UIT 'DE PERS. BINNENLAND. Reciuzake;i Want wat zeide de heer Polak, een der hoofdmannen van de soc. dem. arbeiders partij? »Door eenige raadsleden is betoogd: de leden zullen het niet willen misschien. Dat mag niet geiden. Wij zitten hier om te doen wat in onze oogen goed is en wij mogen dat niet laten, omdat de massa het anders zou willen. Wij moeten verkeerde opvattingen bestrijden, niet er aan toegeven.(Instemming.)" Nu moet men bedenken, datde „massa" hier beteekent de bond der diamani be werkers, het meest bewuste deel van het proletariaat. Welnu deze „massa" is baas, heeft algemeen stemrecht maai zij heeft niets te zeggen. De kopstukken doen wat goed is in hun oogen en zij storen zich er niet aan wat de massa wil. Ziehier de absolute beheerschers der „massa" en tevens de echte «democraten», 't Is leerzaam voorzeker. N. Prov. Gron. Grt. Een wet, die tegen en daarom mee valt. Zulk een wet is die op de verhooging van den drankaccijns, die dit jaar in werking trad. De verhooging heeft lang niet opge bracht, wat de Regeering er van ver wachtte. Er is in het eerste halfjaar van 1910 aan accijns op gedistilleerd meer ont vangen dan in hetzelfde tijdperk van het vorig jaar f 1.504.0( 0. Anderhalf millioen per half jaar, dat wordt 3 millioen per jaar. En de minister heeft gerekend op 5 a 6 millioen Dat valt dus tegen. De raming van het eerste halfjaar was f 15.700.000.— De opbrengst f 13.500/00. Dat scheelt 2 millioen. Is er dan in 1910 zooveel minder ge dronken dan in 1909? Ja. De accijns heeft in het eerste half jaar van 19 )9 opgebracht f 12.001.091.97; dus is er, de accijns berekend h f 63. per H.L. van 50 pCt. verbruikt 190.493 H. L. In het eerste halfjaar van 1910 heeft de accijns opgebracht f 13.505.144.54, maar de accijns bedroeg toen f 90. per H.L. Dus is er toen verbruikt 150.ÜL7 H.L. Alzoo is er in het eerste halfjaar van 1910 minder gedronken dan in het eer ste halfjaar van 1909 een hoeveelheid van 40.436 H.L. Per jaar zou dit niet mi ider zijn dan 80.871 H.L. Welk een enorme vermindering van 't drankgebruik. Ongetwijfeld mag deze wet in vele opzichten een gelukkige wet genoemd worden. Het drankgebruik is beduidend verminderd, en de schatkist heeft bo vendien nog voordeel gehad. Vrouwenkiesrecht. Het onderstaande versje is al 60 jaar oud. Het werd in 185! geschreven door den Vlaamschen volksdichter Jan van Rijs- wijck, naar aanleiding van een voorstel van zijn Franschen vriend Pierre Leroux, die een voorstel had ingediend, het vrou wenkiesrecht in Frankrijk in te voeren. Verbeeld u visch- en appelwijven, En straatjesvolk van allen aard, Geheel dat zootje zonder baard, Zou immers op de kiesbureelen, Te veel de duivel komen spelen I an zeker hield het kraam niet meer Ge kent de vrouwen nog niet, Peer. Wat ongehoorde huiskrakeelen, Zou men met dit systeem niet zien „Gauw 1" roept de vent, „gaan [kiezen, Trien Of ons partij valt nog in duigen „Welja laat gij het klein dan zuigen, Schilt gij pa tatters dezen keer Snauwt Trien hem toe, Hoe vindt [ge 't Peer Het wijf zou, om haar kat te volgen Niet stemmen zoo de mat 't verzocht En dan was 't zeker dat men vocht. Zij zou voor hem niet willen bukken Hij sloeg het porselein aan stukken. Gelijk dit nog al meer geschiedt Och, Peer, ge kent de vrouwen niet Handelsblad Slechts éen middel. Bekend is, dat in de Fransche republ ek liet geboortecijfer langzaam, maar gesta dig daalt. Daarnaast staat de even verontrusten de werkelijkheid, dat in de laatste negen jaren het aantal echtscheidingen met meer dan 80 procent is toegenomen. Sinds 1907, toen een nieuwe wet de echtscheiding vergemakkelijkte, is deze toename zelfs schrikbarend. In 1906 be droeg dit aantal 10.573, in 1907 klom het tot 10.938, doch in 1908 tot 11.515 en in 1909 zelfs tot 12.874. De Rotterdammer zegt hiervan Gerust mag aangenomen worden, dat dank zy die „vergemakkelijkswet", in de steden het aantal huwelijken nog geruimen tijd zal afnemen, en als deze practijk zich ook over het platte land gaat uitstrekken, zal dit aantal wel tot de 20 a 30.000 en meer per jaar klimmen en aanschouwt men in de Republiek der vrijdenkers en ongo- disten eerlang eeL volledigen en schrik- keljjken triomf van de vrye liefde en den hartstocht. Daalde het geboortecijfer sinds het begin der vorige eeuw van ruim 33 per 1000 tot nog geen 20 in het vorige jaar, deze achteruitgang wordt dan in verband met de toeneming der echt scheidingen nog grooter. Intusschen reeds nu is deze daling angstwekkend. Inplaats van iets meer dan een mil lioen geboorten per jaar tegen het mid den van het Tweede Keizerrijk, (1860/ of van 850.000 a 900.000 in het tijdvak 886—1899, bedraagt het aantal geboor ten thans niet meer dan 760.000. Een achteruitgang derhalve van 230,000 ge boorten per jaar sedert i860 n van 100,000 a 80,000 in vergelijking met de jaren 1886—1889, terwijl het ver schil in werkelijkheid nog grooter is, indien men rekening houdt met den toewas der bevolking in andere lan den. De sociaal-oeconoom Leroy Beauilieu, die in het jongste nummer van de „Economiste Francais" eene leerzame beschouwing aan de door de regeering gepubliceerde bevolkingstatistiek wijd vreest dat het aantal geboortén in de eerste tien jaar met nog 50,00 zal dalen, en dat het geheele aantal ge boorten wellicht over twinttg jair zal geslonken zijn tot 6( 0,000. Deze achteruitgang doet Frankrijk langzaam maar zeker dalen tot een na tie van minderen rang onder de vol ken van Europa. En in allen ernst vraagt de schry ver zich af, „of het Fransche volk in de volgende of daaraanvolgende eeuw nog zal leven, of dat het wellicht dan reeds zijn zelfmoord geheel voltrokken zal hebben Een schrijver in de Telegraaf, meent, dat we hier slechts te doen hebben met een gewoon maatschappelijk beschavings verschijnsel Het geldt hier een psycho-historische ontwikkelingin de richting van een algemeene zwartgalligheid. Want dat hoort er bij. Wij nemen den boel niet meer licht op, tegenwoordig. We ko men, door de maatschappelijke verhou dingen, niet meer jong tot het huwelijk. En dan zijn we ons bewust, dat het le ven een harde dobber is. Strijd Dat de illuminaties en de feestoogenblikken maar korte uren duren en de reali teit naar kool en zeepsop riekt. En wij vra gen ons af, of wij het recht hebben in dit leven, dat strijd is, te sturen, wat er niet in hoeft Terecht merkt de roomsch-katholieke Tijd hiertegenover op, dat deze „zwart galligheid*, die aan levenszatheid grenst, de „lichtzinnigheid", die zonden drinkt als wal er, beide kinderen zijn van het on geloof, dat de hoofdzaak is van Frankrijks achteruigang in den wedstrijd der vol keren. Afval van het geloof en de goede ze den richt onder de Fransche natie deze ruïnen aan. Immoraliteit, geestelijk en lichame lijk ver val,koud berekenend materialis me, het twee-kinderenstelsel, ontucht en N.-Malthusianisme, ziedaar wat ook de bovengenoemde Leroy-Beaulieu als de voornaamste oorzaken van Frank rijks ontvolking samenvat. Ronduit erkent hij, dat de verslapping van den godsdie ist de onzedelijke praktijken bevordert, die als een kanker de natie wegknagen. Uit een vergelijking van de cijfers der verschillende departementen, komt ook hij o.a. tot de erkentenis, dat juist in die departementen, waar de katho lieke godsdienst vrij ongerept heeft stand gehouden, de nataliteit naar ver houding het sterkst is. Daarentegen zijn in de „arrivistische" en zeer gemo derniseerde departementen de geboor tecijfers het kleinst. Verschillen van bijv. 18,5 geboorten (per 1000 inwoners) in Pinistère en van 14.4 voor Yonne kleuren deze tegenstelling fel. „De Rotterdammer" zes ten slotte Welaan, dan kunnen ook geen lap middelen, als het stellen van groote premies op de geboorte van elk kind boven het minimum van twee en ande re materieele voordeelen verbonden aan het verkrijgen van een groot gezin, verbetering in den toestand brengen. Met de „Tijd" zijn wij van oordeel, dat er „slechts een middel is, dat in werkelijkheid de moreele en physieke inzinking kan verhoeden, waaraan Frankrijk dreigt ten onder te gaan. Het besef moet weer levendig worden, dat de mensch zich tegen zich zelf keert, wanneer hij willekeurig in de verorde ningen Gods grijpt. De plicht moet het winnen van den lust, de wilskracht van de zedelijke ontaarding, de volks deugd van de volkszonde. Terug tot God en zijn geboden, die de zegenen het behoud der volkeren zijn, terug tot den godsdienst dat is de eenige leuze, waarin aan de Fr; nsche natie haar red ding van den ondergang kan worden beloofd De bevolking van Nederland. Blijkens de opgave in de St. Ct. No. 172 was het bevolkingscijfer van ons land op 1 Jan. j[., over de verschillende provinciën verdeeld, als volgt Provinciën. Mannen. Vrouwen. Totaal. N.-Brabant 314,487 313,652 628,0SJ Gelderland 327,252 319,5-0 646,842 Z.-Polland 67<!,2'>9 713,835 l,39 ',014 N.-Holland 541,261 571.321 1,112,582 Zeeland 116,144 117,334 230,471 Utrecht 141,735 147,384 289,118 Friesland 183,015 180,610 363,625 Overijssel 196,000 189,622 385,6->2 Groningen 165,134 167,80 332,941 Drente 9l,lS3 83,935 175,118 Limburg 174,26 1'6,710 34",970 Totaal 2,926,629 2,971,8 0 5,898,4-9 De gisteren te Amsterdam plaats gehad hebbende herstemming in district IV voor een lid der Provinciale Staten had tot uitslag, dat gekozen .s de heer H. Barnstein (vrijz.-dem.) met H93 stemmen, terwijl op den heer mr. W. baron Röell (liberaal) werden uitgebracht 1344 stemmen. Bij de stemming op 28 Juli 11. ver kreeg laatstgenoemde 1112 stemmen en eerstgenoemde 630 stemmen. De 1 eer Z. D. W. J. Gulden (soc.-dem.) vereenigde toen 540 st. op zich. Naar men weet, geldt het hier het bezetten van den zetel, opengekomen door het bedanken van den heer mr. J. C. de Vries (libe raal). Deze overwinning wtrd des avonds door de vrijzinnig-democraten eerst iu een openbare vergadering en daarna meer officieus luisterrijk gevierd als een overwinning op het conservatisme. Te legrammen van geluk wen sch werden voorgelezen onder anderen van den voorzitter^ den heer Herman Snijders te Middelburg. UIT HE PROVINCIE. Goes Omstreeks half een gistermiddag reed de postkar van Wolfaartsdijk met vlugge vaart over de markt langs apo theker La Porte naar stal, toen een werk man, metselaar van beroep, op zijn flets van den Opril kwam aangereden. Op den hoek gekomen en de kar ziende naderen, wilde de fietsrijder uitwijken naar de zijde van het perceel van den heer Meije ring, doch had het ongeluk om juist om den hoek door de kar te worden aange reden, zoodat hij met zijn fiets kwam ie vallen en tusschen wagen en hard- steenen stoep bekneld raakte. Door de liefderijke zorgen der familie Meijering werd de ongelukkige binnengedragen en door den juist voorbijrijdenden Dr. Van der Harst onderzocht, by wien zich kort daarop dr. Lasonder voegde. De genees- heeren censtateerden noch breuk, noch kneuzing, doch bevonden het eene been van den aangeredene hevig ontzet, zoo dat zij het noodig achtten een noodver band aan te leggen. Spoedig daarop werd opperman B. op 't karretje van den lom penkoopman de R. naar zijn woning vervoerd onder een hevige regenbui. Nieuwe Zeeuwsche Crt. Te Middelburg is ingebroken in een pakhuis van de naamlooze vennoot schap „Zeeuwsche Veevoeder-en Kunst- mesthandel" aan het Oostkerkplein. Uit het pakhuis werd het een en ander ont vreemd. Tot nu toe heeft de politie den dader of daders nog niet gevonden. Pe persoon, die door de politie te Middelburg werd aangehouden, daar men vermoedde, dat hij een ten vorige jare in Amerika gesignaleerd misdadiger was, en die onder geleide van een inspecteur van politie naar Londen reisde, heeft zich in laatstgenoemde plaats kunnen legiti- meeren, waarna hij weder op vrije voeten werd gesteld. Schore. Maandag vierde onze waarde burgemeester, de Edelachtbare heer J. G. van Nieuwenhuize, zijn 45en geboorte dag. Deze dag ging voor hem en zijn gezin niet onopgemerkt voorbij,getuige 't vele bezoek en gelukwenschen door de burgers van Schore hem aangeboden. Des avonds bracht de zangvereeniging Al wat 1 iefelijk is en Welluidt, directeur de heer P. Molhoek te zijnen huize een serenade waarby bij monde van den heer A. Bruins- hooft het hoofd der gemeente namens de vereeniging in welgekozen woorden werd geluk gewenscht. Na ruim onthaald te zijn keerden ze onder fakkellicht opge wekt onder veel toeloop der burgerij vroolijk huiswaarts. Middelburg. Muziekuitvoering door het Middelburgsch Muziekkorps, op Vrijdag 29 Juli des avonds.ten 7'/a nur op het Molenwater. Vlissiiigen. Hedenmorgen had op „De Schelde* weer een ongeluk plaats, in de ketelmakerij. Door het breken van een takel is een zwaar stuk ijzer naar bene den gevalleu, waardoor de takelaar L. Braat, wonende in den Vrijdomweg alhier een zfiner beenen heeft gebroken. Kattendyke. De schaapherder J. Fier- loos, Zaterdag naar zijn werk gaande op de hofstede van A. de Groene, is plotse ling dood neergevallen. Goesche Grt. Bij Kon. besluit is benoemd tot voor zitter van den voogdijraad te Zierikzee mr D. van der Vliet, lid van dien Raad. wonende aldaar. Vlissingen. De Zweedsche matroos die met zijn linkerbeen tusschen een tros beklemd heeft gezeten, is in het zieken huis alhier aan de gevolgen overleden. IJzendyke. Van een landb ruwer te IJzendijke werden twee prachtige paarden uit de weide gestolen. De dieren zijn, dank zij het strenge onderzoek der politie, spoedig terugge\ onden. Zij waren naar Brugge gebracht, alwaar het juist paar denmarkt was. De paarden waren ver kocht aan een Duitschen koopman. L'e daders zijn nog niet gevonden. sUTSUiifHUH S Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ter Heijde, B. Gijzel, cand. te Hilversum te Maastricht, R. J. G. Schouten te Midwolda. Aangenomen naar f ubbeldam door dr J. A. v. Voorthuizen teGiessen Oudkerk; naar Veldhoven door A. H. Wefers Bettink, cand. te Utrecht. Geref. Kerken. Bedankt voor Harmeien d( or J. E. Von- kenberg te Barendrechtvoor Zwolle door dr T. Hoekstra, cand. te 's-Hertogen- bosch. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Sliedrecht J. Barth, cand. te 's Oravenhagete Haarlem A. M. Berkhofl, card, te Den Haag. Vlissingen. r e Chr. Geref. Kerk die tot nog toe vergaderde in een huis in de Glacisstraat, zal een nieuw kerkgebouw erlangen in de Kasteelstraat in de rich ting van de Geref.-lagere school. Het ge bouw zal 300 zitplaatsen bevatten. Do kerk is den laatsten tijd toegenomen, we gens de uittreding van eenige familiën uit de geref. kerk na de vereeirging dei- kerken A en B. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Amersfoort, J. H. Toxopeus te Harlingen. Examen Meisjesschool te Goes. Het einddiploma werd uitgereikt aan Betje Smit, Adriana Jacobs, Adriana van de Linde, Truida de Hullu.Bevorderd naai de 5e klasseKrina den Hollander, Truus Oranje, Adriana van den Ende, Jo Lucasse en Suze Krijger. Voorwaardelijk Dirkje Ossewaarde. Bevorderd naar de 4e klasse Nelly Verhage, Jo Duvekot. Bevorderd naar de 3e klasseAnnij Blok, Koosie Meijers, Corr.ij van der Veen, Machalina Nieuwenhuij se, Marie Duvekot. Voor waardelijk Corry Arentz. Bevorderd naar de 2e klasse: Jeanne Talsma, Suzanna 'den Herder, Marie Wessel, Jet Dekker, Koosje Sinke, Marie de Kruijter, Marie den Hollander, Jo Koens, Thoontje Kooijman, Marie Drijfhout, Heiltje van der Heil. Voorwaardelijk Kaatje Kryger. Nieuwe leerlingen le klasseCorrij Baljë, Stannij de Cosquino de Bussij, i'ina Duvekot, Marie den Herder, Suze Kloosterman,Nel lij van der Linde, Truida Mannhardt, 'He lena van Nieuwenhuijzen, Truus Peman Kakebeeke, Corrij Reijerse, Hannij Slegt, Thea v d. Wart en Melane Wessel. G. Crt. Volksonderwijs. in Almelo is Zaterdagavond de alge meene vergadering van «Volksonderwijs" aangevangen. De heer C. A. Zelvelder, voorzitter van „Volksonderwijs", hield een openingsrede, waarin hij het een en ander moest aanstippen, dat van „minder cpwekkenden" aard is. Allereerst sprak ook hij zijn veront waardiging uit over de Borromaeus-én- cycliek. Voorts moest hem een woord van het hart over de zooveel stofopjagende rede van den voorzitter van den Bond v. N. O.over het „eenzijdig, partijdig" adres van de negen Amsterdamsche antirevo lutionaire Kiesvereenigingen aan H. M. de Koning. Alkmaar heeft gevraagd, of wij daartegen niet :'n een adres moeten opkomen, maar het Hoofdbestuur is van meening, dat de openbare onderwijzers tegen dat adres geen verdediging behoe ven, en acht het zenden van een adres ten eenenmale overbodig. Het verschenen rapport der ineenscha- kelingscommissie noemde spr. van heel wat meer belang, dan liet wetje op het M. U. L. O. Hij besprak uitvoerig dat deel uit het rapport, hetwelk handelt over de L. O.-wet en lat voor olksonderwijs wel de meeste beteekenis heeft. Hij be treurde het, dat de Staatscommissie meent te kunnen volstaan met een partieele herziening der E. wetdat zal dan de 14e zijn na 1878. De motiveering der commissie komt spr. niet sterk voor, die zou ook kunnen gelden voor de andere deelen van het onderwijs, en toch geeft de commissie daarvoor wel nieuwe wets ontwerpen. Geheel achterwege gelaten wordt een regeling voor het Voorberei dend onderwijs. Ten bewijze welk een belangrijke onvolledigheid dat is, citeert spr. het rapport van de commissie uit „Volksonderwijs", die een ontwerp wet L. O. heeft samengesteld. Wat de voor gestelde verandering in de opleiding be treft, spr. noemt ze zooveel verbeteringen, die dankbaar voor „Volksonderwijs" wor den aanvaard. Een enkele kantteekening echter over het dubbel toezicht op de nieuwe onderwijsinrichtingen, meende spr. niet achterwege te mogen laten. Maar de kroon op het opleidingswerk, zoo besloot hij, geeft dit ontwerp toch nietdat moet z. i. wezen na de kweek school Universitair Onderwijs, gedurende een' tweetal jaren, in een Seminarium. Tot bestuursleden werden gekozen in de vacature Mr. Straatman, Mr. W. Dolk en C. de Vries, de heeren A. Hoogen- dijk Jz., te Vlaardingen, H. H. Kruize te, Hengelo en Dr. J. F. Hoekstra te Greningen. Hierna kwamen de verschillende voor stellen, aiotie's enz. aan de orde. Een protest-motie tegen de Borromaeus- Encycliek werd met enkele stemmen tegen bij zitten en opstaan aangenomen. Ds. K. Vos van Woudsend, was tegen het advies van het hoofdbestuur om deze motie ter kennis te brengen van den zaakgelastigde van den U. Stoel te 's Gra- venhage, omdat de Protestanten z. i. niets te maken hebben „met dezen man, die daar in Den Haag woont". In de aangenomen motie komt een citaat voor uit de Borromaeus encycliek. Alkmaar vond dat dit citaat feitelyk hetzelfde zegt als het adres der Amster damsche Antirev. Kiesvereenigingen. Daarom wilde deze afd. haar voorstel handhaven om een adres aan de Konin gin te zenden. De voorzitter was hier tegen. Bij vond het woord van Rome's terkAOogd van meer gewicht, dan dat van de kiesvereenigingen, die aUeen belangrijk mogen zijn in eigen oog. Ook vond hij het niet verkieselijk ce Kroon in onderlinge geschillen te halen. Lang en breed werd vervolgens ge discussieerd over de neutraliteitsquaes- tie, in welke zaak enkele afdeelingen uitspraak wenschten. De vergadering vereenigde zich met een voorstel, waarin verklaard wordt, dat het thans noch in het belang der Open bare School, noch in het belang der verj eeniging gewenscht is dat „Volksonder wijs" uitspraak doet inzake de Neutrali teit. Voorts werd aangenomen een voor stel waarin de vergadering als haar meening uitspreekt, dat hec recht dei- openbare onderwijzers, om buiten de school uiting te geven in woord of ge schrift aan de door hen beleden gods dienstige en politieke denkbeelden, on verkort moet worden gehandhaafd. Vijf stemmen waren er tegen. Er worden onderwijzeressen ge vraagd voor Ned.-Indië. Ze ontvangen f 5 voor uitrusting en vrijen overtocht naar Batavia, le kl. by 't bezit der hoofd akte, 2e kl. wanneer ze de hoofdakte nog niet bezitten. Verder een voorloopig trak tement van f 100 's maands, ingaande op den dag van aankomst te Batavia. Bizon- derheden in Stcrt. no. 167. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Dinsdag, zijn veroordeeld we gens beleediging ambtenaarC. v. H., 38 jaar, bediende Middelburg, met bekrach tiging van het verstek vonnis van 27 Mei jl., tot 14 d. gev.strafverduisteringJ. C. v. A„ 25 j., timmerman, Vlissingen, gede tineerd te Middelburg, tot 3 maanden gev. straf met mindering van het voorarrest diefstalM. J. v. d. H., 41 j., mutsenmaak ster te Nieuw-Namen (Clinge) gedetineerd te Middelburg, tot 3 maanden gev.straf met mindering der prev. hechtenis, K. F. D. M.,26 j., boerenknecht Nieuw-Namen (Clinge) en G. J. S., 18 j., boerenknecht, te Nieuw-Namen, ieder tot 1 week gev.straf wederspannigheidChr. D., 19 j., schip persknecht, Sluis, 6„weken gev.strafbe leediging en mishandelingA. F. V., 21 j., werkman, Sluis, 2 maanden en F. N., 24 j., landbouwersknecht, Retranchement,en M. A. v. d. B., 18 j., werkman, Sluis, ieder tot 1 maand gev.strafmishandeling ambtenaarC. P., 53 j., werkman, Ierseke, 15 dagen gev.strafeenvoudige beleedi ging C. v. S., 22 j., dienstbode Souburg, f3 b. of 3 d. h. VrijgesprokenE. A. N., 15 j., Bosch- kapelle, Koewachter, beklaagd van ver nieling, Ter zitting van heden werden nog behanleld en daarna uitgesproken de navolgende veroordeelingen over Land- looperijW. F. R., 61 j., blikslager en L. de R., 52 j., schoenmaker, beiden zonder vaste woonplaats en gedetineerd te Middelburg, ieder tot 2 d. h. en op zending naar een rijkswerkinrichting voor 2 j. en 9 m. Beleediging ambtenaarF. K., 24 j., arbeider te Wesdorpe tot f 5 b. s. 5 d. h. mishandeling-. J. M J., 34 j.. bierhuis houdster, huisvrouw A. L. te Sas van Gent, M. D, V., 39 j., huisvr. A. C. te Terneuzen, beiden tot f10 b. s. 10 d. b.; I. de L., 26 j., veldarbeider te IJzendyke, P. M. C., 25 j., arbeider te Hoofdplaat, beiden tot f 3 b. s. 3 d. h. wederspannigheidP. J. de H., 38 j., zonder beroep te Middelburg tot f 10 b. C. 10 d. h. Vrijgesproken: H. v. G.,46j., vracht rijder te 's Heerenhoek, en R. de R., 22 j., visscher te Arnemuiden beiden be klaagd van mishandeling. 1. Te Oostwold heeft een landbouwers zoon bij ongeluk zijn elfjarig broertje met een jachtgeweer doodgeschoten. Te Delfzijl is een matroos van een Duitsch stoomschip aan cholera overleden. Te Haarlemmermeer is een 3-jarig knaapje verdronken. Zondagavond omstreeks tien uur toen de gemeen te-veldwachter van Scher- pjnzeel, de herbergen ging sluiten, trof hij in een daarvan een jong, hem onbe kend man aan, die zich nogal luidruchtig gedroeg. Hij vroeg diens naam en kreeg

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 2