NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND isT Boter, ieM No. 237. 1910. Zaterdag 9 Juli 24e jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Fantasie-Werkelijkheid. ■urg. ens, op et VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. DE JÖMGE-VER WEST, te Goes Snippers uit de oude doos. F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN rant te cerke. a p e 11 e. ilfvaars, 1HIERE, n Berg- a. s. bjj G. Wol- RG. -*, 6,30* o.iio,- em., gelk reder cm rekkende 6,30*, 0, 10,-, enz., elk Wtder om rekkende iZondags gereden. 3,- 3,~ 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS» l rijs per drie maanden franco p. p. 1,2& I nkele nummers0$2e. UITGAVE DER FIRMA EN V AN Met veerkrachtigen tred en opgeheven hoofd, een glans van vergenoegdheid over het gelaat, spoedde de socialistische agita tor zich naar zijn woning. Zoo pas had hij een vergadering toegesproken echt propagandistisch. En wat was de stem ming er goed. Hoe juichte men hem toe heerlijke oogenblikken kun jetoch hebben in zulke volksvergaderingen. Daar was en bij die gedachte schoot hij haast in een lach daar was nog zoo'n lastige Tribu- nist, die zijn onzin aan de markt wou brengen. De stakkerd men liet hem niet eens aan 't woord. De brave kerels zongen, dat het daverde, een mooi lied over de vrijheid. Nu erg passend was het niet. Je moet eigenlijk het vrije woord gunnen, want je vraagt het immers ook. Maar wat deed die stomme eend daar ook op te treden Wie kon al dien onzin met een kalm gemoed aanhooren 't Gaat toch maar goed zoo. Een socia list moet zijn volkje kennen. Wij leven'in Nederland, en daar houdt men niet van al die marxistische fratsen. De menschen worden er bang van. Ook een revolutionair vangt meer vliegen met honig dan met azijn. Propaganda natuurlijk. Af en toe eens schetteren over het mooie van het socialisme en over den klassenstrijd en die heerlijke toekomst 'tkan geen kwaad. Maar veel meer waard is, dat je „organisatorisch" het zaakje in orde hebt. Langzaam aan, dan breekt het lijntje niet. Ee Nederlander is kalm, gemoedelijk, bedaard, godsdienstig. Dus moet een menseh zich een weinig daarnaar schikken. Overal je netten uit zetten. Overal trachten tusschen te drin gen. Overal zorgen, dat je menschen 't roer in handen krijgen, als 't kan zelfs in de kerk. Liefst zoo, dat men er eerst niets van merkt. Zoo gaat ons beginsel er in. Zoo maak je de maatschappij klaar voor de overwinning van het proletariaat. Daar win je Kamerzetels mee. Kan een mensch er van socialistische stemmen alleen komen Laat naar je kijken 380 FJKUILLETON. noon SCALDIS. OvezandeDriewegen. IH. Alzoo zijn wij het dorpje, met zijn net voorkomen, binnengestapt, en zien dat het midden in 't land ligt en geen ge meenschap met de zee heeftlandbouw en veeteelt is ook hiér de grootste bron van welvaart. Wijl er voor ons op het dorp niets bijzonders is op te merken, gaan wij maar direct het kerkje bezoeken. Wij hebben reeds gehoord dat, door de zorg van de gebroeders Frederik en Emmerij van Watervliet het gebouw kon opgetrokken worden. Zij zonderden in 1677 een stuk grond voor den bouw af, voorzagen grootendeels in de bouwkos ten, en klopten ook voor verdere hulp aan bij de Staten van Zeeland, die bij resol. van 26 Jan. 1678, eene subsidie verleonden van 600 gulden. Het stichtingsjaar wordt ons, zooals wij zien, ook vermeld, met een latjjnsch opschrift, op den steeD, geplaatst in den muur boven de kerkdeur. Toen het torentje, op het gebouw staande, reeds meer dan 30 jaren, door de burgerl. gemeente onderhouden was, en in 1816 weder dringend herstelling vereischte, is het in dat jaar, door de kerk, aan de gemeente overgedragen, behoudens het gebruik der klok voor het aankondigen der godsdienstoefenin gen. Gaan wij de kerk binnen, dan zien wij er niets wat onze aandacht trekt. Waren wij vóór 1857 hier geweest, en En die domme liberalenze snap pen er niets van, waar 'theen gaat. Allee» die anti-revolutionairen, die Chris- telijken Maar het uur van wraak breekt straks aan. Hij heeft zijn woning bereik':. Fluks de huissleutel voor den dag gehaald en dan eens zien, wat er is „Meneer, daar zit al een poos een meneer op u te wachten" zoo klinkt de stem van het dienstmeisje. Bezoek f Wie Op het hooren van den naam komt er een ontevreden trek op het gelaat. Weer zoo'n dwarsdrijver, zoo'n marxist. Nu, er is niets aan te doen. D'r maar op af. Hij zal wel weer heel wat hebben Goeden avond amice, zoo roept hij bin nentredend den wachtenden bezoeker toe. Goeden avond, klinkt het wat stroef terug. Spoedig zijn ze in druk gesprek, want het was wel waarde marxist had heel wat. „Hoe is 'tnu mogelijk" barstte einde lijk de leider uit, „dat je nu nooit eens niet mee genieten kunt van den heerlij ken groei onzer beginselen. Man, zie je nu niet, hoe mooi alles gaatf We gaan met reuzenschreden vooruit." „Reuzenschreden", spotte de ander. „Ja, daar merkje wat van „Maar vriend, dat moet ook niet te zeer gemerkt wordenrepliceerde de leider, op ieder woord den klem leggend. „Wij moeten in dit kleine jand voorzichtig werken. Meen je, dat het met al die dave rende woorden te halen valt? Maar zie eens goed toe. Daar heb je de openbare school. Is onze leus absolute neutraliteitniet prach tig Staan onze mannen niet in de orga nisatie voor op de bres Heb je de mooie redevoering van Ossendorp dan niet ge lezen 't Haat immers prachtig. Absoluut neutraalkeurige vinding. Je spreekt niet over Oranje, je zingt niet met de kinderen nationale liederen Je houdt anti-monarchale samenkomsten als 't moet buiten de school natuurlijk. hadden wij den blik naar boven gewend, dan zou ons oog gevallen zijn op het kerkdakdoch in genoemd jaar werd het plafond aangebracht. En toch, slaan wij nü het oog naar boven, dan missen we hier ieto, in tegen stelling met vele plattelandskerken die wij op onze tochten een bezoek brachten er ontbreekt n.m. een orgel. Het is in onze dagen een eisch des tijds, dat de stichting van het kerkgezang door plech tig orgelspel verhoogd wordt. En te meer vinden wij dit gemis hier, jammer, om reden, worden wij goed ingelicht, de kerkfondsen het wel toelaten een zoo danig instrument aan te schaffen. Wij vinden ais eigendom der gemeente, ten gebruike bij het H. Avondmaal, twee stuks mooie zilveren bekersblijkens het opschrift zijn deze geschonken door ds. Johs. Dambrinus en „zijn gemaakt in 1666", zoo staat er, „ten overstaan van de kerkmeesters Hendrik Schele en Corns. JBouwense". Nadat de Hervorming in Z. Beveland vasten voet had gekregen, werden er te Ovezande en Drieivegen aanvankelijk nog niet veel „nieuwe leer"-gezinden gevon den. Van lieverlede groeide evenwel, op beide plaatsen hun aantal aan, en wer den deze, van tijd tot tijd, door predi kanten van elders bediend. Met belulp der classis, kon men er eindelijk toe overgaan kerkenraden te benoemen, die al spoedig verzochten om geregeld met het Woord Gods bediend te mogen worden. Wijl echter het leden tal, in beide gemeenten, nog lang zeer klein bleef, maakten de Staten van Zee land bezwaar, om voor iedere plaats een dienaar te bezoldigen, 't Gevolg er van was, dat deze, in overleg met de classis, van 1—5 regels 40 cent, Iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 "ent e O, daar komt zoo'n goede geest in 't on derwij zerscorps. Het onderwijs is neutraalmaar on- dertusschen zullen wij de vruchten pluk ken. Een geslacht, dat zoo opgevoed wordt, is meteen „iijp voor de sociaal democratie. En hoe zegevierend klonk zijn stem de liberalen merken het niet, want zij moeten de neutraliteit immers aanvaar den »Ik weet nu werkel jk niet, amice, hoe je zoo dwaas optimistisch wezen kunt viel de ander op sarrend drogen toon hem in de rede. „Absolute neutraliteit Ossendorp 't is je wat moois Maar is in de Tweede Kamer niet duide lijk onze methode uiteengezet door de anti-revolutionairen En wat zeggen de liberalen daartegen Niets. Zij juichen minister Heemskerk toe bij zijn reactio naire zinnetjes. Pas heeft Ossendorp ge sproken, of een paar onderdanige onder wijzers protesteeren. De liberalen kijken al vriendelijker naar de bijzondeie school. Men heeft ons al lang in de gaten. En de openbare school gaat achteruitNeen, de reactie ziet het heel goed". „Nou goed, maar er is toch meer. Zelfs in 't leger komt een andere geest. Heeft de onderofficiers-vereeniging „Ons be lang» niet netjes dat geld van de «Voor zorg" binnen gehaald En lees dan toch eens wat zoo'n lid van „Ons belang* schrijft „Met geld ben je een piet. Pan kan de vereen, tegen een stootje. Als de mi nister iets onaangenaams zegt, raakt het onze koude kleeren niet!" Komt daar geen kostelijke toon in het leger Onze propaganda wintHet leger zal de ma rine straks volgen. En die armelijke Christelijke) vereenigingen moeten de pap koelen „Ach", zuchtte de ander weer, „wat geeft ons dat nu. Een Duymaer van Twist verklapt het heele zaakje. En de regeering is reactio nair genoeg om zoo'n vereeniging klein te houden. Ik zie nog niets van onze besloten, dat Ovezande en Driewegen voortaan ééne kerkelijke gemeente zou den uitmaken. Na dit besluit begon men al spoedig pogingen aan te wenden een vasten leeraar in de combinatie te be roepen. Met gunstig gevolg slaagde men daarin, door de keuze te vestigen op LIEVEN COENE, toen in dienst te Vreemdijke (thans Hoek). Wij hebben dezen dienaar, te Hoek zijnde, reeds ontmoet en .behoeven dus niets meer over hem op te slaan, dan alleen dat hij alhier in de combinatie beves tigd werd in Dec. .1582 en dat hij hier, tot aan zijn dood, in 1592 of '93 werk zaam bleef. Velen meenen dat Driewegen steeds met Ovezande is gecombineerd geweest dit is echter niet zoo. Driewegen is, zelf standig nog door één pred. bediend, n.m. door den schenker van genoemde Avondm bekers, ds. Johs. Dambrinus. Door de zwakheid van den dertienden leeraar ds Wilhs. van Heijst,werd ds Dam brinus, als prop. hij de Cl. van Z.-Beveland, voor den dienst te Driéwegen alleen beroe pen, volgens authorisatie van Gecomm. Raden van Zeeland van 28 Aug. 1662. Na 't overlijden van ds v. Heijst,werd nu verzocht, dat hij ook weder Ovezande mocht bedienen, en werd hij nu, na ver kregen toestemming, ook aldaar b troepen den 30 Aug. 1672 De 200 gld. voor de pre dikantsplaats te Driewegen uitgetrokken, werden nu door de Staten weder inge houden. Alzoo werd de combinatie weder op den ouden voet hersteld, onder bepaling even wel, dat ds Dambrinus zijne woonplaats te Driewegen zou blijven behouden en dat die vestiging vervolgens beurtelings in K3TSa5JT®EKKISBSBÏiS3ffiE3IÜSÏ winst. Is het klassegevoel gesterkt? Is de klassestrijd bevorderd? Is er enthou siasme voor 't algemeen kiesrecht „Ja" luidde het driftige antwoord „altijd kom je weer met die oude ver wijten. Maar laat ik dan eens wijzen op onze organisatie van spoorweg-ambtena ren. Met hoeveel slim overleg heeft Oude geest de groepsvertegenwoordiging niet om hals gebracht. Op regeeringskosten zullen onze mannen straks propaganda maken. Men kan het in die kringen hoo ren groeien. En wat zulk een organisatie niet kan, je weet het van 1903 „Wat maal ik" klonk weer 't onte vreden antwoord „om die slimmighe den van Oudegeest. Een Van Vliet heeft de Kamer en het land ingelicht. Meen je dat onze vijanden niet waken Met slimmigheden haal je niets uit. Wij moeten krachtig pleiten voor onze begin selen „Maar zie je dan niet de vakbewe ging „Zeker wel, maar waar is de revolu tionaire aandrift Daar merk ik niet veel van". „Och man, je zou met je hard roepen heel onze zaak bederven. De vakbewe ging moet ook de Christelijke arbeiders hebben. Zonder die komen we nooit klaar. En meen je nu werkelijk dat je die krijgt, als je zoo hard schreeuwt over revolutie en klassenstrijd en Marxistische dogma's „Ja" klonk het nu nijdig „ik be grijp wel dat je die Marxistische dogma's niet hoog aanslaat Een vuistslag op de tafel deed den spre- kei verschrikt opzien „Nou", vervolgde hij, „word niet driftig, we kennen elkaar immers. Ik bedoel, dat jeer anders over denkt dan ik. Maar ik blijf er bij, dat het proletariaat zoo nooit wakker wordt en nooit revolutionair bewust". „Ondankbaar wezen" schreeuwde de leider, - „ondankbaar wezen. Heb je dan niet gezien hoe mooi wij de Kuyper-zaak hebben opgezet? Is dat niet prachtig ge gaan Zelfs de liberalen liepen met ons beide gemeenten zou plaats hebben. Deze bepaling wordt thans niet meer gehouden en wanneer zulks geëindigd is blijkt ons nietmaar zeker is, dat ds Wilhs. Loker- mans, die van 1764 tot '69 hier werkzaam was, toen nog, volgens de geregelde beurt, zijn domicilie te Driewegen had. Ook de noodlottig omgekomen ds van de Velde wij hoorden het reeds moest den 11 Mei 1687 in de pastorie te Driewegen, door moordenaarshanden, zijn dood vinden. Tot op onze dagen werd de bediening der beide gemeenten waargenomen door drie en veertig predikanten. Van een paar hunner willen wij nog iets uit hun leven nagaan, en wel eerst uit dat van TOBIAS DAMMANN. Uit diens levensloop zullen wij dan met een hooren hoe treurig het in den beginne na de Reformatie met de organisatie van sommige plattelandsgemeenten nog stond en hoeveel invloed de gemeenten op den gang der kerkl. zaken konden uitoefenen, geheel anders dan bij het beroepingsweik in onzen tijd. Ds Dammann dan, was geboortig van Gent en werd als prop. den 8 Febr 1593 tot pred. te Oud- Vosmeer beroepen en 4 April d. a. v. bevestigd Reeds het volgende jaar, 10 Mei, kwam er in de 01. van Tholen c. a. een schrijven in van die van Z.-Beveland, met verzoek tot ontslag van ds Dammann, als zijnde 18 April te voren beroepen te Ovezande c.a. op welk verzoek afwijzend werd beschikt, wijl Oud fosmeer zijn dienaar nog wensch- te te houden. Dit teleurstellende antwoord was gansch niet naar den zin der Ovezan- denaars, waarom deze, in overleg met die van Driewegen, besloten afgevaardigden naar de Classisvergadering te zenden, ten einde nader op het ontslag van ds Dam- mee. Wij hebben ons aan het hoofd van de linkerzijde weten te plaatsen. Wij be- heerschen „Wacht eens even, vriend,'t was juist over de Kuyper-zaak, dat ik je spreken wilde. Dat loopt nu juist heelemaal mis. Er is mooi gesproken, daar niet van. Maar wat geeft ons dit? Wat geeft ons dit zaakje voor onze propaganda, voor de ware doorwerking onzer beginselen „Nu wordt het wel fraai", viel hem driftig de leider in de rede. ,,'t Is waar lijk, of je blind bent. Manvoel je dan heelemaal niet, wat het voor ons waard is als Kuyper valt Kuyper, de grootste kracht der antirevolutionaire partij, onze lastigste tegenpartij Kuyper, de sterke steun der bourgeoisiedie ons altijd in den weg staat. Die ons steeds doorzietKuyper moet vallen riep hij uit, en zijn oogen schitterden van wraakzucht. „Nou goed" sarde de ander, „maar wat win je daar mee. 't Zaakje is hee lemaal verkeerd aangepakt. Je moest het bederf aantoonen van de burgerlijke maatschappij. En zie, je maakt er een persoonlijk zaakje van „Maar hoor nu eens" antwoordde de leider, zich mee moeite er toe dwin gend om kalm te blijven. „Kuyperdie heeft de Chr. arbeiders, dat weet je. En nu gaan wij trachten om hem er uit te krijgen. De Chr. arbeiders keeren zich van hem af. En vallen ons toe „Onnoozele hals", riep de ander uit. „Door den aanval op Kuyper draait juist heel de politiek weer om hem. De eisch van algemeen kiesrecht raakte op den achtergrond. En de Christelijke arbei ders, diep beleedigd, omdat hun leider zoo hard aangepakt wordt, scharen zich dichter om hem heen dan ooit. Zelfs de liberalen, mijn vriend de liberalen beginnen je truc te doorzien. En geloof je nu waarlijk en hier daalde zijn stem haast tot een zacht fluisteren dat je Kuyper klein krijgt?" Daar vloog de leider van zijn stoel op. Het was hem aan te zien hij trilde van woede. mann aan te dringen. Dit had plaats '.9 October 1594, bij welke gelegenheid ds Dammann verklaarde het beroep te willen aanvaarden. Op de vraag wat hem daartoe bewoog, gaf hij ten antwoord„dat de aanwas dei- gemeente te OudVosmeer zeer gering, en dat er weinig uitzicht op beterschap was". De bij hem zijnde ouderling zijner ge meente gaf echter te kennen „dat de gemeente ook nu zijn vertrek niet toestond en dat het onstichtelijk zou zijn, wanneer de dienaar, die zich aan haar verbonden had, eene gemeente al zoo spoedig verliet, waar zoowel de magistraat als de kerken raad op zijn verblijf gesteld waren." 't Ge volg er van was, dat hij te Oud- Vosmeer bleef. Men verloor hem echter te Ovezande niet uit 't oog, want na t vertrek van ds Johs. Dambrinus naar Kapelle,werd hij opnieuw hier ter plaatse begeerd en 13 Febr 1596 beroepen. Den 30 April d.a.v. verschenen ni in de Cl. van Tholen, twee gedeputeer den uit die Man Z.-Beveland, met ver nieuwden aandrang d& Dammann los te laten. Dezen verklaarde toen „dat hij zelt zeer begeerde deze roeping op te volgen, als zich beklagende over zijne gemeente, waar jl. Zondag slechts achttien personen tot het H. Avondmaal waren opgekomen, en het hem nog niet eens gelukt was een volledigen kerkenraad tot stand- te brengen". De classis, eerst volhardende in haar besluit hem niet te ontslaan, stond 22 Mei eindelijk toe, dat hij kon vertrekken, mits „zullende blijven totdat OudVosmeer van een anderen dienaar voorzien is". Het verdere verloop van dit zaakje, want 't was hiermede nog niet uit, hopen we een volgenden keer te vernemen. (Slot volgt.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1