Land-, Tuinbouw enz. üerkstieuws Semeagde BefieMen der wijzers aanstelt, niet onbekend was, dat zij Christen-socialiste was, en men mitsdien toenmaals in deze omstandig heden geenerlei aanleiding vond om haar niet aan te stellen dat nu voorzeker een Bond, al geven de statuten daartoe geen aanleiding, toch in realiteit zóó kan optreden, dat het lidmaatschap en inzonderheid het beklee- den van een invloedrijke betrekking daarin, regenten het recht kan geven de onderwijzers, die een betrekking in dien Bond bekleeden te ontslaan, doch dat aan de commissie geen feiten zijn medegedeeld, hetwelk op den weg van regenten lag zoo zij zich daarop wilden beroepen, waaruit blijkt, dat de Bond van Christen-socialisten tot dusverre aldus zou zijn opgetreden dat onder deze omstandigheden het lidmaatschap van dien Bond al evenmin als het zijn van secretaresse van het boatuur een gegrond reden tot ontslag kan opleveren. De comm. overwoog voorts dat eenige stukken in „Opwaarts" door Enka ge- teokend, en door Regenten in een Me morie tegen klaagster aangevoerd, door Regenten „met recht gewraakt mogen worden" als vormende zij een college, dat onder meer belast is met de bewa ring van orde en eendracht en de aan kweeking van liefde voor Koning en Vaderland", doch dat dit stuk is ge plaatst in „Opwaarts" dat 13 Mei 1.1. is verschenen dus op denzelfden dag waarop het besluit waarover men reeds meer deren tijd doende was geweest, is ge nomen. Andere opmerkingen in dit or gaan door Enka geschreven acht de commissie als gericht tegen het Neder- landsche Koningschap zeer ongepast, en h. i. hebben Regenten van een school, waar juist de liefde tot de Koningin bij de jeugd moet worden aangekweekt, recht een onderwijzer te ontslaan, die het oirbaar acht dergelijke uitingen te publiceeren. Zij overweegtdat daardoor de grond wettige viyheid van den onderwijzer niet wordt geschonden, daar, al mag een Nederlander volgens onze Grond wet alles publiceeren waarvan de publi catie niet strafbaar is, van den onder wijzer aan eene school soms met recht kan gevorderd worden, dat hij niet van al zijn grondwettige rechten gebruik zal maken dat echter ook die publicatie geen reden van ontslag heeft kunnen geven, zijnde uit niets gebleken dat het juist de publicatie dezer stukken is geweest die tot het ontslag heeft doen besluiten. Dat aan klaagster zou zijn verboden openlijk als Christen socialiste op te tre den zoolang zij aan de school arbeidde, blijkt uit de acte van aanstelling niet de rechtsgeldigheid eener overeenkomst in dien zin ontkent de commissie niet, doch de zich daarop beroepende partij zal het bestaan daarvan hebben te he- wyzen. Als niet geoorloofde handeling van klaagster zijn niet te beschouwende ongerustheid der ouders over haar on derwijs, noch de Rott. onderwijzerscir culaire van B. en W., noch de publicatie van de beginselverklaring van den Bond. De commissie meent dat mitsdien het gegeven ontslag niet kan worden ge handhaafd. Provinciale Staten van Zeeland. Zitting van Dinsdagavond ten 7'/2 uur. Voorzitter de heer Mr. H. J. Dijck- meester, Commissaris der Koningin. Tegenwoordig 41 leden en de griffier, afwezig met kennisgeving de heer Bolle. De voorzitter opent de Zomerzitting in naam der Koningin. Hij stelt aan de orde het onderzoek dei geloofsbrieven der ge- en herkozen leden de heeren J. H. Blum, mr A. A. de Veer Gz., S. Lou werse, G. v. d. Putte, H. J. E. Gerlach van St. Joosland, mr. A. J. F. Fokker, B. Giljam, Mr. D. v. d. Vliet. B. J. Tichel man, A. Hollestelle, VV. van Oeveren, C. P. Vogelaar, Mr. C. Lucasse, M. de Jonge Jzn., Mr. F. J. N. v. Dam, J. A. Neeteson, P. W. Maarleveld, E. B. Dumoleijn, A. Moerdijk, J. A van Rompu, H. A. van Dalsum en voor de vacature Moes, Mr. P. Dieleman, en benoemt tot leden der commissie \oor de districten Zierik- zee, Goes en Sluis de heeren van Tey- lingen, Merckens en IJsebaart, en voor de districten Middelburg, Vlissingen, Tholen en Buist de heeren Mulder, Eras mus en Hombach. Tijdens dit onderzoek wordt de zittingjgeschorst. Deze heropend zijn brengen de heeren v.'Teylingen en Hombach rapport uit strekkende tot toe lating van alle heeren. Conform wordt besloten. De voorzitter verzoekt den griffier de heeren binnen te leiden, waarop zy de bij de wet gevorderde eeden afleggen, Hierna zegt de voorz. het volgende Mijne Heeren I Mijn eerste woord bij den aanvang der Zomerzitting zij een woord van dankbare herinnering aan de voormalige leden die hier niet terug komen, door den dood werden weggenomen de heeren Moes, Moolenburgh en Loois, de heer Moes sinds 1884 lid der Staten, vond by zijn velen arbeid als landbouwer gelegenheid zijne Provincie te dienen en de plaats zijner inwoning als lid v. d. Raad, de heer Loois sedert 1898 lid der Staten, was nuttig werkzaam voor de stad zijner inwoning en de piovincie, de heer Moo lenburgh sedert 19°5 lid der Staten, bur gemeester van Zierikzee, voorzitter van de Maatschappij van Landbouw was op velerlei gebied nuttig werkzaam voor de provincie. Mr Hennequin stelde zich we gens ziekte niet meer verkiesbaar, hij was sedert 1879 lid der Staten en was een verdienstelijk lid, de heeren v. Waes- berghe, Elenbaas, Kakebeeke en den Bouwmeesfer zagen hun mandaat niet meer hernieuwd. Zij allen blijven in dankbare herinnering. Thans deelt de heer De Casembroot mee, dat Ged. Staten gebleken is,dat een stoom tram Hans weert—Vlake beter is dan een petroleummotortram. Dit wordt voor kennisgeving aangenomen. Achtereenvolgens worden de stukken op voorstel des voorzitters verzonden naar de afdeelingen. Bij punt 8b wijziging van het reglement op 't beheer der uitwatering door de sluis in de Piet vraagt de heer Lucasse dit punt aan te houden tot de najaarszitting omdat de betrokken polders niet in de gelegen heid zyn geweest hun oordeel er over uit te spreken. Spr doet dien ten gevolge een voorstel tot aanhouding. Namens Gedeput. Staten zegt de heer Fruijtier dat de uitwatering niet deugt en dat het hooren der polders alleen een for maliteit is, zij moeten niets betalen, doch willen de heeren uitstellen. Ged. Staten zullen het voorstel Lucasse overnemen. Conform dat voorstel wordt besloten. De voorzitter stelt nog voor om morgen ochtend (heden Woensdag) te 10 uur te vergaderen ter benoeming van leden van Ged. Staten en het lid der Staten bedoeld bij art 89 der Provinciale wet. Dit voorstel wordt aangenomen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Zitting van Woensdagmorgen 10 uur Tegenwoordig 40 leden. Afwezig de heeren Bolle en v. Teylingen met ken nisgeving. De Voorzitter opent de vergadering. De Griffier doet voorlezing der notulen der vorige vergadering, welke worden goedgekeurd. Aan de orde is thans de verkiezing van drie leden van Ged. Staten wegens periodieke aftreding der heeren J. B. Blum, J. A. van Rompu en M. de Jonge Jzn. en voor het lid der Staten bedoeld in art. 89 Prov. wet. De voorzitter benoemt tot leden van het Stembureau de heeren Lucasse, v. d. Putte, Hocke Hoogetoom, en Moer dijk. Herkozen wordt de heer van Rompu met 39 stemmen, 1 blanco. De heer van Rompu neemt de herbenoe ming aan. Op den heer M. de Jonge Jz. werden uitgebracht 26 stemmen. Op de heeren J. H. C. Heijse en v. Teylingen waren uitgebracht resp. 3 en 1 stem en 10 blanco, zoodat de heer de Jonge is her kozen. Deze neemt ook onder dankzeg ging de herbenoeming aan. Op den heer J. H. Blum werden uitgebracht 27 stemmen; op de heeren mr. P. Dieleman, J. H. C. Heijse en v. Teylingen waren resp. uitgebracht 2, 1 en 1 stem en 9 blanco. Ook deze neemt de herbenoeming aan. De Voorzitter wenscht de heeren geluk met hunne herbenoeming. Tot lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der Prov. wet, wordt gekozen de heer Mr. A. A. de Veer met 28 stemmen. Op de heeren J. H. C. Heijse, Hombach, Lucasse en Hammacher resp. 6,1,1 en 1 [stem en 4 blanco- De heer De Veer verklaart de herbenoe ming aan te nemen. Alsnu wordt de vergad iring gesplitst in afdeelingen. lste afdeelingde heeren Moerdijk, Maarleveld, Neeteson, Tichelman, Diele man, Louwerse, v. d. Putte, Merckens, Houterman, Ysebaart, v. Dam en Holle- stelle, en de heeren de Casembroot en v. Rompu als Leden van Gedeputeerde Staten. 2de afdeelingde heeren Dumoleijn, Fokker, v. Oeveren, Vogelaar, Mulder, Beijse, Lucasse, Hammacher, Erasmus, Hombach en v. Dalsum, met de heeren Fruijtier en Siegers als Leden van Gede puteerde Staten. 3de afdeeling de heeren de Veer, Gil jam, Gerlach v- St. Joosland, v. d. Vliet, Vorsterman v. Oyen, Wondergem, Spren- ger, Dekker, Noordijke, Hocke Hoogen boom en v. Voorthuijsen, benevens de heeren de Jonge en Blum als Leden van Gedeputeerde Staten. Hierna wordt de vergadering gesloten tot Dinsdag 12 Juni ten 10 uur. UIT BK PROVINCIE. De secretaris der C. V. A. voor Zuid- Beveland, de heer L. F. G. Kakebeeke, bericht ons, dat de Amerikaansche kruis bessenmeeldauw vanwege den Phytopa- thologischen Dienst is geconstateerd te Kruiningen op éen plaats (29 Juni j.l.) en te Baarland op éen plaats (4 Juli j.l.). (Joes. Hedenmorgen kwam een escorte militaire wielrijders uit Bergen op Zoom hier aaneen 70 man verpoosde zich in de Melksalon van don heer De Witte, en de officieren in de Korenbeurshet overige tiental had de wacht bij de aan rotten ge zette fietsen. Daarna werd de tocht onder stortregen naar Middelburg voortgezet. Middelburg. Dit het kanaal alhier is opgevischt het lijk van den 36 jarigen metselaar K., die sedert Zaterdag uit de echtelijke woning alhier vermist werd. De man laat tene vrouw met 5 kinderen achter. Vlissingen. Voortaan zal ejken Donder dag van 14 Juli tot 8 September des mor gens 11 uur een extra-trein van hier naar Middelburg vertrekken tot het vervoeren van de met de provinciale boot aankomen de reizigers uit Ostende. De passagiers kunnen des middags om 3,17 weder per extra trein van Middelburg naar hier ver trekken. Borssele. In de gehouden vergadering van de afdeeling van het Groene Kruis, waarin het voorloop;g bestuur aftrad, is een definitief benoemd. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren A. v. Overbee- ke, l F L v Hengel, C. Allaart, C. Melis, M. de Regt Nz, J. Corstanje Sr., J v d. Velde. Het salaris van den magazijn bode werd tot de Novembervergadering vastgesteld op f 10. Bij kon. besluit zijn benoemd tot voorzitter van het bestuur der Waterkee- ring van de calamiteuse Hoofdplaat en Thomaspolders T. L. de Meijer, te Hoofd plaat, tot r ijkgraaf van den Elisabeth- poldêr (Biervliet), A. Bliek, te Biervliet, tot dijkgraaf van het waterschap St. An- naland, A. Biercns, te St. Annaland, tot gezworene van het waterschap Oud Vossemeer, M. A. Douw, te Oud Vosse- meertot gezworene van het waterschap Sint-Maartensdijk, L L. Hage en N. J. Nelisse, beiden te Sint-Maartensdijk tot gezworene van het waterschap Waarde, J. J. Mol, te Waardein het bestuur van het waterschap Poortvliet, tot dij k- graaf J. van Gorsel, en tot gezworene N. A. Bruynzeel, beiden te Poortvliet Tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Nieu wen Havenpolder Th. ^(jffels, te IJzsn dyke; tot gezworene van den Schenge polder, J. J. van Weel te Wolfertsdijk; in het bestuur van den Karelpolder, tot Dijkgraaf J. P. Krijger en tot plaatsver vangend dijkgraaf J. A. Krijger, beiden te Krabben dij ketot dijkgraaf van den Nieuw Oldzende Polder,L. Nieuwenhuijse, te Kruiningen tot dijkgraaf van den Koudepolder M. de Jonge, te Hoektot gezworene van het waterschap Stave nisse, C. Steendijk, jr., te Stavenisse tot gezworene van het waterschap de Breede Watering Bewesten Yerseke, W. Dekker Pz., te Wemeldinge, C. Staal Jz., te Kattendijke, en O. Meijaard Jz., te 's Heer Abtskerke. Rilland-Bath. Benoemd tot halte-chef te Wezep dhr. J. Schreurs, arbeider telegrafist bij de s. s. alhier. G. Crt. De raad van Kortgeno besloot Maandag tot den aankoop van een per ceel grond ter grootte van 90 a., voor het bouwen van een doxterswoning. Tot propagandist van Zeeland is door een partijgenoot in Zeeland derS. D. AP. benoemd de heer G. F. Lind eier van Rotterdam. Hij zal zoo moge lijk met 1 Aug. in functie treden. M' C. Het Stsbl. bevat een Kon. besl. van den 22sten Juni tot wijziging van het Kon. besl. van 25 Juli 1908 (Stbls no. 274), waarbij aan de vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinni gen in Zeeland, gevestigd te Middelburg, vergunning is verleend op een terrein in de gemeenten Bergen op Zoom en Holsteren een gesticht voor krankzinni gen op te richten. Bij de onlangs gehouden Juni-keuringen van merries van vier tot acht jaar, zijn aanhoudingsbij dragen toegekend voorde volgende merries Emma van J. A. Stols, St. PhilipslandAnna Bigard van Iz. de Wilde Gz., St. Maartensdijk; Evavan P. Vogelaar, Anna JacobapolderSans Po- reillr le Gouy van P. Mol Mz., St. Philips land; Cere; van C. J. Kostense, Kruinin gen Emma van P. Dekker, Borssele Mina van C. J. van der Werff, Rilland- Bath Comtesse de Brabani van P. van Dijke, N. en St. JooslandMina van J. Peman Kakebeeke, Krabbendi keMeta van P. J. Lanoye, AardenburgCora van J. v. d. Meulen, SluisHardie van de Dobbelaere, IJzendijkeMine van P. B. de Backer, St. Kruis Draga van Th. Tho- maes, HoofdplaatFanny van C. Onge nae, BiervlietBles van A. de Dobbelaere, IJzendykeMorie d'Hor vai C. A. de Bruyckere, Breskens; Finette van A. de Dobbelaere, IJzendijke Floravan P. Stey- aert, Hontenisse Trine, Koningin Emma (Hombach), HulstIvonne van wed. Jos. Daelman, Westdorpe Bertha van P. Cort- vriendt, SluiskilBavctte van Ph. J. van Dixhoorn, AxelMarie van Ph. J. van Dixhoorn, AxelMiss Ella Ross van Ph. J. van Dixhoorn, AxelSouvenir van PM. J. van Dixhoorn, AxelBelle d' Eyne, Koningin Emmap. (Hombach) Hulst; Vos van P. Steyaert, HontenisseFlorine van Ph. J. van Dixhoorn, AxelRosa van Aug. de Milliano, Philippine. De aanhoudingsbij drage bedroeg f75 en een zilveren medaille. Verder werden toegekend aanhoudings- bijdragen van f60, benevens een zilve ren medaille voor de volgende driejarige merries: Emma van J. van Strien Jz., Anna Jacobapolder; Carmen van L. Koopman Cz., Zierikzee; Zus van W. Kooman, ZiérikzeeEmma van M. C. Steendijk, StavenisseKlara de Knocke van P. van Dyke, N. en St. JooslandIda, Fredericapolder (Kakebeeke), Goes Cula van L Mol, Driewegen Flora van J. van der Meulen, SluisStella van E. Deve- neijns, IJzendijkeElisa van P. J. Tal- loen, St. Kruis Mirache van P. J. Lanoye, AardenMurgReine van wed. Jos. Dael man, WestdorpeFanny van P. Steyaert, Hontenisse; Qriflamme du Eosteau van Gust. van Waes, WestdorpeFlora van B. C. Ysebaert, Axel. M. C. De aardappelcultuur in Nederland. De laatst verschenen „Verslagen en Mededeelingen van de Directie van den Landbouw" geeft een uitvoerige beschrij ving van de aardappelcultuur in ons land. Uit 'n staatje gevende de uitgestrektheid van de met aardappelen beteelde opper vlakte in 1908 blijkt dat in Zeeland ruim 11 pet van het land met aardappels bezet was namelijk 1 i duizend hectarein Zuid-Holland, Utrecht, Gelderland, Over- ijsel, Drente en Friesland resp. ruim 18, 19, 22, 26, 34 en 38 pet. En in heel Neder land 18 pet. of 160 duizend hectaren. Uit de bovenstaande cijfers blijkt, dat de beteekenis van de, aardappelcultuur voor de verschillende provincies zeer uit eenloopt en ten aanzien van de beteeke nis van die cultuur ir. de bedrijven van verschillende grootte kan worden opge merkt,dat de aardappel in het kleinbedrijf over het geheel een grooter rol speelt dan in het groote. Voor den arbeider, die land in gebruik heeft, is de aardappel het hoofdgewas, ook voor die arbeiders, die zooveel land in gebruik hebben, dat zij een deel der produkten kunnen verkoo- pen. In tal van streken van ons land wor den steeds meer groote bedrijven ge splitst en in kleine perceelen aan arbei ders ve.pacht, dat tot gevolg heeft dat de aardappelcultuur in die streken sterk uit gebreid wordt, zoo b. v. in de Betuwe, in Wer t-Noord-Brabant en op de Zuid-Hol- landscMe en Zeeuwsche eilanden. Vergeleken met de jaren 1871 tot 1880 zijn de opbrengsten over het ge- heele land in de jaren 19011908 ge stegen van 125 H.L. tot 206 H.L. per H.A., een vermeerdering van 81 H.L. of 65 pet. De geringste vermeerdering vertoonde de provincie Utrecht. Deze vermeerdering is het gevolg van de grootere zorg die algemeen aan de aardappelcultuur besteed wordt, zoowel wat de keuze der te verbouwen variëtei ten betreft, als ten opzichte der bemes ting en der overige cultuurmaatregelen. Ook de invloed der rij ksproelvelden is in deze zeer groot geweest. Het aantal verbouwde aardappelsoor ten is verbazend groot, doch in streken waar de cultuur van dit gewas op den voorgrond treedt, houdt men zich meest al aan slechts enkele soorten zoo in de Friesche kleistreek de Burger Munster- sche of Eigenheimer, in West-Friesland de Zeeuwsche Blauwen, op de Zuid-Hol- landsche en Zeeuwsche eilanden de blau wen en bontblauwen. Bij de doorlezing van de verschillende provinciale rapporten blijkt duidelijk dat lang niet overal evenveel zorg besteed wordt aan de verbetering van dit gewas. Het is bekend dat aardappelsoorten ach teruit gaan naarmate ze langer in cultuur zi,n. De vroeger zoo beroemde jammen zijn thans reeds geheel verdwenen. Een verklaring voor cit feit heeft men nog niet gevonden, doch men meent wel dat de voortdurende ongeslachtelijke voort planting hieraan debet is. Eet is daarom noodig om door voortdurende teeltkeuze den achteruitgang der variëten tegei te gaan en nieuwe variëteiten in het leven te roepen. De verbetering in het ras en het kweeken van nieuwe soorten uit zaad zijn de middelen daartoe, doch zij worden nog zeer weinig toegepast. In de provincies Groningen, Friesland en Noord-Holland presteert men in dit opzicht het meest en vooral bekend is het centraalproefveld in de veenkoloniën te Sappemeer onder lei ding van den heer Veenhuizen. In andere streken bepaalt men zich tot verwisse ling van pootgoed of tot invoering van nieuwe soorten. Het kweeken van nieuwe aardappel soorten is een moeilijk en ondankbaar werk en daarom hebben in de veenko loniën de belanghebbenden samengewerkt om door coöperatie het doel, het kweeken van nieuwe fabrieksaardappelsoorten, te bereiken. Het zoude zeker toe te juichen zyn wanneer de landbouwers in de stre ken, waar de consumptieaardappels van groote beteekenis zijn op gelijke wijze handelen. De soorten, die thans vooral voor de consumptie verbouwd worden, de blauwen en de bonten, zijn niet van de sterkste, evenmin als de exportsoor ten, de Watten en de Janne d or, en daarom moet men tijdig trachten voor die soorten nieuwe en goede plaatsver vangers te krijgen. Ook aan de verbete ring in het ras wordt, jammer genoeg, in vele streken nog niets of bijna niets gedaan. Het bespuiten der aardappels met Bor- deauxsche pap ter bestrijding der aard appelziekte is, zooals uit de rapporten blijkt, toenemende. In de laatste jaren gebruikt men daarvoor bijna overal een poeder, bestaande uit een mengsel van kopervitriool en gecalcineerde soda, dat gemakkelijker te hanteeren is dan het vroeger gebruikelijke kopersulfaat en kalk. De totale productie aan consumptie aardappelen bedroeg in 1908 ongeveer 25.6 millioen H.L., waarvan ongeveer 24.5 millioen H.L. late aardappelen. Van den totalen oogst werd ongeveer 4.2 millioen H.L. of ongeveer 15 pet. uitge voerd. Gaarne vestigen wij de aandacht van de belanghebbenden, landbouwers zoowel als handelaars, op deze laatste uitgave van de „Directie van den Landbouw", waaraan het bovenstaande is ontleend. Tal van nuttige gegevens omtrent de teelt, de keuze van de variëteiten, de verbetering van het gewas, enz., zijn in het werk te vinden. Het hoofdstuk be treffende de aardappelmeelindustrie is zeer lezenswaardig en doet ook zien wat de landbouwers in deze door samenwer king reeds bereikt hebben. Ned. Herv. Kerk. Drietal te 's-HeerenhoekA. de Jong, cand. te Tilburg, B. ten Kate, cand. te Sliedrecht, en D.van der Most van Spijk, cand. te Haarlem. Beroepen te Veldhoven, A. H. Wefers Bettink, cand. te Utrechtte Niehove, G. W. Noordenhout te Wier. Bedankt voorMakkinga en Oldeberkoop door J. G. van Loenen te Oldeholtwolde voor Oudemirdum door R. Jaarsma te Maasland. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Apeldoorn door P. de Groot te Noordeloos. Sciiootoiftiws. Amemuiden Aan de Chr. school alhier is tot onderwijzer benoemd om met 1 Sept. in functie te treden de heer R. Tj. Hempenius, van Wartena, die deze benoe ming heeft aangenomen. Te Bellingwolde is-uit de vaart het lijk opgehaald van een vrouw die sedert den vorigen dag vermist werd. Te Haarlemmermeer is een driejarig kind te water geraakt en verdronken. Te Utrecht is een schippersknecht bij het voortbewegen van een bootje overboord geslagen en verdronken. Te Tiel is een zestigjarige man, die door een val van een fiiets een schedelbreuk kreeg, aan de ge volgen daarvan overleden. Dinsdag- morgan werd op een troitoir te Venlo een in een nachtgewaad gekleed persoon aan getroffen. Bij onderzoek bleek, dat het de 85-jarige W. F. was, die blijkbaar uit het raam der bovenverdieping gevallen en, vermoedelijk aan schedelbreuk, overleden was. De familie, bij wie hij inwoonde, was nog in diepe ruste en was niet weinig ont steld, toen de politie van het droevig voor val kennis gaf. Hoog water. Tengevolge van de geweldige regens is de stand van het boezemwater in Friesland al weer zóó hoog, dat men er in de laag gelegen hooilanden last van heeft en aan de verhuurders vergoeding der waterschade gaat vragen. De grond zit vol water, in een polder was men hedenmiddag aan het omspitten van grond, waarbij bleek dat het water nog geen 20 centimeter diep in de* grond stond. De toestand langs de Maas en de Waal is, tengevolge van den aanhoudenden was van het water, zeer ongunstig. Ver scheidene uiterwaarden zijn reeds onder- geloopen, en komt er niet zeer spoedig eenige val, dan zijn de hooger gelegene aan de beurt. By vele overlaten in de kaden zijn wachten geplaatst, om die zoo noodig met vereenigde krachten op te hoogen en te versterken. Ook delos- wallen staan geheel onder water, zoodat het laden en lossen der goederen met groote moeilijkheden gepaard gaat. De heer Jansen en zijn echtgenoote mej. Schuyt, te Alkmaar, herdenken heden hun 20-jarig huwelijksfeest. Het feit zou niet vermeldingswaard zijn, ware het niet, dat Jansen zijn vierde vrouw en zijn echtgenoote haar vierden man heeft. j Ter bestrijding van den Ameri- kaanschen kruisbessenmeeldauw raadt de heer Van Eossen te Naarden aan bestuivingen met bloem van zwavel, en dit wel van half Juli tot half September met tusschenruimte van twee a drie weken. Dit leverde verrassende resul taten op. Nadat in dit voorjaar de strui ken op de gewone wijze, zooals in de boomkweekerij gebruikelijk is, gesnoeid waren en al het snoeisel verbrand werd, is de bestuiving in dit jaar tot nog toe sedert half Mei tweemaal herhaald. Tot heden is geen spoor der ziekte noch op de scheuten noch op de vruchten aan wezig, en bij de inspectie, welke dezer dagen vanwege den Phytopathologischen dienst plaats had, is de ziekte niet meer gevonden. Vermoedelijk tengevolge van boos opzet zijn hedennacht 8 van de 12 op zetplaatsen der steenfabriek van den heer van Dusseldorp te Zennowynen bij Tiel onder water gezet. Millioenen steen, die daarop te drogen lagen, liggen als modderbrokken er neer. Bij droog weer duurt het minstens drie weken, eer de plaatsen weer bruikbaar zijn. Een groot deel van de 60 werklieden zijn daardoor buiten werk. De gasmotor, die de sloot drooghoudt, waarin zich 's nachts het kwelwater ter hoogte van eenige centi meters verzamelt, had tot gisteravond laat gewerkt. Een bericht uit Boedapest maakt melding van een ernstig auto-ongeluk, Dicht by de stad is een auto, waarin de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 2