NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 262. 1910. Maandag 8 Augustus 24e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH Arbeiders-Ziekteverzekering. iMitanlamlsGË Overzicht. /ERSGHIJNT ZESMAAL PER JVEEK Wed. S. 1 DE JONGE-VERWEST, te Goes DV.ü'J, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN' UIT DE PROVINCIE. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. 1 rijs per drie maanden franco p. p. f\&k nkele nummers „0,02'. FP, UITGAVE DER FIRMA ÜN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. 3SSS5SE9 iSSBST iSGL EBESEEEKST a Ingediend zijn twee wetsontwerpen: lo. een ontwerp-Radenwet. 2o. een ontwerp-Ziektewet. Deze beide ontwerpen zijn blijkens de toelichting als één geheel te beschou wen. De behoefte aan voorziening hangt samen met de wijziging die de voort brenging ondergaan heeft. De vraag of de overheid wel bevoegd is op deze wijze zich te mengen in de persoonlijke belangen der burgers beantwoordt de Minister aldus dat het recht, immers de taak der overheid is, om, waar zij daartoe in staat is, zorg te dragen, dat niet de verhoudingen, die door haar beschermd en instand gehouden worden voor de burgerij, of een deel daaivan, gevolgen hebben, die het rechtsbesef by de bevol king ondermijnen en daardoor het rechtsleven en daarmede haar eigen be staan bedreigen. Wil het loon strekken ook voor den tijd van ziekte, dan is een opzettelijke regeling noodig om dit te verzekeren. Indien krachtens wettelyk voorschrift den arbeider een deel van hetgeen hij zich door den arbeid verworven heeft piet wordt uitbetaald, is het noodig te zorgen dat dit. teruggehouden deel zoo worde aangewend, dat de meest moge lijke zekerheid zij verkregen, dat aan 4e door hem verkregen aanspraken op het oogenblik dat het noodig is, ook ten volle zal worden voldaan. Deze zekerheid wordt alleen verkregen door eeD publiekrechterlijke regeling onder waarborg van den Staat, en op dit gebied een regeling in den vorm van verzekering. De wettelijke regeling die thans wordt voorgesteld omvat alleen de verzekering tegen de gevolgen van ziekte; bij het ontwerpen der organisatie is echter mede het oog gericht op de andere takken der arbeidersverzekering. Naar de meening des Ministers, reeds vroeger dqor hem uiteengezet, behoort er verband gelegd tusschen de verschil lende takken van arbeidersverzekering en zal dat verband o. a. hierin moeten bestaan, dat bij de uitvoering der on derscheidene verzekeringswetten de me dewerking wordt gevraagd van dezelfde, uit de kringen der belanghebbenden samengestelde, met zekere zelfstandig heid bekleede organen. De Baden van Arbeid. Deze organen, de Raden van Arbeid, van het eerste der thans aangeboden ontwerpen, zullen zijn de dragers der ziekteverzekering - wegens bet geiinge risico dezer verzekering, kan zij geschie den by de kassen, die de bedoelde orga nen zullen beheeren. Hun taak ten op zichte van de andere takken van ver zekering komt ter sprake, voor zooveel de Ongevallenwet betreft, bij een daartoe in te dienen wijziging dier wet; voor zooveel aangaat de invalidiieits- en ou- derdomsverzekering bij het hierop be trekking hebbend ontwerp. Reeds nu merkt de Minister echter op, dat de kas sen waarbij de ziekteverzekering ge schiedt, niet tevens kunnen dienen voor de invaliditeitsverzekering. Deze laatste vereischt een geldelijk sterker kas, dus die zich over een grooter gebied uit strekt dan de ziekteverzekering. Daar entegen brengt de eisch van decentra lisatie mede, dat de bij ééne ziekenkas yprzekerden tot een zoo beperkt moge lijk gebied behooren. Gemeenschappe lijke kassen zouden dus óf voor de in validiteit en ouderdom te klein öf voor de ziekte te groot zijn. Het is mede deze overweging, welke de minister de voorkeur deed geven aan rege ling van beiderlei verzekering in afzonder lijke ontwerpen. De Raden van Arbeid, samengesteld uit een gelijk aantal werkgeversleden en ar beidersleden, onder voorzitterschap van een door de Kroon benoemden ambtenaar, zullen, naast dragers der ziekteverzeke ring, zijn organen bij de uitvoering van andere takken van verzekering. Doch ook buiten het gebied der Arbeidersverzeke ring zal de wetgever naar de bedoeling van den minister, van hun diensten ge bruik maken, hun bevoegdheden ver- leenen. Met het oog op de plannen der Regee ring, verdiende het h. i. de voorkeur de in stelling dezer Raden en Ti an de daar boven te plaatsen Verzekeringsraden, in een af zonderlijk ontwerp op te nemen. De alge- meene regeling van de samenstelling en inrichting, de wijze van vergaderen, de bevoegdheden van genoemde Raden, vormt de stof van het eene ontwerp, de Radenwet; hun bijzondere taak met be trekking tot de ziekteverzekering is gere geld bij het ontwerp-ziektewet. De taak der Raden is uitsluitend uit voering, met eerbiediging van dit beginsel is hem overigens de grootst mogelijke zelfstandigheid gewaarborgd. Bij de in voering der ziekteverzekering wordt het stelsel van decentralisatie zoo ver moge lijk doorgevoerd. Voor zoover de verzeke ring betreft, wordt de instelling van licha men boven de Raden van Arbeid voorge steld, die inzaken de verzekering betreffen de op hen een dergelijk toezicht oefenen als Ged. Staten op de Uemeentebesturen. In deze lichamen - de verzekeringsraden zullen naast werkgevers en arbeiders zitting moeten hebben deskundige perso nen, in staat om aan de organisatie de r verzekering de noodige leiding te geven. Deze deskundigen, bezoldigde leden ge naamd, zullen door de Kroon moeten worden benoemd, voornamelijk uit hen, die deskundigen zijn op het gebied van het verzekeringswezen, rechtsgeleerden en geneeskundigen. Door de gedachte wijze van samenstelling der Raden van Arbeid wordt gewaarborgd medewerking van be langhebbenden van den drang die van belanghebbenden zal uitgaan ten behoeve van eene goede organisatie der verzeke ring, wordt door den Minister meer ver wacht dan van het best geregeld staats toezicht. Allen die onder de wet vallen, zullen voor de uitkeering van ziekengeld verze kerd zijn bij de kas welke door den betrok ken Raad van Arbeid wordt beheerd. De bestaande zoogenaamde ondersteunings fondsen worden hierdoor althans voor zoo ven e de raden van Arbeid hun taak overnemen, overbodig. De wettelijke verzekering omvat niet de geneeskundige behandeling, terwijl ook in deze regeling het begrafenisgeld niet wordt betrokken. De premie. De Minister stelt voor de premie door werkgevers en arbeiders gezamenlijk te doen betalen. Ter wille van vereenvoudiging der admi nistratie moet z. i. de Raad van Arbeid het recht hebben de premie bij den werkgever in te vorderen,die dan het aandeel van den arbeider kan inhouden op diens loon, al moet de Raad tevens de bevoegdheid er langen om voor bepaalde groepen van arbeiders de invordering bij den arbeider te doen plaats hebben, met het recht voor dezen om van den werkgever diens aan deel terug te vorderen. Bij deze opvatting behoort de regeling zich 1 e beperken tot hen die arbeider zijn. Dit neemt niet weg, dat de vrijwillige verzekering de gelegen heid ook voor anderen opent om zich eene pitkeering te verzekeren, al zal de Raad van Arbeid hier het recht moeten hebben om zelfs door weigering van verzekering misbruik te keeren. Overigens wordt de werking der wet beperkt tot de arbeiders in een onderneming. Arbeiders in persoonlijken dienst, in het algemeen du ook de huiselijke dienst boden, vallen daarom niet onder de ver plichting. Van groot gewicht is ook de uitsluiting van de zoogenaamde losse arbeiders (volgens het ontwerp zij die korter dan 4 dagen achtereen in een zelf de dienstbetrekking zijn. Deze beperking geschiedt uit overweging van uitvoering. Onder de verplichte verzekering wor den overigens arbeiders gebracht, dus ook die werkzaam zijn in bedrijven van den landbouw. Ten opzichte van de huis nijverheid worden alleen de arbeiders verzekerd zij dus die een overeenkomst als bedoeld in art. 1637a of c Burgerlijk Wetboek hebben aangegaan. De inrichting der Raden. Ten aanzien van de artikelen van het ontwerp-Radenwet wordt nog het volgen de vermeld De bedoeling is dat overal in het Rijk Raden van Arbeid zullen komen. Het juiste aantal kan eerst worden vastge steld in verband met de hiervoor te ma ken indeeling van het Rijk In ieder ge val zal er een moeten komen in ieder der grootste vier gemeenten. Het gebied van den raad van Arbeid zal ten minste 35.000 inwoners tellen. Bij de beoonleeling zoowel van den duur der arbeidsovereenkomst als van het bedrag van het loon, wordt groote vrijheid gelaten aan de Raden van arbeid. Wie meer verdient dan een f15 tot f30 in de week, valt buiten den kring der ontwerpen. Het ontwerp regelt voorts de samen stelling van de raden (die dooi een secretaris worden bijgestaan)de ontslag neming de kiesgerechtigdheid de wyze van verkiezing; den zittingsduur; de verkiesbaarheid enz. Openbaarheid der zittingen van de ra den is niet voorgeschreven. De bezoldiging van den voorzitter wordt door de Kroon bepaald. Het ontwerp verplicht de raden tot vijfjaarlijksche openbaarmaking van een verslag over de arbeidersverzekering. Wanneer de wet eenigen tijd gewerkt heeft, zal eerst te beslissen zijn in hoe verre de jaarverslagen voor openbaar making belangrijk genoeg zijn. De Verzekeringsraad, die evenzeer door een secretaris wordt bygestaan, is samen gesteld uit vier onbezoldigde leden en een voor iederen Vezekeringsraad bij be stuursmaatregel te bepalen aantal bezol digde en plaatsvervangende leden. De Verzekeringsraad brengt ten minste eenmaal in de 5 jaren een verslag - - Verzekeringsverslag uit van ded stand der Arbeidersverzekering in het rijk. De Verzekering. Een bepaling van het begrip ziekte is in het ontwerp niet opgenomen. Toch worden twee kenmerken aangegeven voor wat het ontwerp onder ziekte verstaat, n.l. ongeschiktheid tot werkeD of nood zakelijkheid van geneeskundige behan deling. De redenen om onder ziekte in deze wet ook het kraambed te begrijpen, lig gen voor de hand. Ook bij een regelma tig verloop bestaat behoefte aan steun en hulp, zoowel geneeskundige hulp als flnaneieelen steun. Voor de kassen, waar uit ziekengeld verstrekt wordt, wordt de benaming ziekenkas ingevoerd. Voor de berekening van termijnen wordt de ge wone weg gevolgd. Een termijn van een maand die b.v. aanvangt op 15 Februari, vervalt 15 Maart. Er is geen redeD de uitkeering van ziekengeld te verleugen, omdat de laatste dag een Zon- of feest dag is. Het komt wenschelijk voor de verordeningen van den Raad van Arbeid ter uitvoering van de Ziektewet, op wel ker overtreding bij die wet straf is ge steld, aan de voorafgaande goedkeuring van den Verzekeringsraad te onderwer pen. Wat de uitvoering der Ziektewet aangaat, wordt aan den Verzekeringsraad een gelijke bevoegdheid ten aanzien dei- Raden van Arbeid toegekend als Gede puteerde Staten tegenover gemeentebe sturen hebben. Schending van geheim houding, waar die is voorgeschreven, is strafbaar ingevolge art. 272 Wetb. van strafrecht art. 124 van dit ontwerp. (Wordt vervolgd.) 6 Aug. 1910. Een „model" burgemeester. De Zijper Courant bevat, naar De Rot terdammer meldt, de volgende adver tentie Bij de herdenking van mijn 40-jarige Ambtsbediening als Burgemeester van de Gemeenten Zijpe en Callantsoog, op ZONDAG 7 AUGUSTUS 1910, zal door mij eene ALGEMEENE RECEPTIE worden gehouden, in de benedenzaal van den heer Jb. Tuinman te SCHA- GERBRUG, (vroeger café Zander), van des namiddags 2 tot 5 uur. Dien dag zal in alle herbergen gele genheid worden gegeven tot VRIJ BAL. De Burgemeester van ZIJPE EN CALLANSOOG, G. C. HULST. Zou deze burgemeester nooit eens van Zondagsrust of iets dergelijks gehooid hebben of van Zondagsheiliging Of van gemoedsbezwaren tegen een receptie op Zondag en een vrij bal Of zouden alle Zijpenaren en Callantsoogers even ver licht zijn als hij? Met vuur. In Spanje speelt de liberale minister Canalejas met vuur. fly heeft 't voorbeeld van Frankiijk, België en Nederland voor oogen en toch gaat hij voort met 't drijven van zijn anti clericale politiek. In Nederland deed dat ook Kappeijne, in België Orban, in Frankryk Combes, en er is van hunne kabinetten, wets ontwerpen en staatkunde niet veel goeds overgebleven. Thans heeft Canalejas den strijd tegen de Curie aangebonden. Hij weigert zich te houden aan het Concordaat: zoodat er tusschen Rome en Madrid op 't oogen blik een ernstige spanning heerscht. 138 regeeringsgezinde vereenigingen in Andaluzië, dïe 80,000 leden tellen, hebben den Spaanschen minister-presi dent een adres gezonden, om hem met zijne anti-clericale staatkunde geluk te„ wenschen. Nu schynt in Spanje heel anders dan bij ons de strijd te loopen tegen 't Clericaal exclusivisme, dat geen andere godsdiensten in Spanje duldt dan den Roomschen. Maar het stuitende zal ook hier wel zitten in 't optreden als ware er geen Concordaat; terwijl de vrij heid van godsdienst die 't Liberalisme begeert, eigenlijk beteekent vrijheid om geen godsdienst te belijden. Natuurlijk zouden wij - indien deze dingen alzoo zijn de vrijheid van godsdienst in Spanje, het land van Ma- tamoros, hartelijk toejuichen. Maar de strijd tegen de clericalen als zoodanig moet wel ongepermitteerd schijnen, voor een iegelijk die den invloed ziet toene men van republikeinen en socialisten, om niet te gewagen van anarchisten en andere vorstenhaters. Spoorwegstakingen. Bijna tegelyk met Frankryk wordt Ita lië bedreigd met een spoorwegstaking. De beweging is echter gelukkig tot No vember bezworen, hoofdzakelijk door het optreden van den socialistischen leider en afgevaardigde Bissolati. De groote klacht der „fervovieri" is de in verband met den van hen geëischt wordenden ar beid en dagtaak veel te geringe betaling, welke zy volstrekt niet in overeenstem ming achten met de herhaaldelijk geuite bewering, dat zij een bevoorrechte klasse zouden vormen in de arbeiderswereld. Zij stryden, zeggen zij, niet alleen voor hun dagelijksch brood, maar ook voor hun waardigheid. Zij verlangen echter niet van de regee ring, dat deze, om hun salarissen te kun nen verhoogen, de tarieven zal opdrijven, hetgeen ten nadeele zou zijn van den landbouw, de industrie, den handel en den staat zeiven. Zij pleiten in hoofdzaak voor een zuinig beheer en geven daarbij een reeks in te voeren bezuinigingen aan, welke een soort requisitoir vormt tegen de slaats-administratie, die volgens hen de dwaaste uitgaven gedaan heeft. Zoo bijvoorbeeld het aanschaffen van Ameri- kaansche en Ouitsche locomotieven, wel ke in het gebruik volstrekt niet aan de verwachting beantwoordden de Ameri- kaansche moesten na eenige weken reeds in de reparatie en zijn siDdsdien buiten dienst gesteld. De Duitsche verbranden zooveel kolen, dat ze nog slechts op lo kaalsporen gebruikt worden. Onbruikbare wagens zyn aangeschaft, slechte dwarsliggers, steenkool van infe rieure kwaliteit. De beambten komen tot de slotsom, dat bij beter beheer, 60 millioen lires kunnen bespaard worden, waarmede het salaris van het personeel dan kan worden ver hoogd. Maar ook een tweede oplossing doen zij den Staat aan de hand. Zij beiden zich n. 1. aan als exploitanten van het geheele spoorwegwezen. De minister van openbare werken Sachi voelt zeer veel voor het bezuinigingsstel - sel en heeft het personeel verzocht ver trouwen in de regeering te stellen, daar een dergelijke „administratieve vereen voudiging" niet zoo maar ineens kan wor den ingevoerd. Tevens waarschuwt hij, dat hij zich niet zal laten dwingen tot handelen, door een bedreiging met staking Bissolati heeft bewerkt, dat de beamb ten den minister den noodigen tijd zul len geven om zijn plannen uit te werken en zich rustig houden tot November. Waarschuwing aan Dienstboden. Dienstmeisjes die een betrekking zoe ken, wenden zich allicht tot een of ander Verhuurkantoor. Daar moeten zy ge- woonlyk haar huurpenning laten vallen, moeten den dienst aannemen die haar aangeboden wordt, en vele voorbeelden zijn er, helaas, dat nette, fatsoenlijke meisjes op zeer verkeerde plaatsen te recht gekomen zijn. In het kantoor de Ruyterstraat 59, 's Gravenhage, weten dienstmeisjes ze ker dat zij ten allen tijde, wanneer zij van goede getuigen voorzien zijn, ook fatsoenlyke en goede diensten bekomen kunnen. Den huurpenning behoeven zij niet aan het kantoor te storten, alles geschiedt voor de meisjes kosteloos. Het Bestuur der Af deeling van den Ned. Vrouwenbond tot Verhooging van het Zedelyk Bewustzijn heeft nu al twaalf jaren lang al het mogelijke in het werk gesteld, om de dames van fatsoenlijk dienstpersoneel te voorzien en de dienst boden aan goede diensten te helpen. Goes. De heer Adriaanse uit Heerlen is benoemd tot stationschef 2de klasse alhier, met ingang van 16 Aug. M. C. Breskens. De minister van Waterstaat heeft vergunning gegeven het dek van het wrak van den schoener „Capella", dat op de plaat alhier nabij de grens dezer gemeente zit, met ontplofbare stof op te ruimen. De ontplofbare stof mag evenwel niet worden aangebracht of ont stoken een half uur vóór dat de prov. boot volgens de dienstregeling passeert, tot tien minuten nadat deze gepasseerd is. Bresk. Crt. Maandag 15 dezer bezoekt de Com-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1