Oemguyde Berichten Kerknieuws Schooliiieuws. Land-, Tuinbouw enz. 8o. Negen agentschappen met te zamen vljf-en-zeventig agenten onder een in specteur. 4o. Honderd drie en vijftig plaatselijke commissiën. 5o. Een Gentralen Raad van Beroep te Utrecht (12 ambtenaren) en 16 Raden van Beroep (82 ambtenaren). H. De gewijzigde wet op het Notaris ambt schonk ons 12 Kamers van Toezicht over de notarissen en candidaat nota risten. III. De Kinderwetten begiftigden ons met lo. Een Algemeen College van Toezicht Bijstand en Advies voor het Rijkstucht- en Opvoedingswezen. 2o. Vijf Rijkstuchtscholen en vier Rijks opvoedingsgestichten met den aankleve van dien. 8o. Zeven en twintig Voogdijraden. IV. De Dran k wet hielp ons aan 9 inspec teurs en adjunct-inspecteurs. V. De Gezondheids- en Woningwetten bezorgden ons 1° Een Centrale Gezondheidsraad te Utrecht met een centraal laboratorium. 2°. Negentien inspecteurs. 3°. Honderd en dertig gezondheidscom- missiën. 4°. Een College van Bijstand, bedoeld in art. 3B der Woningwet. VI. De Schepenwet voegde hieraan toe: 1°. Zes inspecteurs plus een aantal experts. 2°. Een Raad voor de Scheepvaart. 3°. Een commissie tot vaststelling van de Minimumuitwatering. VII. Ce Mijnwet eischte een Mijnraad, staatstoezicht op de mijnen, staatexploi- tatie (driehoofdige directie), een Raad van Beroep voor het Mijnwezen, het opsporen van delfstoffen van staatswege. Als men nu bedenkt, dae alles, hetwelk zooeven opgesomd is, na 1900 tot stand kwam en nu nog Bakkersraden, Arbeids raden, Verzekeringsraden op het program staan, dan geloof ik, dat men niet over drijft, wanneer men spreekt van omslach tige, doch bovenal kostbare wetten De redactie van De Tijd voegt er deze opmerkingen by „De bedoeling is natuurlijk niet al de bovenvermelde ambtenaren overbodig of nutteloos te noemen. Evenmin als de meeste wetten, welke zij hebben uit te voeren, zouden wy de meesten dier ambtenaren willen missen. Maar toch 't had eenvoudiger en goedkooper ge- kund.Daarin heeft schr. gelyk.Of er thans nog mogeiykheid zou bestaan, om zonder schade die mogelijke vereenvoudiging en bezuiniging aan te brengen Ongetwijfeld zullen velen, zullen de meesten, verstan dige pogingen daartoe met dankbaarheid begroeten 1 Echter make men zich geen illusiën 1 Eenmaal bestaande organisaties te vereenvoudigen en in te krimpen is in veel gevallen een uiterst moeilyke, bijna ondoenbare taak ook indien men moet toegeven, dat de eerste opzet te kostbaar is geweest". UIT DE PROVINCIE. Zaamslug. Dinsdagmorgen had aan den bouw der Geref. Kerk, alhier, een ongeluk plaats. Door het te zwaar laden der stelling kwam ze te breken, zoodat de metselaar H. M. mede viel en een kuip met species op zyn been terecht kwam. Naar zyn woning die in de na- heid is gebracht, moest dadelijk genees kundige hulp ontboden worden. Bruinisse, Naar we vernemen vervoeg de zich gisteren ten huize van de wed. R. alhier, een koopman (Ouitscher) die iemand als t( lk bij zich had, zeggende dat haar zoon een stuk linnen van hem gekocht had A f28, wat maar dadelyk betaald moest worden. Doch de zoon bleek by thuiskomst nergens van te we ten. En alleen, onder bedreiging van aangifte bij de politie, gelukte het 's avonds te Zype tegen afgifte van het stuk linnen f 25 terug te krijgen. Ierseke. Met de motorboot van den heer P. Pols alhier, die Maandag j. 1. arriveerde, is gisteren proef gestoomd. De proef voldeed uitstekend, zoodat er veel kans bestaat, dat dit voorbeeld navol ging zal verdienen. Rilland-Bath. Evenals het vorige jaar is ook thans door eene op oorlogssterkte gebrachte compagnie soldaten, tellende ongeveer 259 man, behoorende tot het 3e Rog. Infanterie een tocht gemaakt vanuit Bergen op Zoom over de slikken, gelegen in de Ooster Schelde. Evenals toen werd nu ook weder aan den zeedijk naby Bath eene wijle vertoefd, om den inwendigen mensch te versterken en werd circa 1 uur des namiddags de te rugtocht aanvaard. Licht te begrijpen is het, dat by Bath, alwaar juist de mili tairen op den middag aankwamen, een groote toeloop van volk was, om deze ongewone voor een groot gedeelte met slijk bedekte bezoekers wat nauwkeuri ger op te nemen. Daarover heb ik per soonlyk met èén der officieren gesproken. Naar men ons van betrouwbare zyde mededeelde, is de tocht door de Ooster Schelde uitnemend geslaagd en zyn al daar geen stoornissen voorgevallen. Op den terugtocht, die door de Westerschelde plaats had, werden de militairen geleid door dhr. Engelaar, alhier woonachtig. Ylissiiigen. Heden, Woensdagmiddag, werd alhier de door de vereeniging „Vlis- singen Vooruit" georganiseerde huisvlijt- tentoonstelling geopend. Bij deze opening werd h«t woord gevoerd door den heer W. L Winkelman, voorzitter van ge noemde vereeniging en jhr mr A. A. van Doorn van Koudekerke, burgemeester van Vlissingen en lid van het eere-Comité voor de tentoonstelling. In de ruime zalen van het gebouw „de Oude Vriendschap" zyn de verschil lende inzendingen van houtsnijwerk, schilderyen, teekeningen, fotographieön, schepen, landwerken, machines enz. keu rig gerangschikt. Al deze inzendingen geven biyk wat in den zoogenaamden „legen tijd" kan worden gewrocht. Ver der hebben verschillende firma's ter op luistering hunne waren geëtaleerd. Er zijn heel wat meer inzendingen dan op de vijf jaar geleden door dezelfde ver eeniging georganiseerde huisviyttentoon- stelling. Gedurende den duur der expo sitie. die tot 22 dezer geopend blyft, zul len verschillende concerten plaats hebben terwijl ook het optreden van specialitei ten en van cocadorus op het programma staan. Domburg. Dinsdag hield de gemeente raad eene openbare vergadering. Een commissie werd benoemd, bestaande uit de heeren Elout en Scheele tot het nazien der rekeningen van het burgerlijk arm bestuur over 1909. Te geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid den lieer G. de Pagter werden goedgekeurd en tot zyn toelating besloten. B. en W. stellen voor een voordracht op te maken voor zetters, eveneens werd een lid benoemd voor de commissie tot wering van schoolverzuim en voor het burgerlijk armbestuur. Op een adres om bijdragen in de kosten voor onderzoek van den dam Oosterschelde stond de raad f15 tor. Afwijzend werd beschikt om bydrage op een adres der vereeniging voor verwaarloosde kinderen te Middelburg. Ook besloot de raad nog het arrestantenlokaal te veranderen door daarin eenige verbeteringen aan te bren gen. Vliss. Crt. Ylissiiigen. Gisteren is de eerste steen gelegd van de Chr Ger. Kerk aan de Glacisstraat. Ds Geels uit s Gravendeel voerde het woord. De steen werd gelegd door mej. R. Potjewijd-Veenstra en draagt het opschrift„De eerste steen gelegd door mej. R. Veenstra 9/8/1910". Door Gedeputeerde Staten is aan den heer N. P. van Dijke, ontvanger der gemeente Kru'ningen, vergunning ver leend tot het gelijktijdig waarnemen dei- betrekking van tijdeiyk-secretaris aldaar, alsmede aan den heer A. Stevens?, ge meente-ontvanger te Schore, tot alsvoren te Schore. Serooskerke Dinsdagavond had de dienstbode van dhr. J. B. landbouwer, alhier terwijl zij leerde fietsen, het on geluk om te vallen en haar been te breken. Op last van den geneesheer is zij heden naar het Gasthuis te Middelburg vervoerd. Ned. Herv. Kerk. Zestal te Dordrecht (vacature Schok king) J. ten Bruggencate te Leeuwarden, E. J. v. d. Brugh te Westwoud, F. H. G. v. Iterson te Pieterburen, P. W. J. v. d. Kie- boom te Zalt Bommel, H. H. Riepma te Westzaan en J. L. N. Zillinger Molenaar te Bolsward (altegaar modernen). Beroepen te Middelbest O. J. Tiddens te Ezinge. Aangenomen naar Vorchten doorJ. C. Loor, cand. te Utrechtnaar 's-Heeren- hoek door A. R. de Jong, hulpprediker te Tilburg. NB. G Geref. Kerken. Beroepen te Waarder, A. Roorda te Oude Pekela- - te Onstwedde, A. de Boer te Grypskerk. Door catechisanten van wijlen dsJ. Westerhuis, in leven predikant te Gro ningen, wordt op diens graf een gedenk- teeken geplaatst. Ds P. Postema te Warfum zal D.V. niet 20 Aug. maar dertig Aug. a.s. zijn jubilee aldaar vieren. Goes Heden slaagde te 's-Gravenhage voor het notariëel examen (2e gedeelte) de heer J. C. M. Knitel. De heer G. Visser, die deze week slaagde voor acte Engelsch, is het hoofd der Chr. school te Gapinge. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het examen M. O. boekhouden de heer W. J. Theune te Vlissingen en voor 't Fransch M. O. (acte A) mej. H. M. Kerpestein te Sluis. Geslaagd te 's-Hertogenbosch voor de hoofdacte de heeren A. MarijsteB.it- them, A. S. de Baare te Middelburg en J. Feleus te Nisse. Het Vaderlandi Ghetrouwe schrijft Volgens een bbricht in de bladen is de heer Engels, onderwijzer aan de openbare lagere school te Heerjansdam, benoemd tot opvoedkundige aan een onzer Rijksop voedingsgestichten. De heer Engels is voorzoover ons bekend een ijverig aan hanger van de sociaal-democratie. In de plaats waar hij thans als onderwijzer ge vestigd is, staat eene afdeeling van de S. D. A.P. onder zijn leiding. Wie hem in debat ontmoet heeft, kreeg den pijnlyken indruk, dat deze jongeman voor het socia lisme een hartstochtelyken ijver aan den dag legde, waarop 'n beter streven slechts aanspraak zou mogen maken. Waarom deze sociaal- democraat benoemd aan een opvoedingsgesticht ran het Rijk IJveren do betrokken autoriteiten ook voor een republikeinsche school? Voelt de heer Engels zelf niet, dat hy eerlykheidshalve, aan een Ryksinstituut als dit, niet thuis behoort Het groote koolwitje. Het groote koolwitje is een insect, waarvan de larven, rupsen, groote schade aanrichten. Bet wijfje van het groote koolwitje legt in weinige dagen, gemid deld 200 eitjes aan de onderzyde van de bladeren der kooien, rapen en knollen. De warme zonnestralen doen na 14 da gen uit al die eieren rupsen komen, die eerst bij elkander blijven, maar weldra vervellen en dan het nest verlaten. Wee de plant, welke het koolwitje voor het leggen der eitjes uitkoos. r'e vraatzuch tige rupsen doen drie weken lang, nacht en dag niets anders dan eten, en weldra zyn al de bladeren opgevreten, zoodat er niets anders dan wat kale stronken overblijven. In sommige jaren worden geheele velden door de vraatzuchtige rupsen vernield. De eerste vlinders ko men te voorschijn omstreeks half Mei en uit de eitjes, welke dan gelegd wor den, komen na enkele weken weer nieuwe vlinders. Het zijn inzonderheid de rupsen, af komstig van de laatste vlinders, die zooveel schade berokkenen, vooral op velden, welke omringd zijn met hagen of kreupelhout. De poppen van de laatste generatie blijven overwinteren in licht groene cocons en veranderen eerst in dt volgende Meimaand in vlinders. Koude kan ongelukkig de poppen niet dooeen proefondervindelijk is bewezen dat zelfs de strengste winterkoude haar geen schade doet. ODgelukkig kan men weinig ajdoende maatregelen nemen, om deze rupsen te bestrydeD. Sommigen hebben wel eens goede ge volgen gezien van het bestrooien dei- planten met kalk of roet, tijdens de bladeren nat waren door dauw of regen. Waar men het kan uitvoeren, is een besproeiing met eene oplossing van kwassia, groene zeep en water, wel aan te bevelen. Men neme daartoe op elke 1' 0 L. water 8 K G. kwassia en l1/2 K.G. groene zeep. Gelukkig heeft deze vlinder geduchte vijanden in de sluipwespen. Het is voor de landbouwers en hoveniers van het grootste belang, dat zy deze vrienden kennen. Onder de vogels zijn het vooral de meezen, die ons hier hel pen deze snappen in den winter vele poppen weg. Waar er rechtstreeks zoo weinig tegen deze vyanden is te doen, dient men des te meer voorbehoedmid delen te nemen. De buitenranden der velden, alsmede de slooten moeten van onkruid gezuiverd worden, vooral van onkruid, dat tot het geslacht „kool" be hoort. De buitenwanden van loodsen en schuren moeten in het najaar goed na gezien worden, omdat zij geliefkoosde plaatsen zijn, voor de rupsen, om er te verpoppen. De boer en de vliegmachine. In de Mark Lane Express komt een serieus bedoeld ingezonden stuk voor, waarin de schrijver uitvoerig nagaat, welke, schade den landbouwer van het toenemend gebruik van vliegmachines te wachten staat en hoe hij zich daartegen moet vrijwaren. Hij wijst er op, dat een vliegmachine, lan lende in een korenveld, daarin schade kan doen, hoe de petroleum van den motor brand kan stichten, hoe dit moderne vervoermiddel de argelooze paarden en koeien kan doen schrikken enz. Wij zullen dezen vooruitzienden geest niet verder volgen, doch willen alleen opmerken, dat hij beter had gedaan den Engelschon landbouwer er op te wijzen, hoezeer deze in de moderniseo- ring va i het bedrijf by zijn beroepsgenoo- ten in andere landen ten achter is ge bleven. Een aardige illustratie hiervan vinden wij toevallig in hetzelfde nummer van hetzelfde blad en laten wij hier volgen. Gebruik van kunstmeststoffen in Engeland en Duitschland. Engel. Duitschl. ton ton Chilisalpeter 80,000 550,000 Zwavelzure ammoniak 70,1 09 290,000 Superphosphaat 700,000 1,260.000 Slakkenmeel 200,000 1,530,000 Kali 20,000 270,000 acres acres Bebouwde oppervl. 47,009,0' 0 65,000,000 (Nederl. Landbouwk. Weekbl.) Men seint uit Enschedé De touwbazen hebben den arbeid niet hervat bij de firma Menko. Voor de fabriek hielden eenige honderden arbei ders de wacht. Er is minder spanning in de stad. Alles is rustig. Of de sta king zal blyven voortduren, dan wel of opgeheven zal worden, is niet met eenige zekerheid te voorspellen. De organisaties Eendracht en Unitas beschikken op t oogenblik over voldoende steungelden tot September. Voer de ongeorganiseer den zijn vrij wat levensmiddelen beschik baar gesteld, terwijl voor hen tot nu toe een som van ongeveer f3400 is inge komen. Van dit bedrag wordt thans aan i noodlijdende hoofden van gezinnen f 1,75 per week uitgekeerdvoor hen, die 1 of meer kinderen tot hun last hebben, resp. f2 en f2.50. In een der plaatselyke bladen komt een advertentie voor van een Duitsche firma by Munster, waarby wevers wor den gevraagd. Velen, voornamelyk on- gehuwden, nemen in ernstige overweging van deze aanbieding gebruik te maken. (N. R. C.) Te Gainoren is een 4 jarig meisjo in een sloot gevallen en verdionken. De vader die in de nabyheid aan het hooien was, vond de kleine met het hoofdje in de modder. Een 17-jarige jongen te Maastricht die de vorige week geslaagd was voor het eindexamen der Hoogerburgerscholen met 5-jarigen cur sus en nu met zyn moeder te Venen- daal by familie uit logeeren was, is al daar by het zwemmen verdronken. -Een ertswerker lag gisterennacht in het schaft uur te slapen in het ruim van een te Rotterdam in de Maas liggend stoom schip. Zijn kameraden gooiden een zware laadbalk van boven neer in 't ïuim op den slapende die daardoor zoodanig ge kwetst werd dat hij binnen enkele uren stierf. In een ander stoomschip aldaar waren bootwerkers bezig met het laden van briketten Een hunner kreeg een brandende lamp op den rug, waardoor hij in brand geraakte, en doodelyke brand wonden opliep. Nog is aldaar een 5-jarig meisje, dat achter een boom van daan komende, de tramrails wilde oversteken door een motorwagen van een electrische tram gegrepen en aan de bekomen ver wondingen overleden. Te Hauwert viel een 6-jarig knaapje met een emmertje waarin hy zijn geplukte bloempjes wilde bewaren, en bekwam daarbij zulk een hevige verwonding aan het hoofd dat hy aan de gevolgen stierf. Gisterennacht is te Rotterdam een bootwerker uit een roeiboot gevallen en te IJmuiden een 17-jarige matroos van een Noorsch schip over boord gesprongen. Beiden verdron ken. Huwelijksadvertenties zijn niet nieuw. In het Tielsch Weekblad van 26 Augustus 1850 vonden wy deze Een meisje, jong van jaren, Met oogen hemelsblauw, In alles wel ervaren, Werd graag een jorge vrouw. Op geld kan zij niet roemen, Maar deugden heeft zij zat. Op aanvraag zal haar noemen De drukker van dit blad. N. R. C. In een veld haver van den landbou wer Roemeling te Oostwolde werd door de arbeiders eene levende schildpad ge vangen. Het dier, dat de grootte van een flinke vuist heeft, is waarschijnlijk een zoetwater- of moerasschildpad. Het bo venste schild is prachtig geteekend, zes hoekige figuren van zv\ art-bruine strepen. Grondgebruik door landarbeiders. Bet hoofdbestuur van den Vrijzinnig Democratischen Bond deelt mede, dat besloten is tot het houden van een ge meenschappelijke vergadering van het Alg. Ned. Werklieden Verbond en den Vrijz -Dem. Boni, waarin zal worden be sproken het vraagstuk van het „Grond gebruik door landarbeiders", hetgeen op de laatste algemeene vergadering onbe handeld is gebleven. Tijd en plaats van de vergadering zullen nader worden be kend gemaakt. Len V). Historisch. Plaats der handelingZ. een dorpje in Gelderland. De bovemeester, zeer gezien bij de ge meentenaren, zal gedurende devacantie jrouwen in een andere plaats, en verzoekt een der bevriende gemeentenaren, bij aankomst zijner meubilaire goederen, dezelve te willen in ontvangst nemen aan het station der naburige stad. De meester en zijne aanstaande echtgenoote, prac- tische menschen, die al meermalen hoor den, dat bij het overladen goederen, voor al meubelen, beschadigen kunnen, huren voor hun ditjes en datjes '/<i wagon laadvermogen 2500 kilogram. Alles wordt keurig in de aangewezen, meer dan vol doende ruimte geplaatsten bij aankomst ter bestemde plaatse wordt de kennisge ving aan den vrieid te Z. gericht. Nauw keurige studie van het document leert dezen, dat de bagage van zoo'n boven meester niet iets is om mee te spotten immers wagon 2500 K.G. staat er op. Sympathie voor den meester, en 't vooruit zicht eener vroolijke belooning, doen een vergadering der notabelen van Z. bijeen komen. Gevolg 's anderen daags 20 boerenwagens, ieder met 2 paarden be spannen en van sterke koetsiers en pal - freniers bezeten, wachten aan 't station der naburige stad. Men wacht een uur no. 1 begint te laden en laadt alles op. Meester heeft slechts een bescheiden ge deelte van het voor hem beschikbare gewicht gebruikt. De 19 anderen gaan onbeladen huistoe. Jammer van den gouden tyd. 't Is mees- sters schuld niet,zeker weer apery van die kerels van 't spoor. Gelukkig, dat meester een joviale baas is zal 't wel dubbel goed maken, nu. Centrum. Zondagmiddag hebben er te Almelo ter gelegenheid van een door de vrije socialisten en anarchisten op touw ge zette openlucht-meeting, ongeregeldhe den plaats gehad. De burgemeester had vergunning gegeven tot het vooraf hou den van een optocht, onder voorwaarde 0. a. dat wel banieren maar geen roode vlag of vlaggen mochten worden mee gedragen en dat er niet mocht worden gezongen. Niettegenstaande dit verbod werd toch een roode vlag meegedragen en ook werd er gezongen. By den ingang \an het vergaderingsterrein werd den drager van de roode vlag naar zyn naam gevraagd. Toen hy dien niet wilde op geven, wilde de politie de vlag ir. beslag nemen. Daartegen kwam van alle kanten verzet, zoodat er een oploop en groctc verwarring ontstond. Uit de menigte vie len drie revolverschoten. Marechaussee en politie hebben daarop de sabel getrok ken en de menigte uit elkander gedreven. De drager van de roode vlag is in hech tenis genomen en naar de politiewacht gebracht. Daar werd op hem gevonden een revolver met zes scherpe patronen. Deze werd in beslag genomen. Na een poos werd de man zelf, nadat tegen hem proces-verbaal was aangezegd, weer vry- gelaten. \an den honger. Zaterdagavond zagen twee personen te Lisse, dat een man op de tramrails naby de Jannetjesbrug in elkaar zakte. Doordat de tram in aantocht was, begaven zy er zich met spoed heen en legden den man in 't gras, hem hierdoor hoogstwaarschy nly k van een wissen dood reddend.JDe man was bewusteloos en daarom werd behalve de politie ook dr. Haaze ontboden. Na hem te hebben onderzocht, verklaarde de genees heer dat hy voorloopig de oorzaak van 's mans bewusteloosheid nog niet kon vast stellen, want sterken drank had de man absoluut niet gebruikt, een toeval kon het volgens de meening van den dokter niet zyn, terwyl de oorzaak ook niet kon wor den beschcuwd als honger, omdat deze bewusteloosheid, ten minste voor een oogenblik, op te wekken is. De bewus teloosheid was echter in die mate dat zyn ledematen geheel verdoofd en totaal ge voelloos waren. Den geheelen nacht is by hem gewaakt. Eindelyk Zondagmor gen te acht uur kwam hij tot bewustzijn. Direct werd hem spijs en drank toegediend wat hy gretig veroberde. Toen by wat had gegeten en gedronken, deelde hij weenen- de aan de politie mee, dat hy Hendrik Brandse heette, graveur was van beroep, getrouwd en vader van 2 kinderen, 45 ja ren oud was en te Rotterdam in de Lom bardstraat woonachtig. Voorts dat hy reeds 2 maanden zonder werk was en dat hij 14 dagen geleden op reis was gegaan om werk. Op Zaterdag was hij geheel zonder eten of drinken van Naarden komen loopen. Toen hem op zijn verzoek om eten dit een paar malen was geweigerd, had hy er niet meer om durven vragen. Uitgeput van honger en vermoeienis is hy ten slotte, zooals boven is gezegd, ia elkaar gezakt. Hy kon er zich echter niets van herinneren ook niet wat er verder met hem was gebeurd. Nadat hy den geheelen dag liefderyk is verzorgd geworden, heeft mjn hem naar zyn woonplaats ver voerd. (Vad.) Een kluizenaar. Men schrijft aan het Hdbl Op een van onze fietstochten door 't Westerkwartier van Groningen rustten we even in het dorpje Lutjegast, waar de kastelein ons zooveel van een klui zenaar vertelde dat we tot een bezoek besloten. De kastelein geleidde ons op de fiets en door Ir ge bouw gras- en veenlanden kwamen we eindelijk aan een groepje boomen, het doel van den tocht. Onderweg werd ons al een paar maal toegeroepen of het naar „den ouden Kroeskop" ging. Een hoopje rietendak, grootendeels met gras begroeid, eenige half vermolmde plankjes, in alle richtin gen aan elkaar verbonden, een gat als deur, ziedaar een woning. Wij naar bin nen. Een sterke roetlucht kwam ons tegen en de rook belette ons eerst iets te zien. Toen we wat aan de benauwde lucht en de schemering gewend waren, konden we onze omgeving eenigszins opnemen. De ruimte was juist groot genoeg om plaats te geven aan ons drieën, die in gebukte houding op een rijtje achterel kaar konden staan. Vooraan lag een groote hoop asch met wat smeulende turf- en houtbrokken en daarboven hing een oude theeketel. Dan stonden op den grond nog een paar Ijzeren potten en een vaatje met een plankje er op, dat als tafel dienst moest doen. De vloer was gewone aarde en door de nattigheid van den laatsten tyd wat drassig. Onze hoofden kwamen, als we niet voorzichtig waren, in aan raking met het riet en de palen, die het dak vormden en waarvan het roet in groote natte vlokken neerhing. Naast ons lag een hoop stroo, de bedstede. In een hoek, gedeeltelijk in de asch, onder een ruit, het eenige middel waardoor wat licht binnen viel, zat op iets dat op een overblijfsel van een stoel geleek, een menschelijk wezen. Klein, gebogen, met gekroesde grijze haren en een gryzen stoppelbaard, zat daar een oud manneke. Dat, wat een jas moest verbeelden, was met touwen om zyn lichaam gebonden en iets als een broek hing met gaten en rafels om zijn beenen Hij vertelde ons, dat Dij al 76 jaar was en reeds 37 jaar daar alleen had geleefd. Enkele jaren had hy zijn broer nog bij zich gehad, toen die door brand zijn dergelijke woning had verloren, maar die broer is nu al een jaar of adht dood en sedert leefde hij weer alleen. Hy had nog eenig land by zijn „huis" en een geit, waarvan hij, met enkele gaven van ingezetenen, leefde. Hij had ook nog be zienswaardighedeneen kop van een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 2