NIEUWSBLAD VOOR ZEELANS f No. 267. 1910. Zaterdag »3 Augustus 24e Jaargang. S- GHRISTELIJX. Huitsnisadsei! Ovsrzich' HISTORISCH burg- mg. /ERSeHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST» te Goes P. D'PUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Snippers uit de oude doos. ""binnenland. a A AF. ndags, van '■morgens R—GOES. DinedagB. 5,- Oost) 6,80 r 9,— 5,— 2,80 6,30 iren. ddelburg. 6.55 9-37 7.0i 9-44 7.12 9.56 7.23 10.08 7.3o 10.15 7.41 10.26 8.— 10.45 omburg. 8.18)11.20 8.40$II.4O 8.49^11.49 8.56 §11.56 9.08 jl2.o7 9.20^I2.I8 9.27 512.25 ssingen. 6-SS 9-37 7.38 7-47 7.50 7.55 8.- 10.26 Sio.3; §10.38 §10.43 §10.48 ombuig. 8.15)11.17 8.40)11.40 9.27 $12.25 v.v. 0 3. 1 3 .40 6.45 .23 6.28 3.13 door 3.O8 6.18 "\59 door .5o door •44 5-Sl 1 Augustus. 2.1 2.4 lopen alleen net 15 Sept. BLRB". 6,30 1,— 7,- 1- 7,30 12,— B,- 12,- 3,30 12,— 3,- 12,- 3,30 1,— 7,- 1,30 B,- 1,- 8,30 2,— a datum is de getal is ERIKZEE. ieribzee. 7,30 7,30 6,30 7,30 7,30 7,30 6,30 7,30 6,30 6,30 7,30 7,30 7,30 6,30 7,30 7,30 6,30 7,30 7,30 7,30 3,- 3,- 5,30 3,- 3,- 3,- 3,- 3- 3- 5,30 3- 3,- 3- 3,- 5,30 3- 3- 3- ,35 d) ,05 I) A) vertrek van en vm. 3,50 rss©!42 en L5 minuten leuzen ten i.ugs. s. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. I rijs per drie maanden franco p. p. 13= 1 nkele nummers a GfXi*. BET UITGAVE DER FIRMA EN VAN f van 1—5 regels 40 eent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 "ent 12 Aug. 1910. Een lezer verhaalt aan Het Gentrum 'n Tydje geleden zat ik in een der trams in de buurt van Utrecht. Tegelijk met mij stapten een paar veertienjarige jongens in met een boekentasch onder den arm, waarschijnlijk H. B. S. scholie ren. Die twee jochies haddeD al dadelijk een sport-onderwerp, en dat gesprek werd op een onaangenamen, harden toon ge voerd, alsof ze elkaar aan weerszijden van een voetbalterrein stonden toe te schreeuwen. Elk ander gesprek in de tram was onmogelijk. Men hoorde niets dan de vervelend kletsende jongens. „Wat 'n weertje, hè, verleden week bij dat voetballen v „Toch lekker van jullie gewonnen, hè „Wat 'n wonder 1 Als je Wilde niet zoo'n schop tegen z'n pooten gegeven had, zou ik het nog wel eens hebben willen zien. De kerel ligt nog in bed „Och, die kleinzeerige vent ookDat gaat vanzelf weer over. Als je daar niet tegen kunt, mot je niet voetballen." Door de tram een triomfantelijke blik, die echter nergens instemming vond. „Weet je wat ook lekker is Boksen „Ja, maar dan niet gewoon, maar Ja- panach Hier werden de medereizigers tegen wil en dank ingewijd in de regels van het Japansch boksen. „Dan kun je iedereen aan, en je be hoeft voor geen agent meer bang te zijn, als je tenminste een beetje fut in je poo ten hebt". „Scherm je nogP" „Natuurlijk Maar die sergeant is ook een ezel, hoor 1 Na veertien dagen kon ik het al beter dan hij. Ik denk later een schermschool op te richten". Zoo rammelden die twee apen nog een - tijd door. Een zucht van verlichting ging door de tram, toen ze bij eentusschen stationnetje uitstapten. Ieder gaf op zijn manier zijn verontwaardiging te kennen over het bedenkelijke verschijnsel, dat onze jongens meenen, dat er geen hoi 384 FEUILLETON. DOOB SCALDIS. Hoofdplaat. II. (Slot.) W«1 een groot deel der ingezetenen den Roomsehen godsdienst belijdt, treffen wy ook hier aan een prachtige Katho lieke kerk. Dit is evenwel het eerste Roomsche bedehuis niet. De vroegere aan St Eligiusgewijde kerk werd in 1795 gebouwd en den 25 Dec. van dit jaar voor het eerst in gebruik genomen. Het tegenwoordige, in Gothischen styl opgetrokken gebouw, werd in 1860 ge sticht, ongeveer ter plaatse waar het vroegere stond. Ook deze kerk werd aan denzelfden Patroon toegewijd en had er den 3 Jan. 1861 de eerste dienst in plaats. Het gemeentehuis, 't welk wij hier aan treffen, was voormaais het schoolgebouw. 'Toen dan de gemeente was gesticht -en een kerkenraad benoemd, maakte .men aldra aanstalten om den eersten .predikant te beroepen, en bracht men, •den 27 Juli 1786, met gunstigen uitslag een beroep uit op JACOBUS WIERSEN. Wij maakten voor het eerst met dezen leeraar kennis, toen hij de gemeente Bessen bediende, vanwaar hij den 10 Oct. 1780 beroepen werd naar Dendermonde, om voor het aldaar liggende garnizoen te prediken, welke roeping hij opvolgde en er den 8 Mei 1781 bevestigd werd. Wijl echter, op order van den Raad gere glorie bestaat, dan volgens de regels der kunst te slaan, te stampen, te schop pen, te stooten en te boksen, 't liefst op z'n Japansch I Weer is de sluipmoord tot een onzer groote mannen doorgedrongen. De bur gemeester van New York Gaynor heet hij - is door een zich noemenden Gal lagher, een uit den gemeentedienst ont slagen ambtenaar in de keel geschoten. Gaynor had zich tot het doen van een vacantiereis naar Europa ingescheept op de „Kaiser Wilhelm der Grosse". Tal van autoriteiten hadden hem uitgeleide ge daan en nu stond hij blootshoofd nog even te poseeren om gekiekt te worden. Van dat oogenblik maakte de moorde naar gebruik om op den burgemeester te schieten. Eén der schoten trof doel voor de politieagenten en het publiek hem hadden kunnen vastgrypen. De burgemeester ligt thans in het St. Mary- hospitaal, zijn toestand is hoogst on gunstig. De moordenaar is achter slot en grendel. De ontroering in de Veree- nigde Staten is groot. Taft en Roosevelt ziuiiuoii tcicgj. a ui uien vctix ueeiiiemiiig. Gaynor is een groot man. Hij begon zijn loopbaan als dagbladschrijverlatei- werd hij advocaat, vervolgens rechter te New York; thans was hij door 't ver trouwen van republikeinen en onafhan kelijke democraten met zijn tegenwoor dige waardigheid bekleed. Rij was in zijn bestuur strikt onpartijdig; en streed te gen 't bederf in eiken vorm en in alle partijen, niet het minst in zijn eigene daarom had de groote meerderheid in New York hem lief. En er was alle kans dat hij 't volgend jaar zou gecandideerd zijn geworden voor't presidentschap van de republiek der Vereenigde Staten. Gelukkig bevindt de gewonde zich naar omstandigheden viijwel. Toen hij in den nacht na den aanslag ontwaakte, zeide hij tot degenen, die van State, de troepen deze plaats moesten verlaten, werd er ook de predikdienst opgeheven en hield ds Wier sen den 6 Jan. 1782 reeds zijne afscheidsrede voor het bataillon. Waarschijnlijk had hij dadelijk geen vaste standplaats, en hooren wij van hem eerst in 1786, als dienaar te Hooge- en Lage Mierde, van waar hy 27 Juli van genoemd jaar, herwaarts werd be roepen en, als eersten predikant, te dezer plaatse bevestigd den 12 Nov. d.a.v. door ds A. Braam van lJzendijkc. Niet lang mocht hij deze gemeente bedienen, want den 23 Dec. van het volgende jaar, werd de keuze op hem gevestigd te Philippine, nam hij dit be roep aan predikte alhier afscheid deD 2 Maart 1788, om den 9 dito te Philippine bevestigd te worden door ds Braam. Vandaar werd hij beroepen naar de combinatie Pannerden en Doornenburg, en nam te Philippine afscheid 12 Mei 1793. Verdere bijzonderheden omtrent hem viDden wij niet geboekt. De tegenwoordige pred. ds Noest had veertien voorgangers in de bediening. Van een hunner, n.m. GERARDUS BLAAUBEEN, komt het ons wel gepast voor iets uit diens levensboek op te slaan, te meer wijl het hier eene oude Zeeuwsche fa- miFe geldt. Het geslacht Blaaubeen komt reeds in de 16e eeuw in Z.-Beveland en Schouwen voor. Jacobus of Jacquei BI., geboren te Goes in 1591, student te Leiden in 1609 werd in 1616 notaris in zijn vaderstad Later woonde de familie te Middelburg, waar den 5 Jan. 1766 onze Gerardus geboren werd uit het huwelijk van Ge rardus Louis BI. en Clasina Pieternella Peveri. aan zijn sponde waakten „Ik heb groot verdriet over hetgeen er gebeurd is. Wanneer aan een burger, die er niet om gevraagd heeft, de lasten van een openbaar ambt opgelegd worden en hij nauwlettend zijn plicht, zooals hij dien opvat, tracht te vervullen, is het hard voor hem op zulk een wijze gestraft te worden." In verschillende kerken te New-York zijn speciale godsdienstoefeningen ge houden, waarbij gebeden werden opge zonden voor het spoedig herstel van den patiënt. Uit de besprekingen in bladen van de meest verschillende richting blijkt, hoe hoog de arbeid, door Gaynor in den kor ten tijd van zijn burgemeesterschap reeds verricht, wordt gewaardeerd. Gallagher betoont thans diep berouw over zijn snoode daad. Hij schijnt echter het werktuig te zijn geweest van samen zweerders. Ten bewijze daarvoor diene het volgendeMaandagavond ontmot tte een zekere juffr. Peerlman een politie agent in uniform, die dronken langs de straat zwaaide. »Pas maar op," zeide zij, „dat Gaynor niet verneemt, dat je Se Iffl Gaynor", moet daarop de agert geant woord hebben, „die krijgt zijn portie als hij morgen naar Europa vertrekt, of als hij terugkomt." Ook is gebleken, dat Gallagher sinds geruimen tijd in zijn woning dikwijls bezoeken ontving van welgekleede per sonen, die langdurige gesprekken met hem voerden. William Edwards, de directeur van de stadsreiniging te New-York, die Gallag her na den aanslag in den nek vatte en aan de politie overleverde, ontving Dins dag een brief, onderteekend „vrienden van Gallagher", waarin hem werd me degedeeld, dat hem binnen 48 uur het zelfde lot zou treffen als Gay nor. De verhouding tusschen Turkije en Bulgarije is nog niet van de hartelijk. Hij had zijne studiën te Utrecht bijna volbracht, toen hij den 30 April 1793 door de classis van Utrecht benoemd werd tot pred. bij het leger van den Staat, en, na afgelegde examens voor genoemde classis, voor den legerdienst bevestigd. Zijn last volbracht hebbende, nam hij 15 Pee. 1793 afscheid van het garnizoen te Maastricht, in de St. Janskerk aldaar. Nu werd hij den 4 Jan. van het volgende jaar als pred. beroepen te Oudelande en aldaar bevestigd den 1 Juni d.a.v. door ds. Andreas Andriessen, den bekenden dichter en voorlooper voor de nieuwe Psalmberijming, toen ter tijd Prof. en predikant te Middelburg. In de classis-vergadering te Goes d.d. 4 Oct. 1796, werd hij van zijne bediening te Oudelande vervallen verklaard, krach tens de resol. van het Departement des Provincialen Raads van Zeeland van 11 Juli bevorens, uit hoofde van zijne wei gering van den eed van trouw, bij ïesol. van 13 Mei, van alle ambtenaren en ker kelijke personen gevorderd, met „inter dictie om eenig gedeelte van zijne be trekking waar te nemen." Op grond van deze resol. werd de ge meente van Oudelande, als hebbende nu geen kerkenraad, door de classis vacant verklaard en ds. Blaaubeen aangemerkt als geen zitting meer hebbende in de Cl. van Z. Beveland, doch deze gaf hem, op zijn verzoek den 3 Mei 1797 een eervol testamonium, wegens leer en wandel. Alzoo buiten vaste bediening zijnde, werd hij nu den 13 Mei 179 tot pred. te Hoofdplaat beroepen en bevestigd 2 Juli da.v. door ds Marant van Biervliet. Zeer kort bleef hij hier in dienst, want den 22 Aug. van 't zeilde jaar werd hij reeds te Nieuwvliet beroepen op een trac- tement van 700 gld. Dit beroep aanne mende, aanvaardde hy er den dienst den ste. De maatregelen der Turksche regee ring tegen de opstandelingen in Macedo nië vinden bij de Bulgaren tegenkanting. Thans zijn te Sofia reeds 700 vluchtelin gen uit Macedonië bijeen. De laatste 300 die deze week aankwamen, trokken als in triomf door de straten. Men kan hieraan proeven welk soort van Macedonieis 'tzijn; het zijn revolu tionaire elementen, die vijanden ziin van 't Turksche gezag, mogelijk wei van alle gezagdoch die in ieder geval met eeni- ge voorzichtigheid behooren te worden welkom geheeten. Zoo denkt er trouwens de Bulgaarsche regeering zelve ook over. Zij deed alles om de bevolking te kal meeren en de Turksche regeering in goe den luim te houden. Zij heeft zich er toe beperkt klachten te opperen over de gewelddaden, die bedreven zijn tegen de Bulgaarsche bovolking in Macedonië. Men begint in Bulgarije in te zien, dat het niet aangaat de centrale regeering te Konstantinopel aansprakelijk te stellen voor allerlei geweldenarijen, door de plaatselijke overheden op eigen verant woording begaan. De Porte keurt zelve dat ruwe optre- èêett^er rnaa'tregeien~"tegen genomen. O. a. is de reis van minister Talaat bei naar Macedonië een bewijs dat het der regeering ernst is met haar streven om in Macedonië ordelijke toestanden te scheppen. Hetgeen ook wel lukken zal want de Mogendheden zitten er achter. En die hebben de Turken al eens meer geleerd vlug te werken. De toestand in Spanje wijst op eenige verbetering. De troepen, die te San Sebastian kwa men om de rust te handhaven, vertrek ken geleidelijk. De terugkomst van koning Alfonsus blijft bepaald op 28 Augustus. Dan zal Canalejas daar ook eenige dagen doorbrengen. Nog steeds is niets bekend omtrent de verzending van de nota van antwoord van het Yaticaan. 8 October. Dat de predikanten in ouden tijd, na het ontvangen van een beroep, dit maar zoo niet voetstoots aannamen en over één nacht ys gingen, leeren ons de voor waarden, welke ds Blaaubeen den ker kenraad te Nieuwvliet voorlegde toen hij den 29 Aug. de gemeente kwam bezoe ken. Om de eigenaardigheid willen wij deze Conditiën uit de Kerkelijke acta van Nieuwvliet overnemen. Z. E. W. stelde dan de volgende vra gen le. „Indien hij het beroep aannam en binnen drie jaren dienst, vertrok, of dan de gemeente genegen was, de be roepskosten te restitueren, gevallen op zijn beroep naar Hoofdplaat."2e. „In dien hij bij overlijden, eene weduwe na liet, het jaar van gratie voor haar vervuld zou worden, zoomede het loopende kwar taal tractement uitgekeerd, en mocht hy alleen kinderen nalaten, dan buiten het loopende kwartaal, daarbij nog drie maan den salaris zou gevoegd worden"3e. „Mocht het jaar van gratie moeten waar genomen worden, zou zijne weduwe voor een rijtuig zorgen om de kreitz (ring) predikanten af te halen en dezen een behoorlijk onderkomen verschaffen»en 4e. „Mocht hij in langen tijd geen dienst kunnen doen en er alzoo een adjun 't (hulp) predikant moeten benoemd worden, of hij dan zijn tractement van 700 gld. be hield". 1 Op de drie eerste vragen werd beves tigend geantwoord en op punt 4o „dat hij dan het hier te lande gewone eme- ritaats tractement van 400 gld. genoot" waarop Z. E. W. het beroep aannam. Voorwaarde lo. moest uitgevoerd wor den, want den 26 April 1799 werd hij, en voor de tweede maal, naar Sluis be roepen, nam dit aan, en werd aldaar bevestigd 14 Juli door zijn ambtgenoot In een onderhoud liet Canalejas zich uit, dat er inzake de quaestie met het Vaticaan niets van belang kan gebeuren voor den terugkeer van den Koning. In afwachting beproefde hij den weg tot verzoening voor te bereiden, door de geestelijkheid te kalmeeren en haar aan het verstand te brengen, dat de regee ring geen aanval tegen den godsdienst bedoelde. Canalejas verwachtte geen revolutio naire uitbarsting, maar hij was niet ge heel gerust omtrent de houding van de uiterste linkerzijde. Hij verzekerde dat hij tegen een oproerige beweging van republikeinen en socialisten even streng zou optreden als bij de voorgenomen clericale betooging. Canalejas sprak verder vertrouwen uit in den toestand der financiën en den politieken toestand. Het betreurde het dat deze laatste hem tot nu toe belette spoed te maken met de wetgeving in het algemeene belang. Hij dacht over een vroege opening van het parlement. De mijnwerkers te Bilbao wilden niet ingaan op het bemiddelingsvoorstel van den minister van Binnenl. JZakéfU-JJH niet"3 een half uur daags, in afwachting dat de Cortes een wetsontwerp op de regeling van den arbeid in de mijnen zou behandelen. De minister van Binnenl. Zaken keert nu terug naar Madrid. Men is benieuwd naar zijn toegezegde strenge maatregelen om een einde te maken aan de staking. Nieuwe beeldenaar van 's Byks munten. De Koningin heeft geposeerd voor een nieuwen beeldenaar op onze munten. Reeds zijn vervaardigd halve guldens voor Indië daarna zullen er Nederland- sche kwartjes en dubbeltjes, waaraan groote behoefte is,mede worden geslagen, terwijl vermoedelijk eerst in den aanvang van 1911 guldens met den nieuwen beel denaar in omloop komen. De nieuwe munt wykt in zooverre van de oude af, voor denFranschen dienst,ds Jean Maurel. Daar was hij acht jaar werkzaam, toen de keus op hem gevestigd werd te Goes waar hjj 29 Nov. 1807 tot den dienst werd ingeleid door zijn ambtgenoot al daar ds. Jacs. de Kanter. Te Goes vierde hij 9 Dec. 1832 zijn 25 jarig verblijf en zijn bijna 40-jarigen dienst. By vroeg en verkreeg zijn eme ritaat tegen 1 Jul: 1839, 'sdaags tevo ren afscheid van zijne gemeente nemen de. Nog ruim vier jaren mocht hij van zijne rust genieten, want hij overleed, te Goes, den 11 Oct. 1843. Te Goes vooral, was ds. Blaaubeen een man van invloed en beteekenis, en een ijverig lid van de kerkelijke vergade ringen en van het Prov. Kerkbestuur. In 1813 was hij een der eersten, uit Zeeland, die den Souvereinen Vorst te 'sHage persoonlijk ging bezoeken en hulp vroeg voor het door de Franschen nog bezette Walcheren. Ds. Blaubeen is tweemaal gehuwd ge weest, eerst met Maria Slabber en daar na met Anna Johanna Grymalla, die hem den 19 Feb. 1828 door den dood ontviel. Uit zijn eerste huwelyk werd 20 Jan. 1798 te Nieuwvliet geboren Mar- tinus Pieter. Deze, reeds als knaap schrander, ging in 1815 te Leiden stu- deeren en vestigde zich, na zijne pro motie, als advocaat te Goes, waar de scherpzinnige en buitengewoon welspre kende man in een tal van betrekkingen werkzaam was, 0. a. van 1852 tot 1878, als burgemeester en van 1851 tot 1873 als lid der Staten van Zeeland. Hij was in 1823 te Goes gehuwd met M. J. L. Haak Steenhart uit Veere (overl. 1837) en, als weduwnaar, in 1839 met J. J. A. Burger uit Goes. (Bevolking: in 1824 815; in 1919 1341 zielen.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1