F'e korpswedstrijden hadden den vol genden uitslag A. Korps 150 M. Eereprijs „Voor Vader land en Koningin" te Vlissingen met 246 punten, le pr. „Breskens" te Breskens met 243 p., 2e »Nimrod" te 's-Heer Abts- kerke met 239 p., 3e „Utile Dielci* te Bergen op Zoom met 233 p., 4e „Presi dent Steijn" te Oostburg met 231 p., 5e „Voor Vaderland en Koningin" te Ter Neuzen met 228 p., 6e „Groede" te Groede met 225 p. B. Korps 100 M. Eereprijs „Domburg" te Domburg met 289 p., le pr. «Breskens* te Breskens met 286 p., 2e «Koningin Wilhelmina" te Wissenkerke met 283 p., 3e „Utile Dielci" te Bergen op Zoom met 279 p., 4e „Voor Vaderland en Ko ning" te Ter Neuzen met 278 p., 5e pr. „Nimrod* te 's-Beer Abtskerke met 275 p., 6e „Nooit Terug" te's-Heer Hendriks kinderen met 275 p. C. Korps 20 M. (Marga). Eereprijs „Nim rod* te Wolfaartsdijk met -'6§ p., lepr. „Soranus" te Oostkapelle met 262 p., 2e „Pro Patria" te Nisse met 260 p., 3e „Koningin Wilhelmina" te Vrouwepolder met 258 p., 4e „Breskens'' te Breskens met 258 p., 6e „Jan van Glijmes" te Bergen op Zoom met 254 p. D. Korps 12 M. (cylinder), le pr. „Dom burg" te Domburg met 274 p., 2e „Jan van Glijmes' te Bergen op Zoom met 271 p., 3e ,Pro Patria" te Nisse met 269 p., 4e „Koningin Wilhelmina" te Kwa- dendamme met 269 p., 5e „President Steijn" te Oostburg met 266 p. Eerste prijzen werden toegekend E. Personeele Paan 10 M. (max. 60 p.), L. Bootsgezel, Breskens 60 p. F. Personeele baan 100 M. (max. 60 p.), W. Roelse, Vlissingen 58 p. G. Eerebaan 150 M. (max. 60 p.), P. Schenkel, Vlissingen 58 p. H. Eerebaan 20 M. (max. 60 p.), A. de Blaay, Nisse 60 p. I. Vrije baan 150 M. (max. 36 p.), J. C. van Woerden, Delft 2 m. 36 en 3 m. 34 p. K. Vrije baan 150 M. 5 schots (max. 60 p.), J. C. van V oerden 60 p. L. Vrije baan 100 M. (max. 36 p.), J. C. van Woerden 7 m. 36 p. M. Vrije baan marga 20 M., C. J. Goe man, Oostburg 2 m. 6' en 4 m. 59 p. N. Vrije baan cylinder 12 M. (max. 60 p.), O. J. Bos, Nisse 60 p. Dagmedailles 150 M. baan (max. 60 p.), J. C. van Woerden 60 p. Dagmedailles marga 20 M., W Roelse, Vlissingen 59 p. Dagmedailles cylinder 12 M., J. C. van Woerden 59 p. Rilland. Als eene bijzonderheid kun nen we melden, dat uit het gezin van de wed. A. Goeree de 4 zoons alle zijn vrijgeloot. De laatste die nu geloot heeft, had zelfs nog het geluk het hoogste nummer te trekken. Naar ons uit Nieuwvliot wordt gemeld, is de heer D. Luteijn van daar, te Valkenburg, waar hij logeerde, zoo danig met zijn fiets gevallen dat hij dagen bewusteloos is geweest en nu nog niet vervoere mag worden. M. G. Colynsplaat. Op 31 Augs. a. s. wil men alhier den jaardag van H. M. onze Koningin feestelijk herdenken. Het pro gramma belooft met een aardig geheel. Om te beginnen wordt een rondgang door het dorp gedaan met de school kinderen. Van beide scholen, begeleid door de onderwijzers en onderwijzeres sen, en voorafgegaan door de muziek gezelschappen »Wilhelm:na" en Soli D o Gloria" waarna het schoolfeest begint. Onderwijl houdt de Schietvereen. een schietwedstrijd met Margageweer. 's Mid dags groote optocht, waarbij behalve de fanfare corpsen, een stoet van ruiters versierde wagen en boot, fietsen en sportkarren enz., enz. Daarop volgen de volksspelen, waaraan enkel jongens deelnemen, alsVliegerwedstrijd, hout- rapen enz. 's Avonds illuminatie a la giorno in de voorstraat en achter de kerk en dezelfde optocht zonder ruiterij doch nu met verlichting en vervolgens concert te geven in de voorstraat door de fanfare-gezelschapoen. Door den burgemeester van Bors- selen is aan zijne collegas van de aan de Schelde gelegen gemeenten, mede werking gevraagd inzake het opsporen van de nabij die gemeente vermoedelijk verdronken schippersknechts J. Piek en M. J. Wabeke. In de Dinsdag te Zierikzee ge houden raadsvergadeiing werd besloten tot onderhandschen verkoop aan het rijk van de onderwijzerswoning voor het hoofd van school A voor de som van f'2500 ten dienste der woning van den concierge der Rijks Hoogere Burger school. De begrooting der inkomstenen uitgaven der gemeente voor 191 i werd door Burg. en Weth. aangeboden be dragende in ontvangst en uitgaaf f 137815.89. M.G. Heinkeiiszand. Als bijzonderheid meldt de Goesche Crt., dat bij de loting j.l. Maan dag voor de militie door den vierden zoon evenals door zijn drie oudere broers van den landb. J. v. d. Does alhier een vrij nummer geloot werd. Ierseke. Er groeit hier in een tuin een kool, die het midden houdt tusschen een roode en een bloemkool, t n waarschijnlijk is opgegroeid uit een zaadje, dat bij kruis bestuiving is ontstaan. De bladeren heb ben den vorm en de grootte van die eener bloemkool, maar de kleur zweemt sterk naar die eener roode kool en is volstrekt niet groen. Het hart is lichtbruin met paarse randen en behaard. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oterdum, J. Steenmeijer te Krewerd. Bedankt voor Oudemirdum door N. Warmolts te Hazerswoude. Zondagmiddag had in de badinrich ting aan de Mauritskade te 's Gravenhage een eigenaardige doopplechtigheid plaats Een 18 tal mannen en vrouwen zouden na afgelegde geloofsbelijdenis door toe diening van den doop in het godsdienstig genootschap „De zevende-dag-a dventis- ten" worden opgenomen. Deze doop heeft bij onderdompeling plaats, en waar deze vroeger aan het strand te Scheveningen geschiedde, gebeurt dit thans in bedoelde inrichting. Een vrij groot aantal leden der Haagsche afdeeling waren opgeko men, die onder leiding van den heer Littooij de plechtigheid inleidden met het zingen van liederen uit hun gezangen bundel. Daarna geschiedde de onderdom peling, onder het uitspreken van het gewone doopsformulier. De doopelingen waren gekleed in een ruim, donker kleed. Vooraf knielden zij met den voorganger, den heer Klingbeil, neer, en ging deze in het gebed voor. Tijdens de plechtigheid zongen de gemeenteleden godsdienstige liede*en. SeSiottïuIeiro s, Geslaagd te 's-Gravenhage voor de acte Fransch lager onderwijs de heer M. C. v. d. Panne te Fikerzee. ZENDING. Zendingsconferentie te Lanteren. Ook Ds. J. C. i.ullmann, van Garijp, schrijft over de Zendingsconferentie voor Zendingsstudie, te Lunteren gehouden. Wij lezen in het „Friesch Kerkblad" Ik wil, nu de gezelligheid van het dameskwartier geroemd is, er even bij zeggen, dat ook in het heerenkwartier de gezelligheid niet ontbrak. In de loka len der Christelijke School sliepen we als echte avonturiers op stroo. Maar al mijn mede-ridders in de Stroo-Orde kunnen het met mij getuigen, da: het ons goed was aan deze plaats. En toen we, eer we ons avondgebed deden, bij het fantastische licht van één klein kaarsje in de holle zaal, uit Genesis 28 lazen van Jacobs steenen hoofdpeluw, die hem tot een opgericht teeken werd, omdat hij in zijn droom de Godsladder zag die aarde en hemel verbond, toen hebben we 't erkend, dat ook onze har de peluw ons een opgericht teeken in ons leven blijft, omdat we daarbij iets hebben gezien van de geopende heme len en van de engelen Gods opklimmende en nederdalende op den Zoon des men schen. Doch ik zie er van af u te vertellen, hoeveel ik in die ééne week genoten heb van collegialen omgang, van samen- spreking met zendelingen, van kennis making met broeders en zusters van allerlei richting en stand, van gemeen schappelijk gebed, van boeiende toe spraken, van onderricht in Zendmgs studie, enz., enz. Het bestek van mijn brief laat niet toe op dat alles in te gaan. Slechts éen punt wil ik nog even aanstippen, omdat dit het zwaartepunt der geheele Conferentie was: een Model- Studiekring in actie gezien. Woensdag morgen werd n.l. in het heerlijke den nenbosch by het Clubhuis, onder de krachtige leiding van den heer J. W. Gunning J.Hzn., een Zendingsstudie kring in praktijk vertoond. Uit het door {mejuffrouw J. C. Rutgers zoo keurig bewerkte studieboek over •Islam en Christendom1' behandelde men toen het derde hoofdstuk, waarin de zendingsijver van den Islam gesteld wordt tegenover dien der Christelijke Kerk. Daarbij kwam dus ook de vraag aan de orde, wie meer zendingsijver ontwikkeld heeft de Islam of het Chris tendom. En om nu de kracht van die vraag goed te laten roeien, stelde de leider van den kring zich aan als een V oslim, die trachtte aan te toonen, dat er in den Islam meer zendingsgeest is. De vyf overige deelnemers aan den kring trachtten hem toen te weerleggen, maar... dit is hun niet gelukt. De Mos lim heeft het dien morgen gewonnen van de Christenen. Dit was een comisch geval, inzoover hiermee het zwaartepunt der Conferentie te licht bevonden werd. Maar het geval was ook meer dan comisch het was tragicomisch, omdat het een beeld was van een droeve werke lijkheid. Want inderdaad, zóó en niet anders, staat het geval in onzen Archipel. Het Mohammedanisme ts het Christendom ver vooruit in propaganda. De halve Maan stelt het Kruis in de sohaduw. En wij, die onder de Kruisbanier op trekken, met den strijdkreet Pro Rege, zullen wij dat veldwinnen van den Islam maar rustig blijven aanzien Doch neen, nu druk ik mij verkeerd uit. Want wij zien het niet aan. Wij zien er niets van. Omdat wij van de Zending geen studie maken, ontroert ons ook het wereldprobleem van den Islam niet Maar wie te Lunteren geweest is heeft geen rust meer in zijn consciëntie vóór en aleer hij gedaan heeft wat in zyn vermogen is om bij zichzelf en bij ande ren de Zendingsstudie te bevorderen. En daarom mag ik ook in dezen brief niet nalaten u tot Zendingsstudie op te wekken. Ja, ik wil een poging wagen om langs dezen veg een provinciale ééndaagsche conferentie in het leven te roepen, waar wij gezamenlijk als predikanten, onder wijzers aan de lagere scholen, Zondags schoolonderwijzers, leden van jongelings- en jongedochtersvereenigingen, de meest doelmatige wijze van Zendingsstudie met elkander zouden kunnen bespreken. Maar omdat de landarbeid thans velen verhinderen zou Conferentie bij te wonen, lijkt het me gewenscht met de samen roeping te wachten tot het najaar. Mis schien kunnen we ze dan wel combi neeren met de najaarsvergadering der Friesche afdeeling van den Nederland- schen Bond van Jongelingsvereenigingen op Gereformeerden Grondslag. Vooral onze jongelings-vereenigingen toch met haar clubformaties leenen zich, dunkt mij, bizonder goed tot gezette Zendings studie. Het Nederlandsch Jongelingsver bond heeft trouwens reeds een Handlei ding daarvoor uitgegeven. Een gelijk soortige Handleiding is er ook al ter bespreking van de Zending op Zondag scholen en kindervereenigingen. En hoe veel ernst men te Lunteren met het Zendingsonderwijs op de lagere school wilde maken, blijkt wel uit het vragen lijstje dat daar in een sectievergadering van onderwijzers behandeld is. Predikan ten eindelijk zullen een dergelijke samen- spreking stellig ook wenschen ten opzichte van het Zendingsonderwysop catechisatie. En zoo blijkt dus wel, dat er stof te over is voor zulk een Conferentie. Rotterdammer. Een kind van een molenaar te Tiel is door een slag van een der wieken gedood. Te Amsterdam viel een bediende eener tabaksfirma door een zolderluik drie hoog van een pakhuis op de straat en stierf aan de gevolgen. Een 5 jarig knaapje te Kampen kreeg dezer dagen eenige apen- nootjes in de keel, waardoor het dreigde te stikken. Sinds dien tijd had het kind af en toe last van benauwdheid. Maandag middag, nadat het ventje nog vroolijk op straat had gespeeld, was dit weer 't geval met het noodlottig gevolg dat het op de plaats dood bleef. Te Kuinro is een 16- jarige jongen in de rivier de Linde geraakt en verdronken. Dinsdagavond 11 uur werd de politie Tilburg van uit het station gewaar schuwd, dat in den omtn k daarvan een persoon zich ophield, die zich zonderling aanstelde. Toen de politie daar kwam, be vond zich inderdaad zulk een persoon al daar en vond zij termen aanwezig om hem mede naar 't hoofdbureau te nemen. Aldaar ondervraagd gaf hij op C. G. te heeten, 27 jaar oud, geboren te Parijs en woonachtig te Genève, terwijl bij fouil leering op hem bevonden werd een som van 450 gld. aan bankpapier en specie. Verder kon de politie nog uit onsamen han gende door hem gesproken woorden op maken, dat hij daags tevoren gelogeerd had in het hotel v. Aaan de Spoorlaan Tilburg, doch daar wegens vreemde ma nier van doen niet langer geduld werd. Ook hier stelde de politie een onderzoek in en nam nog in beslag 2 koffers, die de zonderling daar had achtergelaten en be vattende vele gouden en zilveren voor werpen. Uit het onderzoek, dat nader door de politie wordt ingesteld, is nog niets met zekerheid te zeggen. Men ver moedt echter met een krankzinnige te doen te hebben. Eergisterenavond om halftien is iii het Keienbergsche bosch te Renkum ver moord gevonden 't '3 jarige meisje Pulle. Zij was om half twee uitgegaan om hout te sprokkelen; door haar lange wegblijven werden de ouders ongerust, en na onder zoek vond men haar gewurgd, vermoede lijk, nadat zij vooraf mishandeld was.Men heeft enkele landloopers, die in den om trek rondzwerven, in arrest gesteld, doch weder vrij gelaten. Vriendinnetjes beweren eenige dagen een heer in het bosch te hebben gezien, die de meisjes aansprak. Omtrent dezen moord wordt aan de N. Arnh. Crt. medegedeeld De misdaad had plaats 50 M. van den weg, die van Fluitersmaat naar Nol in het bosch gaat, in een holte van het bosch. Het meisje is geworgd met een band van haar pantalon. Ze is een dochtertje uit een gezin van 6 kinderen. Het lijk droeg de sporen eener laaghartige geweldpleging. De moordenaar had het kind iets in den mond gestopt om het schreeuwen te be letten. De naam van 't vermoorde meisje isAdriana Augustina Eanstina Pulle. Zij was te 2 uur uitgegaan om denappels to zoeken. Toen het meisje langer dan ge woonlijk weg bleef, werd de politie ge waarscbuwd en trok men op onderzoek uit. Tegen 10 uur werd het deerlijk mis handelde lijkje door den vader en den ge meente veldwachter gevonden in akker maalshout van het Keijenbergsche bosch, op een afstand van ongeveer 300 meter van de woning. Toen het slachtoffer ge vonden werd, was het lichaam nog warm, zoodat de veldwachter nog een poging deed om de levensgeesten op te wekken. Onmiddellijk is door marechaussees en de politie uit den omtrek een uitvoerig onderzoek aangevangen. Nog denzelfden nacht werd een te Wageningen vertoe vend Duitscher geconfronteerd met de menschen, die een alleenloopend man in 't bosch hadden gezien.Te Oosterbeek werd een landlooper gearresteerd, die daar aan den weg lag Wel kwam deze uit de rich ting Renkum, maar overigens zijn er weinig aanwijzingen, dat hij de gezochte misdadiger zou zijn. De plaats, waar het misdrijf heeft plaats gehad, wordt door marechaussees bewaaktde zak met dennennaalden, dien Adrianabij zich had, en hare klompjes heeft men net zoo laten liggen* Ten slotte vernemen wy, dat het vermóWrde meisje den laatsten tijd wel eens meer iets langer uitbleef. Tot heden is geen spoor van den dader ontdekt. Ook twee politiehonden, uit Den Haag ontbo den, konden geen spoor vinden. -- Omtrent den oproerigen geest, die onder vele gevangenen in de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden heerscht, verneemt de Tel. het volgende Sinds eenigen tijd wordt een admini stratief onderzoek ingesteld naar gepleeg de diefstallen an verschillende goederen uit de gevangenis te Leeuwarden. Maan dag stond reeds een bediende le rang, wegens diefstallen in den loop der jaren 1908, 1909 en 19 0 terecht, en tegen hem werd 1 jaar gevangenisstraf ge vraagd. De enquête duurt steeds voort en meer en meer blijkt, dat nog vele personen, o.w. bewaarders en gevangenen beruchte misdadigers, die relatiën hebben in Rotterdam en Amsterdam, bij deze misdrijven zyn betrokken. Een der gevangenen moet als verrader heb ben gespeeld, wat het gevolg had, dat zwaar gestraften inbrekers en moor denaars als WillemVeltman,Muizelaar, Bouma, zeer gebeten werden op den verrader. Ze wilden hem in de werkzaal niet zien en kwam hij daar, dan moesten de bewaarders handelend optreden, op dat de goede orde niet werd verstoord. De ontevredenheid dnurde evenwel voort, zoodat de ordeverstoorders meermalen in de boeien moesten worden gesloten. Werden ze daar weer uit bevrijd, dan begon de herrie opnieuw, bij het luch ten, op de werkzalen of gedurende de nachtrust en wel in die mate, dat de hulp van de marechaussees moest worden ingeroepen. Een grafschrift. Op het kerkhof te Sloterdyk, bij Am sterdam, vindt men het volgende rijmpje op een grafsteen gebeiteld „Hier liggen een paar lijken, „Die niemand mag bekijken, „41 naar 't gemaakt verdrag, „Tot aan den jongsten dag'. Gisterenmorgen was een wacht meester der veld-artillerie met twee ge wapende manschappen aan het station te Ede, als geleiders van een artillerist, die, geboeid en bovendien nog met tou wen om de beenen, op den grond lag. Deze man moest nair het algemeen depót van discipline te Vlissingen wor den overgebracht. Terwijl zijn geleiders bij hem waren, haalde de geboeide man met veel moeite zijn zakdoek uit den zak, teneinde zijn neus te snuiten, naar het scheen. In werkelijkheid bevond zich daarin eem vlijmscherp mes, waar mede hij in een oogenblik de touwen doorsneed. Na snel opgesprongen te zijn stak de man naar zijn bewakers; deze weken terug, en met den ketting aan de handen rende de mam over de rails en verdween in de bosschen. Zijn be wakers, waarop hij spoedig een voor sprong had, achtervolgden hem, maar tot nu toe heeft men geen spoor van den vluchteling ontdekt. dt Cl In Boll en aan de Baan te afgeloopen nacht kers verschaften zijde der Schieda daur van de bra verwijderden zich vindenden hefboo opening klommen hebben de brandk kantoor in een plaatst, daaruit worpen en aan dt lyk opengehakt, ning was het een in de brand mei te bereiken, vindende papierei waren echter allei zy onder een afda de distilleerderij weggeworpen hebl deloosheid ervan werd er niets wei deze brandkast aan effecten en aan bankpapier, borgen onder in dat de inbrekers niet ver genoeg hun dit. Uitgaar stelling dat als e: worden ingebroke van de zijde der had men sedert j den ingang naar een zichtbare pla veloppe liggen, wr „Aan heeren in „Deze enveloppi waarin tot die richt wordt geen omdat er op het aanwezig is, daa bank gedeponeerd vat deze envelop van f10 als een door de „heeren' Ook deze en vel kers in den afgel hoofd gezien Vermoedely teravond de boer gunningslokaal e: per en lar dboui verbrand. Alleen worden gered. Oi loren. In het pane gevierd, i'e vlami zich heen, dat ze ten bedrage van worden gered. Mede eingen en parapluies v gasten, 50,000 kil partij rogge. De bericht- den in het Noo eenigde Staten be Aardig is een Washington. P bosschen het vui toen naderde de honderd vrouwen een vrjj willige br lang vochten zij hun huis en haa vrouwen bleven i Te I'arijs rende moord ge] van lichte zeden is doodgeschoten ingesteld onderzo gebracht, dat Be laatsten tijd met genaamd den Bre in November te klopper leefde, i dat hij haar bed borst stak, waard vrouw werd voor ken, omdat men zelfverdediging g menieven van Be Bretagner was a met den steenklo de man haar g dat ze met hem wat ze mei zyn en het onderzoe nog de volgende heid onthuldde tha Fresnais en hebben den dag gebiljart wie hun den Want in li gens haar gedrag den dood verdien1 litie nu zoekt, ve In het geb' gisteren de toeris beneden gevallen Straatsburg de Zeppelin VI luchtschip met z den dom. Het onderzc ringen by het spoorlyn heeft aa er wel dertig m Er was o.a. druk vrachtbrieven. Ver ste ambtenaren slagen. De Engelsch de zuid-westkust (in Oost-Azië) aa Straat van Korea er bij verdronken nieuw. Het werd laten. v

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 2