NIEUWSBLAD VOOR ZEELANS No. 263. 1910. Dinsdag 9 Augustus 24e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Arbeiders-Ziekteverzekering, Wed. S. DE JONCE-VERWEST. te Goes te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Snippers uit de oude doos. /ERSemJNT ZESMAAL PER WEEK IEDEREN WERKDAG DES AVONDC. I rfcs per drie maanden franco p. p. I nkele nummersQ02s. UITGAVE DER FIRMA ÜN VAK D'tïUÜJ, i van 1—5 regels 40 cent, Iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 '•ent 6 II (Slot). Voor het doen van opgaven en het geven van inlichtingen kan de werkgever een ander aanwijzen. De aangewezene mag echter geen strooman zijn, die op de nale ving geen invloed kan oefenen, doch de persoon, die met de leiding der onder neming belast is of bij gedeelde leiding met de leiding van eenig deel der onder neming. "Waarborgen zijn gesteld, dat de ziekenkas het haar verschuldigde altijd zal kunnen invorderen van dengenedie tenslotte de geldelijke aansprakelijkheid behoort te dragen, te weten den werk gever naar burgerlijk recht. De verzekerde moet wegens ziekte ongt schikt zijn tot het verrichten van „zijn arbeid". De bedoeling der wet is niet om alle daaronder vallende arbeiders te verplich ten tot het sluiten van een overeenkomst van verzekering, doch om ze te verze keren. Daarom wordt den arbeider niet de verplichting opgelegd,om zich te verzeke ren, doch in navolging van de Ongeval lenwet, de Duitsche en Oostenrijksche verzekeringswetten, verklaard dat hij ver zekerd is. Met den dag waarop hij arbeider in den zin der wet wordt is hg verzekerd, onverschillig of aangifte is geschied of niet. Er is geen reden personen in dienst van een publiekrechtelijk lichaam van de ver plichte verzekering in het algemeen uit te sluiten.De mogelijkheid van uitzondering bij kon. besluit is voorbehouden. In de tweede plaats worden uitgezonderd zij, veor wie een regeling bestaat of als nog wordt getroffen. Verzekering bij ver blyf buitenslands is noodig met het oog op personen, die in hun dienstbetrekking voor korten tijd buitenslands gaan. Dub bele verzekering moet altijd worden tegengegaan en maatregelen ter voor koming daarvan kunnen het onderwerp vormen van verdragen. Personen, wier dagloon geacht wordt minder dan f 0.40 te bedragen, zullen in 382 FEUILLKTON. DOOB SCALDIS. Kleverskerke. Omtrent den naamsoorsprong dezer ge meente bestaan er uiteenloopende mee ningen. In^ vele oude oorkonden wordt de naam verschillend gespeld. In den oudsten brief, van 20 Sept. 1251, Ibij van den Bergh te vinden, wordt er melding gemaakt van „in parochie Clau- werskereke". Ook vinden wij melding gemaakt van Gleverskercke, Clmwerdskerc, en in een charter van 1381 Claweskerke. Dr de Man beweert dat het ongetwij feld naar den mansnaam Kleeuwe werd genoemd, een naam die nog voortleeft in den Zeeuwschen geslachtsnaam Kleeu- wens. Met den zooeven genoemden brief van 1251 wordt dan ook door sommigen de klauw, in het wapen, in verhand ge bracht. Broekema zegt dat de dorpskerk aan den H. Gleopas was toegewyd en daar uit de naam Gleopaskercke ontstond. In vroegere tijden stroomden de wate ren van Schellag en omstreken langs een of meer kanalen naar zee aan den oostkant van Walcheren en voor dat de Oranjepolder werd ingedijkt. Zy liepen door de landen van de heer lijkheid Kleverskerke, en deze landen zijn, evenals die van Schellag, Nieuwerkerke en Arnemuiden zeer laag gelegen en veel minder voor goed bouwland geschikt dan menige andere streek in Zeeland. De wegen zijn in dit ambacht, in den win tertijd, meestal slecht en de wateren brak. Doorloopt men in het najaar de weilan- de overgroote meerderheid der gevallen niet behooren tot den kring der arbe'ders, wier verzekering bij dit ontwerp wordt bedoeld. Daarom wordt ontheffing op eigen verzoek mogelijk gemaakt. Lijders aan sleepende ziekten zullen verzekerd zijn, doch hij, die de bezwaren daarvan ondervindt vrijgesteld kunnen worden. De aanwijzing van den geneeskundige, die natuurlijk niet voor elk geval opnieuw behoeft te geschieden, wordt aan den raad van arbeid overgelaten. Daar de verze kering niet door overeenkomst, maar onmiddeliijk krachtens de wet ontstaat, moet de wet uitdrukkelijk zeggen, bij welke ziekenkas de inschrijving en dus de verzekering geschiedt. Een onbeperkte bevoegdheid tot overdracht der verzeke ring kan natuurlijk niet gegeven worden, al ware het slechts wegens het gevaar voor afschuiving der slechte risico's. Wanneer de verzekerde of zijn werkgevei bezwaren heeft tegen de overdracht, kan hij die aan jiet oordeel van den Verzeke ringsraad onderwerpen. Een termijn voor dit beroep te bepalen, komt niet noodig voor. De aangifte. De aangifte schept niet de verzekering, doch dient slechts ter vergemakkelijking der uitvoering. Geschiedt geen aangifte, zoo moet de Raad van Arbeid toch in schrijven. De aangifte is echter voor ziekenkassen van het hoogste belang. Het meest wenschelijk ware de verze kerden met de aangifte te belasten, doch in het algemeen wordt dit niet mogelyk geacht. De punten waaromtrent aangifte moet geschieden, zullen in het algmeen de volgende zijn a. naam en woonplaats van den werk gever b. naam van den verzekerde en plaats waar hij zijn werkelijk verblijf heett c. dag waarop de verzekering is aan gevangen of geëindigd d. loon van den verzekerde e. of de verzekerde verzekerd is krach den dan ontmoet men hier o.a. vele eet bare witte champignons en ziet men aan sommige, laag liggende wegen nog het zeekoraal tieren; wel een bewijs dat eer tijds hier zeer laag gelegen schorren be stonden, opgewassen langs die van Noord monster en Nieuwerkerke. En hoewel hier de landen oud zijn, zou het wel kunnen gebeuren, dat het zeewater deze gronden nog bedekte, toen het grootste deel, aan den westkant, reeds droog was gemaakt. Ten jare 1331 vinden wij het ambacht Claweskerke reeds in 25 partijen, op on derscheidene ambachtsheeren verheven. Op de oudste, nog voorhanden zijnde steenrol ontmoeten wij negen eigenaars. Eindelijk werd de heerlijkheid in 1784 in twee deelen gesplitst, ten name van Bastiaan Nebhens. In 1820 was ambs Heer J. Vermande, Schout te Heinkenszand, in wiens familie het ambacht bleef, totdat het op 9 Augustus 187', uit den boedel van Marcus Vermande is aangekocht door mr J. P. B. Tak van Poortvliet. ToeD de stad Middelburg, in 1567, uit den boedel van Max. van Bourgondië, het gedeelte der heerlijkheid had gekocht dat aan dezen toebehoorde, wenschte de regeering dier stad het bestuur van Kle verskerke, met dat van Nieuwerkerke te vereenigen. Zij ontbood de ingezetenen der beide heerlijkheden binnen de paro chie van Nieuwerkerke en wilde hen dwingen, den eed aan de beide parochiën af te leggen. Hiertegen verzette zich de Ambs. Heer van het overige gedeelte, Jan van der Hooge, en er ontstond een proces tusschen Kleverskerke en Middelburg. Toen nu die van Kleverskerke een vonnis hadden gekregen, daarbij de zaak, tot nadere beslissing, in staat werd ge houden, had de Schout van het am- S5araTST35SS!!S!SSSf5SBKS!ES®RISSS tens de ongevallenwet 1901 of wegens een andere verzekering recht heeft op eenige vergoeding of uitkeering bij ziekte. Omtrent de inschrijving en indeeling in loonklasse staat beroep open op den Raad en beroep. Blijkt bij inschrijving een vergissing, dan is de verkeerde inschrijving nietig. In dat geval kan betaald ziekengeld worden teruggevorderd. Betaalde premiën worden vergoed. De ziekenkas mag door verzuimde aangifte natuurlijk geen na deel lijden. De vordering wegens premie verjaart in twee jaren. Yeruim in de aangifte door den werk gever is strafbaar ingevolge art. 120. Bovendien is de werkgever de achter stallige premie verschuldigd. Dat verband is gelegd tusschen het bedrag van het ziekengeld en dat van de premie en het loon van den verze kerde ligt in den aard der zaak. Het ziekengeld. Het ziekengeld bedraagt de helft van het gemiddelde der loonklasse, waartoe de verzekerde bij den aanvang der ongeschikt heid tot werken behoorde. Het wordt uitgekeerd over iederen dag uitgezonderd Zondagen en volgens het plaatselijk gebruik daarmede gelijk ge stelde dagen, dat de onge ichiktheid duurt, te beginnen met den vijfden dag na dien waarop zj aanvang, gedurende ten hoogste zes maanden. Bj zwangerschap van een verzekerde wordt ziektegeld uitgekeerd van den eersten dag der ongeschiktheid tot werken af. By opneming in een ziekenhuis wordt het ziektegeld ingekort, omdat de schade die de verzekerde door zijn ziekte lijdt door opneming in 'n ziekenhuis grooten- deels wordt opgeheven. Of vervallen van de aanspraak op ziekengeld moet geschie den beoordeelt de Raad van Arbeid met beroep op den Raad van Beroep. Het ziekengeld vervalt a. indien niet is voorzien in genees kundige hulp, tenzij hij aantoont, dat zulks onmogelijk is geweest; bacht Andries van Hamerstede bij de in gezetenen de huizen doen visiteeren, ter oorzake van het verzoek om surséance, hunne deuren uit de hengsels doen werpenhet aanwezig zijnde vuur uit gegoten, ambachten en neringen verbo den en dienaars van den gerechte in de huizen gesteld. In de bij die zaak behoorende instruc tie van Middelburg wordt o.a. vermeld dat „alle wetten moeten vermaekt ende vernieut worden, jaerlicx binnen de vier paesdagen binnen 't platte lant gelegen zijnde, volgeüs de keuze en oude immemoriale costume ende possessie, op poene dat de ambagtsheer soude verliesen zyne hoogheyt en dat in syne plaetse de dyekgrave met gesworens ofte de rentmeester generael soude ver mogen die wet te vertaeyen." Volgens Nagtglas, die ook melding van deze scène maakt, is de afloop van dit proces niet bekend doch Middelburg begreep dat de Schout te ver was ge gaan en trachtte uitstel en schikking te krijgen. Ofschoon nu deze zaak, op zich zelf, van gering belang is, valt er voor het publiek recht van dien tijd, vry wat te leeren. De stukken, op dit proces betrekking hebbende, bevinden zich, volgens genoemden schrijver, nog op het stadsarchief. Een wandeling van drie kwartier van uit Middelburg, brengt ons op het be scheiden dorpje, dat burgerlijk tot de gemeente Arnemuiden behoort. Klein is het plaatsje en klein is het steeds ge weest in i 824 telde het slechts 206 ingezetenen. Landbouw en veeteelt is ook hier hoofdbron van bestaan. Dat het dorpje steeds klein van omvang is geweest, zegt ons ook het medegedeelde over de moeilijkheden in 1567. Slechts 80 woon- b. indien de ziekte is veroorzaakt door zijn opzet; c. veor den tijd gedurende welken hy in een gevangenis, Rijksopvoedingsge sticht is geweest; d. indien met toepassing van krachtens art. 33 uitgevaardigde bepalingen minder dan het tiende gedeelte van het gemid delde der loonklasse zou worden uitge keerd. In geneeskundige hulp wordt geacht te zijn voorzien, indien die hulp den verzekerde wordt verleend door een inge volge deze wet erkend Ziekenfonds of door geneeskundigen en aphotekers, die niet verbonden zijn aan een niet erkend Ziekenfonds. Vaststelling der premiën. Voor de vaststelling der premiën mogen de verzekerden in groepen wor den ingedeeld. De premie wordt voor iedere groep vastgesteld met inachtne ming van het risico, dat zij blijkens be- staaubare statistische gegevens voor de ziekenkas oplevert. Pe indeeling mag niet naar den leeftijd der verzekerden geschieden. De uitvoering merkt de regeering op wordt vergemakkelykt decentralisatie die aan het ontwerp ten grondslag ligt. De premiën worden vastgesteld in hon derdsten van de gemiddelden der loon klassen. Klasse I minder dan f 0,70 gemiddelde f (',50 klasse II van f 0,70—0,99, gemidd. f 0,8 klasse III van f 1—1,39, gemidd. f 1,2 klasse IV van f 1,40- -1,89, gemidd. f 1,60 klasse V van f 1,90 - 2,49, gemidd. f 2,20 klasse VI van f 2,50 of meer, gemid delde f3. De Raad van Arbeid is bevoegd in de loonklassen onderverdeelingen te maken. Van de premie is de helft door den werkgever en de helft dooi den verzeker de verschuldigd. Voor zooverre een hoogere premie is vastgesteld, omdat een geneeskundig on derzoek door toedoen van den verzekerde niet heeft kunnen plaats hebben, is het huizen telde het dorp toen, en volgens de bewering van Middelburg waren er destijds geen ingezetenen die lezen of schrijven konden. Veel bijzonders is ei voor ons op het plaatfje niet op te merken. Alleen het kerkgebouw vraagt even ons bezoek. Het is betrekkelijk nog nieuw, zooals wy zien. De vroegere kerk wer 1 in 1669 opgetrokken, en het volgende jaar in gewijd door ds. Ewaldus Beijnvaan-van Aagtekerke. In de eerste helft der 19e eeuw was het gebouw echter in zoo'n bouwvalli- gen toestand geworden, dat het drin gend voorziening eischte. Met eene sub sidie uit het Fonds van noodl. kerken en personen, groot 462 gld., ging men in 1832 tot herstelling over en werd het aanmerkelijk vernieuwde bedehuis inge wijd den 10 Febr. 1833 door ds. de Waal met een leerrede naar Hebr. 10 25a. Doch dertig jaren later, toen er eene geheele restauratie van het gebouw moest plaats hebben, besloten kerkvoogden, het oude af te breken en er een nieuw vóór in de plaats op te trekken. Na voltooiing van dit nieuw bedehuis werd het tot zijd dienst gewijd op 4 Sept. 1862 door ds. Doorenbos naar aanleiding van Haggais 2 10. Het orgel, 't welk wy hier ontmoeten is gebouwd door de firma Bender te Leiden en werd het voor het eerst gebruikt den 15 Febr. 1905, waarbij ds. Plette eene predicatie hield over 1 Sam. 7 '2. Ook de predikantwoning te dezer plaatse is van jonge dagteekening. Hel amovee- ren van het oude en het stichten van een nieuw gebouw werd aanbesteed 5 Jan. Iri8l en aangenomen door A. Ba- rentsen te Middelburg voor 3538 gld., met recht de oude bruikbare materialen te mogen verwerken. verschil geheel door den verzekerde ver schuldigd. De premie wordt door den werkgever betaald. De werkgever mag van het loon van den verzekerde afhouden het door dezen verschuldigde deel der premie over den tijd waarover dat loon betaald wordt. Indien een verzekerde in dienst is van twee of meer werkgevers is het bestuur van den Raad van Arbeid bevoegd te be palen, dat de premie voor dezen verzeker de door een hunner zal worden betaald, behoudens het verhaal van dezen op de werkgevers in wier plaats hij betaald heeft. Wat de premie betalingstermijnen be treft, deze worden vastgesteld door den Raad van Arbeid. Vrijwillige Verzekering. Bij een betrekkelijk artikel merkt de Minister op dat de vrijwillige verzekering in het ontwerp een belangrijke plaats bekleedt. Bij een ziekenfonds mogen zich verze keren alleD die krachtens de Ongevallen wet 1901 verzekerd zijn; alsmede zij die door den Raad van Arbeid tot de verzeke ring worden toegelaten. Zy wier verplichte verzekering ophoudt biyven verzekord door het betalen dei- verschuldigde premie. De vrijwillig verzekerde die niet in dienstbetrekking is wordt ongeschikt ge acht tot het verrichten van zyn arbeid, indien hij ongeschikt is tot het verrichten van den arbeid waarmede hij in zijn on derhoud pleegt te voorzien. Voor „loon" treedt ten zynen aanzien in de plaats het inkomen dat hij uit anderen hoofde geniet. Alle aangiften betrefiende de vry willige verzekering geschieden dooi den gene die zich wenscht te verzekeren of door den verzekerde. De Raad van Arbeid is bevoegd te be palen, dat zij die zich wenschen te verze keren, aangifte moeten doen van ziekte waaraan zy lijden, en dat geen aanspraak MWPMWMW—MBW—Maai Een gele zandsteen, gemetseld in den muur, boven de deur, trekt onze aandacht nogtwee kruisen zien wij er op afgebeeld, waarboven een kroon en het wapen van Dantzig, met het op schrift „Dantzig", den naam van het huis, en daaronder/;23 Juni 1676». Toen men in Middelburg en het overige Walcheren van lieverlede tot de Hervor ming overging, zal men ook te dezer plaatse wel niet in gebreke gebleven zijn, de „nieuwe leer", al zeer vroeg te om helzen. De onbruikbaarheid der kerkge bouwen, die in vele dorpen door de Spanjaarden deeriyk verwoest waren, zoodat de herstelling groote kosten vor derde, was oorzaak van de combinatie van Kleverskerke met Arnemuiden. In die combinatie kwam dan, in 1574, als eerste pred. in dienst HUBERTUS FRANCIS- OUS, dien wij, teArnemuiden zijnde, reeds ontmoet bebben. Bij resol. der Stat. van Zeeland van 18 Febr. 1669 werd bepaald, dat, zoo een der predikanten van Arnemuiden, naar elders vertrok of stierf, aldaar geen twee de zou beroepen worden, maar Klevers kerke voortaan een eigen dienaar zou hebben. De combinatie duurde voort tot aan het vertrek naar Veere, in 1670, van den zeventienden pred. Willem Amslaer. Nu werd, met goed gevolg, als eerste leeraar beroepen FRANCISOUS ROSS. Deze kwam het eerst in dienst te Yarmouth in Engeland, den 20 October 1667, en werd van daar herwaarts beroepen en bevestigd 21 Mei 167'. Van hier vertrok hy naar Veere en oveileed aldaar in 1692. Door vijf en twintig ambtgenooten werd hij, tot op onze dagen, opgevolgd. Van geen hunner vinden wy iets ver meldenswaardigs opgeteekend.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1