OOR ZEELAND, No. 197 1910. Dinsdag 24 Mei 24e Jaargang iulen (Memel naar iet Vadetscbap. HISTORISCH Byüanlai&dSGti Overzicht. scht VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S, X DE JCNGE-VERWEST. te Goes P. D'tfiKX te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Bk. Jt i Sluiskil. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. Enkele nummers 1,25. 0,02'. ■fllira Ook wij betreuren het zeer dat minister Nelissen wegens gezondheidsredenen het bijltje er bij neer legde. Men had nog zooveel goeds van zijn op treden mogen verwachten. Tot bevordering der publieke eerbaar heid, waartoe de Overheid van Godswege geroepen is, had hij enkele wetsontwer pen ingediend en voorbereid, die thans door zijn opvolger zullen moeten worden verdedigd. Van hem is ook, zij 't ook al gebor duurd op het stramien zijner voorgangers de „wet op 't vaderschap", welke 15 Dec. van het vorige jaar in werking trad, en 800 dagen na den datum dezer inwerking treding, dus op 10 October a.s. van kracht wordt voor kinderen, in wier belang deze wet hét aanzijn verkreeg. Een en ander omtrent deze wet moge hier een plaats vinden. Men weet, dat de nieuwe wet aan het kind geen familierechten toekent. Slechts het recht op een zoogenaamde alimenta tie-akte. Het krygt den naam des vaders niet, noch eenig erfrecht. Slechts een aan spraak op onderhoud. Hoe komt het daaraan Op de eerste plaats kan de moeder zelf voor haar kind optreden. Maar dan moet zij het kind als het hare hebben erkend en benoemd zijn als voogdes. En dan kan zij niet zelfstandig ageeren tegen den vader. Slechts is 't haar vergund zich ce wenden tot den kantonrechter en dezen te verzoe ken een bizonderen vertegenwoordiger te benoemen, die de zaak van het kind verder voor het kantongerecht behandelt. Men begrijpt, waarom de moeder zoo veel mogelijk buiten het geding gehouden wordt. Dat is om misbruiken te voorko men. Ër moet zooveel mogelijk tegen ge waakt worden, dat de moeder onschuldi- gen door een of andere aktie in opspraak en ongelegenheid brenge. Zelfs kan de moeder geen zelfstandige actie instellen tot betaling der kosten van het accouchement. Ook daartoe heeft zij een bizonderen vertegenwoordiger noo- dig, tot de aanstelling van wien zij bij den kantonrechter een verzoek kan richten. Stel nu, dat de moeder haar kind heeft erkend, tot voogdesse is benoemd en aan den kantonrechter het verzoek heeft ge richt tot een bizonderen vertegenwoor diger. Gaat daar de kantonrechter dan dade lijk op in Volstrekt niet. Dan gaat de zaak eerst naar den Voog dijraad. En aan dezen zijn uitgebreide be voegdheden gegeven. Aan den Voogdijraad is opgedragen het voorloopig onderzoek en tevens de voor- loopige behandeling der zaak. Door behandeling wordt hier echter iets anders verstaan dan een rechterlijke. De Voogdijraad kan den vader voor zich roepen of als dat minder gewenscht geacht wordt, hem gaan bezoeken. Dan met hem spreken en trachten hem tot bekentenis te brengen, is dit geschied, dan volgt het voorhouden der wettelijke verplichtingen en het wijzen op de voor- deelen van een minnelijke schikking. In de meeste gevallen zal de vader daar toe bereid zijn. Immers, hij zal aan zulk een schik king verre de voorkeur geven boven de soesa van een gerechtelijke behandeling voor den kantonrechter. Komt men tot eene schikking, dan is daarmede de ,zaak afgeloopen en behoeft de kantonrechter er zich niet verder mee te bemoeien. Weigert echter de vader, dan richt de Voogdijraad tot den kantonrechter het verzoek, de zaak in behandeling te ne men, onder opgave van le. den naam van het onechte kind, wanneer 't reeds geboren is 2e. den naam der moeder 8e. den naam van den voogd, wanneer de moeder geen voogdes is 4e. den naam en de woonplaats van den man, tegen wien de vordering is ge richt 5e. den wensch, dat aan het kind en aan de moeder bijzonder» vertegenwoor digers worden toegevoegd, die hunne be langen verder voor den kantonrechter zullen behartigen 6e. de aanvrage om zoodanige uitkee- ringen, die de kantonrechter reeds dade lijk kan opleggen 7e. zoo noodig, de vraag om kostelooze procedure. Dan begint de kantonrechter een voor loopig onderzoek. Acht hij de zaak voor behandeling vatbaar, meent hij, dat de aanwijzingen tegen den vader sterk ge noeg zijn, om een behandeling van het ge val voor het kantongeiecht te rechtvaar digen, dan benoemt hij de» bijzonderen vertegenwoordiger. Dit alles geschiedt, zoo de moeder haar kind heeft erkend. Zoo ze 'tniet doet, kan de Voogdijraad in het belang van het kind toch optreden. Zelfs tegen den wensch der moeder in. Familieleden of belangstellenden kunnen den Voogdijraad waarschuwen men ziet, dat het in zulke gevallen in den regel het beste is zich tot den Voogdijraad te wenden. Is de zaak eenmaal voor den kanton rechter, dan houdt de Voogdijraad op met werken. Zijn advies kan dan nog worden gevraagd, maar actief treedt hij niet meer op. Alles wordt dan overgelaten aan den bij zonderen vertegenwoordiger. Deze moet de onderhoudsaktie voor het kind voeren, begrooten wat het noodig heeft, en daar bij natuurlek rekening houden met de levensomstandigheden van den vader. Wie zullen als bijzondere vertegen woordigers optreden Het schijnt, dat daartoe advocaten zul len worden aangewezen, maar er gaan verschillende stemmen op, die ook andere personen daartoe benoemd wenschen te zien. De wet maakt daartegen geen be zwaar, het is alleen de vraag of daartoe menschen gevonden zullen worden. In Engeland bestaan ervoor verschil lende vereenigingen. Het komt ons voor, dat ons volk met deze wet mag gelukgewenscht worden. Of de wet ook bezwaren zal ontmoeten bij de toepassing, met name van valsche beschuldiging en dergelijke Zeer zeker. Er zullen by 't onderzoek naar het vaderschap in vele gevallen pro cessen gevoerd worden, die heel wat schandelijks aan 't licht brengen. Maar mag de wetgever voor een dergelijk ar gument wijken, om 'n duren maar schan delijk verwaarloosde zedelijke plicht tot een rechtsplicht te maken In geen geval zal aan de prostitueé een middel worden gegeven om zich ten koste van eerlijke mannen te verrijken. Aan de prostituê wordt geen enkele actie ge geven. De actie wordt gegeven aan het kind, niet aan de moeder. Tegen 't kind van de prostitueé geeft de wet zelve een exceptie. Terecht schreef ds. Rudolph na de aan neming dezer wet in De Standaard: „Zeker moet aan de vrouw zelve wor den overgelaten voor hare eere te zorgen maar in geen geval mag zij alleen belast worden met de gevolgen eener zonde die niet door haar alléén is bedreven." „De heiligheid van 't huwelijk zou zeker worden aangetast, wanneer aan 't onwettige kind de paterniteits-actie of vordering tot erkenning gegeven werd. Door de gelijkstelling van 't onwettige met 't wettige kind werd zeker de orde ning des huwelijks geschonden. Maar 't onwettige kind krijgt alleen een ali mentatie-actie. Hierdoor treedt 'tnietin eenigen familieband met zijn vader. Het vordert en krygt alleen onderhoud van hem." „Evenmin behoeft gevreesd te worden, UITGAVE DER BIRMA ln Van rn fW .(j höv 'jóorfJ a van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent ECS. dat de toekenning der alimentatie-actie aan 't onwettige kind het getal der onwet tige geboorten zal doen stijgen, omdat het meisje minder behoeft te vreezen voor de gevolgen 'van haarval." „Eer mag het tegenovergestelde ver wacht worden. De man, van wien niet zelden de verleiding uitgaat, zal nu de gevolgen zijner onrechtmatige daad heb ben te vreezen. Reeds bewijst de erva ring dan ook, dat de opheffing van 't verbod van het onderzoek naar het vader schap in andere landen niet ongunstig heeft gewerkt. In de Rijnprovincie daalde 't getal der onwettige geboorten na de op heffing van dit verbod van 4 pCt. op 37 pCt. of 38 pCt.in Elzas Lotharingen van 8 pCt. op 69 pCt." 23 Mei 1910. Sonnevanck heeft van de opbrengst van den verkoop der Juliana bloem geen cent ontvangen. Dit blijkt dan toch juist te zijn. Ds. Sikkel heeft 't in de Ned. nog maals verzekerd, en de persoon met de hoofdleiding van den verkoop belast heeft 't bevestigd. Toch behoeft dit geen reden voor ont stemming te geven, al spijt 't ons zeer dat alleen neutrale stichtingen bij dezen verkoop gebaat zijn. Immers de verkoop ging uit van plaatselijke vereenigingen. En de ver- eeniging die Sonnevanck heeft gesticht is geen plaatselijke, derhalve kon zij van de opbrengst niet profiteeren. Alleen voor klacht, niet voor aanklacht is hier derhalve plaats. Maar laat men 't volgende jaar betere stekken steken. Neerlandia doet een Hollandsch woord aan de hand voor aeroplane; en wel vliegtuig. De man die met een vlieg tuig in ons L md proeven neemt of reist, zij een luchtmau; gelijk men immers ook spreekt van een landman, zeeman. Beide namen zijn leelijk, 'teerstewe gens de herhaalde g, 't laatste wegens de ch. Onze ouden noemden een zeeman een varensman. Was 't woord niet te lang dan zou men ook van een vliegensman kunnen spreken. Laat men liever een pakkend kort woord voor aeroplane verzinnen, dan heeft men er twee tegelijk. Toen fiets uitgevonden was, had men fietsen ook. Kreeg nu bijvoorbeeld het wooi'd plaan burgerrecht, dan had men en passant den „planer". Kennelijk geleid. Een stadszendeling in Londen verhaalde eenige jaren geleden een merkwaardig voorval uit zijn leven. In zijn wijk was een berucht huis, dat hij reeds lang zou zyn binnengegaan,indien niet een vriend, die gevaar voor hem duchtte, hem terug gehouden had. Eindelijk woog hem de zaak zóó, dat hij besloot alle bedenkingen ter zijde te stellen. "Wie is daar?" riep eene ruwe stem, toen hij op de deur klopte, en deze op hetzelfde oogenblik geopend werd door eene vrouw met onbeschaafd en onaan genaam voorkomen. Zij zond hem weg. Maar dezelfde ruwe stem riep„laat hem binnen komen, we zullen zien, wat hij wil". Hij trad binnen, groette den man,dien hij had hooren roepen, beleefd, en zeide„ik heb de meeste huizen in deze wijk bezocht, om met de bewoners den Bijbel te lezen en over den weg naar den Hemel te spreken. Uw huis ging ik zoolang voorbij, tot ik den gang om aan te kloppen, niet langer wederstaan kon." „Zijt gij zendeling P" vroeg de man. „Om u te dienen", was het antwoord. „Nu dan, ga zitten, en luister naar wat ik u zeggen zal. Ik zal u eene vraag uit den Bijbel doen. Als gij mij daarop een goed antwoord geeft, geef ik u vrijheid om met ons en allen die in ons huis zijn, zoo veel te spreken en te bidden als gij ver kiest. Doch als gij dit niet kunt, zullen wij u naakt uitkleeden en „hals over kop" de deur uitwerpen. Neemt gy den voorslag aan. Reken er op, ik ben een man van mijn woord". De zendeling was verbluft, maar zeide na een oogenblikpeinzens„'tis goed". „Nu dan„staat het woord meisje al dan niet in den Bijbel? Zoo ja, waar vinden wij het? Ziedaar mijne vraag". „Mijnheer, dit woord is in den 1 ij bel slechts éénmaal te vinden, en wel in Joel 3, waar wij lezen„#n een meisje ver kocht om wijn, dat zij mochten drinken". „Inderdaad", antwoordde de man, „ik ben verslagen. Ik had wel om vijf pond willen wedden, dat hij het niet wist". „Nu", hernam de zendeling, „ik moet u eerlijk bekennen dat ik ook gisteren uwe vraag nog niet zou hebben kunnen beant woorden. Maar zie hier, wat er van de zaak is. Reeds lang had ik den Heere ge vraagd, dat Hij mij toch den toegang tot uw huis mocht banen. En nu las ik hedenmorgen in mijn gezin Joel 3.Toen ik daarin het woord „meisje" vond, be vreemdde mij dit zoo zeer, dat ik mijn concordantie opsloeg, om te zien of het meermalen in den Hij bel voorkwam, en dat dit de eenige keer was. Nu ben ik in uwe woningen heb, wijl ik uwe vraag tegen alle verwachting in beantwoorden mocht, naar uw eigen woord, vrijheid, zoo dikwerf als ik dit verkies, met u en uwe huisgenooten te smeeken en te bidden. De Heere heeft dus mijn gebed verhoord, en mij een geopende deur gegeven". Werkelijk heeft hij zijne bezoeken dik wijls herhaald, en niet zonder zegen. In dat gevreesde huis moesten zondaars worden toegebracht. Het woord des Evan gelies deed er kracht. De ruwe man, zijne vrouw en twee zijner dochters werden overgebracht uit de duisternis tot het Koninkrijk van den Zoon van Gods liefde. Nederlander. België. Heden moet de uitslag bekend worden van de stemming in vijf van de tien pro vincies voor leden der Kamer. In België treedt nog om de twee jaar de helft der leden af, gelijk dit vroeger ook in Neder land geschiedde. In Nederland en meer dere landen treden thans om de vier jaar alle leden af. Wordt geen meerderheid verkregen dan heeft er herstemming plaats tusschen hen die de meeste stem men hebben verkregen. In België daaren tegen is men bij een gewone meerderheid terstond gekozen. Of liever want de stemming geschiedt bij evenredige ver tegenwoordiging er kan geen herstem nring wezen. Zoodat bij stemmenverbrok keling in een partij, die partij de lijdende partij wordt.Dit heeft met name te Brussel j plaats gehad daar werd een der tien af- tredenden niet op de lijst gebracht; toch stelde de man zich candidaat. Gevolg zal wel zijn dat hij zelf niet gekozen wordt en ook de man er buiten blijft, die in zijn plaats door de Katholieken was gecandi- deerd. De Katholieken hebben in de Kamer een meerderheid van 8 stemmen, deze meerderheid zal ook nu weer wel slinken. Doch dat zij in een minderheid verkeeren zal, is niet te denken. In liberale spot boekjes, bij honderdduizenden verspreid wij mochten er, zij het indirect,ook een ontvangen komt een prentje voor met een kaars, die van verkiezing tot verkie zing hoe langer hoe meer opbrandt, en nu wel opgebrand zal zijn. En dan wordt er voorts in dat boekje op belachelijke wijze reclame gemaakt voor de liberalen en tegen do katholieken. Die hebben niets goeds gedaan. De katholieken beweren in hun bladen het tegendeel, en verzekeren dat het land juist onder het liberale (wan) beheer zoo slecht gevaren is. Bijvoorbeeld aldus Het Handelsblad van Antwerpen - 't liberaal bewind gunde den miliciens 5 centimes per dagde ka tholieken geven hun en aan hunne ouders 25 tot 55 fr. per maand. De liberalen hadden de suiker, de koffie en de thee overbelast; de katholieken hebben dien gezonden drank en 't klontje suiker in de melk der kinderen en in de koffie van den ouden man meer dan de helft doen afslaan. Het accynsrecht van 50 fr. op suiker werd verminderd tot 20 fr. en, daar in 1909 't verbruik 100 millioen kilo bedroeg beteekent dat, in het voordeel der verbrui kers eene ontlasting van 35 millioen, die vroeger uit den zak der burgers werden gehaald. De liberalen gaven geen duit pensioen aan de behoeftige ouderlingen (ouden van. dagen)de katholieke regeering, zonder nieuwe lasten in te voeren besteedt 16 millioen 's jaars aan de dotatie der arbei derspensioenen. Alleen de belasting op alkoliol is ver hoogd door de katholiekenmaar daaren tegen zijn de invoerrechten op allerlei voor de nijverheid bestemde producten, ofwel gevoelig verminderd, en daaruit volgde werk voor de arbeiders, voorspoed voor heel het land. De bijzondere handel met de vreemde landen (in- en uitvoer samengeteld, ongerekend doorvoer) be liep in 18842 milliard 763 millioen 1894: 2 878 1904: 4 965 1909meer dan 6 milliard. Natuurlijk beweren de liberalen dat dit onder een liberaal bewind ook wel zoo zou uitgekomen zijn. Toch blijven deze uitkomsten een goede reclame voor het zittend bewind. Denemarken. Hier voert een radicaal-socialistisch ka binet het bewind. Op een voorstel in zake nieuwe regeling der landswape- ning „tot verminderden prijs" (een be kend stokpaardjewas de Kamer (het Folketing) ontbonden. De cri bij de ver kiezingen heeft echter bij de kiezers geen weerklank gevonden. Het radicaal soci alistisch blad werd geslagen, en de rai e plannen van „landsverdediging" werden veroordeeld. Enkele ministers, o. a. de premier Zahle werden herkozen doch ook weer anderen, o. a. Vem meier en Weimann, ministers van eeredienst en van handel, werden uitgeworpen. De ereenigde linkerzijde, geschaard om den oud-liberalen oud-minister Christen- sen, den veel beschuldigden, doch vrij gesproken populairen premier uit 't vorig kabinet, won 8 zetels en herneemt zijn oude meerderheid in vereeniging met de conservatieven. Het radicale mini sterie Zahle, schoon mindërheid in de Kamer, had tot nog toe steeds gepro fiteerd van de verdeeldheid der rechter zijde. Dit zal nu wel uit zijn. Ja, de wind waait in de laatste jaren in de kleinere staten voor de „rooden" niet gunstig. Oostenrijk. Niemand heeft minder plezier gehad van zijn lange regeering dan Keizer Frans Jozef. Hij heeft altyd nog gesukkeld met een weerbarstig parlement. De uit veler lei rassen samengestelde bevolking van dit Keizerrijk vindt haar afspiegeling in den Rijksdag waar de talrijke groepen en groepjens elkaar den voorrang betwisten en aan de opeenvolgende kabinetten het leven onmogelijk te maken. Nu is 't weer een poosje goed gegaan dank zy 't optreden van een kabinet uit de verschillende partijen. Het begint echter reeds weer te dreigen. Het kabinet weigerde aanvankelijk mede- deelingen over de kosten van den aan bouw bij de marinethans heeft 't in ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1