8 huur, NIEUWSBLAD VOOR ZEELANS ileo, iten ter- aehtes lts No. 188 Donderdag 12 (Vlei 24e jaargang HISTORISCH stbode. CHRISTELIJK- mrg i )0P, I and. idelburg. *de a. 1910. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. DE JONGc-VERWEST, te Goes UIT DE PROVINCIE. F= P. DV.U:J, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES kalf, bij id, erke. Nadorst. i k e r k e. ÏELDOF, )r k e. Hit, of ooï, letter per H.L., nde. 1 e roos- idel. Wagen- Mei, bij e. i G r ij p s- egenwoor- Olmeveld lare-Betk. ligd, P. G onlng, bij itober l. KODDE, e, vraagt iry, keur fCKE Jiy L ÏERGEM, met Juni nemuiden. west, Goep. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Pri.s per drie maanden franco p. p. .f 1,25. Enkele nummers 0,02*. UITGAVE DLR FIRMA LN VAN Onze Indische Soldaten. De arbeid der vereeniging voor Evan gelisatie onder de Militairen in Neder- landsch Indië is U bekend. Toen te Kota Radja nog een groot Europeesch garnizoen gelegerd was, is daar vele jaren met grooten zegen gewerkt door de Hee- ren Ds. C. van Oosterzee, J. Weber, en J. Meijer. Met de vermindering van het Europeesche garnizoen is die arbeid ge leidelijk ingekrompen, zoodat daar nu nog wel onder leiding van Ds. C. Hor- seling een tehuis is, maar er geen Evan gelist der vereeniging meer werkt. De arbeid onzer vereeniging wordt thans meer en meer geconcentreerd op Java. Te Meester Cornelis heeft zij haren Evan gelist G. Sterken en een tehuis dat zich te en geregeld en belangrijk bezoek mag verheugen. Te Buitenzorg heeft zy eveneens een tehuis, waar ook ge regeld veel militairen em burgers samen komen. Vervolgens heeft zij een, zij het thans ook slechts tijdelijk, tehuis te Tjimahi onder leiding van den Heer H. Drost, waar ook iederen avond een niet onbelangrijk aantal militairen bij eenkomt. Voorts steunt de vereeniging zooveel mogelijk allen Christelijken ar beid die onder Europeesche militairen geschiedtverspreidt Christelijke lectuur onder de soldaten, en|tracht op de be langrijkste garnizoenen goede bibliothe ken te vormen. Zooals echter vanzelf spreekt, is voor dat alles geld noodig. Meer en meer blijkt dat de vereeniging eene heerlijke roeping onder de soldaten in Indië te vervullen heeft, maar het Bestuur ziet zich helaas in den laatsten tijd de handen zeer gebon den. Zij zucht onder een tekort van onge veer f4500,. Buitenzorg heeft dringend hulp noodig, want het tot nu toe gebruikt tehuis verkeert in zoodanigen toestand, dat 't spaedig moet worden verlaten,maai de noodige middelen ontbreken om een nieuw tehuis te betrekken, terwijl het toch zoo dringend gewenscht is, aldaar .j,« den arbeid met kracht voort te zetten, aangezien te Buitenzorg een recrutenba- taljon is gelegen dat grootendeels uit jon ge, kersversch uit Nederland aangeko men manschappen bestaat. Le vereeni ging tracht, te Tjimahi een goed militair tehuis te krijgen, en zou daar bo vendien gaarne een flink vergaderlokaal bouwen, opdat daar ook de godsdienst oefeningen en andere samenkomsten kun nen worden gehouden. De huisvader' te Meester Cornelis zou ook gaarne allerlei dingen willen aanschaffen om den mili tairen het verblijf in het tehuis zoo aan genaam mogelijk te maken. De tehuizen te Solo, Salatiga en Malang vragen tel kens om hulp, die de vereeniging even wel niet voldoende geven kan. Wij verzoeken U daarom dringend ons met dien arbeid niet alleen te laten staan. Wij hebben thans groote behoefte aan een bedrag van 15 a 20 duizend gulden om den arbeid op Java krachtig te kunnen voortzetten. Het betreft hier den arbeid onder de zonen van ons volk. Aan onze soldaten in Indie hebben wij veel te dan ken. Met dat handjevol soldaten wordt zoo enorm veel gedaan. Zij missen daaren tegen zoo oneindig veel, in het bizonder de burgersamenleving met hare gezellig heid, en gezelligheid kunnen zij slechts vinden in onze Christelijke militaire te huizen, tenzij ZÏÏ die zoeken op verkeerde plaatsen, waar zoo menigeen ten gronde gaat. Wij zouden daarom zoo gaarne van onze militaire tehuizen werkelijk aange name gezellige tehuizen willen maken, waar zij op gepaste wijze hunne avonden kunnen doorbrengen, zoodat er ook een hechte band ontsta tusschen den huisva der en de bezoekers en onze tehuizen «teer en meer een bron van zegen voor de soldatenmaatsehappij worden, Tot dekking van het tekort voor Bui tenzorg, Tjimahi, Meester Cornelis, Solo, Salatiga en Malang en voor lectuumr- spreiding hebben wij dringend behoefte aan versterking onzer kasmiddelen. Blijft die uit, dan zouden wij helaas ons werk moeten inkrimpen, wat onverantwoord zoude zijn. Steun ons daarom met een gave, zij het ook een kleine- Onze Veree niging kan thans niet doen wat zij doen moet. Wij vragen U met aandrang, help ons en geef ons wat wij zoo zeer noodig hebben- Namens het Bestuur der Vereeniging voor Evangelisatie onder de Militairen in Nederlandsch- Indië Ds. H. ten Kate, Sliedrecht voorzitterJhr. Mr. A. P. de Savornin Lohman Jr., Amsterdam, Kei zersgracht no. 547, secretarisDs. M. A. Rouwenhorst,Leersum(Utrecht) penning meester. Middelburg. Dinsdagavond on ;eveer half acht had op de Markt alhier de heer P. B. T. het ongeluk met zijn rijwiel m botsing te komen met het voor eene equipage gespannen paard. De man viel en de beide wielen gingen hem over het lichaam. De man kon zich loopende naai de apotheek van den heer van Pienbroek begeven, waar hem door dien apotheker de eerste hulp verleend werd. Bet bleek, dat de man slechts ééne verwonding aan het hoofd had gekregen, an over pijn aan een zijner beenen klaagde. Ook twee doktoren die ter hulp kwamen, konden constateeren, dat dé man er goed van af gekomen was. Per rijtuig werd de heer T. naar zyn woning in de Brakstraat gebracht. Volgens ooggetuigen reed de koetsier B. genaamd, zéér voorzichtig, zoodat hij geen schuld aan het ongeluk heeft. Het rijtuig was een zéér licht en de wielen waren voorzien van gutta- perchabanden, hetgeen zeker niet weinig heeft medegeholpen, om het ongeluk zoo goed te doen afloopen. Wissenkerke. Door de vergadering van ingelanden van den Jacobapolder werd op zijn verzoek tegen 1 Aug. a.s. eervol ontslag verleend als ontvanger-griffier aan den heer Vader van's-Gravenpolder en in zyne plaats met algemeene stem men benoemd de heer C. N. v. d. Heijde. Met algemeene stemmen werd door de vergadering van ingelanden van den Rippolder, wegens periodieke aftreding, herkozen tot plaatsverv. dijkgraaf van dien polder de heer H. I. Leendertse. Schore. Dinsdagavond zou de schipper Eerkens, uit Groningen, geladen met vlas, zijn reis voertzetten naar Frankrijk. toen zyn 22-jarige knecht da touwen zou losmaken] bij de spoorbrug te Vlake, die i uitschoten en laatstgenoemde over boord viel en verdronk. Tot middernacht werd met 2 roeibooten gedregd maar tot heden vruchteloos. De knecht was de zoon eener weduwe en te Delfshaven thuis- behoorende. i Het Stbl. no. 120 bevat een kon.besl. van den i2sten April, tot verlenging met 6 maanden van den termijn van een jaar, genoemd in artikel 2 der wet van 24 uli 1908 („Stbl." no.249;,houdende verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigendommen in de gemeenten Krui- ningen, Schore en Wemeldinge, noodig voor den bouw van derde schutsluizen voor het kanaal door Zuid-Beveland te Hans weert en te "Wemeldinge. 1 Gemengde Beriebtes. Minister Nelissen, van verlof terug gekeerd, heeft wegens geschokte gezond heid bij H. M. de Koningin eervol ont slag gevraagdwelk ontslag hem is ver leend. - De heer R. Spiker, grossier in lijn koeken en rystmeel, te Meppel, was heden by een winkelier te Staphorst om een bedrag van ruim f200 voor geleverde goederen in te vorderen, en zeide tot de vrouw, die zich alleen thuis bevond, dat hij tot dit einde de quitantie had meege bracht, die hij op de tafel legde. De vrouw maakte zich ijlings van de quitantie mees ter, en zeide tot den heer S.„Ge kunt heengaan, ik heb u betaald". De zaak is in handen van den wachtmeester der marechaussee. fe Te 's Graveland hakte een werkman zich in de pink. Er trad bloedvergiftiging in, gevolgd door klemmingen in den mond waaraan de man overleed. Te Kerkrade loste een mijnwerker een revol verschot op een 16-jarig meisje. De kogel trof haar in het hoofdzij was onmiddel lijk een lijk. Daarop schoot de moordenaar zich zelf voor't hoofd en bleef op de plaats dood. Gisterenavond zijn een broeder en een oppasser in het krankzinnigen gesticht te Yenraay door een drietal verpleegden overvallen en bewusteloos geslagen. Daarna braken de drie krank zinnigen uit. De t lestand van den broeder is zorgelijk. Te Rotterdam is weer een bootwerker aan boord van een stoomschip in het ruim gevallen en aan de gevolgen overleden. Te Nieuw Ruinen is een 25-jarige timmerman te water geraakt en verdronken. - Te Bellingwolde viel het dochtertje van een arbeider in een pot met kokend water en stierf aan de ge volgen. Op den Haagweg te Delft waren drie verpleegsters uit 't krank zinnigengesticht, een van haar reed te flets, de beide anderen wandelden naast haar Eerstgenoemde reed te dicht langs de rails, werd door de zuiging van de juist langs haar passeerende stoomtram uit het stuur gerukt en geraakte onder den wagen, welke haar het hoofd van het lichaam scheidde, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Brand door een kat. Zaterdagmorgen werd in het opkamer tje van een wimkel in lakken, vernissen, verfwaren enz., in de Warmoesstraat no. 49 te Amsterdam brand veroorzaakt, door dat een vreemde kat tegen een petroleum lampje opsprong. Het dier had van de straat af eenige kanarievogels in haar kooien gezien en had een poging gedaan er een machtig te worden. De brandende petroleum verspreidde zich door het ka mertje, en de vlammen deelden zich spoe dig aan het winkellokaal mede, waar zij in den aanwezigen voorraad zeer brandbare stoffen voedsel vonden. De benedenver dieping, d. i. de winkel met opkamer, brandde geheel uit. De brand liet zich eenige oogenblikken zeer ernstig aanzien, zoodat het personeel van het tegenoverge legen politiebureau zorgde, dat de boven verdiepingen zoo spoedig mogelijk dooi de bewoners verlaten werden. Van het Engelsche hof. Koning Edward. Vrijdag, den laatsten dag van koning Eduard's leven, kon hij niet meer gekleed worden, maaf zat toch op in zijn kamerjas. Alleen als hij zat kon hij nog ademhalen. Den heelen voormiddag was hij bij be wustzijn, „en ontving éen persoon op bezoek die niet tot de koninklijke hof houding behoorde. Het was omtrent een uur in den namiddag, dat hij de woorden sprak: „Neen, ik geef het niet op ik ga doorik zal tot het laatste werken". Kort daarop verviel hij in sluimering. In den loop van den middag droeg men hem toen in bed, waar hy 's avonds om kwart voor twaalf kalm overleed. Het was bekend, dat koning Eduard den Ieren zeer genegen was. Men heeft hem wel voor een voorstander van Home Rule gehouden. De Ieren zijn ook nu niet achter gebleven om hun deelneming te betuigen met den dood van den koning. Zelfs de gemeenteraad van Dublin, die dikwijls anti-Britsche en zelfs anti-dynastieke be toogingen heeft gehouden, heeft zijn ge negenheid voor de persoon van koning Eduard uitgesproken. By de begrafenis zullen de koningen van Bulgarije en Italië niet komen de hertog van Aosta komt voor Victor Ema nuel en de koning vanSpanje wel. Prins Hendrik van Pruisen zal den van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regeis 50 cent, iedere regel meer 10 '•ent, Keizer naar Engeland vergezellen. De Hohenzollern zal hen te Ylissingen ko men afhalen De Zwitsersche zrjdefabrieken hebben, zoodra de koning gestorven was, groote bestellingen aan zijde voor rouwkleeren gekregen. Te Zurich hebben twee groote firma's Zaterdag een bezending van 30.000 kilogram aan zwarte zijden stoffen per snelste gelegenheid naar Engeland verstuurd. Koningin- Weduwe. Op verzoek van koningin Alexandra zal zij niet koningin-weduwe heeten, maar koningin-moeder. Na den dood van Karei I is dit de eerste maal, fiat de weduwe van een koning van Engeland dien titel voert. Zij krijgt als woning Marlborough House, waarin zij ook als prinses van Wales heeft gewoond. Er schijnt ook sprake van te zijn, dat zij het buiten te Sandringham krijgt. Maar zij zal, naar men verwacht, veel in Denemarken zijn, met haai zuster de tsaritsa-weduwe. Koning George V. Koning George, schrijft Stead, komt het zedelijke ideaal van den Engelschen mid delstand meer nabij dan eenig ander, die na Olivier Cromwell heeft geregeerd. Hij heeft gemeen met den tsaar op wien hij ook uiterlijk lyktvroeger was de ge lijkenis treffend groot dat hij uitermate huiselijk is. Hij is het voorbeeli van een huisvader. Hij houdt niet van pronken vormen en al de fratsen van het hof. Hij heeft een goede vrouw en weet het. Iljj leeft voor zijn kinderen. Zijn groote genot is thuis te komen en een kalmen avond met vrouw en kinderen door te brengen. Er is niet veel kans, dat hij op troon niet zal meetellen. Hij zal geen koning-doe niet zijn, maar een koning van top tot teen. Het is geen knaap meerhy is 44 jaar, in de volle kracht van het leven. Hij heeft vele jaren doorgebracht met zich vertrouwd te maken met de regeerings- vraagstukken in de verschillende deelen van het Britsche Rijk. Hij is eerzuchtig en heeft een hoog gevoel van wat hij aan de natie en zijn ambt verplicht is. Koningin Marie (May, spreek uit Mee). Misschien het belangrijkste voor het land zegt Stead nog is dat onze nieuwe koning 'n goede vrouw heeft, wier takt en oordeel en ingeving hem in moei lijke uren tot groote hulpe zullen wezen. De koningin is sedert eeuwen de eerste Engelsche vrouw die koningin van Enge land wordt. Misschien voorspelt geen teeken meer geluk voor de nieuwe regee ring dan dat. Het is niet plezierig voor koningin Alexandra, die maar een Deensche was en van wier lof de Engelsche bladen nog vol staan. Overigens is er op dat Engelsch wezen van koningin Marie nog wel iets af te dingen. Haar moeder was wel een Engelsche prinses, Marie Adelaide Wil- helmina van Cambridge, maar haar vader was graaf Frans van Hohenstein,een zoon uit het morganatische huwelijk van her tog Alexander van Wurtemberg. Latei- kreeg hij den Wurtembergschen titel van prins, vervolgens van hertog van Teek Het is waar, dat koningin Marie in Enge land is geboren en getogen. Kroonprins Eduard. De bijna zestienjarige prins Eduard van Wales,die nu ei fgenaam van den troon is, zal wel spoedig door den koning tot prins van Wales en graaf van Cherter verheven worden, maar al dadelijk heeft hy den titel van hertog van Cornwall geërfd. Aan dat hertogdom,waartoe ook grond in Zuid Londen behoort, is een inkomen van 80.000 pd. st. 's jaars verbonden. Dat geld wordt tot zijn meerderjarigheid belegd, zoodat hij dan uit dien hoofde een zes millioen gulden rijk zal wezen, plus het doorgaande inkomen. Koning Eduard heeft bij zijn meerderjarig worden voor 't dus belegde geld Sandringham gekocht. De hertog van Connaught. Deze zal vermoedelijk graaf Grey als gouverneur-generaal van Canada opvol gen. Het was de wensch van Koning Eduard dat zijn eenige broeder dezen post zou bekleeden. Het zou de eerste keer zijn dat een prins van den bloede onderkoning in een overzeesch gebied werd. Zondag gingen vijf Kopenhaagsche jongelui, allen omtrent twintig jaar oud, uit roeien in de Sont. Het weer was slecht en bij de thuisreis hadden zij bovendien met een sterken stroom te kampen. Zij konden den oever niet halen, de boot sloeg om en vier hunner verdronken. Sedert Hemelvaartsdag werden twee bergbeklimmers uit Neurenburg vermist. Zaterdagavond heeft men hen in een druipsteengrot nog levend gevonden. Een hond, dien zij bij zich hadden, had door zijn geblaf aan den ingang van de grot de reddingsploeg gewaarschuwd. De toe risten hadden, 58 uur in de grot doorge bracht en niet terug gekund, omdat zy geene kaarsen meer bij zich hadden. Bij Hermannsburg in den kreits Celle is een turfloods, waar zeven veldar- beiders voor het zware weer scholen, door den bliksem getroffen. Van de zeven mannen werden er drie gedood en drie zwaar gewond. Ie zevende bleef onge deerd. In Lissabon is een groot financieel schandaal aan het licht gekomen, waarbij verschillende politieke personen betrok ken. De hypotheekbank Credito Predical, in welker bestuur invloedrijke politici zitting hebben, had reeds geruimentijd een ongunstigen naam. In de laatste al gemeene vergadering is bij het onderzoek der boeken het schandaal aan het licht gékomen. De boekhouder heeft 250,000 gulden verduisterd en er moeten door be- driegelijke handelingen voor ongeveer twee-en-een half milLoen waardelooze obligaties in omloop gebracht zijn. Sinds vijftien jaren blijkerrer dividenden uitge keerd te zijn, die nooit verdiend zjjn. De directeur van het Credito Predical is Lu ciano de Castro, de minister-president, minister van justitie en leider der pro gressieve partij. Hij heeft zijn ontslag als minister ingediend Te New York is een Amerikaansch politieman van internationale reputatie overleden, n.l. Thomas Byrnes, de be roemde detective, die in zijn goeden tijd de schrik was van de boosdoeners in de V. St. Het meest is hij hekend geworden door zjjn ontraadseling van het mysterie van den diefstal aan de Manhattan Bank, een jaar of 30 geleden. Roosevelt en zijn vrouw zijn giste ren de gasten van den Keizer en de eizerin van Duitschland geweest. Te Aix en Chapelle (Frankrijk) zijn hevige aardschokken gevoeld, die de be woners vol angst hun woningen deden ontvluchten. Toen Keizer Wilhelm onlangs in het in 1870 op Frankrijk veroverde, thans Duitsche, Rijksland Lotharingen was, heeft hij ook het stadje Vie bezocht, om er de oude munt, die van geschiedkundig belang is, te bezichtigen. De bewoners van V'ic hadden echter op dat oogenblik toevallig geen burgemeester die aan het hoofd van het gemeentebestuur den Kei zei welkom kon heeten. Op den dag dat de Keizer zou komen, werd daarom fluks een geneesheer tot burgemeester geko zen en door den kreits-directeur van Cha teau Salins in zijn ambt bevestigd. De nieuwe burgemeester ontving den Keizer naar behooren en kreeg van hem de orde van de Pruisische Kroon 4de klas. Zoo snel heeft misschien maar zelden een knoopsgat aan zijne roeping voldaan. Men weet, dat koning] Albert van Jelgiê de kosten van het pensioneeren van al de oudgedienden van het paleis voor zijne rekening heeft genomen. Dit blijkt geen kleinigheid te zijnhet be drag van de gezamenlijke pensioenen beloopt 287.000 frs. in het jaa.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1