1 OR ZEELANS. No. 210. Woensdag 6 Juni 24e jaargang. II HISTORISCH met en Erf ieveulen el burg. bruine s t R Me en eeoty Leur kar NOT, Win- echt ID tbode, id. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed PRIJS DER ADVERTENTIËN FEUILLETON. Aan de Kiezers. UIT DE PEES- nme. Wagentje, een m Aanhaals- y C. VAN te A r n e- WINÖFN, nBROOD te bevragen Rilland. 1 Are 70 c.a. Inrichting en op den hoek straten voor bg den No- ostkapèlle. LISSE, t. Joosland. ar of klein ma D'HUIJ, skuecbt te Domburg. SE, Seroos- UIJS, Mld- ^knecht LIERE, ravenpolder. de en een te koop bg A. DE Westhoek. 8. AGE Pz. te stus a. 8. asch bultens- ER—Kuiper, e adres een F. CRUCQ, erwest, Goei, ÏEDEREN WERKDAG O ES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers bOf02'. UITGAVE DER FIRMA DE JONGE-VERWEST, te Goes EK VAK F. P. DV.UïJ, te Middelburg. van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent K@aö|KraH*KSSÏE2»3®ï«ï3ÏSsSE!3aB3SKISB!aSSSS3W'at:T<!5F:iS5KH^^retfr_™iBS*SiSeSSE3Hl rara 78 Zij, die zieh met 1 .Tuil n. w. op ohm blad aboimcoreii, out vangen het tot dien datum gratia De opgaaf van den spoordienst komt In dit nommer voor op de ge bruikelijke plaats. De Rechtsche Kiesvereenigingen heb ben in de verschillende districten voor de stemming van leden der Provinciale Staten candidaat gesteld, als volgt Kiesdistrict Middelburg: BLUM. J. H. (aftredend lid.) LOUWERSE. S. DE VBER. Me. A. A. (aftredend lid.) Kiesdistrict Vlissingen: GERLACH v. SINT JOOSLAND, H. J. E. VAN DE PUTTE, G. (aftredend lid). Kiesdistrict Goes: DE JONGE Jz., M. (aftredend lid). LUCASSE, Me. C. (aftredend lid), VAN OE V EREN, W. VOGELAAR. C. P. Kiesdistrict Tholen: HOLLESTELLE, A. (aftredend lid). TICHELMAN, H. J. (aftredend lid). Kiesdistrict Z i e r i k z e e TIMMERMAN. A., Cz. Kiesdistrict Hulst: DUMOLEIJN, E. B. MOERDIJK, A. VAN ROMPU, J. J. VAN WAESBERGHE. J. F. A. M. (Alle 4 aftredende leden.) Kiesdistrict Sluis: VAN BORTEL, Me. P. J. HENDRIKSE. A. M. De Zeeuw vereenigt zich gaarne met al deze candidaturen. Kiezers, stemt allen deze candidaten, deze alleen en geen andere. De stemdag is Dinsdag 14 Juni a.s. van 8 tot 5 uur. 7 Juni 1910. De liberale persook in onze provincie, geen kans ziende om de vryzinnige be ginselen populair te maken onder de kiezers, en er daarom ook maar geregeld van zwijgend, gevoelt niettemin zeer „Wat is er vroeg hij. „Niets", zei Merle met een schaduw van een glimlach en naar den bediende kijken de, „maar ik kan er morgenochtend beter over spreken." „Best. Komt u dan om 8 uur P" „Gaarne mijnheer," zei Merle en wan delde de laan weer af, voor de eerste maal in zijn leven zeer duidelijk voelend dat de manieren en de toon van den admiraal onomwonden te kennen gaven dat zy in stand verschilden. En toch als het goed was dat Frances de zijne zyn zou, zou God zorgen dat hij haar kreeg. En als het niet goed voor haar was „Wie veel leeren wil, moet lijden." Hij had gevraagd om elk middel dat kracht aan zijn werk kon bijzetten, maar het had hem geschenen alsof vermindering van lijden het meest geholpen had. Hij opende zijn Bijbel en weer las hij „De vreugde is verwelkt bij de menschen." Admiraal Hargrove wachtte hem 's mor gens eenigszins ongeduldig, Merle had kracht verzameld dien nacht en kwam met zyne gewone kalmte binnen. „Ik hoop dat u reeds ontbeten hebt, mynheer", zei hij. „Ja; wat is er nu?", zei de admiraal, zijn stoel die achter zyn lessenaar stond goed dat zij toch wat moet hebben, om mee voor de kiezers te komen. Vroeger toen de vrijzinnigen hier de meerderheid hadden, zongen zij bij elke verkiezing uit den treuren het liedje van de „Pro vinciale belangen" Het ging bij de verkiezing voor de Staten alleen maar om polder of water schap, om dijk of weg, altegaar immers maar provinciale belangen, waar geen' godsdienst of politiek bij te pas kwam. Tot den kiezers de oogen eindelijk opengingen voor 't groote andere belang, door de vrijzinnigheid verzwegen dat de Staten der provincie ook de leden der Eerste Kamer en van het Gedeputeerd college kiezen, twee lichamen, bij welker saamstelling wel degelijk met godsdienst moet worden gerekend, en in welker samenstelling wel degelijk de antithese, de tegenstelling tusschen Rechts en Links, tusschen Christelijk Historisch en Neutraal aanj het licht komt. De kiezers hebben de vrijzinnige pers met hun praatje van „Alleen Provinciale Belangen" in de kou laten staan. Sinds dien tijd is dit praatje dan ook achterwege gebleven. Maar nu is er wat anders op verzonnen. Nu gaat men met de wigge loopen. Verdeel en heerschis nu de leus. Wordt er een Roomsche candidaat ge steld onzerzijds dan worden de kiezers gewaarschuwd Rome er niet bovenop te helpen. Zelfs wanneer er een antirevolutionair gecandideerd is, wordt dit argument ge bruikt. Adres aan de Goesche Courant in 1888 en 1897. Maar over 't algemeen wanneer er antirevolutionaire candidaten zijn, welke door de Roomschen gesteund worden, dan wordt van vrijzinnig democratische zijde het andere wapentje voor den dag gehaald, en dan heet 'tpast op gij Ka tholieken, en zorgt dat de ntirevolutio- nairen niet te zeer de baas worden, dat is voor u en ons liberalen niet goed. Deze taktiek is echter al te doorzichtig. Het is zoo, er zijn antirevolutionaire en Chr. historische kiezers, die nog niet 't geestelyk gevaar van 't liberalisme doorzie», en die, wanneer 't tusschen een Liberaal en een Roomsche gaat, stemmen op den Liberaal; zoo kwamen in 1904 Elenbaas,en in 1909 Kakebeeke in de Staten .Hadden zij tegenover een Antirevo lutionair gestaan de verkiezing van Mulder in 1902 en die van 1907 bewezen nemend en Merle ook eenen aanwyzend. „Het is iets dat mei het leven in betrek king staat. U hadt eens eene zuster." „Ja", zei de admiraal, terwijl zijne heele houding vreugdevolle hoop uitdrukte. Merle's laatste hoop verdween. „Die een en twintig jaar geleden stierf." „Zij stierf en u zeidet leven „Zij stierf. Maar zij liet een dochtertje na, die nu is opgegroeid tot eene even liefelijke jonge vrouw, als haar moeder vóór haar wasdat zeggen tenminste zij die de moeder gekend hebben. U moet haar vaak gezien hebben.* „Gezien hebben!" De admiraal was zeer zenuwachtig, krampachtig klemde hij zich aan de leuning van zijn stoel vast. „Herinnert u zich, mynheer, het oudste meisje by de Avises „Neen, ik zag hen niet veel. Zij kwa men nooit in onze kerk.® De oudste Frances Avis dat is haar doopnaam - -was het kind van uwe zuster," zei Merle, voelend dat het ergste voorbij was nu hij haren naam genoemd had, zonder zich door zyne stem te ver I raden. Daarna ging Merle voort met vertellen wat Frances alles in Londen gedaan en geleden had, eindigend met dat zij nu hij mevrouw Grantly in dienst was. „In dienst t", riep admiraal Hargrove, i Merle antwoordde dat het in dienst gaan nooit geheel naar zijn zin geweest was, maar dat er geen andere weg voor hetzij waren er niet ingekomen. Nu, bij de aftreding van deze twee die een zetel innamen, welke hun rechtma tig niet toekomt, en daarop plaats namen als vertegenwoordigers eener minderheid, wordt van Liberale zijde weer gepoogd, dezen zetel voor hen te behouden, met te verwijzen naar de ontrouw van som mige antirevolutionairen. Ziet, zoo redeneert de Goesche Grtde antirevo lutionairen stemmen op uwe candidaten niet en wel op de onze dns Stemt gij nu ook niet op hun candidaten maar op de onze. Zoo'n leeperdzult gij zeggen. Maar op zoo'n manier haalt hij er de vrijzinnige candidaten altijd door. Juist dat is 't kiezers. Dat is de wèlbepróefde taktiek van 't „verdeel cn heersch 1" Zorg dat A niet op B, maar op C en B niet op A maar op C stemt, dan is C altijd de gelukkige. En deze wèlbepróefde taktiek is 't nu, welke de vrijzinnigen, o.a. in Goes toe passen. Wij zullen zien of,'de kiezers straks in deze fuik zich zullen laten vangen. Wie weet het nu? Het Kamerlid Ketelaar verweet dezer dagen bij de behandeling van het Mulo wetje in de Kamer den minister Heems kerk gij weet geen leiding te geven aan de debatten. „Politicus in de Iiaarlemsche Courant is precies van een tegengestelde meening. Hij zegt van dezen minister in ditzelfde debathij windt de Kamer om zijn vinger. Hij schrijft blijkens onderstaand door De Rott. aan zijn betoog ontleend: Zoo'n soezerig, hartstochtloos Parle ment, welks wagentje (gelijk Woens dagmiddag, bij art. 2 van het M. U. L. 0.- ontwerp geschiedde) toch zoo bitter gauw in het zand vastraakt.zoo'n Kamer wordt subliem geregeerd door een man als minister Th. Heemskerk. Hij windt haar inderdaad om zijn vin- ger.Hij speelt met haar,gelijk 'n handig- populaire docent met eene klasse van lastige, weieens balsturige, tochzoo- dra hij groote oogen opzetals lam metjes zoo gedwepë knapen. Minister Heemskerk neemt allerlei makkelyke, zelfs studentikoos-lossige houdingen aan in zijn fauteuil aan de groene tafel, teekent stukken, voert in haar open was. De admiraal verzonk in diep nadenken en vroeg toen ineens„Er is nog geen jongmensch in 't spel, hé De vraag kwam zóó plotseling dat Merle geen tijd had zich zelf te beheerschen. „Niet dat ik weet, mijnheer", zei hij. maar zijl. stem klonk anders. M aar u vermoedt iets Merle was zoo bleek, dat hij moeilijk nog bleeker worden kon. „Nu of nooit", dacht hij,en een inwendige stem riep hem toe„Waarom spreekt gij niet voor u zeiven, Jonathan Een allerdwaast idee vloog admiraal Hargrove door het hoofd, ,,'t Idee, hy kon welhaast haar grootvader zijn!" dacht hi,, maar toch keek hij Merle scherp aan, toen hy voortging„Vóór alles, mijnheer Mer le, hoop ik dat u mij zult vertrouwen ivlerle bloosde. Hy voelde zich verraden en toch ten koste van alles zijn geheim willende bewaren begon hij wanhopig „Ik mag eigenlijk niets zeggen, want ik heb de jongelui beloofd te zwijgen." „W eet u het van haar „Neen, alleen van hem," zei Merle. De admiraal zweeg en zuchtte toen als ver licht, bij zich zelf lachend over zijn eigen bespottelijk idee van daareven alsof zulk eene heilige ziel in zijn leven tijd vond voor iets dergelijks, in dat leven, waartegen de admiraal hoog opzag, als hij dat op een veiligen afstand doen kon. Zij beraadslaagden daarna samen hoe hij het het gemakkelykste en beste aan de gauwigheid korte gesprekjes, maakt koddige opmerkingen voelt met aller fijnste sprieten zoodra er eenig gevaar genaaktverzet de bakens zoodra het getij gaat verloopen, weet dat de be schermgeest van GO40 hem, als 't zou gaan spannen, toch zal redden.... laat zich, desnoods (als Donderdagmiddag) een lilliputterig échecj e toebren gen door den geëerden ambtsvoorganger Rink.... Jaagt de echte, heuschelijke vijanden op de vlucht. Stelt uit het conflict tot later.... Vier jaren is een lange tijd. Wij zijn geneigd te gelooven dat „Poli ticus" juist gezien heeft: En 't is ook waar dat, indien de minister geen leidinggaf aan 't debat, de heer Ketelaar met zijn be kend leelijk-Amsterdamsch accent 't ook niet deed. Een lastig wetje. Vijf dagen heeft de Tweede Kamer aan het kleine Mulowetje zoek gebracht, en niet dan door veel toe te geven, en wijzi ging op wijziging aan te brengen, is de Minister van Binnenlandsche Zaken er in geslaagd, het scheepken in behouden haven te brengen. De oorzaak van deze on verk wikkelij k- held lag daarin, dat de Wet op het Lager Onderwijs geen behoorlijke onderschei ding gaf tusschen het Gewon lager onder wijs, het Uitgebreid lager onderwijs en het Meer uitgebreid lager onderwijs. In een legislatief onmogelijk artikel had de wet deze drie soorten van onderwijs bijeengenomen, zonder er een behoorlijke grenslijn tusschen te trekken. Het eenvoudigst ware het daarom ge weest, het onmogelijke, alomvattende artikel in drieën te splitsen, en aan elk der drie soorten van scholen haar eigen rege ling te geven. Toch was dit het uitgangs punt van het ontwerp niet, al is het er nu toch, op vry onbeholpen wijze, min of meer toe gekomen. En daarbij kwam nog het Ineenschakelingsrapport, dat dwars tegen dit wetje kwam in te sturen. Voeg hier nu nog bij den altoos latenten strijd tusschen de belangen van het openbaar en bijzonder onderwijs, die ook hier mee sprak, en ge verwondert er u niet over, dat het debat tenslotte in een verwikke ling geraakte, waar bijna geen uitkomen aan was, en dat het wetje niet dan na veel kleerscheuren er door kwam. Toch kan men voor het resultaat dank baar zijn. De bedenkingen, die ook wij Frances kon zeggen en de admiraal be sloot zelve naar Londen te gaan. Merle had zijn boodschap gebracht en diep be wogen schudden de twee mannen elkan der de hand ten afscheid. Het was voorbij. Merle voelde zich meer dan moe en af, meer dan uitgeput naar lichaam en ziel, maar tegelijkertijd trotsch dat hij zijn geheim niet verraden had. Neen, men zou nooit zeggen, dat hij „boven zijn stand" wilde gaan, dat hij voordeel wilde trekken uit de veranderde levensomstandigheden van zijn liefste neen, hy zou haar trachten te vergeten, hij zou zich zelf wapenen met al zijn her derlijke hoogheid als zij in Westbrook kwam. Neen, die gedachte bracht te veel pijn. Hij probeerde niet meer aan Frances te denken, totdat hy bij zijn tuinhekje stond en toen hij het wilde openen, voelde hij plotseling verband tusschen dien keer, toen hij zijne ziel gezocht en niet gevon den had, en dezen keer nu hij zich zoo sterk bewust was van het bezit zijner ziel en ook dat hij niets anders had en dat God daar boven hoog in den hemel hem zag, hem en zijne ziel. En het was hem duidelijk, dat hij nu zijne ziel aan God moest geven, dat hij God in zijn leven gegeven had alles wat hij bezat aan verwanten, vrienden, talen ten, alles, behalve zijn eigen ziel. Langzaam deed hij het tuinhekje open tegen het oorspronkelijke ontwerp in het midden brachten, zijn nu geheel verdwe nen.De heeren v.d.Molen en v.Wijnbergen hebben door hun amendementen het ont werp in het goede spoor geleid, en onze vrienden in de Kamer hebben hen trouw geholpen om 'tin die goede richting te houden. Er is voor de toekomst nu niets bedor ven. Het M. U. L. O. is uit den nood gered, en kan zich intensief verbeteren. Ook de ïeeds in aanbouw zijnde scholen zyn ge holpen. En metterdaad kan men zeggen, dat we nu door dit wetje weer uit een dreigenden misstand zyn uitgeraakt. Standaard. Een buitenlandsch oordeel. Onder dit opschrift schrijft de Graaf schapper Bij de behandeling van 't enquête- voorstel in de Kamer werd met veel ophef gewag gemaakt van den indruk, door de decoratie-quaestie in het buiten land gemaakt. j |Eigenaardig is het hier eens tegenover te stellen de meening van de Rheini&ch- Westfdlische Zeitung. Aan het slot van een artikel over „de" zaak schrijft dit orgaan „Feitelijk leverde de bespreking niets nieuws op. De jakhalzen huilden rond den ouden leeuw. Het doel van de be weging was duidelijkden bejaarden staatsman politiek dood te maken. Hartstochtelijke haat sprak uit de redevoeringen der tegenstanders. Haat bij de .sociaal-democtaten, omdat Dr. Kuyper het geweest is, die door zijn vaste houding hun revolutionaire bewe ging in 1903 deed schipbreuk lyden haat bij de liberalen, omdat hij hen tus schen de christelijk-conservatieve partyen en het radicalisme tegen den muur ge drukt heeft. Dat werd hun dan ook in zakelyke bewoordingen door den bejaarden leider der Christelijk-Historischen, den door alle partijen hooggeschatten Jonkheer Mr. De Savornin Lohman, die pas van het ziek bed was opgestaan, in het gezicht gezegd, zonder dat zij er veel tegen wisten in te brengen. En de slag trof te meer omdat ieder een weet, dat Mr. de Savornin Lohman en sloot zich in zijne studeerkamer op. Een heel jaar is voorby gegaan. Frar ces I Avis is een kind des huizes op Westbrook- j Manor. Nadat de admiraal haar bij me vrouw Grantly had opgezocht en z(j het moeilijk te vatten bericht gekregen had, was zij eerst bij de Hargrove's in Londen gekomen. Bare natuurlijke beschaving en gratie hielpen haar om zich spoedig thuis te voelen in haar nieuwe levensomstan digheden. Zij ging met de Hargrove's naar het buitenland en daarna naar admi raal Hargrove, waar verder haar thuis zou zijn. Allen hadden haar lief alsof z(j altijd een der hunnen geweest was en ook op haar oud geliefd Broomhill kwam zy vaak by Ermyn en Andrey. Maar Frances was niet de oude er was iets in haar veranderd. Of zij zich toch niet thuis gevoelde tus schen al die pracht nét al liet gebrek, waar van zij getuige geweest was Of zij ver langde naar de oude familiebetrekkingen Of zij haar leven niet gevuld genoeg vond Er was iets hongerigs, iets verlangends in haar oogen, zoodra zy niet sprak of zich onopgemerkt waande, zij kon zoo droome- rig voor zich uit zitten staren, en vooral sinds zij de laatste vier weken op West brook is, is dat erger dan ooit. (Slot volgt.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1