NIEUWSBLAD VOOR ZEELANS No, 253. 1910. Donderdag 28 Juli 24e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- 'ERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JGNGE-VERWEST. te Goes F. P. DRUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Posterijen, GEMEENTERAAD 3 FEUILLETON. LENA. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. 1 rijs per drie maanden franco p. p. i nkele nummers Q,Q&*. UITGAVE DLR FIRMA UK VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cenfc Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 '■ent jnMBBBS0Ba^aG»r-.«3sa®asaE$®52E;TESffi!!» Rijkspostspaarbank. Het aantal brieven handelende over dienstzaken, geadresseerd aan den Direc teur der Rijkspostspaarbank, met bijvoe ging van diens familienaam, neemt der mate toe, dat hij zich, in het belang der schrijvers, genoopt ziet, voor zoodanige adresseering te waarschuwen. Alleen brieven gericht aan den Direc teur der Rijkspostspaarbank te Amster dam, zonder meer, zijn vrij van port. Voegt men echter aan het adres dien; familienaam toe, dan wordt de brief als van persoonlijken aard beschouwd en uit dien hoofde niet alleen met port bezwaard doch loopt men ook de kans, dat het schrijven, bij diens afwezigheid, inzonder heid bij verlof, eenigen tijd onbehandeld blijft. 27 Juli 1910 „Zeelandia" vestigt er terecht tie aan dacht op dat, terwijl overal in het land by de verkiezingen Links in stemmen- cyfer teruggaat, in het district Hulst de linkerpartijen voortdurend in getal voor uitgaan. In 1888 werden er in het Kamerdi strict Hontenisse (namelijk dat gedeelte waarin zich de gemeenten uit 't Staten- district Hulst bevinden, uitgebracht 2998 stemmen, waarvan 2613 Rechts en 353 Links. En in 1909 6399 stemmen, dus ruim tweemaal zooveel en haalde Rechts slechts 3356 stemmen en Links 3043 dat is bijna tienmaal zooveel. does. In de gemeenteraadsvergadering van Dinsdag, onder voorzitterschap van den heer burgemeester, waren de heeren Pilaar en Hollmann met kennisgeving afwezig. B. en W. deelen mede dat aan J. C. Klein eervol ontslag is verleend als klokkenist en hem een pensioen is toegekend van f 12.71 's jaarsdat de kas van den ge meente-ontvanger is nagezien en in orde bevonden, zijnde aanwezig f 11762,01. Ingekomen zijn van Gedep. Staten de goedkeuring eener begrootingswijziging van de geldleening ad f 4000 ten behoeve van den beerputeu kademuren van af- en overschrijvingen en van een ruiling van grond met W. Siepman. Voorts het 31e jaai verslag van de Breede'Watering. Aan Ch. Claessen te Leiden wordt een reductie van 4 maanden Hoofdeiy ken Om slag verleend. Een verzoek van de Commissie voor de Drinkwaterleiding vraagt bijdrage aan de gemeente als haar aandeel in de kosten, „Te bidden heb ik heelemaal verleerd". „Dat wil ik wel gelooven dat is geen wonder. En wat zegt dan dit goede voor nemen van beter leven?" "Dat meen ik toch oprecht; het oude leven zeg ik voor goed vaarwel". „Oh, met de krachten van het lichaam, komt ook de kracht der zonde weerde duivel zal je wel weer spoedig leeren te grijpen naar verboden boeken, hij zal de slechte \rienden binnen laten, misschien zelfs in je zieken tijd alreeds. Heb je dan kracht genoeg om ze de deur te wijzen Als ik geen tijd heb, om je te helpen naai en en Betsy biedt haar hulp, wat zal je zeggen? Verleden week hadt je die im mers bijna al aangenomen „En wat zou jij doen, als je in den nood was? Dat zou ik wel eens willen weten*. „Ken je de psalmen nog, die wij op de catechisatie leerden?' „Misschienals je me helpt. Maar waar toe zijn die noodig?" „Open uwen mond. Eisch van Mij vrij begroot op f 1000. Wordt aan B. en W. ge- - renvoyeera. Aanvragen om ontheffing of teruggave van belastingen of te veel betaalde school gelden worden ingewilligd. Goedgekeurd wordt 't suppletoir kohier Hondenbelasting over 1910, totaal f 12,48. Den heer J. C. E. Massee wordt op diens verzoek eervol ontslag verleend onder dankbetuiging als lid van het Burgerlyk Armbestuur. In verband met de gevoteerde geldlee ning ad f 4000 wordt een wijziging der ge- meentebegrooting over 1910 goedgekeurd. Aan J. A. de Jonge wordt een verminde ring ad f 5 van pacht toegestaan voor 't vischwater in de Kade en Haven wegens belemmering door de beschoeiings werken L. Duvekot Wz. wil de houten schuur op zijn boerderü vervangen door een steenen, en zijn mestput achteruit bren gen, en dien van den weg afscheiden door een muur van 1,60 M. Het daardoor vrij komend terrein, 25 M2., staat hij af aan de gemeente, mits die hem ontslaat van den eijns wegens uitweg en hem f 40 in eens betaalt. B. en W. en de financieele commissie zijn hiermede zeer ingenomen. De heer v. d. Ven merkt op, dat door de toelichting van 't voorstel niet genoegzaam uitkomt waar 't om gaat. Buiten de leden van den Raad weet niemand dat 'thier een transactie geldt tusschen de gemeente en Duvekot. De voorzitter acht voldoende 't voorstel toegelicht. De heer v. d. Ven repliceert, dat dit evenwel voor vele belangstellenden op de tribune niet zoo is. Hierop releveert de voorzitter de voordeelen, die uit deze transactie der gemeente met den heer Duvekot voortspruiten, waarop de heer v. d. Yen zich bevredigd verklaart. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel aangenomen. B. en W. stellen voor de gratificatie van de heeren Goedbloed en Blackstone te veranderen in salaris met 't oog op het weldra aanvragen van pensioen door een der heeren. Na een gedachtenwisseling tusschen den heer Fransen v. d. Putte en den voorzitter wordt alzoo besloten. Even eens wordt goedgekeurd op voorstel van B. en W. een wijziging in de verordening regelende de salarissen voor het perso neel bij het O. L. onderwijs. Het aan vangssalaris voor het hoofd eener school zij f1050; verder f 1100, f >200, f1300, f 1400. Voorts worden wijzigingen goedge keurd in de verordeningen op de heffing en invordering van hondenbelasting, en der verordening op het brandwezen moedig", begon Marianne eerbiedig, zon der op Lena's onverschilligheid te letten. En waarlijk, in het geheugen der arme lijderesse kwamen de woorden terug, ge zongen bij de serafine van hun vromen Godsdienstleeraar. „Al wat u ontbreekt, schenk Ik, zoo gij 't smeekt Mild en overvloedig", besloot zij. „Zoo gij het smeekt zei Marianne, nadenkend, „en zoo gij u onthoudt, want waarlijk, dit geslacht gaat slechts door vasten en door bidden uit". Maar Lena lette niet op deze slrenge woorden. ,.Ach, wat ontbreekt mij Gezondheid", zei zij mistroostig „en ik ben gehoorzaam aan den dok ter; ik neem getrouw mijn medicijnen in ik wil een beter leven leiden. Waar moet ik nu nog om bidden „Waar je om bidden, ja, om smeeken moet, herhaaldelyk en vurig Dat is ge loof". „Maar ik geloof wel, dat ik beter wor den fcom". „Naar lichaam en naar ziel „Oh, ik word nooit zooals jij. En ben ik nu nog niet genoeg gestraft, gesteld dat ik verkeerd deed door 's avonds uit te loopen en naar een slechten man te B. en W. stellen voor om voor den keurmeester een lokaliteit in te richten in de voormalige weverij een som daar toe benoodigd zijnde flOO zullen B. en W. trachten te vinden uit bezuiniging op 't artikel wachtgebouwen en buieaux enz. B. en W. stellen een wijziging voor in de boterverordening en wel in dien geest dat het aantal leden der commissie voor de marktzetting zal bedragen ten minste 3, ten hoogste 5. De heer Dekker constateert dat de be doeling is dat 't aantal marktzetters ge bracht kon worden van 3 op 5, maar spr. vraagt of daar nu ook in opgesloten ligt dat men er mee zal beginnen. De oorzaak van 't komen tot de verandering ligt hierin dat belanghebbenden van mee ning zijn dat wegens afwezigheid van een, soms twee van drie marktzetters de prijzen veel te eenzijdig geregeld wor den. Spr. betwijfelt of vermeerdering van het aantal Commissieleden de weg is. Als blijkt dat dit college de belangen der gemeente niet behartigt is er een andere weg noodig. Als er vijf leden zijn zal dit de taak dier commissie nietver- gemakkeiyken. De heer Risch is tegen uitbreiding. Voor goede behandeling is't wenschelijk dat de commissie zoo klein mogelijk zij. De heer Donner wil 't getal op 3 hou den, en dan een secundus aanwijzen. De voorzitter zegt dat de wijziging ge volg is van ingekomen klachten, en be langhebbenden heil zien in uitbreiding. B. en W. hebben in dien geest ook ge handeld met 't Comité voor de graan- beurs. De heer v. d. Bout acht 't denkbeeld van den heer Donner minder uitvoerbaar, dewijl dergelijke secundi ook wel buiten de gemeente zouden kunnen wonen, en vervanging derhalve op een bepaalden dag zou kunnen uitblijven. De uitbreiding is niet door B. en W. maar door belang hebbenden gewenscht. De vraag is zullen er geschikte personen zijn aan te wijzen getracht moet worden de commissie te doen saamstellen uit verkoopers en con sumenten. De heer Dekker zegt dat aanvulling der commissie in zekeren zin een votum van wantrouwen is tegen de tegenwoor dige drie leden. ZuUen die dan niet heen gaan De bond van handelaren bedoelt dan ook niet zoozeer uitbreiding dan wel vervanging. Een vergelijking met de graanbeurs gaat niet opdaar geldt 't meerdere artikelen en uitgebreider taak, hetgeen op zichzelf reeds de uitbreiding wettigde. De maatschappij van landbouw aeht een commissie van twee leden, die zich een derde assumeert voldoende. laMBBBBawiMBaMaMM—■nan—ia— luisteren. Waarom hield God mij zelf ook niet terug, waar ik toch jong en onervaren op een dwaalweg kwam". „Heeft Betsy je dan niet gewaar schuwd P Dat was Gods stem. Heb je de kerk niet nagelaten en Betsy uitgenoo- digd, gedrongen hier te komen. Maar, 't is nog niet te laat. De Heere zend mij om je te zeggenneen om je psalmen toe te zingen in den nacht". Marianne stond toen voor Lena en nu voorzeker voor mij als een engel Gods. Zij sloeg het helder blauwe oog naar bo ven en zong, even gewijd als teeder: „Als een Herder wil Hij trouw, 't Schaap in een woestijn aan 't dwalen, Waar 't zichzelf verliezen zou, Van den doolweg wederhalen, Brengen op de rechte baan, Jezus neemt de zondaars aan". Ik hing aan hare lippen. Welk een bezieling op dat gelaatDe tranen wel den op in mijne oogen geschokt en mee gesleept, nam ik Marianne's handen in de myne en vroeg „En was de zegepraal gewis, me lieve?" „Niet zoo terstond, Mevrouw. Ik moest De heer Kakébeeke beaamt het, doch wijst op de verschillende categorieën van belanghebbenden die bij deze uitbreiding zouden gebaat zyn. Het voorstel wordt zonder hoofdelij ke stemming aangenomen. Aangeboden wordt de gemeentereke ning over 1999. Zij bedraagt in uitgaven f 115209,93. Inkomsten f 121818,955. Slot f 66 9,625. Op de voordrachten voor de benoeming van 2 leden in het college van zetters worden geplaatst P. A. de Ligny en L. de Besteen A. E. Janssen en F. Q. C. den Hollander. Aan de orde komt 't adres-Huyghe- baart m zake subsidie tram. Huyghebaart heeft bericht dat hij zijn plan niet wijzigen kan, zoodat de tram niet door de stad zal kunnen ryden. Een adres is ingekomen van „Handelsbe langen* om in dat geval geen subsidie te verleenen. B. en W. stellen voor geen subsidie te verleenen. De minderheid der financieele commissie vereenigt zich daarmee. De meerderheid blijft den tram- aanleg ook zelfs wanneer de tram bui ten de gemeente blijft loopen, een ge meentebelang achten en is daarom tegen het voorstel van B. en W. Dhr. Fransen v. d.& Putte acht 't een goede daad van B. en W. dat zij eerst nog vragen gesteld hebben aan den heer Huyghebaart alvorens te advisee- ren. Die vragen hebben betroffen of 't bereikbaar is om door de stad te rijden hoeveel ritten per dag in beide richtin gen; welke tarieven; en de Zondagsdienst regeling. De antwoorden betreffende de ritten en tarieven zijn onvoldoende ge vonden. De fin. commissie is 't daarmee niet eens. De aanvrager kan geen af doend antwoord geven. Huijghebaart verwacht dat de tarieven uniform zul len zijn met die van den bestaanden tram. Het aantal ritten is minstens 5 in verschalende richtingen, ook dit is niet onbevredigend. Ook 't punt Zon dagsdienst kan onder den tegenwoordi gen minister die op beperking bij de Staatsspoorwegen bedacht is niet af schrikken. De financieele commissie is op al deze punten eenstemmig bevre digend alleen in zake punt 1 is de com missie 't in hare conclusie oneens. De meerderheid,welks tolk spr is indt er geen reden in om het plan af te keuren de minderheid wel. Spr acht een tram een te ingrijpend belang voor de gemeente om alleen hierop dat de tram niet door, maar langs de stad rijdt,'t plan te doen afstuiten. De heer Temperman verdedigt de con clusie van de minderheid, op historische en technische gronden. Bij vroegere aan vragen is de mogelijkheid van door de nog dikwijls wederkomen. Ik liet mijn eigen serafine op Lena's kamer brengen en speelde en zong zoo dikwyls als zij mij slechts vroeg. Het lied is zulk een sterke factor om de ziel te treffen. Wij komen daarmee niet alleen. Wij komen in den naam des Heeren en in den naam der vrome dichters en profeten, die uit ervaring spraken„Hoor, wat mij God deed ondervinden, Wat Hij gedaan heeft aan mijn geest". Soms trof ik Lena in slecht humeur en altyd kwam zy op hetzelfde thema terugeen beter leven leiden, als ïk gezond word. Eens werd ik heftig en zei „Dat béter leven moet dadelyk begin nen". »Hier op myn kamer?" „Ja". „Ik ben niet eens in staat hier om kwaad te doen, ik mag niet uitgaan met dit ongunstige weer en wat al hindernis wordt my niet in den weg gelegd om te toonen, dat ik voortaan goed wil zijn, ter kerk gaan en „O Lena, je doet wel waarlyk kwaad en je verzwaart je schuld met zóó te spreken. Je klaagt den hemel aanheusch heb geduld, dat is je eerste plicht; ik stad te rijden wel erkend. Spr heeft met een deskundige de heele stad doorwan deld en op geen enkel punt bestond be zwaar. Spr is dan ook door het antwoord van den heer Huyghebaart zeer teleurge steld. Spr had gedacht dat hij een spoor breedte zou gekregen hebben van 1 M. b.v. in plaats van 1,45 M. De heer Dekker brengt hulde aan B. en W. die deze zaak uitnemend hebben voor bereid. Spr is een groot voorstander van het komen van een tram in ons gewest. Maar wij moeten voorzichtig zijn en niet de eerste de beste gelegenheid aangrijpen, waardoor wij bettre kansen zouden weg gooien. Spr vindt het vreemd dat hier sprake is van een stoomtram en niet van een electrische tram, terwijl immers de heer Huyghebaart bij andere gelegenhe den herhaaldelijk zich tegen een stoom tram verklaard heeft en sterk geijverd vc or een electrische tram. Het verwondert daarom spr dat de concessionaris ons nu wil opknappen met een stoomtram. Spr wijst er op dat de tram niet alleen voor personenvervoer, maar ook voor bieten- vervoer zal moeten dienen. Hij sluit zich aan bij de meening van den heer Temperman, een alleszins be voegd beoordeelaar op dit terrein, en steunt het adres van Handelsbelang die 80 winkeliers onder zijn leden telt, en van een tram alleen heil verwacht wan neer die aan de reizigers de gelegen heid geeft om in de stad te komen en daar hun inkoopen te doen. Gaat de richting door den concessionaris gewild door, dan zullen de reizigers misschien nog wel eens hooren van een dorpje dat Goes heet, maar Goes zal niet krij gen datgene waarop het recht heeft niet alleen als marktplaats, maar ook als ge meente met 8000 inwoner,?. Het trekt ook de aandacht dat Huyghebaart in zijn antwoorden zoo vaag is. Wanneer hij de rente van 17500 gulden per jaar eenmaal vast heeft dan wil hij „nog wel eens zien" hetgeen zeggen wil dan is hij van plan ^heelemaal niets meer te doen. Daarom moet nu de Raad zijn plan afwijzen. Dan zal over eenige jaren Huyghebaart wel te vinden zijn voor een transactie die 't belang der ge meente beter in 't oog vat. De heer Donner juicht 't toe dat de tram een verbinding brengt tusschen Borssele en Wolfaartsdijk, en een voordeel zal zijn voor plattelandsbewonersmaar dat dient de tram ook te zijn voor de Goesche bur gerij. De heer v. d. Bout zegt dat 1.45 M. de zelfde wijdte is als van de Staatsspoor, hetgeen de overlading vergemakkelijkt. Maar 't bezwaar van den concessionaris is dat dan de krommingen giooter worden. heb het ook". Zy schreide bitter. Ik trachtte haar te troosten zoo goed ik kon, maar kreeg haar slechts met groote moeite kalmer. Eens vertelde zy mij, dat zij veel had nage dacht over onze gesprekken. Zij zag toen tranen in myn oogen en zei „Ik weet, Marianne, dat ik je veel ver driet doe toch je bent zoo goed voor mij. r e oude menschen hier beneden zijn dik wyls boos en hard tegen mij geweest, ja, hebben mij zelfs eens gedreigd mij hun woning te ontzeggen, waar kwaad ge rucht van mij tot hen gekomen was. Jij bent vry willig hier gekomenje houdt niet op met mij te praten over goede din gen, je bent geduldig en zachtmoedig". En haar doorschynend handje vatte snel de mijne. „Als dat zoo is, dan heb ik het van Boven". „Je naait, je naait maar en wilt geen loon, de zwaluw vliegt uit en jij zit maar in huisga in de groene weide kind en ruik den geur der rozen eens, want al die liefde ben ik heusch niet waard". Slot volgt).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1