NIEUWSBLAD VOOR ZEELANS. rio. '123. 1910, Donderdag 23 Juni. 24e jaargang HISTORISeH CHRISTELIJK- /ERSGHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST. te Goes F. P. D'HU'iJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Uil W. van Oeveren. C. P. Vogelaar- E. B. Dumoleyn. A. Moerdijk. J. A. v. Bompu. J. A. M. v. Waesberghe. Snippers uit de oude doos. -IV 1 GSIi J: UIT DE PERS. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS, l rijs per drie maanden franco p. p. 1*25, i nkele nummers o Q02*. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 eent, iedere regel meer 8 ceni Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 '•ent die zich met 1 Juli a.s, op ons lad abonneeren, ont vangen het tot dien datum gratia. (tusschen 8 en 5 uur). Wy biyv.m dringend aanbevelen Voor Goes Voor Hulst 22 Juni 1910 Vele schoolbesturen zullen biy zijn met het Koninklyk Besluit van 2 Juni jl. waarby een regeling is getroffen welke het mogeiy'k maakt een voorschot te verkrijgen op de in de maand Januari aangevraagde Ryksbydrage. Om dit voorschot te krygen moet aan drie voorwaarden zyn voldaan. lo. Het voorschot moet in de maand Februari worden gevraagd rechtstreeks aan den Minister van Binnenlandsche Zaken. 2o. Het schoolbestuur moet zich ver binden tot terugbetaling van eventueel te veel genoten voorschot, wanneer n.l. later mocht biyken dat de bydrage, waarop volgens de wet aanspraak be staat, minder bedraagt dan hetgeen reeds by voorschot is uitgekeerd. 8o. Tot meerdere zekerheid voor het Ryk, dat het eventueel te veel genotene zal worden terugbetaald, moet het school bestuur ten genoegen van den „Minister twee borgen stellen. Voor onze schoolbesturen is voldoende dat zy dit weten. Zy raadplegen nu verder de hoofden der scholen, en dezen weder volgen de 37o FEUILLETON. DOOB SOALDIS. Kapelle. I. De gemeente Kapelle, Bieselinge en Eversdyk bestaat uit de heeriykheden Kapelle en Eversdijk. Het eerstgenoemde ambacht omvat de dorpen Kapelle en Bieselinge en de ge huchten Teekelenburg en Djkwel, welke laatste naam vroeger aan een groot deel dezer omstreken gegeven werd. De heerlijkheid Kapelle kwam in de 13e eeuw toe aan de Heeren van MaelstedeIn 1248 schonk Wolfaert van Maelstede, aan het klooster Jeruzalem by Bieselinge, lan deryen onder Kapelle. Dat juist op de plek, waar de z. g. n. „Eliwerve" [(Hillewerf) lag, het, zooals wij verder hooren zullen, belangryke kerkge bouw werd gesticht, geeft aan Dresselhuis aanleiding tot vernuftige, hoewel van dezen schryver niet altyd betrouwbare, beschouwingen, over den vroegéren toe stand dezer streken. „De werf was", zegt hy, „de plaats der terechtzitting, de plek, waar later het Slot Bruëlis stond, de Elis- of Helasbrug, die denken deed aan den gerangentoren,waar- been de misdadigers over eene brug ter Werve, d. i.ter Vierschaar werden geleid." „Het oude huis, aan de noordzyde of de Duivelsberg doet denken", zoo beweert hy verder, „aan het Fanum of Godenhuis, waar de heilige gereedschappen werden critiek der schoolbladenwelke weer op hun beurt zich bey veren den tekst van 't koninklyk besluit te bestudeeren en te vertolken. Wij hebben het aangrypen derBorro- moeus-encycliek door de liberalen op ethische gronden bestreden; [sommige liberale bladen zeiven verzetten er zich tegen uit taktisch motief. In ons persoverzicht kan men lezen dat De Nederlander deze encycliek beschouwt als een door jhr v. Doorn en met hem door vele liberalen aangegrepen „politiek for tuintje", als een slagzwaard om mee te zwaaien tegen Rome en tegen de coalitie en dat de N. Bott. Grt. zich met een a quoi bon? waartoe dient't wat nut't? van de heele Van Doorn-beweging heeft losgemaakt. Thans biykt dat meerderen aan Links er heelemaal niets in zien, namely k in de beweging. De N. Gron. Gt. (vryz.) schryft De politiek staat w eer in het teeken van de anti-clericale taktiek. Men kan zich op vrij heftige debatten voorberei den öf op een wel overdacht stilzwij gen ran de rechterzyde, maar in elk ge- Val durf ik wel voorspellen, dat met de interpellatie niets zal worden bereikt. De Regeering zal, hoogstwaarschy nlijk, verklaren dat zy zich over de uitingen van het hoofd der katholieke kerk geen oordeel heeft aan te matigen en dat er voor de regeering van een land, waar het beginsel der absolute godsdienst vrijheid heerscht en geen Staatskerk wordt erkend, niet de minste aanleiding of zelfs niet het geringste recht bestaat om zich, ter zake van een opvatting van een kerkhoofd over de bely ders van een ander kerkgenootschap, in een stryd tusschen Katholieken en Hervormden, dartij t» stellen. En de rechterzyde,voor wie een openiyk getuigen het gevaar zou kunnen doen ontstaan van een onherstelbare breuk in de coalitie, zal zich wel terdege wachten voor 'n onom wonden uiting van haar gevoelens en beseffen dat de verstandigste taktiek is om door een stelselmatig verbloemen BM—MMMMB—MIMM—1MM—i^BM bewaard." Hiermede brengt deze schryver in verband de geestelyke gestichten en riddersloten, welke reeds in overoude tyden de Eliwerve omringden en vooral de kring van terpen of vliedbergen, welke in Wemeldinge, Kloetinge en Kapelle aan getroffen worden. De heerlykheid Kapelle was in 't midden der 18e eeuw groot ruim 3009 gemeten en telde men er toen ter ty d 126 woningen en hofsteden. Het mooie dorp nu gaande bezoeken, waar wy van uit Goes, over Kloetinge, l1/* uur, Z.O.waarts gaande, voor noodig heb ben, bereiken wij de plaats onzer bestem ming, langs een straatweg, omzoomd door welvarende hofsteden, wier hagen en dreven, met de kunstig geknipte palm- struiken en allerlei soort boomgewas, ten zeerste ons oog bekoren. Wij komen hier onder den indruk, dat Zr Beveland niet te vergeefs het Paradys van Zeeland wordt genoemd, want het na tuurschoon, waar deze streek mede be deeld is, is eenig in ons gewest. En te meer valt dit in 't oog, wanneer wy onzen blik slaan op de meer dan dertig gemeten groote boom- en heesterkweeke- ry van dhr van der Ha ve uit welke kweeke- ry naar alle oorden des lands, de producten worden vervoerd, waardoor aan vele arbeiders werk en brood verschaft wordt. Een geschiedkundige byzonderheid, ten opzichte een der dorpelingen, mogen wij hier niet verzwijgen. In Oct. 1881 n.m. heeft Samuel Wisse, by het graven van een regenbak, gevondeneen Keulsch kannetje uit de 15e eeuw, inhoudende 19 goudstukken,waaronder één met het jaar tal 1576, en 96 zilverstukken, met de jaar tallen 1555 tot 1590; allen met de beeltenis van het ernstig'karakter van's Pausen aanval op de Hervorming en door een gezamenlijken feilen aanval op den liberalen afgevaardigde, die de bondge- nooten tegen elkander in het harnas jaagt en het clericale bloc poogt te doen uiteenvallen, trachten den opbrui- senden [stroom in een kalm zij watertje te doen verloopen. De Borromeus-inter- ^jpellatie moet op een fiasco uitloopen. i^Deze beschouwingen van een liberalen publicist toonen dat hij de rechtsche pers niet [gevolgd heeft in haar protest. Toch mogen wij constateeren dat ook volgens dezen schrijver de aangekondigde inter pellatie behoort tot de anti clericale tac tiek en moet uitloopen op een fiasco. De^ natuur boven de leer. Het is meer gebleken, dat de socialis ten niet altyd even consequent zyn in de toepassing van hun beginselen. Die het hardste roepen om vrij heid en recht van spreken voor den arbeider, worden soms echte despoten, zoodra zij zelf over anderen te kommandeeren krijgen. Maar met dat al, is toch de volgende uitdruk king in het Volk over den directeur der Staatsspoorwegen, den heer Kretschmar van Veen, die vaak overleg pleegt met de hoogere ambtenaren, heel opmerkelijk. „Zijnen voorganger had niet één hooge ambtenaar den moed te weerstaan, zelfs niet om hem ongevraagd aan te spreken of in zijn bureau te komen. Hij schudde met vaste hand hoog en laag van zich af, de hoogen wellicht nog meer dan de lagen. Wat rot was sneed hy uit zonder aanzien des persoons. De tegenwoordige functionaris mist by een lichaam van 23090 man personeel, de vooreen deel zoo hoog noodige eigenschappen geheel." Het Handelsblad acht die groote waar deering van het absolutisme, die krach tige afkeuring van een constitutioneel beheer bjj de Staatsspoorwegen bij de republikeinsche redactie van het Volk, die ook een republikeinsch beheer van scholen en groote bedryven voorstaat, merkwaardig genoeg om er eens de aan dacht op te vestigen. van Philips II van Spanje. De stukken hadden een gezamentlijke waarde van ongeveer 320 gld. van onze munt. En nu gaan wij de kom van het dorp bezoeken. Het is, zooals wij zien, een der fraaiste plattelandsgemeenten van Z.Beve- land, hoofdzakelijk bestaande uit eene nijvere landbouwbevolking. Gelijk op zoovele plaatsen in ons gewest is ook hier de kerk het centrum van het dorp. De plaats doorwandelende en ooste lijk van 't kerkgebouw gekomen, naderen wij eene plek, waar opnieuw historische herinneringen in ons opkomen. In deze omgeving stonden n.m. in den grijzen voortijd drie trotsche burchten, welke wy in onze gedachten niet mogen voorbygaan. Hier, een weinig ten oosten van het dorp, verhief zich het kasteel Maelstede, zeker een der oudste gebouwen in Z. Beveland. Waarschynlijk werd het in de eerste jaren der 14e eeuw gesticht, en vermoe- delyk op de grondslagen van een nog ouderen burcht, welke, gelijk zoovele andere, in de Vlaamsche oorlogen ver woest was. Het was een vierkant gebouw en stond er op den noordwesthoek een sierlijk torentje. Belangrijke uitwendige veran deringen, schijnen aan het gebouw niet te hebben plaats gehad. De aanzienlijke bewoners waren meest uit de geslachten Maelstede, Bruëlis, Cats, van Thuyll, Schaap en Wassenaar. Tot in 't midden der 18e eeuw werd het kasteel bewoond, toen het, wellicht na het overly den van Fred. Hendr. van Wassenaar, werd gesloopt en spoedig schier spoorloos verdween. Ten zuiden van het dorp verhief zich Men ziet er alweer uit, hoe verras send soms de natuur boven de leer kan gaan. Het juiste standpunt. Onder dit opschrift schryft de Neder lander De (oud-lib.) N. Bott. Gt. meent, dat de voorgenomen protest-vergadering aan de bekende Pauselijke Encycliek te veel aan dacht schenkt, en dat de Protestanten deze met dezelfde kalmte kunnen -s oorbij - gaan als waarmee de Roomschen onze opvattingen bejegenen. De interpellatie van den heer Van Doorn begrijpen wij voorshands niet, zegt het blad. Wy verstaan niet, hoe de Encycliek een onderwerp van gedachtenwisseling tusschen Regeering en Staten-Generaal kan uitmaken. De Paus mist elke wereldlijke machtin ons staatsrecht moet aan de kerk, weze zij Roomsch of Protestantsch, elk publiekrechtelijk gezag worden ontzegdde uitlatingen van den Paus hebben dus, tegenover ons land, geen ander karakter, dan de uitlatingen van welk ander privaat persoon ook. Wij weten wel, dat, door de feitelijke positie van den HeiL'gen Stoel, de Paus „een quasie-volkenrech- telyke positie" in de samenleving in neemt, half en half als een volkenrech telijk persoon is te beschouwen, maar het verkeer tusschen den Paus en de Staten wordt, ook bij deze opvatting, dan toch geacht bepeikt te zijn tot de aangelegenheden van de Roomsch- Katholieke kerk. En nu meenen wij, dat het de gebeurtenissen van 1853 zijn geweest, waardoor hier te lande eens voor goed uitgemaakt is, dat in de aangelegenheden der kerk onze Regeering zich niet heeft te moeien. De Regeering heeft niet te doen met meeningen of leerstellingen van wien ook, zij het de Paus zelf. Gaat de Regeering vandaag het hoofd van de Katholieke kerk interpelleeren op aan- het Slot Bruëlis, mede een vierkant ge bouw. [Deze burcht was oorspronkelijk een oude wachttoren, door graaf Willem IV, in 1334, met andere goederen in Z. Beveland, gegeven aan Simon, een natuur lijke zoon van zekere jkvr. van Haem- stede. Deze werd alzoo de eerste Heer \an Bruëlis. Het aanzienlijk kasteel, dat hier nu werd gebouwd „met een uitgestrekt voor hof, zware muren en wyde graften, om geven door een schoonen aanleg", zoo als Smallegange zegt, was eeuwenlang een sieraad van dezen omtrek en werd het door een reeks van edelen bewoond. In het begin der 18e eeuw werd het gebouw, nadat Corns, van Gitters van Bruëlis er lang gewoond had, afgebro ken en de gronden gevoegd bij een niet ver van daar opgetrokken heerenhuis van dhr. van der Bilt Naar het Slot, bij de oude wachttoren gebouwd, noemden de edelen zich van Bruëlis en voerden tot wapendrie gan zen, waarschijnlijk naar hunne uitge strekte bezittingen in Z. Beveland. In 't midden dee lie eeuw behoorde het Slot aan Adolf Julius Burchard, Heer van Kloetinge. Een weinig ten westen van Bruëlis, aan de Bieselingsche straat, stond het huis Gistelles. Het huwelijk eener erfdochter van Maelstede met Gerard van Gistelles kan wel de aanleiding zijn geweest tot de stichting van dit huis. Smallegange noemt het „eeü oud Ita- liaansch gebouw, breed uitgesteld, aan d' eene zijde een stalling, aan d' ander oen kookhuis." Beneden was een zeer groote zaal en vele andere vertrekken. Vóór het huis, drang van een Protestant, niets kan beletten, dat morgen van Roomsche zijde gevergd wordt, dat de Regeering in een Protestantsch kerkgenootschap tusschen zal komen. In dit geval zou eene tusschenkomst der Regeering nog dit ongerijmde hebben, dat in een aan tal Nederlandsche scholen precies het zelfde wordt geleerd, wat de Paus thans heeft uiteengezet, en dat die scholen van staatswege worden gesubsidieerd. Welk moreel recht zou, afgezien van staatsrechtelyke bezwaren, onze re geering dan nu tegenover den Paus kunnen doen gelden? Met de algemeene strekking dezer be schouwingen zijn wy het geheel eens.Het blad meent, dat op de liberalen de taak rust,de vrijheid van belijdenis en meening, in de Grondwet gewaarborgd, ongerept te doen blijven bestaan, een meening, waarover nog wel wat te zeggen zou zijn. Maar met de hoofdzaak van dit betoog stemmen wij gaarne in. De houding der Regeering kan geen andere zijn dan een beslist onzijdige,wij hebben aan een nade re verklaring van 's Pausen bedoelen geen behoefte, en wij willen haar evenmin als de N. Bott. Gt. van Regeerings- wege doen vragen. Intusschen is de bedoeling van den heer Van Doorn óns duidelijker dan zy aan de N. B. Gt. blijkbaar is. In 's heeren Van Doom's hand zien wij het opgeheven slagzwaard, dat de coalitie moet doen splijten. De partijen der coaltie kunnen daar kalm bij blijven zij kunnen o. i. het politieke tournooi, waarin de heer Van Doorn lust heeft, met onverschilligheid aanzien, zonder eenige behoefte om hem in het strydperk te volgen. Iets anders is het natuurlyk, datwy als Protestanten ons verzetten tegen de verdachtmaking van de bedoelingen der Hervormers. Over de Hervorming zelf kan de Roomsche kerk van haar standpunt, wel niet anders oordeelen dan de Paus deed, maar de aanranding van het karakter onzer Reformatoren mag ons niet onverschillig zyn. over de gracht, die het gebouw omring de, lagen sierlijke bloemperken en van achter was een kruid- en moeshof en uitgestrekte boomgaarden. In dien tijd, het laatst der 17e eeuw, was eigenaar en bewoner Hubertus Ver boom, luitenant van kapitein Eversdijk en een eeuw later behoorde het aan den reeds genoemden Heer van Kloetinge, die ook beaitter was van een gedeelte der ambachten Kapelle en Eversdijk. Het slot werd in de laatste helft der 18e eeuw gesloopt. De heerlijkheid Eversdijk, waarvan het dorp een klein kwartier uur gaans ten Z. W. van Bieselinge lag en thans nog een gehucht is, wordt in een charter van 1247 Everdersdike genoemd. Dit ambacht was in 't midden der 18e eeuw, groot 638 gem. en behoorde toen aan den reeds genoemden van Wassenaar. Vroeger was het een kerkdorp; de kerk is in 1821 ingestort, doch de zware toren bleef nog tot 1840 in stand. Naar het dorp terugkeerende, richten wij onZe schreden naar het eenig mooie kerkgebouw. Het vormt, zooals wij zien, met den grooten massieven toren, één geheel en is een der fraaiste en merk waardigste monumenten van dien aard in Zeeland. Het gebouw is zeer schilder achtig gelegen, op een terrein dat vroe ger als begraafplaats werd gebezigd. Het geheel is door een ijzeren hek, op gemetselden voet en hardsteenen dorpels, ter lengte van 114.6 M. omgeven welke omtuining is aangebracht door P. Bron kers, die dit werk, den 16 April 1880 had aangenomen voor 1639 gld. (Slot volgt.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1