vclifiiiifitaii» Gemengde Beriehleif. Land-, Tuinbouw enz. üerkstietiws KeriitZiikesi Waarschuwen, niet in het zog van de roode arbeiders te gaan. We moeten ons doen onderscheiden, dat we gezond over de dingen denken en daarnaar willen handelen, dat isgeen werktijd voor alle bedreven gel\jk, maar een korte werkdag, opdat onze gezinnen meer vreugde zullen genieten en wij telkens krachtig zijn voor onzen arbeid. Getrouwheid in dezen is plicht. De wetgever legge vooral zijn oor ie luisteren in deze kringen Ook de land bouw zou omtrent dien 10 urigen arbeids dag bijv. in den oogsttijd nog wel wat kunnen zeggen, waar hij zijn voordeel mee kon doen. Een gevaarlijke secte. Onder dit opschrift lezen wij in de Gereformeerde Keikbode van 's-Graven- hage Reeds meermalen is in onzen Kerk bode gewezen op 't gevaar, dat voor een voudige, goedgeloovige menschen dreigt van de zijde van net Mormonisme. Tal van zendelingen, meest jonge mannen, zyn ook in ons land werkzaam, om daar voor buit te winnen. Ze trekken in ste den en dorpen de huizen langs, komen met schoonschijnende redenen, laten eenvoudige tractaten achter. Straks wor den schoone voorspiegelingen gedaan. Zelfs jonge meisjes zijn verlokt gewor den naar Utah te trekken, niet wetende, welk een bittere teleurstelling het eind zou zijn van zulk een weg der dwaasheid. Er is nu een verslag uitgekomen van den Directeur van het „Rijksbureau voor het verzamelen van gegevens omtrent den handel in vrouwen en meisjes", dat bepaaldelijk over de Mormonen handelt en dus van beteekenis is, wyl het objec tieve gegevens bevat. Het zegt, wat trou wens genoegzaam bekend is, dat de Staat Utah in het Westen van de Ver. Staten van Noord-Amerika de plaats is, waai de Mormonen hoofdzakelijk zijn gezeteld. Dat is het beloofde land. De hoofdstad Salt Lake Ctty is het „Sion" der Mormo nen. Daar staat hun groote tempel. Daar heen te mogen gaan, wordt ieder Mor moon als ideaal voorgesteld. Maar menig een zag zich zeer teleurgesteld by zijr. aankomst aldaar. Maar ook teleurgesteld zien velen zich in de vooruitzichten en toestanden, die op maatschappelijk gebied voorgesteld zijn. De zendelingen stellen het zoo roos kleurig voor. 'tZijn echter niet maar gods dienstige motieven, doch zij hebben daar by ook groote belangen uit handelsoog punt, waai om zij dit doen. Gedurende de reis naar Utah wordt zorg gedragen voor hen, die zich bij hun secte hebben aangesloten, doch als ze zich teleurgesteld zien in Utah en het Mor- moonsche geloof willen vaarwel zeggen, dan is hun moeite dubbel groot. Een van de leerstellingen is, dat ieder Mormoon verplicht is één tiende van al zijn inkomsten aan de kerk af te dragen, hetzij in geld of in natura. Wat de veelwijverij betreft, de secte heeft wel beslist, dat zij zich in deze kwestie naar de wetten der Ver. Staten zal gedragen, gelijk haar is opgelegd, maar dit neemt niet weg zegt veel- beteekenend het verslag er by dat er in Utalf onvervolgd nog tal van families zyn, die in polygamie (veelwijverij) le ven, hetgeen naar onze Hollandsche ze den een gevaar kan opleveren voor dege nen, die met deze gezinnen in aanraking komen. En eindelijk wordt er op gewezen, dat voor alleenstaande vrouwen in dit land, dat volstrekt geen waarborg geeft voor toe reikend inkomen, er zeer ernstige gevaren bestaan, gevaren als waarmede in het algemeen de vrouw, die in den vreemde in geldelyk ongunstige omstandigheden verkeert, bedreigd wordt. Dat dit waarschuwend woord toch niet tevergeefs zij (Rotterdammer.) UIT DK PROVINCIE. Rillaiul-Bath. Heden middag is geheel afgebrand het huis en schuur toebehoo- rende aan den vrachtrijder M. A. Niets kon van den inboedel gered worden. Twee paarden kwamen in den brand om. Door spoedig toegeschoten hulp van de brandweer te Rilland bleven de aangrenzende gebouwen gevrijwaard. Verzekering dekt de schade. Oorzaak onbekend. (Jrypskerke. Zondagavond trad voor een groote schare, waaronder velen uit omliggende dorpen in de Geref. Kerk alhier op Prof. Geesink van Amsterdam tot het houden eener Zendingsrede. Z. Hooggel. wees naar aanleiding van II Koningen 7 9a. Toen zeiden zy den een tot den ander: Wij doen niet recht; deze dag is een dag van goede bood schap en wij zwijgen stil: op de zonde van nalatigheid, waaraan wij ons vooral ten opzichte van de Zending schuldig maken, en op onze dure roeping om „de goede boodschap" te brengen tot de Heidenen. Daarna deelde de spreker in schoone trekken de geschiedenis der Zending van de Geref. Kerken van den laatsten tyd mede, en boeide vooral de aandacht met een levendige beschrijving van de on derscheiden Zendingsterreinen en inzon derheid van 't gebied van Temanggoeng waar de Zendeling Horstman zoo gezé gend wordt. Met den wensch, dat de 2eeuwsche Kerken weldra haar verlangen vervuld mochten zien, om ook een i ienaar des Woords naar Midden Java te zenden, besloot de gerchte spreker zijn keurige rede, die om inhoud en vorm ten einde toe de aandacht boeide, en een blijven- den indruk bij de hoorders behouden zal. Waarde. In de Maandag j. 1. gehou den vergadering van het waterschap Waarde waren tegenwoordig 18 inge landen, uitbrengende '20 stemmen. De rekening voor het dienstjaar 1909 1910 werd vastgesteld in ontvang op f103 0,155 in uitgaaf op f8917. 9, en alzoo met een goed slot van f1882,865. De begrooting voor het dienstjaar 19 0/1911 werd vastgesteld op een bedrag van f 12196.63, zoo in ontvang als in uit gaaf terwyl het dijkgeschot werd be paald op f6 per H. A. Voor de benoe ming van een gezworene wegens perio dieke aftreding van den heer J. J. Mol werd opgemaakt de volgende staat van aanbevelidgno. 1 J. J. Mol, no. 2 N. J. Overbeeke en no. 3 J. de Kok Az. Renoemd tot brievengaarder te Nienwvliet J. Sonnevijlle, postbode al daar. Verplaatst met 16 Mei de klerken der posterijen en telegraphie R. K. Veen- huis, van Valkenswaard naar Sas van Gent, L. J. M. Tervooren van Sas van Gent naar Amsterdam. Stavenisse, 21 Mei. In de heden ge houden vergadering van ingelanden van den Nieuwen Polder onder Stavenisse werd de rekening 1909/10 vastgesteld in ontv. op f3821.03r' en in uitgaaf op f2621.4-1, goed slot fl'.99.605. De begrooting 1910 weré vastgesteld in ontv. en uitgaaf op f3480.93. Op het op 15 Juni a. s. .op de buiten plaats Rerkenbosch onder Oostkapelle te houden Walchersche Zendingsfeest, uitgaande van de afd. Walcheren der Utrechtsche Zendingsvereeniging, zullen als sprekers optreden de heeren predi kanten J. P. van Melle van Kralingen, J. J. Homburg van Goes, F. Breen van Numansdorp en C. L. Laan, van Brus sel en een Zendeling. Middelburg. Fe gisteren gehouden algemeene jaarlijksche vergadering van de Geschied- en Letterkundige Vereeniging werd gepresideerd door den heer mr. A. A. de Veer. Uit het jaarverslag bleek dat de Vereeniging met genoegen op 19 9 kan terugzien. Er waren 88 hoofdleden tegen 82 en 47 gewone leden tegen ?8 het jaar te voren. Fe rekening en verant woording sloot met een batig saldo van f 128.8'A Het bestuur werd met alge- meene stemmen herkozen, terwijl daar in gekozen werd de heer mr. R. Fruin. Medegedeeld werd nog dat het plan be staat in Juli a. s. het best,uur bijeen te roepen, teneinde over de verschillende uit te noodigen sprekers te beraadslagen. M. C. Heinkenszand. Bij de gisteren gehou den stierenkeuring alhier, verwierf voor tweejarige stieren, de le prijs de stieren vereen te Heinkenszand, gouden med. met f 8 2e pr. Reijnsdijk, Wolfertsdijk, zilv. med. met f483e pr. M. de Dreu, Driewegen, bronzen med. met f30. Voor 1 jarige stieren le pr. de stierenvereen. te 's-Heerenhoek, zilv. med. f 48 2e pr. F. Zuidweg, Wolfertsdijk, bronzen med. met f 3°. Eervolle vermelding M, de Dreu Drie wegen. Vlissingen. Precies 1 uur kwam het keizerlijke jacht op de haven met behulp van een sleepboot, begeleid door de torpe dojager »Heijsner« en de kruiser „Kö- nigsberg*. Op het perron waren niet minder dan 40 politiemannen waaronder de commissaris van politie, Fanoij, de luitenant der Marechaussee, A. E. Dudok van Heel, de Duitsche consul alhier. Ret jacht zwaaide eerst in de haven eer zij meerde. De extra uitsche keizer lijke trein vertrok om 2 aur. Souburg. Toen Maandagavond de tram, die te half elf van v lissingen vertrekt, bij de halte alhier aankwam, wilde juist de landbouwer M. van Ritthem, die van West-Souburg kwam, met zijn tentwa gentje de rails oversteken. Ondanks de waarschuwingen van de omstanders reed M. toch door, met het gevolg dat de tram het wagentje aanreed. De boer, die alleen in het wagentje zat, sprong van den bok en kwam er wonder boven wonder on gedeerd af, ook het paard bekwam geen letsel. Het ongeluk bracht heel wat schrik onder de reizigers van de tram Na een kort oponthoud kon de tram de reis weer vervolgen. Amerikaansehe Kruisbessen meeldauw. Als gevolg van een op 12 Mei jl. in 't Schuttershof te Middelburg gehouden lezing over de gevaren van de Ameri kaansehe Kruisbessenmeeldauw, door den Rijkstuinbouwieeraar Camman, is thans door het Bestuur van deafdeeling Walcheren der Nederlandsche Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde een verzoekschrift tot de Regeering gericht om ook voor Walcheren een Commissie van Advies, tot wering van de Amerikansche Kruisbesspnmeeldauw te benoemen. Binnenkort zal op groote schaal een bekendmaking omtrent deze gevaarlijke ziekte verspreid worden, die wij, om het belang der zaak, reeds hier afdrukken. Amerikaansehe Kruisbesseumeeldauw. Wat is het voor een ziekte Het is een zóó gevaarlijke ziekte, dat de geheele teelt er door kan vernietigd worden, wanneer niet alle krachten ter bestrijding worden ingespannen. Hoe ziet de ziekte er uit') Op de bessen komt een klein wit vlekje, dat zich spoedig uitbreidt bruin wordt. Soms wordt de bes geheel met zulk een witte of bruine viltlaag bedekt. Diezelfde vlekken vertoonen zich op de jonge scheu ten en bedekken zeer spoedig scheut en blad met diezelfde witte, daarna bruine viltla :g. Wanneer de ziekte zich voor het eerst vertoont zal men zelden aangetaste bessen, maar wel witte of bruin gevlekte scheutjes vinden. Wat moet iemand doen, die bessen- struiken heeft Men moet eiken dag, zoolang er nog blad aan de struiken zit, goed kijken of boven staande ziekteverschijnselen zich soms mochten vertoonen. Wat moet men doen als men de ziekte ontdekt Als men de ziekte ontdekt, moet men dadelijk alle aangetaste bessen plukken en alle zieke scheuten afsnijden waarna men beide in een fornuispot gedurende 15 minuten laat koken en dan eerst weggooit. In geen geval mag men deze bessen en scheuten zoo maar op de mestvaalt of in de sloot gooienwant dan raakt men ae ziekte nooit meer kwijt. Wat gebeurt er als men niet doet, wat hierboven dringend aangeraden wordt Als men zijne struiken niet goed nakijkt en geregeld blyft nakyken, als men de aangetaste bessen en scheuten niet plukt en vernietigt, dan zullen de bessen die in het volgend jaar aan die struiken groeien, als ze noc: heel klein zijn, reeds ziek wor den en zelfs niet voor Engeland geplukt kunnen worden. Dit hebben in Gelderland reeds meerdere kweekers ondervonaen, wier geheele kruis- bessenoogst geen cent waarde meer had en vernietigd is. De struiken werden zoo ziek dat er geen enkele leverbare bes meer aan hing en de struiken zelfs gerooid en verbrand moesten worden. Is de ziekte besmettelijk Ja, de ziekte is erg besmettelijk en kan van een tuin waar zieke struiken staan op gezonde struiken worden overgebracht door byen, vogels, losloopende kippen, honden, enz., maar vooral ook door men schen aan hunne kleeren. Welk gevaar is haast even groot als de ziekte 'Indien men zieke bessen, al zit er ook nog zoo'n klein vlekje op, door goede bes sen heen verkoopt en deze in Engeland of Duitschland aankomen, bestaat er alle kans dat deze landen de grenzen voor in voer van bessen zullen sluiten. Tot wien zich te wenden om raad of voor lichting Waar Commissies van advies benoemd zijn wende men zich tot deze, in streken waar deze niet benoemd zijn, kan men zich direct wenden tot het Hoofd van den Physopathologischen Dienst te Wagenin- gen, of tot den Rijkstuinbouwleeraar van het gewest. Ned. Herv. Kerk. Drietallen te Amsterdam, vacature De Visser: dr C. A. Terlinden te Langweer, G. H. Locher te Nieuw- en St Joosland en dr F. J. Los te Koudekerk (Z.-H.)en vaca ture Hoedemakerdr H. Schokking te 's-Gravenhage, dr A. Troelstra te Utrecht en N. P. E. G. v. Uchelen te Hilversum. Beroepen teBruchem, J.Ph.M.Schippers te Ede. Aangenomen naar Uitgeest door C. C. Kloet te Nuenen, die bedankt heeft voor Brielsch Nieuwland. Bedankt voor Arnhem en voor Rotter dam door dr A. J. de Sopper te Velzen voor Krommeniedijk en voor Heen vliet door J. F. Tinholt te St Maarten. Ds A. J. v. Riet, predikant te St Kruis, sinds 18 Juli 1897, is in den ouderdom van 62 jaar overleden. Hij stond van 5 Nov. 1876 tot 1882 te Serooskeike (S.), daarna te Oude Niedorp. Ds M. M. de Lint L.Cz., predikant te Hei- en Boekop, heeft tegen 1 Nov. a.s. eervol emeritaat aangevraagd. Ds De Lint stond o. a. achtereenvolgens te Katten- dyke en te lerseke. Geref. Kerken. Beroepen te Zwartsluis, A. Brouwer te Harmeien te Zuilichem, W. v. Velzen te Lopik. Aangenomen naar Genderen door R. Brouwer te Onstwedde. Bedankt voor Eindhoven door J. J. Wes terbeek van Eerten te Kampen voor Willemstad door S. Kamper te Haastrecht; voor Oosterbeek door F. W. Sluyter te Maassluis. Zondagnamiddag nam de heer ds H. Meulink afscheid van de gemeente te Me- liskerke naai aanleiding van Thessaloni- censen 2 15—17. Achtereenvolgens voer den het woord de heeren Houterman, namens den kerkeraad, Van Koeveringe, namens de schoolvereeniging, en v. Loon, namens de classis. Het kerkgebouw was vol. De heer H. Meulink was tien jaar in zijn betrekking werkzaam. M. C. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Enschedé door J. v. d. Vegt te Harderwijk. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Grand Rapids (N.-Am.) en voor Dirksland door G. H. Kersten te Rot terdam. De heer Augustijn, onderwyzer te 's Heer Arendskerke, volontair aan de Chr. school Wijngaardstraat te Goes, be noemd tijdelijk onderwijzer aan de Chr. school te Krabbendyke, is met 1 Aug. be noemd aan de Chr. school te Tiel, en heeft de benoeming aangenomen. De in Juni te Groningen te openen Geref. school zal naar men meldt de 1000ste Christelijke school in Nederland zijn. De heer W. A. Joubert van de Paarl, theologisch student te Amsterdam, is per kabelgram aangezocht aan het Victoria College te Stellenbosch de opengevallen plaats van prof.Viljoen te willen innemen. De heer Joubert is een oprechte Afrikaner, vol liefde voor zijn taal en nationaliteit. Van hem kan verwacht worden, dat hy te Stellenbosch een even grooten invloed ten goede van het Hollandsch zal oefenen als zijn voorganger,want er mag worden aan genomen dat de heer Joubert do eervolle uicnoodiging ter wille van zijn land en volk niet zal afslaan. Aan de ijverige be moeiingen van dhr Joubert danken wij het voor een zeer groot deel dat er thans 35 Afrikaners te Amsterdam studeeren. Deze vriend der Hollanders is een oprecht bewonderaar der studie van onze Neder landsche hoogescholen. Hij heeft thans bijna 10 jaren in ons land doorgebracht. Deze uitnoodiging van een Afrikaner van zoo bekende Afrikaner gevoelens om een pr ofessoraat te vervullen, is met de be noeming van prof. Viljoen tot opvolger van den Jingo superintendent van onder wijs te Bloemfontein, wel het beste ant woord dat de Hollandsche Afrikaners kunnen geven op het geraas der Jingo's in Z.-A. Het wil zeggenWij wenschen onze taalrechten met kracht te hand haven. N. R. Gt. Bij beschikking der arrondissements rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met bgvel tot gevangenhouding en instructie der zaak tegen G. t. M., 61 jaar, ambtenaar van den burgerlijken stand en commies ter gemeente-secre tarie te Middelburg, aldaar wonende en gedetineeerd, beklaagd van malversatiën in zijn administratie. Een 16-jarige jongeling is bij het baden in den IJssel, bij het Helbergen te Zutpheu verdronken. Dit is het tweede geval van dien aard sinds Zaterdag. Te Meiialduin is Zondag een 5 jarig jon getje onder de wielen van een melkwagen geraakt en levenloos naar huis gebracht.- Volgens bericht uit Enschedé is Zondag nacht in het naburige Gronau de fabrieks arbeider Willemsen om het leven ge bracht. De verslagene werd vroeg in den morgen op de Gildehauserstrasse gevon den. Zyn lichaam vertoonde 6 messteken waarvan één midden in het hart. Het ver moeden bestaat, dat deze tragedie door minnenijd wordt beheerscht en een Hol landsche arbeider deze gruweldaad bedre ven heeft. Te Arnhem is een 3 jarig knaapje in den Rijn gevallen en verdron ken. Te Ommen is een anderhalfja- rig dochtertje van een vrachtrijder in een kuip met karnemelk verdronken. De vrouw van F. van Nistelrode, te Oirschot werd Zaterdag door den bliksem getroffen en is aan de bekomen w onden overleden. Ook haar man en dochter werden door het hemelvuur getroffen, waardoor laatst genoemde een ernstige hoofd wo ide kreeg. De hoeve waarop de familie woonde ging in vlammen op. Vlektyphus. De toestand der patiën ten te Berkel is bij 5 bevredigend de 6e is ernstig. Te 's-Gravenzande is in twee gezinnen vlektyphus geconstateerd. De te Berkel aan deze ziekte overledenen zijn familieleden van de lijders te 's-Graven zandr. De bouwvakstaking te Amsterdam is geëindigd. Het is slechts toevallig dat dit bericht staat onder dat van de vlektyphus; maar erger dan de vlektyphus is deze staking geweest, ook in hare gevolgen. In een tot (gisteren) nacht voortgezette huis houdelijke vergadering werd besloten met 224 tegen 135 stemmen toch vol te hou den maar toen de minderheid bleek toch aan het werk te zullen gaan, achtte men het beter georganiseerd te eindigen en werd tot opheffing besloten. Het besluit was te voorzien. Het aantal werkenden toch nam steeds toe en bedroeg reeds zoo veel, zegt Het Volk, dat van ernstig posten door de stakers geen sprake meer was. Gisternamiddag wilde men vuur aanleggen in een rieten keetje bij een kapitale hoeve met groote schuur in den polder W elgelegen, op een kwartier van het dorp Werkendam. Het keetje zelf vatte toen vlam, Het vuur greep bij den hevigenN.O.wind snel om zich heen. Eerst gingen scheften bard en hoopen stroo en hooi in vlammen op, daarna het huis en ten slotte de schuur. Aan blusschen viel niet te denken, zóó door gebrek aan water (het was eb), als door gebrek aan blusck- middelen. Een pas gebouwde schuur van den heer H., op ongeveer 100 M. afstands, vatte ook vlam en brandde tot den grond af. Slechts eenige bedden werden uitge dragen en zoo behouden. Het water in Leiden en in de naaste omgeving schijnt tegenwoordig zeer ge vaarlek voor de gezondheid. Twee jon gens, die elkaar met slootwater wierpen, kregen typhus. Deze zijn beide herstel lende. Minder gelukkig trof het de mili tair, die bij de Doelen-kazerne met een bespanning in de gracht viel. De man kreeg typhus en stierf in het hospitaal. „Ja", zei mevrouw Welvaren, „de familie is zéér interessant. Begaafde menschen. Johan danst prachtig. Truida zingt als een engel. David is een eerste voetballer en Suzanna schildert iret veel smaak". „En Henri „O HenriJa dat is een meer gewoon jongmensch, daar zit weinig bij. Hij is altijd op 't kantoor en onderhoudt de an deren". Zaterdagavond en Zondag hebben hevige onweders in het Zuid-Oosten van Noord-Brabant gewoed. Te Oirschot werd een vrouw door den bliksem gedood. Twee andere personen werden gewond. Te Eindhoven vielen ontzettende hagel buien. Te Strijp sloeg de bliksem in een woningde schoorsteen werd vernield en een gedeelte van de bekapping bescha digd. In de omgeving van Valkenswaard was het een waar noodweer. Op tal van plaatsen werden de jonge veldgewassen door den zwaren hagelval vernield. Te Over Asselt sloeg Zaterdag de blik sem in de Protestantsche kerk. Een mum- werd over de geheele lengte gespleten. In weiden werden koeien gedood. Te Neer-Asselt heeft het hemelvuur veel schade aangericht. Gedurende het onweder dat ongeveer U/2 uur aanhield sloeg de bliksem in het huis van J. Roelof. Het bovengedeelte van het huis stond direct in lichterlaaie. De nok van het huis brandde geheel at. Tal van boomen wer den door den bliksem getroffen. Men schrijft aan De Nederlander De heer A. Vermeulen, die zich sedert tal van jaren voordeed als theologisch candidaat en herhaaldelyk het medelij den opwekte en geld wist té krijgen van goedgeloovige leden der Ned. Herv. Kerk. daar hij by gebrek aan het laatste zijner studiën niet kon voleindigen, heeft zich thans ontpopt als stichter van „de Ned. Herv. Kerk van vóór 1816*. Zondag 29 Mei zal in de Haverlandstraat no. 1 te Rotterdam, blijkens een strooibiljet, 's morgens om 10 uur de opening plaats hebben van het kerkgebouwtje, en 's avonds om 6 uur zal „de WelEerw. heer A. Vermeulen, leeraar, komende van Fijnaart, prov. N.-Br." er zijn „intreeredec uitspreken. Tegen dezen heer A. Vermeulen is meermalen gewaarschuwd, (0. a. reeds ruim 20 jaar geleden in „De 'Zeeuw"). In de nabijheid van Rotterdam is het hem eens gelukt een predikbeurt waar te ne men voor den predikant daar ter plaatse, doch toen hij zich daarna om ondersteu ning vervoegde bij een Rotterdamsch predikant, vertrouwde deze het verhaal van den „theologischen candidaat" niet en legde hem een Latijnsch boek voor, en toen bleek, dat de heer V. niet eens La- tjjn kende. In het te Rotterdan versproide strooibiljet heet 't„Spreker gesoelt iets, om in gehoorzaamheid aan Gods heilig Woord terug te keeren tot de Kerk onzer Vaderen, dat is de Herv. Kerk van vóór 1816. Toen werden de kerken bediend door de Godzalige Brakel, Comrie, Smij- tegelt, Van der Groe en anderen". Een wanhoopsdaad. Dinsdagmiddag hadden de maréchaussée te Kucphen een kerel over de Belgische grens zien komen, die hun in manier en kleeding zeer ver dacht voorkwam. Aangehouden, bleek het een ontsnapte uit de Rijkswerkinrich ting te Merxplas te zyn, waarvan hij het grijze, z.g. boevenpak, nog aan had. Daar de man geen cent op zak bad, noch papie ren bij zich had, besloot ds politie hem weer over de Belgische grens |te zetten, waartoe ze hem Woensdagmorgen naar Roosendaal brachten, een kaartje tot Es- schen kochten en in den trein plaatsten. In de derde klas, waarin de kerel met ver scheidene andere reizigers zat, was hij zeer stil, sprak geen woord, doch ging, zoodra de trein in vollen gang was, mot het hootd buiten het raampje hangen.Tel- kens, zonder echter bijzonder de aandacht van de overige reizigers te trekken, wrong hij zich al langer hoe verder door het raampje, tot hij zich plotseling met ge weld naar boven wierp, met het noodlot tig gevolg, dat hij met het hoofd naar be neden, door het raampje op den weg stortte. De reizigers, door deze gebeurte nis vreeselijk ontdaan, trokken aan de noodrem, zoodat de trein naby f yfhuizen- berg stopte. Toen men naar den man ging zoeken vond men hem een honderd meter terug op de rails liggen, met een vreese- lijke wond aan het achterhoofd, terwyl hy voortdurend veel bloed spuwde. Het bleek nu, dat de ongelukkige eerst met het hoofd op de treeplank was gestort en van daar op de rails van het 2de spoor. Terwyl de conducteurs den man opnamen en trachtten een voorloopig verbaDd te leg gen kwam de trein uit Esschen naar Roo sendaal aangereden dien men door een noodsignaal liet stoppen en waarmede men daarna den zwaar gekwetste terug voerde naar Roosendaal, in het gasthuis, daar de ongelukkige niet buiten gevaar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 2