NIEUWSBLAD fOOR ZEELAND No, 238. 1910 Maandag IS Juli 24e Jaargang, HISTORISCH CHRISTELIJK- /ERSGH1JNT ZESMAAL 9EU WEEK Wed. S. X DE JONGE-VERWEST, te Goes DV.Ü'J, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IEDEREN WERKDAO DES AVONDS. L rijs per drie maanden franco p. p. 1,25. I nkele nummers 0,C2£. £V UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 '"ent. 9 Juli 1910,. Er is dan toch nog één liberaal in den lan de geweest, die geprotesteerd heeft tegen het onzedelijke spel zijner geestverwan ten om, tot wering van den Rechtschen candidaat, dus zuiver uit anticlericalisme en ter berging van eigen veege lijf, met loslating van den eigen in herstemming komenden candidaat, een bondgenoot schap met den sociaal democraat aan- te gaan,om diens candidatuur.te steunen. De man die tegen dit berispelijk be drijf protesteerde was professor De Lou ter, van de Utrechtscne hoogeschool. Hij schreef De Utrechtsche Kiezersvereeniging acht het in het belang der liberale partij, desnoods tegen de zoogenaamde coalitie een tijdelijk verbond te sluiten met de sociaal democraten. Ik ben van een tegenovergesteld gevoelen en acht dit niet minder ongeoorloofd dan soort gelijk verbond met de antirevolutio nairen tot bestrijding der sociaal de mocraten. yele liberalen vinden dit laatste zelfs'minder erg. M. i. zijnde liberalen echter nog niet zoozeer ge slonken, noch zoo diep gedaald, dat zij genoodzaakt zijn, hunne eigen begin selen prijs te geven, teneinde zich hij hunne tegenstanders aan te sluiten. Het doel heiligt de middelen niet ook niet op staatkundig terrein. Ware het anders, zoo zou de politiek met recht een onzedelijk spel mogen hee- ten. Met principieele tegenstanders ge zamenlijk slag leveren tegen de ver bonden kerkelijke partijen, die zichzelf den eerenaam van christelijke partijen geven, is in mijn oogen een onverge felijke fout. Het eervol verleden dei- liberale partij verbiedt haar zulk een opportunistische kansberekening. Inderdaad kan er een tijd komen, waarin zij hare beginselen in den strijd der tegenwoordige uitersten tydelijk ziet ondergaandit gevaar mag haar echter niet verleiden reeds bij voorbaat naar links of rechts over te loopen allerminst indien zij bijna met zeker heid kan voorzien dat zij het gelag zal moeten betaleh en gehavend uit den vernederenden kamp zal te voor schijn komen. De profetieën van dezen hoogleeraar mogen wij laten voor hetgeen zij zijn. Het ^liberalisme ten onzent heeft zijn eigen weg in den lande verdorven, door zijn partijpolitiekhet heeft jarenlang de minderheden getiranniseerd en daarbij allengs verleerd te leven uit zijn begin sel. Als het er nog beginselen op na hield. Want bij menschen heugenis was hetgeen de vrijzinnigen bijeen hield de negatieve leus van „anti-clericalen". Een leus, die hen nu doet te hoop loopen met hunne ontaarde geesteskinderen de sociaal democraten. Want ook dezen zijn in hun groote massa in de eerste plaats anticlericaal. Hoe men ze zag draven, o.a. in Goes, voor de vooruitstrevend vrijzinnigen. Van beginselen is in den stiijd, zooals die nu reeds jaren lang door de linker zijde wordt gevoerd, weinig meer te be speuren. Baron v. Heeckeren v. Keil, het straks voor Zuid-Holland afgetreden antirevo» lutionaire Eerste-Kamerlid zal in de zes jaren van zijn parlementaire werkzaam heid slechts weinigen hebben voldaan. Door zijn herhaalde nota's in zake de kustverdedigings-quaestie, zijn klappen uit de diplomatieke school, zijn zwaaien met zekere niet door hem onthulde ge heimen, zijn ingezonden afschriften in een vrijzinnig blad, nu weer een" zeker bericht in het vrijzinnig-democratisch dagblad, dat alles te zamen wekt 't ver moeden dat deze antirevolutionair voor de antirevolutionaire beginselen mis schien wel veel voelen kan, doch voor lid der antirevolutionaire partij bijzon der weinig geschikt is. Aan de Staten van Zuid-Holland, die straks over zijn herkiezing hebben te oordeelen, zouden wij willen adviseeren waardeert zijn groote bekwaamheden en goeden wil, doch brengt door zijn her kiezing niet langer de gemoedsrust der natie, der vrijzinnige pers, der antire volutionaire partij en van den minister van buitenlandsche zaken in gevaar. Gelijk Plato te Athene eens van Ho merus zeideLauwer hem en zet hem stil de poort uit. De S. D. A. P. plaatst zich op het standpunt van den klassenstrijd. Hetgeen echter niet zeggen wil dat de sociaal-democraten reeds alle gevoel voor klassenonderscheiding en standsverschil hebben afgelegd. De directie van Het Volk organiseert reisjes naar de Brusselsche tentoonstel ling. En nu zegt een inzender dat „diegenen die zich (geldelijk) wat meer kunnen veroorloven, behoefte zullen ge voelen aan reisgezelschap waarvan men geestelijk niet al te ver verwijderd is" Hetgeen zeggen wileen sociaal- demoeraat die 2e klas kan reizen, gaat liever niet met geestverwanten van de 3e klas naar de Tentoonstelling. Natuurlijk is er veel voor te zeggen dat niet in den trein, maar op het terrein de soc. dem. technici niet bij voorkeur wandelen met soc. dem. sla gersknechts en kolendvagers. Er is nu eenmaal „geestelijk verschil". Maar is dat nu sociaal democra tisch? Rijmt zich dat met den strijd tegen de bourgeois-taktiek en voor het „allen als broeders een" De stemming voor drie leden dei- gedeputeerde staten van Friesland had 't volgende verloop. Bij herstemming Bin- Derts (oud-lib.) 17, Nauta (a.) 22 blanco 8. Blijkbaar zegt Het Volk is door v. d. Zwaag op Binnerts gestemd. In de vacature v. d. Zwaag, v. d. Zwaag 18, Besuijen (s. d.) 7 blanco 22. In de vacature OkmaOkma (c. h.) 23, Hane- ma (1.) 16blanco 8. Blijkbaar heeft v. d. Zwaag op Okma gestemd. De vrijzinnigen hadden elke samen werking inzake de verkiezing van gede puteerden en een lid der Eerste Kamer met de sociaal-democraten afgewezen. Dientengevolge heeft dan ook reeds een der vrijzinnigen S. Brandsma zich aan het vrijzinnig partijverband onttrok ken. Het Handelsblad meldt „Blijkbaar zat de heer Besuijen er ach ter, die het maar niet verkroppen kon, dat twee jaar geleden niet hij, maar de heer Yan der Zwaag, door de samenwerking van de toen nog 22 liberalen met de sociaal-democraten, tot lid van de Gede puteerde Staten, werd gekozen. Het College van Gedep. Staten bestaat nu uit 2 antirev., 1 chr. hist., 2 liberalen en 1 socialist. Als de stemmen der 6 staken,zal de voorzitter, de heer Van Harinxma thoe Slooten, dus een beslissende stem heb ben. Deze is wel niet clericaal, maar ook niet wat men onder liberaal verstaat. Hij is, gelijk men zal weten, mede-oprichter van de een paar jaar geleden gestichte Nationaal-Histc rische partij. Met het rijk der liberalen in het provinciaal bestuur van Friesland is het voor de eerstvol gende drie jaren uit". En wij mogen hier wel bij voegen dat is verdiend. Ouderen van dagen onder ons herinne ren zich nog wel den schoolstrijd in dat deel van ons vaderland. De beruchte leege openbare scholen (o. a. te Wons en Schraard) waar de gedeputeerden toch maar 't personeel handhaafden,zoodat ten slotte een koninklijk besluit hen dringen moest hun eigen woorden op te eten. En dan de niet mider berispelijke districts- verknipping tengevolge waarvan het in zijn minderheid liberale Friesland iri de Tweede Kamer geheel door liberalen werd vertegenwoordigd met name de overwe gende rechtsche districten Dokkum en Sneek door vijf. Zoo ooit een ongerechtigd bestaan van jaren zich gewroke n heeft, dan is 't nu dat der Friesche liberalen. De bouwvakstaking te Amsterdam is mislukt na een dertienweekschen strijd en gelijk het meer gaat, de verliezende partij der bouwvakwerklieden zoekt de oorzaak der nederlaag heelemaal buiten zichzelf. De soc.-democrateD, die van den beginne de staking hebben weerstaan, krijgen nu de schuld en dit wordt hun in openbare vergaderingen door verbitterde „vrijen" of anarchisten toegebruld. Reeds hadden een paar van die vergade ringen plaats, waarin voor- en tegenstan ders dezer staking tegen elkander in na- pleiten over de misslagen voor en in dien verloren strijd begaan. Heftige tooneelen speelden zich daarbij af tusschen de soc. democraten en hun naaste geestverwanten van 1903. Van een vergadering eergisteren te Amsterdam gehouden ter voortzetting van den in een vorige vergadering wegens het late uur afgebroken debat geeft Hei Hand. een verslag dat de verhoudingen teekent. Het volgende drukken wij er uit over Reeds lang vóór den aanvang der ver gadering was de zaal tokvol en de verga derden kortten zich den tijd door tegen zich op te zingen en te fluiten. Om half negen wil de heer Pothuis (soc.dem) die de bijeenkomst presideert,de vergadering openen. Iemand uit de bijeenkomst deelt mede, dat de heer Kolthek er nog niet ismaar hij heeft met Ifem getelephoneerd en hij is onderweg. De heer Pothuis zegt daarop dat de meest ruime gelegenheid is gegeven tot debat (protesten) en tot schaamte van de schreeuwers en joelers wil hij mededee- deelen, dat het bestuur besloten heeft om nog een kwartier te wachten. Een stemLaat Ordel nu zeggen wat hij te zeggen heeft. De heer Pothuis zal den heer Ordel het woord geven, mits hij uitscheidt, zoodra de heer Kolthek verschijnt. (De heer Kolthek (vrij soc.) verschijnt nu ter vergadering, daverend toegejuicht.) De heer Pothuis vervolgt zijn toespraak bijna niet verstaanbaar. De heer Ordel, die voor den lessenaar staat, wil het woord nemen, doch de heer Pothuis gaat naar hem toe, evenals de heer Kolthek, en in een korte samenspreking keert de heer Pothuis voor den voorzitterszetel terug en roept„hij krijgt het woord niet De heer Pothuis wil voortgaan, doch rumoer maakt zijn woorden onverstaan baar. De heer Kolthek wenkt de vergadering toe en oogenblikgelijk is het stil. De heer Pothuis zegt nu dat het in het vervolg zoo moet gaan, dat elke groep ar beiders, hoe ook vereenigd, op eigen bee- nen moet leeren staan. Hij wekt de leden van de moderne vakorganisatie op om zooveel mogelijk steun in te zamelen voor Enschede. (Geroep: „Er zijn er niet veel hieren „Er zitten hier nog'zooveel slachtoffers!") Den heer Kolthek verzoekt hij om zoo kort mogelijk te spreken. (Ge roep „Geef hem maar tien minuten Kan hij niet kort zyn, dan moet het maar langer. Pe tegenstanders hebben vier uur het woord gevoerd; onze sprekers bij el kaar maar l'/2 uur, zegt spi>. en als er één uit de vergadering weer wat schreeuwt, roept hij uit„Hou nou toch je mond, ke rel!", waarop de man, die schreeuwde, terugroept: „Jij bent een kerel Na nog meerdere interrupties zwijgt deze voorzitter en krijgt Kolthek het woord. Als deze eindelijk over „verraders" gaat spreken dreigt Pothuis hem het woord te zullen ontnemen. (Gejouw). De heer KolthekLaat u niet intimi- deeren door Pothuis. Pothuis zal mij het woord niet ontnemen, want dat durft hij niet. Ik zal voortgaan. De heer PothuisAls gij hij het onder werp blijft De heer Kolthek voortgaande, bestrijdt uitvoerig den heer Wollring. Als hij beschuldigingen uitspreekt, die blijkbaar verzonnen zijn, schreeuwt men in de zaal: „Bah"!; en aan de bestuurs tafel „Je liegt". Na nog meerdere onder tumult gezegde woorden eindigt deze spreker zijn dave rend toegejuichte rede en wordt de rumoe rige vergadering verdaagd. Wat verstaan deze vrijheidshelden toch slecht de vrijheid Wat zal het er toch droevig uitzien in den zoo hoog geroem- den sociaal-democratischen toekomst staat De consekwentie. In de Spaansche Kamer van Afgevaar digden zetelt een socialistIglesias. Deze heeft gisteren in een rede in de Kamer ge zegd dat ee socialistische partij met de republikeinische partij had saam gedaan om Maura, den conservatieven minister uit het laatstvorige kabinet ten val te brengen, en te zorgen dat hij nimmer meer aan het roer kwam. Zulks uit wraak voor Mefilla en den Ferrer-„moord". Ja zelfs zoo voegde deze socialist er aan toe het komt mij wettig voor, voor 't geval Maura weer aan 't roer mocht ko men, hem dood te schieten. „Een per soonlijke aanslag liever dan, hem weer terug te laten keeren". De Kamer heeft tegen deze gruwbre woorden geprotesteerdde liberale minis ter Canaveegs heeft met strenge wetstoe passing gedreigd de eveneens liberale voorzitter der Kamer heeft gezegt dat de woorden van Iglesias niet in het protocol der Handelingen van de Kamer zullen worden opgenomen. Alles goed en wel. Maar het hooge woord is er nu uit. Van Spanje begint de ontsluiering van de sociaal democratische beginselen. Het is consekwentiemand wiens openbaar optreden ingaat tegen het lands belang flan isbelang natuurlijk naar de opvatting der sociaal-democraten) dien moet dit belet worden, dat is, (ook weer volgen der sociaal-democraten opvatting) wettigen tot dit wettige beletten behoort (natuurlijk in het uiterste gevalhen te vermoorden. Voor dit laatste zorgen natuurlijk wel de (misleide) volgelingende leiders, de Kamerleden, de philosophen blijven bij dergelijke aanslagen buiten schot. 't Is in Nederland ook wel gezien, in den tijd toen Oomela Nieuwenhuis nog socia list was, de aanvaller van den inspecteur Stork en de moordenaar (Ockeloen) van den politieagent v. d. Berg gingen de kast indoch de aanstokers van den moord- j aanslae en den moord bleven in hunne villa's. _V *Van de Brusselsche Tentoonstelling. j Omtrent 't bezoek van den Koning en de Koningin van België aan het Neder- landsche Paviljoen schrijft men onder meer aan Het Handelsbladt Kwart voor vijf kwam het koninklijk paar aan. De ministers, de gezant, de. commissaritsen enz., gaan de vorsten te gemoet, de onivangst is zeer hartelijk. De Koning drukt cordiaal de hand der offici- ëele aanwezigen, en terwijl het volk, in tweetalig enthousiasme, nog roept Vive le RoiLeve de KoningLeve de Ko ningin - vangt dadelijk het bezoek aan. De heeren Tutein Nolthenius en Le Grand, voorzitter en vice-voorzitter der Afdeeling van Kunstnijverheid, worden voorgesteld. Hun valt de eer te beurt om langs de belangrijke sectie van toegepas te kunsten de vorstelijke bezoekers te begeleiden. De Koning heeft vluchtig de stands der ceramiek bezocht. Pij apprecieerde zeer de Hollandsche potterij, als Brou wers, de Distel, Amstelhoek, Rembrandt, en voor een enkel potje eischte hij de be langstelling der Koningin. De mandjes van Ellis trokken zeer zijne aandacht, én dan trad hij, met zijn gansche gevolg, de simpele kamer van Penaat binnen. Het is hem niet ontsnapt dat hier eenvoud en pure kunstsmaak vermengd waren tot een vriendelijk, gezellig geheel. Ook de dameskamer van Jac. van den Bosch vond hij aardig. Hij zei bij 't heengaan „Comme c'est bien Hollandais, tout ceci De bibliotheek van Berlage trof hem minder, terwijl ze in de oogen der Konin gin zeer verdienstelijk bleek te zijn. Hij bewonderde de rijke wandledere van Mensing, en begeleidde verder de vorstin, die zich dadelijk en zeer spontaan aan het werk van mevr. Van Schoonhoven, Van den Burgh, van Oudendijk, deGraaff, IJmker, Reesma, e. a. ging interesseeren. De Koningin, onder den breedgeranden zwarten hoed, buigt zich over alle voor werpen. Nogt stijgt de belangstelling van vorst en vorstin wanneer ze de mauve eetzaal van Le Grand binnengaan. Zij blijven hier lang. Zij gaan om de tafel, willen alles nauwkeurig zien en verbazen zicb over het schoorsteenstuk en de fries uitge voerd door de Haarlemsche School van Kunstijverheid. De Koning drukt de hand van M. Le Grand en wenscht hem geluk. De indruk dien hij heeft opgedaan ver mindert niet bij 't zicht der oud-Engel- sche eetkamer der gebroeders Jansen. De heer Regout presenteert de heeren Jansen die een kort onderhoud met den Koning hebben. De Koning neemt zelf op de tafel een reclamekaartje der firma en volgt de Koningin in verdere afdeelingen. De pharmacopeische produkten zijn niet van aard om door de Majesteiten ge detailleerd te worden, maar bij de magni - fleke sigaren van Earners blijven zij even stil staan, waarna de Koningin de sectie van den vrouwenhandenarbeid binnen loopt. Zij wil over alles ingelicht worden. De Koning blijft bij 't zicht van een prachtig paar olifantstanden schielijk staan. Hij vraagt „Vous avez de l'ivoire aussi dans vos Colonies Hij gaat nu de trap af naar de afdeeling der juweliers. Een kruis met kandelaars door Jan Brom wekt zijne belangstelling en hij meent, zoo zegt hij, in de bewer king ervan een kunstige toepassing van oude op nieuwe stijitranten te zien. De zilverwerken van Voet en die van Begeer bewondert hij eveneens, en met de Ko ningin blijft hij dan een tijdlang bij de vitrien der firma H oeting staan. Men verlaat thans de eerste verdieping voor goed om de Koloniale Afdeeling in te gaan. De heer Regout stelt aan de vorsten den heer van Deventer voor, voorzitter dezer sectie, en den heer Cuypers, den ge lukkigen architect en jongen ridder. Ook de Djaksa van Soemadang wordt door Al- bert I ontmoet, en eigenaardig is de pre sentatie. De jonge Koning, groot als een reus, buigt zich verwonderd over den ge- knielden Indischen prins, die, zedig en bescheiden, het hoofd neigt en zijne saam- gevouwen hadden eerbiedig op de lippen brengt, sprakeloos. De Koning ook zwijgt even. Een wereld, een eeuwenverleden ligt, als een donkere gaping, tusschen bei den, en, in één blik meet men het wijde verschil van twee oude'en wijde bescha vingen. De Koning bloost, iets onthutst en dan herkomt over hem die bloodheid, die zoete schuchterheid, welke hem zoo jeugdig-liefelijk staat. Op het kalme,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1