NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 228. 1910. Woensdag 29 Juni. 24e Jaargang HISTORISCH CHRISTELIJK- /ERSeHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. Snippers uit de oude doos. DE JÖNGE-VERWEST. te Goes F. P. D*Hü:J, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTErfIËN IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. I rijs per drie maanden franco p. p. 1,25. I nkele nummers QOSi®. 28 Juni 1910. Hoe opvoedend en beschavend des heeren Roodhuizen's „humor" op de mas sa werkt, bleek wel te Rotterdam. Daar zeide hij o.m. „Als zij mij ergens candidaat zouden willen stellen, zooals de kathol; eken te Delft den heer Van de Velde ge daan hebben, zou ik hun antwoor den: StiktI" Publiek vond dat mooi. Lachte er om, dat de wanden daverden, 'n Kranige volksvertegenwoordiger, wat I Er is iets weemoedig belachelijks in onderstaand bericht uit Het Volk. Ten minste de comische kant ontbreekt aan het drama niet. Men leze maar het gecur siveerde gedeelte. „District Bedum. Omtrent de overeen komst tusschen liberalen en sociaal demo craten meldt men aan Het Volk het vol gende De afdeelingen van de S. D. A. P. en de werkliedenvereenigingen in het distriet Bedum besloot (Zondag 19 Juni j.l.) met algemeene stemmen uitsluitend de cand. L. M. Mansholt (soc.-dem.) te steunen, in dien de liberalen hun drie candidaten handhaafden. Op de Dinsdag gehouden vergadering van de vrijzinnige kiesvereenigingen werd daarop besloten, den candidaat met het laagste stemmencyfer, den heer J. Hopma (lib., aftr.) te verzoeken zijn candidatuur in te trekken. Maar deze bleek hiertoe niet dadelijk geneigd. Nadat evenwel de kies vereenigingen hem by meerderheid van stemmen hadden aangewezen, legde hij zich er bij neer, en verklaarde hij een even tueels benoeming niet te zullen aan vaarden. Besloten is nu, dat de vrijzinnigen de candidatuur-Mansholt (soc.-dem.) overne men, en de afdeelingen van de S. D. A. P. 373 FEUILLETON. DOOK SCALDIS. Kerkwerve. H. Het kerkgebouw dezer gemeente ge raakte in 't laatst der vorige eeuw in zoo'n bouwvalligen toestand, dat het, op advies van deskundigen, die na een grondig onderzoek, den toestand gevaar lijk oordeelden, den 20 Dec. 1895 door den burgemeester gesloten werd. Tot in Sept. 1896 werden de godsdienst oefeningen gehouden in het schoollokaal, en verder, tot aan de voltooiing van het nieuwe gebouw in een eenvoudig, doch doelmatig houten hulpkerkje, gesticht door twee leden der gemeente, en op zeer aannemeljjke voorwaarden tot het houden der bijeenkomsten afgestaan. Om de fondsen te vinden voor het bouwen van de nieuwe kerk, werd uit den boezem der gemeente 902.50 gld. bijeengebracht De collecten in de kerk bedroegen f316.49. Opbrengst eener ver loting van vrijwillig bijeengebrachte voorwerpen, gehouden in 1896, bedroeg a één gulden per lot 2825 gld. Collecte- reizen, door ds Couvée en den burgem., als pres. Kerkvoogd brachten op 1237.25 gld., circulaires aan Kerkvoogdijen 368.66 old' oen an^ere inkomsten, renten, enz. 392.34 gld.samen alzoo 5952.24 gld., terwijl het Prov. college van toezicht, uit zjjn fondsen, 200 gld. toezeide. De Synode van 1898 beloofde eene subsidie van 4000 gld. en eindelijk deed de bekende, nu overleden, philantroop dhr P w. Janasen te Amsterdam, onder eenige voorwaarde, toezegging van eeni- en de werkliedenvereenigingen steunen nu, naast Mansholt, de beide liberale can didaten Bruin (lib., aftr.) en Wiersum (lib., aftredend)". Het wil ook wat zeggen, l'e voren ge kroond en gelauwerd door de vrienden te zijn rondgedragen, nu door deze zelfde vrienden te moeten gedwongen worden om zich op de slachtbank te leggen en zichzelf den doodelijken steek toe te bren gen. Geen wonder dat men dit slachtoffer naar zyn laatste rustplaats sleepen moest. Doch met dit al, wat voor houding is ditliberalen, die opstaan voor socialisten en zeggen: ik wil niet meer zitten, kom gij en zet u op mijn plaats. En dat met het joviaalste gezicht van de wereld, terwijl men in zijn hart het leelijke woord ver bergt hetwelk Roodhuyzen zeker Staten lid tot zyn Roomsche kiezers wilde laten zeggen. De uitslag der stemming in Friesland is dat Rechts 3 stemmen is vooruitge gaan, en wel in Franeker. De verhouding was er vroeger 22 lib., 8 soc. en 20 Rechts. Thans is het 16 lib.11 soc. en 23 Rechts. Het liberalisme heeft derhalve in Friesiand voor goed afgedaan. Over 3 jaar zullen er voor Friesland meer socialisten dan liberalen zitting hebben, en is Rechts meerderheid. Een voorspelling die niet gewaagd schijnt als men weet dat met name in Leeuwarden de a.r. candidaat den socia list op 8 stemmen na had bij gehaald. Wij laten hieronder een overzicht der stemming volgen, waaruit blijkt hoe dicht men elkaar hier en daar op de hielen zat, en hoe de taktiekminder candidaten stellen dan er noodig zijn, ook in Franeker wel geslaagd is. Leeuwarden. Besuijen (aftr soc.) 3896 Rengers (lib.) 3624 Jansonius (soc.) 3436 gen steun voor den bonw. De begrooting van kosten voor den nteuwen bouw was 12000 gld. Onder eenige voorwaarde", zou, zoo hooren wy, dhr Janssen hulp verleenen. 't Is wel der moeite waard, te vernemen wat met die voorwaarde bedoeld werd, en -om tevens te weten hoe en op welke wijze deze edele menschenvriend, ook ten opzichte der aanvraag van ds Couvée, aan zijn weldadigheidszin; gevolg gaf. Wijl ds Couvée schrijvekdezes persoon lijk mededeelde op welke manier hy eene bijdrage voor zijne te bouwen kerk ver kreeg, laten wij Z.E.W. nu zelf vertellen. „Op mijne collecte-reis te Amsterdam zijnde", zoo begon mijn zegsman, „kwam het plan bij mij op, om ook den welbe kenden heer Janssen een bezoek te bren gen, met welk plan ik ook mijn gids door de stad, in kennis stelde". „Dit zal niet gaan", was diens antwoord, „dhr. Janssen had voorgeschreven, dat alle aanvragen om hulp, bij brief moesten ingezonden worden'. „Dit vond ik te meer jammer', sprtkds Couvée, „omdat, wilde ik mijn zaak mot succes bepleiten, dit beter mondeling kon dan per brief, waarop mijn leidsman mij toevoegde: „en toch, 't is waar, wanneer dhr Jans sen in de stad is, wordt men wel eens een enkele maal, voor dringende zaken, bij hem toegelaten". „Hierop bouwde ik nu myne hoop en wilde de stoute schoe nen aantrekken. Wij gingen dan ook onmiddellijk op pad naar zijne woning1. „In de vestibule van zyn prachtig huis gekomen, trok allereerst onze aandacht de kennisgeving, waarvan mijn geleider gesproken hadja, daar stond het, zwart op wit: „„verzoeken om ondersteunin gen gelieve mon schriftelijk in te die nen"". „Toch nam ik de vrijheid mij te doen aandienen, met een eenigszins kloppend UITGAVE DER FIRMA ZN V4N van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere rege! meer 10 ^ent. De De Drijber (aftr. lib.) 3374 Zandstra (soc.) 3319 Lautenbach (a. r.) 3311 Tromp (aftr. lib.) 3292 Oosterhoff (chr. hist.) 3226 Dijkstra (aftr. lib.) 3179 Schaafsma (lib.) 3094 5 eersten zijn gekozen. Franeker. Terpstra (chr. hist.) 4672 Okma (a r.) 4612 Franzen (r. k.) 4193 v. d. Burg (lib. aftr.) 2906 Timmer (lib. aftr.) 2887 Kingma 'lib. aftr.) 2791 Simons (lib. aftr.) 2693 Yelding (lib-) 2132 Anema (soc.) 2246 Jansonius (Soc. aftr.) 2156 5 eersten gekozen. Schoterland. Gekozen 4 aftredende lib. en Janso nius (soc.). Pe liberale aftr. Faber bleef in de minderheid. In de provincie Groningen werden de aftredende liberalen herkozenmét uit zondering van Bedum waar een r.-k. Mid dendorp is gekozen en de soc Mansholt om wiens wil de lib. Hobma door zyn kiesvereeniging gedwongen was op te stappen, niet gekozen werd; de overige aftredende liberalen zijn herkozen. De stand in Bedum was aldus Bruins (aftr. lib.) j 2940 Wiersum (aftr. lib.) 2856 Middendorp (r. k.) 2772 Mansholt (soc.dem.) 2752 Zijlstra (a. r.) 2693 De staten van Groningen tellen thans 3 antirev. en 1 Roomsche, de overige leden zjjn lib of soc. ~üit"DFP1RS7~ Interpellatie van Jhr. Mr. van Doorn. Over de interpellatie van den Goud- schen afgevaardigde sehryft de vrijzinni- hart verwachtende, wat het resultaat van myne poging zou zijn. Binnen gelaten werd ik door den heer des huizes zelf, zóó vriendelijk en voor komend ontvangen, dat ik aldra op mijn gemak voor hem stond." „Allereerst bood ik mijne verontschul diging aan, voor het vragen van een mondeling onderhoud, in weerwil zijner kennisgeving in de vestibule". „Op uw naamkaartje", zeide hij „heb ik al gezien vanwaar u komt". „In beknopten vorm begon ik nu mijne zaak, waarvoor ik zijn steun verzocht, uiteen te zetten". „Ja", was zijn ant woord, „ik heb den maatregel, om schrif telijk te verzoeken, genomen, wijl ik anders met te veel en te onbetrouwbare verzoeken wordt lastig gevallen. Uit principe, en om misbruiken te voorko men, geef ik nooit directe ondersteuning, maar behoud mij het recht voor, éérst ter dege te informeeren, wie of wat mijne hulp verlangt". „Daarop vroeg hij mij hoeveel bouw fonds wy bij elkander hadden, en hoe groot de bouwkosten geraamd werden, van welke cijfers hij onmiddellijk nota nam." „Ook ten opzichte uwer aanvrage", zoo vervolgde hij, „kan ik geene uitzondering maken op mijn eens ingenomen stand punt, en verzoek u, om die reden, dat u mij, na uwe tehuiskomst, een brief schrijft, inhoudende hetzelfde verzoek, 't welk u mij nu mondeling hebt gedaan. Na ontvangst van dit schrijven, meldt mijn secretaris u de goede ontvangst, en meteen, ik wil het u nu reeds zeggen, zal de machtiging gegeven worden, dat u over de som van 500 gld. zult kunnen be schikken. Ontvang ik dan bericht, dat er met den bouw kan begonnen worden, dan kunt u deze som opeischen." „Om dit zoo te beschikken," sprak hy ge „Politicus" in de liberale Haarlemsche Courant Even is de oude passie heden opgelaaid. De haat tusschen „paap" en „geus"Publieke tribune stampvol, gereserveerde matigjes. Maargezichten van fanatici, die met het onderwerp der interpellatie- Van Doorn echt-meeleefden, mee-geroelden. Van Doorn, minister De Marees van Swinderen, De Visser, Ankerman, Van der Voort van Zijp, Nolens, Troelstrain be hoorlijke volgorde de namen, die het Borromaeus-debat vulden. De interpellant beloofde zich te zullen hoeden tegen „dwaze overdry ving."Kwam op tegen de insinuatie, alsof hij hier een politiek buitenkansje had willen vero veren, door een barstje te scheuren in het cement der coalitie. Maar de politieke- passie overrompelde hem voor hij er zich zelf recht van bewust werd„De Protestantsche geest en de Protestant- sche tradition heerschen nog wel in ons land Ja, 'tis nu wel mode om dat weg te willen redeneeren"De trekken op Mr. Van Doom's smal gelaat worden scher per Hij kon zich niet langer betoo- men „C'est plus fort que lui"„Op gevaar af van partij-politiek te drijven zeg ik hier, dat 'ttoch wel een schril licht werpt op de verhouding tusschen Rome en Dordt, dit herderlijk rondschrij ven van Pius XMen zal nu weer zeggen dat Van Doorn gereed staat met zijn scherp slagzwaard om de coalitie te splijten... Mijn schuld is 'twaarlijk niet Nu was de heer Jhr. Mr. Van Doorn, de onstuimige, de fanatieke, de onver- zoenlyke, de geestdrijver van Links, de volmaakt oprechte, nu was hij eerlijk, zichzelf. Ik ben er van overtuigd dat deze ont boezeming hem zal opgelucht hebben. Nu was 't er uitHij behoefde niet meer te veinzen, komedie te spelen. Wij verder, „heb ik nog een ander motief. Ik kan, tusschen het ontvangen van uw eerste schrijven en de aanstalten tot den bouw, komen te overlijden, en dan is er van weerszijden toch zekerheid,dat u over de toegestane bijdrage zult kunnen be schikken." „Hiermede ons onderhoud afgeloopen zynde," vervolgde ds Couvée, „betuigde ik hem mijn dank voor de toegezegde hulp. 't Spreekt van zelf, dat ik na mijne tehuis komst aan de opdracht van dhr. Janssen voldeed. Nadat ik ZEd. een gelegaliseerd stuk had doen toekomen, dat er met den bouw begonnen was, werd mij het bedrag toegezonden." In 1899 werd de bouw van de kerk aan besteed en in dat jaar ook voltooid. Voor de bediening der sacramenten ont moeten wij hiertwee zilveren bekers, waarvan de herkomst onbekend isvoorts 1 groote en 2 kleinere broodschalen, 2 offerbussen en een schenkkan,welke voor werpen waarschynlijk van nieuw zilvei zijn en in 1901 geschonken door dhr W. J. Nijman te Amsterdam, en eindelijk "een zilveren doopbekken, waarop wy lezen „ElisabethVersschutjsterftDen 4 Juli 1724 Oud52jaerEn 6 Maenden. Geeft dit Bek ken Aen Den Kercken Armen van Kerk werve. Matt. 5:7: Saligh sijn de Barm- hertigen, want haer sal Barmhertigheit Geschiede." De wel niet groote, maar doelmatig gebouwde predikantswoning, welke we hier aantreffen, is in 1858 gebouwd met eene subsidie uit de Synodale fondsen van 1290 gld. en een gelyk bedrag van 't Rijk, zoowel over 1858 als over 1859. Wijl het kerkelijk archief van Kerkwerve den 24 Juli i731 door brand vernield werd en bovendien de acteboeken eerst met 1742 beginnen, zouden wij van den vroe- geren toestand dezer gemeente niet veel weten, indien het class, archief, waarvan wisten toch allen dat naast haat tegen Reme de brandende zucht om die vermaledijde broederschap Rome Dordt, dewelke 60-40 ten troon heeft g.eheven, de stimulans was, welke tot deze inter pellatie dreef. Zóózeer overmande politiek-passie den Goudschen afgevaardigde, dat hij zich, nadat minister De Marees van Swinderen, had gesproken, beriep op de schreeuwers ter publieke tribune„Dat is de Holland- sche geest, die tot u spreektGevoelt gij niet den gloeienden stroom van veront waardiging?" Aan het einde der zitting maakte Jhr. Van Doorn excuses voor deze zeer onge paste houding. De heer Van Bylandt schonk hem absolutie. Zeker, de door passie overvleugelde mensch slaat over tot dingen, die ver beneden hem staan Edochmen spreke dan niet van „en kele kalme vragen", die met zucht om „anti-papistisch" te wezen niets te maken hebben. Rotterd. Encycliek en Coalitie. Onder dit opschrift bevat De Neder lander een artikel, waarin wordt betoogd, dat de encycliek, hoe „beleedigend" ook voor het Protestantsch gevoel", in de zienswijze van het blad „omtrent de te volgen tactiek", geen verandering kan brengen. Wij willen nog eens herhalen waarom niet. Gevoelige Protestanten verwijten ons voortdurend, dat ook wij doen aan „succes-politiek." Dat doen wij ook. Ons is geen mensch bekend, die ooit anders handelt dan met het oog op suc ces, op welslagen. Met dat klinkende verwijt bedoelt men dan ook blijkbaar iets anders. Men verwijt ons niet, dat wij met onze, of met welke andere politiek ook, succes beoogenwant als wy dat niet deden, waren wij onzinnig. de acta met 1607 aanvangt, ons niet had ingelicht en de particuliere bronnen, die ons ten dienste staan, het ontbrekende niet hadden aaneevuld. Aanvankelijk sedert 1538 a '89 werd de gemeente bediend door den predikant van de gecomb. gemeenten van Noordgouwe en Eiserzee. Toen nu laatstgenoemde gemeente in 1600 een eigen leeraar bekwam, werd Kerkwerve te zamen gevoegd met Noord- gouwe, en als zoodanig door acht leeraars bediend tot 1625, toen deze gemeente een zelfstandig bestaan verkreeg. De Staten van Zeeland verleenden, tot dat einde, een traktement van 300 gld. 's jaars en werd nu als eerste dienaar beroepen GERARDUS VAN CUILENBURG. Deze was een kleinzoon van den Z.zeeschen pred. van dien naam, werd te Zierikzee geboren en aldaar 28 Juni 1598 gedoopt als zoon van Abralïam Gerardsz. C. en Maaiken Leenaerts. Hij studeerde te Leiden, waar hij 6 Juli 1620 als student werd ingeschreven en vervolgens prop. bij de Cl. van Tholen werd Als zoodanig den 1 April 1626 te Kerkwerve beroepen, werd hij 24 Mei d.a.v. bevestigd 1 door ds Godefridus Udemans van Zierikzee. Hij stond alhier tot 1629, in welk jaar hij den 20 Mei naar Ouwerkerk verroepen werd. In 't zelfde jaar derwaarts vertrok ken zijnde, oveTeed hij aldaar den 11 Oct. 1645. Hij was den 14 Aug. 1630 te Zierikzee gehuwd, met Maaiken Proost, jd. van daar en won hij bij haar te Ouwerkerk eenige i kinderen. Van de acht en twintig opvol gende ambtgenooten van ds v. Cuilenburg vinden wy niets byzonders vermeld (Bevolking in 1824 580 in 1910 837 zielen).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1