OOR ZEELAND Nou 243. 1910. Zaterdag 16 Juli 24e Jaargang. HISTORISCH burg ide. O roeden Irik voor ragen, knecht echts ode s t b o d e stfoode, /ERSGHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes P. D'HUa te Middelburg. BINNENLAND. PRIJS DER ADVERTENTIËN RECLAMES. Meemt uw maatregelen bijtijds. Land-, Tuinbouw enz. UIT DE PROVINCIE. oudekerke NDERSE, LUWENS, delburg. ling einde ipelen en bij bstkapelle. Te bevra- )REU, Mr. E, Vracht- ir. Tiinmer- lis. Adres idijk P 79. gustus ires Paling- iresGrand i g e n. a m jBURG. 6,—*, 6,30* 9,30, 10,-, ,45, ens., feik ïan weder cm vertrekkende léag6,30*, 9,30, 10,—, enz., elk dan Wtder om vertrekkende !s,n Vlissingen md werkioans- in 2,30 en 6, des Zondsgs i niet gereden. g andere dame ig bij hem om te lezen, en weken vol. liet hij mij verzocht had m zooveel ge- meekten wij genade voor m terug zag, rnder hoop en want voor zoo ordeelen kan, esteld op den die een ieder uitwerpt. Hij an genade en door het ge- epen in Jezus gij onder de lienen Allen com. Schaamt an Hem open- ij den in zijne >ote vijanden sch en den dui- uwer zaligheid cwon, en door ok gij de over- gelijk, die Mij ichen, dien zal ren vader, die :oo wie Mij ver- de menschen, en voor Mijnen is". ;ij Hem IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. I rijs per drie maanden franco p. p1,25-. I nkele nummers „0,05,*. UITGAVE DER FIRMA EK VAK LUI. Politek bedrog. Met opzet hebben wij lang gewacht of er niet over geschreven zou worden in de vrijzinnige bladen in onze omge ving. Met opzet lang gewacht om er zelf iets over te zeggen. Wat wij dan bedoe len? In no. 2 van het „vrijzinnige" Nieuw Volksblad, een verkiezingscourant, kwam een sterk persoonlijk stuk voor tegen onzen candidaat Vogelaar, speciaal klaargemaakt voor de kiezers van Krab behdijke. Speciaal bevatte dit stuk een waarschuwing toch niet op den antire volutionair Vogelaar te stemmen, want eenmaal gekozen, zou hij zijn stem geven aan een Katholieken Gedeputeerde. Hij behoorde tot de hulptroepen der Room A schen, zoo heette het daar. Het werd voorgesteld, althans dit moest ar nood zakelijk uit voortvloeien, dat zooiets van de vrijzinnigen niet te wachten was. En wat is nu gebleken Bat de Katholiek van Bompu negen-en-dertig van de veertig stemmen verkreeg, als lid van Gedeputeerde. En als men dan weet dat alle vrijzin nige statenleden op iwee na tegenwoor dig waren, dan hebben wij niet verder aan te toonen dat alle vrijzinnige staten leden, schappelijk op Van Bompu gestemd hebben. Dat verbaasde ons, en wij wacht ten nu maar geduldig op protest van den opsteller van het stuk: „Aan de kiezers van Krabbendijke." Niets hoorden wij. Schijn noch schaduw was van een berisping waar te nemen. Dat viel tegen, en wij vragen ons af - waarvoor dan de moeite gedaan alarm te maken Een der gelijk politiek bedrog heeft ons vertrou wen in het Perscomité van het Nieuwe Volksblad niet doen toenemen- Gelijk wij reeds per strooibiljet een dergelijk optre den als leugen en bedrog brandmerkten, is onze opinie door de practijk bevestigd. Een dergelijk „werken" is speculeeren op de onkunde der eenvoudige kiezers, dat wij noodzakelijk aan de kaak moeten stellen. .Wij zullen dan ook de heeren in de gaten houden. Wij hebben weer wat geleerd, waar wij ons voordeel mee hopen te doen. 't Kon dan ook niet mooier uitkomen, dat zoo spoedig de praktijk het politiek bedrog ontmaskerde. Toch is een dergelijke voorlichting van de kiezers niet aan te bevelen. Men kan er zelf invliegen. Dat zulke scherpzinnige mannen dat niet hebben zien aanko men Men wist wel dat het zoo' loopen zou, maar men verwachtte toch vrucht van zijn bedrieglijken arbeid. Als de vrucht geplukt was, hier de herkie zing der vrijzinnige Statenleden dan kon het overige niets schelen. De kiezers zijn immers toch te dom om dat te merken, of anders lezen zij er over heenIn dien gedachtengang ons plaatsende, zullen wij trachten het ge heugen eenigszins frisch te houden. Een beneveld verstand is gevaarlijk en laat zich verleiden tot de meest erge dingen. Men wil immers „denkende" wezens kweeken, welnu daaraan willen wij gaarne meewerken. Afgezien van alles, wat wij hier uit de praktijk op somden, moeten wij toch waarschuwen tegen het politiek bedrog van welke strekking dan ook. In onzen politieken strijd behooren wij eerlijk te zijn. Ons devies is, hetwelk onze geachte leider gaf, dat wij niet politiek zouden knut selen, geen dingen doen, kwamen ze uit, die ons het schaamrood op de wan gen zouden jagen. Daaraan hebben wij altijd vastgehouden en wij hebben ons er wel mee bevonden. Men moge door slinksche wegen soms, schijnbaareenig voordeel behalen, zedelijk lijdt ge toch de nederlaag. Wij hebben ons volk voor te lichten op een eerlijke wijze. Laat dan vrijzinnig ziji wie wilsociaal- demokraat, die van haar heil verwacht, dat eerbiedigen wij. Maar waar wij tegen opkomen, is het geven van leugenach tige voorstellingen, van politieke bedrie gerij. Wie op leugen en bedrog steunen moet, zal ervaren op een zandgrond te bouwen. Alleen van een eerlijken strijd, op den rotsgrond der beginselen gestre den, verwachten wij heil. Dan hebben wij niet noodig de tweede 1 ands en re clame middelen die geen vasten onder grond hebben. Dan loopen wij niet te koop voor wat blanco is, of anderszins omhangen met schijnschoon klatergoud. Ook dat blijkt zich in de praktijk te wreken. Wat wij verlangen is een wel omschreven program, een juiste afbake ning der grenzen. Dan raakt men niet licht verdoold, maar kan men arbeiden in de voorgehouden richting. En daarom, geen politiek bedrog. Een gewaarschuwd man geldt voor twee. C. H. INGEZONDEN. De Zeiidingsconferentie te Edinburg. III. De Ontvangst. Een niet onbelangrijk deel van de voor bereiding was het zoeken van onderdak voor een paar duizend gasten. De burgerij van Edenburgh had zich bereid verklaard bijna veertien dagen lang de bezoekers der conferentie gastvrij te ontvangen. Woningen, waar sinds lang" met kerk en godsdienst „afgerekend" was, openden zich voor vreemdelingen, die het Evan gelie aan alle schepselen willen brengen. En met bewonderenswaardige gastvrij heid werden zij verzorgd en onthaald. De grijze voorzitter van het professoren college der Vrije Kerk sprak daarom den wensch uit, dat de zegen der conferentie „bij Jeruzalem" mocht beginnen en dat allereerst dit bezoek aan de stad zijner inwoning een nieuw en krachtig bewijs van de kracht van het Evangelie mocht geven. Het zal zeker wel in het hart van alle afgevaaraigden leven, dat de ontvan gen gastvrijheid op die wijze zichzelve beloonen mag. De ontvangst was schitterend. Ook de officiëele ontvangst. Aan dt n avond voor de opening der conferentie had er een groote receptie van de gasten en de gast- heeren en familieleden plaats door het Stadsbestuur. In het midden van het groote museum stond de Lord Provost (burgemeester) en zijn vrouw, omgeven door de Raadsleden in vol ornaat, om de lange rij der officieële afgevaardigden de hand te drukken. Om 8 uur begon de lange reeks bezoekers en het was over half tien, toen de laatste was ontvangen. Intusschen verdrong zich een menigte van duizenden gasten, de meest schitte rende toiletten tusschen het overwegend zwart der afgevaardigden, tusschen de Grieksche en Boeddhistische zuilen en tempelbrokken, tusschen voorwerpen van steen- en ijzertijdperk door en verkwikten zich aan de reusachtige tafels met ver- verschingen, die in de groote zaal bene den, maar ook bij de hooge galerijen boven waren opgeslagen. 'tWas een merkwaardige vermenging van de meest verschillende bestanddeelen uit vroeger en later tijd, uit Oost en West. Harteljjk was de zegen wensch van den burgemeester en vroolijk klonken de to nen der muziek, afgewisseld door het melancholisch geluid der Schotsche pij pers, die op de bovenste galerij, zonder zich te vertoonen, een ronde maakten. Of die eerwaardige museum voorwerpen ooit zulk een bijeenkomst hadden bijge woond Zoo oDtving de Stad de conferentie. Den volgendeh dag deed het de kerk in de groote cathedraal, de St. Giles, waar een plechtige dienst gehouden werd door de voorgangers van de „Established Church" (Schotsche Staatskerk). Indrukwekkend klonken de liederen in de donkere hallen der kerk, waar historische herinneringen de wijding van het oogenblik verhoogden. Hier had John Knox, de strenge hervor mer, gepreekt. Hier had eens Janet Ged- des haar stoel gegiepen en naar het hoofd geslingerd van den deken, die uit het En- gelsche gebedenboek was gaan voorlezen sein tot een algemeenen opstand tegen de verengelsching der Schotsche Kerk. Nu zaten er bisschoppen en ouderlingen, episcopalen en presbyterianen, Christenen uit alle oorden der wereld en zij luister den naar het Woord. Gebeden werden ge lezen. Koorgezang liet zich hooren. Er trilde iets door de gewelven van het „èéDe kudde en één Herder." Zoo ontving de Kerk de conferentie. In den namiddag deed het de Edinburghsche Universiteit. De afgevaardigden waren uitgenoodigd in de Mc Ewen-hall, de gi\ o- te aula, zouden wij zeggen, van de Aca demie, om daar tegenwoordig te zijn bij de uitreiking van een aantal eere-docto- raten aan eenige van de voornaamste leden der conferentie. AaD acht leden, waaronder uit China, Indië, Duitschland, Amerika, werd het eere-doctoraat in de theologie uitgereikt, aan zes dat in de rechten. Onder de theologische doctoren waren J. Richter en J. Warneck uit Duitschland, onder de juridische John R, Mott en de aartsbisschop van Canterbury, het geestelijk hoofd der Engelsche Staats kerk. Deze Academische plechtigheid werd met gebed geopend. Zoo ontving de Edinburghsche Univer siteit. De volgende week deden het de kerkelijke professoren van de Vrije Kerk, door een honderdtal leden aan een maal tijd te vereenigen, waar deRoomschge zinde bisschop vin Southwark na de echt-presbyteriaansche rede van den voor zitter, Dr. White, 't eerst het woord voer de en afgevaardigden uit alle deelen der wereld elkander in de toespraken afwis selden en het bijzondere, het unieke van deze samenkomst lieten uitkomen. Als men er nog niet van doordrongen was, dan leerde wel deze schitterende ontvangst, dat de zendingsconferentie te Edinburgh een feit is van wereldhisto risch belang. Dezer dagen deelde mevrouw Roland Holst mede, dat zij in geen geval meer als spreekster in vergaderingen zou optreden. Thans deelt het Marxistische Weekblad van Het Volk mede, dat zij aan het Partij bestuur heeft bericht, dat zij haar functie van redactrice van dit weekblad neerlegt. Haar mederedacteur, de heer F. M. Wi- baut, blijft redacteur. Overvalling op Nias. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram is in het beneden Morogebied in West-Nias (Residentie Ta- panoeli) een patrouille overvallen, waarbij een Eutopeesch militair beneden den rang van officier sneuvelde en vermoedelijk eveneens acht inlandsche militairen be neden dien rang. Het bericht omtrent deze overvalling komt wel onverwacht, daar blijkens het laatste maandverslag juist de toestand in West-Nias bevredigend was, sedert Toeha Dalai zich den 3en Maart bij den adsistent-resident te Goenoeng Sitoli had onderworpen. Den man werd toen eene geldboete opgelegd van f300, terwijl hij tevens een borgtocht van f100 had te stellen, welk bedrag hij terug zou krijgen, ii dien hij zich gedurende een jaar goed zou hebben gedragen. Na de storting dier bedragen werd hem vergund naar West Nias terug te keeren. Zou deze man nu toch weer in verzet zijn gekomen? vraagt Bet Hand. De Eindh. heer Van den Heuvel» afgevaardigde ter Tweede Kamer voor het district Eindhoven zal zijn mandaat begin September neerleggen. Bij de in 't district Ruurloo ge houden stemming voor de Provinciale Staten van Gelderland zijn op een kie zersaantal van 5472 uitgebracht 4416 stemmen. De heer J. B. Helmich (R.K.) verkreeg 2427, de heer H. P. J, Bloemers (Lib.) 1989 stemmen, zoodat gekozen is de heer J. B. Helmich (R. K.). van 1—5 regels 40 eent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 "ent. Het komt dikwijls voor, dat menschen aan nier- of blaaskwalen lijdende zijn, zonder dat zij eenig vermoeden hebben van de oorzaak van hun kwaal. De ver schijnselen loopen dan ook zeer uiteen en dat zij zich niet op dezelfde wijze voor doen dient te worden toegeschreven aan de verschillende lichaamsgesteldheden bij verschillende menschen. Doordat de nieren hun plicht niet be hoorlijk vervullen, gaat gij lijden aan pijn in den rug, of de zijden, gij krijgt last van pijn in de gewrichten en spieren en vooral by guur en vochtig weer gevoelt gij u rheumatisch. De urine laat een bezinksel achter en komt pynlyk, soms by zeer groote of bij zeer kleine hoeveelheden en met een scherpe, onaangename reuk. 's Morgens gevoelt gy u dikwijls te el lendig om op te staan en gij krijgt blazen onder de oogen, opgezwollen handen of enkels. Wanneer zich verschijnselen als de bovenstaande vertoonen, is dit een bewijs, dat de nieien te kort schieten in hun plicht om de onzuiverheden uit het bloed te filtreeren. Yerwaarloozing dezer ver schijnselen lijdt tot gevaarijke ziekten als chronische rheumatiek, steen, ontste king van de blaas en urinekanalen, hart zwakte, enz. begint daarom zoo spoedig mogelijk —heden nog met het gebruik der echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het grootsche nieren- en blaasgenees- middel, dat de nieren hun verloren kracht weergeeft. Zij maken deze organen weer geschikt voor hun omvangrijk werk om het bloed te zuiveren. Let er op, dat de handteekening van James Foster op de doos voorkomt ten bewyze, dat gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen krijgt. Zjj zijn te Goes ver krijgbaar bij de tirma Nathan Emanuel en te Middelbnrg by den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van post wissel a f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Stoppelknollen. Het verdient o.i. alleszins aanbeveling, dat de landbouwer zooveel mogelijk zijn eigen veevoeder verbouwt en zoo weinig mogelijk geld uitgeeft voor den aankoop van voedermiddelen. Vooral nu men tegenwoordig met behulp der kunstmest stoffen voor weinig geld een groote hoe veelheid veevoeder verkrijgen kan. Dit wordt trouwens dooi veel landbouwers ook ingezien, en daarom wordt door hen de verbouw van voedermiddelen zooveel mogelijk uitgebreid. Onber de gewassen, welke veor veevoeder verbouwd worden, nemen de stoppelknollen een voorname plaats in: duizenden H.A. worden erin ons land jaarlijks door deze vrucht in be slag genomen. Groot is de innerlijke voederwaarde der stoppelknollen niet, daar zij ongeveer 91 pCt. water bevatten, terwijl de droge stof bestaat uit 0,9 pCt. eiwit, 0,1 pCt. vet, 7 pCt. zetmeelachtige stoffen enz. Waar de groote waarde, welke de voederknollen voor de landbouwers hebben, spruit voort uit de twee volgende omstandigheden ie. De stoppelknollen worden verbovwd als een tweede gewas, dus na de hoofdvrucht, zoodat men in zekeren zin haar kan beschouwen als een toegift, waarvoor geen landhuur betaald moet bepaald» worden. 2e. Bij het droge stalvoeder gegeven, vormen zij met dit droge voeder een uitstekend mengsel van droog- en groenvoeder en kunnen alzoo een goeden overgang vormen van de weide tot de stalvoedering, terwijl zij bovendien heel wat hooi besparen. De grootte van een knollenoogst laat zich moeilijk bepalen, omdat het oogsten door- gaans by kleine gedeelten plaats heeft, zelfs oogst men in vele gevallen dagelijks zooveel knollen en loof als men per dag noodig heeft. Ten Rodengate Marinissen begroot de opbrengst per H.A. op hoogsten 20000 K.G., knollen en lóóf samen, waardoor dan aan den bodem onttrokken wordt 48 K.G. stikstof, 16 K.G. phosphorzuur, 56 K,G. kali en 46 K.G. kalk. Hieruit ziet men, dat het ganschelyk niet aan gaat, om stoppelknollen tè verbouwen zonder eene voorafgaande bemesting, zooals men vroeger wel eens deed. Som migen geven stalmest en dat is gotd, maar beter zou het o.i. zijn, als men kunstmest gaf, bijv. superphosphaat, patentkali en Chilisaljieter. Vooral laatst genoemde meststof mag in geen geval vergeten worden, daar het groeitydperk der knollen maar kort eii het dus zaak is de knollen wat aan te drijven, "en snellen groei door het Chilisalpeter kan men met stalmest moeilijker verkrijgen, bovendien achteü wy het uit éen finan cieel oogpunt ook wenschelijker Chili salpeter aan te wenden. De hoeveelheid Chilisalpeter behoeft niet zoo groot te zyn250 K.G. per H.A. is voldoende, üeze hoeveelheid geve men in 2 keer in 100 K.G. by het zaaien en 150 K.G. als het gewas een goeden d M. hoog staat. Het Chilisalpeter rendeert bij de stoppel knollen goed, daar dit gewas, evenals andere kruisbloemigen o a. koolzaad, raapzaad, enz. erg op gemakkelyk op- ueembaar stikstof gesteld is. In het begin van Augustus wordt het zaad in de ondergeploegde stoppels uitgestrooid en daarna lichtelijk ingeënt, met het oog op een dichten stand en het vèlerlei onkruid, dat welig op de knollenakkers tiert, wordt later nog eerst geëgd. In 't laatst van October begint men knollen en loof te vervoederen, zoowel aan melk- als aan ander rundvee. Aan het melkvee mag men geen te groote hoeveelheid geven in verband met den smaak en geur der boter. MeD gaat met het voederen voort tot de voorraad op is, of de vorst het plukken belet. Volgens sommigen lijden de knollen weinig van de vorst, als men ze trekt en aan hoop jes zet. Middelburg. Gisteren is op last van den officier van justitie alhier uit de voorloopige hechtenis ontslagen M. G. A., 60 jaar, koopman, wonende te Goes, verdacht van oplichting. Goes. Op Maandag a. s. des avonds 8x/4 uur hoopt „Hosanna* een uitvoe ring te geven in de Tent op de Markt. Gunstig weer voorbehouden. Wissenkerke. Nader is gebleken, dat bij deze Woensdag gedane benoeming voor een waterbouwkundig ambtenaar van den calamiteuzen Anna Frisopolder waren uitgebrachtop den heer A. C. Swenne 6, en op den heer J. L. Krijger van Hoedt kenskerke 4 stemmen, terwijl 1 briefje- in blanco was ingeleverd, 's Avonds bracht Apollo" als blijk van ingenomenheid met de benoeming van haar oud-, doch bij gelegenheid nog medewerkend lid, een ovatie. Staatscourant no. 107 bevat o. a. de gewijzigde statuten van de Vereeni- ging voor Byzonder Lager Onderwys op gereformeerden grondslag te Vlissingen. Grypskerke. Zaterdag hield de Schiet- (Weerbaarheids)vereeniging „Eendracht maakt Macht" haar tweeden huishoude- lyken wedstrjjd. Er werd geschoten met geweer M. 95 Marga patronen, doel ring» schijf, telling 112, afstand 20 M. 1 serie van 3 schoten liggend, 3 schoten knielend en 3 schoten staande alles vrye hand bij welxe schoten het geweer als enkellader werd gebruikt. Vervolgens met 's rijks cilinder geweer, twee series elk van 5 schoten, doel, schijf, vooruit gang, telling 1—12, afstand 12 Meter, houding naar verkiezing, mits vrye hand

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1