NIEUW8ELAD VOOR ZEELANS. No. 269. 1910. Dinsdag 16 Augustus 24e Jaargang, RHRISTELUX- HiSTORISGH op" iggen, d del burg. EREH.-W OP kiveiilen, kens OP wagen, knecht. n echt iiecht Dienstmeid nsthodc, oudster f /ERSeHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. liet Hoinoeop'tUisch Ziekenhuis, Snippers uit de oude doos. S. J. DE JGNGE-VERWEST. te Goes F. P. DV.U:;, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN verzekerd. Yoor de men zich met res t 41, Leidea. Vli rden. rij Schuilenburg, GOPPOOL^E, e z o n. nde. fesns, Gapinge. F, Gapinge, den kan omgaan, chroaweg, liddelburg. kan, bij JAN ke. met October a. s. boerenwerk en ETRE, Smid te NS, Schore. raagd Oudeweg, t-Souburg. ptember ebrs. HILDER- een ens and. Adres ge-Yerwest 6oes IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. 1 rijs per drie maanden franco p. p. l£& I nkele nummers „0,Cfc\ Het is te begrijpen dat oog en hart van de voorstanders der homoeopatbie dezer dagen vervuld is met't denkbeeld der oprichting van een homoeopatisch ziekenhuis, waarover in den laatsten tijd, haast maand aan maand, in 't zoo uit nemend geredigeerd „Homoeopatisch Maandblad" door redactie en inzenders geschreven wordt. Dat Homoeopatisch Ziekenhuis, dat te Utrecht verrijzen zal, natuurlijk op voor waarde van milde bijdragen, moet een stichting zyn van alle homoepathen in Nederland. Wij wezen er- reeds vroeger op hoe 't metterdaad voorzien zal in een schreeuwende behoefte. Doch nog meer verdient 't denkbeeld der stichting onze sympathie omdat een paar gevers aan de uitvoering van 't plan de voorwaarde verbonden hebben „dat het verplegend personeel verklaren moet den Bijbel als Gods Woord te beschouwen". Op deze voorwaarde is bereids een som van f 1C0000 voor stichtingskosten toegezegd. Allicht zullen enkelen die voorwaarde te breed geformuleerd vinden. De Bijbel Gods Woord is een tamelijk rekbare uit drukking. Maar wij laten dit daar, omdat wij ons tevreden stellen met de bedoeling der gevers en van den Raad van Beheer die deze uitdrukking verstaan in den zin waarin de rechtzinnige belijder des Hee- ren haar wenscht opgevat te zien. Trou wens er kwam reeds verzet tegen de voorwaarde, niet om haar vaagheid, maar wegens haar engheid, te sterke belijnd- heid, excluvisme. Dr. Kallenbach uit Apeldoorn is de tolk dier bezwaarden. Maar de redacteur van het Maandblad, dr. Voorhoeve uit Den Haag, houdt voet bij stuk. Voorzichtig, en tevens beslist, weert hij 't verzet van dergelijke bezwaarden af. In 't Maandblad van 15 Juni schrijft hij 385 IT nUILLEXON. DOOB SCALDIS. Philippine. In den tyd dat de groote overstroomin gen in. dezen omtrek tot het verleden be gonnen te behooren, ontstonden er groote aanslibbingen, vooral aan het verst van de zee verwijderde deel. Philips de Schoone, graaf van Vlaanderen en hertog van Bourgondië, eigenaar dezer aanwassen, gaf in Jan. 1505, te Mechelen een octrooi uit aan den rijken grondeige naar Hieronimus Laurin, tot het bouwen „h l'honneur de Dieu d'une ville ferme, appelez Philippine", zooals de uitgiftbrief luidt. Dit verklaart dan ook de naamsoor sprong van de plaatsDe indijker mocht deze versterkte stad en polder tot eene heerlijkheid verheffen, met eigen baljuw en schepenen, en aan wier bewoners eene jaarmarkt en andere voorrechten werden toegekend. Zelfs de veelvermogende steun van den ryken schatmeester van den hertog en de voorrechten van tol en markt, konden de plaats, zoo zjj al ooit,wat te betwijfelen Js, als eene stad tot stand is gekomen, niet verheffen. In de 16e eeuw werden deze oevers zeer door het water geteisterd, zoodat er, bh' 't uitbreken van den tachtigjarigen oorlog hier slechts een fort stond, dat van groot belang voor de verdediging van het z.g.n. Sassche gat werd geacht. Het plaatsje bepaalde zich nu tot een vierkante schans van bolwerken en gracht voorzien. Het werd op 21 Juni 1603 door Prins Maurits veroverd, doch viel latei- weer in Spaansche handen en bleef bezet totdat graaf Willem Frederik van Nassau Diets, schoonzoon van Frederik Hendrik, op 7 Sept. 1633, de schans aan de water zijde zoo hevig beschieten deed, dat na „Sommigen meenen dat door deze be paling afbreuk gedaan wordt aan de neutraliteit eener ziekeninrichting, die gedeeltelijk ook met de hulp van hen, die den Bijbel niet als zoodanig beschou wen, te kort gedaan wordt. De raad van Beheer, die volstrekt niet alleen uit personen van een bepaalde richting bestaat, was evenwel niet van deze meening, en wel voornamelijk om deze reden, dat deze voorwaarde zich alleen bepaalde tot de verpleegsters (resp. verplegers), terwijl noch ten opzichte van 't overig personeel, noch ook ten opzichte van den geneesheer-directeur of zij neev. te benoemen assistenten over eenige be perkende bepaling gesproken werd. „Buitendien was de genoemde voor waarde zoo algemeen mogelyk. Er werd toch geenszins geeischt, dat de ver pleegsters tot een bepaald kerkgenoot schap zouden behooren, maar dat zij, geloovende in den Bijbel als Gods Woord, daaruit aan de aan hunne ver pleging toevertrouwde zieken zouden mogen voorlezen, terwijl het daarbij geenszins in de bedoeling van de schen kers lag, dat daarbij eenige pressie op de patiënten zou worden uitgeoefend. „Om die reden werden de voorwaarden door al de leden van den Raad van Be- beer aanvaard, onder dien verstande dat een Algemeene Vergadering van aan deelhouders het voorstel zou goedkeu reu. Op de daarop uitgeschreven Alg. Verg', van) aandeelhouders, die vooral in kennis waren gesteld van een „belang rijke toezegging voor den bouw van een eigen Ziekenhuis," en van de behande ling der voorwaarden aan die „toezeg ging verbonden," was een voldoend aan tal aandeelen vertegenwoordigd, om tot stemming te kunnen overgaan, en werd toen eveneens met algemeene stemmen besloten, beide voorwaarden te aanvaar den. vier dagen de overgave volgde. De Spanjaarden, haar willende ontzetten kwamen met eene sterke macht opdagen, doch moesten wijken voor een krijgslist van den bevelhebber. De Staten, het gewicht van dit punt in ziende, lieten de verdedigingswerken zeer uitbreiden door aanleg van een nieuwen hoofdwal met twee halve en twee geheele bastions, terwijl de landpoort door eene lunet, en de waterpoort door een raveljjn gedekt werd. Het opperbevel over deze vesting be rustte bij den gouverneur van Sluis. In 1747 maakten de Franschen zich, na eene korte doch moedige verdediging van de schans op den 5 Mei meester, die ze bij den vrede, in Januari 1749 weder ontruim den. Langzamerhand vervielen de ves tingwerken en werden met de daarbij be- hoorende, vrij aanzienlijke gebouwen, zooals het arsenaal en het kommandants- huis, gesloopt.Tijdens den Belgischen op stand werd Philippine',door een Neder - landsch garnizoen bezet en de bolwerken eenigszins bijgewerkt. Tegenwoordig is van dat alles niet veel meer te zien. De gemeente bevat thans den Philip- pinepolder en deelen van den Isabella-, Clara- en A ngelinapolder. Wij vinden daarin de buurten Bouchouterhaven en de Posthoorn. Het wapen der gemeente bestaat uit een getimmerde poort, waarin een leeuw met een zwaard in den rechter- en een sleutel in den linkerpoot. Bezoelen wij het plaatsje, 3i/4 uur van Axel gelegen, dan bemerken wij, dat hier hoofdbron van bestaan de mos- selcultunr is. Philippine, dat, zooals we reeds hoorden, vóór het door de Staten was versterkt een onbeduidend dorp was, leefde toen al voornamelijk van de mos selvangst. Karren vol van deze schelpdieren werden door geheel België, ja zelfs tct Parijs, vervoerd en dat heeft tot heden UITGAVE DER FÏRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, Iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent „Wanneer men nu ten slotte bedenkt, dat op de Homoeopathische afdeeling in het Diaconessenhuis te Utrecht even eens verpleegd wordt door verpleegsters (diaconnessen) die den Bijhei als Gods Woord beschouwen, en er dus bij de oprichting van een eigen Ziekenhuis feitelijk niets verandert, dan begrijpt men niet, enz." Dr. Kallenbach, ofschoon niet van plan zich er aan te onttrekken, blijft er echter bij „Hij, die tot een menschlievead doel slechts onder een bepaalde voorwaarde medewerkt, geeft eenvoudig er mede te kennen, dat hem de vervulling der laat ste hooger staat dan de bereiking van het eerste. Dus weten de voorstanders van het te stichten ziekenhuis nu pas, dat het hun minder om het laatste dan om de geloofsbeschouwingen van het verplegingspersoneel te doen is. „Een geldgeschenk voor een goed doel aan te nemen en in ruil er voor de vrome opvattingen van eenige personen te waarborgen, vermindert de ethische heteekenis van het eerste en de verhe ven waarde van de tweede. „Met de inwilliging van de tweede voorwaarde is de op het geloofsgebied zeer uiteenloopende zienswijze van velen aan die van ééne partij ten offer gebracht. „Het gaat ook niet aan, in een homoeo- pathisch ziekenhuis de toepassing van de onveranderlijke natuurwettige waar heid van het homoeop. geneesbeginsel afhankelijk te maken van de verander lijke geloofsbeschouwingen van het ver plegingspersoneel. „De door den arts goed gekozen ho moeopathische artsenij brengt genezing van den zieke en daarmede geluk en vrede aan hem en zijn familie, onver schillig of de verpleegster de verlangde beschouwing al oi niet heeft. „Bekwaamheid voor haar moeilijke toe zoo voortgeduurd. Die groote uit voer verschaft echter den visschers slechts een matig bestaan, waarhij alleen de kapitaalkrachtige eigenaars der mos- selbooten en van de verpachte mossel banken de meeste baat hebben. Ook de onophoudelijke verzanding der haven, door den nooit ophoudenden aan voer van slijk, in dit steeds totvtrzan- ding geneigd water, werkt niet mede tot den bloei van de plaats. Provincie en Rijk moeten nu en dan tot huipop dagen, en dit is dan ook de reder, dat men bij de Ilooge Regeering om afdoen de maatregelen verzocht heeft. De bevolking van Philippine behoort voor een groot gedeelte tot de R. Kath. kerk. Omstreeks 1760 werd deze ge meente toegestaan eene z. g. n. schuur- kerk te bouwen in het bastion Meiland. Boewei dit gebouw later vergroot werl bleek het aldra onvoldoende voor het aantal kerkgangers, zoodat in 1772 ver gunning werd gegeven om een nieuwe kerk te stichten. Wijl ook deze op eene ongeschikte plaats gebouwd was, werd zij in 1861 door een geheel nieuw gebouw vervan gen, toegewijd aan Maria's Hemelvaart. Onder de personen van naam, te Philippine geboren, vinden wij vermeld, Antonius de Heideeen in 't midden der 17e eeuw zeer bekend geneesheer. Deze geleerde, altijd een zeer ernstig man, verviel in het laatst zijns levens, tot godsdienstdweperij, verkondigde over dreven stellingen, liet de praktijk varen en werd ook in 't gewone leven een zonderling. Wij komen later wel op dezen ongelukkigen man terug. Meer naam had Wouter'jGualtherus van Doeveren, den 16 Nov. 1730 geboren, en, als beroemd Hoogleeraar in de genees kunde, den 31 Pee. 1783 Ie Leiden over leden. Ons naar het kerkgebouw begevende, zien wij dat het zeer eenvoudig inge richt en er niets voor ons opmerkings betrekking, beleidvolle dienstvaardig heid, zachtzinnigheid en een van naas tenliefde tintelend hart zijn de aan een goede verpleegster te stellen eischen, daarmede voorzien zal zij ook in staat zijn, gepasten troost aan het verstoorde zielsleven van menigen zieke te brengen." Maar nu komt in het volgend no. van het Maandblad een Roomsch arts den redacteur te hulp. Het is dr. Hofman uit Gouda. Deze schrijft in 't Juli no. van het Maandblad aan 't adres van dr. Kallen bach „Het is tegen deze voorwaarde, dat dr. K. opkomt. Naar mijne meening eenigszins ten onrechte. „Dr. K. moet namelijk van de veron derstelling zijn uitgegaan, dat neutraliteit op het gebied van ziekenverzorging en verpleging hier het ware zou moeten zijn. „Dit nu is evenwel in strjjd met de zielkundige opvatting van het wezen van den mensch, ook en vooral yan den zieken mensch. De mensch is van nature niet aangelegd om de hoogere levensui tingen van zichzelven op den duur wer kelijk neutraal te kunnen beschouwen. Hoe hooger een levensuiting rijst, hoe lager de mogelijkheid daalt om nog te kunnen meenen, dat neutraliteit ook op het terrein der ziekenverpleging in wer kelijkheid, en niet alleen in naam, be dekkend een ander wereldinzicht, be staanbaar zou kunnen zijn. „En juist aan 't krankbed rjjzen de hoogste openbaringen in levensbestem ming en levensdoel van den mensch. Van den mensch. Van den mensch, die uit zijne natuur niet neutraal kan zijn, aller minst, wanneer hij zich zoo zou noemen. „Het bekende woord, eenmaal tot Na poleon gesproken „de zegen eens grijs aards heeft nog niemand geschaad," zou ik willen omzetten in een ander woord „de verpleging van zieken in het licht waard in te vinden is. Het is onbekend of de kerkbouw, bij resol. van den Raad van State van 30 Mei 1646, bepaald, en vooral tot stand gekomen door hulp van den toenmaligen Kommandeur jhr Hen drik van Tuyll van Serooskerke, de stich ting van een nieuw gebouw gold, dan wel eene belangrijke herstelling betrof, hoewel het eerste het waarschijnlijkste is. Het gebouw werd opgetrokken op een opene plaais aan het westeinde van het dorp, en werd voorzien van een koepel torentje, waarin een uurwerk en een luidklok. Wij hebben reeds gehoord dat de ves ting op 5 Mei 1747 deerlijk door de Fran schen werd beschoten. Daaromtrent lezen wij in het kerkelijk acteboek der gemeen te, deze boeken van vóór 1725, zijn allen verloren gegaan. „dat de kerken raad den 5 Juni 1749 aan den Raad van State verzocht, om ook te mogen deelen in de algemeene collecte, welke in alle gewesten gehouden werd voor de verlo ren gegane kerken te Berg op Zoom en Sas van Gent". „Ook het kerkgebouwen alhier was", volgens adressanten „door den ramp des oorlogs, als 't ware vernield, zoodat het eene groote ruïne was geworden". Slechts op het dringend en herhaald verzoek, van 14 Juni 1768, kreeg de ker kenraad den 12 April 1769 ten antwoord, dat hunne kerk, op 's lands kosten zou worden hersteld en op hun verzoek van 20 Juni 1769 om jaarlijkschen onderstand voor de kerk, stond de Raad van State 1 Nov. 1770 eene subsidie toe van ICO gld., zes jaren lang, in te gaan 1 Juli 1771 „na het expireren (eindigen) van het tegenwoordig bestek, waerop liet herstel en onderhoudt der Kercke, ten laste van het Land, is aenbesteet gewor den". Yoor het bedienen van het H. Avond maal, vinden wij hier als eigendom der gemeenteeen groote zilveren schotel en twee dito kleinere. Met eene som van van Gods Woord heeft nog niemand be nadeeld." „En waar de voorwaarde niet eens geldend is voor de aanstaande artsen van 't geprojecteerde Hoemoeop. Zieken huis, daar zou ik zelfs willen wijzen op het feit, dat de schenkers hier nog een gereserveerde houding, door beleid en tact geteekend, hebben aangenomen. Immers zijn het juist in den laatsten tijd de artsen zelf, die meer en meer inzien, dat neutraliteit ook op geneeskundig ter rein allengs een uitstervend begrip wordt. In Oostenrijk stond reeds een socialisti sche doktersvereeniging op. In Frankrij k verlieten een 150-tal artsen de groote neutrale (d. w. z. zoogenaamd neutrale) nationale artsen-organisatie der repu bliek en vormden een eigen vereeniging, verklarende, dat, voor z >overre de ge neeskunde een wetenschap is, deze moet worden beschouwd in het stelsel der socialistische historisch-materialistische wijsbegeerteen, voor zooverre de ge neeskunst een beroep is, dit moet wor den beschouwd op den grondslag van den klassenstrijd van de zoogenaamde en volgens mij geheel valsche antithese tusschen kapitaal en arbeid. „Ik haal dit alleen aan ten bewijze, dat de neutraliteit ook by die artsen, die allerminst den Bijbel als Gods Woord beschouwen, meer en meer uitdient. „Zoo is ik ben dit eens met de mij onbekende gevers en voorwaarden-stel- lers neutraliteit ook op het terrein der ziekenverpleging een feitelijke en zielkundige onmogelijkheid." Meer halen wij uit deze belangrijke correspondentie niet aan. Bet aangehaalde strekt reeds voldoende ten bewjjze dat t ernst is met de stich ting van een Hom. Ziekenhuis, en 't wekke ook in onze omgeving velen op om door 't nen en van een aandeel (f 50 of f000 naar verkiezing) deze zaak te 100 Pd. Vis. voor de diaconie, was dit alles eene gift van den Kommandant Pieter de Bils. In den grooten schotel zien wij het wapen van den schenker gegraveerd, zijnde geschakeeid van goud en zwait. Als helmteeken heeft het een, ten halven uitkomenden, moor met een doek van wit en blauw om het hoofd, en een band over den linkerschouder in den rand staat deze inscriptie„vrije willige gifte gedaen aan de Kercke van Philippine tot gebruyek van desHeeren Heilig Nagtmael, door den WelEdele Ge boren Heer Pieter de Bils, Heer van Kop- pendamme en Bonen, Luytenant Cornel en Commandant der stadt en fortresse Philippine, sterft godtsaligh in den Heere den 18 Febr. 1719." De Herv. gemeente kwam pas na de verovering van 1633 tot stand. Het schijnt niet juist bekend waar men voor de eerste godsdienstoefeningen te zamen kwam, vermoedelijk zal dit'wel in een der lands- gebouwen geweest zijn. Reeds was het volgende jaar de ge meente zoo toegenomen dat men tot het beroepen van den eersten, vasten predi kant ADRIAEN BUIJLAERË kon overgaan. Als prop. te Middelburg werd hij 30 Mei 1634 alhier beroepen en 23 Juli d.a.v. bevestigd door ds Burs. Niets vinden wij verder omtrent hem aangeteekend, dan alleen, in de class, acta, dat hij reeds in 1637 was overleden. Ook van zijn negentien opvolgers in de bediening vinden wij niets bijzonders vermeld. In 't laatst der 18e eeuw, ver minderde de gemeente zóódanig in zie lental, dat ze, na het afscheid van ds Marant, als naar Biervliet vertrekkende, den 1 Mei 1796 opgeheven, en in 1815 voor goed met de gemeente van Sa* van Gent vereenigd werd. 1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1