ÜWS VOOR ZEELANS No. 216 1910. Woensdag 15 Juni 24e Jaargang. HISTORISCH flHRISTELIJK VERSCHIJNT ZESMAAL ?Eïi Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HIKJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Land-, Tuinbouw enz. a 1EDEREN WERKDAG DES AVONDC, Prijs per drie maanden franco p. p. 1,23» Enkele nummers G(<KA UITGAVE DER E1RMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent %it, lio zioh met 1 Juli a.s op ons blad abonneeren, ont vangen bet tot dien datum gratis. De lezers vinden den uitslag der Statenverkiezingen, voor zoover be kend, op de 3e bladzijde van ons blad. 14 Juni 1910 Er is gisteren verspreid „een woord van verweer aan de Zeeuw geteekend C. V. K. Dat schijnt t beteekenen het bestuur der vrijzinnige (Goesche) Kiesvereeni- ging. In datjpamf let worden wij beschul digd van „listigheidjes" en leugens. De stemming is„afgeloopen dus gaan wij er niet breed„op in. Alleen dit: de schrijver vertelt dat wij de heeren Ocht- man, Lenshoek en Fransen v. d. Putte hebben gevleid teneinde hen te doen die nen als propagandisten voor onze eandl. daten. Deze conclusie is tamelijk naief. Mag men van een tegenstander niet meer zeggen of men hem tot den eersten of tot den tweeden raDg rekent Leelijker echter is de beschuldiging dat wij bij vorige Statenverkiezingen ons niet ontzagen om allerlei leelijks van hen te zeggen, zooals kwaadsprekers dit gewoon zijn te doen. Nu kennen wy den man niet die deze beschuldiging schreef; wij kennen zelfs de namen van de bestuursleden der Vrij zinnige Kiesvereeniging, met uitzonde ring van den voorzitter dhr Neter, niet. Maar wij willen onze beschuldigers nu eens tot rechters promoveeren en noo- digen hen uit om inzage te komen nemen van de nommers en verkiezingsnommers en bijvoegsels van De Zeeuw, waarin door ons, of in ingezonden stukken door ande ren, geschreven is over de liberale candi- daten Ochtman, Lenshoek en Fransen v. d. Putte. Laten de heeren deze beschuldiging nu eens waar maken. De heer M. de Korte te Yerseke zegt in de Goesche Courant niet te weten of de heer v. Oeveren indertijd te Yerseke zijn kinderen wel op de chr. school heeft gehad. Die onwetendheid is te verklaren. Yerseke is een te groote wereldstad om alles te weten en te onthouden wat er voorvalt. Teneinde echter 't«bewijs te leveren dat wij waarheid schreven in ons no. van 13 Juni in zake deze quaestie, zullen wij morgen een der maandstaten ten name van een der op de chr. school te Ierseke gegaan hebbende kinderen van den heer v. Oeveren geteekend „Ket" in ons no. afdrukken. Het zijden- kussen. Onder dit opschrift lezen wij als iets nieuws in een vrijzinnig blad „Een belangstellend lezer schrijft ons, snuffelend in oude papieren, het volgende uitknipseltje uitdeArnhem- sche Courantvan 11 October 1879 te hebben gevonden Het blad „het Oosten" beweert op gezag van lis. de Liefde dat „een Christen geen minister kan zijn" d.w.z. dat wanneer een Christen op het zijden kussen wordt geplaatst of zich zelf er op zet, dit hem te glad is, zoodat de Christen er afvalt en de mensch er op blijft zitten". Deze verheven symboliek - - \oegt onze berichtgever hieraan toe is ook thans nog leerrijk." Wij voegen aan dit berichtje (uit de N. R. 0.) toe dat 't heele opstel van wijlen ds. J. de Liefde door ongeveer de geheele antirev. pers is opgenomen en besproken en bestreden geworden, slechts enkele jaren geledenen De Nederlander daar bij voorop ging. Het is werkelijk eigenaardig, die belang stellende zorg van de vrijzinnigen in ver kiezingsdagen voor de Christenen, tot zelfs voor hun Chr. scholen en voor hun kerk Een coöperatieve zuivelfabriek op Walcheren. Maandagmiddag vergaderde de com missie van voorbereiding /oor het oprich ten eener zuivelfabriek ODder voorzitter schap van den heer J. H. Geschiere te Grijpskerke. Deze deelde mede dat er ongeveer 150 landbouwers met 900 koeien op de gecirculeerde lijsten hebben getee kend tot medewerking aan de oprichting. Hij erkende dat de werkzaamheden moei lijk waren de medewerking is zeer weinig, de Walchersche landbouwers zijn stug en terughoudend, toch zouden de prijzen der boter en melk stijgeneen fabriek kan meer boter uit de melk halen dan eene goede centrifuge. De commissie wenscht daarom over te gaan tot het oprichten eener zuivelfabriek. Nog deelt de voor zitter mede, dat er nog meerdere landbou wers zullen toetreden. Besproken wordt de wenschelijkheid om zoo spoedig mogelijk tot oprichting eener coöpera tieve zuivelfabriek op Walcheren over te gaan. De heer Iz. de Buck vraagt of Mid delburg de plaats van opriehting zal zijn en of er een geschikt terrein voor is. De voorzitter zegt van ja. Opgemerkt wordt, dat er nog meerdere landbouwers zullen toetreden als er vaste vorm aan de oprichting is gegeven. De voorzitter zet nog in 't breede uiteen dat een fabriek goede resultaten oplevert, alles gaat op geregelde maat. Een goede scheiding kan een boer niet maken, zoo als in een fabriek. Er wordt uit de melk gehaald wat er in zit, als het 1 ons scheelt per dag wordt het 30u in één jaar. S. Louwerse zegt, als we beginnen, moeten we nu beginnen, want het komt er toch. De heer J. Polderdyk is er ook voor dat er een fabriek komt, doch heeft het comité een schema voor de oprichting De voorzitter deelt mede, dat er een vooiloopige acte is opgemaakt, doch daar voor moet een vaste medewerking zijn. De heer Zwagerman zegt, dat er noodig is een acte van oprichting door 'n notaris, dat brengt eenige kosten mede, dat kost ongeveer f 30 f 60. Voor ongeveer een 1000 koeien is noodig een kapitaal van f 40.000 voor een fabriek ongeveer tegen 4 pCt. met jaarlijksche aflossing, in 20 a 25 jaar wordt zoo'n fa briek afgelost, daarvoor worden obligaties geplaatst. De heer J. Polderdyk wenschte eene fabriek als te Roermoend, daar is het eene goede fabriek, daaraan wenschte hij model te hebben. De heer Zwagerman zegt dat die fabriek heeft gekost f 43000 geleend bij de boerenleenbanken. De heer Meeuwse zegt dat de geldkwes tie geen bezwaar is, dat komt er wel. Hij wenschte een lyst te leggen ter teekening, dan schiet men op. De voorzitter deelt mede, dat een der aanwezigen heeft toegezegd f25 voor de op te maken acte (applaus). De heer J. Polderdyk zegt, dat het wen- schelijk is dat een definitief bestuur be noemd wordt dat nogmaals eene excursie maakt naar de fabrieken, die kosten wor den dan vergoed uit de oprichtingskosten. Op de lijst die nu circuleert wordt door de aanwezigen druk geteekend voor de oprichtingskosten. De voorzitter vraagt of er nu een defi nitief bestuur gekozen wordt. Hier blijkt men voor, dit zal bestaan uit 7 leden. De heer Zwagerman wordt benoemd tot adviseereud lid. Geteekend hebben op de lijst 24 aanwe zigen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. H. Geschiere, C. Franse, S. Louwerse, |D. Dingemanse, C. Leijnse, J. Polderdyk, J. Vader Mz. Hierna wordt de vergadering gesloten. Onderstaande rede werd uitgesproken door den heer Zwagerman. Het is zeker eenigszins gewaagd, om na de behandeling van 't voor deze streek zoo belangrijke onderwerp van den vorigen spreker, over te gaan tot het voordragen mijner inleiding over de verbetering van het geitenras in Zeeland. Gaarne geef ik toe, dat mijn onderwerp een indirect en niet een direct landbouwersbelang beoogt. Toch hoop ik er in te slagen ook by U eenige belangstelling te wekken voor de zaak van de verbetering van de koeien van onze landarbeiders. Reeds vele niet direct belanghebbenden in onze provincie gaven tot heden van die belangstelling blijk. In Zeeland zijn een groot aantal arbei ders in het landbouwbedrijf werkzaam. In 1899 bedroeg dit getal bijna 33000. Het is een landbouwbelang, dat de voe ding van die arbeiders en hunne gezinnen zoo goed mogelijk zjj. Dit toch zal de ge zondheid en daardoor ook de werkkracht bevorderen, terwijl tevens het levensge not er door toeneemt, waardoor wordt bij gedragen tot de vervulling van de belang rijkste voorwaarde om de landarbeiders van trekken naar elders af te houden. Het wil mij voorkomen, dat wij tot de verbetering van de voeding van onze landarbeiders veel zouden hebben bij ge dragen, wanneer we het zoover konden brengen, dat elk van hen in het bezit was van 1, zoo mogelijk2,goede melkgeiten en in staat om die behoorlijk, zonderal te groote uitgaven daarvoor, te voeden. Dit toch zou ten gevolge hebben a. dat de arbeiderskinderen in de jeugd over het algemeen beter gevoed znllen worden en dus gezonder opgroeien. V oor- al in gevallen dat de moeder zelf niet in staat is de zuigelingen te voeden en bij de voeding van jonge kinderen, die nietmeei de moederborst krijgen,kan de geitenmelk goede diensten bewijzen. Moet koemelk gekocht worden, dan moet met de toedie ning daarvan natuurlijk zoo zuinig moge lijk worden te werk gegaan b. dat in geval van ziekte steeds een goedkoop versterkend voedsel aanwezig zou zijn.Ook dit is voor arbeidersgezinnen van groote waarde, omdat het koopen van vleesch, koemelk en eieren uitgaven vor dert, die meestal niet lang kunnen wor den volgehouden. c. dat het voedsel van het gezin over het algemeen smakelijker en voedzamer zal worden.Vleesch en spek en ook groen ten ontbreekt dikwijls bij het middagmaal van deze menschen. Door spijzen toebe reid met geitenmelk kan dit belangryk smakelyker en voedzamer worden. Veel bepaald nauwkeurige gegevens, betrekking hebbende op voldoend langen tijd voortgezette onderzoekingen over de samenstelling van geitenmelk, zyn mij niet bekend. Daarom is van de gemiddelde hoeveel heden aan voedende bestanddeelen daarin niet veel te zeggen. Aangenomen mag wel worden, dat gemiddeld de hoeveel heden daarvan niet belangryk verschillen met die in koemelk. Boven koemelk heeft geitenmelk echter voor 1. Dat het vet en de kaasstof daaruit gemakkelijker verteren. Het vet is fijner verdeeld,terwijl de kaasstof in hare strem ming meer overeenstemming vertoont met die uit vrouwenmelk dan uit koemelk. Vooral daarom ook is geitenmelk voor zuigelingenvoeding te prefereeren. 2. Tuberculose komt onder geiten zel den, in ieder geval minder dan onder de koeien, voor. Meestal kan men dan ook zonder gevaar de geitenmelk, mits ze zin delijk gewonnen is, rauw aan kinderen geven. Elke arbeider die een paar gezonde geiten houdt, kan eiken dag over 'n flinke hoeveelheid „gezondheidsmelk" beschik- ken.^Hij behoeft van „Oud-Bussum" of "Het „Huis ter Aa" geen klant te worden. Zonder nog te spreken van de boter en de kaas, die men in sommige streken,als o. a. op Walcheren, uit geitenmelk maakt, van de smakelijkheid en de hooge voedings waarde van het vleesch van jonge geiten en de waarde der hinden, geloof ik u wel al reeds van het groote belang, gelegen in het bezit van een paar werkelijk goede melkgeiten voor een arbeidersgezin te hebben overtuigd. In een provincie als Zeeland, waar de teelboerderij overheerscht en waar zoovele dijken en wegen zijn, kunnen geiten door landarbeiders zeer goedkoop worden gehouden. Het gemeen schappelijk huren van wegkanten of stuk ken dijk zou op vele dorpen m. i. aanbe veling verdienen. Verder komt het mij voor dat de landbouwers het best van hunne sympathie voor dit arbeidersbe lang, wat indirect ook hun belang is, zouden blijk geven, door het onder billijke voorwaarden verhuren van enkele roeden klavers en wat greppel- en slootkanten. In Zeeland is reeds nu het houden van geiten onder de landarbeiders tamelijk algemeen. Naar schatting wordt op elke twee arbeidersgezinnen gemiddeld eene geit gehouden. De meeste geiten komen voor op Walcheren, in het lage land van Schouwen en langs de duinkanten. Op Walcheren kan men gemiddeld op twee melkgeiten per arbeidersgezin rekenen, sommigen houden daar 6 tot 7 geiten. Dikwijls wordt uit de melk daarvan ook boter en kaas gemaakt, beide op de ten toonstelling te zien. In verschillende ge deelten van Zeeland echter, o. a. ook in Zeeuwsch Vlaanderen, is het wenschelyk dat de geitenhouderij onder de arbeiders algemeen wordt. Ik heb telkens, wanneer ik daar straks het houden van geiten voor laadarbeiders aanbeval, den nadruk er op gelegd, dat dit zouden moeten zijn goede geiten. Onder een goede geit versta ik een dier dat gezond is en sterk gebouwd, niet te klein is en dat volwassen zijnde, zonder al te hooge eischen aan de voeding te stel len, per jaar 600 a 700 liters melk op brengt. Haarkleur en al of niet gehoornd zijn, zijn bijzaken. Zoo'n goede geit moet na het lammen minstens 3 liters melk per dag kunnen geven en het melkgeven min stens 40 a 45 weken per jaar kunnen vol houden. De allerbeste geiten geven nog belangrijk meer. Soms tot 1200 liters per jaar. Na hetlammen geven enkele dieren 6 a 7 liter melk per dag. Zoo hoog behoe ven we echter voorloopig onze eischen nog niet te stellen, om van groote verbe tering te kunnen spreken. De geiten, die nu in Zeeland worden gehouden, zooals ik op verschillende tentoonstellingen Ier Zeeuwsche geitenfokvereenigingen in de gelegenheid was waar te nemen, voldoen in de verste verte niet aan de straksge- noemde billijke eischen. Verleden jaar zag ik op de tentoonstel ling der Duitsche Landbouw-Maatschappij te Leipzig een 3 00-tal geiten „en bokken uit streken waar men veel aan de verede ling van het geitenras had gedaan. Die die dieren waren allen flink ontwikkeld, stevig gebouwd en gezond en gaven veel melk. Van 4, 5 en zelfs 6 liters melk per dag na het lammen hoorde men herhaar- delijk spreken. De meeste Zeeuwsche geiten daarentegen zijn klein, heel dik wijls zeer verzwakt en ongelukkig ge bouwd, terwijl melkopbrengsten boven 2 liters per dag na het lammeu reeds zeld zaam zijn. Ook houden de dieren na het weer drachtig worden het melk geven ge woonlijk niet lang meer vol en gaan te spoedig droog. Dat onze Zeeuwsche geiten zooveel achter staan bij de veredelde geitenras sen, vindt zijn oorzaak daarin dat men tot nog toe hier bij de geitenfokkerij alles maar aan de natuur overliet, daarbij zon digde tegen de eerste grondregels, als eener doelmatige fokkerij. Op de afstamming van de bokken werd nooit gelet, De dieren werden veel te jong en te veelvuldig gebruikt. Dan werd veel- ol een familieteelt bedreven die op ander gebied zonder voorbeeld is. Bij de keuze der jonge geiten word gewoonlijk op de eigenschappen der moedergeit niet gelet. Thans zien we echter gedurende een paar jaren overal in ons land eene bewe ging om het geitenras te verbeteren. Ook onder de Zeeuwsche geitenhouders be staat hiervoor groote belangstelling. Een 19-tal geitenfokvereenigingen met onge veer 715 leden, die samen plm. 1200 melkgeiten houden, zjjn opgericht. Bo vendien kwam in den herfst van het vori - ge jaar tot stand de vereeniging tot bevor dering van de geitenfokkery in Zeeland, waarbij zich alle nu bestaande geitenfok vereenigingen aansloten. De geitenfokvereenigingen namen in hunne reglementen op 1. De vereeniging stelt ter beschikking van de leden een of meer goedgebouwde bokken, die van de melkgeiten afstam men. Deze bokken woi den voor gemeen schappelijke rekening aangekocht en bij een der leden gestald. 2. Eenmaal per jaar wordt van alle melkgeiten der leden eene tentoonstelling gehouden. Hier worden de bestgebouwde geiten, totaal ongeveer i 5 S, 20°/o van de aangesloten dieren, uitgezocht. De eige naars van deze geiten worden verplicht van een dag per week over een geheel jaar de melkopbrengsten daarvan te me ten er aan te teekenen. Hiervoor worden melkmeet flesschen verstrekt van 2 Liters inhoud, op elke 0.2 Liter gemerkt. Zijn de melkopbrengsten voldoende, dan wor den de dieren in een der ooren gemerkt en ingeschreven in het stamboek der vereeniging. 3. De jongen der stamboekgeiten en van den vereenigingsbok moeten zorgvul dig opgekweekt en zoo mogelyk onder de leden der fokvereeniging verkocht worden. De Provinciale Vereeniging stelt zich ten doel 1. Bij invoer van fokmateriaal van elders behulpzaam te zijn en samenwer king tussschen de vereenigingen te be vorderen. Thans worden de meeste bokken voor de vereenigingen ingevoerd uit Hessen in Duitschland, waar veredelde Saawen- geiten worden gekweekt. Ook enkele gei ten werden van daar ingevoerd. Omdat de voorraad werkehik uitmuntend fokma teriaal in onzp Provincie zeer klein is, zal getracht worden dezen herfst door middel van de heeren Visser en Zuur bier een flink getal goede Saawenbokken en geiten uit Hessen in Zeeland in te voeren. Vanwege de Provinciale Vereeniging zal einde Juli over dien invoer eene cir culaire worden uitgegeven waarop nadere inlichtingen. Het ligt in de bedoeling van de Provinciale Vereeniging om, zoo dra een voldoend getal zeer goede bokken en geiten in Zeeland bekend zullen zyn, zelf de bokken voor de vereenigingen te fokken. Daartoe zou het noodig zyn voor Zeeland een fokstation op te richten. De van uitstekende ouders geboren bokjes, door de ProAinciale Vereeniging op een leeftyd van enkele weken opgekocht, zouden in dat fokstation zorgvuldig op gekweekt kunnen wórden en later over de Provincie verdeeld. Het komt mij voor dat een dergeiyk fokstation voor de verbetering van het geitenras in onze Provincie goede vruch ten zou afwerpen. Ik hoop van harte dat het aantal donateurs van onze Pro vinciale Vereeniging, dat nu ruim 60 bedraagt, zoo zal stijgen, dat op den duur alleen hunne bijdragen in staat zul len stellen het fokstation te exploiteeren. 2. Door omwisseling van hokken tus- schen de verschillende vereenigingen elk jaar, familieteelt te voorkomen, zonder

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1