VOOR ZEELANS No. 257. f910, Dinsdag 2 Augustus 24e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK 'ERSeWJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. DE JöNGE-VEPfWEST, te Goes D'Ï-ÏUIJ, te fVriddeiburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN BINNENLAND. IEDEREN WERKDAG DES AVONDC, l rijs per drie maanden franco p. p. ïjtü I nkele nummers UITGAVE DER FIRMA UN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 '■ent- Er Dc uitsluiting te Enschedé. De besturen der vakvereenigingen hebben aan het comité uit de Fabrikan tenvereniging een antwooi d gezonden, waarin zij verklaren nu ook geen be zwaren ie hebben, dat de arbeiders commissies inlichtingen geven aan het bestuur of een comité der Fabrikanten vereniging. Zij betoogen voorts, dat, nu de arbei ders de zaak in handen hebben gegeven van de vakorganisatie, de zaak belang rijk genoeg is om besproken te worden door de organisaties van patroons en arbeiders gezamenlijk; dat men bij het aantal georganiseerden moet in aanmer king nemen het groote percentage vrouwen, jongens en meisjes in de textielindustrie te Enschede werkzaam; en dat de organisaties beschikken over een voldoend aantal leden om waarborg te hebben dat de actie der arbeiders kan worden doorgezet. L Zij stellen daarom nu voor i" a. De commissie uit de arbeiders van firma N. J. Menko geeft aan het Comité uit de Fabrikantenvereeniging alle mo gelijke inlichtingen over het geschil. b. Eene commissie, bestaande uit zes vertegenwoordigers der vakorganisaties, wendt zich om die inlichtingen tot de firma N. J. Menko. c. Daarna volgt een samenkomst van het Comité uit de Fabrikantenvereeni ging en de vertegenwoordigers van de vakorganisaties, waarin getracht zal worden de punten van geschil tot een goede oplossing te brengen. De fabrikantenvereeniging heeft hierop geantwoord, o.a.„Met genoegen wordt door ons geconstateerd, dat het aan ons verstrekken van inlichtingen door de werklieden der firma Menko over hun grieven thans niet verder door u on mogelijk wordt gemaakt. Ware u drie maanden geleden tot dit besluit gekomen, zoo zou waarschijnlijk veel leed en schade aan de bevolking onzer stad be spaard zijn gebleven. In verband met dit laatste verklaren wij ons in dit geval, na voldoende door de arbeiders omtrent hun grieven te zyn ingelicht, tot eei bespreking met u bereid. Overigens geeft de inhoud van uw schrijven ons geen aanleiding ons standpunt, aange geven in onzen brief van den 25 dezer, te wijzigen. Omtrent het ontvangen van inlichtingen uwerzijds geven wij u in overweging u tot de firma N. J. Monne te wenden." De kleinste gemeenten in ons land. Uit de voorloopige opgaven van de negende tienjaarlijksche volkstelling blijkt o. a., dat de bevolking van de gemeenten in de onderscheidene pro vinciën, op 31 December 1909 bedroeg: Bokhoven, Hemmen, Tienhoven, Katwoude, Serooskerke, prov. Noordbrab, 207 inw. Gelderland, 194 Zuidholl., 375 Noordholl., 241 Zeeland, 303 (Schouwen) Laag-Nieuwkoop,„ Utrecht, 396 Schiermonnikoog,, Friesland, 633 Blankenham, Overijsel, 561 t Adorp, Groningen, 1247 Nijeveen, Drenthe, 1328 Bemelen, Limburg, 235 Als eene bijzonderheid kan tevens worden vermeld, dat in de kleinste ge meente van ons land, Hemmen, het aantal mannen en vrouwen even groot is, nl. 97. UIT DB PROVINCIE. Middelburg. Zondagmorgen werd dooi den landbouwer R., wonende aan den Seisweg alhier aan de politie kennis ge geven, dat bij hem een 20-tal kippen ontvreemd waren. Bet mocht de politie gelukken nog denzelfden dag de kippen in beslag te nemen en den vermoedelij- ken dader, zekeren H. alhier woonachtig te arresteeren. Middelburg. In den nacht van Zater dag op Zondag hebben eenige tot nog toe onbekende personen, vermoedelijk brooddronken kermishouders, een aantal ruiten in verschillende deelen der stad ingeworpen. Goes. Met hartely ken dank ontving de Wijkzuster voor verleende hulp, voor het busje, twee giften, één van f 2.50 en één van fl. Vlissiugen. De luit. ter zee le klasse A. J. M. Nolet, commandant van Hr. Ms. „Bever" alhier zal, wegens lichaamsge breken, met ingang van 1 November a.s., den dienst met pensioen verlaten. De rijksnajaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten in 1910 zijn bepaald uls volgtOostburg 6 Sept. Hulst 7 Middelburg en Wilhelminadorp 8Bergen op Zoom 9 Zierikzee 10 Sept. Bij de directe belastingen, invoer rechten en accijnsen zijn verplaatst D. C. v. d. Hooft van Hansweert naar Terhey- den, K. Sinke van Aardenburg naar Veere, P. A. Hubregtse van Aardenburg naar OudenboschP. v. Hurck van Bergen op Zoom naar Sas van Gentallen kom mies 2e klasse. Benoemd met 1 Aug. J. Horringa tot kommies 3e klasse te Oost burg en J. Dalmeijer en N. Jalvingh tot id. te Aardenburg. Door den minister van landbouw, nijverheid en handel is ingesteld eene commissie van advies voor den phyto- pathologischen dienst, welker werkkring zich uitstrekt over Walcheren, en zijn benoemdtot lid en voorzitter dier com missie, C. J. Stomps, te Middelhui gtot leden R. E. Hattink, te MiddelburgC. den Hollander, te Oostkapelle A. Melis, te Serooskerke; J. K. Mesu, te Nieuw en Sint JoostlandG. van de Putce, te Vlissingen; A. de Smidt, te Middelburg; K. Verhage, te ZoutelandeFr Wisse, te Oost- en West Souburgtot lid en secre taris, P. Vader Hzn., te Sint-Laurens. (Stct.) Westkapelle. Raadsvergadering Zater dag 30 Juli 1910, des avonds 51/2 uur. Voorzitter de burgemeester. Tegen woordig alle leden. Na opening der ver gadering worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en alzoo vast gesteld. Daarna worden de ingekomen stukken voorgelezen en voor kennis geving aangenomen, alsook dat de kas en boeken van den gemeente-ontvanger zijn nagezien en in orde bevonden. Alsnu wordt de g'emeenterekening dienst 1909 met een bedrag van f 14179,44 aan in komsten en f i 3440,79 aan uitgaven, goed slot f 738,65, den Raad aangeboden, en wordt tot onderzoek van die rekening een commissie benoemd, bestaande uit de heeren K. Minderhoud Jz., wethouder, als voorzitter, en P. Minderhoud en J. Brasser, als leden. Een reclame Hoofde- lijken Omslag van J. Dekker wordt in gewilligd en hij van de 9e naar de 7 e kl. gebracht. Vervolgens worden op de voor dracht geplaatst voor het college van zetters de heeren P. Minderhoud, A. Verhulst, K. Minderhoud en J Brasser. Een af- en overschrijving op debegroo ting van het Burgerlijk Armbestunr dienst i 909 wordt met alle stemmen goedgevonden, waarbij de heeren A. Minderhoud en J. Moens zich van stem men onthielden, als leden van dat be stuur. Verder komt in behandeling of door den Raad gebruik zal worden ge maakt van de bevoegdheid als bedoeld in art. 4:21e lid der Drankwet, waarop de voorzitter adviseert om tot het maxi mum van 7 te beperken, hoewel volgens de laatste volkstelling het aantal vsr- gunningen op 8 kon gesteld worden, waarop het lid De Visser een voorstel doet om eveneens het aantal vergunnin gen tot 7 te beperken, waarop dat voor stel in stemming wordt gebracht en wordt aangenomen met 6 stemmen, tegen de heer K. Minderhoud, om een zoodanig verzoek aan de Koningin te richten. En eindelijk nog een wijziging in de gemeenterekening dienst 1910 in verband met een gratificatie a f 25 aan den gemeentewerkman D. Louwerse voor 40-jarigen dienst in die betrekking. Bij rondvraag niemand meer het woord verlangende, wordt de vergadering ge sloten. Ter aanvulling van ons kort be richt in ons no. van Maandag omtrent de jongstgehouden vergadering \an „De Breede Watering" diene nog dat aan wezig waren 50 personen uitbrengend 92 stemmen; dat medegedeeld werd de benoeming tot waarnemend ontvanger griffier van den heer C. D. Vereeke, te Biezelinge, in de plaats van den heer I. D. Fransen van de Putte, die als ge zworene ontslag had aangevraagddat uitgeloot werden 9 obligation k f1000, nummers 145, 45, 139, 220,43,202,184, 230 en 127, en 2 obligaties a f5000, nummers 13 en 18dat het voorstel van den heer A. Dekker om het polder huis in gebruik te blijven houden werd aangenomen met 59 stemmen voor, 9 tegen en 4 blanco; datodder ambtena ren worden verstaan ontvanger griffier, waterbouwkundig ambtenaar, opzichter en machinist van het stoomgemaal, en aan de weduwen dezer ambtenaren resp. f600, f500, f350 en f350 en aan hunne weezen elk een vierde deel van boven genoemde bedragen tot hun 18e jaar uitgekeerd worden, terwijl door de amb tenaren 2 pCt. van hun jaarwedde voor deze pensioenregeling bijgedragen wor den moet, en deze pensioenregeling met 1 Augustus 1910 in werking treedten eindelijk dat door den voorzitter aan de gezworenen A. de Broekert en I. D. Fran sen van de Putte nu zij voor de laatste maal als gezworenen aan de bestuurs tafel waren gezeten, dank gezegd werd voor de vele aan het waterschap bewe zen diensten. De directeur-generaal der poste rijen en telegraphie maakt bekend, dat, met ingang van 1 Augustm 1910, Scherpenisse wordt opgenomen in het telephoonverkeer met de Duitsche plaat sen waarmede NieuwesluisHeenvliet telephoongemeenschap heeft. AT. G. Door den heer H. A. van Dalsum te Hulst is een verzoekschrift aan de Koningin ingediend, strekkende: 1. om kwijt te schelden de f75 boeten waar toe hij in de zaken Schets-Clemence is verooreeeld, ter voldoening aan het ge schokte rechrsgevoel, 2. om administra tief te straffen den burgemeester van Hulst voor zijn valsch ambtsrapport, 3. om af te schaaen de praktyk van geheime ambtsrapporten van burge meesters over beklaagden. En een verzoekschrift aan de Tweede Kamer, strekkende1. om de Strafwet zoodanig aan te vullen, dat het aan de pers geoorloofd wordt waarheid en recht te dienen indien dit geschiedt in het algemeen belang of tot noodzakelijke zelfveidediging, 2. om, óf de geheime ambtsrapporten van burgemeesters over beklaagden af te schaffen, of ze aan de beklaagden mede te deelen. Grypskerko. Zondagmorgen 6 ure ont lasttefzich boven deze gemeente een hevig on weder, gepaard met veel regen. Bij den landbouwer S. Huijsman, die met zijne vrouw nog te bed lag, sloeg de bliksem doorj den schoorsteen in de woning, waardoor de schoorsteen bescha digd en de kachel over den vloer werd gesliagerd. Kamperland. In de jl. Vrijdag gehou den vergadering van ingel. van den Soe- lekerkepoider werden in de vacature van gezworen, (ontstaan door benoeming van den heer A. Remijnse als dijkgraaf) op de voordracht geplaatst de heeren le. Cornelis Maris, 2e. Pieter Dieleman, en 3e. Dingen us Verburg, allen landbouwers alhier. Wissenkerke. Bij de jl. Vrijdagavond gehouden uitreiking van de prijzen, door de verschillende korpsen en personeele schutters op den Provincialen Schiet wedstrijd alhier gewonnen, werd door den voorzitter der wedstrijdgevende ver eeniging dank gebracht aan het Konink lijk huis, het Gemeentebestuur, den Bur gemeester, den gemeentesecretaris, het Hoofdbestuur en de afdeeling Wissen kerke van Volksweerbaarheid en aan de Regelingscommissie van den wedstrijd voor de geschonken medailles, kruizen en kunstvoorwerpen. Voorts uitte hij een afzonderlijk woord van lof aan de heeren van Damme secretaris enWolse,bestuurs lid voor den onvermoeiden ijver waar mede zij hebben gewerkt om dezen eersten wedstrijd van „Koningin Wilhelmina" te doen slagen. Ten slotte bracht hij dank aan de vele schutters die, niettegenstaan de de geïsoleerde ligging der gemeente, opgekomen waren om zich in kampstrijd met elkaar te meten. Daarbij wees hij inzonderheid op hetgeen le'ding, disci pline, en vooral geestdrift vermag, blij kende uit het groote resultaat door de vereeniging „Nimrod" van Wolfaartsdijk behaald, die met niet minder dan 3 mj- dailles en 19 andere prijzen uit dezen kampstrijd heentrok. Deze vereeniging stelde hij alle andere tot voorbeeld op dat dan spoedig het ideaal van „Allen weerbaar" zou zijn bereikt. Daarna wer den de prijzen uitgereikt, waarbij dooi de opgekomen winners aan „Koningin WilL elmina" menig woord van dank ook voor de aan de Korpsen en schutters bereide ontvangst werd gewijd. De heer Wolse was blijkbaar de tolk der aan wezigen toen hij aan 't einde ook den Voorzitter voor zijne leiding dankte. Men meldt aan de N. B. C Nog steeds wordt jaar op jaar in de Wester-Schelde beproefd oesters te kwee ken voor de consumptie. Voor den Looze polder in het Axelsche gat worden oesters uitgezaaid van de Ooster-Schelde, welke dan diep in het najaar weer opgevischt worden voor verzending. De meeste ande re pogingen om daar goede oesters te krij gen mislukten. Voor eenige jaren werd door den betrokken minister verlof gege ven tot het aanleggen van oesterputten in den Braakman en toen werden ook po gingen aangewend voor oesterteelt be oosten de haven van Hansweert, op het schor van den Angelinapolder, voor den Lovenpolder, bij Terneuzen en op andere plaatsen, maar steeds met slechte uit komsten, de oesters groeiden er wel, doch het vischgehalte liet steeds te wenschen over. In den Brakman was men weldra genoopt de vrij kostbare inrichtingen op te ruimen. Een der reden, waarom de proeven mislukten, is de snelheid van stroom; nu is dit niet zoo in den Brakman. Een groot bezwaar blijft evenwel het lage zoutgehalte van het water. Door de afdamming van het Kreekrak moet al het bovenwater van de Schelde zijn weg ne men door de Honte en daardoor behoudt de rivier benedenwaarts langer dan voor heen zoet water, wat voor goede teelt van oesters niet wenschelijk is. Gapinge. Op 27, 29 en 30 Juli hield de schietvereeniging „Prins Hendrik" alhier een schietwedstrijd uitsluitend voor Wal- cheren.Begunstigddoor goed weer was de deelname dan ook bijzonder groot. Ruim 1600 kaarten werden er verschoten. De uitslag was: Korps Marga geweer (max. 300punten.) le prys „Prins Hendrik" te Veere 278 p., 2e „Prins Hendiik" te Gapinge" 2^8 p., 3e „Voor Vaderland en Koningin" te Vlis singen 251 p., 4e „Soranus" te Oostka pelle 249 p., 5e „Wilhelmina" te Kou- dekerke240 punten; allen 25 treffers. Korps Buks (max. 500 punten). le prijs „Medioburgum", Middelburg 449 p. (25 treffers), 2e »Domburg< te Domburg 4?2 p., 3e „Prins Hendrik" te Gapinge 421 p., 4e >Souburg« te O. en W. Souburg 418 p., 5e «Generaal de Wet« Middelburg 415 punten allèn 24 treffers. Korps Cylinder (max. 300 punten.) le prijs „Prins Hendrik" te Veere 263 p., 3e »Nut en Genoegen" te Biggekerke 253 punten (beiden 25 treffers)3e „Medio burgum" te Middelburg 262 p., 4e «Kon. S. S. V." te Vlissingen 255 p., beiden 24 treffers5e «Wilhelmina" Koudekerke 258 punten, met 24 treffers. Personeele Baan (Geweer Marga) max. 60 punten. le prijs J. v. Maldegem Gapinge 59 p., 2a prijs J. Wattel Oostkapelle 59 p., 3e prijs D. Trielier Domburg 59 p., 4e prijs J. Verhage Gapinge 58 p., 5e prijs J. Geldof Oostkapelle 57 p., 6e prijs F. Florusse, Biggekerke 57 p., 7e prijs S. de Pagter Domburg 56 p., 8e prijs K. de Nood, Ga pinge 56 p., 9e prijs H. Polderman Vrou wepolder 56 p., 10e pry's J. de Visser, id. 56 p., lie prijs C. Sap Vlissingen 55 p., 12e prijs J. v. d. Hage Domburg 55 p., 18e prijs B. Wattel Gapinge 54 p., 14e prijs F. Sap Vlissingen 54 p., 15e prijs P. Hugense, Aagtekerke, 54 punten. Vrije Baan, Margageweer max. 72 p. afstand 20 Meter, le prijs J. Wattel, Oost kapelle 72 p. (met steun 2 m. 36), 2e A. Westdorp, Gapinge 72 p. (3 m. 35), 3e S. de Roo. Vrouwepolder 72 p. 4e J. Verhage Gapinge 71 p. (6 m. 35), 5e J. de Visser Vrouwepolder 71 p. (5 m. 35) 6e S. de Vis ser Vrouwepolder 71 p. (3 m. 35) 7e A. Minnebo Veere 71 p. (2 m. 3 8e J. Mar- cusse Veere 71 p. (3 m. 34) 9e K. de Nood Gapinge 71 p. (2 m. 34), 10e P. Dingeman- se 71 p. (1 m. 34). Vrije Baan, Buks, max. 200 p. le prijs M. Kleinepier Biggekerke 195 p. 2e W. K. Hering, Middelburg 193 p. 3e Louwerse, Souburg, 190 p. (4 m. 92) 4e J. Marcusse, Veere 190 p. (lm. 92), 5eP. Elout, Dom burg 190 p. (2 m. 92), 6e v. Ockenburg, Vlissingen, 190 p. (lm. 92), 7e Nuessell, Middelburg 187 p. 8e Meulmeester Mid delburg 186 p. 9eChr. Verhage, Gapinge 182 p. 10 L. Biesta, Vlissingen 181 p. Vrije Baan Cylinder, max. 120 p. le prijs C. Verhage, Gapinge 116 p. 2e L. Biesta,Vlissingen 115 p.(55),3e P.v.Molen- broek, Gapinge 115 p. (54), 4e v. d. Beke Callenfels, Vlissingen 115 p. (54) 5e F. Florisse, Biggekerke 114 p. (55) 6eNues- sell, Middelburg 114 p. 7e H. Gastel, Veere 112 p. 8e J. Marcusse, Veere 110 p. (55) 9e W. Kesteloo, Gapinge 110 p. (52) 10e J. Sturm, Gapinge 110 p. Dagmedailles vielen ten deel, Marga gew. max. 36 p. Woensdag 27 Juli A. Minnebo, Veere, 36 p. Vrijdag 29 Juli, S. de Visser, Vrouwep., 36 p. Zaterdag 30 Juli, J. Wattel, Oostkap., 36 p. Rijkscylinder gew. max. 60 p. Woens dag z7 Juli 0. Verhage, Gapinge, 59 p. Vrydag 29 Juli L. Bierta, Vlissingen, 59 p. Zaterdag 33 Juli P. v. Molenbroek, Gapinge, 58 p. Buks max. 100 p. Woensdag 27 Juli J. Marcusse, Veere, 97 p. Vrijdag 29 Juli Louwerse, Souburg, 97 p. Zaterdag 36 Juli M. Kleinepier, Biggekerke, 97 p. Eerepryzen vielen ten deelMarga max. 60 p. le pr. dhr Henken, Middel burg, 58 p., 2e J. Marcusse, Veere, 55 p., 3e J Wattel, Oostkapelle, 55 p. Buks max. 100 p. le pr. M. Kleinepier, Biggekerke, 96 p., 2e P. Elout, Domburg, 96 p., 3e W. Hering, Middelburg, 93 p. Het verguld zilveren eerekruis voor den schutter die het hoogst aantal pun-- ten op de 3 banen te zamen verwierf, viel ten deel aan J. W. Marcusse, Veere met 186 p. Goes. De harmonie „Euphonia" zal morgen, Dinsdag, des avonds te 8'/2 uur bij gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin-Moeder eene muzikale promenade door de stad maken. Dat men het te Kapelle voor het aanstaand aardappelseizoen, blijkt onder ling goed eens te zyn, de aardappelen in consignatie te verzenden en daardoor de hoogste prijzen trachten te noteeren, doet

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1