rijk A8DUSIÈ108P Gesieagde Berichten. A M op niet al to besten voet staat met Dr. KuyperjtoflfijS Welk moraal blad ten onzent wil zijn ■PuiliLiuliui Lonfrater in éie objectieve beschouwingen eens volgen, vraagt de Residentiebode. Rotterdammer. TJIT DE PROVINCIE Goes. Heden zyn bij den burgemeester ingeleverd candidatenlijsten voor de be kende candidaten der Rechtsche, Liberale en Sociaal-democratische partyen, te zamen 12 candidatenzoodat de oproe- pingskaart er zoo uit zal zien: Elenbaas J. N. Hollmann J. C. H. de Jonge Jz. M. Kakebeeke W. Koekebakker J. Lucasse mr. O. van Oeveren W. Ossewaarde J. ^oerlkamp P. K. San nes mr. CL W. Vogelaar O. P. Zuidweg C. Voor de antirevolutionairen is 't 1100- dig het 3e, 6e, 7e en He puntje zwart te maken. Middelburg Heden werden alhier can- diaaat gesteld voor de Provinciale Staten de heeren mr J. Adriaanse, H. P. den Bouwmeester en J. Polderdyk door A. Provoost en 46 anderen en door L. A. E. van der Ley en 59 anderen. De heeren J. H. Blum, S. Louwerse en mr A. A. de Veer door A. Geschiere en 59 anderen. Vlissingen Poor dhr J. Naerebout, ge zagvoerder van 't rijks lichtschip „Noord Hinder" is tegen 1 Juli a.s. eervol ontslag uit 's rijks dienst aangevraagd. Domburg Gedurende de zomermaan den is tot hulpbesteller alhier aangesteld A. v d. Bage. St Kruis Gisteren is de schuur van den landbouwer P. B. de Backere door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Tholen Voor de Prov. Staten zijn by den burgemeester ingeleverd lijsten voor A. Hollestelle (a.), J. D. Noske (1.) en II. J. Tichelman (a.). Serooskerko (W.(. Hedenmiddag had de vrouw van L. G. alhier het ongeluk dat het petroleumtoestel, waar zij een pan van oplichtte,omkantelde en in brand vloog. In een oogenblik stond haar voorschoot en rok in lichtelaaie. Gelukkig kwamen op haar hulpgeroep haar echt genoot en haar schoonvader toesnellen, die ijlings haar de brandende kleederen afrukten, waarbij zij beiden brandwon den aan hunne handen opliepen. Ook de vrouw zelf had aan een der armen be langrijke wonden. L'e materiëele schade was gering. Katieudyke. Vrydag kwamen de kie zers der gemeente in vrij grooten getale biieen ten einde eenige belangrijke kwes ties te behandelen omtient de vorige week plaats gehad hebbende verkiezing. Wat toch was het geval De kiezers waren ook toen uitgenoodigd ter candi- daatstelling van 2 leden voor onzen ge meenteraad (tusschentijdsche aftreding), doch men kon daarin niet slagen. Geen wonder, dat de overgroote meerderheid der kiezers, op den avond van den ver kiezingsdag verbaasd stonden te kijken, toen ze afgekondigd zagen, dat C. Domi- nicus Jr. en J. Dagevos Jz. tot leden van den Raad waren gekozen. Cai didaat no. 1 had zich zelfs niet ontzien do candi- daienlijst mede te onderteekenen, boven dien verklaarde een ander der ondertee kenaars niec pr- des geweten te hebben, waarvoor hij .genlijk zijn naam had neergeschiVvfiij. Hij was door zijn baas opgecomma •- ..-cd om zich naar den Polder te ix i^/on, zonder te weten, wat hij daai moest aanvangen. Candidaat no. 2 was geheel tege.i zijn zin op de lijst geplaatst, terwijl men eenvoudig maar niet voldeed aan de voorwaarde; die hi,i daarbij nog gesteld had. Dat zulk eene candidaatsstelling tegen den zin van vel- kiezers was, is te denken en er werd dus non nieuwe vergadering belegd, ten einde te hooren hoe al de kiezers daarover dachten. Op die vergadering nu werd met overgroote meerderheid ten sterkste zoo'n wijze van handelen afgekeurd. Jam mer, dat zich slechts één der gekozen raadsleden n.l. de misleide J. 1 agevos Jz. op de vergadering bevond, die, alles gehoord hebbende, niet aarzelde zyn mandaat in handen der kiezers te leggen, ja zelfs zóo ver ging om dadelijk te willen bedanken, wat hem echter vooralsnog ontraden w&rd Goesche Crt. Weineldi Vrydag vergaderde de gemeentera." Aanwezig waren alle le den. Er weid besloten onvoorwaardelijk consessie te verleenen voor den aanleg van een tram. Over het verleenen van de gevraagde jaarlijksche subsidie wilden 3 3 raadsleden voorwaarden stellen en de andere 4 leden de gevraagde som groot f 300 toestaan. Na eenige bespreking werd besloten aan de tram-com missie jaarlijks hoogstens 20 jaar een subsidie te verleenen groot f 30Ó, met een verzoek om een station op Wemeldings grond gebied te stichten. Op verzoek der auto riteiten werd in de verkoopsvoorwaarden der gemeente begraafplaats, noodig voor de 3e sluis, eene kleine verandering ge bracht. Besloten werd tot af- en over schrijving op de gemeentebegrooting 19'i9 en idem wijziging. In de commissie reclames H. O. werden gekozen de heeren van Oosten, Lindenberg en Wabeke. Tot het nazien der gemeente-rekening en rekening burgerlijk armbestuur 1909 wer den 3 raadsleden aangewezen en wel de heeren Nijssen, Lindenberg en "Wabeke. Goesche Crt. Borssel». In de gehouden raadsverga dering waren aanwezig alle leden behalve dhr C. van 't Westeinde. Na de geloofs brieven onderzocht en goedbevonden te zijn werd dhr P. 'ekker geinstalleerd tot lid van den gemeenteraad. De aanvraag van dhr A. Nieuwenhuize om voor zijn bestaande smederij een dam te leggen werd door den raad met algemeene stem men goedgevonden. Daarna kwam ter sprake de aanvraag van dhr Huygebaert om voor de te leggen stoomtram een sub sidie te geven gedurende 20 jaar van f 26 i 'sjaars. Nadat de voorzitter hieromtrent zyn meening had gezegd bleek het dat een paar raadsleden ;het er nog niet met eens waren. Dhr Wisse stelde voor wel f 260 subsidie te geven maar geen 20 maar 10 jaar. Dhr. Bruinooge vond goed wel 20 jaar een subsidie te geven van f 2^0 'sjaars, maar wilde, wannneer de stoom tram goed rendeerde en er procenten wer den gedeeld, geen subsidie meer geven. In stemming werd gebracht gedurende 20 jaar subsidie te geven. Hierby werd gestemd J tegen 3. Voor stemden dhr Richel, de Regt en Dekker, tegen stemden dhr Wisse, Bruinooge en Van de Velde, zoodat dat raadsbesluit werd aangehou den tot de volgende raadsvergadering. Daarna werd overgegaan tot geheime zitting. Kapelle. Vrijdag hield de gemeente raad vergadering. Aanwezig allle leden. Verschillende mededeelingen worden ge daan, o. a. dat de kas van den gemeente ontvanger is opgenomen en in orde be vonden dat de begreoting 1910 thans door Ged. Staten is goedgekeurd tot een bedrag van f21557,77. Een voorstel van B. en W. om f 10 te geven aan de tentoon stelling van 't Groene Kruis te Utrecht, wordf na eenige discussie aangenomen met 4 tegen 3 stenmen. Thans is aan de orde het verzoek om subsidie voor de tram (Huygebaert). B. en Wstellen voor de aangevraagde subsidie van f175 ge durende 2# jaar niet te geven, aangezien ze er weinig voordeel in zien. Verschillen de leden voeren hierover het woord De heeren Zegers en Rottier zien het nut van den cram, al komt zij niet tot in het dorp wel in en zouden daarom wel subsidie, zij het minder dan de gevraagde, willen geven. De heer Rottier maakt er een voor stel van om f50 per jaar te geven. Dit voorstel wordt verworpen met 4 stemmen tegen. Thans komt aan de orde verbete ring wegen. Ce heer Zegers heeft het initiatief genomen en een voorstel bij den raad ingediend om eenige wegen te ver beteren. Hij wil den Dijkwelschen grint weg tot bij M. Zegers bekeien, rioleering aanleggen, aan weerskanten een trottoir den stationsweg bëkeien van 't weeg huisje tot aan de loods bij 't station een trottoir aanleggen van vrijkomende keien van 't woonhuis van G. Leys tot bij weeg brug een rioleering aanleggen tusschen de hervormde pastorie en het erf van J. Daano De heer Zegers heeft zich door een deskundige laten voorlichten en komt met een formeele begrooting. Hierover ontspint zich een breed debat. Vooral schrikt men af van de kosten. De eene wil bekeien, de ander teren, een derde beklinken. De twee laatste manieren zou den beslist veel goedkooper uitkomen. Het eind van al de besprekingen is, dat in beginsel besloten wordt, dat B. en W. in de volgende vergadering met een volledig voorstel zullen komen voor verbetering van wegen. Daarvoor zullen dan eerst in aanmerking komen de Dijkwelsche grint weg, het achterslop op Biezelinge van af de hootdstraat tot bij de wed. Lepoeter, het verleggen van de Abdijstraat bij J. de Roo, het aanleggen hier en daar van trot toirs van vrijkomende keien. G. Crt. Wolfaartsdjjk. In de gemeenteraads vergadering van Maandag was met ken nisgeving afwezig dhr. J. de Wolf. Tot leden in de commissie vooi de reclames H. O. worden benoemd dhr. P. v. d. I inde, P. Koeman en C. Zuijdweg. Tot leden van het stemburean dhrn. J. Lindenberg, J. M. Bouterman en als 4e lid P. v. d. Linde. Als plaatsvervangende leden J. de Wolf, P. Koeman en J Kallemein. Op een ver zoek van de afdeeling van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers inzake nadere regeling tractement voor het on derwijs in de nuttige handwerken, wordt zooals het daar aangeboden is met alge meene stemmen afwijzend beschikt. Toe gestaan worden eenige ontheffingen van den hoofdelijken omslag door vertrek uit de gemeente. Nog wordt toegestaan een kleine af- en overschrijving op de ge meentebegrooting 1909. Wordt in handen van het Dagelijksch Bestuur gesteld tot nadere regeling in verband met de loo- pende pacht een verzoek van het muziek gezelschap om een stukje gemeentegrond tot het plaatsen van een muziektent. Wegens ongesteldheid, wordt aan de on derwijzeres Mej. M. G. v. d. Ende verlof toegestaan. Rekening gezondheidscom missie goedgekeurd. De beschikking op aanvraag om subsidie voor den stoom tram wordt tot nadere regeling uitgesteld. Op aanvrage wordt aan den gemeente secretaris eervol ontslag verleend. Vlissingcn. Candidaten voor de Staten zijn: mr. J. Adriaanse, H. E. J. Gerlach van St. Joosland, P. H. v. Nifterik en G. v. d. Putte (aftr.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Asperen, A. C. G. den Har- tog, cand. te Streefkerk; te Amsterdam, dr C. A. ter Linden te Langweer en dr A. Troelstra te Utrecht. Aangenomen naarGrouw door D. Buur- ma te Noordbroek. Bedankt voor Heemstede door dr A. I. Kan te Assen. Higgekerke Zondag 5 Juni deed dr J. H. Schuurmans Stekhoven zijn intrede bij de gemeente te dezer plaatse, na bevesti ging door ds G. G. J. Bleeker G. Hz., van Ouderkerk a/d Amstel. De bevestiger wees naar aanleiding van Hand. 10: 6b („Deze zal u zeggen, wat gij doen moet") aan, wie de prediker des Evangelie's moet zijn, wat hij heeft te zeggen, en wat de Gemeente moet doen. De jonge leeraar sprak naar aanleiding van 2 Kor. 5 20 („Zoo zijn wij dan erezanten van Christus' wege, als of God door ons bade wij bidden van Chris tus' wegelaat u met God verzoenen"), en stelde de Gemeente voor, wat hij haar denkt te predikeneenig en alleen Chris tus en Dien gekruist, een verzoening voor onze zonden. Beide malen was ons kerkje geheel gevuld, ten deele door belangstel lenden van elders, waaronder verschei dene predikanten. Aan de handoplegging namen, met den bevestiger, ds Hymans, van Koudekerke, ds Beukenhorst, van Sluis, en ds Van Empel, van Middelburg, deel.Na de intrede werd de nieuwe leeraar nog door den consulent ds Hijmans toege sproken en door de Gemeente toegezongen (Psalm 1214). Moge het dr Schuurmans Stekhoven geschonken zijn, tredende in het spoor zijner beide voorgangers, met denzelfden zegen te arbeiden en evenzeer de liefde der Gemeente te verwerven. Serooskerke Tot ouderling is alhier benoemd, in plaats van wijlen dhr A. Lou werse, dhr O. de Voogd terwijl in diens plaats tot diaken benoemd is de heer C. P. van Dalsen. Ds A. s cholte te Oostburg heeft tegen October a.s. emeritaat aangevraagd. Ds Scholte was van 1863 tot 1875 predikant te Zegveld, daarna te '-"tavonisse; van 1886 tot 1888 te Hontenisse, en vervolgens te Oostburg. Geref. Kerken. Bedankt voor Siddeburen door J. Meijer te Bierurn. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Urk door I*Zuidersma te Steenwijk; voor Aalten door A. Tansens te j 'elft. StfSi «O-?#* sikkim. Naar wij vernemen, zal Enkavoorde commissie van beroep worden bijgestaan door mr H. de Gaaij Portman to Amster dam. Rolt. T~» xis O "-i 6 urmen po fileeren van da wonder-1 bare genees- j tracht der Abdijsiroop] Klooster Sar.cta Patrio, het or feil baar mi lrk-1 tegen borst en longaandoeningen, a thm« longontsteking ea lankho^t Prij per fiacoD van 230 gram fl,— var. 550 ar-un 2,—en van lOüO gram f3,50 Hoe grooter flacon, hoe voordee!i,.er dus. Verkrijgbaar bij alie Drogisten, I Apothekers en de boke-ide verkoo- pers. Centraal-Depot L. I. AKKER, ROTTERDAM. Het tramongeluk bij O ud-Beierland. De toestand van den conducteur J. J. Wisse, die bij het tramwegongeluk bij Oud-Beijerland gewond werd, is van dien aard gebleken, dat zijn overbrenging naar het Rotterdamse he Ziekenhuis noodzake lijk werd geacht. Hij heeft ernstige kneu zingen aan den rug, terwijl, zooals ge meld, het linkerdij been gebroken en het rechter gekneusd is.Geen wonder, als men weet, dat hy dermate tusschen den ver splinterden passagierswagen endendijk bekneld lag, dat hij letterlijk moest wor den uitgegraven. Het lyk van den machi nist De Vroedt is gisteren uit Rotterdam naar Oud-Beijerland vervoerd. Ook de ver wondingen van de vrouwelijke passagier, mej. Barendrecht, uit Oud-Beijerland, blijken van ernstigen aard te zijn. Zij is aan het hoofd gewond en heeft een pols gebroken. De heer Wiebolt, uit Zierikzee, heeft kwetsuren aan hoofd en arm beko men, die gelukkig niet zeer ernstig zijn. Het ongeluk is op een recht eind weg gebeurd. De oorzaak wordt algemeen ge weten aan de groote snelheid, waarmede de tram reed. Na de ontsporing is de lo comotief nog 40 meter over den weg voortgeschoven, waarbij de grond werd omgewoeld. De eerste erso»enwagen is bijna rechtstandig tegen den dijk gewor pen en geheel versplinterd. De reizigers moesten met geweld uit den wagen wor den bevrijd. De 19 jarige stoker A. van den Polder, die evenals de dienstdoende stoker om het leven kwam, maakte de reis als passagier mede. Gisternacht is door den onbezoldigd rijksveldwachter Verstappen, onder Ros malen, een kranig stukje volvoerd tegen stroopers. Hy stootte op twee stroopers, die, van lichtbakken voorzien, op jacht waren. Verstappen greep een der jagers beet, doch kreeg van dezen tweeslagen met een stuk ijzer op liet hoofd. De veld wachter echter hield zich alsof hij col lega's in de buurt had en hield den ge- grepene stevig vast, ondanks de hevige worsteling waarmee deze zich verzette,en slaagde er in hem naar zijn woning op te brengen. De strooper, die zwart gemaakt an onherkenbaar was, werd afgewasschen en nu bleek het te zijn zekere A. T., een bekend, gevaarlijk strooper uit Rosmalen Wegens bet vele bloedverlies moest de rijksveldwachter per kar naar een naburi- gen dokter worden gebracht om verbon den te woiden.- Zijn toestand is echter niet levensgevaarlijk. Staking te Enschede. De textielorganisaties te Enschedé hiel- 'den Zaterdagavond een optocht als protest tegen de aanstaande uitsluiting in al de fabrieken van de leden der Fabrikanten- vereeniging, tengevolge van de staking bij het lid dier vereeniging, de firma N. I. Menko. 't Was een ontzaglijke men- schenmassa die aan de meeting deelnam. Het aantal deelnemers was ongeveer 6000. Een zonderling. Voor ongeveer vijf weken verdween een- klaps uit het logement Hoesnei te Olden- zaal, waar hij inwoner was, D. Beinrichs, Duitscher van geboorte, die het beroep van schoorsteenveger uitoefende. Alge meen dacht men, dat de man, die soms niet al te wel bij 't hoofd scheen, op de een of andere tragische wijze om 't leven was gekomen, tet Zaterdag een boerenknaap uit de gemeente Losser bij ée marechaus see te Oldenzaal kwam mededeelen, dat hij aldaar in een heideveld een man had gezien „geheel met haar begroeid", "'en brigadier trok er Zondagmorgen op uit en vond in een onbewoonde hut een geheel naakt en uitgeteerd menschelyk wezen zitten. Het bleek de verdwenen schoor steenveger te zijn. Al den tijd sinds zijn verdwijning, verklaarde hij, in dat huis te hebben doorgebracht, zich voedende met gras en zuringbladeren en water uit een kuil. De man, die rammelde van den hon ger kreeg weldra bij een landbouwer brood en melk, waaraan hij zich op bui- tangewone wijze te goed deed. De landlie den, die den stakker gaarne kosteloos van het noodige eten voorzagen, zouden ech - ter door hem beloond worden en tot niet geringe verbazing van allen had de man nog ongeveer zestig gulden in zijn bezit. Eon 20-jarige kruideniersbediende te Tiel viel zoodanig van zijn fiets dat hij hersenschudding bekwam en aan de gevolgen overleed. In de Prinsengracht te Amsterdam is een 5-jarige knaap ver dronken toen hij zijn bal wilde opvis- schen. Te "Wierden is een 13-jarige schipperszoon in de Regge bij het baden verdronken. Een manufacturier te Zutf'en is Zondagmorgen bewusteloos te bed gevonden ten gevolge van gasont- snapping wijl 't kraantje niet goed ge sloten was. De man ligt nog bewusteloos. Te Breda is een 15-jarige jongen die na het gebruik van het avondeten nog een pijp gerookt had, binnen een paar uur overleden, en wel aan bloedvergifti ging. De tabak is in beslag genomen. Te Hengelo heeft een polderwerker eene vrouw met wie hij was uit geweest en gedronken had ernstig mishandeld en haar een diepe messnede in de borst toe gebracht. •- Zaterdagnacht is met den laatsten trein te Beunebroek overreden een werkman die terstond dood was. Een knaap te Zandvoort buiten de badinrichtingen, en een 15-jarige jongen te Teteringen in de Mark zijn bij het zwemmen verdronken. De jongeman te Dordrecht die zichzelf door het hooid schoot, na eerst zyn meisje te hebben verwond, is overleden. Hij moet reeds lang met moordplannen hebben rondge- loopen Een paar maanden geleden toch had hij zijn vroegere beminde op straat aangevallen en vastgegrepen. Voorbijgan gers op haar hulpgeroep toegesneld wis ten haar te ontzetten. Ook toen had hij een revolver bij zich, hetwelk in beslag genomen werd. Te Meersen geraakte een 5-jarig knaapje onder een zwaar afsluitblok en bleef op de plaats dood. Op den Gronauschen straatweg, voorbij Enschedé, kwamen twee fietsrijders door verkeerd uitwijken met elkaar in botsing, met het gevolg, dat een van hen achter oversloeg en in bewusteloozen toestand werd opgenomen. Nog dienzelfden nacht is hy overleden. Zijn 14-jarig zoontje, dat achter op de fiets stond, bleef onge deerd. Te Warfum is een 8-jarig meisje al fietsende te water geraakt en verdronken. Te Stiens is Zaterdag avond een 28-jarige gardenier door den bliksem gedood. Te Schoorl werd een arbeidersvrouw door den bliksem getrof fen en gedood. Te De Bilt is een dienstmeisje, een wees, Zondag te water geraakt en verdronken. De heer mr. L. W. C. van den Berg, aftredend Statenlid voor Delft, heeft zich, nu hy burgemeester dier gemeente is, als Statenlid teruggetrokken. Hij wil buiten den politieken strijd bly ven. Te meer nu wegens de uitgebleven toenadering der rechtsche partijen een ernstige strijd te wachten staat. De anti-revolutionairen hebben nu den heer L. den Hoed gecandi- dateerd,en handhaven decandidatuur van mr. v. d. Velde. Een compliment. „Hoef-ie geen kaartje te néme, meneer zei een buitenman, die eea abonnements reiziger de controle passeeren en een trein instappen zag. „Neen", zei de ander, die een grap hebben wilde, ;/ze laten mij toe op m'n eerlyk gezient «Nouzei't boertje, „dan hoefje zeker maor 'n klein eindje Te Maarssen is Zondagnacht inge broken in de openbare school en in de woning van het schoolhoofd. Er werd niets van waarde ontvreemd. Bij zyn terugkeer werd de inbreker gehoord dooi den in de nabijgelegen woning van den gemeenteveldwachter aanwezigen politie hond, die losgelaten werd en den dader spoedig heeft gevat. Een vyftal opgeschoten jongens hebben in den nacht van Zaterdag op het open terrein tusschen Overtoom en Wilhelminastraat te Amsterdam een man aangevallen en hem van zyn zilve ren horloge en eenig geld beroofd. Onweer. Bij een hevig onweer, dat Zaterdagavond boven Frederiksoord en omgeving woedde, vielen hagel en stuk ken ijs van aanmerkelijke grootte. De bliksem sloeg in het huis, bewoond dooi den winkelier en fabrikant Hilkemeijer. In een oogenblik stond alles in lichtelaaie, zoodat van het huisraad, zoomin als van den grooten voorraad koopmansgoederen iets kon gered worden. Alles was verze kerd. Een der kinderen was eerst bewus teloos, maar bleek later gelukkig onge deerd. In het Vledderveen sloeg de blik sem in de woning van T. Cuperus. Huis en inboedel werden een prooi der vlam- rnen. Vooits sloeg te Erlecom de bliksem in de steenfabriek en bijgebouwen van den heer De Rooy. De woning van den baas en het blok woningen van de arbei ders zijn afgebrand. Te Muiden sloeg de bliksem in 't huis van den heer Kor Een begin van biund werd spoedig gebluscht, maar het hemelvuur had in het gebouw een erge verwoesting veroorzaakt. Te Zuidlaren werd de boerderij van den heer Huisman getroffen. Met vereende krach ten gelukte het den ontstanen brand te blusschen. Te Vries brandde de schuur van den heer Meuienkamp, met een twin tig varkens daarin, geheel af. In 't zuiden van Limburg vei oor:: aak te de hagelslag groote schade, ie Stiens waren toen het onweder opkwam, nog vier werk lieden in het veld aan den arbeid. Terwijl een van hen, zekere Dijkstra, op de fiets wilde springen om zich naar huis te spoeden, werd hij door een bliksem straal getroffen en viel dood ter aarde. Van zijn kameraden die zich op 5 meter afstand van hem bevonden, viel er een, door den hevigen slag bedwelmd, ook op den gronddoch stond ongedeerd weer op. De beide anderen, onder welke een broeder van den gedoode, kwamen mede met den schrik vrij. Grensgeschiedenis. Een grensambtenaar ging Woensdag namiddag naar Horbach, een grens- plaatsje op Duitsch grondgebied, om eens te loeren, wie daar al waren kochten voor naar Holland in te smokkelen. De grens- ambtenaar zette zich in een café naast den coöperatieven wikel van dat plaatsje en gaf den oogen flink den kost. Mede aanwezig waren ee» paar inwoners van Kerkrade. Ze hadden dadelijk in de gaten, wien ze voor zich hadden zij knoopten een gesprek met den ambtenaar aan, en wisten handig het gesprek op het smok kelen te brengen. In verflouwen werd een en ander medegedeeld. Toe» gingen de Kcrkraders een plan vormen, om den grensambtenaar eens degelijk bij den neus te pakken. r en herbergier verzocht men een zak met stroo te vullen. Alsnu liet men het rijtuig voorkomen, en met moeite werd de groote zak door drie per sonen op den wagen getild en geborgen. Dan sprong één hunner op het ry tuig en reed weg. De grensambtenaar vroeg om' een rij wiel, maar kon er geen krijgen toen liep hij het rijtuig na, maar dat was reeds lang verdwenen. Een fietser, die langs den grensambtenaar kwam, werd met een revolver gedwongen de fiets te lee- nen, en nu fietste de commies met groo ten spoed de contrabande achterna, maar van den wagen was niets meer te zie», daar hij een zijweg had ingeslagen. Maar dat afnemen van de fïets zou voor den grensambtenaar nog een staartje krijgen. Toen hij later de fiets ging terugbrengen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 2