NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 230. 1910, Donderdag 30 Juni, 24e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH /ERSeHIJNT ZESMAAL PER WEEK fed. S. J. DE JONGE-VERWEST. te Goes F. P. D'HIKJ, te Middelburg. Snippers uit de oude doos. PRIJS DER ADVERTENTIËN 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS, 1 rijs per drie maanden franco p. p.1.2S, I nkele nummers„0102*. UITGAVE DER FIRMA VAK 29 Juni 1910. Noord Holland was slecht voor de Liberalen maar ook voor de partyen Hechts. Deze laatsten „wonnen niets, en verloren nog een zetelde partij die met den buit ging stryken, is de S. D. A. P. welke twee zetels won in Zaandam en twee in Amsterdam. De uitslag is aldus. Amsterdam I, II en V herkozen de liberalen - Amsterdam VIII verving de Rechtsche aftredenden Schut ;a,) en v. d. Bogaert (k.) door vry zinnig democra ten. Doch hiertegenover staat dat in Amsterdam IX een liberaal (Roel vinkj door een antir. (Ruys) werd vervangen. In Amsterdam XI, VI en VII bleven de rechtsche, meest onparige, zetels behou den. In Amsterdam III werd de liberaal Serrurier door een soc:alist vervangen, doch wierp h}J op zyn beurt den vrij liberaal Roell in Amsterdam VI uit. Ook in Amsterdam IX kwam een socialist in de plaats van een liberaal. Te Zaandam werden de socialisten Binnendijk en Duys. gekozen zoodat de liberalen weer een verlies van vier zetels hebben te boeken. In de provincie 'Utrecht bleef alles bij het oude. In Amerongen werd de heer Rengers Hora Siccama a.r. gekozen met 2582 tegen 2524 op Kneppelhout (lib.) en in Utrecht de 3 aftredendeneen liberaal en 2 antirev. In Limburg werden de aftredende r.k. herkozen. In Zeeland wonnen de a. r. twee zetels op de liberalen te Goesdoch verspeelde ie coalitie 1 r. k. zetel, welke thans wordt ingenomen door den Itoomschen Staal manman v. Dalsum. In het kiesdistrict Goes is bij de herstem ming geschied, wat reeds bij eerste stem ming had kunnen gebeurende aftredende liberale candidaten Elenbaas en Kakebee- kezijn uitgeworpen met een vrij goede meerderheiden vervangen door een chr. hist, (doch die zich aansluit bij de anti revolutionaire Statenclub) en een anti revolutionair. De heeren Elenbaas en Kakebeeke 374 F EUILLETON. DOOB S CAL DIS. St. Jansteen. Dit dorp ligt een goed kwartier uur gaans bezuiden Hulst, en op de grenzen van het oude land van Waes. De heerlijkheid was oudtijds eene Ba ronie, en ontving den naam van het kasteel aldaar, op het einde der 13e eeuw gesticht, door Jan van Namen, die den, in 1717 verdronken polder van Namen, insgelijks bedykte in het jaar 1285. Dit ambacht bezat vroeger zeer bijzon dere voorrechten. De kerk welke men in 1647 wilde her stellen en vergrooten, do^h later tot den Herv. dienst werd ingericht, is in 't be gin der vorige eeuw, aan de R. Katholie ken teruggegeven. Uit het begin der Reformatie lezen wjj in de Vlaamsche acten omtrent St. Jan- steen, dat deze gemeente, op de classis van Hulst, van 4 Jan. 1580, onder deze classis gerangschikt werd. En in weerwil daarvan hooren wij toch uit de hande lingen der Cl. tè Axel d.d. 31 Oct. van 't zelfde jaar, dat, op de vraag van Theod. Seligius, pred. te Hulst, of men een die naar te St. Jansteen beroepen zou, ont kennend werd geantwoord „omdat het onder onze classis niet is", zooals er staat. Ofschoon er nog meer dan een eeuw verloopen moest, verkreeg de gemeente, zooals we verder hooren zullen, toch hebben de een 6, de ander een jaar een zetel ingenomen, welke hun niet toe kwam. Beiden zijn gekozen ten gevolge van 't speculeeren der vrijzinnigen op papen vrees en papenhaat,waardoor in 1907 de heer Timans voor de herstemming in viel, en in 1909 de heer Stieger in de minderheid bleef. Nu, by' hun aftreden, trachtten diezelfde vrijzinnigen, door de Roomschen tegen ons met Stieger, en ons tegen de Roomschen (met Borromeo) op te zetten, deze onrechtmatig door hen bezette zetels te behouden. Die poging is mislukt. Onder de leiders had 't al sinds lang vast gestaan, dat deze zetels weer naar Rechts moesten toekomen. Dat dit bij de herstemming aldus ge schied is, danken wij, menschelijkei wijs gesproken, aan de flinke leiding in ons eigen kamp, de trouwe hulp der Roomsch Katholieken, den ijver der „stille kracht" die aan den Christelijk Historischen kant staat, en de taaie persoonlijke bewerking, een systeem steeds door ons aanbevolen en proefhoudend bewezen bovenal en dit vooral mag niet uit 't- oog verloren worde 1 hebben die honderden 't ge wonnen die aan de leiders voelbaren steun boden, door hun „verborgen omgang" in de binnenkamer; en ten slotte komt alleen den Heere der Heirscharen de dank toe voor Zijne goede gunst over ons, open baar geworden in de verhooring der ge beden. Dat in Hulst v. Dalsum den zetel van den hoogst bekwamen, verdienstelijken v. Waesberghe inneemt, is ons een dub bele oorzaak van teleurstelling. De staat van de stemming en de her stemming in dit no. van ons blad toont aan wat in vele districten van ons kies district Goes de ontwaakte of verdubbelde ijver heeft vermoeht. Te Goes gingen wij 90 stemmen voor uit te Heinkenszand 52dank zij de krachtige actie der Roomsch Katholie ken; te Camperland 43, te 's Gravenpolder 38, deze beide meest ten gevolge van per soonlijke bewerking; Wissekerke 36; Wolfertsdijk 32, dank zij de actie ook van nog een eigen predikant in NICOLAAS WOUTERS, en toen deze als eersten en eenigen leeraar der gemeente, vertrokken was hield St. Jansteen weder op, eene zelf standige gemeente te zyn. Geen tweede voorbeeld is in Zeeland aan te wijzen waar slechts één predikant is werkzaam geweest. Wat er aan de beroeping van ds. Wouters vooraf ging willen wij nu eerst vernemen. Ds. Wouters werd geboren te Tholen, waar zijn vader Jacob W. in 1682, '83 en '88 burgemeester, schepen en raad was. Na gestudeerd te hebben, werd hy 4 Mei 1683 by de Cl, van Tholen c.a., pér. geëx. door ds. Corns. Bruijn- visch van IAefkenshoek en als prop. toe gelaten. Als zoodanig beroepen te St. Tilipsland 7 Juni 1686, werd hy 1 Sept. d. a. v. aldaar bevestigd door ds. Abr. van Doreslaer van St. Annaland. Van daar naar Oud- Vosmeer beroepen 2 Feb. 1688, ving hij er den dienst aan den 13 Juni. Deze gemeente diende hij tot 1702 en verliet hy, door buitenge wone omstandigheden daartoe gedron gen deze gemeente onverwachts, ook al uit oorzaak, dat hij zich in 1702 onvoor zichtig gemengd had in de oproerige onlusten te Tholen, tusschen de partij van den Baljuw aldaar en de aanhan gers van zijn vader, destijds Reken meester en Raad der stad. Dientengevolge werd hij 19 Oct. 1703 gevonnisd met bannissement. Wijl hy, zooals we hoorden, de gemeen te van Oud-Vosmeer heimelijk verlaten had, besloot de Cl. 2 Jan. 1703 gedeputeer van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent de «Vrije Kiezers", zoowel die voor als die tegen zijn, de laatste misschien nogw.d het meestWemeldinge en Rilland elk 29Cortgene, toonende, nog eens weer in zijn oude kracht, wat het kan als 't wil, 28, Hoedekenskerke en Kapelle elk 25prachtig gewerkt daarOvezande en 's Heerenkoek, waar de Roomsche Kies- vereenigingen toch reeds bij eerste stem ming zoo flink waren, wonnen er nog resp. 20 en 10 stemmeu bij KTuiningen met Hansweert nog 41Yerseke was nooit zoo mooi34 stemmen vooruit. Colynsplaat, waar de 23 thuisblijvers van den 14en allen lib. waren, kregen onze candidaten nog 18 stemmen meerzelfs Kloetinge schoot nog 32 stemmen naar voren.Schore hield zich weer flink: van 84 op 90 kon 't niet komen; immers De Jonge bad ook nog liberale stemmen gehad maar van 73 op 85 kwam 't wel. Het ging dus nog meer vooruit dan 't eerst van plan was. Wilhelminadorp, ondanks de actie der vrijzinnigen, bracht nog elf man meer in 't vuur. Cats '2, Waarde 15; en de overige gemeenten, hier nu niet ge noemd, welke met een lager cijfer dan tien naar boven gingen, gaven hierdoor blijk dat zij reeds bij eerste stemming zoo getrouw waren opgekomen, en zoo eenstemmig voor onze candidaten waren geweest. In dit verband noemen wij met eereBaarland, Oudelande en Kwade rdamme; en 't uitstekend geor ganiseerde Nieuwedorp. Aan allen die tot dezen goeden uitslag hebben medegewerkt, de dank onzer kies- vereenigingen en ook de onze. Wij gaan vooruit in kiezerstalmoge 't ook zijn in het aantal onzer Kiesver- eenigingen, dat wil zeggen in deugdelijke organisatie. Men smede het ijzer nu terwijl't heet is, en richte overal Kiesvereenigingen op. Scheerwinkels zyn ook wel goed, maar dat zijn slechts behulpsels, wij moeten hebben kiesvereenigingen waarin wij el kander opbouwen en stichten, en vanwaar uit wij onze vrienden kunnen bewerken hetgeen in den scheerwinkel met alle respect overigens voor 't geen men daar in verkiezingsdagen voor de candidaten den derwaarts te zenden met advies tot schorsing van ds Wouters, en den 6 Febr. werd bepaald, dat de gemeente zou wor den bediend ten koste van hen, die later het tractement zouden trekken. Gedepu teerden brachten den 3 Juli rapport uit, dat ds Wouters aan het Avondmaal ge weigerd was. Bij de Cl. werd 8 Jan. 1704 goed gevon den, dat de kinderen van ds Wouters het tractement moesten genieten gedurende de schorsing van hun vader en daaruit de uitgaven behoorden te voldoen van de dienstverzorging in de gemeente. Nadat een geschil tusschen A mbs. Hee ren en de classis, over het benoemen van het coll. qual. te Oud Vosmeer, in der minne geëindigd was, verleende de Cl. den 7 Oct. 1704 handopening tot beroep en be noemde ds P. van Macherenv&n Tholen tot director in de vacante gemeente. In de class, vergadering te Tholen van 5 Oct. 1705 kwam er intusschen in behan deling een verzoek van dsJPoMfers om een attestatie, wijl hij meende nooit gecensu reerd te zyn geweest, en verzocht hij tevens om beroepbaar gesteld te mogen worden in eene andere classis; hiertoe kon de vergadering evenwel nog niet be sluiten Een herhaald verzoek van hem, nu ge dateerd uit Hulst 1 Oct. 17( 6, waarin hij zegt, dat hij van 1686 tot 17(>2, de twee ge meenten trouw gediend heeft; dat het Hof Provinciaal hem mede heeft betrokken in bewegingen, ten jare 1702 te Tholen voor gevallen, en waardoor hij zich genoodzaakt heeft gezien ,zyne gemeente te verlaten en zich buitenslands te begeven, waarna het Hof hem, met anderen uit Tholen, bij con tinuatie heeft gebannen buiten Holland, kan doen, niet mogelijk is. In de Kiesver- eeniging moet de propaganda gevoerd voor de beginselen en in den scheerwin kel voor de candidaten. Dat blij ve of wor de onder ons de geijkte gewoonte. Naar aanleiding van de behandeling van het rapport der Krupp-commissie in het comité-generaal der Tweede Kamer meldt men aan „De Telegr." uit Den Haag het volgende De Krupp commissie, bestaande uit de Kamerleden Van Vlijmen, Van Wassenaer van Catwijck, Thomson, Van Karnebeek en Colijn, had in haar rapport, waarin werd geconcludeerd, dat niet uitsluitend aan de firma Krupp de levering van ons geschut mocht worden gegund, ook voor gesteld, dit rapport te publiceeren. In het comité-generaal van de Tweede Kamer werd dit voorstel echter verwor pen. De omstandigheid, dat op verschillende regeeringsdaden ten aanzien van geschut leveranties critiek wordt geoefend, maar bovenal het feit, dat de achterlijkheid van de firma Krupp in het stuk geconstateerd wordt, heeft bij enkele der betrokken bureaux groote ontstemming gewekt, zoo dat van die zijde het verlangen wordt ge koesterd om slechts in het geheim over de zaak te beraadslagen. Vermoedelijk is dat de reden, waarom de Tweede Kamer niet heeft besloten tot openbaarmaking. UIT Wis PROVINCIE. De Automobielfeesten op Walcheren. De auto's werden te Middelburg opge wacht door bereden politie, die den weg vrijmaakte, terwijl ook verder uitgebreide I politiemaatregelen getroffen waren, hef- j geen zeker medewerkte tot het voorko- I men van ongelukken, j Tijdens de pauze van het concert wer den gisterenavond de leden derautomo- bielclub met hunne dames ontvangen door het bestuur van St. Sebastiaan, in de fraai gerestaureerde Schutterszaal. Bij monde van den voorzitter, den heer Zeeland, Utrecht en Friesland. Hij verlangt alzoo, ook in 't belang zijner kinderen, beroepbaar gesteld te worden buiten de jurisdictie van het Hof. Trouwens, Wouters deed het voorko men, alsof hij nog pred. te Oud- Vosmeer zou zijn, indien zijn banissement door de Staten van Zeeland mocht vernietigd worden. Hierop werd hem gewezen op het eindbesluit der classis d.d. 7 Oct. 1704, dat hij, als pred. van Oud- Vosmeer was afgezet en daarop handopening was verleend om in de vacature te voorzien. In de Cl. van 7 Oct. 17 O werd door de Cl. van Z. Bevéland advies gevraagd hoe te handelen met ds Wouters, als beroepen te St. Jansteen, waarop geant woord werd, dat dit overgelaten werd aan de wijsheid en voorzichtigheid van de Z. Bev. broeders, mits gehandeld wordende naar de kerkenordening De vader van ds Wouters was te voren, door aankoop, eigenaar geworden van de baronie en vrije heerlykheid van St. Jansteen. Deze verzocht nu, per missive uit Middelburg van 2 Febr. 1699, dat de Cl. Z. Beveland mocht bewerken, een kerkenraad aldaar te benoemen, teneinde een eigen predikant te kunnen beroèpen, wijl, tot dusver, sinds 1649 een van de drie leeraars van Hulst beurtelings, slechts om de veertien d&gen, eenepre- dicatie kwam doen. De classis was hen hierin ter wille en In weerwil het bannis;etnent van ds. Wouters nog niet was opgeheven, kon men hem toch te St. J a n s t e e n beroepen, wijl het tegenwoordige Z. Vlaanderen, toen niet onderhoorig was aan genoemde gewesten, maar tol de Oost nrijksche Nederlanden be hoorde; dit ter opheldering. S?E3 ÏSSS53ÏSj53«KÏSSat H. P. den Bouwmeester werden de gas ten namens de confrérie toegesproken. Spr. deed voornamelijk uitkomen, dat de hove St. Sebastiaan reeds 500 jaar be staat en er steeds een aangename geest onder de confrères bestaan heeft. Voor de jonge vereeniging, die thans gast is, hoopt spreker een evenlang bestaan en een even gezellig onderling verkeer. De voorzitter der automobielclub, jhr Sandberg, dankte namens de gasten en wees op het gezegde: „Appollo kan niet altijd de boog gespannen houden". De Hollanders hebben een tijdje het werk neergelegd om te vertoeven in het gast vrije Zeeland. De verwachtingen zijn ten deze opzichte niet te groot geweest. Zoo wel het publiek als autoriteiten hebben de leden der club op grootsche wijze ontvangen. Spr. drinkt op de confrérie van St. Sebast'aan, die bewezen heeft door haar langdurig bestaan dat Een dracht maakt macht. Het concert werd ondanks het winde rige weer door vrij velen bijgewoond. Heden (Woensdag) morgen werden de bezienswaardigheden van Middelburg be zocht o. a. de gerestaureerde Abdijgebou wen, verschillende Musea enz., waar de gasten zich konden overtuigen, dat er in Middelburg voor liefhebbers van oudhe den heel wat te genieten valt. Te 12 uur vereenigden zich de auto's op de Markt en werd de tocht begonnen, die over Koudekerke, Westkapelle naar Domburg ging, waar gedejeuneerd werd. Over Veere, waar het stadhuis en andere gebouwen bezichtigd werden, werd naar Middelburg teruggereden. Tal van kiezers van elders daartoe overgekomen maakten gisteren in het kiesdistrict Goes van hun stemrecht ge bruik. Er waren er een paar uit België, een uit Nibbinxwoud, in N Holland, een uit Achlum bij Franeker in Friesland overgekomenverscheidene menschen, werkzaam in de Zuiderzee, onderbraken er hun werkzaamheden voor een kie zer kwam uit Limburg, verscheidene kwamen uit Amsterdam en Rotterdam, ook enkelen die in de provincie waren blijven wonen, gingen even naar hun bewerkte dat reeds den 9 Aug. door een coll. qual. te St Jansteen handopening tot beroep kon gevraagd worden. Intusschen moesten er, door allerlei bij omstandig heden,nog eenige jaren verloopen eer men tot een beroep kon overgaan. Eerst den 15 April 1710 werd dit uitge bracht op ds Wouters, van wiens stichte lijk gedrag men zich door eene vierjarige ervaring verzekerd had. Na velerlei onderhandelingen over dit beroep ook met de classis van Tholen c. a. werd het einde lijk 21 Oct. 1710 goedgekeurd en als be vestigd pred. van St Jansteen nam hij 7 Jan. 1711 zitting bij de classis. Hij handelde, tijdens zijn dienst alhier, soms zeer eigendunkelijk, zoodat de pre dikanten van Hulst meer dan eens klach ten over hem bij de classis moesten in dienen. Zoo nam hij o. a, tegen de gewoonte in in 1711 een aanzienlijk inwoner van Hulst als lidmaat aan en liet hy, in het volgend jaar, een gecensureerd lidmaat van Hulst in zijne kerk tot het H. Avondmaal toe. Te St Philipsland staande, ondertrouw de ds Wouters als j.m. den 4 Sept. 1087 te Poortvliet en trouwde 23 dito te Ossenisse met Johanna Dibbetz, wed. W. Montier, wonende te Poortvliet, doch geboren te Tholen, als zijnde 'n dochter van ds Franc. Dibbetz aldaar en van Sophia van den Honert. Van St Jansteen werd hij 30 Aug. 1716 verroepen naar Polder van Namen,en nam dit beroep aan. Door dit zijn vertrek bekwam hij geen opvolger meer alhier, maar werd de dienst, gelijk vroeger, aan de predikanten van Hulst opgedragen. In 1802 werd de Herv. gemeente voor goed opgeheven, en zijn de kerkel. acte-, doop- en lidmatenboeken zoek geraakt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1