NIEUWSBLAD VOOR ZEELANS. No. 192. 1910. Woensdag 18 Mei 24e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. DV.U\l, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN VIT DE PROVINGLE. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. veoi De opgaaf van den spoordienst komt In dit nommer voor op de ge bruikelijke plaats. 17 Mei 1910. Het is 15 Mei. De Kiezerslijsten zijn vastgesteld. Afschriften of afdrukken zij n, natuurlij k tegen betaling, ter secretarie van elke ge meente te bekomen. De secretarissen onzer Kiesverenigin gen gaan derhalve nog heden zorgen, dat zy een afschrift krijgen vand«Kiezerslijst in hunne gemeenteen zenden van dat afschrift weer een afschrift aan den secre taris der Centrale Kiesvereenigingdeze laatste zorgt dat hy spoedig al deze Kie- zersiysten bijeen heeftvergely kt ze met die van 't vorige jaar; en schrijft den secre tarissen aan, met opgaaf van door hem ontdekte nieuwe namen, om ten spoedig ste zich van de politieke gezindheid dezer nieuwe kiezers te gaan vergewissen en de „goeden" onder hen uit te noodigen lid te worden van de a. r. Kiesvereeniging. Een en ander is noodig opdat 't bestuur van elke Kiesvereeniging wete, Over hoeveel manschappen het straks ongeveer kan beschikken. Men zorge, dat de organisatie der Kies vereeniging zoo hecht mogeiyk biy re. Dit geldt ook voor de Diatricts-Centralen. Onder deze laatsten staat, zoover wij kunnen nagaan,Vlissingen bovenaan, wat deugdeiykheid aanbelangt. En wat de Kiesvereenigingen betreft, kunnen wy 't best die uit het district Goes beoordeelenen dan stellen wy aan de Kiesvereenigingen in dat district die van Nieuwdorp ten voorbeeld; welke voorbeel dig is georganiseerden nimmer tekort schiet in de voorbereiding. Doe een ieder wat hy kan, opdat straks bij de Statenverkiezing met eenigen grond op een gewenschten uitslag moge worden gehoopt. Van een oud-Zeeuw. Burgemeester C. P. I. Dommisse, van Maassluis, deed als oud-Zeeuw ons de eer aan van de kennismaking met zijn jongste geschrift in zake de vereeniging van Hoek van Holland met Rotterdam. Vaardig publicist en kundig geschied- vorscher als hy is, heeft hy uit de historie zooveel opgediept en in dit vlugschrift ge releveerd over de stad waarvan hy burge meester is, dat het de aandacht der ver schillende autoriteiten trok en ten volle waardig is. Hjj doet een beroep op eerstgenoemden om te voorkomen dat ter wille van het groote Rotterdam niet weer het kleine Maassluis verongelukt wordt, en aan laatstgenoemde om dit beroep te steunen. Wy voor ons deel voldoen hieraan gaarne. Natuuriyk komt de heer Dommisse er biet tegen op dat Rotterdam aan betere havens is geholpen, teneinde de schepen aet den grootsten diepgang te kunnen ontvangen en geeft hy toe dat hierdoor verzanding van de haven te Maassluis is entstaan. Maar nu Maassluis zich voor dat groote verlies tracht schadeloos te stel len,vraagt burgemeester Dommisse regee- i'ingssteun, hierin bestaande dat Rotter dam nu niet weer opnieuw worde verrijkt biet het eigeniyk meest aan Maassluis toekomende gebied van 's-Gravenzande maar dat Hoek van Holland öf een zelf standige gemeente wordt öf by Maassluis wordt gevoegd. Dit zou een kleine vergoeding zyn voel de steeds vanuit Rotterdam aan Maassluis bezorgde nadeelen, en teleurstellingen, ook toen Maassluis haai herhaalde nieuwe Plannen om verdere aanslibbing harer haven te voorkomen, door Rotterdam zag verijdeld. Wy steunen den aandrang by deRegee- ilng om te voorkomen dat met steunbie- ding aan de groote steden, de kleine wor den geruineerd; wy vragen mede dat,waar «otterdam geholpen wordt, dit niet langer ga ten koste van Maassluisen prijzen de activiteit en het talent waarmede burge meester Dommisse dit pleidooi voor zijn gemeente in het licht zond. De Amsterdamsche Bestuurderbond (soc. dem.) heeft zich van den beginne evenals de S. D. A. P. en Het Volk tegen de staking in de (Amsterdamsche) bouw vakken verklaarden wordt nu deswege gescholden door de „Anarchistische vak verenigingen" die ondanks dat de sta king hebben doorgezet. In Het Volk is door genoemden Hond (Wollring, voorzitter, Pothuis, secr.) her- haaldeiyk geprotesteerd tegen die ver dachtmakingen. Nu weer beklaagt deze Bond zich dat de anarchisten de soc. dem. werklieden „verraders, laaghartige onder kruipers, ploerten en judassen" schelden. In 't manifest „aan de arbeiders van Amsterdam", waarin deze klacht voor komt, treffen ons deze woorden »De ge organiseerde arbeider schaamt zich ge scholden te worden voor onderkruiper.' «Dwingelandij "en vreesaanjaging (zijn) de goedwerkende middelen voor de anarchis tische taktiek". „Het spelen met anders mans belangen door de vryen heeft lang genoeg geduurd*. Deze woorden lezende verbeeldt men zich terug in de stakingsdagen van 1903. Toen ook „dwingelandij en vreesaanja ging", maar van de zyde der soc. demo craten toen ook «spelen met andermans belangen*, maar door socialisten van alle gading. Oudegeest vooroptoen ook een schelden voor onderkruipers, een besmet verklaring, bedreigingen en aanrandin gen, met of zonder mesmaar die er zich aan schuldig maakten, wart n volgelingen van Vliegen, c. s. Toen ook de zuchtwy schamen ons dat men ons werkwillige arbeiders nu onderkruipers scheldt en als zoodanig ten bloede toe vervolgtmaar die slachtoffers waren eerlijke mannen van Rechts, de vervolgers waren de sociaal democraten. Nu zijn de vervolgers van toen zelren vervolgdenen ervaren nu 't grievende van den scheldnaam, van de overige scheldwoorden, welke men uitgiet op eerlijke huisvaders die werken willen en niet meedoen aan een h. i. ongeoorloofde staking. Zou 't helpen Maar straks schelden diezelfde slacht offers ook weer onze mannen onderkrui pers", wanneer dezen niet op hun com mando de gereedschappen neerleggen. De opbrengst der Rijksmiddelen was over de maand April vrij gunstig. April 1910 bracht 14 miljoen en 626 dui zend gulden op, dat is nagenoeg anderhalf miljoen meer dan April 1909. De vermeerdering is grooGendeels ver oorzaakt door hetgeen men noemt „toe vallige" omstandigheden. Vooral de wis-, selvallige successierechten hebben met een accres van ruim een halve ton er sterk toe bijgedragen om den middelen- staat over April te flatteeren. Voorts brachten meer opde grondbelasting 28 duizend gulden, de bedrijfsbelasting f 3912, vermeerderd met f 42000 aan op centen, de vermogensbelasting f149000, vermeerderd met 143000 aan opcenten, de invoerrechten f117000, het gedistilleerd f 262,46.\285, den zoutaccijns f 23,360. 5, bieren .ffl azyn f llOuo, den accijns op het gelacht f 18,660,19, de belasting op gouden en zilveren werken f 6318, de zegelrechten f51,590.17,de registratierechten f 7 7,475.90 de hypotheekrechten f6283, de succes sierechten het buitengewoon hooge be drag van f 565,035.78, de domeinenf 27009 de posteryen f97,650.974, de rykstele- graaf f 39,534 en de loodsgelden f S0OOO. Hiertegenover stond een mindere op brengt van f55,320 uit het personeel, f156,690 uit de suikeraccyns en f10,966 uit den accyns op den wyn. Dat de suikeraccijns 156 duizend min der opbracht dan in April 1909, en dat nog wel niettegenstaande er ditmaal 5 Zaterdagen in de maand waren, is iets onbegrijpelijks. Nog leelijker tegenvaller voor den minister van financiën is echter dat de accijns op 't gedistilleerd alweer 4 ton beneden de raming bleef; zoodat thans in de eerste vier maanden anderhalf miljoen gulden minder in dat „vak" is opgebracht dan geraamd was. Het totaal bedrag der inkomsten in de eerste 4 maanden van dit jaar over treft dat der eerste 4 maanden van 1909 met circa 3 en een kwart miljoen maar bleef by na 8 miljoen beneden de raming. Derhalve overgunstig is ce opbrengst niet. Mannen uit alle partyen hebben zich nu met prof. de Groot tegen 't groen loopen verklaard. Prof. Bollandprof. Cannegieterprof. Groenewegen; prof. Steinmetz; mr. S. van Houten (Vrij Lib.); wethouder v. Sandick uit Den Haag (vrijz. dem); en anderen. Zal 't nu uit zyn met dit Jong Hol lands ouwerwetsch gebruik met zyn beestachtigheden 't Mocht wat. Men leze het bericht onder Schoolnieuws maar in dat nommer van ons blad. Wie opkomt tegen het groenloopen, vecht als tegen de bierkaai. Onze toekomstige advocaten en pre dikanten deze laatsten doen echter voor een groot deel niet meer mee kunnen deze onbeschaafde instelling nog niet missen Landverhuizing naar Canada. Naar aanleiding van een mededeeling welke eenige dagen geleden in de meeste bladen verscheen, waarin gezegd werd dat de Canadeesche ambtenaar voor de landverhuizing te London had te xennen gegeven dat in Canada alleen voortaan personen zouden worden toegelaten be stemd om op het land te gaan werken, deelt het Hoofdkwartier van het Leger des Heils ons mede dat deze mededeeling zóó moet worden opgevat, dat iedereen die naar Canada g; .at bereid en geschikt moet zyn by aankomst aldaar landarbeid aan te vatten doch dat het niet noodzakelijk is met den landbouw bekend te zijn en ver der dat het Leger des Heils bereid is te zorgen dat aan iederen emigrant by aan komst onmiddellyk een positie in den landbouw verstrekt wordt, waarvoor door het Hollandsche en Canadeesche hoofd kwartier van het Leger des Heils alle noo- dige .schikkingen vooraf worden gemaakt. Deze mededeeling en die van den Cana- deeschen ambtenaar te London, sluiten echter in het geheel de mogelykheid niet uit dat handswerkslieden en anderen, na eenigen tyd in Canada te zijn geweest,een positie in hun eigen vak zullen kunnen vinden maar als bovengezegd moet men by aanvang bereid zyn landarbeid te aan vaarden. Voor verdere inlichtingen, ook omtrent deze aangelegenheid, kan men zich wen den tot het hoofdkwartier van het Leger des Heils te Amsterdam, zoowel schrif- teiyk als mondeling. Pinkster-Maandag vergaderde de Bondsring Zuid-Beveland van Jongel. Ver. op Geref. grondslag, in de Geref. Kerk te Wolfertsdyk. Vele jongelingen waren opgetrokken naar hier. De morgen vergadering om 10 uur aanvangende werd besteed aan huishoudelyke werkzaam heden. De voorzitter werd herkozen. De volgende vergadering zal gehouden wor den te Kruiningen. Des middags opende de voorz. om 2 uur de vergadering met gebed nadat gezongen was Ps. 138 1. De voorzitter sprak een kort openingswoord naar aanleiding dat allee zijn bestemden tyd heeft. Ds. Aalders ook ter vergaderingaan wezig verkrijgt nu het woord, die in een bezielende rede een kort woord van op wekking en afscheid spreekt. Vr. Melse verkrijgt nu het woord oir zyn onderwerp „Des Jongelings idealen" te behandelen. Spr. begint met Jesaja 4030 en 31 en duidt de beteekenis dezer teksten nader aan. Dan vergelijkt hy den jongelingsleef tijd met de lente en in navolging van den Heidelberger hoogleeraar Bluntschli met het radicalisme. Uit deze twee vergelijkin gen verklaart by eenige van 's jongelings idealen. Voorts toont hij de vergankelijk heid der aardsche idealen aan en staat in den breede stil bij wat de Christen met recht Het Ideaal mag noemen. Dat|moet ook den Christen-jongeling eigen zijn. Voorts gaat hy enkele idealen van den jongeling na met betrekking tot de taak, die hem wacht op het terrein van Kerk, Staat en Maatschappy en staat inzonder heid ook eenige oogenblikken stil by het Huwelyk. Hij noemt deJong.Vereen.de plaats, waar de idealen worlen geoefend en ontwikkeld en moedigt de jongelingen, die zicb nog niet aansloten, aan, lid te worden van de Jongel. Vereen. En dege nen, die wel lid zijn van zulk eene vereen, spoort hij aan, onversaagd te volharden, opdat ons leven alzoo strekke tot eere en verheerlijking van den Eenigen Drieêeni- gen God des Verbonds, Me was en Die is en i ie komen zal. Na eenige gedachtenwisseliner en het zingen van een paar coupletten van het Bondslied behandelde vr. Wolzak „de Jon gelingsver. en de politieke actie". In een drietal stellingen verdedigde hij zijn in leiding lo. het karakter der Jongl. Ver. moet op staatkundig terrein bekwaam- makend zyn; i'o. aan politieke actie mag de Jongl.'er. geen deel nemen; 3o. buiten deVer.versta iedere jongeling zijn roeping. Ook hierop volgde 'n geanimeerd debat. Als laagte punt van de agenda trad op vr. Dekker met het onderwerp: „Ds roe ping der Jongl.Ver. tegenover de Kerk". In drie punten had deze spr. zijn inleiding verdeeld: lo. welke is de waie Kerk2o. welke roeping elk Christen te vervullen heeft3o. op welke wijze de Jongl. Ver. hare leden hiertoe bekwamen moet. Ook naar aanleiding van dit onderwerp werden enkele vragen aan den spr gesteld. Vr.Wolzak sloot deze welgeslaagde ring- vergadering met dankzegging, nadat ge zongen was Ps. 87 3,4 en 5. Bij koninklijk besluit is de titel van directeur toegekend aan de navol gende hoofden der gevangenissen, inge deeld in de 6e klasseW. E. Sluiter cipier van het huis van bewaring te Middelburg; C. A. v. Beugen, cipier van het huis van bewaring te Almelo G. v. Beveren, idem van dat te Zierikzee. Voorts is J. A. de Hondt, cipier in de strafgevangenis te Goesingedeeld in de 5e klasse. Bij den dienst der directe belas tingen is met ingang van 16 dezer ver plaatst de kommies 2e klasse J. van Keulen van Veere naar Bergen op Zoom. Tót assistent van den zuivelcon- sulent voor Zeeland werd benoemd de heer T. B. E. Kielstra, oud-leerling van de Rykslandbouwschool te Wageningen. Deze benoeming werd door den Minister van Landbouw, Nyverheid en Handel goedgekeurd. D# benoemde zal zoo spoe dig mogelijk in dienst treden. Door ingelanden van het water schap Ellewoutsdyk is Vrydag goedge keurd de rekening over het afgeloopen dienstjaar in ontvang op f33.527.69Vi, in uitgaaf op f 26.587.91"j. en een batig saldo van f6939.78, en vastgesteld de begrooting voor het nieuwe dienstjaar in ontvang en uitgaaf op f 39.537.56. De vergadering besloot aan de gemeenten Ellewoutsdyk en Driewegen de gelden ter leen te verstrekken, benoodigd voor begrinding van wegen. Deze gelden zul len worden verstrekt tegen 3",! procent en onder beding dat zy in twintig jaar- lyksche termijnen zullen worden terug betaald. Den heer F. Huijgebaerdt te Brugge, werd, op diens verzoek, gedu rende twintig jaren een subsidie van f190 per jaar toegezegd in de kosten van exploitatie van een tramlijn in Zuid- Beveland, doch onder voorwaarde dat de lijn tot de haven van Ellewoutsdyk zal worien doorgetrokken. Deze aan sluiting werd als een vrij groot en drin gend landbouwbelang beschouwd. M. C. Grijpskerke. Heden werd alhier onder begunstiging van prachtig zomerweer op de hofstede van den eerzamen landbouwer Abr. Francke, die welwillend een terrein had afgestaan, een keuring gehouden van melkgeiten en jonge saanengeiten, van wege de geitenvereeniging „Ons Belang". Een 52-tal geiten werden.aangevoerd om in een aan te leggen stamboek te plaatsen. Ook werden enkele prijzen uitgereikt aan de heeren Joh. Geerse, J. Bastaanse Cz., J. Bastiaanse Az., Abr. Francke, J oh J akobse, L. Kryger en H Tissinck. 23 stuks geiten werden in het stamboek opgenomen. Velen gaven door hun tegenwoordigheid blijk van hunne belangstelling in den arbeid der vereei.iging tot verbetering van den bloei van den arbeidersstand. Colyjisplaat. Heden, 2e Pinksterdag, vierde heel Noord-Beveland het reeds lang voorbereide Zendingsfeeft op Wissekerke. Van alle zijden stroomde het volk naar het feestterrein, waar alles voor de ont vangst gereed was. Eene prachtige woi, door dhr Gillisse daartoe welwillend afge staan, bood een uitstekende gelegenheid voor deze bijeenkomst. Meer dan 1000 bezoekeis waren aanwezig, waartoe het schoone Mei-wêer wel meewerkte. Aan flinke sprekers ontbrak het niet. Ds Hom burg uit Goes, die de openingsrede hield, ingeleid door ds Smelt van Wissenkerke. Daarna ds Meloen van Kloetinge en toen er daarna een half uur pauze was, zong het Mannenkoor van Wissenkerke onder leiding van dhr te Gussinklo eenige psal men op 4 stemmen wat werkelijk een schoone aanvulling was. Het zingen voor en na de spreekbeurten werd begeleid door het fanfarecorps „Soli Deo Gloria" van Coiynsplaat, hetwelk een woord van lof toekomt voor de wyze waarop dit het feest opluisterde. Na de pauze sprak ds v. d. Waal van Schore in gloedvolle woor den over den Heiden als mensch, en daar mee was het programma voor de weide afgeloopen. Te 6 ure begon de bijeen komst in de Herv. Kerk, waar ook nog gesproken werd door ds Stegenga van Wolfertsdyk en ds de Voogd van 's-Heer Arendskerke, waartusschendoor gezon gen werd door de beide zangvereenigin- gen, onder leiding van dhr te Gussinklo. Over 't geheel mag het feest als goed geslaagd beschouwd worden. Ds Postma van Kapelle was verhinderd. Terneuzen. Zaterdag had F. V. het ongeluk door het paard van den heer E. M. zoedanig in de hand te worden gebeten dat direct geneeskundige hulp moest worden ingeroepen die er dan ook toe overging om bloedvergiftiging te voorkomen de wonde uit te branden de toestand is bevredigend. Op den weg van Oostkapelle naar Serooskerke wilde Maandagmiddag 'een wielrijder uit Aagtekerke een rijtuig v lorbij ryden. Hij kwam echter met de wielen in aanraking met het ongeluk kig gevolg, dat hy kwam te vallen. Zij n rijwiel was geheel aan stukken, terwijl hij zelf zich erg bezeerde en nog (en ernstige wonde aan het hoofd bekwam. Spoedig werd de helpende hand van an deren naar hem uitgestoken, zoodat hjj zijn pleizierreis, maar nu te voet en met wat pyn, kon vervolgen. Oud-Vossemeer. De vrijzinnige kies vereeniging .EendrachtenVrijheid" heeft met algemeene stemmen besloten tegen over het aftredende a.r lid van de Provin ciale Staten, den heer A. Hollestelle, te Tholen, geen candidaat te stellen, maar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1