Gemengde Berieblen. UIT DE PERS. UIT DE PROVINCIE. overeenkomstig dit verzoek van hun geestverwant dr. de Visser gedragen. Er werden heden van vrijzinnige zijde weer geschriften verspreid waarin o.a. ds. Lamers de liberale candidaten aanbe veelt. Laat 't blijken dat inzibht en in vloed van dr. de Visser hooger gesteld worden dan die van ds. Lamers. Wy voor ons verklaren gaarne dat by de verkiezingen meer waarde gehecht en vertrouwen geschonken mag worden aan een woord van dr de Visser dan aan een van ds Lamers. Trouwens naast ds Lamers, de anti katholiek, staat „een katholiek" evenzeer als bondgenoot der vrijzinnigen om de kiezers te winnen voor Elenbaas en Kake- beeke. Aan dien kant is elk bondgenootschap welxom. Daarom zij men voorzichtigen houde zich alleen aan de candidaten v. Oeveren en Vogelaar, die aanbevolen worden in de circulaires der antirev. kiesvereenigingen. De schrijver van het lasterlijke stuk aan ons adres in zyn doodgeboren kindeke Het Nieuwe Volksblad heeft de onbe schaamdheid ons toe voegen dat wy om onze niet-schuldigheid aan hetgeen waarvan hij ons beticht, te bewijzen maar eens al onze artikelen omtrent de candi daten Ochtman c. s. moeten publiceeren... Wie lacht daar? De Coalitie. De Standaard schrijft Voor de eerste stembus trokken we op onder de leuzeVoor het Kabinet I Thans bij de herstemmingen voegen we er deze andere leuze aan toeVoor de Coalitie Thans toch doet zich meè het geval voor, dat w© in het vuur hebben te gaan uit sluitend voor een candidaat, die niet tot onze eigen partij behoort, en voor wien we alzoo alleen uit Coalitie-oogpunt warm kunnen worden. Allerminst wordt hierbij verbloemd, dat de Coalitie-politiek van alle drie de ver bonden groepen zekere opoffering vergt. Ook aan wat ons het naast aan het hart ligt, moet ter wille der Coalitie niet zelden het zwygen worden opgelegd. We moeten ons vaak inhouden, om gedeeldheid te voorkomen. We moeten ons meer dan eens voegen in wat, op zich zelf beschouwd, onze sympathie niet kan wegdragen. Een politieke worsteling, gelijk we eer tijds als kleine groep, maar dan ook als zelfstandige parij voerden, wekte een be zieling, die by de Coalitie-politieik maar al te vaak gesmoord wordt. En het is daar om zeer wel te verstaan, dat er bij alle drie de verbonden groepen, met name in de Pers, nu en dan een toon gehoord wordt, die schijnt te hunkeren naar het oogenblik, waarop men den Coalitie-band kon afschudden. Alleen maar, bij zulk een door elke par tij voor eigen rekening gevoerden strijd, krijgt ge wel een bezielde stembus-actie, en een geestdriftwekkend debat in de Ka mer, doch het einde is, dat ge de neèrlaag lijdt, en dat er wel prachtig gedebatteerd en geredekaveld is, op de meetings, in de Pers en in de Staten-Generaal, maar dat telkens uw toeleg onverbiddellijk verijdeld wordtdat de algemeene toe stand geen verbetering ondergaatdat er niets steekhoudends tot stand komt, en dat het Liberalisme, zijn profijt doen de met uw gedeeldheid, in Den Haag de lakens weer uitdeelt, op alle manier u tegenwerkt, en uw beginsel er geheel onderhoudt, om 't zijne te doen triom feeren. Geheel op ons zelf staande en geheel op eigen wieken drjjvend, zouden we stel lig niet meer dan 5 leden naar de Tweede Kamer afvaardigen in tal van districten zouden onze stemmen reddeloos teloor gaan en de overmacht van de tegenpartij zou om 'tdoel elk middel geheiligd ach ten, dat slechts dienst kon doen, om uw invloed te keeren en de werking van uw beginsel tegen te staan. Het feit, dat we, over heel het land verdeeld, slechts een betrekkelijk kleine kracht in de Staten-Generaal kunnen ontwikkelen, ligt er nu eenmaal toe, en met dit feit hebben we te rekenen. We weten krachtens dit feit vooruit,dat we op ons zelf het niet veel verder brengen dan tot een protest, en <Jai we alleen met de twee andere Christelijke partyen in bond, een meerderheid vormen kunnen, en de leiding van 's lands zaken aan een Ka binet kunnen zien toevertrouwd, waarin ook onze mannen zitting hebben. Natuurlijk kon dat zoo loopen, dat ten slotte plicht gebieden zou, om ons terug te trekken, en al het gevaar te tarten dat van een geïsoleerde positie onafscheidenlijk is. Wat de toekomst in dit opzicht in haar schoot verbergt, is vooruit niet te zeggen. Maar gelijk nu de stukken op het schaakberd staan, kan daar in geen geval sprake van zijn. Coalitie zou nooit kunnen vallen bij éen Provinciale stembus, maar zou, bleek het onafwendbaar, te nemen zijn bij de generale verkiezing voor de Tweede Ka mer. Maar zelfs in 1913 valt niet in te zien, waarom het tot zulk een besluit zou moeten komen. Stel al, dat Coali tie u slechts voor 10 pCt. de vervulling uwer wenschen waarborgt, dan zyt ge zeker dat ge op uzelf u terugtrekkend, niet 1 pCt. zoudt binnenhalen, en dat met name voor die punten die onze partij het naast aan het hart liggen, onverbiddelijk niet anders dan nul op het request volgen zou. Vergeten mag men daarom niet, dat de saamwerking in de Coalitie dusver vlotter ging dan men voorheen mog< lijk achtte. Onze verschillen worden niet onder stoelen en banken geschoven. We weten zeer wel, op welke punten we tegenover elkaar staan. Maar dit belet niet, dat er onder alle drie groepen een geest van samenwerking vaardig is ge worden, die geen oogenblik den goeden toon liet verstoren, en vaak tot een in schikkelijkheid bewoog die ook ons ten goede kwam. Aan de overzijde benijdt men ons vaak die broederlijke gezind heid en verwijt ons een beginselloos schikken en plooien, terwijl men toch zeer goed weet, dat het uitsluitend onze gemeenschappelijke eerbiedenisse van Christus als onzen van God g:egeven Koning is, die ons geestelijk in den wortel des geloofs saambindt. PROVINCIALE STATEN By besluit van 9 November 1909 werd een verzoek van het bestuur van den cala- mitouzen polder Borssele om vrijverkla ring van dien polder in handen van Ged. Staten gesteld, teneinde daarover in de zonierzitting een voorstel te doen. De dykraad heeft tegen de vrijverklaring geene bedenking. De hoofdingenieur van den provincialen waterstaat is van oordeel dat de vrijver klaring voor de ingelanden niot gewenscht kan worden geacht, doch meent dat daar tegen overigens geene bedenkingen kun nen worden ingebracht. Ged. Staten hebben het bestuur uitge- noodigd, om de vergadering van ingelan den met de beschouwingen van den hoofdingenieur in kennis te stellen, doch deze handhaaft het verzoek o n vrijver klaring, welk besluit werd genomen met 24 tegen 11 stemmen. Zooals wordt medegedeeld in een adres van D. Wisse en 8 andere grondeigenaren of vertegenwoordigers van grondeigena ren in den polder om het verzoek om vrij verklaring af te wijzen, vertegenwoordigt die mindeiheid van 11 stembevoegden een grondbezit van ongeveer 469 hectaren en hebben de 24 voorstemmers een grond bezit van ongeveer 560 hectaren, doeh volgens nader door Ged. Staten ontvangen inlichtingen moeten die cjjfers zijn 448.3478 en 600.7667 hectaren. Nu eene aanzienlijke minderheid zich tegen de vrijverklaring verzet en deze naar de meening van den hoofdingenieur van den provincialen waterstaat voor de ingelanden allerminst gewenscht is, vin den Ged. Staten geene vrijheid de vry ver klaring voor te stellen. De wet van 19 Juli 1870 (St.bl. no 119), noch het daarop ge gronde Reglement voor de calamiteuze polders of waterschappen schrijven vrij verklaring op verzoek gebiedend voor, ook al zijn de in art. 133 van het Reglement gestelde voorwaarden vervuld. Ged. Staten stellen voor 't verzoek van het bestuur van den calamiteuzen polder Borssele om vrijverklaring van dien pol der af te wijzen. Wij vestigen de aandacht op de rede door ds. v. d. Kamp a. s. Maandagavond te Ellewoutsdyk voor de kiezers te houden, en waarbij gelegenheid is voor debat. Zij er een groote opkomst ook var de kiezers uit de naburige dorpen om dezen flinken spreker de beteekenis der herstemming te hooren uiteenzetten. Groede. Op het 13 Zomerfeest, dat al hier op een weide van dhr. J. Dyke zal gehouden worden DV. Donderdag 7 Juli zal gesproken worden doorDs. G. W. van Petegem te Groede. Openingswoord, dhr. W. de Smidt van Cadzand over „Gehoorzaamheid", dhr A. R. de Jong van Tilburg over „de werkelijkheid van Jezus Christus". Ds. G. van Dis van Zaamslag over„Geloofsroem,, door Ds G. W. van Leussen van Goes over „Bidden," door Ds J. D. Schmidt van Sapelle over„maar eens jong"; door Ps. G. Stegenga van Gar deren over „Ware jeugd" en door Ds. K. v. d. Hoek van Hilversum het Slotwoord. Het feest beg.nt ten 10 ure. In de Raadsvergadering van Woensdag, 2 uur, worden behandeld de onderstaande zaken r. Notulen. 2. Stukken. 3. Verzoek eervol ontslag als Hoofd der Gemeente bewaarschool van Mejuffrouw E. C. Ets. 4. Be noeming tijdelijke leeraren aan de Burgeravond school en de Avondschool van Handwerklieden, 5. Benoeming Leerair aan het Gymnasium. Aanbevolen worden: "e A. G. van Hamel, 2e Dr. H. K. Becht. 6, 7, 8, Voorstellen tot het aan brengen van herstellingen in e nige lokalen van van het Gymnasium; vaststelling eener Veror dening tot beteugeling van den Amertkaanschen Meeldauwverleenen vao een subsidie aan de Vereeniging »Zeeland". 9. Idem betreffende het verleenen van verhoogde subsidie en van eene geldleeniDg aan de Ambachtsscho 1. Domburg. Tot candidaten voor den ge meenteraad (vacature S. Wisse) zijn ge steld de heeren G. de Pagter (lib,) J. de Pagter (anti rev.), Joh. Maas (werkmans- candidaat) en P. Fraacke (door eenige kiezers). Schore. Verslag openbare raadsverga- ring op 24 Juni 5'ƒ2 uur namiddag. 5 leden zyn tegenwoordig. De heeren Ka- ïelse en Sterk zijn afwezig. De voorzitter opent de vergadering, de notulen worden gelezen en goedge keurd. Ingekomen stukken. Ie. kennis geving van Gedep. Staten dat de buiten gewone subsidie voor het lager onderwijs ingevolge art. 51 L. Onderwijswet be droeg f 800, 2e. voor herhalingonderwys f24,30, 3e. schryven van den Polder Breede Watering bewesten Ierseke, dat de subsidie voor onderhoud wegen met 1 Jan. 1911 niet meer wordt gegeven en bericht dat het bestuur dier Polder bin nenkort in nader overleg wenscht te treden met de gemeente over het onder houd, 4e. een verzoek van L. Kottier, broodbakker te 8chore, om in huur te krijgen een strook grond van den open baren weg De eerst genoemde stukken worden voor kennisgeving aangenomen terwijl, indien er bij den raad geen bezwaren bestaan, het verzoek van L. Rottier na de agenda zal behandeld worden; con form besloten. Als eerste punt der agenda komt het kohier schoolgeld. 32 aanslagen komen er op voor welke een voor een worden afgelezen met een bedrag van f266.43. Na de aflezing vraagt de voorzitter of een der leden op- of aanmerking heeft over dat kohier. Dhr. Verhaagen begint met te zeggen dat geen enkel raadslid over het kohier eenige op of aanmerking maken kan en wel om de volgende reden. Noch spreker noch een der andere raadsleden heeft iets gezien van de stukken die kunnen uitma ken of 't kohier juist opgemaaktis dt ar- om verzoekt spreker te mogen zien ten eerste de lyst der schoolgaande kinderen, ten tweede het kohier Hoofdelijken Om slag, waarop het kohier schoolgeld pas send gemaakt moet worden en ten derde het kohier schoolgeld. Indien spreker deze stukken gezien heeft dan pas kan hij be- oordeelen of erop- of aanmerkingen te maken zijn dan pas kan hy zien of allen die er op behooren te staan er op geplaatst zijn. Spreker wil alle kwade trouw bjj B. en W. buiten sluiten en alleen constatee.- ren dat het mogelijk kan zijn dat het kohier per vergissing onjuist opgemaakt kan zijn, als voorbeeld noemt spreker het kohier hondenbelasting en kohier H. O. waar ook personen op vergeten waren. De voorzitter acht het niet noodig dat het kohier eerst ter inzage aan de leden wordt gegeven met de bescheiden er bij, aangezien slechts overgeschreven moet worden wat het kohier Hoofdelijken Om slag aangeeft, doch als spreker had gewe ten dat er zulke kleinzielige raadsleden waren die deze stukken hadden willen zien, dat hy ze gaarne ter inzage gegeven zou hebben, doch het is het raadslid Ver haagen slechts te doen om te controleeren of door B. en W. het kohier juist is opge maakt. Dhr. Verhaagen u slaat den spij ker op den kop. De voorzitterhet gaat toch niet aan om dat kohier nu nog eens aan te houden tot een volgende vergadering waar moe ten wy dan verschijnen met het school geld. De heer Verhaagen in de eerste plaats moet ik de voorzitter verzoeken om, in dien een raadslid stukken vraagt ter inzage waaraan hy zijn stem geven moet, dit niet te kwaliviceeren als kleinzielig, neen, mynheer de voorzitter, dat is niet kleinzielig, dat is recht en tevens plicht van elk raadslid dat hij weet waarvoor en waarop hij zijn stem uitbrengt. Had de voorzitter nu gezegdindien ik ge weten had dat er raadsleden die hun recht om de stukken na te zien hadden geeischt, dan had ik deze gaarne ter inzage gegeven, dan was de voorzitter ten minste nog beleefd geweest. Spreker zegt verder dat hij zyn goed recht als raadslid handhaaft en in geen geval zijn stem zal uitbrengen alvorens de stukken gezien te hebben. De voorzitter zegt dat hij de opgaven van het hoofd der school gekregen heeft, en naar die opgave is het kohier door B. en W. opgemaakt. Na nog eenige discussie zegt dhr. Ver haagen dat hij zijn eisch om de stukken na te zien intrekt, indien hy hier de verzekering krijgt voortaan van die stuk ken inzage te krijgen, die hij als raads lid noodig heeft om zijn mandaat naar behooren te kunnen vervullen, dit wordt toegezegd en het kohier vastgesteld. In besloten vergadering wordt een sup pletoir kohier hoofdlijken omslag vast gesteld met 13 aanslagen van f201,04. De subsidie a f50 per jaar aan de tram-commissie wordt op voorstel van B. en W. niet verleend aangezien de gemeente hoegenaamd geen belang bij den aanleg van den tram heeft aange zien deze geen enkel punt der gemeente treft. Het verzoek van L. Rottier wordt thans door B. en W. ter tafel gebracht. B. en W. stellen voor om aan dat verzoek te voldoen doch tegen jaarlyk- sche vergoeding van f0,50 tot weder opzeggens toe. Dhr. Verhaagen vraagt hoe groot het strookje grond is en of be doeld wordt 50 cent p. vierk. M. of voor den hoop. De voorzitter zegt dat het strookje grond ongeveer 6 M2 is en 50 cent den hoop wordt bedoeld. Dhr. Ver haagen kan zich in 't geheel niet vereeni gen met liet voorstel van B. en Wten le omdat Rottier hoegenaamd niets met het stukje grond geholpen is alleen voor tuin grond ten 2e omdat de openbare weg daar zeer smal is (ongeveer 6 Meter) en ten derde omdat de vergoeding lang niet op weegt tegen het groote ongerief wat er door ontstaan zal. De heer Rottier zegt dat het niet is om te helpen, doch slechts om wat te ver fraaien dan komen alle afrasteringen in éen lijn. De voorzitter verzoekt den gemeente bode om de breedte van den weg even te gaan opnemen (onderwijl bekijken enkele raadsleden de kaart), nadat de gemeente bode terugkomt, deelt deze mede dat de weg zal worden 5,90 M. breed. De heer Verhaagen zegt voor 't drukke verkeer wat langs dien weg plaats heeft is 5,90 M. veel te smal en stelt daarom voor niet op het voorstel in te gaan. 1 e heer Ryn zegt, al geven wij het stukje grond niet, de weg blijft toch slecht en er zijn meer smalle wegen waar geen 2 wagens, die beladen zijn, voorbij elkan der kunnen rijden. De heer Verhaagen zegt, dus omdat het daar reeds te smal is stellen B. en W. voor den weg nog 1,20 M. smaller te maken dus nog slechter toestand te scheppen. Spr. zegt, indien de raad in meerder heid besluit om den weg daar.op 5,90 M. te brengen, dit moet worden aangeplakt en ieder daartegen bezwaren kan inbren gen, en spr geeft nu reeds de verzekering dat er van hem oen bezwaarschrift zal ingezonden worden. Verder zegt spr dat hij zooveel vertrouwen in het college van B. en W. heeft, dat, indien de raad besluit het stukje grond af te staan, zij, dat is B. en W., zullen adviseeren aan Ged. Staten om hunne goedkeuring aan dat besluit te onthouden. Te voorzitter zegt, na de bezwaren van het lid Verhaagen gehoord te hebben, en gelet op de breedte van den weg, bij hem overwegende bezwaren zijn gerezen en stelt daarom voor het voorstel B. en W. in te trekken. Alzoo wordt besloten. Bij de rondvraag vraagt dhr In 't Anker of er van A. op 't Hol geen verzoek aan den raad is gericht. De voorzitter antwoordt hierop ontkennend. DhrVerhage vraagt wat de afbraak van het lijkenhuis te Vlake heeft opgebracht. De voorzitter zegt dit vergeten te hebben bjj den aanvang der vergadering mee te deelen, doch deelt thans mede dat die af braak f 15 heeft opgebracht. Verder zegt de heer Verhage B. en W. dank voor het slaan der palen langs den Breeweg, waar thans eene goede verbete ring is aangebracht over het eind dat de palen staan, doch spreker neemt de vrij heid een voorstel te doen om nog een 20- tal paaltjes te doen slaan, daar juist langs de waterleiding nog een gedeelte is wat steeds stuk gereden zal worden. De voorzitter acht dit niet noodig aan gezien langs de andere zijde van den weg een goede grasberm over het vroonland loopt, die goed begaanbaar is. Dhr. Verhaagen erkent dit, doch om op dien grasberm te kunnen komen moet men eerst tot aan de kniesn door den modder, aangezien in het najaar er bij slecht weder die weg totaal wordt stuk gereden. De voorzitter zegtindien de weg in het najaar slecht is memeenige takken bossen kan leggen en dan zoo van de eene zijde van den weg naar den anderen kan komen. Dhr. In 't Anker is van hetzelfde ge voelen en zegt wij zyn toch geen juf frouwen, wij kunnen ei best door. De voorzitter als men ten minste niet bang is voor een paar vuile schoenen. Dhr. Verhaagen vraagt wie elk najaar die takkenbossen zal geven, er zijn er zeker 20 a 25 noodig en dit kan verhol pen worden door 25 paaltjes te slaan die zamen f0.626 kosten. Mocht dit te duur zijn voor de gemeente dan wil spreker gaarne de kosten zelf dragen, dan kunnen de kinderen van Meier droog voets in school komen en spreker heeft er persoonlijk ook gemak van als hij dien weg moet passeeren. Het voorstel om op kosten der ge meente de paaltjes te slaan wordt ver worpen met 4 tegen 1 stem en het ver zoek om ze op kosten van den heer Verhaagen te slaan wordt verworpen met 3 stemmen tegen I onthouding l voor, dhr In t Anker onthield zich. Dhr. Verhaagen zegt in de volgende vergadering andermaal met het zelfd© voorstel te zullen komen. Dhr. Rijn zegt dan doen wij het weer nietje bent een driever. Dhr. Verhaagen neemt dezen naam gaarne aan want 't is om iets te verbete ren wat geen kosten mede brengt voor de gemeente dus tot een volgende vergade ring myne heeren, ik moet evenwel nog opmerken dat het voor Dhr. Secretaris onaangenaam moet zijn om voor zulk een kleinigheid elke vergadering vellen papier vol te moeten schryven, doch indachtig aan den rentmeester die niets of niemand ontzag gaf ook eenmaal de vrouw haar recht om van den last bevrijd te worden, misschien gaat het ook zoo met mij, niet voor het recht maar om van den last be vrijd te zijn die door het aanhoudend vra gen wordt veroorzaakt. Niemand meer het woord verlangende wordt de vergade ring gesloten. Goes. Wij vestigen de aandacht op de kiezersvergadering Maandagavond a.s. in de Prins van Oranje. Sprekers de heeren Vienings en v. d. Voort v. Zijp. Dat belooft een goede avond te zullen worden voor de Rechtsche par tij en k^kfiieims Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Amsterdam door C. A. ter Linde te Langweer. Bedankt jvoor Amsterdam door dr A. Troelstra te Utrecht. Geref. Kerken. Beroepen te De Bilt, F. Drost te Vlaar- dingen. Bedankt voor Siddeburen door A. Rol- loos te Ter Apel. echtzaken Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Vrijdag zijn veroordeeld wegensdief stal met braakA. d. K., 2)j., landbou wersknecht, Middelburg, aldaar gedeti neerd, tot 6 m. gev. straf, met mindering van het voorarrest; diefstal: M. L., ;5 j., koopman, Koudekerke, alhier gedeti neerd, tot 1 jaar gev. straf, met last tut gevangenhoudingmishandelingC. W., 34 j., koopman, Middelburg, tot 2 m. gev. straf; H. A. F., 18 j., M. J.N.,20j.enP. M., lo j., varensgezellen, Breskens, ieder tot f10 b. s. 10 d. h.J. J., 59 j., venter en J. J. P. L., 19 j., werkman, beiden Goes, ieder tot f5 b. s. 5 d.eenvoudige beleedigingL. B., 56 j. koopman, Goes, tot f 10 b. s. 10 d. h.overtreding gemeen teveroidening te VlissingenJ. E. D., 28 j. wijnhandelaar, Middelburg, tot f Ob. ten behoeve der gemeente Vlissingen, s. 10 d. h., met verbeurdverklaring ten behoeve der gemeente Vlissingen van 2 in beslag genomen flesschen gedistilleerd niet vol doen bevel ambtenaar: A. J. v. M., 27j., besteller, Neuzen, tot f b. s. 10 d. h. beleediging van een ambtenaarP. d. T„ 37 j., schipper Neuzen, tot f 5 b. s. 5 d. h.wederspannigheidP. C., 31 j., ma troos aan boord vau Hr. Ms. Schorpioen en J. D., 29 j., schippersknecht Ierseke, ieder tot i4 d. gev. sti&f; overtreding jachtwet: C. d. 14., 43 j., koopman, Kou dekerke, met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter te Middelburg, tot 2 m. 5 d. hechtenisen overtreding drankwetJ. B., 32 j., spekslager, Hein - kenszand, met bevestiging van het vonnis van den kantonrechter te Goes, tot 10 d. hechtenis. VrijgesprokenJ. G., 26 j., muziekon derwijzer Goes, uit andere hoofde gedeti neerd, beklaagd van diefstal. Bij beschikking van de Rechtbank te Middelburg is het bevel vau gevangen houding van G. ter M. ambtenaar van den Burgerlijken ötand te Middelburg thans aldaar gedetineerd, beklaagd van verduistering, voor een tijd van 30 dagen verlengd. Bij beschikking van dezelfde rechtbank is verwezen naar de openbare terechtzit ting met bevel tot gevangenhouding van de beklaagde, de zaak tegen M. v. d. H. 41 jaar, modiste geboren en wonende te Nieuw Namen thans gedetineerd te Mid delburg, beklaagd van diefstal. Door J. V., 24 jaren, werkman geboren en wonende te Middelburg gedetineerd is hooger beroep geschied tegen het vonnis van de Rechtbank van 3 Juni 1910, waar bij hij ter zake van poging tot doodslag is veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. Verzorging van Idiote- en Zwakzinnige-kinderen. 's Heeren Loo, Groof-Emaus en Lozen- oord, dit drietal stichtingen te Ermelo, gaat uit van de bekende Vereeniging tot opvoeding en verpleging van idiote en achterlijke kinderen. Allengs dijde de ar beid dezer vereeniging uit. In 1890 kocht zij ts Heeren Loo aan, met de bedoeling het aan de verzorging van idiote kinderen te wijden. Schier van jaar tot jaar moest deze stichting uitgebouwd worden, en honderden misdeelde kinderen zijn daar sedert hare opening opgenomen. Intus- schen op het programma der vereeniging kwam meer voor. Ook voor de achterlijke kinderen wenschte men iets te doen, ja voor hen vooral. Alleen maar schenen de omstandig heden aanvankelijk minder gunstig om dit gedeelte van het programma uit te voeren Met de invoering der Kindei wetten kwam hierin echter een wending ten goede. Tal van zwakzinnige of achterlijke kinderen moest nu een onderkomen ver schaft worden Het bestuur der vereeni ging begreep dit dan ook. Zij kocht Groot- Emaus aan, eene uitnemende plaats voor het doel zeer geschikt en vlak in de buurt van 's Heeren Loo gelegen. Het eerste pa- viljoentje werd hier geopend in den aan vang van het jaar 1907. Sedert verrees het eene paviljoen na het andere en nu is ook Groot-Emaus reeds eene inrichting van eenigen omvang geworden. Met hare uitbreiding wordt nog steeds voortge gaan. Men hoopt spoedig weer een com plex van gebouwen te kunnen aanbe steden. Thans heeft de vereeniging weei een groote plaats aangekocht, medegelegen in de buurt van 's Heeren Loo en Groot- Emaus. Deze plaats heet „Lozenoord". Hier is men thans bezig te bouwen eene inrichting voor 500 idiote meisjes. Voor taan zullen dan op 's Heeren Loo alleen idiote jongens verzorgd worden. Het ligt voor de hand, dat het bestuur er op bedacht is geweest van de gunstige situatie party te trekkeen. Voor de drie stichtingen zullen o.m. verrijzen óéne kerk, één administratie-gebouw, één wa tertoren ééne electrische centrale wel licht. enz. enz. Het springt in het oog, dat door derge lijke centralisatie de exploitatie zeer voor-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 2