Horkuteutt s Scbootoreuivs. RECLAMES. Geneeskundig praatje Mechtziikea GemnEgde Berieüieo. moet de kerk niet het Evangelie fatsoe neeren naar den smaak der menschen, doch wel ernstig kennis verbreiden om trent de vragen van wetenschap en ge loof en vooral zich hoeden voor den schijn en het wezen van conservatisme en feactie. In dit verband wees spr. op een uiting van den heer Kater, dat af- deelingen van Patrimonium menigmaal werden opgericht nadat socialisten zich ergens geroerd hadden, op een uiting ter diaconale conferentie dat de kerk de armenzorg in handen moet hebben om de armen te kunnen zeggen, dat zij in armoede berusten moeten, en op het ontslag van mej. v. d. Ylies als christelijk onderwijzeres, die niet ontslageu is om godsdienstige of paedagogische redenen maar omdat zij het maatschappelijk ideaal van het socialisme aanhangt. Spr., die dit ideaal i iet aanvaardt, acht toch een om die reden gegeven ontslag onver dedigbaar. Komende tot "de positieve taak van de kerk, vraagt spr., dat zij zich beijvere de sociale beginselen te verbreiden. Hij wees o.a. op de groote sociale beteekenis van de overtuiging, dat God Koning is over alle dingen, op de christelyke soli dariteit, die leert „als een lid lijdt, lyden alle leden", op de zuivere verhouding tusschen individu en gemeenschap, gelyk die door het christendom wordt geleerd, op het doel van het leven, n.l. de ver heorlijking van God, niet het beërven an den hemel, en op de noodzakelijk heid dat waarachtige godsdienst zich uit in liefde tot God en den naaste. Omtrent de sociale prediking gevoelt spr. de groote bezwaren. Zij wordt licht ongeestelijk en geeft soms uitingen op sociaal gebied, die moeilijk kunnen wor den toegelaten zonder gelegenheid tot gedachtenwisseling, Spr. zou daarom naast de officieele godsdienstoefening speciale samenkomsten wenschen. Komende tot de onsociale daden der kerk handelde spr. over de regeling van het stemrecht, het plaatsengeld in de kerk, de indeeling der catechisaties, waarna hy uitvoerig sprak over de noodzakelijkheid van herderlijke verzorging. Hij weesin dit verband vooral op de ellende in de groote steden, waar de herderlijke zorg zeer onvoldoende is en allereerst moet worden hersteld. De kerk wake echter, dat zy haar positie niet zoeko om meer macht te krijgen doch uitsluitend om ge trouw te zijn aan haar roeping om te bren gen Gods woord en een zegen te zjjn voor 't gansche volk. Zij alleen is in staat aan de verschillende kringen onpartijdig ook hunne plichten en hunne zo*den voor te houden. Deze plaats zal de keik niet kunnen in nemen, als niet meerder kennis omtrent sociale vraagstukken vooral by de voor gangers wordt gekweekt. In dit opzicht staat de protestantsche kerk in Nederland ten achter bij de protestantsche kerk in Duitse hland en bij de Roomscbe kerk. Daarnaast is verdieping van geestelijk le ven noodig om het gevaar te ontgaan van een uitwendig christendom en het gevaar van ontmoediging, waar de aanvaarding van deze beginselen op groot» bezwaren zal doen stuiten. Zien echter de kerken haar taak en aanvaarden zij die in Gods krach c, dan zal aan haar het woord van Christus bewaarheid worden „Gij zijt het licht der Wereld". Aan de gedachtenwisseling over deze inleiding werd door verschillende perso nen deelgenomen. Ds. v. Dijk uDZwammerdam vond het verhuren van zitplaatsen in de kerk on sociaal wyl het is een belasting op groote gezinnen hij pleitte voor het parochie stelsel. De heer De Graaf uit Middelburg vond 't ontslag van mej. v. d. Vlies gewet tigd. De heer Arising uit Alkmaar was van meening dat de kerk over het algemeen zich neutraal houdt, zelfs't ongeloof kan daarin gepreekt worden. (Spr. had van te voren meegedeeld dat hij ook lid is der Ned. Herv. kerk). De heer Leenmans uit Sliedrecht wees op de noodzakelijkheid van Zondagsrust. De heer Verveld uit Enschede merkte op, dat toen de christelijke arbeiders door organisatie eenige macht over de patroons verkregen hadden, de kerk is tusschen- beide gekomen en gezegd heefttot hier toe en niet verder. De roomsche kerk ver bood gemengde organisaties, waardoor veel macht aan de arbeiders ontnomen is. Ook de protestantsche wil z. i. geen organisatie der arbeiders, daaruit ver klaarde hij den haat van den vierden stand. De heer Diemer uit Rotterdam merkte op, dat de kerk moet prediken één moraal voor arbeiders en patroons, wil zjj invloed blijven oefenen op den vierden stand. Ook de Protestantsche kerk gaat in deze niet vrij uit. De heer Nahuysen uit Utrecht pleitte voor verbeterde opleiding van de a. s. predikanten in verband met hun sociale taak. De inleider, dr J. B. Slotemaker de Brui ne, beantwoordde kortelings de gedane opmerkingen. flierby verklaarde spr., naar aanleiding van een gedane opmerking, dat hij het op reis gaan van een predikant op Zon dag geen zonde vindt, doch dit verkeerd vindt uit een sociaal oogpunt. Spr. meende in een gemengde vergade ring als deze niet te mogen ingaan op de kwestie van de leertucht in de Her vormde kerk. Van het parochiestelsel was hij, zooals bekend, een voorstander. Ten aanzien van het verhuren van zit plaatsen in de kerk wilde spr. er nog op wyzen dat men voor datgene waarvoor men betaalt, iets voelt. Ten aanzien van het ontslag van mej. v. d. Vlies merkte inleider nog op, dat dit niet gegeven is om godsdienstige, noch om paedagogische redenen, doch omdat zij voorstander is van de socialisatie der productiemiddelen Door het weinige aantal predikanten in de groote steden kan er weinig huisbezoek gedaan worden. e wijk van spr. te U- trecht heeft 2000 hervormden. Spr. keurde de houding van de Room sche Kerk tegenover Unitas af. Aangaan de de beschuldiging van den heer Verveld tegenover de Protestantsche kerk con stateerde spr., dat hier geen enkel feit genoemd is. Nog deelde spr. mede, dat hij zich sedert 1903 ernstig op het sociaal vraagstuk toe gelegd heeft, wijl hy toen gevoeld heeft dat hij zijn roeping als zoodanig tot dus verre verzuimd had. Hij laakte het voorts zeer, dat het den domine's kwalyk ge nomen wordt, dat zij een spreekuur inge steld hebben. Zij moesten juist daarvoor geprezen wordendan bestaat er voor ieder gelegenheid den predikant te spre ken en is het zeker hem thuis te treffen. Met een kort woord sloot daarna de voorzitter deze Christelijk-sociale confe rentie. Dat heeft allicht de redactie van »Het Volk* beter begrepen. Deze toch schreef 24 Mei dat En1 a ontslagen is omdat rij is socialist. Ook »De lkukelaar* en «Wereldvrede* schrijven Op grond van haar socialist-zijn wordt Enkao: tslag-n. UIT D PROVINCIE De lezer(es) vindt het Overzicht Ver- koopingen en Bestedingen op de vierde pagina dezer courant. Middelburg. Zaterdagavond hield de vereeniging „Handelsbelang" eene ver gadering, in hoofdzaak belegd ter verkie zing van een Voorzitter. Do vice-voorzit ter, dhr. Kryger, wijdde eenige gevoel volle woorden aan de nagedachtenis van den heer F. Keulemans en herinnerde aan het vele goede dat door het initiatief van dezen verdienstelijken man in „Handels belang" is tot stand gekomen. Nadat de heer Krijger, op een desbetreffende vraag, te kennen had gegeven voor eene eventu- eele benoeming als voorzitter te moeten bedanken en deze verklaring met zeer af doende redenen had omkleed, gaf hij, der vergadering gelegenheid namen te noe men. Poor een dar leden werd de naam van den heer AC. Zoethout genoemd en een warm pleidooi voor dezen in de Mid denstandsbeweging bekenden parsoon ge hoord, terwyl bij het Bestuur een schrij ven was ingekomen van een lid, waarin eveneens da heer Zoethout warm werd aanbevolen. Met algemeens stemmen werd daarna de heer A. C. Zoethout als voorzitter van „Handelsbelang" gekozen. Daarna werd uit een door het Bestuur opgemaakte voordracht yan twee candi daten voor het lidmaatschap van het Hoofdbestuur (vacature Keulemans) als candidaat gesteldde heer F. Q. C. den Hollander te Goes, met wien op de voor dracht was geplaatstde heer C. Huson te Vlissingen. Voorts werd besloten vooreen ontstane vacature in dat Bondsbestuur door 't be danken van den heer v. d. Berg te Den Haag, als candidaat te stellen den heer H. de Graaf te Dordrecht en voor de perio dieke aftreding de aftredende heeren te herkiezen. Tweo nieuwe leden werden toegelaten. Goes, ©oor de ver. Handelsbelangen is in haar algemeene vergadering van Vrydag j. 1. besloten tot den Gemeente raad van Goes het verzoek te richten, het door den heer Huyghebaert gevraagd tramsubsidie niet toe te staan, tenzij de tram een andere richting volgt en wel door de stad dan in het plan is aange geven. Tot candidaten voor het Hoofdbestuur van den Middenstandsbond werden geko zen de heeren A. Huson te Vlissingen en F. Q. C. den Hollander te Goes, respectie velijk voor de vacatures F. Keulemans, Middelburg en W. Nederhood, Groningen. Als afgevaardigde naar het congres te Arnhem werd aangewezen de heer A. S. .1. Dekker, en tot secundus de heer F. Q. C. den ollander. Door de Centrale Vrijzinnige Kies- vereeniging in het district Goes zijn can didaat gesteld voor de verkiezing voor de Provinciale Staten de heeren W. Kaket beeke, J. N. Elenbaas, J. C. F. Hollmann en C. Zuijdweg. Vlissingen. De christ. historische kies- vereeniging heeft besloten de candidaten der antirevolutionairen door de Prov. Staten de |heeren G. van de Putte, aftre dend en H. J. E. Gerlach van St. Joosland, krachtig te steunen. Vlissingen. De eerste nieuwe aardap pelen van den kouden grond zyn} hier Vrijdag ter markt gebrachtzy waren af komstig van de kweekery „der Boede" te Koudekerke. Vlissingen. Zaterdagavond is met de dagmailboot hier aangebracht het stoffe lijk overschot van wylen den heer J. B. W. Kromwijk, in leven ingenieur bij de stoomvaart-maatschappij „Zeeland", die Woensdagavond in den trein, tusschen Londen en Queensboro, plotseling is over leden. Heden, Maandagmiddag, werd de over ledene onder groote belangstelling ter aarde besteld. Behalve de directie en vele ambtenaren van de maatschappij, waren bij de begrafenis tegenwoordig comman danten, officieren, machinisten en mindere schepelingen van de „Zeeland" benevens personeel uit de ateliers der maatschappij. Te Kattendyke zijn tot leden van den raad, in de vacature van de heeren J. L.Veltman en A. van Putte, bij candidaat- stelling gekozen de heeren 0. Dominicus Jr. en P. Dagevos. Ovezand. In de vergadering van inge landen van het waterschap Ovezand wa ren 18 ingelanden present. De rekening over 1909/10 werd goedgekeurd in ontv. met f 5564,315 en in uitgaaf met f 4942,97, alzoo met een goedslot van f 61 ,346. De begrooting voor 1910/11 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf elk op f4494,676 met f 4 waterpenningem voor schotbare grond en f 2.50 voor vroonen. Wordt besloten in voorjaar 1911 te begrinten van P. Priem tot J. Kempe en de Vrouwepolderschen dijk, alsmede om na legging door water schap 's-IIeer Arendskerke het onderhoud van den Roshoefschendyk voor rekening van waterschap Ovezand te nemen, '•'erder wordt nog besloten binnen 3 jaren te be grinten de Moolweg en het Oud-Ovezand- sche wegje. Met algem. stemmen werd gedurende 20 jaren f 100 s jaars toegestaan'voor de tram. Tot vertegenwoordiger in den T'ijkraad werd herkozen de heer J. C. Rosseel Heinkonszand. Toen de landbouwer K. alhier j. 1. Zaterdag zijn wagen zou be klimmen, had hjj het ongeluk, (doordat het paard uitschoot) er af te glijden en onder den wagen te geraken welke hem over den schouder ging, waardoor dat lichaamsdeel ernstie gekneusd word, zoo dat heelkundige hulp noodzakelijk was. Wissenkerke. Zaterdag jl. werd in de openbare school alhier de jaarlijksche al gemeene vergadering van de kolenver eeniging „Ons Belang" gehouden. Uit de door het bestuur gedane rekening en ver antwoording bleek, dat in het afgeloopen boekjaar was ontvangen f 1692,56 en uit gegeven f 1714,16, alzoo meer uitgegeven dan ontvangen f21,60, uitmakende .met het bedrag der geleende gelden eene som van f421,60, waarvoor in de pakhuizen aanwezig zijn voor'n bedrag van ongeveer f 600 aan voorraad van kolen. De kolen werden aan de leden geleverd tegen f 0,80 vrij op den wagen op de kaai, 85 cent aan de huizen te Geersdijk en 90 cent te Wis senkerke, uit't pakhuis te Geersdijk tegen 92 cent en te Wissenkerke tegen 90 cent, alles per H.L. Besloten werd dit jaar kolen te bestellen van 't hoogste grofgehalte, de kolen in de pakhuizen door vermenging met nootjeskolen te verbeteren, en alleen kolen in te slaan voor de leden, die binnen 14 dagen hun bestelling gedaan hebben. De bode zal daartoe bij de leden rond komen. Tot bestuursleden werden her kozen de periodiek aftredende heeren C. N. v. d. Heijde, secretaris, en W. de Looff, commissaris. In de plaats van den ver trokken commissaris W. Barentsen werd gekozen de heer J. H. A. Semyn, die de be noeming aannam. Kortgene. Vrydag jl. vergaderde alhier in de zaal van dhr J. G. Luijendijk de ver eeniging van oud-leerlingen in landbouw kunde „Vooruitgang", onder presidium van dhr Th.Wolse te Wissenkerke. Zooals altijd waren ook nu de leden flink opge komen, 21 van de 29. O.m. werd besloten, dat in den a. s. winter de cursus in het voorbrengen van paarden weder zal wor den hervat. In het volgend jaar zal het 10 jaar zymdat de vereeniging bestaat, welk feit feestelijk zal worden herdacht. Over het proefveld, variëteiten proef met suiker bieten, op een stuk land van den penning meester der vcreenig., dhr N. M. Tazelaar, te Kolynsplaat, kan thans nog geen ver slag worden uitgebracht. Uit het verslag van den bibliothecaris bleek, dat wel een tamslyk gebruik is gemaakt van de uitge breide bibliotheek der vereeniging, doch door te weinig personen. I'e voorzitter hoopt en vertrouwt, dat, nu er zoovele nieuwe leden (10) zyn toegetreden, de vraag naar landbouwlectuur in sterker mate zal toenemen. De vergadering werd besloten met eene lezing over „voeder- proeven" door den heer M. C. Maas, hoofd der school te Kortgene. Ned. Herv. Kerk. Peroepen te Leerdam, P. van Toorn te Sprang; te Rhenen, E. Warmolts te Jutfaas te Heemstede, dr A. I. Kan te Assen te Longerhou, G. Bolkestein te Harich. A angenomen naar Oosterhesselen door C. Kunst te Heeren veen. Bedankt voor Vlieland door B. J. Kanis te Oude Niedorp. Geref. Kerken. Aangenomen naar Haarlemmermeer (Oostzy) door H. Hum melen, cand. te 't Zandtnaar Enkhuizen door n. Hoek te Zwijndrecht. Bedankt voor Roodeschool door H. Hummelen, cand. 't Zandt. Ts J. Westerhuis, te Groningen over leden, was geboren 19 Nov. 1851. Zijn eerste standplaats was Landsmeer 1 Nov. 1874; daarna Terneuzen 17 Juli 1881; vervolgens Heerenveen 28 Oct. 1888en eindelijk Groningen 17 Dec. 1893. Tot onderwijzer aan de openbare school te Ritthem is benoemd de heer J. 1 ampert te Middelburg. Benoemd tot lid der commissie van toezicht op de Rijkslandbouwwinter- school te Goes W. Honing Wz. te Rilland- Path ter vervanging van M. Kostense te Pergen op 7oom, op verzoek eervol ont slagen. Te Breda slaagde voor apothekers assistente mej. N. Bertou,van Middelburg. Hen die aan de maag lijden, ie het gebruik der Pinkpillen om twee redenen aan te raden. Er zijn inderdaad twee redenen, een theoretische en een practische reden. De theoretische reden is dezede spijs vertering zoowel als de arbeid die daartoe noodig is, zijn afhankelijk van het bloed en van de zenuwen. Wanneer het bloed arm is, wanneer de zenuwen verzwakt zijn, is geheel het lichaamsgestel in een toestand van zwakte, en de maag, die aan die zwakte deelneemt, verricht de spijs vertering slechts ten halve of somtijds zelfs in het geheel niet. De Pinkpillen geven bloed en verster ken de zenuwen, zij geven nievwe krach ten aan geheel het organisme en brengen ieder orgaan in staat zyn arbeid te ver richten. De Pinkpillen zullen dus uitmun tend zijn voor uw slechte maag. De Pinkpillen hebben duizenden maag lijderslijders genezen en voor de meeste menschen gelden alleen de resultaten. Dit is de practische reden waarom gij, indien gij aan d maag lijdt, de Pinkpillen moet nemen. Ton slotte het bewijsziehier een voor- beeld.Daartoe noemen wij heden den heer G. Geers, mr. smid te Kaatsheuvelmor gen zal de beurt aan een andere persoon zijn. De heer Geers schrijft „Sedert drie en half jaar leed ik aan de maagik had byna geen eetlust meer en tengevolge van mijn slechte spijsverte ring ondervond ik iederen dag vreeselijke hoofdpijnen. Ik had mijn opgeruimdheid verloren, temeer nog omdat de genees middelen geen de minste uitwerking op mijn ziekte bleken te hebben. Men heeft mij toen aangeraden de Pinkpillen te ge bruiken en dank deze goede Pillen, heb ik een uitmuntende gezondheid weergevon den. Ik lijd in het geheel niet meer aan de maag." Verkrijgbaar af 1.75 per doos, en f 9 de zps dcozen, bij het Generaal Depot der PinkPilien, Van Eeghenlaan 22,Amsterdam; voor Middel burg en omstreken bij Job. de Roos, Vlasmarkt K 157; voor Goes bij Gebrs. Muldervoor Vlissingen bij S.A. Luitwieler en A.C.Beniest, Lepelstraat; en verder bij verschillende Apo thekers en goede drogisten. Installatie mr. M. P Sipkes. Hedenmorgen werd de heer mr M. P. Sipkes, tot nu toe Kantonrechter te Neu zen als zoodanig beëedigd en geinstal- leerd te Middelburg. De beëediging had plaats te halt elf ter openbare civiele te rechtzitting der arrondissementsrecht bank. Te elf uur had de installatie plaats in de zaal van het Kantongerecht. Bij deze installatie waren 0. a. tegenwoordig leden van de balie, notarissen, de griffier van het Kantongerecht te Neuzen en de ambtenaar van het 0. m. bij dat Kanton gerecht. De plaatsvervangende kantonrechter mr J. J. Heyse, nam nadat de griffier het proces-verbaal der eedsaflegging had voorgelezen het woord. Allereerst her dacht spr. den voorganger van mr. Sipkes, mr. Van den Mieden van Opmeer, en wees op diens welwillendheid en ge duld jegens ieder, die met hem in aanra king kwam, van welk stand of rang hij ook mocht zyn. De vroeger door den nieuwbenoemden bekleede betrekkin gen, die van griffier te 's Gravenhage en van Kantonrechter te Neuzen doen ver wachten, dat mr. Sipkes ook hier veel goeds zal kunnen vervullen. Spr. twijfelt er niet aan of mr. Sipkes zal als hij eeni- gen tijd hier werkzaam is deze betrek king aangenaam vinden en verzekerde hem de aangename samenwerking met de plaatsvervangende Kantonrechters. Hierna verklaarde spr. mr. Sipkes geïn stalleerd. De ambtenaar van het O. M., mr P. W. J. Bijnen, wenschte den heer Sipkes geluk met zijne bonoeming en hoopte ook op aangename samen wei king. De heer Sipkes, hierna het woord nemende, zeide dat hij eerst een terugblik wil slaan. Niet dat spijt hem Neuzen als plaats te verlaten, omdat het, zooals hij zeide, is afgelegen, eenzaam en verstoken van afleiding is, doch om de personen, die hij er achterlaat. Speciaal noemde spr. den heer mr A. W. van Everdingen, dien hy dank bracht voor de ondervonden vriend schap, en den inspecteur van politie E laassen, dien hij schetste als een trouw zijn plicht betrachtenden ambtenaar. Achtereenvolgens dankte de heer Sipkes hierop de heeren Heijse en Bijnen en hoopte wederkeerig op aangename samen- werking.Van de diensten zijner plaatsver vangers zal hij niet meer dan hoog noodig gebruik maken. Ook den griffier, de bali en de notarissen sprak de heer Sipkes toe, hun aller medewerking inroepende. Hiermede was deze plechtigheid afge loopen. Raad van Beroep (Ongevallenverze kering). In de heden (Maandag) gehouden open bare terechtzitting van dien Raad had de uitspraak plaats, inzake J. P. K., dijkgraaf van den Karei polder, Krabbendijke, en P. S., Breskens, waarbij het beroep niet- ontvankelijk werd verklaard, omdat kla ger niet had voldaan aan eene uitnoodi- ging om een gepleegd verzuim te her stellen inzake A. T. L. Goes, werd het beroep ongegrond verklaard omdat beroep ingevolge het bepaalde bij art. 59 eerste lid derjongevallen wet 1901 niet door de wet is toegelaten. In de Commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer voor het ontwerp Armenwet zyn benoemd de heeren Goe man Borgesius ^U. L.), Drucker (V. D.) v. d. Voort van Zijp (A. R.), Snouck Henke- mans (C. H.) en v. Vuuren (R. K.) Tot directeur der gasfabriek te Meppel is benoemd de heer D. de Koning te Franeker. De Standaard meldt Daags na afloop van het Enquête-debat is door dr. K uyper in handen der Commis sie van beoordeeling gesteld de door hem toegezegde Memorie met 4't by lagen. Om het onderzoek gemakkelijker te maken, is de Memorie gedrukten in drie exemplaren ingezonden. Te Joure heeft Vrijdag reeds een boer zyn eerste vracht hooi binnenge bracht. Het zag er goed uit en rook geurig. Te Baarn is een 63-jarige heer, die met een bootje in de Eem was gaan varen, te water geraakt en verdronken Te Echt is een 81-jarige landbouwer bij het voederen der geiten in den geitenstal in een mestwaterpoeltje gevallen en ver dronken. Te Smilde is een bejaarde schipper, die een zak turf aan boord bracht in het ruim gevallen. Hij was onmiddellijk dood.Te Tilburg is in een put bij de fabriek Koestraat het lijk ge vonden van een daar wonenden barbier. Te Alblasserdam is een landbouwer in een zijner weilanden, waar hij werkzaam was, dood gevonden. Robert Koch, f Te Baden-Baden overleed Vrijdag de beroemde bacterioloog Robert Koch, in zijn 67e levensjaar. Hij had zich daarheen begeven om verlichting te zoeken van zyn hartaandoening. Men kan Robert Koch wel de grondleg ger noemen van de moderne bacteriologie en van de wetenschappelijke bestrijding der infectieziekten, op wolkgebied hij'tot het laatst van zijn leven men herinnere zich de reis die hij nog niet lang geleden naar Afrika ondernam voor de bestrijding van de nona of slaapziekte met onver droten ijver, zeldzaam talent en merk waardige resultaten gearbeid heeft. Geboren 11 December 1843 teKlausthal in den Harz, studeerde Koch te Göttingen in de medicijnen, was assistent te Ham burg, practiseerde als arts te Langen- hagen by Hannover, vervolgens te Rack- wits (Posen) en werd in 1872 Kreis physi- kus te Wollstein. Bier gelukte het hem door nauwkeurige, op konynen en men schen genomen proeven aan tetoonen, dat er specifieke, klinisch scherp gekarakte riseerde wond-infectieziekten bestaan, die door bepaalde morfologisch van elkaar geheel verschillende pathogene bacterieën van dier tot dier door inenting kunnen worden overgebracht. In 1882 gelukte het hem de oorzaak te vinden van de moord dadigste van alle infectieziekten, de tuber culose, en twee jaren later in 't Oosten reizende als leider der Duitsche cholera commissie, ontdekte hy te Calcutta de oorzaak van de Aziatische cholera, de kommabacil. De levenseigenschappen van dien bacil bestudeerende, grondde hij daarop de maatregelen ter bestrijding van de cholera, welke onderzoekingen tevens leidden tot een regeling der voorziening van de groote steden van zuiver drink water. Op het internationaal congres te Lon den maakte Koch de verrassende resulta ten zijner verdere studiën over de tuber culose bekend. Hy deelde n.l. mee, dat de rundertuberculose aan de verspreiding van de ziekte onder de menschen geen schuld heeft, aangezien de tuberkelbacil len van het rund van die van den mensch onderscheiden zijn en dezen niet ziek maken. De verspreider van de mensche- lijke tuberculose is de mensch zelf. De stryd tegen de ziekte heeft dus alleen met den zieken mensch te doen. Daarmee leidde K. den stryd in de juiste, succes belovende banen. In 1896 naar Kaapstad geroepen om hulp te bieden tegen de alom in Zuid- ifrika woedende runderpest vond hy een middel tegen de ziekte. Door inspuiting van gal uit de galblaas van aan de pest gestorven runderen, gelukte het hem de dieren tegen de besmetting te beschermen Het middel is sedert voortreffelijk geble ken. Van daar ging Koch, als chef van een ter bestudeering van de menschenpest naai' Indië gezonden commissi!naar Bombay, en na die taak vervuld te heb ben, naar O.-Afrika en bevond dat een daar heerschende bepaalde runderziekte identiek was met de in Indië inheemsche Surra ziekte, die door tropanosomen, dat zijn in't bloed levende parasieten,j.ont- staat.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 2