N5EÜWSBLAD ÏGOR ZEELAND, 1910. Woensdag 1! Mei 24e Jaargang ÖHRISTELIJK- HISTORISCH JONATHAN MERLE. No. 187, ide. O, Gemengde Berichten kar. Lt VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE J0N6E-YERWEST, te Goes F. P. D'HIKJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN FEUILLETON. I K- ll'Jf.U cerke. raagt )DE, trab- >.G., rerk, e. »op, W. el- op- \ïag. loor- eld ek. ik- ier K* IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. PrijS per drie maanden franco p. p!,25, Enkele nummers G,Q2È. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 '■ent IT DE PROVINCIE Bergen op Zoom, 9 5 '10. Dat was me hedenmorgen om 10 uur een drukte aan het station Goes. Het 38e bataljon van de Landweer moest opkomen. Daar kwam de trein, die van Vlissingen, Middelburg, enz. de manschappen in zou nemen. Er waren er van verschillende lichtingen, ook die van 1905, mannen van 33 jaar dus. De stemming was eerst niet erg opgewekt en geen wonder. Het meerendeel der man schappen liet zooveel achter, vrouw en kinderen dikwerf, dacht onwillekeurig aan zaken, aan huis. Soms beproefde een grappenmaker de stemming te vervroo- lijken, door den korporaal, die daar zoo lusteloos in het hoekje zat,uit te noodigen alvast een uurtje theorie te geven Naarmate men Bergen naderde klaarde het wat op,en toen allen uitgestapt waren, toen kennissen en vrienden elkander von den, weerklonk vroolijk gelach, werd menige handdruk gewisseld.En als straks de officieren hun compagnieën hebben vereenigd, moet men er zich over verba zen, hoe kranig die „ouwe kerels* nog naar de kazerne weten te marcheeren. Ze loopen met statigen tred, zooals dat vroe ger de gewoonte was en de onderofficieren manen tot meerderen spoed, omdat de militaire pas tegenwoordig vlugger geno men wordt. Van dienstdoen komt de eerste uren niet veel. 't Is inspectie voor kapiteins, geweermakers, kleermakers, schoenmakers, zelfs voor den dokter,maar ten slotte staan we toch op het exercitie veld en leeren we weer rechts om en links om, knielen, liggen en opstaan als jonge rekruten. Enfin, zoo'n repititie is noodig. De velddienst zal morgen beginnen Om 7 uur uitrukken Da's vroeger, als by moeder, de vrouw St. Maartensdijk. In de Maandag ge houden vergadering van den gemeente raad werd den Raad aangeboden het jaar- lij ksch verslag betreffende den toestand der gemeente. Vastgesteld de verordening betreffende kaai- en havengeld. Een ken nisgeving van den heer W. Kloet was in gekomen, dat hij ontslag wenschte te nemen als lid van den Raad. Voorts wer den nog tot leden van het stembureau benoemd bij de verkiezing van leden der Pror. Staten de h. h. M. P. Groenewegen en J. Bastiaanse, als plaatsvervanger de heer J. Hage, als leden van het stembu reau bij de verkiezing van een nieuw 65 ges. Toen hij in Engeland terug kwam en bevond dat de „engelen" uit zijne jeugd veranderd waren in hoogst alledaagsche getrouwde vrouwen en dat de mannen, die hij zich tot voorbeeld gesteld had, koud en wereldsch geworden waren, maakte hij ook kennis met vrouwen tot wier schoonheid van ziel hij hoog opzag maar die geen Ermyntrude's waren. Hij begon te verlangen dat hij haar maar nooit meer zou mogen ontmoeten. Hij had zooveel droomen verlorenhij zag er tegen op de beste en mooiste te ver liezen. En nu had hij haar terug gezien, koninklijker, mooier en veel liefelijker dan hij ooit had gedroomd, maar niet zoo dacht hij voor hem. Hij had dit altijd verwacht. Als hij zijn droom beeld had moeten verliezen, zou het ge weest zijn alsof hij alle schoonheid dei- natuur had moeten verliezen, maar dat bleef nu voor hem voor altijd. „Napels zien en dan sterven" arme ziel die ge makkelijke ontknooping wordt u niet toegestaan Hij wist volstrekt niet wat hij vroeger voor Ermyn geweest was. Hy had vaak gesprekken gewisseld met meisjes die er een oogenblik later niet meer over dach ten. Hij kon niet vermoeden wat zijn woorden en blikken beteekenden voor Raadslid werden benoemd de h. h. J.Hage en W. A. Rijnberg; als plaatsvervanger den heer Chr. Hoek. St. Maartensdijk. Ongeveer een kwar tier buiten deze gemeente in de richting van Stavenisse had Maandagmiddag een vrij ernstig ongeval plaats. De heeren Kamsteeg en Bal respectievelijk predikan ten te Stavenisse en St. Pilipsland waren met een rijtuig op weg naar St. Maartens dijk, teneinde daar een ringvergadenng bij te wonen van Hervormde predikan ten. De heer Kamsteeg fungeerde als koetsier. Op de hoogte van het gehucht Steenenpad hadden zij een veewagen ingehaald,welken zij voorbij wilden rijden. Te vergeefs hadden zij den bestuurder van den wagen al eens aangeroepen uit te wijken door het leven van den wagen kon de koetsier dit niet hooren. De heeren zouden dan toch maar trachten voorbij te rijden met het gevolg, dat hun rijtuig in aanraking kwam met den wagen, en het wiel ter andere zijde van het rijtuig in een holte van den weg kwam, waardoor het rijtuig omsloegen de heer Kamsteeg bijna bewusteloos en voornamelijk aan het hoofd gewond op den weg terecht kwamde heer Bal be kwam geen letsel. Het rijtuig was ook nog al erg beschadigd. De heer Kam steeg werd in een woning binnengeleid en de hulp ingeroepen van den heer Tazelaar, arts alhier. Na eenigszins bij gekomen en verbonden te zijn, kon de heer Kamsteeg naar Stavenisse terug- keeren. Kattendijke. Als aanvulling van ons bericht, over de feestviering te Katten dijke zij nog gemeld, dat de Jubilaris (behalve door dhr. Arnoldi) ook nog werd toegesproken door dhr P. J. de Wilde voorzittee van de feestcommissie namens de burgerij Verder spraken nog de Bur gemeester en dhr. Staal. Een slotwoord werd gesproken door dhr Ds. Andreae die vooral dhr. P. op den grooten zegen van dezen dag wees, waarmede hy in God moest eindigen. Daarna werden door de jongste dochter van dhr. Feleus de eerste tonen aan het pas geschonken instru ment ontlokt, door het spelen van een psalm. Het geheel maakte op al de aan wezigen een diepen indruk. Coljjnsplaat. Gisterenmiddag barstte hier onverwacht een hevige onweersbui los,gepaard met een geweldigen regem. De iemand die nooit in haar leven geflirt had. Hij had haar om niets gevraagd behalve dat zy „nog eens" aan hem denken zou en de bloemen die hij haar gaf bewaren zou. Ermyn's koude hand rustte nu op de bloemen toen zij thuis gekomen, bevend en zich verwonderend over zióh zelf, nederzat. Al deze jaren had zij gemeend dat zij onkwetsbaar was en zy was het niet. Zij had haar leven keurig netjès uitgeteekend en afgepast, en nu met één blik, ééne aanraking, de klank van eene welbekende stem, lag hare sterke ziel gebroken. Andrey was weg en zij zat om hem te schreien als een klein kind omdat zij geen thuis meer had en zij hem vroeger in de zonnige dagen van haar eerste jeugd had liefgehad. Hij had gesproken van weerzien, maar zij dacht dat hy zich alle moeite gegeven had om haar te doen gevoelen dat het ver leden dood was en uit zijne beschryvin- gen had zij ook meenen te moeten op maken dat er in North Lane onder de dames eene attractie voor Rem was. Zij had 'n afschuwelijk gevoel van jaloersch- heid gehad, maar toen de storm bedaarde, wist z|j dat zij dat nooit meer voelen zou. Zelfs hierin geloofde zij door Christus te kunnen triomfeeren. Zij besloot toch naar mevrouw Keith te gaanhet was heel moeilyk voor haar hare plannen te veranderen, en de beste genezing zou zijn de dingen flink onder de oogen te zien. Maar dergelijke genezin- £itfEa£^r2B®E55SSSSB3E3BZ5CÏRÏÏS!$$eS33BÏ eerste slag reeds was blijkbaar ingesla gen in de openbare schoolal de kinderen vluchtten en liepen naar huis. Eenige ruiten waren gebroken en de muur was geschonden, doch gelukkig kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Zaterdag werd ons gemeld, dat te Yerseke tegen vijf personen proces-ver baal was opgemaakt wegens het ver richten van openbaren arbeid op den Hemelvaartsdag. Dat bericht was, zoo schrijft men ons nu, niet juist. Er is geen proces-verbaal opgemaakt, maar wel zijn een aantal personen, die in 't openbaar werkten, gewaarschuwd. N. B. C.jgj Door den heer Commissaris der Ko ningin is Adriaan Cornelis Lambrechtse, agent van politie te Breda, benoemd tot gemeente-veldwachter te Bruinisse met ingang van 16 Mei a. s. 's-Heer Abtskerke. De Raad dezer gemeente vergaderde Zaterdag. Present 6 leden, afwezig M. Harinck. Eene af- en overschrijving in de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur werd goed gekeurd. Een paar posten hoofdelij ken omslag over 1909 werden oninbaar ver klaard. Voor den tijd van 5 jaren zal aan Ged. Staten ontheffing worden gevraagd van het maken van bepalingen als in art. 3 der woningwet, voor bestaande woningen. Tot leden stembureau Prov. Staten werden benoemd A. v. d. Meulen plaatsv. voorz.. M. Vermue en M. Dekker leden, C. Meijaard bijzittend lid en J. Nieuwenhuize en W. v. Liere plaatsver vangers. In het stembureau Gemeente raadsverkiezing werden benoemdC. Meijaard plaatsv. voorz., W. v. Liere en A. v. d. Meulen leden, J. Nieuwenhuize bijzittend lid en M. Vermue en M. Dek ker plaatsvervangers. Besloten werd aan de Provinciale Staten een renteloos voor schot aantevragen van f3475 voor be- grinting van den weg van het Hooge huis naar Baarsdorp. Een verzoek om 20 jaren eene subsidie te geven voor de tram ad f 25 's jaars werd van de hand gewezen, daar deze gemeente naar het oordeel van den Raad geenerlei belang heeft by de ontworpen tram. Mr. C. Fock, oud Commissaris des Konings in Zuid-Holland is op 81 jarigen leeftijd te 's Gravenhage overleden. gen leiden tot hardheid. Merle had afscheid genomen van haar, alles behalve tevreden over zich zelf en erg bang dat hij haar ernstig boos ge maakt had. Hij wist niet dat zij weer bij mevrouw Keith kwam en dacht dat dit onaangename afscheid het laatste was wat hy van haar zien zou maar spoedig werden alle gedachten met betrekking tot hem zelf weggevaagd door de ervaringen die hij op zijn wandeling naar huis op deed de afschuwelijke beestachtigheid, waarin een beurs-vacantiedag des nachts ontaardt. Het was vóór hem totdat hij den volgenden Zondag,naar hij dacht voor het laatst, mijnheer Walden's preekstoel betrad en toen hij er weer afging voelde hij zich verlicht, hi) had zijne boodschap gezegd, als trompetgeschal door de heele gemeente heenklinkend. Hy wist dat het helpen zou, en zoo was het ook. Den geheelen volgenden dag ontving hij mannen en vrouwen, wier geweten hen kwelde en die hem kwamen vragen wat te doen. Zoo kwam het dat hy zeer laat 's middags bij me vrouw Keith kwam, waar hij gevraagd was. Hij wist dat de heeren Oxley en Ar- not er zijn zouden en wist nu ook dat Ermyn er was. Allen waren er reeds toen Merle bin nenkwam. Zijn eerste blik viel op Ermyn; dadelijk daarop zag hij Andrey. Ermyn zag zijn blik van haar naar hem gaan zij bloosde, en bloosde nog dieper uit schaamte erover en Andrey zag het en Onder de regeerende vorsten, die bij de uitvaart van koning Eduard tegen woordig zullen zijn noemt men, behalve keizer Wilhelm en den koning van Noorwegen, koning Frederik van Dene marken, koning Manuel van Portugal, koning Ferdinand van Bulgarije, koning Alfonso (vermoedelijk) en koning Victor Emanuel. In Denemarken zal een openbare in zameling voor een gouden krans op ko ning Eduard's lijkkist gehouden worden. De koning zal te Windsor begraven wor den. De stoet zal door de straten van Londen naar het Paddington station trekken en dan weer door de straten van Windsor naar het kasteel Indien het gaat als bij de begrafenis van koningin Victoria, zal de kist op een affuit vervoerd en zullen op de kist de koninklijke insignia, de kroon, de kei zerlijke en koninklijke rijksappels en de schepter gelegd worden. Koning George zal te Londen vermoedelijk te paard achter de kist rijden, vergezeld van de andere leden van het koninklijk huis en de vreemde vorsten en prinsen. De ko ningin, de koningin-weduwe en de hofda mes volgen in koetsen. Het is nog niet uitgemaakt, waar de koning te Windsor bijgezet zal worden. Voorloopig zal de kist wellicht in de Albert Memorial Chapel neergezet wor den. Koningin Victoria heeft nog twee dagen boven aarde gestaan, voor zij in het mausoleum van Frogmore werd by- gezet. Men vermoedt, dat de kist een plaats zal krijgen in de tombe onder de Albert Memorial Chapel, waar zijn oudste zoon, George HI, George IV, Willem IV enz. begraven liggen. Naar 't heet, laat koning Eduard geen groot vermogen na. Toen hij aan de regeering kwam bezat hij om zoo te zeg gen niets, en zijn moeder, zegt men, heeft het grootste deel van haar vermo gen, dat niet zoo aanzienlijk was als men wel dacht, nagelaten aan haar doch ter Beatrice van Battenberg, de moeder van de koningin van Spanje. Op 42-jarigen leeftijd is overleden Lottie Collins, de vermaalde café-chen- tant-zangeres en danseres die 't eerst het lied gezongen heeft, welks refrein „Ta-ra-ra-boom-de-ay" de wereld heeft veroverd. Volgens haar, had zij 't lied in Amerila hooren zingen door een zangei^ dacht dat de blos Merle gold. Merle keek dadelijk een anderen kant uit, terwijl er in zijne ziel eene groote teederhoid voor haar opwelde. Zijne sterke koDingin was zwak als elke andere vrouwelke ge dachte aan eigen verlies of mogelijke winst bij de zaak verdween hij voelde slechts voor haar. Ermyn had zijn blik gevoeld, maar na het eerste moeilijke oogenblik, nam zij hem zijn bedoeling niet kwalijk. Wat hij ook denken mocht, zij wist, dat zyn hoofd gedachte dezelfde als de hare zijn zoudat i zij, zoo goed als het maar kon, zou denken 1 en handelen, het kostte wat het wilde. I Die middag was alles even aangenaam. Jonathan blonk boven allen uit in gees tigheid en droge opmerkingen, en Andrey hoorde hem en haatte zich zelf vanwege de ijverzucht, die hij gevoelde. Hij kon niet geheel beheerschen, maar hij was te be schaafd om het te veel te toonen en ging juffrouw Arnot aanspreken. Deze zag ook en merkte ook op en had hetzelfde idee als mevrouw Keith, dat er iets was tusschen Merle en juffrouw Vaughan. Toen allen weg waren, vroeg mynheer Keith Andrey en Merle te eten. Merle kon niet, maar Andrey nam het vol vreugde aan. De uren, die nu volgden, waren voor hem een staaltje van het genot, dat hem nu in 't samenwerken met Ermyn wachtte, want zij ontmoetten elkaar daarna dik wijls. Andrey kwam vaak bij de Keith's zij hadden voortdurend werk samen te doen en geen van beiden vermoedde, dat die het refrein en de wijs te St. Louis van een troepje negerinnen had opge vangen. De vier mogendheden, aan welke de bescherming van Kreta is opgedragen, hebben besloten ieder een ooriogsschip naar bet eiland te zenden. Deze maat regel wordt genomen naar aanleiding van de Porte, dat zij niet zal dulden, dat Kretensische afgevaardigden den eed van trouw aan den koning van Griekenland afleggen. Mochten die afgevaardigden, r iettegenstaande de tusschenkomst der mogendheden toch gevolg geven aan hun voornemen, dan zouden maatrege len genomen worden. Ten huize van den opgesloten boe- delberedderaar Duez heeft de rechter van instructie Donderdag op de vijfde verdie ping nog een brandkast ontdekt, die een nieuw dossier, op de boedelbereddering betrekking hebbende, bevatte. Men vond er ook stukken bij, die betrekking had den op een candidatuur van Duez in 1893 voor den Parijschen gemeenteraad. Hij is toen candidaat van de republi- keinsche liberale partij geweest, maar werd niet gekozen. De Köpenickers zijn wat wantrou wig geworden, sedert zij door den val- schen kapitein Wilhelm Voigt zoo deer lijk beet zijn genomen. Het tweede batal jon van het Elizabeth-regiment te Char- lottenburg moest dezer dagen een nach telijke oefening bij Köpenick doen. Op dat de manschappen in den vroegen och tend koffie zouden krijgen, trok eenige dagen te voren een kapitein naar Köpe nick en bestelde daar bij een kastelein voor 400 man koffie. Dat vond de man verdacht. De kapitein liad zijn hielen nog niet gelicht, of de kazerne van het regiment werd opgebeld en gevraagd, of het met de koffie bestelling in den haak was. Gelukkig bleek de kastelein ditmaal met een echten kapitein te doen gehad te hebben. Een miliardairs-huwelijk. Te New-York heeft Dinsdag het huwe- lyk plaats gehad tusschen missMajorie Gould, de dochter van den „spoorwegko ning", en den heer Anthony Drexel. Men deelt allerlei bijzonderheden mede over de geschenken, die het jonge paar ontving en welker kostbaarheid nog die van de huwelijkscadeaux, geschonken bij het huwelijk van miss Yanderbilt met de dominé daar de hand in had zij leef den geheel in het tegenwoordige en dat was dan ook geheel genoeg. Ermyn had de oude herinneringen zoo ver weggestopt dat zij meende dat zij ze geheel vergeten had. Niemand zag haar ooit meer blozen of van kleur verwisselen, behalve een paar keer, dat Merle tegenwoordig was en de gedachte wat hij wel van haar zou vinden haar te veel werd. Als de Keith's en ande ren dat opmerkten, versterkte éit slechts hunne vermoedens. Er was eene verandering tusschen hen gekomen. Alle idéé van verschil in stand was tusschen hen weggevaagd hij herin nerde zich slechts, dat zij geene moeder had. Hij was genoodzaakt ongelooflijk maar noodig! - om te zorgen dat hij,waar anderen bij 'waren, niet in den broederlij ken toon sprak, dien hij niet trachtte te verbergen als hij met haar alleen was. En zij waren vaak alleen, want hij ging die week niet naar Barbleton; hy had werk, dat hem noodzaakte nog ééne week te blijven dat werk maakte het hem druk genoeg,maar in zijn vrije oogenblikjes was zijn hart vol van Ermyn en mevrouw Keith, die er alles en nog wat van dacht, liet hen alleen, zonder zelfs de moeite te nemen zich te excuseeren. Elk gesprek met Ermyn deed hem hooger staan boven menschelijke zwakheid. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1