NIEUWSBLAD OOR ZEELANS Ho. 186 1910. Dinsdag 10 Mei 24e Jaar gam HISTORISCH MssïifiÉsgH Overzicht. CHRISTELIJK- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'F.U'J, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN FEUILLETON. ,at' Hi nebfwv IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1^5. Enkele nummers „0^02*. UITGAVE DER FIRMA ÜN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 "ent VIT DB PRO V1NCIR. Vanwege het Nederlandsch Zendeling genootschap Rechter Rottekade 63 is een circulaire „Aan de Kerkeraden en een Zendingsblaadje over„onze eerstelingen onder de Possanen" door Zend. Ph. H. G. Hofman gezonden aan alle Kerkeraden der Ned. Hervormde, Luthersche, Waal- sche, Doopsgezinde en Remonstrantsche Gemeentenmet verzoek den arbeid van het Nederlandsch Zendelinggenootschap bij de Pinkstercollecte te gedenken. Een aandachtige lezing en betrachting van het verzoek in de circulaire vervat zij genoemden kerkeraden en allen die den Zendingsarbeid van genoemd genootschap steunen willen, ten zeerste aanbevolen. Oostburg. Door de liberale kiesver- eeniging zijn candidaat voor de Prov. Staten in het district Sluis gesteld, de aftredende leden de heeren mr. F. J. N. van Dam en J.A. Neeteson en in plaats van den heer mr. F. C. j. Hennequin, die niet meer voor een herbenoeming in aanmerking wenschte te komen, de heer H. S. Gra- tama, burgemeester van Oostburg. Kapelle. Tot geneesheer van de diaco nie der Ned. Herv. kerk te Biezelinge is met algemeene stemmen benoemd de heer B. Knaap, arts te Kapelle. Van de vijf sollicitanten voor gemeentegenees heer heeft zich ook een tweede terugge trokken. Bij den gemeenteraad zijn twee requesten ingediend, een uit Biezelinge en uit Kapelle, om genoemden heer B. Knaap, arts, tot geneesheer alhier te benoemen. M. Ct. Van de Kon. Militaire Academie zullen de cadetten C. L. Pilger, K. J. C. Beekman, H. van Ameijden van Duijn en W. J. de Veer bij het 3e reg. infan terie te Middelburg gedetacheerd worden, Op verzoek is eervol ontslagen als burgemeester van Duivendjjko de heer Th. Gast. In de Vrijdagmiddag door Ingelan den van den polder Nieuw Noordbeveland gehouden vergadering waren 14 van de 15 ingelanden vertegenwoordigd. Goed gekeurd werd de rekening over 1909— '10, in ontvang »p f 9958.73 en in uitgaaf op f7757.401/», alzoo met een goed slot van f 2206.32'lj. De begrooting dienst 1910'11 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 10.613.15. Besloten werd tot het aanleggen van een grintweg, lang 64 Daarna moesten zij beiden aan 't werk, en zij konden elkaar niet op vooideeliger wijze gezien hebbenhunne volmaakte gave om met armen en ongelukkigen om te gaan, blonk zelfs tusschen de vele an dere begaafden uit, en hij hoorde haar zingen, hare prachtige stem nog bezield door zulk een groot gehoor. Merle wist dat men verwachtte dat hij spreken zou en daar hij zich er in 't geheel niet toe in eene stemming gevoelde, zocht hij Frances op om hem wat op te wekken. Zij zat tusschen een troepje half genezen zieken, die allen gekomen waren om naar het zingen te luisteren en hij kreeg een gevoel alsof hp za,chtkens naar stille wa teren geleid werd. Ermyn kwam juist aan met Carrel, en Merle bood haar zijn stoel aan, niet zonder dat Frances zag hoe zenuwachtig hij in Ermyn's tegenwoor digheid werd. Andrey en hij wandelden samen verderzuster Agnes kwam spoe dig daarop de zieken halen en mevrouw Ryan kwam vragen of juffrouw Vaughan met haar naar huis ging. „Als er iemand was, die ook dien kant uit moest, zou ik graag tot vanavond blij ven," zei Ermyn, wetend dat men hoopte, dat zij nog eens zingen zou. Merle ging aan 't zoeken en bracht het bericht dat eene der zusters, „Marian", 340 M., in aansluiting met reeds bestaan de wegen. Voor gezworen in plaats van den heer A. D. Snoep, benoemd tot dijk graaf, werd een voordracht opgemaakt, bestaande uit de heeren A. Hanson, Co- lij nsplaat, A. Bierens en G. J. de Looff, beiden te Wissekerke. M. G. 's-Gravenpolder. De landbouwer B. kreeg Vrijdag een slag van een paard tegen zijr borst; zoodanig dat hij moest binnengedragen worden en dadelijk ge neeskundige hulp noodig bleek, die spoe dig door dr. Geill van Nisse is verleend. Hij is inwendig zoo getroffen dat Zaterdag eene operatie noodig was, welke operatie tot hiertoe goed schijnt te zijn afgeloopen. Bij de directe belastingen, invoer rechten en accijnzen is benoemd ingang 1 Juli tot kommies-verificateur te Ter Neu zen de kommies 2e klasse L. J. Rauft te Hoek van Holland. Verplaatst met ingang van 1 dezer H. L. Tomesen, kommies verificateur van Terneuzen naar Schie dam de kommiezen 3e klasse G. J. Groo- ters en O. W. de Graaf, van IJzendijke naar BiervlietR. Schaafsma, komm. verif. van Terneuzen naar Simpelveld. Het bericht in verschillende bla den over de voornemens der vrijzinnig democraten in 't district Goes en het zoo opmerkelijke politiek leven in de vrijzinnige arbeiderskringen welk be richt door ons in ons no. van Vrijdag met een opmerking dezerzijds verrijkt, was overgenomen, moet volgens ons verschafte mededeelingen wel degelijk door een berichtgever uit 't district zijn verzonden. Natuurlijk vervalt hiermede onze waarschuwing niet dat onze vrien den in 't district Goes nu reeds op hun qui vive zijn on propaganda maken in ieders engen kring voor onze vier can- didaten de heeren M. de Jonge Jz., mr. C. Luccasse, W. van Oeveren en C. P. Vogelaar. Wissenkerke. Ter vervulling der vaca ture van dijkgraaf van den Soelekerke- polder wegens gewone aftreding van den heer M. Maris die wegens meer da* 70- jarigen leeftijd niet meer in aanmerking kon komen, werden door de vergadering van Ingelanden op de voordracht geplaatst de heeren no. 1 Abr. Remijnse, no. 2 P. Dieleman en no. 3 C. Maris Mz., allen land bouwers in deze gemeente. Middelburg. Het Middelbugsch Mu- ook bleef en haar kant uit moest. Hij nam mevrouw Ryan apart en verzekerde haar dat hij zorgen zou dat juffrouw Vaughan onder goed geleide werd thuisgebracht hij had er zijne eigene ideeën over, die hem niet weinig agiteerden. Hij vergat die echter toen hij spreken moest, en hij had dan ook een zeldzaam gehoor - - twaalfhonderd arme Londeners, die geze gepraald hadden over wanhoop en onzede lijkheid en 50 of 60 engelen in menschen- gedaante, die er vriendelijk tusschen zaten. Ermyn was dicht bij hem en hielp met het zingen dat als één groote stem in de stille avondlucht opsteeg. Het weer klonk ook in de zalen van Frances' hospi taal zjj wist dat de stemmen van hare vrienden erbij warenzij waren bjj elkaar, zjj moest van verre staan. De dag spoedde zich ten einde en ieder kreeg een paar bloemen mee om de ka mers op te vroolijken. Ermyn ging naar Merle, zeggend„Nu is mijn taak afge daan, en moet ik gaan,anders komt zuster Marian niet op tijd thuis". Mtrle was er in geslaagd te zorgen dat Andrey op dit oogenblik bij hem was. Maar als u 't goed vindt, zal ik met u gaan", zei hij. Ermyn's voorhoofd fronste zich. „Neen, dat vind ik niet goed", zei zij op haar koninginnetoon. „U zoudt niet thuis kunnen zijn voor zóó laat, dat men zich ongerust over u maken zou." Merle had gehoopt dat zij dat zeggen zou, maar nu hij haar boos zag, raakte hij ziekkorps "geeft een Muziekuitvoering op Vrijdag 13 Mei a. s. des avonds ten 7Vj uur op het Molenwater. Serooskerke (W.) In de raadsvergade ring van j.I. Zaterdag waren alle leden tegenwoordig. De ingekomen stukken, zijnde bericht, dat de krankzinnige G. Sinke van Vrederust is overgeplaatst en missive van Gedep. Staten, dat voor 5 jaar weer vrijstelling verkrege* is van liet voorschrift, vervat in art. 3, 9e lid letter 1, van de Woningwet werden voor kennisgeving aangenomen. Het kohier van het schoolgeld werd vastgesteld op een totaal bedrag van f23,55 per maand. Voor één keer is aan de Geitenfokvereeniging alhier op haar verzoek eene toelage van f 50 toege staan daar de Raad in overweging neemt, hierdoor iets te kunnen bijdragen, om den werkenden stand te steunen, en in staat te stellen tot den aankoop van Zwitsersche geiten. Eene overschrijving, uit oorzaak van dit besluit, op de begroo ting voor 1910 werd goedgekeurd. Op 'n request van H.Tavenier en andere bewoners van de Vlasstraat om een ver hard veetpad aldaar, werd f10 beschik baar gesteld. Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg. Verplichte Winkelsluiting. Omtrent het in hare handen gestelde advies van den bestuurdersbond, hou dende verzoek om een regeling te treffen voor verplichte winkelsluiting, adviseert de commissie voor de strafverordeningen het volgende: In de eerste plaats heeft de commissie zich de vraag gesteld of de raad bevoegd is de winkelsluiting bij verordening te regelen. Wat mag de raad regelen Alles wat in het belang is van de openbare orde, de zedelijkheid en de gezondheid en wat behoort tot de huishouding der gemeente. In het algemeen op te sommen wat daaronder valt komt de commissie niet mogelijk voor. Zij is van oordeel, dat elk bijzonder geval ep zich zelf moet worden beschouwd. Wat aangaat het onderhavige ontwerp is de vraag niet nieuw en reeds meer malen in verschillende geest beantwoord. Te Amsterdam is daarover voor eenige geheel in de war en keek Andrey oprecht verdrietig aan. Wilt u en zuster Marian mij toestaan u thuis te brengen, juffrouw Vaughan zei. Andrey, met eenige zichtbare inspan ning. „Er zal niemand schrikken als ik laat thuis kom Ermyn bloosde, en vond het onbeschrij felijk onaangenaam dat hij gedwongen was dit te zeggen en zjj was zoo abso luut niet gewoon om haar zelfbeheer- sching te verliezen, dat het idee van blo zen haar diep vernederde. Merle had haar nooit te voren verward gezien. Andrey, die zich haar slechts herinnerde uit hare meisjesjaren, dacht, dat zijn geleide haar onaangenaam was en dat Merle wel dwaas scheen om zoo iets onaangenaams te doen gebeuren. Maar deze kwam op een beslis- senden toon, die hen allen verbaasde, tusschenbeide „Een van ons beide, juffrouw Vaughan, moet u accepteeren. Wij kunnen u, twee dames, onmogelijk op dit uur van den dag en dan nog op een beursvacantiedag toe staan alleen naar huis te gaan, en rijtui gen zyn er niet te krijgen." „Het is heel vriendelijk", zei zuster Marian. „Ik kan niet anders dan accepteeren, mijnheer Carrel", zei Ermyn aarzelend, maar het spijt mij, dat ik u lastig moet vallen." „Noemt u 't als u 't blieft niet zóó," zei Carrel, zich plotseling verlicht gevoelend. „Het minste wat wij doen kunnen is dat jaren een zeer uitvoerig rapport ingediend door de commissie voor de strafverorde ningen. In no. 2 van jaargang 1910 van de verslagen en mededeelingen vandeAfd. Handel van het Dep. van Landbouw, Nijverheid en Handel zijn op bldz. 56 e. v. de meeningen van de hoogleeraren in het staatsrecht te vinden. Al hetgeen dat daarin wordt gezegd heeft de Commissie meer en meer ver sterkt in de zooeven verkondigde mee ning, dat de vraag naar de bevoegdheid van den Raad in deze kwestie is een feitelijke vraag, in elk geval afzonderlijk te beoordeelen. En als de Commissie dan op die feite lijke vraag een antwoord geeft is het dit, dat zjj den Raad wel bevoegd acht deze materie bij verordening te regelen. Ze kan toch worden beschouwd te zijn van hygiënisch belang voor een deel der in gezetenen. Naar het oordeel der Commissie zal de Raad dan ook met het vaststellen van eene dergelijke verordening zijne be voegdheid niet te buiten gaan. Ben tweede vraag, welke de Commis sie zich stelde is, of, aangenomen de bevoegdheid van den Raad om deze ma terie tc regelen, het in het belang dei- ingezetenen wenschelijk zou zijn. Deze vraag meent zij ontkennend te moeten beantwoorden. Met instemming nam de oommissie kennis van het advies van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over het verzoek en van het adres van handels belang en zij onderschrijft geheel wat daarin wordt gezegd. Uit het adres van Handelsbelang blijkt bovendien dat ook zonder wettelijken dwang door tal van groote zaken reeds een sluiting te 9 uur wórdt toegepast. Dit maakt dat naast het niet wensche- lijke van deze vrijheidsbeperking een sluitingvoorschrift zelfs niet noodig is. Waar tal van winkeliers reeds vrijwillig deden wat zij konden, zal dwang zeker groote ontevredenheid wekken en zal geen moeite worden gespaard om de verordening te ontduiken, wat aan de belanghebbenden niet moeilijk zal vallen. De Commissie wijst er toch op dat door winkelsluiting het doel van den Bestuur dersbond in 't geheel niet wordt bereikt. Immers al is de winkel gesloten, dan ver hindert dat den patroon nog niet om in wij de zangeressen thuis brengen." Zuster Marian .had haast. Ermyn zei Merle heel koeltjes goedendag en zjj gin gen. Zij kon niet helpen, dat zij bljj was voor deze eene lange wandeling met An drey. De tegenwoordigheid der zusters hielp eerder dan het omgekeerde, daar de eenige onderwerpen, die zij nu aanroerden, haar zeer vervulden, en hen beide toonden hoe dicht zij bij elkaar stonden in levens opvatting en levensdoel. Toen zij de zuster aan haar tehuis gebracht hadden, moesten zij nog'n mijl door de stille straten loopen. Bij de huisdeur bleven zij staan. Ieder voor zich voelde, toen het oogenblik van scheiden gekomen was, dat het was alsof de ziel uit het lichaam gescheurd werd maar geen van beide vermoedde, wat er in het hart van den ander omging. „Blijft u hier lang vroeg hij. „Tot Zaterdag dan ga ik weer naar mevrouw Keth de vriendin vah mijn heer Merle en mij." „Dan mag ik hopen u daar te zien I" zei Andrey, met 'n groote inwendige vreugde. Toen hij wegwandelde, was zijn grootste gevoel verademing. Hij had zich zelf niet verraden, noch dien besten ouden Merle, die hem vertrouwde Hij dacht, dat hij Ermyn's gevoelens geheel begreep.Zij was een oogenblik in de war geweest door de vrees, dat hjj eenige toespeling zou maken op hun kennismaking van twaalf jaar geledenhij hoopte, dat zijne manieren haar daaromtrent hadden gerustgesteld. Hij had vrij uit gesproken over het leven den gesloten winkel zijn personeel aan het werk te houden zoolang hij wil, en het behoeft geen betoog dat de winkelier, verbitterd door den hem opgelegden dwang, weinig zal medewerken om de taak van zijn personeel meer dan is voor geschreven te verlichten. Ten slotte vestigt de Commissie nog de aandacht op het bij het advies gevoegde rapport van de staatscommissie voor den handeldrijvenden en industriëelen mid denstand, waaraan een ontwerp-wet is toegevoegd. Dit ontwerp en dit rapport wijzen er op dat de Rijksregeering aan deze zaak haar aandacht wijdt en ongetwijfeld is daarover eerlang een wetsontwerp te verwachten. Deze omstandigheid moet zelfs de voor standers van verplichte winkelsluiting er toe brengen af te zien van gemeente lijke regeling. Op grond van het bovenstaande advi seert de Commissie aan den Raad om niet over te gaan tot het vaststellen van verplichte winkelsluiting. België. Een der coryfeeën der clericale partij in België, Coremans, is dezer dagen door zijn partij verloochend. Er gingen geruchten dat hjj zich eenige jaren geleden had laten omkoopen. De man lijdt aan een hartkwaal, welke door de ontroering, over de ontdekking van zyn misdrijf nog is verergerd. Hij trekt zich thans terug uit de politiek. Zijn medeleden die dit jaar aan de beurt van aftreding zyn in den Schepenenraad van Antwerpen, en voor de Kamer van Afge vaardigden, hebben openlijk verklaard geen candidaat meer te zullen zyn wan neer Coremans ook weer op de lijst komt. Coremans was een krachtmensch ij veraar voor de rechten der Ylaamsche taaldoor mede- en tegenstander geacht voorvechter der clericale beginselenin meetings en in de Kamer een wegslee pend redenaar; onverwrikbaar anti-mili- tairist; vrijmoedig criticus ook voor het bevriende kabinetpopulair als weinigen in den lande. En juist deze man, zegt men, is gevallengezwicht voor een handvol geld. 'tls te hopen dat het niet waar zij. Het zou een al te roemloos einde zijn van een zoo welbesteed leven. En men kent en het werk, dat vóór hem lag, op'n wijze, die haar moest hebben doen zien, dat hij niet aan trouwen dacht, en het was ge makkelijk genoeg te zien hoe het tusschen haar en Merle stond God zegene hem Hij hoefde niet bangtezijn voor haar geld; hij was een man, waarop elke vrouw trotsch kon zijn geen gewone alledaag- sche man, zooals hjj. Andrey had niets meer van de familie Yaughan gehoord nadat hij Engeland ver laten had. Een zoon van den rector in Landhurst was zijn vriend geweest en daardoor was hij er vaak gedurende de vacantie geweest. Ter wille van Ermyn had hij Oxford er aan gegeven en was hij naar Ceylon gegaan, met den jongens- achtigen droom van in weinige jaren rijk thuis te komen, en dan aanzoek te doen om hare hand. In Ceylon gekomen had hjj gezien, dat een fortuin niet zoo dadelijk verkregen wordt maar was hij Ermyntrude blijven liefhebben, hoewel zonder hoop, altijd denkende, dat hij haar nog wel eens terug zou zien, maar dan als de vrouw van een ander. Hjj had nooit op zjjne reizen vrou wen ontmoet, die de oude betoovering vermochten te breken, en toen de groote verandering in zijn leven kwam, die zijn geheele natuur vervormde, keek hij met groote dankbaarheid op naar die liefde, die hem voor veel bewaard en rein gehouden had. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1