UWSBLAD OOR ZEELAND. Uo. è85 Maandag 9 Mei 24e jaargang 1" CHRISTELIJK- HISTORISCH VERfGHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F, P. D'RUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Land-, Tuinbouw enz. VIT DE PROVINCIE. 3» CM 1EDEREN V. ERKDAG DES AVONDS. Pri,s per drie maanden franco p. p. IfiS. Enkele nummers a 0,02s. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 "ent. Stikstof op suikerbieten. De suikerbieten zijn een landbouwge was, dat heel wat stikstof noodig heeft en daarom aan den stikstofrijkdom van don bodem hooge eischen stolt. Doorgaans voorziet de landbouwer in de behoefte, welke zijn bodem aan stikstof heeft, door eene bemesting met hulpmeststoffen. Voor de suikerbieten komen hiervoor in aanmerking Chilisalpeter en zwavelzure ammoniak. "Wij noemen het Chilisalpeter eerst, omdat het o. i. voor de bemesting der suikerbieten verre de voorkeur ver dient boven den zwavelzuren ammoniak. Het Chilisalpeter bevat de stikstof voor de suikerbieten kant en klaar, de wortels kunnen de stikstof hier dadelijk opnemen. Met de stikstof uit den amoniak staat dit geheel anders, met haar moet heel wat gebeuren, eer zij geschikt is om door de bieten opgenomen te worden. De omzet ting van ammoniakstikstof in salpeter zuur geschiedt alleen met behulp van bacteriën en dezo behoeven, om goed te kunnen werken heel wat warmte en een ruime toetreding van de dampkringslucht in den bodem. De omstandigheden zijn dus dit voorjaar zeer ongunstig voorde salpeterzuurvorming, zoodat het buiten kijf is, dat in de huidige omstandigheden eene bemesting met Chilisalpet verre de voorkeur verdient boven eene bemesting met zwavelzure ammoniak. Jawel, zegt misschien iemand, maar dit is theorie, klopt het ook met de practijk Op die vraag geve de practijk zelve het ant woord. De bekende prof. dr. Paul Wag ner heeft gedurende de laatste zeven jaren vergelijkende proeven genomen metChili- salpeter en zwavelzuren ammoniak op verschillende landbouwgewassen. Bij de suikerbieten bleek hem ten dui delijkste de superioriteit van het chilisal peter boven den zwavelzuren ammoniak. Brachten 100 KG. chilisalpeter gemiddeld 2170 KG. suikerbieten o.p de hoeveelheid zwavelzure ammoniak, overeenkomende met 100 KG. chilisalpeter, gaf slechts 1530 KG. Maar wij behoeven zoo ver niet van huis te gaan, ook in ons gewest zijn der gelijke proeven genomen. Wij hebben hier voor ons liggen het verslag der rijks- landbeuwproefvelden in Zeeland over 1908. Op bladzij 44 lezen wij, dat een be mesting met chilisalpeter gemiddeld op bracht 45017 KG. suikerbieten per HA. en een bemesting met zwavelzuren ammo niak 39485 KG.over 1907 waren deze getallen 41734 en 39616. Over de oorzaken van de minderwaardigheid van den zwa velzuren ammoniak zouden wij een heel grooten boom kunnen opzetten; wij zullen het niet doen, hetgeen wij daaromtrent reeds boven gezegd hebben, achten wij voldoende. Wy willen liever den bieten bouwers op het hart drukken, om vooral dit jaar den chilizak niet te vergeten. Wij hebben een langdurig tijdperk achter den rug, waarin het geducht heeft geregend, zoodat er gerust op gerekend kan worden, dat er heel wat salpeterzuur uit den grond weggespoeld zal zijn. De bietenbouwers mogen dus niet te sterk rekenen op de aanwezige bodemstikstof. Is in doorsnee in gewone jaren een bemesting met 300 KG. chilisalpeter per HA. op vruchtbare gronden voldoende te achten, dit jaar zal er wel een beetje bij moeten. Een groot geluk is het, dat het chilisalpeter dit jaar betrekkelijk goedkoop is. ZKWDIWG Wijlen Dr. J. A. Otte. Woensdag j.l. ontving een familielid van wijlen Dr. J. A. Otte nog een brief uit Amoy, den 24sten Maart door ür. Otte géschreven. De gelegenheid werd ons ge bóden uit dezen geheel persoonlijken brief eenige zinnen te publiceeren, waarin ook de vel'e vrienden in Nederland van den plotseling ontslapen zendeling-arts wel belang zullen stellen, als vermoe delijk de laatste woorden, die zij van hem zullen hebben gehoord. Dr. Otte schrijft Toen ik voor twee jaar in Nederland was, was ik er zoo kort, dat het mij on- mogelijk was zelfs de vrienden die zoo veel geven aan mijn hospitaal alle te I bezoeken. Dus moest de familie er bij in- schieten. Het speet mij erg want ik houd veel van alles wat familie is en ik ben zoo wat de eenigste die nog met de fa milie in Nederland betrekking houd. Dus ge moet nooit denken dat het hoogmoed was welke mij onthield U te bezoeken. Ik leef voor mijn werk en als ik moet kiezen tusschen de familie en de belan gen van het werk dan moet de familie wachten, en ook wel eens harde dagen door maken. Dat zult ge wel begrijpen als ik u schrijf dat nu reeds over dè ne gen jaar alleen heb geleefd, en dat er nog wel één of meer jaren moeten voor bij gaan eer ik weer bij vrouw en kin deren kan zijn. Dat het alles behalve prettig is kunt ge wel begrijpen. Ik heb ook net zoo goed als anderen een vrouw noodig. Het alleen wonen is voor mij har der als voor vele anderen. Maar ik moest kiezen tusschen het werk en de vrouw en kinderen, en zoo doende zijn wy reeds zoo vele jaren van elkander gescheiden. Het is mij niet mogelijk den kinderen die opvoeding te geven die ik wensch en de vrouw hier bij mij te hebben. Nu kan ik met mijn inkomen, als wij zeer zuinig zyn, de kinderen alle door het gymna sium laten gaan. Wat daarna zal ge schieden weet ik nog niet. God zal zor gen. Mijn oudste is nu op de Universiteit. De twee meisjes willen ook naar de Uni versiteit, maar dat zal allaen mogelyk zijn gedurende den tijd dat ik t'huis ben, en wij dan in de Universiteitsstad kunnen wonen. De briefschrijver heeft het dan over en kele familie-aangelegenheden en schrijft dan „Het deed mij veel goed te zien, dat na al de vele jaren die vervlogen zijn ge mijn besten Vader nog herdacht. Ik heb vele menschen ontmoet in vele deelen der wereld, maar ik heb zelden of nooit een man ontmoet, die dichter by God leefde dan Vader. Hy was een beste, vrome, vriendelijke man, vol liefdevoor een ieder...." En later vervolgt hij „Hier gaat het alles goed. Ik heb veel werk. Hedenmorgen deden wy drie oog operaties, een groote operatie aan een vrouw, en nog een kleinere operatie aan eens mans oor. Zoo gaat het den gehee- len tijd. Het werk is my te groot gewor den maar het wordt makkelijke) gemaakt door de trouwe hulp van mijn Chinee- schen assistent David, dien ik zelf heb opgeleid. In het evangelie werk heb ik trouwe hulp in mijn blinden evangelist die hier in het hospitaal tot God is ge bracht. Ook zijn er nog zeventien man nelijke en vrouwelijke studenten die als doktoren worden opgeleid. God heeft mij zeer gezegend, en ik ben blij en dankbaar dat ik in het werk ben. Ge weet zeker ook wel dat de Koningin-Moeder Be schermvrouw is van het hospitaal. Dus blijft de betrekking met Nederland". Daarna doet Dr. Otte nog enkele mede- deelingen over zyn kinderen, zyn oudste jongen, is 22 jaar, zyn oudste dochter, 20 jaar, zijn tweede zoon, 18 jaar en de twee meisjes die dan nog volgen, van 16 en 5 jaar. De jongste had hy slechts drie maanden bij zich gehad. Maar schryft hy wij hopen dat ze met ons terug naar China kan komen, en dan bljjft zij bij ons totdat ze zestien jaar oud is". Dr. Otte heeft niet kunnen vermoeden dat ook deze lichtstraal op zijn levenspad hem zóu worden onthouden.... „Mijn oudste broer is den drie-en-twin- tigsten Januari overleden. Hij verlangde naar de eeuwige rust* schrijft hy in het slot van zijn brief, niet wetend, dat hij reeds zóó spoedig zijn broeder zou volgen. Weemoedige gedachten bekruinpen ons bij het lezen van dezen brief van een doo- de, di,3 nog zoo kort te voren met zooveel liefde schreef over zijn „werk". In 's eeren dienst en nog met zooveel hoop voor de toekomst in verband met zijn ge liefden, aaa wie hij zoo plotseling werd ontrukt. Rotterdammer. Middelburg In de Raadsvergadering van Woensdag te 2 uur worden behandeld onder staande zaken 1. Notulen. 2. Stukken. 3, 4. Be noeming stembureaux, ook voor de verkiezing van een lid Kamer van Keoph indel. 5, 6. Primi tief kohier belasting inkomen, en honden. 7. Be zwaarschriften tegen aanslag hondenbelasting en schoolgeld. 8. Herstemming voorstel-tot verkoop van terrein aan de Wagenaarstraai aan de Ver- eeniging voor een Christelijke Kweekschool. 9. Re&ening Burgerlijk Armbestuur I909.10. Voor stel tot splitsing van de betrekking van leeraar in het Nederlandsch en het Fransch aan het gymna sium. 11. Idem naar aanleiding van het adres van mr Ehnk Schuurman, inzake enderl. verzekering. Vlissingen Met den mailtrein van 11.23 kwam gisterenavond alhier aan H. M. de Koningin-Moeder, die met de aan sluitende nachtmailboot, waarop de ko ninklijke hut gereserveerd was, de reis naar Engeland voortzette. Grypskerke Als een bijzondere zeld zaamheid kan worden gemeld,dat Vrijdag morgen bij den landbouwer Abr. Francke alhier een vaarskalf is geboren dat niet minder weegt dan ruim 60 KG. (Wij herinneren er aan dat dergelijke berichten gaarne gratis door ons worden opgenomen. Red.) Goes. Hedenmorgen ongeveer 7 uur werden onze inwoners opgeschrikt door het luiden der brandklok. De brand was ontstaan in het café Maartense op .de Markt, de motorspuit en een handspuit waren spoedig ter plaatse doch moesten geen dienst verrichten daar de bewoners het vuur spoedig meester waren. Een keukenje is uitgebrand, doch van dan inboedel werd het me jrendeel gered. Goes. In de Vrijdag gehouden verga dering van Ingelanden van „De Breede Watering» onder voorzitterschap van dhr. Dijkgraaf waren tegenwoordig 110 perso nen, saam uitbrengende 170 stemmen. Medegedeeld werd 0. m. dat de benoem de gezworene J. v. d. Velde is beëedigd. In de vorige vergadering was door den heer v. d. Hage gevraagd een bepaling in het leven te roepen, waarby voorkomen zou worden, dit ingelanden zich door niet- ingelanden laten vertegenwoordigen op de vergaderingen. De voorzitter deelde nu reeds mede dat dit onmogelijk was, daar een dergelijke bepaling in stryd zou zijn met het alge meen reglement. Aan den heer In 't Anker werd mede gedeeld, dat niet kon worden voldaan aan zijn verzoek om verharding van een stuk weg in de gemeente Schore. Besloten werd tot het plaatsen van een muur op den dijk tusschen Wemeldinge en Kattenijke. De heer de Bonrgraaf, eigenaar var- een deel van dien dijk, had ingediend een verzoek om vergoeding voor de plaatsing van den muur. Het verzoek wordt met 139 tegen 31 stemmen afgewezen. Een voorstel om de bijdragen aan de gemeenten voor onderhoud van wegen na 19091910 niet meer uit te betalen en met die gemeenten alsdan in overleg te treden over het beheer en onderhoud over nemen van wegen, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen alsmede 't voor stel om alle wegslooten voortaan voor rekening van het waterschap te onder houden. Ter tafel werd nu gebracht een voorstel betreffende het Polderhuis. Sedert in de vorige vërgadering het voorstel was ge daan door een der gezworenen om het polde* huis te verkoopen,werd door enkeleD een bod gedaan op het gebouw. Men kan nu moeilijk direct beslissen eerst moet men toch ook'n nieuw gebouw hebben. Daarom stelde het bestuur voor de zaak tot de volgende vergadering uit te stellen. Op voorstel van den heer Hollmann zal het bestuur overwegen of men zal adver- teeren, dat het huis te koop is. Besloten werd de kwestie aan te houden tot de volgende vergadering. Ingekomen is een verzoek van den heer A. Njjssen te Kapelle tot aankoop van perceelen weiland. De heer Nijssen wil geven f2500 per H.A., dat is den hoop f6695. Het bestuur meent, met het oog op den zeer hoog geboden prijs, op dit aanbod in te gaan. De heer E. Lindenbergh (Wemeldinge) ir tegen dit voorstel en wil dan openbare en geen onderhandsche verkoop. De voorzitter wenscht eerst te doen uit maken of men den grond wil verkoopen of niet. De heer Joh. Pilaar keurt deze wijze van handelen af. Het gaat er niet om of mer. wil verkoopen, maar over den geboden prijs en het heeft geen zin, in principe uit te maken, dat men zal verkoopen. Dë heer I. D. Fransen v. d. Putte is het hiermede eens en wenscht op het zeer hooge bod in te gaan. De heer Lindenbergh meent, dat de aangeboden prijs niet zoo heel hoog is. Het voorstel van den heer Lindenbergh om de perceelen in publieke verkoop te brengen, werd verworpen met 85 tegen 84 stemmen. In stemming zou nu komen het voor stel van het bestuur'om tegen f 2500 per H.A. de perceelen aan den heer A. Nijssen te verkoopen. Plotseling deelde de heer Lindenbergh mede, dat hij dan f 2600 per H.A. wilde geven, waarop natuurlijk het bestuur zijn voorste] introk. Desgevraagd door een der aanwezigen, deelde de heer Lindenbergh mede, dat hij zijn aanbod alleen gedurende de vergade ring gestand deed. Daar natuurlijk niet direct een beslissing kon worden geno men, heeft dit aanbod geen verdere waar de en heeft het alleen de beslis sing over het aanbod van f 2500 per H.A. uitgesteld. De zaak komt in een volgende vergade ring weer ter tafel. Goedgekeurd werd een voorstel tot het aankoopen van het perceel huis en erf aan den zeedijk onder Wemeldinge ten be hoeve van uit te voeren werken. Eveneens werden goedgekeurd een voorstel tot het aankoopen van een per ceel schorren onder Schore en een voor stel tot herziening van den legger der „schotbare gronden. Het voorstel van het bestuur, om gedu rende 20 jaar een subsidie van f 1370 te verleenen, voor aanleg van een tramweg op Zuid-Beveland door dhr Huygebaert te Asschenbrouck bij Brugge, werd aange nomen met 151 tegen 21 stemmen. i Aan de orde was daarna het opmaken van drie aanbevelingen, elk van drie per sonen, ter voorziening in de periodieke aftreding op 1 Augustus a.s. van de heerer. A. de Broekert, W. Dekker Pz. en I. D. Fransen van de Putte als gezworene. i De heeren A. de Broekert en I. D. Fransen van de Putte hadden mede gedeeld niet meer in aanmerking te willen komen. Aan hen wydde de voor zitter een woord van waardeering voor hetgeen zij als lid van het bestuur voor het waterschap hadden gedaan. De uitslag der stemming was, dat voor de vacature-de Broekert als no. 1 op de voordracht werd geplaatst de heer C. Staal Johz. te Kattendyke,; (by herstem ming met den heer C. de Broekert. Dhr. Staal verkreeg 114 stemmendhr. de Broekert 51). In de vacature-Fransen van de Putte werd als no. 1 op de voordracht geplaatst de heer C. Meyaard ('s-Heer Abtskerke) met 89 van de 170 st. In de vacature-Dekker werd als no. 1 op de voordracht geplaatst de heer W. Dekker Pz. met 126 van de 136 geldige stemmen. Verder werden op de voordracht geplaatst (vacature Broekert) no. 2 C. de Broekert no. 3 A. Lindenbergh vacature Dekker no. 2 J. de Zeeuwno. 3 F. Burger vacature Fransen v. d. Putteno. 2 M. v. Liere; no. 3 J. Kloosterman. G. Gt. ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie De Middelburgsche Courant en ook de Zuider Kerkbode zijn niet heel ingeno men met de plaatsing van de beeltenis sen van H. M. en Prinses Juliana in de ledige nis van ons stadhuis. De eerste vreest, dat men deze beelden zal aanzien voor een madonna met het Christuskind, terwijl dr Wagenaar den reuzensprong tusschen de middeleeuw- sche graven en gravinnen tot dit kind der twintigste eeuw zoo onmetelijk groot vindt. Het zij mij vergund van meening met deze beide beoordeelingen te verschillen. M. i. komt ons Gemeentebestuur een woord van dank toe voor de gelukkige gedachte om onze geliefde Koningin en onze beminde Prinses op deze wijze te huldigen. Immers met de troonsbestij ging van Koningin Wilhelmina begon voor ons land een nieuw tijdvak. Hoe scheen het, alsof het Oraujehuis tot uitsterving gedoemd was toen ach tereenvolgens de prinsen Willem en Alex ander en Koning Willem III ons dooi den dood ontnomen werden. En wie zal zeggen, wat de gevolgen daarvan voor ons volksbestaan zouden geweest zijn De geschiedenis is leerrijk in dezen. Maar met de geboorte van Prinses Juliana herleeft ons Vorstenhuis en wordt ons volksbestaan verzekerd. Ook in het Buitenland is dit duidelijk gevoeld en uitgesproken. Bovendien heeft onze geëerbiedigde Koningin door haar optreden bij verschil lende gelegenheden zich een populariteit verworven, die eenig mag genoemd wor den, niet alleen in onze geschiedenis maar door heel de wereld. Op een enkele uitzondering na, vmden alle staatspartijen in haar een vereeni- gingspunt bij alles wat overigens scheidt en verdeelt. De band, die Oranje aan Nederland ver bindt, is dan ook in de laatste jaren hechter dan ooit, getuige de ongekende geestdrift bij de geboorte van Primes Juliana. De omstandigheid, dat in den hoofdgevel van ons stadhuis nog steeds éen nis ledig was, en wel een hoofdnis, mag als bewijs gelden, dat de stichters van ons raadhuis nog éene plaats wilden reserveeren voor een vorst of vorstin, die zich deze eere plaats waardig maakte. En nu komt 't mij voor, dat aan niemand beter deze eereplaats kon worden geschon ken dan aan onze geliefde Koningin Wil helmina met haar eerstgeborene, onze nu reeds zoo beminde Prinses Juliana. En wat het overslaan van onze stadhou ders en koningen betreft, dit komt voor rekening hunner tijdgenooten. Er zyn echter aan den oostelijken zij gevel in de Noordstiaat nog twaalf ledige nissen. 't Zou zeker overweging verdienen, om by de |restauratie van dit gedeelte in deze nissen de beeltenissen te plaatsen van onze vyf stadhouders uit het huis van OranjeWillem I, Maurits, Frederik Hen drik, Willen il en Willem ITde stadhou ders uit het huis van Oranje-Nassau Willem IV en Willem V en voorts onze drie koningen Willem I, Willem II en Willem ni.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1