NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 204. 1910. Woensdag 1 Juni 24e jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH JONATHAN MERLE. VERSGHiJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D"PU:J, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Ouderdoms- ea invaliditeits verzekering. FEUILLETON. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers a Q02*. UITGAVE DER FIRMA en van van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ^ent; De opgaaf van den spoordienst komt in dit nommer voor op de ge bruikelijke plaats. Bij de beantwoording der vraag koe het recht op ouderdoms- en invaliditeitspen sioen in ons positieve recht kan worden opgebouwd, treden voornamelijk drie stel sels naar voren le. het Duitsche stelsel van verplichte verzekering met bydragen van patroon, arbeider en Staat2e. het Belgische stelsel van vrijwillige verzeke ring door den arbeider met bijslag van den Staat3e. het Duitsche stelsel van Staats- pensioneering zonder premiebetaling. Een vierde stelsel het Deensche met zjjn half slachtige hulp van den Staat bly ve voor- loopig huiten bespreking. Het [derde stelsel, dat van Staatspensio- neering, lijkt patroons en arbeiders zoo op het eerste gezicht het mooiste toe. Pen sioen zonder dat het u een cent kostdat lacht de menschen wel aan, vooral, inzon derheid de patroons, die in de Ongevallen wet voor hunne werklieden wel hebben bij te dragen. Toch is het niet zoo mooi als't schijnt. Lettend op de vraag hoe dit stelsel in te voegen in ons Nederlandsch recht, heeft ds Rudolph reeds een jaar geleden aange toond dat het is een allermisselijkst wan gedrocht. Nu voelt de werkman daar ook niet veel voor, namelijk voor deze kwalificeering. Maar er zyn andere bezwaren, die voor zijn gevoel meer voor de hand liggen, en die wij daarom wel even mogen aan stippen. In dit stelsel is heelemaal geen plaats voor ds eerlijke invaliden. Niet-eerlyke invaliden menschen die ten gevolge van dronkenschap of onzedelijk leven in valide worden, kunnen wij buiten bespre king laten. Maar menschen, die eerlijk wandelden,en in hun bedrijf invalide wer den, die moet men in het oog vatten, en die hebben aan het staatspensioen niets. En toch diende voor hen in de eerste plaats te worden gezorgd. Een ander groot bezwaar tegen 't stelsel van staatspensioneering is de kosten rekening. Men kan den menschen wel een staats pensioen voorspiegelen maar aan de be- -.75 THet was voor Merle iets nieuws en iets toy zonder liefelijks om den sluier op te zien gelicht van oen dergelijk vrouwenhart. Hij luisterde gretig, elk woord indrinkend dat hem eens misschien zou kunnen hel pen om het -teere meisjeshart dat hij zoo hartstochtelijk verlangde te bezitten, be ter te begrijpen, en zijn dubbel motief maakte zijne sympathie zoo iets bijzon ders dat Ermyn maar voort sprak totdat zij eindelijk beschaamd was over haar egoïsme. „Ik ben bang dat het al heel zelfzuchtig is om u met die dingen lastig te vallen", zeide zij. „O neen. U kondt mij geen grooter ge noegen doen", zei Merle zich te gelijker tijd schamend over zijne eigene huichel achtigheid dat hy zich zoo grootmoedig voordeed, en haar eigenlijk al dien tijd .bestudeerde. „Ik zal u eene heele week lang met rust .laten", zeide zij, „want morgen gaan wij .allen naar de Hargroves; die zijn op het «ogenblik in Schotland op de bezitting van de „Brales." z/Brnles zei Merle vragend. u Ja, mijnheer Gerald Hargrove trouwde met een juffrouw Bralë een schatrijk meisje en een „glorieuse vrouw", om Au drey's uitdrukking te gebruiken." lofte alleen hebben zij niets, wanneer niet eerst vaststaat, waaruit dat pensioen zal worden betaald. Het is, volgens een berekening van professor Treub, den leider der vrijzinnig- democraten, geen kleinigheid. Een staatspensioen in den geest van het Engelsche, komt den Staat op 2B miljoen 'sjaars te staan; de werkman krijgt dan op zijn 70e jaar een klein pensioen. En op zijn 65e dan wordt 't voor den Staat een jaarlpksche uitgaaf van 42 mil joen gulden. Dat is niet op te brengen Men kan nu wel zeggendan drink ik maar geen champagne meer; maar de Staat kan toch de rijken niet voorschrij ven dat zy opdokken moeten en dan maar geen champagne meer moeten drinken. En beziet men nu dit stelsel van den juridischen kant, daa ziet men het heele maal misloopen. In 't stelsel der Staatspensioneering wordt bp het opbouwen van het recht op ouderdomspensioen de vooraaamste fac tor weggelaten, namelijk, de premiebeta ling van den gegadigde, die 't pensioen zal trekken. Zonder meer wordt eenvoudig by wet aan zeker soort van oude arbei ders een pensioentje toegekend. Maar dit is geen sociale verzekering. Dit is eenvou dig Staatsarmenzorg. En de (liberale) redacteur van Het Han delsblad de heer C. K. Elout, noemde eens zeer terecht in De Tijdspiegel deze Staats pensioneering een „vergrijp tegen de waarheid", omdat het is „het geven van aalmoezen onder deu leugennaam van pensioen". Wy moeten hieraan vasthouden dat de verzorging van den ouden en invaliden arbeider een zaak is, niet van barmhartig heid maar van recht. Maar hieruit volgt nu niet dat éit recht nu eenvoudig by wet maar aan den arbei der moet worden toegekend. Neen dat recht moet op solieden grondslag berus ten, en die grondslag is de premiebetaling van den arbeider zeiven. In gewone ge vallen krijgt dan ook alleen pensioen wie zich verzekert en daarvoor premie betaalt. Dit geldt dus ook voor de arbeiders. Laten wij dit beginsel los, dan verlaten wij op eenmaal het gebied van recht, en komen wy op 't gebied der barmhartigheid. Dan wordt de pensioneering een zaak van be deeling. En de arbeider is nog te fier om Merle herinnerde zich plotseling in Lon den gehoord te hebben van de ryke fami lie Brale die zooveel aan philantropie deed en was geldzuchtig genoeg om by zich zelf te overleggen of iemand van de fami lie Andrey misschien geld zou willen leenen. HOOFDSTUK XL. Andrey en Ermyn gingen samen naai de Manor torug, van het station te Medlar, en terwyi de dames zich voor het diner kleedden liep Andrey naar Merle. „Wel, hoe is het?", vroeg deze, toen Andrey zijne studeerkamer binnentrad. „Beter en erger dan ik verwacht had", was het antwoord. De kwestie was dat de zaken van zyn vader erg in de war waren erger nog dan hij gedacht had en dat het g< drag van zyne twee oudste broeders de zaken nog erger gemaakt hadden. Een van zijne zusters moest over een paar we ken trouwen en Lady Carrel was wanho pend hoe zy nog tot dit huwelpk den schijn zou bewaren. Zoodra dat was afge- loopen, zou alles worden verkocht en het huishouden worden opgebroken. Hy had van juffrouw Griffith geld te leen gekre gen en zpn engagement was nu publiek en dat hij op Broomhill zou gaan wonen was vastgesteld. Merle las hem uit Frances' brief voor wat zij zeide' van den nieuwen meester van Broomhill en ook het gezegde van haren vader„Dat God hier een goed man zich te laten bedeelen. Hij vraagt geen aalmoezen, ook zelfs niet van den Staat. Hij wil zichzelven helpen. De Christe lijke arbeider is 't hiermee dan ook volko men eens. De Duitsche schrijver Nauman (doords. Rudolph indertijd in zyn sociale brieven in De Standaard aangehaald) noemt Gods hulp, Zelfhulp, Moederhulp en Staats hulp. Langs deze lijnen wil de arbeider zijn pensioensrecht doen Ioopen. De zegen Gods is 't hoogste. Dan volgt de eigen inspanning, die voor den kwaden dag leert zorgen, eer deze komt, de spaarzaamheid en zuinigheid betracht, in welke lyn dan ook de premiebetaling ligt. En juist deze gewichtige factor is in het stelsel der Staatspensioneering geheel vergeten. In 't Belgische stelsel van ouderdoms- en invaliditeitsverzekering komt deze factor tot zyn recht't maakt den arbei ders het gemakkelijk zichzelf te helpen maar een niet minder gewichtige factor is er weer in vergeten de patroon draagt niets by in 't pensioen van zyn arbeider. Ed dit moet toch. Immers pensioen is een deel van 't loon. Men zou 't uitgesteld loon, op rente gezet loon kunnen noemen. De geheele verzekering moet door het bedrijf gedragen worden. Daartoe zou nu noodig zijn dat aan den arbeider een zoo danig bedrag als loon werd uitbetaald, dat hij daarvan zonder eenig bezwaar voor zijn gezin de premie voor ouderdoms-en invaliditeitsverzekering kon betalen. Is nu 't gemiddelde loon van den arbeider daarop berekend Het lykt er niet naar. Voorzeker, de meeste patroons zouden gaarne zoodanig bedrag als loon willen geven, dat de noodige premiën daarvan gemakkelijk konden worden betaald. De concurrentiestrijd maakt hun dit echter onmogelijk. Hoe kan hierin verandering worden gebracht Alleen door een dwin gende wet, waardoor aan alle patroons de verplichting wordt opgelegd, dit tekort in loon aan te vullen in den vorm van pre miebetaling voor het ouderdoms- en inva- liaiteits-pensioen van den arbeider. Daarom is het Duitsche stelsel van ver zekering zooveel beter. De patroon en de arbeider betalen de premie en de Staat past bij. Dat noemt men verzekerings- dwang. Nu ja; maar moet daarop de invoering van dat stelsel afstuiten Wie zou den dwang niet verfoeien Maar is 'took ter andere zy de niet waar, zende, die hier vooruitkomt en dat Hij het oude Broomhill zegene." „Mag ik dien brief niet houden, Merle", zei Audrey, geroerd. „Als ik hem beantwoord heb", zei Mer le, de opoffering die het hem kostte, op- slikkend. „Mag ik hem vanavond meenemen om aan Ermyn te toonen „Zeker", een tweede opoffering 1 maar er was niets bijzonders in dien brief. Fran ces schreef als een kind aan haren door haar hooggeachten leermeester en onder- teekende: „altijd uwe dankbare." Merle hield niets van die onderteekening en kwam er tegen op in zyn antwoord, maar het kon nu goed dienst doen om Andrey te misleiden. „Hoe héél, héél lief schrijft zy", zei Érmyn, die den brief den volgenden dag terug bracht, „er is zoo iets volmaakt zachts in al de A vises." Andrey haalde haar en toen zij samen naar huis terugwandelden, ontmoetten zij mynheer Rait in zyn rijtuigje. Hij hield even op„mooi weer vandaag, mijn heer en keek Ermyn scherp aan. „Goeden morgen, mijnheer Ralt. Zou ik u even mijn melkmeisje mogen voor stellen," zei Andrey. Mijnheer Ralt stond in zyn rytuigje op, nam zijn hoed af, boog diep en zeide „Mijnheer, uw geluk is verzekerd", waar op hij plechtig doorreed. Andrey begon al heel gauw op Broom hill. Het kon hem weinig schelen hoe het dat de werkman, de arbeider, in zijn jeugd 't gemakkelijkst aan den plicht (wij leggen liever den nadruk op dat woord plich om zichzelf te verzekeren voldoen kan. En, waar nu blijkt dat hy er uit zichzelf niet toe komt, is 'tdaar niet gewenscht dat een ander hem dien plicht op legt Het is toch maar al te waar, dat menig jongeling en jongedochter het inkomen voor een deel aan niets waar dige zaken opmaakt, en evenals de krekel in La Fontaine's fabel er maar op door leeft, zonder zich te bekommeren over den ouden dag. En toch behoort dit laatste tot de zedelijke plichten die men behoort te kennen en te verstaan. En nu dwingt de Staat de zedelijke plichten die op den huisvader, den echtgenoot, het kind, rus ten niet af. Hij maakt er geen „poenale sanctie", geen verplichting aan welker niet-nakoming straf verbonden is, van. ïjjjMaar hier is een zedelijke plicht die niet anders dan door de wet tot zyn recht komen kan. Daarom zal de wetgever goed doen, met zich te houden aan den eisch ouderdoms- en invaliditeitsverzekering, de kosten te dragen door de gegadigden dat zyn de patroons en de arbeiders en dan door den Staat. Zoo houdt hij de lyn zuiver; en ont vangt de oude en invalide werkman het hem rechtens toekomendehij heeft er zelf voor gespaard; hij heeft't voor zijn aandeel betaald. Hy mag bij de ontvangst er van fier het hoofd omhoog houden want hij ontvangt geen aalmoes, geen bedeeling, maar t hem rechtens door den Staat verschuldigde. En hoe staat 't nu met de verzeke- ringsontwerpen van minister Talma? Het ontwerp Ziekteverzekering is ge reed het ontwerp Invaliditeitsverzeke ring gaat nog dit jaar naar den Raad van Stateen het ontwerp Ouderdoms- pensioneering zal nog in deze zittings periode de Staten Generaal bereiken. Dit is door den minister gezegd ter gelegenheid van 't beruchte Verzeke ringsdebat van 1520 Maart j.l. En zoo is 't de juiste volgorde. Minister Talma ga er niet van af gelyk hij nu reeds bereids weerstand bood aan den drang voor een andere volgorde. Terecht schreef toenmaals De Stan daard huis er uit zag, zoolang hij ongetrouwd was, maar toen hij begon te spreken over de veranderingen, die hy maken moest, voordat hij zijn vrouw op Broomhill bren gen kon, opende Ermyn den Bybel en las uit de Spreuken Beschik uw werk daar buiten en bereid het voor u op den akker en bouw daarna uw huis. Zoolang als hij en zyn vader beide in schulden staken, hadden zij geen recht het huis meer dan waterdicht te maken. Andrey vertelde Merle dit juist alles bij zijn tuinhek staande, toen de admiraal voorby kwam. Deze dacht, dat zijn gast de familiariteit met zyn mindere wel wat ver dreef en toonde dit in zyn manier van doen, want nauwelijks was hij uit het ge hoor of Andrey zei veelbeteekenend„Ik zal hem zeggen welke vrienden gy in Lon den hebt, Merle." „Doe dat alsjeblieft niet," zei Merle. „Het zou wreed zijn my een nog grootere moeilijkheid voor mevrouw Hargrove te maken, dan ik al ben." „Waarmee maak je het haar dan moeilijk?" „Zij is zoo goedhartig, dai ik zeker ben dat bet haar ontzettend moeilyk moet vallen om niet intiem te zijn met haxen naaoten buurman, maar natuurlyk kan zij slechts met my omgaan als mijn wel doenster en ik heb het zoo verbazend goed dat zij daar geen kans toeziet." „En waarom zou men 't haar niet anders leer en „Omdat ik ook eenigen trots heb en dien Minister Talma houdt er aan vast, dat de Ziekteverzekering voorop moet gaan. Dit is uitnemend. Het is een moedig weerstand bieden aan den politieken drang ten bate van een goed Verzeke ringsstelsel Het Kabinet-Pierson bezweek voor dien drang, al voelde ieder dat de Ongevallen- wet er op gansch dwaze wijze door werd bezwaard Door de toen begane fout, hebben wy een Ongevallenverzekering gekregen zoo peperduur, als in geen ander land werd ingevoerd. Elders had men een wachttijd tot van een trimester. Dat wil zeggen, dat de Ongevallenver zekering alleen te rekenen had met die ongevallen, waarin de genezing langer dan drie maanden vorderde- Alle overige ongevallen, die binnen de drie maandem afliepen, kwamen niet voor rekening van de Ongevallenverzekering, maar werden onder de Ziekteverzekering thuisgebracht. Te onzent daarentegen is de wachttijd be spottelijk kort geweest; gevolg waarvan is, dat de Ongevallenverzekering be zwaard werd met ten minste 50 pCt. van ongevallen die er niet by thuis hoorden. Vermoedelijk zelfs met nog veel meer. En juist hierdoor werd niet alleen de premie enorm opgezet, maar werden vooral ook de administratiekosten in het belachelijke opgedreven. Maar natuurlijk, met de rechtstreeksche invoering van de ongevallenverzekering was politiek succes te bejagen, terwijl omgekeerd de Ziekteverzekering niet als politiek aas kon werken, en onder dien drang waagde men het land er aan, niettegenstaande het Kabinet vooraf en bjjiijds op deze ernstige _fout werd gewezen. Het strekt daarom Minister Talma tot eeré, dat hy stand hield, eerst zijn Ziekteverzekering afwerkt, en eerst daar na met een Invaliditeitsverzekering komt, en dat te meer, daar ook de Invaliditeit vanzelf in de Ziekteverzekering ingrijpt en beiden niet los van elkaar zijn te regelen. Minister Veegens ging nog verder, en liet voorshands de Invaliditeit glippen, om alleen de Ouderdomsverzekering te geveniets waarop ook nu weer door enkele leden van Links werd aangedron gen en alleen voor die Ouderdomsver zekering wilde ny zes miljoen gulden opmaken. Zoo moet men dan ook wel doen, zoo het er alleen om te doen is, snel gereed te zyn met zyn ontwerp en ongaarne wil opofferen." „Ik twijfel er niet aan, datje zoo trotsch bent als Lucifer, maar laat mij je zeggen, Merle, dat er van zich anders voordoen nooii iets goeds komt." „Ik doe my niet anders voer," zei Merle kortaf, en toen verweet zyn geweten hem, dat hij een levend bedrog was. Als Andrey geweten had hoe zeer hij dat nieuwe dienstmeisje beminde, zou hij zich niet verwonderd hebben, dat hy graag pronkt» met zijn lage geboorte, j Toen Andrey er met zyne aanstaande over sprak, bekende deze, dat zij er nooit over gespraken had ten eerste om vrjjheid te hebben om naar Merle te gaan en dus mevrouw Hargrove's gevoel van conventie niet te kwetsen. „Het is eenvoudig van geen nut om te trachten iemand iets uit te leggen, waartoe hij geen capaciteit bezit om het te begrijpen." Andrey was er niet tevreden mee, maar hij was op het punt met Ermyn naar Nor- lingham te gaan, waar Ermyn kennis zou maken met hare aanstaande familie, voor dat zij naar eene boerderij van admiraal Hargrove in Sussex ging om zich te be kwamen voor Broomhill. De wereld scheen uitgestorven zonder hen en hun geluk had de arme Merle erg ongeduldig gemaakt. Hij trachtte zich in zijn werk te verdiepen, maar had er niet niet genoeg aan. Zijn heele bestaan draaide rond den postbode en die bracht hem nog niet eens wat hy wilde. (Wordt vervolgd)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1