binnenland. UIT DE PROVINCIE. Z E N DIngT iiei'Stticakeii taengde Berieirteit zor der toepassing vah verzachtende om standigheden. Art. 3. De districten, gemeenten en openbare instellingen zijn verplicht te stichten en wel binnen twee jaren na de afkondiging dezer wet, spaarkassen en verzekeringskassen voor ongevallen en ouderdom der ambtenaren, handwerks lieden, arbeiders er in het algemeen van alle hunne loontrekkenden, in art. 1 bedoeld". De Fransche Kamer heeft zich een week lang, de Fransche pers wel een maand lang, bezig gehouden met de in de geldwereld hoogst indrukwekkende „affaire", het proces-Rochette. Rochette, man Yan uiterst eenvoudige afkomst, die zijn carrière als groom begonnen is, en die daarna kellner werd, kwam door een erfenisje dat hij kreeg, op het denkbeeld zich met bankzaken te gaan bezighouden. Hy ging in de leer bij een Parijschen beursman, en toen het dezen hier te eng werd, was hij ver genoeg om op eigen beenen te kunnen staan. Hij vestigde zich als bankier, maakte zijn specialiteit in het oprichten van naamlooze vennootschap pen, en deed al gauw reuzen-zaken. Maar toen hy tien jaar daarmee bezig was, liep 't plotseling mis. Eind Maart 1908 werd hij op klacht van een bena deelden cliënt gearresteerd wegens over treding van de wet op naamlooze ven nootschappen en »escroquerie« en pre ventief gevangen gezet. Die gevangen schap was van den aanvang af een rare; 't was of de autoriteiten niet zeker wa ren van hun zaak, en de verdachte bai - kier genoot een vrijheid in 't zonder eenig toezicht regelen van zijn zaken, die voor een oplichter zonderling heeten mocht. En zes weken later liet men hem weer heelemaal vrij, schoon men hem dat kort te voren had geweigerd en sindsdien openlijk niets gebleken of veranderd was. Er is toen ovei die arrestatie en die invryheid-stelling heel wat te doen ge Weest. De regeering is er over geïnter pelleerd, en eerst Birand, daarna ver schillende Kamerleden en senatoren zijn komen verklaren dat ze Rochette nooit gekend hadden en hem nooit de hand boven het hoofd hadden gehoude Er kwam een proces uit voort, tegen den „Matin", dat den senator Hambert 50,''09 francs opleverde, maar daarna ging de zaak in den doofpot, en niemand in teresseerde zich, toen eindelijk de open bare behandeling begon, meer voor de eindelooze zittingen, waar diverse des kundigen met den beklaagde debatteer den over allerlei dorre cijferkwesties. Plotseling is de zaak veranderd. Een andere bankier, Goudrian, heeft verklaard dat Rochette niets minder was dan zijn collega's. Alleen was hy het slachtoffer van concurrenten aan de beurs. Ik heb er zelf aan meegedaan, zou Goudrian. Er waren in het complot een paar bankiers en een paar politie-ambtenaren. Rochette gaf zich wat veel bloot. Hij zou gearresteerd worden. Vooraf verkochten de bankiers een groot aantal aandeelen van Rochette's maatschappij, die ze na den val van Rochette voor een prikje weer inkochten. Zoo maakten ze groote winst. De advocaat van Rochette vroeg een uitgebreid onderzoek. De rechtbank weigerde. Toen legde de advocaat de verdediging neer. De publieke opinie is nu voor Rochette gunstig gestemd. Op de overweging, dat hy niet slechter is dan de anderen. Erg pleizierig is zulk een oordeel voor de Parijsche geldwereld niet. En dat te minder nu de minister Bri- and, in de Kamer geïnterpelleerd en tot het uiterste geprest, heeft moeten toe stemmen in de benoeming eener com missie welke de heele zaak zal onder zoeken en dingen aan 't licht zal brengen welke het kabinet-Clemenceau, oud-mi nister C'emenceau inzonderheid, enkele Senaatsleden en Kamerleden, de politie, de beurswereld, de rijken en aanzienlij ken des lands, de politieke toonaange- vers in het groote land met zijn rotte toestanden, op zijn zachtst gesproken, sterk compromitteerend zullen zijn. Het is namelyk uitgekomen dat de zaken van Rochette goed stonden, en dat hij de aandeelen van een dagblad op- koopen wilde, waardoor de directeur van een ander dagblad zich in zijn bedrijf bedreigd achtende, van zijn positie als Senator misbruik makende, den minister Glemenceau wist te bewegen om namens de politie Rochette te doen aanklagen en in de gevangenis zetten. Men moet namelijk weten, dat het Parijsche parket de gewoonte aangeno men heeft verkeerde gewoonte, die het verdedigt op gronden van zuinigheid en gebrek aan personeel in een zekere soort zaken alleen op te treden als er een klachtdoor particulieren ingediend wordt, en vaak nog alleen dan, wanneer er iemand is die zich civiele partij stelt, dat wil zeggen zich verbindt de gerechts kosten te betalen. En nu heeft Clemenceau gezorgd dat vanwege de politie een „strooman" be doelde aanklacht tegen Rochette volvoer de. Dat Clemenceau dit deed was weer onder den drang van den senator Prevet, die als rapporteur van het ontwerp op den aankoop van den Westerspoorweg, waar velen in den Senaat tegen waren, het lot van dit ontwerp en daarmede van 't kabinet zeide in handen te hebben en 't behoud van zijn dagblad met den bo- vengenoemden ministrieelen schurken streek wist te koopen. Staatscommissie eenvoudige redactie kin derwetten. Bij Kon. besluit is een staatscommissie ingesteld tot het doen van een onderzoek naar de vraag op welke wijze aan de be palingen in het Burgerlijk Wetboek om trent de ouderlijke macht en de voogdij, zooals deze zijn gewijzigd en aangevuld bij de wetten van 6 Februari 190 (Stbl. no. 62) en 27 September 1909 (8tbl.no.322), eene eenvoudige redactie is te geven, zon der nochtans daar'm eenige zakelijke wij ziging'aan te brengen; aan deze Staats commissie opgedragen als eindresultaat van haar onderzoek aan H. M. de Koningin een voorstel tot herziening dier wettelijke bepalingen aan te bieden, vergezeld van eene toelichtende memorieen benoemd tot leden mr J Limburg (voorzitter), mr G. Jannink, J.R. SnoeckHenkemans en a. C. A. van Vuuren, leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en mr. O. J. M. Wilde, secretaris van den voogdij raad, (secretaris) allen te 's-Gravenhage. De lof van het kabinet. Be schrijver van de „Baagsche Brie ven" in de Tijd geeft als zijn meening Er is in jaren niet zoo'n gevoel van gerustheid geweest als thans. Wil men dit wijten aan het conservatisme van het ministerie-' eemskerk, dan zou dit nooit anders kunnen zijn dan een pluim voor dit conservatisme. Maar het kabinet is niet conservatief In de ontwerpen bakkerswet, arbeidswet, steenhouwers wet treft men tal van nieuwighbden aan. Minister Talma moet eer tot kalmte dan tot vooruitstrevendheid worden aange maand. En wat in de laatste maanden de de partementen heeft verlaten is een waar borg tegen de beschuldiging van gemis aan weilczaamheid. En wat er wordt af geleverd is blijkbaar af- De tijd tusschen indiening en behandeling van een ge wichtig ontwerp was telden zoo kort als voor de M. U. L O.-wet en de wot op de banken van leening. Wij zijn blijk baar uit de periode der paradepaarden, alleen opgetuigd om het oog te bekoren. Wij hebben thans te doen met mannen die graag iets afleveren. Ook de Armen wet is daarvan een voorbeeld Half werk, klagen de radicalen. Maar zij geven u dadelijk toe, dat dit halfwerk beslist tot iets leiden moet, en dat, indien Heems kerk gekomen was met een ontwerp als dat van den heer Borgesius, het tot niets tad geleid. De zaken staan er dus werkelijk in alle opzichten goed voor. Nationale tentoonstelling voor Huis vlijt. De Nationale Tentoon stelling voor Huis vlijt, welke, uitgaande van den Volks bond tegen Drankmisbruik, gedurende geheel dezen zomer te Scheveningen zal worden gehouden onder eere-voorzitter- schap van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik, is thans geopend. De opening was feestelijk en gaf tegelijker tijd blyk van de hooge beteekenis, welke aan deze Tentoonstelling mag worden toegekend. Minister Talma hield een voortreffelijke openingsrede en liet niet na daarin op de meest gelukkige wijze in het licht te stellen de beteekenis, welke in zoo menigerlei opzicht van de huisvlijt uitgaat, welke zij sociaal, eco nomisch en ethisch in haar programma voeren kan. De rondgang der gasten bij de opening deed reeds onmiddellijk zien hoeveel zorg aan deze tentoonstell.ng is besteed en met hoeveel voldoening de organi sateurs op huunen thans voltooiden arbeid mogen terugzien. Het ontbrak dan ook den eersten dag nie; aan be wondering voor het vele, dat daar uit alle deelen des lands blijeen is gebracht en dat wel het beste bewijs is voor de groote kunstvaardigheid en het werke lijk innerlijk gevoel en smaak, dat bij ons volk in het algemeen nog wordt aangetroffen. Geeft de eerste afdeeling een meer theoretisch deel van handenarbeid en huisviijt in ons land, en stelt afdeeling II, welke de huis vlij tschool met jonge en met meer gevorderde leerlingen doet zien, de praktijk daar tegenoverlaat de derde de historische afdeeling genie ten van de rijke schatten van voorbeel den, welke het verleden geeft, met de vierde afdeeling begint op de meest ge lukkige wijze de reeks der eigenlijke huisvlijt inzendingen. Afdeeling IV toch is de afdeeling van de houtbewerking en de metaalbewerking, en het is in beide onderdeelen, dat men de schoon ste producten te aanschouwen krijgt. Zoowel zeer vernuftige machines als keurig koperzaagwerk voor voorwerpen van smaak en voor voorwerpen van ge bruik, toont de kracht van goede metaal bewerkers, en de keurigste voorwerpen, van de grootste tot de kleinste toe, in hout, doen zien hoezeer op dit gebied in Nederland veel schoons aan te wijzen valt. Afdeeling V geeft kunstig riet-, touw en stroovlechtwerk te aanschouwen in afdeeling VI is een ontzaglijke hoe veelheid van nuttige en fraaie hand werken bijeengebracht; in afdeelingVII zijn schilderyen en teekeningen en keurige photo's nevens enkele fraaie producten van boetseer en kleiarbeid in afdeeling VIII treft men eene bijzon dere collectie aan van voorwerpen, ver vaardigd uit postzegels, sigarenbandjes of waardelooze grondstoffen. Over het algemeen staat dit knutselwerk in veler oordeel niet hoog aangeschreven, doch hier ziet men de voorbeelden, dat ook daarbij artisiteit aanwezig kan zijn. Vermelden wij ten slotte nog afdeeling IX, de afdeeling der verzamelingen, en de zeer uitgebreide afdeeling X, waar een groot aantal gestichten en instel lingen van de meest uiteenloopende aard collectief hebben ingezonden. Het buitenland, dat bij de opening reeds van zijn belangstelling deed blijken door de aanwezigheid van meerdere ge zanten, neemt met het koloniale deel de afdeeling XI in beslag. Dank zij de vol hardende werkzaamheden van de betref fende commissie, zijn zoowel de Oost als de West uitnemend vertegenwoordigd met inzendingen, waarvan de originali teit geen nader betoog behoeft. Van het buitonland trekt vooral de Oostenrijksche stand, met medewerking der Regeering tot stand gebracht, de aandacht, terwijl niet minder de Zweedsche hoerenkamer bewondering verdient. Luitschland komt met een uitgebreide reeks van particu liere inzendingen, eveneens uitnemend uit; en Noorwegen en Denemarken zijn ook goed vertegenwoordigd. Wij vermel den voorts nog Spanje met schitterend handwerk, Frankrijk, Sch( tland, Turkije en de Ardennen, die alle medehielpen tot een fraai geheel. De laatste afdeeling der Tentoonstel ling eindelijk geeft een aanschouwelijk beeld van wat de huisvlijt in de samenle ving beteekent. In de zaal treffen wij nog tal van bij zonderheden aan het het zeer eigenaar dige Czaar Peterhuisje uit Zaandam, het Oudhollandsche weefinterieur, de Mar kerkamer, de Friesche kamer van Neeltje Lettinga, de vertooning van Salomo's rechtspraak en niet te vergeten de afzon derlijke kunstzaal met een prachtige col lectie schilderijen. In den tuin zien wij een Zaansche windmolen in miniatuur, een groote motorboot, geheel huisvlijt- werk, die over zee naar hier gekomen is, en het hutje van de Priesche heide, het welk propagande maakt voor het zegen rijke werk van Ds. Visscher uit Rotte- valle. Voor afwisseling is er tevens ge zorgd den geheelen dag is er muziek van een aardig buitenlandsch troepje; inde restaurant zal zoo nu en dan Kokadorus zich doen hooren en in het theesalon zijn een reeks van artistieke matinée's met veel zorg voorbereid. Scheveningen telt in dit seizoen werke lijk iets van beteekenis meer. De heer A. Provoost, brievengaarder te Domburg, is door 't dagelij ksch bestuur benoemd tot kantoorhouder van het hulp- telegraaf en telefoonkantoor. Tot rijksveldwachter (en dus niet gemeente-veldwachter) ter standplaats Arnemuiden is benoemd J. van Antwer pen, thans agent van politie te Goes. Door de provincie is met de firma Van Melle te Breskcns een overeenkomst gesloten om èn het hoofd aldaar èn den weg naar de aanlegplaats van pl. m. 400 meter electrisch te verlichten. Met ingang van 20 Juli a.s. zal te Dreischor een hulpteleplioonkanioor voor het algemeen verkeer worden opengesteld welks diensturen gelijk zijn aan die van het betrokken hulptelegraafkantoor. Te Duivendyke zijn tot leden van den raad gekozen de heeren P. Jonker met 53, C. van Stalen met 53 en K. W. den Boer met 44 van de 77 uitgebrachte gel dige stemmen. De heer S. J. Gast verkreeg 39 stemmen. M. G. Be bij het 3e reg. inf. tot luitenant kolonel bevorderde majoor P. A. T. Zanino blijft te Vlissingen in garnizoen. Stavenisse. In de vergadering van den Dijkraad der Waterk. van den Cal. Oud- Kempenshofstedepolder werd de rekening 1909/10 voorloopig vastgesteld in ontv. op f9280.13 en in uitgaaf op f 13171,97, nadeelig slot f3891,84, in welk tekort is voorzien door betalingen vanwege het Rijk en de Provincie. Opgemaakt wordt de volgende staat van aanbeveling ter benoeming van een lid van het Bestuur tengevolge der periodieke aftieding van den heer O. L. Dorst Jz, op 1 Nov. a. s. 1. C. L. Dorst Jz., 2. B. VI. Suurland, 3. L. G. Tuynman. De begrooting 1910/11 wordt gewijzigd in verband met de wij ziging van de algemeene bepalingen, dat voortaan de kosten, vallende op de ont vangst van betalingsstukken, niet meer ten laste van de aannemers komen, doch ten laste der polderkas. Nog wordt de begrooting gewijzigd tengevolge van hef verleenen van pensioen reeds vroeger vermeld aan de dijkwerkers C. Dorst en N. Potappel a f100 's jaars. Ierseke. De heer F. Stobbelaar alhier, verwondde zich gisterenavond met een speld zoodanig het lichaam ter plaatse van het hart, dat onmiddellyk geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. De speld schijnt het hart te hebben getroffen. ■i B t'ksü 6'*S - k Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Spannum door G. Bolke- stein te Harich voor Polsbroek door T. Lekkerkerker te W answerd. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Urk, A. M. Berkhoff, cand. te 's-Gravenhage. '-MtfioQinieiiws. Middelburg. Bij het eerste toelatings examen voor 't gymnasium slaagden voor de eerste klasse klasseA. H. C. Gieben, A. de Hullu van adzand, J. Moolenburgh van Zierikzee, W. Rey nier- se van Kapelle, A. Smit, E. G. C. de Vis ser en B. A. Wiener. De candidatem, bij wier naan geen woonplaats is genoemd, wonen te Mid delburg. Rijks hoogere Burgerschool te Middelburg. Aan die school zijn bevorderd van de eerste tot de tweede klasse voor alle vakken onvoorwaardelijkF. W. Boassan, 1'. de Bree, P. E. de B.iee, D. J. Pees, J. B. van Haart, J. van der Barst, K. A' Hamelink, L. J. Hertogs, -. J. Hon- dius, W. M. Janse, M. F. Janse, J. J. Krook, S. B. Luymes, J. Vijs, J. A. W van Puffe- len, J. Snoep Iz., A. H. Yan der Weel, W. J, Adriaansen, H. ABarentsen, P. C. Houtens, L van Breen, J. Callenfels, G. A. Entink, F. W. Fering, P. van Hoeve, J. A. J. van Horssen, J. Joosse, J. J. C Kraamer, J. H. W. Koevoets, M. O. Mot- ké, J. C. E. J. Peek, J. K. S. Schönlau, J. Snoep Hz., J. P. I. Sprenger en J. M. de Vos; voor enkele vakken J. Kuilerniet bevorderd zijn 6 leerlingen van de tweede tot de derde klasse voor alle vakken onwaardelijkA. Adriaansen, V. Amadio, C. E. Bleeker, C. J. Crucq, J. Dekker, F. T. W. van den Ende, A. Grauss, J. D. Uattink, L. J. Hioofen, L. G'Hornin ge, D. Jonk, M. Klaassen, A. Lombaard, P. J. van Miert, M. Struve, A. Vertregt, F. J. Weijman, J. Baurdoux, A. P. Bliek, J. A. Boucherie, J. C. A. Gabrielse, L. Z. Gillissen, T. J. van der Hell, W. Hildernis se, D. G. Borninge, H. G. Honinge, j. Hulst, C. J. van der Linden, A. Mos, G. van Oostveen, J. F. Roest, J. P. Scholten, H. D. J. Swaters, J. Tichelman, L. Verhage en A. H. de Vosniet bevordt 1 leerling voor alle en 1 voor enkele vakken van de derde naar de vierde kjasse voor alle vakken onvoorwaardelijkW. G. J. Berghuis, P, W. J. Biesen, P. M. Contant, J. J. van der Eijk, J. L. Hertogs, O. de Hoogh, S. P. van Houte, J. -ionker, M. de Kam, G. A. van Klinkenberg, A. J. Lou- werse, M. J. P. Renier, J. A. de Wolf, K. A. Zoethout, W. Anker, L. M. I. Baljé, C. Brasser, J. F. Dikkenberg, H. J. Dronkers, L. van der Eijk, G. A. van der Barst, M. J. van Horssen, J. J. de Konink, H. de Munck, C. J. Pelle, W. de Pierre, A. Pie- ters, I. W. Reijnierse, O. J. M. Sutherland, J. van Tiel, J. A. Venteville en M. H. de Vosvoor enkele vakken 1voorwaarde lijk i en niet bevorderd 5 leerlingen- van de vierde naar de vij fde klasse voor alle vakken onvoorwaardelijkP. Blaas, K. Dees, T. C. van Dierendouck, J. A. Ga brielse, L. J. J. Geldof, J. P. van Ham, Th. Heijblom, P. Kronenberg, A. F. K. Mets, G. C. M. Motké, J. Ph. Risch, S. C. Rolda- nus, N. C* A. Willemse, H. F. Betnhakker, J. Erhsmus, J. J. Fanoy, J. AG. Geili, J. Joosse, Th- Kamermons, J. W. Passenier, A. H. van Sluis, H. C, de Smidt, J. 8. Theu- nissen, C. S. Wiener en J. W issevoor waardelijk 1 en niet bevorderd 6 leerlin gen. M. C. Goes. Overgangsexamens R. H. B. S Bevorderd van de le naar de 2e: W. N. de Blaeij, L. A. v. Doorn, H. S. Drijfhout, J. A. Hage, M Meeuse, J. H. Noteboom, H. M. Boluijt, L. IBoude- ling, L. J. M. v. Bruggen, Hendrika de Buck, I. Groenewegen, A. L. W. v. Heel, Johanna v. d. Kreke en H. C. de Raad. Voorwaardelijk bevorderd J. Oasewaarde, A. Pols. Niet bevorderd 9. Van de 2e naar de 3C A.Duvekot, W. A. Duvekot, P. A. J. Elsman, J. M. Goeman, C. v. Gorsel, W. Joziasse, Chr. v. Leussen, E. Th. Mudde, M. D. Ramondt, P. Sonke, J. P. Wessels, C. A. de Zeeuw, J. C. Dekker, P. J. Drost, A. Th. v. d. Hoek, M. de Jonge, Adra. v. d. Plassche, A. W. v. d. Plassche, S. Siemelink, Anne v. d. Wart, Nelly v. d. Wart en I. K. Wessels. Voorwaardelijk H. Klompe, J. C. v. d. Weert, Geertruida Janssen. Niet bevor derd 4. Van de 3j naar de 4e J. C. Dhont, A. J. v. Kalmthout, H. fMatthijssen, A. Meu- lendijk, M. J. Mol, O. v. Bruggen, J. H. Donner, H. J. Hannink,'-L den Herder, C. de Hoogh, B. de Hoogh, M. Lunenburg, A. .Minderhoud, D. v. d. Meer Mohr, P. J. v. Putte, R. F. Sturm. Voorwaardelijk Wilha. Coenen Niet bevorderd 9. Van de 4e naar de 5e M. Baijens, J. L. Bruinier, Carolina Coenen, M. L. Eversdijk, W. Hofman, F. Q. den Hol lander, P. Kosten, J. Lindenbergh, W. Smit, Cornelia Sturm, B. v. d. Veen, J. Wabeke en I. Wessel. Voorwaardelijk Chr. B. Felius. Niet bevorderd4. Ierseke. De heer Jan Willemsen Izn.; slaagde te Arnhem voor de tweedeklas van het Geref. Gymnasium. Op 't stuurlieden-examen te's-Gra venhage zijn geslaagd groote stoomvaart eerste stuurman de heer Th. Jaskiderde stuurman de heeren K. Koster, N. J. C. Lambrechtsen van Ritthem en A. Hessing. Het Zendingsblad van de Geref. Ker ken in Nederland (Heidenbode en Mos terdzaad) onder redactie van ds. H Dykstra en ds. H. Hoekstra, no. 6, Juni 1910 bevat behalve de gewone medidatie van de redactie, o. a. een brief van ds. D. K. Wielenga te Pajeti. Hij deelt eenige staaltjes mede van de groote on veiligheid die op Soemba nog heerscht. Herinnerend aan zijn eigen wedervaien in 1905, verhaalt hij van aanvallen op de militairen, onder anderen van een wond met een kapmes door een amokmaker aan luitenant Barentsen toegebracht. Toch gaat ds. W. voort zich ongewapend, soms in het donker, onder de bevolking te vertoonen. „Met de school te Memboro gaat het nog altyd best. Een 7ü kinderen die trouw ter school komen". Ds. Esser verhaalt op zeer onderhoudende wijze van „een avondbezoek in een dossa" in het huis van den loerah (burgemeester); een zeer belangrijk verhaal dat de lezers van het Mosterdzaad wel niet zullen over slaan. Raad van Beroep. Ongevallenverzekering te Middelburg. In de heden (Donderdag) gehouden open bare terechtzitting van dien raad had de uitsprraak plaats in de zaken van A. C., Koudekerke, J. B. v. R., Assenede, M. P. d. P., lissingen, A. L., Neuzen, waarbij de beslissingen van het bestuur der Rijks verzekeringsbank werden bevestigd en aan klagers hun vorderingen werden ont zegd. l'e beslissing van het bestuur dei- Rijksverzekeringsbank werd vernietigd in zake P. K., Driewegen, en aan klager met .ngang van li Februari 1910 een rente toegekend, waarvan het beding wordt bepaald op 24 cent per werkdag. Terwijl het 11-jarig zoontje van den brievengaarder van Rijswijk (gem. Mau- ïik) Dinsdagmiddag boven op een voer hooi langs een moerassige sloot reed, kan telde de wagen het knaapje kwam in de sloot terecht en werd door het hooi bedol ven. Toen het hooi was weggeruimd bleek de knaap overleden. - Men bericht het volgende omtrent den vreemden aanslag, te Lichtenrade bij Berlyn gepleegd. Een rijke boer met name Kraatz, 32 jaar oud en sedert twee jaar getrouwd, kreeg' den 29en Juni een dreigbrief. Hij moest voor den lben Juli 's avonds 3000 mark neerleggen in een groenteblik, dat op een nauwkeurig om schreven plaats lag; anders ging zijn boerderij de lucht in. Toen Kraatz na een paar dagen nog zoo'a brief kreeg, stelde hij zich met de politie in verbin ding. Deze ried hem, een brieft* schry- ven, waarin hy een paar dagen uitstel vroeg, omdat hij het geld niet aanstonds los kon maken, en dien in de bus te leggen. Zoo deed Kraatz een paar avon den geleden, en den heelen nacht be waakten vele agenten den omtrek, maar niemand kwam opdagen. Gisterenochtend begaf zich Kraats naar de plek om te zien of de brief weggehaald was. Het blik lag er oogenschijnlijk nog net zoo, maar nauwelijks raakte hy het aan of een geweldige ontploffing slingerde hem een paar meters weg. Menschen, die toege- s ïeld kwamen, vonden Kraatz bloedend en bewusteloos liggen. Volgens Duitsche bladen zal Kraatz, zoo hij er al het leven bij behoudt, voor goed stekeblind zyn. Men scheen geen vermoeden te hebben, wie de dader is. Blijkbaar is de aanslag niet het werk van één persoon. Men heeft in de twee dreigbrieven die Kiaatz heeft gekregen, en de adressen de hand van twee man nen en een vrouw meenen te herkennen. Bovendien moet het helsche werktuig door meer dan één persoon zijn samen gesteld. Men heeft op de plaats, waar de bom gesprongen is, in den grond een ge timmerte gevonden, verder een revolver, waarvan de trekker met een touw aan het groenteblik was verbonden. Toen Kraatz Met blik uit den grond haalde, ging het pistool af en deed het schietka toen, dat gebruikt is, ontploffen. Kraatz was Dinsdagmiddag uit nieuwsgierigheid gaan kijken, of zijn brief uit het blik was genomen. Men had het hem afgeraden, maar hij ging toch. hij zegt, dat hij den grond versch omwoeld had gevondei Tot 's nachts 2 uur hadden politieagenten op den uitkijk gelegen, maar niets gezien. Na hun vertrek moeten de misdadigers dan gekomen zijn. Als Kraatz zich niet vergist heeft, er het helsche werktuig al eerder klaar is geweest. In den tweeden brief werden Kraatz en de zijnen bedreigd met het lot van het gezin der Busse's, waarvan de zes leden in korten tijd te Lichtenrade gestorven zijn. Men dacht tot nog toe aan tering. Nu zullen de lijken denkelijk opgegraven worden om te zien of dat gezin met vergif of zoo is omgebracht- Te New-York was deze week veel belangstelling in't huwelijk van Helena Kelly Gould met Ralph Thomas Hill. Me vrouw is een juffrouw Kelly van zichzelf. Zij is getrouwd geweest met een der rijk ste Goulds en bij de onderhandelingen over de scheiding had de te treffen iinan- cieele regeling nog al moeilijkheden gege ven. Maar het huwelijk van eergisteren leidde nog tot een extra-sensatieDe kin deren van de bruid, een meisje van 7 en een van 5 jaar, zyn (Vermoedelijk dooi den vader, F, J. Gould op den trouwdag ontvoerd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 2