NIEüWSEiAB VOOR ZEELANS. No. 227. 1910. Maandag 27 Juni. 24e Jaargang CHRISTELIJK- Herstemt Diudac ?8 Jnni HISTORISCH /ERSGH1JNT ZESMAAL PER WEEK W. van Oeveren. C. P. Vogelaar. E. B. Dumoleyn. A. Moerdijk. J. A. v. Rompu. J. E. A. M. v. Waesberghe. Snippers uit de oude doos. DE JONGË-VERWEST, te te Middelburg. Goes PRIJS DER ADVERTENT1ËN IEDEREN WERKDAG DES AVONDS» 1 rijs per drie maanden franco p. p1j2S» I nkele nummers BUK; (tusschen 8 en 5 uur). Wij blijven dringend aanbevelen: Voor Gt o e s Voor Hulst Heeren Berichtgevers l Weest zoo gfoed Dinsdag: s. weer onmiddeliyk den uitslag der herstemming te seinen. (Opgekomen Onwaarde enz.) 5fc|}, <lie zich met 1 Juli a,», op ons lud abonneeren, ont- rangen liet tot dien datum gratis. 25 Juni 1910 Een verkiezingspamflet van C. V. K. (in de Goesche Crt. van gister zagen wij C. v. K., dat zal wel een zetfout zijn) had de schrijver het volgende gezegd: Een sluwigheidje van De Zeeuw. De Zeeuw noemt in het nummer van Zaterdagavond j. 1. de heeren Ocht manLenshoek en (I. D.) Fransen Van de Putte mannen van den eersten rang in ons district. Wat zullen deze heeren zich ge vleid gevoelen met zulk een loffelijk getuigschrift uit de handen van den redacteur van dat blad te mogjn ont vangen l Jammer, dat ditzelfde blad tegen over de bovengenoemde heeren, toen 372 FEUILLETON DOOB SCALDIS. Kerkwerve. L Van Kerkwerve is op zijn vroegst eerst sprake in 1298, en niet, zooals sommige schrijvers opgeven, reeds in 1063. Wat het beginsel van het ambacht betreft, méént Dresselhuis, dat het land en de schapenweiden in de „pagus Mar- sum", waar de Maas in zee loopt, in het testament van den H. Willebrord, Ao. 726 vermeld, als hem, door zekeren Heribald geschonken, by Kerkwerve lagen. De schapenweiden, die vandenBergh, in zijn oorkondenboek, in Oost-Voorne zoekt, wijzen, volgens Dresselhuis, op Dreischor. Deze, aan Willebrord gegeven lande rijen, lagen, naar' de zienswijze van van den Bergh, niet in Zeeland, maar in den omtrek van Vlaairdingen, waar, volgens Johannes a Leidis, de kerk door Wille brord zelf gewijd werd en waar langs de destijds zeer breede Maasmond ais een zeearm stroomde. Zekerder schijnt het, dat de goederen door Godebertus aan het klooster Laurus- ham in 776 geschonken, in deze buurt lagen. Men vond ze „in lacu villa Mau- daco in ter Scald et Sunnemeri et Guha- sa". Behalve Goes wordt hier gesproken van twee in Zeeland zeer bekende wate ren en de aldaar niet minder bekende zoutkeeten. Dresselhuis oordeelt, dat men hierby alleen aan Kerkwerve denken kan. Maudacus schijnt, naar ook Kluit meent dezen candidaten waren bij vorige Statenverkiezingen, uit een heel ander vaatje tapte en het niet ontzag om al lerlei leelijks van hen te zeggen, zooals kwaadsprekers dit gewoon zyn te doen. Met behulp van vrijzinnigen van den eersten rang de vrijzinnige candidaten bestrijden is natuurlijk de taktiek, wat bljjkt uit de vriendelijke aftakeling van onze candidaten vóór de Staten verkiezing van morgen, Dinsdag 14 Juni 1910. Wij hebben aan de heeren Linden- bergh en Raamsdonk voorzitter ensecr. van de „C. V. K", bewijzen voor deze vieze beschuldiging gevraagd en, wijl wij wisten dat zij die niet zouden kun nen leveren, ons archief ter hunner be schikking gesteld. De heeren hebben zich niet verwaardigd hunne veront schuldiging aan te bieden, doch plaatsten in de Goesche van heden een „verant woording", waarin zjj beweren geschre ven te hebben Die brave Zeeuw, nu zijn de heeren Ochtman enz. mannen van den eer sten rang, maar als deze heeren zelf candidaat zijn, dan zegt De Zeeuw al lerlei leelijks van hen. De heeren weten blijkbaar niet wat zij geschreven hebben. Of moeten wij veronderstellen dat eigenlijk niet"een van hen maar bij voorbeeld zekere heer B. de door ons gewraakte woorden schreef Genoeg zij 't echter te constateeren dat de heeren van de Centrale Vrijzinnige Kiesvereeniging, die uit Vrijzinnige De mocraten als Welleman en Oud- of Unieliberalen als Raamsdonk schijnt te bestaan, hunne beschuldiging niet heb ben kunnen waar maken, en de gelegen heid om 't te doen, zelfs niet hebben durven aangrijpen. En nu voegen tij er in hunne verlegen- genheid nog een nieuwe beschuldiging aan toe. Zie, hierover valt De Zeeuw en eischt verantwoording. UITGAVE DER FIRMA EN VAN Wij zouden zoo zeggen, dat deze ge makelij k te gevèn is en hadden daar toe niet eens in 't verleden gezocht. Want, zoo willen wij vragen, kan De Zeeuw ooit de heeren Ochtman e. a. dieper hebben beleedigd dan in datzelf de nummer Of is het niet grievend voor deze heeren te worden uitgeschol den voor.... baantjesjagers Want dat ligt in de woorden van De ZeeuwBestond er kans om op het kus sen te komen, ja dan zouden volgens De Zeeuw die heeren Ochtman e.a. te vinden zijn, maar omdat daartoe nu, altijd volgens De Zeeuw, geen kans bestond, wilden deze heeren, kopstuk ken der partij, mannen van den eersten rang, hunne namen niet leenen Wij vragen nog eens, konden die heeren van de zijde der Zeeuw eene diepere beleediging ontvangen Wij gelooven, dat dezen het dan ook niet als loftuiting zullen hebben opgenomen. Derhalve de heeien hebben een be schuldiging ingebracht, waarvoor zij geen bewijzen hadden. En tot bewijslevering gesommeerd, doen zij er de beschuldiging bij dat wij de heeren Ochtman c. s. baantjesjagers gescholden hebben. Ten overvloede herhalen wij hier wat, wij schreven. Dit geldt ook van het district Goes. Stemden alie kiezers die nog vast houden aan de leus Ood in 't Oezin Ood in de SchoolGod in het Staats recht en in de Wetgeving! dan kwam er aldaar nooit een eenig vrijzinnige door. De vrijzinnige kopstukken in dat district zijn hiervan dan ook zoo over tuigd dat zij zich aan de kwade kans van een nederlaag niet meer blootstel len. Mannen van den eersten rang als Ochtman en Lenshoek en Fransen v. d. Putte stellen zich er niet meer beschikbaar. Daarom moeten de vrij zinnige kiesvereenigingen met mannen van den tweeden rang in het vuur. En uit die woorden distilleeren nu deze heeren of hun zaakwaarnemers van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, ledereregel meer 10 '•ent. op het gehucht Moeije of het Maeyenland, bij Dreischor te doelen, zoo geheeten naar den stroom die Qüalambacht van Kerkwerve scheidde en welke naam be waard bleef in de geul, tusschen de poelvoetsplaat en den Schouwschen oe ver, door de schippers Maijen volzand genoemd. In lacu zou dan op Schouwen wijzen, in oude tijden als de poel bekend. Kerkwerve schijnt, gelijk de naam aan duidt, eene afzonderlijke bedijking te hebben uitgemaakt, en was reeds vroeg in eenig aanzien. Het wapen der heerlijkheid wijst op oude afkomst en ook op eene geestelijke bezitting. Het ambacht was reeds vroeg onder vele eigenaars verdeeld. Het groot ste deel behoorde bij het opmaken van de eerste steenrol aan Adriana Hanne- mann, die het in 1604 geërfd had van haren broeder Jan Hannemunn, als af komstig van beider moeder Adriana van Kerkwerve, gehuwd met Pieter Hanne- mann, griffier van het Hof en meester- knaap der houtvesterij in Holland. Oudtijds kwam een groot deel dezer heerlijkheid ook toe aan het bekende geslacht Cats. Nadat het ambacht later nog in veler handen was geweest, kwam het in l705, door koop, in eigendom van Jacob de Nobelaer. De bezittingen van dat geslacht, zoo als o. a. ook Meliszand, gingen, waar schijnlijk door erfrecht, over op de fami lie Diert, waardoor in 1835 de Vlaamsche tak van genoemd geslacht, baron G. Diert van Kerkwerve, eigenaar van de heerlijk heid was. Het kasteeltje, „Werve" geheeten, waar de Ambs. Heeren, oudtijds, hun verblijf hielden, lag naar den kant van Noord- gouwe, het is thans, eene boerenwoning. Zuidland, thans onder de gemeente be- hoorende, was,voor het afnemen der zuid kust, van Schoumn,eene zeer aanzienlijke heerlijkheid,die verscheidene dorpen, zoo als Simonskerke,'t welk reeds in 1496 door de zee verzwolgen is, Brieskerke, Zuid- kerke, St Jacobskerke en 't gehucht 's Heer Arendshaven bevatte. Vooral in de 16e eeuw werden hier aan merkelijke streken buitengedijkt en in 1568, ging bijna het geheele ambacht ver loren, zoodat slechts 82 H.A.,en nog meest moerassen en poelen overbleven. De hier altijd zoo bedreigde oever, gaf aanleiding, dat in 1759 door de landsinspecteurs J. Dingemans en R. Barendregt werd voor gesteld om een blirden dam te leggen tusschen Flauwersinlage onder Zuidland en de daartegenover liggende Roggen plaat, omstreeks op de helft, tusschen de havenhoofden van Zierikzee en Koude- kerke. Die dam zou 200 roeden lang wor den, en by peiling, werd in de geul, over 110 roeden gevonden eene diepte van 48 voet. Het werk, in 1763 begonnen, was twee jaren later voltooid en had 18213 Pd. Vis. gekost. Spoedig kwam er verzakking en in 1767 bleek de geheele dam vernield en weggeslagen te zijn, zoodat men er, niet lang daarna, nauwelijks sporen van vin den kon. Brieskerke, niet ver van Bengerskerke, werd in 1534 met Zuidkerke en de buurt Arendskerke buitengedykt en ging alzoo te niet. Gaan wij het kleine dorpje bezoeken, en nemen wij onzen weg van uit de Zuid- welle-barrière te Zierikzee, dan brengt een mooie grintweg ons, binnen het uur, op de plaats onzer bestemming. Bij en in de gemeente komende is onze eerste indruk dat de hoofdbron van be- - de K dat wij de heeren hebben beleedigd en uit- (B W Ochtman c.s. gescholden. Ziehier het bekendeGeef mij drie regels schrift van je en ik zal u bewijzen dat gij een dief zijt. Het is laf om tot een zoodanig middel als laster en nog eens laster de toevlucht te nemen. Liberaal en Socialist. By de herstemming op Dinsdag zal 't in 't kiesdistrict Goes wel gaan tegen libe raal en socialist. De secretaris der S. D. A. P. in 't district heeft aan de antirevolutionaire candida ten gevraagd of zij voor algemeen kies recht zyn. Natuurlijk zullen dezen wel geant woord dat zij voor een groote uitbreiding zyn in den zin van kiesrecht voor gezins hoofden of daarmee gelijkgestelden. Wijl dit geen algemeen kiesrecht is, zullen de socialisten nu wel gaan op de heeren Elenbaas en Kakebeeke. Laatstgenoemde is vrijzinnig demo craat en men weet dat vrijzinnig demo craten zijn indertijd uit de Liberale Unie gegaan omdat deze het algemeen stem recht niet op haar program van urgentie wilde plaatsen. Dus van zelf zal de heer Kakebeeke den rooden heeren welgevallig zijn. En den heer Elenbaas zal men er wel bij nemen, omdat 't Partijbestuur besloten heeft overal tegenover Rerhtsche candidaten ook Unieliberalen aan te bevelen. Ook in 't kiesdistrict Goes rekene men onzerzijds derhalve op een roerend sa mengaan van Liberalen en Sociaal-demo craten. Hetgeen zeggen wil; dat wij allen aan eengesloten hebben op te trekken, om den aanval dezer Linksche bondgenooten, zoo het kon en mocht, af te slaan. De vrijzinnigen (dat zijn de Liberalen en Vrijzinnig democraten) in Zuid Hol land hebben gisteren bij de herstemming weer klop gekregen. staan voor de ingezetenen hier meer vee teelt en zuivelbereidi ig, dan landbouw ls. Nu, dit hebben wy dan ook op onze wan deling reeds kunnen zien uit de vele rnal- sche weiden, en de kloeke runderen, daar in grazende. Zoover ons oog reikt is het dan ook alles weiland, en nog eens weilandhier en daar afgewisseld door een enkel stukje bouwgrond. Wy zijn dan ook hier aan den zoom van „het lage land van Schouwen", welke streek zich ook nog zeer ver west waarts uitstrekt. En zonder overdrijving kan gezegd worden, dat men in „'tlage land" van de beste weilanden uit ons ge heele Vaderland aantreft. Bij de belegering van Zierikzee door de Spanjaarden, gedurende negen maanden, van Oct. 1575 tot Juli 1576, deden de be legerden, om den vyand zooveel mogelijk afbreuk te doen, gedurig uitvallen, zooals den 14 Dec. 1575, toen zij het dorp Seroos- kerke en den den 21 dier maand, toen ze Kerkwerve grootendeels verwoestten. Zoo hooren wy uit bet dagverhaal van van de Velde, over de beleeering dier stad „den 21 Dec. 1575 hebben de vianden 'tdorp van Kerkwerve algebrant, met wel dertich of veertich huysen daeromme." Wij treffen hier in 't dorp een geheel nieuw gemeentehuis aan, annex de onder wijzerswoning, welke gebouwen werden aanbesteed 10 Juni 1908, en aannemer van den bouw werd M. Slager, metselaar te Brouwershaven, voor de som van f579'. De kerk, waarheen wij ons nu begeven, is, zooals we zien, geheel nieuw. De oude kapel uit de Roomsche tyden was een gesticht uit de grijze oudheid, en aan den H. Willebrord gewijd, wat opmer kelijk is, in verband met het gevoelen van Dresselhuis. Toen kort na het beleg van Zierikzee de Te 's Gravenhage werd de vrij liberaal Henny door den chr. hist. Mackay ver vangen. In Rotterdam I werden geko zen de katholiek Hoogeweegen en de antirev. Valk. In Rotterdam V de katho liek v. d. Vijver. Ook deze drie plaatsen waren vroeger door liberalen bezet. In Rotterdam III, Leiden, Dordt, Go- rinchem en het overige 's Gravenhage wisteD de liberalen zich te handhaven. Schrale troost Het staat nu in Zuid Hollands Staten 55 rechts en 27 links. „De practijk in de Kamer heeft mij meer en meer geleerd, dat de Coalitie moet gehandhaafd blijven". Aldus het Tweede Kamerlid Ds. Mr. Ankerman op de groote propaganda- meeting in district I te Rotterdam den den 23en Juni j.l. Coalitiegenooten in Goes en Hulst 1 Zij het bovenstaande ons een aanspo ring om a. s. Dinsdag als één man op te komen voor de rechtsche candidaten 1 Deze aansporing van de Nieuwe Zeeuw- sche Courant ondersteunen wy. En wij wekken inzonderheid alle anti revolutionairen in Hulst op om krachtig te ijveren voor het wèl slagen der candi- daturen van de 4 aftredende Roomsche leden. Dat is niet alleen betamelijk uit het oogpunt van dankbaarheid voorden steun der Roomschen bij de verkiezing van mr Dieleman, maar ook plichtmatig met het oog op de coalitie, welke den steun van dit Chr. kabinet en de bevordering der echte nationale belangen bedoelt. Uit het verkiezingsnommer van de Zeeuw en van de Bevelander blijkt dat het hoofdbestuur der christelijk histo rische unie dr. J. Th. de Visser en mr. H. Verkouteren, krachtig aanbevelen de candidatuur van onzen Vogelaar en van den chr. historischen candidaat Van Oe veren. I Laten onze Rechtsche kiezsrs zich Reformatie in Schouwen en Duiveland meer en meer begon door te breken en de bewoners van Kerkwerve zich bij de aanhangers der nieuwe leer aansloten, zal het gehavende kerkgebouw ongetwyfeld voor een gedeelte afgebroken en voor een ander deel hersteld zij n geworden,teneinde voor den Herv. eeredienst geschikt te wor den gemaakt. Het gebouw bestond nu uit het uitwen dig blauw gecement voormalige koor, met deels verkleinde, deels dichtgemetselde vensters. Blijkens de Staten-notulen van Zeeland werd, na dringend daartoe inge zonden rekwesten, bij resol. van 23 Sept. 1699 toegestaan, dat de hoognoodige repa ratiën aan het gebouw van de Provinciale fondsen zouden bekostigd worden. Zonder twijfel is toen ook de niet onver dienstelijk gesneden eikenhouten predik stoel geplaatst, die het jaartal 1700 aan den voet draagt. Herhaaldelijk moest het gebouw, met anderer hulp hersteld wor den. Vooral bij den hevigen storm van 29 Nov. 18'6 werd er veel schade aan toege bracht, waarvoor in L838 'n Rijkssubsidie verleend werd van 200 gld. Ook in 1853 onderging het gebouw eene aanzienlijke herstelling, met behulp van i 700 gld. uit de Synodale fondsen. Voor de er aange bouwde kerkeraadskamer werd in 1864 eene geldleening aangegaan van 500 gld. rentende 5 pCt. Tot in de tweede helft der 16e eenw, werd ook in deze kerk, evenals elders, de i Kath. godsdienst uitgeoefend, hoewel het niet blijkt, dat deze plaats een eigen pastoor had althans in 1535 was er geen aanwezig. Wel vond men er toen twee Godshuismeesters, twee St Pancrasmees- ters, een Onze Lieve Vrouwemeester en en een Heilige-Geestmeester. (Slot volgt.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1