r 13 Mei RHRISTELIJK- NIEUW8BLAD 24e Jaargang HISTORISCH VOOR ZEELANS. Mo. 18 iter ter JONATHAN MERLE. al ijzer de. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. DE JONGE-VERWEST. te Goes FP. D'HU'.J, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN r 'IHlSIl V) •<V- pelle. Tel, en fADER bekend gulden, herland. igheden beschik- Krdb- :S IRGEM, et Junl widen. d,P.G., ling, bg i)ber LODDE, Iitober tkapelle. 1RSE, Idelbaren 1 tteden. reau De gevraagd Schore. st, Goea. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Pri,s per drie maanden franco p. p. f 1,25k Enkele nummers0,02*. opgaaf van den spoordienst komt fn dit nommer voor op de ge bruikelijke plaats. 12 Mei 1910. De gehuwde vrouw behoort in haar huishouding. Minister Heemskerk diende een wetsontwerp in om als regel in te voeren dat het huwelijk van vrouwelijke rijksambtenaren en onderwijzeressen aan de lagere school noodwendig ontslag ten gevolge heeft. De minister heeft zich hierbij door het zeer juiste beginsel laten leiden dat de gehuwde vrouw niet buiten maar inde echtelijke woning de haar opgelegde taak als huisvrouw en huismoeder behoort te verrichten. Het ontwerp laat uitzonderingen toe, bijvoorbeeld voor vrouwen van 45 jaar en ouder. Deze uitzondering zal wel algemeen instemming vinden. Er moet echter nog een andere bepaling bjj. namelyk deze, dat bijaldien de man door een ongeneesly ke ziekte niet meer ih staat mocht zijn den kost voor 't gezin te winnen, de vrouw als zoodanig de natuur- Ijyk aangewezene i» wn. wauntici cxi zero lang zy weduwe wordt of blijft en der halve in die gevallen by koninklyk besluit aan dergeiyke vrouwen kan worden ver gund als ambtenaar of onderwijzeres in functie te treden. Een in de goede jaren behaalde akte of diploma kan immers op die wyze 't gezin behoeden voor gebrek of achteruitgang. Het denkbeeld „de vrije school voor heel de natie" blyft ook onder de godsdienstige modernen doorwerken. Dezer dagen is te 's Gravenhage eene vrye moderne kweekschool opgericht, welke uitgaat van het „Haagsch genoot schap ter verdediging van den Christe lijken godsdienst". Dr. Oort, professor te Leiden, modern, was hun woordvoerder. De openbare school bevredigt hen niet meerzy ondermynt ten slotte alle gods dienstig geloof. Daarom willen zy 't nu beproeven met een vrye Kweekschool in hun geest. Zoo krygen onze mannen, de ontslape nen als Groen en Mackay, en de nog levenden als Lohman en Kuyper, ook van deze zijde, schoon gelijk. 66 F E DI L L E T O N. Hij ontmoette Andrey nu niet meer zoo vaak, maar als zij elkander ontmoetten, werden zij altijd weer nader tot elkander getrokken. Hy vermoedde volstrekt niet wat Andrey omtrent hem dachthij dacht dat deze slechts in den spiegel behoefde te kyken om het verschil te zien. De laatste Zondag kwam, en Merle preekte in een der voorsteden waar men hem eerst be roepen had, maar wat hij had afgeslagen. De laatste twee dagen waren overvol met vergaderingen en laatste bezoeken. Heel laat Dinsdagavond zag hy nog licht in de avondschool in North-Lane en vond daar Andrey, die bezig was met opruimen en gas uitdraaien. Merle ging languit op een der banken liggen. „Geheel af, ouwe jongen vroeg An drey. „Maar afgedaan zei Merle en vertelde hoe goed zijn laatste werk afgeloopen was. „Hoe kun je toch weer naar dat gat gaan zei Andrey, de leien opbergend. „Gat zei hy, „welWat zou ik in Londen doen zonder vrouw „Er een vragen zei Andrey. „Ik kan niet, niemand anders kon mij ooit schelen", zei Merle met een diepen zucht. Hij hoorde Andrey naar zich toe komen, maar schrok toen hy een strenge stem vlak naast zich hoorde: Ongelooflijk. Ten einde meerdere bekendheid aan het feit te geven, vermelden we, wat voorkomt Hollandia. Geschreven wordt over den Juliana-dag. Dan lezen wij De Juliana-Madaliefjes maakten den dag ook mooi. Ik hoor echter he laas, dat de Voorzitter van „Sonne- vanck" op z'n aanvraag bij den Voor zitter der „Centrale Vereeniging tot bestriding der Tuberculose", of ook de hulpbehoevende paiiünten op „Sonme- vanck" in de opbrengst der Juliana-Ma- deliefjes mochten deelen, nul op 'tre- kest kreeg. Zoo iets noemt men dan nationaal. Weer 't oude gedoe. De Christenen alleen goed, om mee te betalen. Als 'tGod blieft, moeten de Christenen mettertijd aan Prinses Juli ana eens vertellen, wat nationaal is. Wij vertrouwen, dat Hollandia voor de waarheid van deze mededeeling ten volle instaat. Maar het is haast ongelooüyk. Laien we hopen, dat er een beter be- flif h 5 ut "TH" "n érsiei Cl jxauerammrcer. UITGAVE DLR FIRMA LN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 oent Familieberichten van 1 —5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 '"ent. V IT D E TRO V INC IE Middelburg. De bekende handige prac- tische eakgids voor Middelburg, Vlissin- gen en Domburg, (zomerdienst) is weder bij R. M Smits verschenen. Alle moge- lyke booten en andere reisgelegenheden, welke te kennen voor de bewoners van Walcheren van belang is, zijn er in opge nomen alsmede mededeelingen omtrent de stoombootdiensten op Rotterdam en die van de Hollandsch Belgische Pakket- vaartmaatschappij. De opgaven voor de stoomtram Middel burgVlissingen zijn nog behouden, doch zoodra de nieuwe dienstregeling voor de electrische tram er is, zal die voor de koopers van den gids gratis bij den uitgever verkrijgbaar zijn. Middelburg. In de Raadsvergadering van gisteren waren afwezig de heeren v. Andel, v. Dunné en Boogaart. Dein- gekomen stukken werden in handen ge steld van B. en W.onder anderen een verzoek van onderwijzeressen in de hand werken om verhooging hunner jaarwedde. Goedgekeurd word het primitief kohier belasting naar het geschatte inkomen „Wat beteekent dat dan „Wat beteekenen zei Merle ver ward, zijne gedachten verzamelend door een sprong over 10 jaren heen 1 „jy geeft zeker iemand alle reden te vermoeden datje haar zult vragen". Merle keek hem een oogenblik stom verbaasd aan, en stond daarna op, geheel wakker. Andrey", zei hy, „als je dacht dat zulk eene gedachte kon bestaan tusschen my en iemand wier goedheid voor mij en mijn kind mij voor altijd haar schuldenaar maakt, heb je het heelemaal mis." Andrey bleef op zyn stuk staan. „Weet je zeker dat jy het niet mis hebt. Merle „Zy zou my nooit zoo veel vriendelyk heid betoonen als zy niet zeker was dat ik er nooit aan zou durven denken", zei Merle, „jy zoudt nooit zoo behandeld wor den zelfs niet als je er op je knieën om smeekte—gy staat veel te dichtby haar". Andrey draaide zich plotseling om en draaide het gas uit, vergetend dat hij nog maar een enkel licht had aangelaten. „Hallo. In ie diepste duisternis ge dompeldals ik nog rookte, had ik nu tenminste lucifers." Hy vond door het licht der straatlan taarn wat hij noodig had, en zij sloten de deur en wandelden weg. Merle zag dat Andrey zeer verlicht was en was dank baar- dat dit opgehelderd was, voordat hij Londen verliet. Hij verlangde nu ook weer naar zijn klein rustig thuis en het gezelschap van de niet zeer'verstandige ;3«3WaKaE3»aa3GB!na9Bg3EaS groot 2.995.787.50, opleveren 37806221!, aantal aangeslagenen is 2829, percentage 4,6 f 1522,50; idem de rekening van het Burgerlijk Armbestuur 1909 in ontvangst en uitgaaf f 444.85.54 f 424.41.'1,, goed slot f 199355 Herstemd wordt over het voorstel van B. en W. om het terrein van de Wage naarsstraat te verkoopen aan de ver eeniging voor eene Chr. Kweekschool. De heer Fruin vraagt aanhouding van dat voorstel tot eene volgende vergade ring, omdat er in de couranten heeft gestaan dat de vereeniging een terrein heeft gekocht en de goedkeuring van Ged. Staten op dien verkoop nog niet is ingekomen. De voorzitter zegt dat die goedkeuring is ingekomen, waarop de heer Fruin zijn voorstel intrekt. Dit voorstel wordt thans verworpen met 9 tegen 5 stemmen die der hoeren Verhage, Snouck Hurgronje', De Rijcke, De Veer en den Bouwmeester. (In de vorige vergadering stond het 8 tegen 8; maar nu waren 2 voorstemmers afwe zig; en stemde sa hooi- rr«j-- Middelburg. In de vrijzinnig-democra tische kiesvereeniging alhier zijn in een Woensdagavond gehouden vergadering als voorloopige candidaten voor de Prov. Staten genoemd de heeren H. P. den Bouwmeester (aftr.J. Polderdijk te N. en St. Joosland, F. Polderdijk, mede aldaar, J. R Tak te Serooskerke (W.), mr. J. Adriaanse, Herman Snijders, mr. R. Fruin en C. Boudewijnse, allen te Mid delburg. De heer Herman Snijders, ter vergadering aanwezig, deelde mede geen candidatuur te willen aanvaarden, ter- wyi hetzelfde door een der leden werd medegedeeld ten opzichte van de heeren Polderdijk te Nieuw- en St. Joosland. Immers bij deze tramplannen doet zich het merkwaardige geval voor, dat bij het bepalen van de tramroute geen enkel gemeentebestuur is gehoord geworden.De ontwerper van het tramnet heeft blijk baar slechts enkele personen geraad pleegd, alvorens het plan in gereedheid te brengen. Wie met aandacht het in kaart gebrach te tramnet nagaat, moet ai ras den indruk bekomen, dat het meerendeel der hierby betrokken gemeenten zich niet mag ver heugen in het toekomstig bezit van een tramstation in of dicht langs de kom der dorpen. Zooals in de nota van toelichting bij het adres om subsidie wordt vermeld, riflovifo riArt/N Art i- i-■1 - 1 - Goes. De heer Eug. Huyghebaert van Assebrouck (België) heeft een tramwegnet voor Zuid-Beveland ontworpen, voor wel ker totstandkoming een comité zich ge vormd heeft, dat de eerste stappen naar het voorbei eidingswerk dier plannen reeds heeft gedaan. Zooals by het gros. der tramplannen ten platte lande, is ook hiel de eerste voorwaarde voor de uitvoering ervan het bekomen van subsidies van rijk, provincie, polders en gemeenten, die wy met opzet in casu in de allerlaatste plaats noemen. BBB—i kippen en groenten. Den volgenden dag had hij nog een goeden dag hij moest Frances in Chipstone goedendag gaan zeggen, 's middags moest hij uit theedrin ken, 's avonds spreken Donderdag eene preek en Vrijdagochtend weer eene toe spraak en dan naar huis. HOOFDSTUK XXXVI. Toen Verle op Chipstone kwam, vroeg hij eerst naar de directrice, juffrouw Barton. Zij was uit, maar Frances ge lukkig niet. Wat is verlegenheid toch iets vreemds Omdat Merle Frances veertien dagen niet gezien had, gevoelde hij zich verlegen. Het oude gevoel, in de Broomhill-dagen geboren, dat zij ieder ander verkoos boven hem zelf, kwam met kracht terug, en maakte hem werkelyk gevoelig over het gebrek aan veerkracht in den zachten stap waarmee zij de trap afkwam en even by de half open deur bleef stilstaan. Fran ces kwam op hare eigene verlegen'wij ze binnen, met neergeslagen oogen. Toen zy ze opsloeg en zag wie er was, bracht eene plotselinge vreugde kleur op haar lief gelaat. „Mijnheer Merle „Dag Francie Merle hield hare hand vast en wist niet hoe hij die ooit weer los zou latenhij was zoo bewogen, zoo onuit sprekelijk geroerd haar zoo blij te zien dat hij er was. Hij bracht haar bij den minst ongemakkelijken stoel, die er ih de kamer valt de gemeente Goes de eer te beurt als' centrum vaD het eiland Zuid Bereland te worden beschouwd en tevens als uit gangspuntvan het tramnet in noordelijke oostelijke en zuidelijke richting. Doch uls men op de overzichtskaart va,n het tramnet een blik slaat, komt men tot de ontdekking, dat het centrum zich met m de bizondere gunst, van dein) ont- TX7C/1IL UXUl UVOl "UC Ui. arlliij 11 DiOUXXUD „aangedaan" te worden, n.l. aan de grens van de zuidelijke kom ter hoogte van het spoorwegstation, welke tramlijn van daar zoo rap mogelijk door de onbewoonde Poellanden; de stad angstvallig vermij dende, in de richting van 'sHeer Hen drikskinderen gaat met de eerste halte aldaar na het station te Goes, bij de hei berg De Oranjeboom. Ieder tramverkeer in de stad De Oranjeboom is op een klein half uur van Goes gelegen is met nauwlettende zorg geweerd, zoodat aan de tramreizigers geen andere keuze van in- en uitstappen te Goes is gelaten dan aan de uiterste grens der bebouwde zuideiyke kom. Wat een station, dat, om zoo te zeg gen „buitenaf" staat, naar een betrokken gemeente beteekent, leert het spoorweg station te Vlissingen. W at zouden de ne ringdoende Vlissingers niet ervoor over hebben, wanneer het dicht bij de stad kon gekomen zijn. Hoewel het spoorwegstation en nu ook het tramstation te Goes dichter bij de stad is of zal komen dan te Vlissingen, is het niet minder in het belang der Goesche ingezetenen te achten,dat de tramlijn met halten voor de stad zoo dicht mogelyk was, en ging een eindje van haar af zitten. Frances keek hem aan vol onschuldige verrukking en de lucht in de kale kamer werd zwaar door een etherisch iets, zoeter dan rozengeur. adden zij je niet gezegd wie er was?" „Neen, en ik verwachtte zoo heel iemand anders," zei Frances en vertelde hem er op hare kinderlijke manier alles van, terwijl hij intusschen opmerkte hy teer zij er nog uitzag met hare diepe oogen en wisselen de kleur. De zusters hadden haar geleerd hoe zy haar haar gracieus op moest maken, en met haar tenger figuurtje en haar slanke witte hals, uit hare oude versleten japon komend, zag zy er uit als een kasplantje, iets om te koesteren en te verzorgen. En toch had zijn eene dame verwacht in wier dienst zij hoopte te kunnen treden een mevrouw Grantly, die van haar gehoord had door zuster Agnes en haar gevraagd had of zy kindermeisje bij haar kinderen zou willen worden, daar haar kindermeis je, dat acht jaren by haar geweest was, ging trouwen. „Zij was bang, dat ik niet oud genoeg was", zei Frances, „maar toen ik haar zei, dat ik verleden November vier en twintig jaar geweest was„Is het mogelyk?" riep Merle, „ik dacht datje na Jem kwam." „Neen, ik ben de oudste van allen", zei Frances, en rk zeide ha ir, dat ik met kin deren gewend was. Zij blijven hier nu twee of drie dagen, maar Zaterdag gaan zij allen naar zee, en mevrouw zeide, dat langs of nog liever door de stad gaat,waar tegen geen onoverkomelijke bezwaren uit een technisch oogpunt bestaan. En wat de financiëele bezwaren dienaangaande betreffen zouden wij meenen, dat de ge meenteraadsleden met 'n gerust geweten voor hooger subsidie dan anders kunnen stemmen, als blijkt, dat zulks noodig mocht zijn. Maar tegelyk zij opgemerkt, dat de ingezetenen een drukker gebruik van de tram zullen maken, wanneer er halten in de stad zyn. Ook van andere ge meenten zyn stations aangewezen, die zich op vry grooten, althans te groeten af stand van het meest bevolkte deel dei- bebouwde kom, bevindende, als: Baar land, öudelande, Orezande, Borsselo, s-Heerenhoek, Kruiningen, Oostdijk. Het nu ontworpen tramnet door den heer Huygebaert draagt maar te zeer de sporen van een streven om deze tram in hoofd zaak dienstbaar te maken aan het vervoer van landbouwproducten, vee en andere ai tikelen voor of uit het landbouwbedry f, terwy] de passagiers op den koop toe i&yUpn, subsidie wordt niet gemeld naar welken maatstaf het bedrag der subsidies voor de gemeenten is berekend, wel wordt de maximum-snelheid, waarmede de tram zal gereden worden, bepaald om de menechen in dezen gerust te stellen, dat de tram geen autovlucht zal nemen. Ech ter ware 't ook niet ongewenscht geweest het tarief voor vervoer van goederen en van personen per kilometer op te geven, wat ongetwyfeld levendiger belangstel ling bij het publiek en ook by de subsidie- gevende gemeenten zou wekken dan de vermelding van de 35 K.M. snelheid dei- tram. N. R. C. Met ingang 16 Mei e. k. zyn in deze provincie verplaatst de kommiezen ?e klasse by 's Ryks-belastingen J van Keu len van Yeere naar Bergen op Zoom, K. Koets van St. Jansteen naar Neuzen K. Sinke van Breskens naar Aardenburg J. J. Grand van Oostbuig naar Breokens, J. J. A. de Groote van Philippine naar Hon- tenisse, die der 3e klasse J. C. Bom van Aardenbure naar Oostburg, J. Goeree van Zuiddorpe naar Sas van Gent, Slager van Sas van Gent naar St. Jansteen, J. C. Ree van Hontenisse naar Zuiddorpe, en J. van Maale van Rucphen naar Philippine. ik ook mee mocht om nog veertien dagen met hen te zijn voordat de andere kinder meid weggaat. Ik hoop dat het niet ver keerd was dat ik alles afsprak vóórdat ik het u vroeg," zei Frances smeekend, zien de, dat hy er niet erg verrukt uitzag, „me vrouw Grantly moest het dadelyk weten omdat zij wegging en ik wist niet zeker of u niet al in Barbleton waartEn ik dacht dat u het best zoudt vinden 1" Merle vond het afschuwelyk. Hij had haar altyd ver boven haar positie als dochter van een boer gevonden en het idee dat zij nu meid zou worden vond hy be neden alle critiek. „Ik had gedacht, dat gij een andere be trekking zoudt hebben aangenomen. Juf frouw dacht, dat ge gezelschapsjuffrouw of gouvernante bij kleine kinderen zoudt hebben kunnen zyn." „Maar dat willen zooveel menschen. Bovendien ken ik niet genoeg muziek, en ik kan naaien en kinderen wasschen. De andere meisjes dienen ook en u zeide dat alles eervol was als wy het maar goed deden 1" Merle voelde, dat hy zich zelf dwaas aanstelde en trachtte net te doen alsof hy alleen maar gedacht had aan ce zware dingen, die zy te dragen zou hebben. „Neen, daar had mevrauw Grantly voor gezorgd. 1 e werkmeid zou haar helpen. En voor dat er kolen naar boven te dragen zijn, ben ik allang weer heelemaal sterk!" Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1