historisch VOOR ZEELAND, No, 251. 1910. Dinsdag 26 luli 24e Jaargang. 'ERSGHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. DE JONGE-VERWEST. te Goes De iiizsnistü Schel Et ricii BijDtl P„ P. D'PU:J, te Middelburg, PRIJS DER ADVERTENTIËN Land-, Tuinbouw enz. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS, 1 rip per drie maanden franco p. p. B»2K I nkele nummers 0,02®. UITGAVE DER FIRMA ÜN VAK Ik ben met mijn staf over dezejordaan gegaan en nu ben ik tot twee heiren geworden. Gen. 32 10. Dit woord van den aartsvader Jacob paste voorzeker in zijn mond. Als bal ling had hij zijn land verlaten, vluch tende voor den wreker, voor Ezau, zijn broeder, met een staf en een oliekruik als eenige bezitting. En thans is de vlakte bedekt met zijn kudden van schapen en runderen, kameelen en ezelen. En toch werd deze danktoon geuit in den grootsten nood. Jacob keert terug, rijk en machtig, doch als een schrikbeeld rijst daarvoor hem op de gestalte zijns broeders, die hem tegentrekt met vierhonderd man nen. j 't Ig om zich zeiven te herinneren aan de zegeningen des Heerenmaar ook om daarop als op ontvangen bewij zen van Gods gunst te pleiten, dat de Aartsvader aldus spreekt. De toekomst is wel donker, maar de herdenking van het heerlijk verleden Kan hem sterken. Zulk een stemming past ook ons bij de aanbeveling van de twee en dertig ste Uniecollecte. Ook het begin van ons Christelijk on derwijs was klein en gering en thans is het land bedekt met een menigte scholen met den Bijbel Een halve eeuw geleden was het aan tal onzer scholen nog geen honderd, met misschien 20000 leerlingen. Tegengewerkt werden we of noode geduld; bespot of met minachting voor bijgegaan. „Het onderwijs aan de bijzondere school kan niet goed zijn: de gebouwen gebrekkig, de leermiddelen onvoldoende, de leerkrachten gering; en daarbij de kostbare tijd gaat verloren met psalm zingen, bidden en bijbellezen Zoo heette het immers. En toen we in 's Heeren kracht voort gingen, toen werd de tegenstand fel ler en somwijlen scheen de school met den Bijbel ten doode opgeschreven. Maar nimmer scheen haar ondergang zoo nabij als met de Wet van 78. En ziet: de bangste dagen werden juist de meest gezegendewant als vrucht van het Yolkspetitionnement kwam de Unie met hare Augustnscollecte. En van die collecte ging kracht uit door hare opbrengst, die in den geld- dood onzer scholen hielp voorzien. Doch meer nog door den band, dien zij deed ontstaan tusschen de voorstan ders van het Christelijk onderwijs en door de veerkracht, die zij wekte. En thans is de duizendste school met den Bijbel geopend en nog dit jaar kan het leerlingental de 160.000 over schrijden I Wat heerlijKe uitkomsten in 50 jaar!' De Heere heeft groote dingen gedaan, dies zijn we verblijd! Maar, schoon ons hart van dank moge overvloeienwe moeten ons verheugeD met beving. Er bestaat gevaar, dat we ons ver heffen, nu we sterk geworden zijn. Daarom is het noodig, dat we terug zien op ons klein begin. Er bestaat gevaar, dat onze ijver zal verminderen, nu de strijd minder zwaar werd. Daarom is het noodig, dat we gedenken de bange dagen van zelfver loochening, die achter ons liggen. Er bestaat gevaar, dat onze liefde za' verflauwen. Daarom moeten wij gedenken aan de dagen, toen alle Christenen in Neder land met eenparigen schouder zich op maakten om de School met den Bijbel te behouden, die met ondergang be dreigd weid. Misschien meer nog dan vroeger is thans noodig, dat alle vrienden der Chris- telijke School samenwerken om te waken voor de School met den Bijbel. Daarom is de jaarlijksche collecte zoo onmisbaar. Dan immers worden alle kleine ver schillen vergeten om samen te offeren op het altaar der liefde voor Neêrlands jeugd Duizend scholen met den BijbelHon derd zestigduizend leerlingen En toch onze ijver mag daarom niet verslappen Tienduizenden kinderen, die op school behooiden, kunnen daar nog geen plaats vinden, wijl de ouders de kosten niet kunnen dragen. Duizenden ouders gevoelen nog niet de noodzakelijkheid hun kinderen te zenden naar een school, waarin dezelfde Christelijke geest heerscht als in hun gezin. De kinderen van ons volk hebben, meer nog dan vroeger, behoefte aan een school, waarin gehuldigd wordt de leuze: Vreest God, eert den Koning De rijke zegen, ons in meer dan der tig Augustusmaanden geschonken, stemt tot zulk een groote dankbaarheid. Die dank moet zich uiten door onze offervaardigheid, maar ook door gemeen- schappelijken ijver en gebed. Onze scho len hebben geld noodig. Maar, meer nog dan dat, hebben zij behoefte aan ons gebed. Ons gebed om zegen op ons onderwijs. Ons gebed om liefde onder de bioe- deren. Ons gebed "om bewaring voor onze scholen tegen alles, wat haar zou kun nen schaden of benadeelen. En daarom als de Oogstmaand komt, willen wij ons te zamen opmaken. De oogst kan zoo rijk zijn bij zoo rijke dankenstof. De Uniecollecten steeds stijgende Duizend scholen met den Bijbel Honderdzestigduizend leerlingen met meer dan vier duizend onderwijzers! Mogelijk straks, als dankoffer, een tonne gouds voor onze duizend scholen Gemeenschappelijk gebed,gemeenschap pelijke arbeid en offervaardigheid weren alle verdeeldheid en versterken den lief deband, die alle vrienden van de Chris telijke school moet vereenigen God de Heere, Die ons tot hiertoe in weerwil van onze tekortkomingen en gebreken zoo rijkelijk zogende, ver blijde ons ook thans weder door een heerlijke uitkomst! (Unieblaadje no. 44.) Middenstandscongres. Woensdag werd de 7e algemeene ver gadering van den Middenstandsbond, voorafcaande aan het 7e congres van dien bond, dat gewijd is aan de wettelijke be strijding van oneerlijke practijken in han del en bedrijf, geopend met een welkomst woord van den voorzitter der Arnhemsche Vereeniging van Handel en Nijveftèid, c"r R. J. de Visser. Daarna hield de bonds voorzitter, de heer J. S. Meuwsen, de ope ningsrede. Aan het eind, waarvan hij den Belgischen vertegenwoordiger, den heer Schoonheyt, verwelkomde, als mede den vertegenwoordiger van den minister van landbouw, mr Everingen, en den warmen strijder voor de middenstandsbelangen dr Nouwens, die van een ernstige krankheid is opgericht. Naar aanleiding van een per soonlijken aanval in het blad De Nieuwe Richting op het bondsbestuur, werd een motie van vertrouwen in dat bestuur met algemeene stemmen aangenomen. Des middags werd het congres over de wettelijke bestrijding van oneerlijke prac tijken in handel en bedrijf geopend met de behandeling van het punt: bestrijding van oneerlijke concurrente. Bierbij wer den behandeld de praeadviezen, 0. a. van professor Jitta, R. P. J. Tutein Nolthenius en mr Aalberse. Mr. P. J. M. Aalberse, begint met in zijn praeadvies onderscheid te maken tusschen oneerlijke en afkeurenswaardi ge concurrentie. De eerste geschiedt door misleiding, met het oogmerk van gelde lijke bevoordeeling, de tweede is de con currentie, welfce in strijd is met de goede zeden. Wettelijke maatregelen zijn volgens den praead viseur noodig. Vooreerst omdat op 't gebied van 't privaatrecht de artt. 1401 en 1402 van het Burgerlijk Wet boek, na de jongste jurisprudentie van den Hoogen Raad, geheel onvoldoende de actie tot schadevergoeding regelen, en bovendien een actie tot verbod en tot periodieke schadevergoeding telkens wanneer 't verbod overtreden wordt, naar de meening van mr. Aalberse volgens 't bestaande recht niet ontvankelijk zijn. Vervolgens, omdat ook het Wetboek van Strafrecht in dit opzicht wijziging en aan vulling behoeft. In de ontwerpen tot wijziging van het Wetboek van Strafrecht van de ministers Cort van der Linden en Loeff, kwam reeds een artikel voor, bedoeld in de motie van het le Middenstandscongres, het luidde „Hij, die om zijn handelsdebiet te ves tigen, te behouden of uit te breiden, op zettelijk bedriegelijke handelingen pleegt tot misleiding van het publiek of van zijn klanten, wordt als schuldig aan on eerlijke concurrentie gestraft met gevan genisstraf van ten hoogste één jaar of geldboete van tén hoogste negen honderd gulden. Mr. Aalberse wil dit artikel aldus le zen „Hij die, om zijn handelsdebiet te ves tigen, te behouden of uit te breiden, ten spijt van andeien, handelingen pleegt tot misleiding van het publiek of van zijn concurrenten wordt" enz. In plaats van de woorden „ten spijt van anderen" zon volgens den praeadviseur ook gelezen kuDnen worden, „indien daaruit eenig nadeel voor zijn concurrenten kan ont staan". Een vraagstuk van zuivere tactiek noemt mr. Aalberse het ten slotte, om tegelijk met de bestrijding der oneerlijke concurrentie tevens te velde te trekken tegen de afkeurenswaardige concurrentie bijv. van „vliegende winkels". Bij de discussie naar aanleiding van de stellingen van mr. Aalberse in zake oneerlijke concurrentie zette de praead viseur uiteen dat bij gespecialiseerde verbodsbepaling de oneerlijke concur rentie steeds onder nieuwe vormen het hoofd zou opsteken. Eene practische algemeene bepaling is daarom beter, al is ceze jurisch minder juist. Aangenomen werd de volgende con clusie „De vergadering, gelezen hebbende de prae-adviezen en gehoord de verschillende besprekingen overwegende enz. dat de ervaring heeft geleerd dat de Staat niet uitsluitend moet komen met een stel gespecialiseerde bepalingen omdat dan de oneerlijke concurrentie zich onmiddellijk weer op andere punten zou vertoonen, doch dat daarbij tevens noodig is een algemeene bepaling, waardoor de oneerlijke concur rentie als zoodanig wordt aangetast draagt den „Middenstandsbond" op zich in dezen geest tot de hooge regeering te wenden met een adres en verder alle overige stappen te doen die kunnen leider tot het spoedig indienen van een desbe treffend wetsontwerp". Omtrent het vraagpunt der oneerlijke concurrentie stelde de voorzitter als conclusies van het debat voor, bij de regeering aan te dringen op het indie nen van een wettelijke regeling voor aanduiding van handelswaren en in ver band hiermede de inrichting van de noodige keuringsdiensten. Deze conclusies w< rden bij acclamatie goedgekeurd. De volgende conclussie van de Arnhem sche vereeniging van Handel en Nijver heid. Het is verboden verpakte goederen te leveren, in een winkel of op eenige ande van 1—5 regels 40 cent, iedere regeï meer 8 cent Fami'lieberiehten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 "ent. re voor het publiek toegankelijke ver koopplaats voorhanden te hebben uitte stallen in het openbaar, rond te brengen, rond te venten, te vervoeren, of voor uit voer in opslag te hebben, indien niet op alle verpakkingen voorkomt in duidelijke letters en cijfers de hoeveelheid in Neder- landsch maat, dito-gewicht ot aantal der verpakte artikelen. Werd na eenige discussie eveneens bij acclamatie goedgekeurd. Te voorzitter, zijn ingenomenheid uit sprekend met het resultaat der bespre kingen, bracht mr. Aalberse onder geest driftig applaus der vergadering, in het bijzonder hulde voor zijn arbeid ten be hoeve van dit congres. Sprtker herinner de, dat de heer Aalberse reeds 12 jaar sirijdt voor een wettelijke bestrijding der oneerlijke concurrentie. Hij hoopt, dat een spoedige indiening van een wet de kroon op zijn arbeid moge zetten. Na de gewone plichtplegingen werd congres gesloten. De St. Ct. bevat een overzicht van den stand der landbouwgewassen op 15 Juli 1910. paarin wordt o.a. gezegd: De periode van buitengewoon gunstig weer, die omstreeks half Mei was begon nen, ging tegen den 2-Jsten Juni over in een tijdperk van koude, regenachtige en somtijds zelfs stormachtige dagen, waar door aan den juist begonnen hooioogst belangrijke schade veroorzaakt werd, ter wijl ook de andere gewassen slechts weinig voortgang maakten. Niettemin is de ontwikkeling der meeste gewassen nog bij die van de voorgaande jaren vooruit. Alleen klaver en gras ontwik kelden zich in den laatsten tijd minder goed. Na 11 Juli volgden weder zonnige dagen, zoodat de hooioogst kon worden voortgezet en ook met den oogst van de vroege granen een begin kou worden gemaakt. De groei van gras en klaver is dit voorjaar bnitengewoon welig geweest, zoodat de hooioogst zeer rijkelijk is uit gevallen. Aangezien echter nog slechts weinig hooi binnen was, toen de natte periode inzette, heeft de qualiteit vanjhet grootste deel veel geleden. De akkerbouwgewassen hebben zich over het geheel naar wensch ontwikkeld. Algemeen wordt echter gemeld, dat de granen weinig stroo geven. Vooral de haver staat over het geheel dun. De zaadvorming schijnt echter zeer bevre digend te zijn, zoodat een goede graan oogst is te verwachten. Sterk geklaagd wordt over den stand der erwten, die evenals in vorige jaren weder in hooge mate van allerlei ziekten te lijden heb ben. Onbevredigend is ook de stand van sommige perceelen aardappels met name van de soort Paul Kruger, die in zoo hevige mate door de z.g. krulziekte is aangetast, dat zij waarschijnlijk slechts een gering beschot zal geven. Algemeen wordt thans verlangend naar warm en droog weer uitgezien. De tarwe heeft van den winter weinig geleden, zoodat overal een vol, hoewel niet zwaar, gewas te velde staat. Hoewel minder veel belovend dan in het vorige jaar, toen de oogst uitstekend was, verwacht men van de rogge ook dit jaar een goede opbrengst van zaad de bloeitijd was zeer gunstig zoodat de aren zwaar geladen zijn. Haver staat er van de granen het minst goed voor. Dit wordt toegeschre ven deels aan minder goed zaaizaad, deels aan den slechten toestand van den bodem deels aan het koude weer in den laatsten tijd. Omtrent den stand der gewassen in onze provincie zegt het overzicht het volgende De wintergerst is reeds grootendeels gesneden. De stand is /rij goed tot goed, evenals die van zomergerst. Van karweizaal heeft men eenig ver lies gehad tengevolge van den sterken wind, tijdens het in hoopen zetten. Het stroo is kort, terwijl het vlas dat reeds grootendeels getrokken is goed is. De stand van boonen loopl nog al uiteen. Hij :s goed te noemen. De knopmade en de St. Jansziekte traden sterk op. Daardoor zijn vele per ceelen erwten als mislukt te beschouwen. Bruine boonen staan goed, witte op Tho- len en Walcheren zelfs zeer goed. De krulziekte onder de aardappelen komt veelvuldig voor. Toch is de stand overal goed. De stand van suikerbieten is zeer goed, terwijl die van uien slechts matig is. Lucerne lijdt nog steeds onder de natte weersgesteld heid van 1909 en geeft weinig voeder, zoodat de stand eveneens matig is. Evenals de klavers groeiden ook de weilanden in Mei en begin Juni zeer snel, zoodat overal weide in overvloed 'vas. Gedurende de koude, natte dagen der laatste weken is echter ook het gras eenigszins achteruitgegaan, terwijl ook het etgroen zich slechts langzaam ont wikkelt, hetgeen echter ook wordt toe geschreven aan de zware snede gras, die er eerst is afgehaald. Niettemin is de stand van het weiland, voor zoover dit niet van den hoogen stand der rivieren lijdt, goed, in vele streken zelfs zeer goed. De hooioogst kan, wat de opbrengst betreft, uitmuntend genoemd worden, de qualiteit is, dooreengenomen, niet meer dan vrij goed tot goed te noemen. UIT UK PROVINCIE. Gloe». In de Raadsvergadcing van Dins dag 26 Juli te 8 uur zijn aan de orde1. Stukken. 2. Aanvragen om afschrijving belasiing en schoolgeld. 3. Vaststeliing e suppl. kohier hon- denbelasting, 1910. 3. Ontslag-aanvrage J. G. I E. Massee, als dd van het burgelijk armbestuur, i 5. Wijziging gemeentebegrooiing 1910. 6. Ver zoek Joh. A. de JoDge, om vermindeiing van pacht, met betrekking tot het door hem gepacht vischwater van de gemeente. 7. Voorstel inzake te verleenen ontdeffing van een cijns aan L. Du- vekot Wz. 8. Omzetting van de aan de onder wijzers P. Goedbloed nj. lakstoue verleende gratificatiën, in jaarwedde. 9,10,11. Wijzigingen der verordeningen, regelende de salarissen voor het persone 1 bij het O. L. onderwijsop de heffing en invord ring van hondenbeirstingop het brandwezen. i2. Voorstel betreffende het inrichten van een lokaliteit voor den keu: mee- rter. 13. Wijziging verordening tot regeling der botermarkt, 14. Aanbieding gemeenterekening 1909. i5. Vooidracht voor de benoeming van twee leden in het college van zetters. 16. Adres E. Huijghebaert te Assebrouck (België), hou dende verzoek om subsidie voor aanleg van een tram op Zuid Beveland. 17. Vaststelling ie suppl. kohier hoofdei, omslag voor 1910. Vlissingon Aan len zeeloods E.Rlondé en aan dan hulploods J. Luyens, is te Brussel door den minister van binnen- landsche zaken en landbouw, in tegen woordigheid \an de Koninklijke familie, repectievelijk het burgerkruis 2e klas en de burger medaille le klas overhandigd, hun toegekend voor de gevaarvolle red ding der bemanning van de Belgische vischsloep „P. No. 59", op 28 Januari j.l. De loodsleerling E. Lafère werd eveneens voor genoemde redding de burgermedaille le klas toegekend,deze was verhinderd de plechtigheid bij te wonen. Op verzoek is met 1 Aug. a.s. ontsla gen als analiste by het rijkslandbouw proefstation te Goes mej. C.den Hollander. 's-Heer Abtskerke Bij herstemming is tot lid van den raad gekozen op 23 Juli j.l. de heer P.A.de Graag met 35 stemmen. De heer H. Harinck had 21 stemmen. Door het bestuur der afdeeling Krabbendijke van den Vrijzinnig Demo- cratischen Bond is besloten aan B. en W. toestemming te vragen om zoolang de uit sluiting te Enschedé duurt eene wekelijk- sche collecte langs de huizen te houden. De ingezetenen zullen per strooibiljet hiermede in kennis worden gesteld.Teyens werd besloten om bereids reeds f 10 uit de kas der vereeniging op te zenden. M. G.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1