"""garnizoenen" steunen. De kalme voorlichting die het Homoeo- patisch Maandblad iedere maand den be langstellenden lezer biedt, zulks nu reeds gedurende circa 21 jaren, heeft goede vrucht gedragen. Wij wekken onze lezers op tot kennis making met dit Maandblad. Het verschijnt by La Rivière en Voorhoeve, te Zwolle. UIT DB PROVINCIE. In het jongste nummer van Eigen Haard is het slot opgenomen van Schet sen van het eiland Walcheren van B. von Brucken Fock. Ook nu zijn er weer zeer fiaaie foto's in het artikel gevoegd. Door den burgemeester van Koude- kerke is afwijzend beschikt op de aan vrage van het bestuur van het partijge west der S. D. A. P. om muziek te maken en te zingen op de meeting, Zondag op een wei by Be Griffioen te houden. M. G. Van 1 September a.s. af zal een bode loop worden ingesteld van Nieuwdorp op de halte Noord-Kraaiert, tweemaal per dag. De bodeloop van Nieuwdorp, op 's Heerenhoek komt dan te vervallen. M. O. Bij den landbouwerC. Lokerse te Heinkenszand werden in de laatste da gen ongeveer dertig kippen in hun hok door schadelijk gedierte gedood. Sommige hunner vond men 's morgens met afge beten strot in het hok liggen. Tot heden zijn alle pogingen tevergeefs geweest om den brutalen indringer of indringers te vangen. Vermoedt wordt dat een bunzing of wezel hier de schuldige is I e land bouwer vangt nu zijn kippen des avonds op om hun een betere schuilplaats te bezorgen. M. C. Goes. Het wijzerbord van het torenuur werk prijkt thans met een uur- en een minuutwijzer, wat een groot gemak mag heeten. Het uurwerk is mede opnieuw nagezien en hersteld door de firma F. van de Kerkhof en Zonen te Aarle-Rixtel bij Helmond. Nu, dit was hard noodig. Sedert 4 Juni hebben wij het zonder een stadschronometer moeten doen. Vrijdag is het gaande uurwerk weer in den toren aangebracht en het slagwerk zal waarschijnlijk de volgende week weer dienst kunnen doen. v0or net carrilon zullen deze week nog de twee nieuwe klokken gegoten worden bij bovenge noemde firma, zoodat vóór yet einde van deze maand het klokkenspel weer zal kunnen gehoord worden. M. G. Zoutelande. Op het strand alhier is Zaterdag arngespoeld een ongemerkte roeiboot, bruin van kleur*, met vier vaste dogten, lang plm. 4'/2 Meter en breed plm. l'/2 Meter, een touw van ongeveer 10 Meter was er aan bevestigd, twee roeirie men en een fokzeil lagen er in. Vermoe delijk heeft zij ergens vastgemeerd gele gen en is zij door den hevigen wind van Vrijdagmiddag losgeslagen. Een sluwe oplichter en een beetgeno men familie. Middelburg. Verleden week vervoegde zich bij een geachte familie hier ter stede een chic gekleed heer, vooigevende een Fransch arts te zijn. Hij beweerde een vreemdeling in Middelburg te zijn en ver heugd een landgenoote aan te treffen, öy was, zoo vertelde hij, met z'n broer op reis naar Brussel. In Kozendaal was de trein vertrokken, zijn broer meene mende naar Brussel, waarop hij met den eerstvolgenden trein naar Middelburg ver trok. Hij werd aan tafel genoodigd en wist het vertrouwen der familie dermate te winnen, dat hij hen bewoog hem f6.50 te leenen n.l. f 5. voor de reis naar Brussel en f 1,50 voor een nacht logies in Middel burg. De heer des huizes bracht hem nog naar een hotel, Maar nauwelijke was hij vertrokken, of de oplichter was ook ver dwenen. Tot heden van de f6,50 en van dat „heer" geen spoor. Vlissingen. Heden Maandagmorgen kwrmen met de nachtmailboot te Vlis singen aan de Kroonprinses van Grieken land en haar zuster, de Gravin van Hes sen, die met den aansluitenden mailtrein de reis naar Bromberg voortzetten. 's-Heer Abtskerke. In de Zaterdag ge houden Raadsvergadering waren 5 leden present; afwezig U. Vermue en M. Ha- rinck. De gemeentebegrooting werd aan geboden in ontvang en uitgaaf elk op f5023,356. Aan den Raad werd medege deeld de uitslag van de besteding der grint veg naar Baarsdorp en volgens voor stel van B. en W. besloten het vervoer en de levering der grint te gunnen aan J. Leendertse te Wemeldinge en het in pro fiel brengen van den weg te herbesteden. Tenslotte werd in de begrooting voor 1910 op den post verkiezingen af- en over geschreven. Driewegen. In de op 12 dezer gehouden raadsvergadering waren 5 leden present. Afwezig de HeerenM. de Dreu en J. Bruggeman. Wordt aangeboden de ge meentebegrooting voor 1911 in ontrang en uitgaaf elk op f8678,32. Wordt be noemd tot tydelijke wethouder de heer J. L. Mol en zulks wegens voortdurende ongesteldheid van den wethouder J. Brug geman. Wordt bepaald dat de nieuw te bouwen woning voor dhr. C. van Stnen moet staan in de richting van M. v. Houte en H. Felius. Borssele. Rij de steenstorting heeft Vrijdagavond een groot ongeluk plaats gehad. Voor dat de tweemastaak van schipper Picquard wegvoer, moesten de schipper, zijn knecht en nog een jonge mail eerst het anker binnenhalen. Bij het ankerlichten kantelde de roeiboot, waar bij alle drie te water geraakten. Schipper Picquard is een duizend meter verder zwemmend opgepikt door een anderen steenschipper, schipper Klop. De knecht, uit Papendrecht afkomstig, en de 24-jari- ge M. J. Wabeke, van hier, zijn verdron ken. Zaterdagmorgen is de boot 't onder ste boven op het strand gevonden. Heden is naar het huis van bewa ring te Middelburg overgebracht A. M., 22 jaar, arbeider, geb. en wonende te Eede, beklaagd van poging tot doodslag. Er doet zich op sommige mossel- perceelen in de Ooster-Schelde enz. het verschijnsel voor dat de mossels weder beginnen te melken, d.i. zaad teloozen, wat ongetwijfeld vreemd is, omdat dit melken reeds in het voorjaar geschiedt. Op de qualiteit blijft dit ook niet zonder invloed, daar de visch dan in veel on gunstiger conditie komt. Waaraan het verschijnsel zou toe te schrijven zijn, kon ons niet medegedeeld worden wel dat de zaadval van mosselbroed in de Zeeuw sche Stroomen, die jaar op jaar aanleiding geeft tot klachten over zeer geringe voor raden zaad op de banken, wordt geïn fluenceerd door de enorme aanvoeren van zaad, 1 alfwas- en consumpt'eniosselen uit de Zuiderzee, waardoor in den loep der tijden natuurlijk kruisingsproducten zijn ontstaan. En onder alle omstandig heden blijft steeds waar, dat de ervaring van de mosselkweekers is, dat de groote mossels, opgekweekt van zaad van de Zuiderzee aangevoerd, van minder quali teit zyn dan die van zuiver Zeeuwsch zaad. Merkwaardig is het tevens, dat nu reeds een reeks van jaren, soms meer, soms minder, het zaad, ook wanneer het niet aan zaadval ontbrak, een groot deel is afgestoiven vóór het voldoende tot ontwikkeling kwam. Een reeks van jaren is d!t reeds zoo geweest, zonder dat men juist weet welke ongunstige factoren er in het spel zijn. Een alge meen voorkomende klacht is ook dat op vele perceelen de groei te wenschen over laat door het vele groen, dat op de per ceelen wast, een kwaad, dat van jaar tot jaar erger wordt en dat denkelijk alleen een strenge winter zal kunnen verhelpen. Waar honderden en nog eens honderden belanghebbenden bij het mosselbedrijf zijn betrokken meer dan de helft der visschersvaai tuigen in de geheele pro vincie wordt in de mosselcultuur als hoofdbedrijf gebezigd, daar valt het te bejammeren dat de cultuur niet onder gunstig gesternte staat. N. R. G. Serooskerke W). Zaterdagmiddag had een boerenknaap alhier het ongeluk van een paard te vallen, dat hij naar de weide bracht. Hij kwam met zijn hoofd op de steenen terecht en bekwam daar door een bloedende wonde aan het achter hoofd. Versuft door den val bleef hij lig gen. Spoedig waren er een paar om wonenden bij de hand, die hem op de been hielpen en zijn wonde flink uit- wieschen. Gelukkig kwam hij spoedig op zijn verhaal, zoodat hij zonder eenige hulp zich naar zijn woning kon begeven. Het paard liep kalm naar den stal terug. Gedurende de maand Juli kwamen in Zeeland voor, 3 gevallen van vlekziekte bij varkens en wel een in elk der gemeen ten Beinkenszand, Yerseke en Tholen. Verplaatst 1 Aug. de klerken der posterijen en telegrafie, R. K. Veenhuis, van Sas van Gent naar Oss en B. G. van Daalen, van Vlissingen telegraafkantoor) naar Rotterdam (telegraafkantoor)de klerk der posterijen en telegrafie 2e klas se P. A. Risseeuw, van Oostburg naar Sas van Gentde verplaatsing van deD klerk der posterijen en telegrafie 2e klasse C. J. Boom, van Goes (telegraafkantoor) naar Rotterdam (telegraafkantoor) is het nadere beschikking uitgesteld. Middelburg. Zondagavond om ongeveer half twaalf liep een kleine jongen van ongeveer 8 jaar hard huilende door de Gortstraat en deelde op een vraag van voorbijgangers mede, dat men bezig was zijn moeder te vermoorden. De politie werd gewaarschuwd en by onderzoek bleek, dat hier sprake|was van een twist tusschen den koopman P., wonende in de Korte Geere, en zijne vrouw, die bijgestam werd door haar zuster, de moeder van het huilende knaapje. Er was reeds met pook en tang gedreigfi, de vrouwen hadden met den man liggen worstelen en zoo'n kabaal gemaakt dat de buren in hun rust ge stoord werden en kwamen kijken naar dit minder vriendelijk huiselijk tooneeltje Het treurigst was wel de kalme, vroo- lijke wijze, waarop het dochtertje van P. over den oudertwist zat tej vertellen. Middelburg. Hedenmorgen reed door onze gemeente een eigenaardig voertuig, een soort mailcoarh, bespannen met vier paarden en achter op twee palfreniers, die op horens de komst der koets aan kondigden. Middelburg. Het Floraliafeest van „Uit het Volk Voor het Volk" zal gehouden worden op 7 en 8 September a. s. Ierseke. Gisteren werd officieel be kend gemaakt, dat de inzameling door middel van circulaires zooveel heeft opgebracht, dat een orgel zal worden aangeschaft en de kerk geschilderd en dat bovendien door een lid der ge meente nog duizend gulden was ge schonken ter aflossing van den schulden last der kerk. Krabbendyke. Zaterdagavond stonden bij de rijwielherstellers Gebrs. Bergs verscheidene jongens, waaronder ook het knechtje van den loodgieter. Men schold hem uit voor „loodwurm' en zoo ont stond er ruzie. Een zoon van K. v. d. Vrede mengde zich er in, nam de klomp en sloeg daarmee den loodgietersknecht op zijn hoofd, zóó, dat deze bewusteloos neerviel. Dhr. Geill, arts alhier, was er gauw bij en sprak van hersenschudding, Toen de jongen na eenigen tijd goed bijgekomen was, werd hij naar zijn baas gebracht. Gedurig moest hij braken en telkens als hij wat nuttigt keert de braking terug. Hij moet steeds nog het bed houden, terwijl de toestand zorg wekkend blijft. Van deze zaak wordt van zelf procesverbaal opgemaakt. Krabbendykd. Naar we vernemen zal eerlang de los- en laadplaats worden uit gebreid. Als dit evenals te Kruiningen, oostelijk van het statiën geschieddezou dit zeer ten gerieve van het publiek zijn. Bij het jongst gehouden examen voor milicien-sergeant zijn geslaagd de mili cien-korporaals Musters, Vei voert, Hesse- link, de Vriend, Christiaanse. Aan het jongst gehouden examen voor meester op het geweer by den gym nastiek- en schermcursus te Breda, heb ben voldaan de sergeanten 1 klasse de Ridder, Verhulst, Vermeulen en Wege- ling van het 3e regiment infanterie. kerkHteup. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te St Michielsgestel J. J. de Vries te Beek. Aangenomen naar Terwispel door H. J. Engelkes te Wieringerwaardnaar Maastricht door R. G. J. Schouten te Mid- woldanaar Vorden door J. C. Helders te Glanerbrug. Bedankt voor Ovezande en Driewegen door H. Smelt te Wissenkerke. (N. R. G.) Stavenisse. Zondag nam de Hervormde gemeente afscheid van haar oude kerk gebouw, waarin bijna drie eeuwen het Evangelie werd verkondigd. Ces voor middags trad daartoe voor haar op haar vroegere leeraar ds Steinz, van Goes, die naar aanleiding vanNumeri 10 29-82 met ernst wees op de noodzakelijkheid om toch niet aan den buitenkant der dingen te blijven staan. In de namiddag godsdienstoefening sprak ds Kamsteeg over de wisseling van al het aardsche, daarbij tot tekst nemende Hebreen 13 8 „Jezus Christus is gisteren en heden dezelfde en tot in der eeuwigheid". Na afscheid genomen te hebben van het oude kerkgebouw sprak hij ook afscheids woorden tot den heer L. B. van Pagée als diaken, voorzanger en voorlezer, onderwijzer der Zondagsschool en direc teur eener Chr. Zangvereniging, en tot den heer W. C. Crucq als hoofd der school en secretaris-ontvanger bij de N. H. G., wie door de gemeente Ps. 1211 en 4 werden toegezongen. Met het zingen van Ps. 72 11 werd de plechtigheid be sloten. Beide malen was het kerkge bouw overvol. In de vergadering van de Synode der Ned. Hervormde Kerk, op 13 Aug., kwam in behandeling het voorstel van mej. Gerlings c. s. tot wijziging van art. 1 Regl. op het Examen (zoodat ook vrou wen tot de Evangelie bediening kunnen worden toegelaten) waarbij gevoegd was het verzoek om reeds nu in het Album te worden ingeschreven. Mj hebben vroeger medegedeeld, dat de commissie eenstem mig is in hare conclusie, dat aan dit laat ste verzoek niet kan worden voldaan, en de Synode deelt dit gevoelen. Maar anders staat het met de eerste conclusie. De meer derheid der commissie wil den wensch der adressanten zien ingewilligd, de minder heid (een lid) adviseert tot afwijzing. Het debat over deze quaestie is in de Synode meermalen gevoerd, en vele leden vonden het dan ook niet noodig hunne stem te motiveeren.Door dr Daubanton wordt ver klaard, dat hij tegen het voorstel is,omdat hij het optreden van de vrouw als predi- dikant acht te zijn in strijd metde Heiljge Schrift, met de natuur der vrouw, met het levens- en leerbeeld der N. H. kerk (naar uitwijzen van de historie) en met de gezonde praxis. Immers er wachten zoo vele proponenten op een beroep en er zal een storm opstijgen tegen deze Synode, als zij tot zoo iets besluiten mocht. Het is ook in strijd met de psyche der vrouw. Ven leze de schoone -waarheden door Schiller ontwikkeld in het „Lied von der Glocke". En indien er in onze dagen een Molière leefde, hij zou „les Pasteuses ridicules" ten tooneele kunnen voeren. Hij acht het een hoogst ongelukkig drijven, en raadt toe te zien >ne ecclesia quid detrimenti capiat". Laat de vrouwen studeeren in de theologie. Laat haar dingen naar de summos honores. Laat haar de acte be halen van godsdienstonderwijzeres. Dit alles acht hij geoorloofd. Ja, zij kunnen volgens den hoogleeraar - ook worden toegelaten tot zijne lessen in de polemiek, enz. Hij stelt de vrouw zeer hoog, wil haar ook alle faciliteiten,en op zijne colleges eene eereplaats geven maar voor den kansel is zij, wegens hare psyche niet geschikt. De heer dr. van Veldhuizen is ook tegen het voorstel. Het „semper mutabile femi na" wordt hier gelogenstraft, want zij die het voorstel deden, weten van volhouden. Het geldt 'hier echter niet het belang van de kerk. Waren er vrouwelyke diakenen, de hoogleeraar zou het toejuichenen voor godsdienstonderwijzeres acht hij de vrouw bij uitnemendheid geschikt. Maar voor 't leeraarsambt is zij,vooral op grond van practische overwegingen (huwelijk, werkzaamheden van den piedikant enz/ niet geroepen. De r ecretaris der Synode behoort, als steeds, tot de verklaarde tegenstanders. Juist dan meent hy als de vrouw op den kansel zou staan, zou er veel van haar invloed verloren gaan, hetgeen ech ter door den heer Adriani wordt bestreden. De volgende spreker, de heer dr. Wey- land, wijst er op, dat de tegenstanders terecht niet veel over de Schrift hebben gesproken. Toch heeft zich dr. Daubanton daarop beroepen. Maar geheel ten onrech te. Want spr. acht het bewezen,dat aan de Schrift geene principieele gronden tegen het optreden der vrouw kunnen worden ontleend. Als de Kerk dit wil tegenstaan, plaatst zij zich zelve buiten de sfeer, waar in zij tot zegen moet zijn, en gaat zij niet mede met den loop der tijden. Waartoe ook zullen die lessen in polemiek en li turgiek dienen,als men leerlingen uitslui ten wil P Voorzeker kan men zich wel iets van de geestigheid van Molière assumee- ren, en een farce maken. Doch men moge bedenken, dat de edele, ijverige, vrouwen, die nu reeds door hare gaven en werk zaamheid vele mannen beschamen, in geen enkel opzicht het vrouwelijk karak ter verloochenen. Ook de heer Schrieke, al eikent hij practische bezwaren, stemt principieel vóór deze zaak. Welk een storm gin er op, toen de eerste vrouwelijke doctor in de geneeskunde hare taak opvatte, en nu is men daaraan gewoon. De gaven der genade worden evenzeer aan de vrouwt n, als aan de mannen geschonken. En in den strijd tegen de prostitutie b. v. is van haar grooter kracht uitgegaan dan van den man. Voor den heer Heerspink blijft het al tijd nog een bezwaar, dat Christus wel 12 apostelen had, maar dat onder deze geene vrouw werd aangetroffen. En ook de heeren van Melle en Steenbeek, de Groot en Leenmans, achten zoowel op bijbelsche gronden, als uit eerbied voor de vrouw het voorstel niet aannemelijk. Eerstgenoemde verklaart zelfs, dat hij nog nimmer zoo uit volle overtuiging tegen een voorstel geweest is, als tegen dit. Ie tegenstanders blijken in de meer derheid te zijn. Met tien tegen negen stemmen wordt de conclussie tot wijzi ging van art. I Regl Ex. verwoipen (Vóór stemden de heeren Eilerts de Haan, Adriani, Weyland, Schrieke, Hu- ber, Edling, Offerhaus, van Gorcum en Boot). Geref. Kerken. A angenomen naar Hoogvliet door P. v. Hoven, cand. te Leiden. Evang. Luth. Kerk. Aangenomen naar Amersfoort doordr H. J. Toxopeus te Harlingen. Schoolnfeaws. Geslaagd te 's-Gravenhage voor de acte Fransch middelbaar actt A de heer V. L. J. Emile te Sluis. Voor het Fransch 1. o. de heer J. van Loo, hoofd der school te Nieuwdorp. Hwfiitrakeo Door de rechtbank te Zierikzee is tegen J. K., oud 53 jaar, zonder beroep, wonende te Tholen, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Zierikzee, rechtsingang verleend met last tot in structie en bevel van gevangenhouding ter zake van den bekenden moordaanslag op den burgemeester van Tholen. De rechtbank te Zutphen benoemde om rapport uit te brengen betreffende den geestestoestand van Mozes Bachracb, den ongelukkige, die te Lochem zijn ouders heeft vermoord, de geneesheeren Bijl, dr. Francken en i'e Nobel. Oeioesgde lericMêa Nabij Nymegen reed Zaterdagmor gen met haar verloofde per fiets eene jongedame uit Kloosterliddum (Friesland) den steilen weg af en kwam in bot sing met een jongen, die dezen weg wou oversteken. De dame viel, werd bewuste loos opgenomen en per brancard naar het Wllhelminaziekenhuis overgebracht. Al daar werd geconstateerd, dat zij hersen schudding gekregen had. Haar toestand is gevaarlijk. Zij waren op weg naar Duitschland. Te Rotterdam klom een 18-jarige jongen op de huilers tusschen de twee laatste wagens van een in beweging zijnde stoomtram. Terwijl de tram door reed, viel de jongen van de buffers op de straathij kreeg een wiel van den achter sten wagen over het onderlijf. Hij werd in een woning in de buurt binnengedragen, waar een geneesheer slechts den dood constateeren kon. Ook is aldaar m het Ziekenhuis overleden een 8-jarige knaap uit Rijsoord, die in zijn woonplaats door een zandwagen was overreden,tengevolge waarvan hij aan zijn linkerbeen hoogst ernstig verwond werd. Een machinist was Zaterdagavond aldaar werkzaam met het schoonmaken van den stoomketel aan boord van een kraanlichter. Bij 't afblazen van den stoom zette hij den stoomsluiter hij dacht, dat deze vastzat meteen ruk open en kreeg daardoor den heeten stoom in beide oogen en in het gezicht. Men vreest, dat de man het gebruik van beide oogen zal moeten missen. Een monteur van de Ncderlandsche fabriek van Werktuigen en Spoorwegmaterieel is vrijdag bij Bussum overleden. Er werd aan de noodrem getrokken en men vond den man dood. - Een metselaar te Weesp stapte mis bij het lossen van een schuit met steenen, raakte te water en werd levenloos opgehaald. Een knaapje uit Cothen, gelogeerd te Utrecht, geraakte al spelende te water en verdronk. -- Te Neerbosch is in een onbewaakt oogen- blik een 2 jarig kindje te water geraakt en verdronken. Te Oostvoorne is een dame, die met haar kinderen daar ge logeerd was en ging baden, door te ver in zee te gaan verdronken. Haai dochtertje die bij haar was, werd gered. De burgemeester van Maastricht, de heer Bauduin, is op 73-jarigen leef tijd overleden, Lezer dagen vervoegde zich ten gemeentehuize te Ambt-Alinelo de 18- jarige zwerfster Jantje b lzinga met haar metgezel Jan Nyhuis, oud 26 jaar. Zij droegen in een doek bij zich een reeds in staat van ontbinding kinderlijkje. Foor den burgemeester werd terstond een onderzoek ingesteld omtrent de her komst van het lijkje. Het bleek te zijn dat van Wilhelmina Henriëtte Nilsen, geboren te Nijmegen 27 Mei 1910. Het kindje was te Nijmegen, waarJ. E. zich eenige weken geleden op haar zwerf tochten bevond, door de moeder aan deze afgestaan, omdat de vader, die zwervende is, zijn vrouw geschreven had, dat zij wel weer bij hem mocht komen, indien zij het jongste kind maar niet mee bracht. J. E. en haar metgezel hebben eenige weken met het kind rondge zworven, totdat zij te Ambt Almelo kwamen, waar het kindje is overleden, vermoedelijk door gebrekkige verzorging. Een te Nijmegen ingesteld onderzoek heeft de verklaringen van J. B. bevestigd. -- Als een bijzonderheid in dit schaar; sche fruitjaar kan gemeld worden, dat onder Enspijk één boomgaard is ver pacht vooi f 6250. Gister zijn uit Borculo gevankelijk te Zutphen binnengebracht de gebroeders H., kooplieden, verdacht van diefstal van geldswaardige papieren van den landbou wer B. aldaar. Een gedeelte der stukken is vermoedelijk door een van hen te Zutphen onder een valschen naam te gelde gemaakt. De 70-jarige landbouwer bewaarde zijn effecten op een verborgen plaats onder den vloer, zoodat alleen zij die veel bij hem aan huis kwamen, daar van op de hoogte konden zijn. Een maand of vijf geleden miste hij daarvan eenige stukken ter gezamenlijke waarde van f 3000. Op f 400 daarvan is beslag gelegd. -— Vrijdagnacht is uit het huig van bewaring te Amsterdam ontvlucht de inbreker P. W. Verhage, die wegens in- braik bij den antiquair Cohen te Amster dam, veroordeeld was tot 5 jaren gevan genisstraf. Hij was van zijn vonnis in cassatie gegaan en eerlang zou de be handeling der zaak voor den Hoogen Raad komen. De man moet op de een of andere wijze zich toegang verschaft hebben tot het waschhok, is op het dak van het gebouw geklommen en moet toen een zeer hoogen sprong gewaagd hebben, waardoor hij buiten het gebouw kwam. Doordat het eindvonnis nog niet was uitgesproken droeg hij zijn eigen kleeren nog, zoodat hij op de straat de aandacht niet trok. Er is nog geen enkel spoor van den vluchteling gevonden. Te Tergnier in Frankrijk staken de 1500 man van de spoorweg-werkplaatsen De reden is, dat een hunner, naar hun oordeel, onrechtvaardig is gestraft. Het bestuur van de vakvereeniging doet alle moeite om de stakers weer aan 't werk te krijgen. Deze onverhoedsche gedeel telijke staking, terwijl eene algemeene staking aan de sporen wordt voorbereid, vindt het bestuur een feut. De verwach ting was gisteren, dat het werk hervat zou worden. Een Lissabonsche dameskleere- maker heeft koningin Maria Pia van Portugal,grootmoeder van koning Manuël, aangesproken voor een rekening van f50,000 voor toiletten. Van de zijde van Maria Pia werd de eisch niet ontvanke lijk verklaard, aangezien een lid van het koninklijk huis niet in persoon voor den rechter 'kan worden gedaagd. De lagere rechter besliste in dien geest, maar het hooggerechtshof heeft nu beslist, dat alleen de koning dat voorrecht heeft. De koningin-erootmoeder zal dus moeten betalen of voor den rechter verschijnen. Drie speurders waren een mis dadiger op het spoor, die uit de ge vangenis was ontvlucht. Hij bevond zich te New York in een huis van twaalf verdiepingen. Op de achtste verdieping klom de vluchteling, die zich achtervolgd zag, uit het raam om zich langs de brandladder te redden. Juist was hy op de ladder, toen een der speurders aan het raam verscheen. Ziende dat er geen ontkomen aan was, wilde de vluchteling zich op straat werpen, schoon de grond 25 M. diep onder hem lag. Juist bij tyds greep de speurder hem bij den pols. Er ontstond nu een worsteling, die ook voor den speurder gevaarlijk was, want de gevangene trachtte zijn vervolger mee omlaag te trekken. De twee andere speur ders hadden geen ruimte om te helpen. Snel begaven zy zich naar een verdie

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 2