NIEUWSBLAD V60R ZEELANS. 1910. Woensdag 4 Mei jaargang fiHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 182, neehts lest. udster ent ren van flescb. Binnenland» ^rk bij bel iS Junior. mud lekkere ht jevraagd. Ringen". ECHTS. ID .cL Z si V ERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE J0N6E-VERWEST, te Goes F. P. D'KUSJ, te Middelburg. IJK. Db regewingsplanncn in zake de verzekering8ontwerpen. PRIJS DER ADVERTENTIËN ie I burg. ebrelde Mans* istreepte Mans- MMKRMANS. der waaronder fruimkens van h. FANOY. het «Uithang- oor deugdelijk, e d. 4*.. «Ji (rkrggbaar bjj uw- en Sint ren straatweg rs, Kloetinge. trk te Qeers- 'einkenssand. !R, Breeweg neehts BEEK, Goes. mstboden- D. COP- vraagéP* dl» 1 Motenzichtj dig mogelgk i de G., .dres Hulp- etter B. 7.46 7.56 8.17 8.55 9.10 9-43 10.43 H-3S 12.46 11.30 12.15 Z. Duitschh. :ndaalLage dan 50 KM, 6.18 3T* ■6.0J 8.4! 7.15 9 44 8.0I §10.30 8.20 I 8-34 - est GoesJ 1 b J 7-f>5 8.05 8.12 8.20 8.27 8.36 8.46 8-53 9.02 9.11 9.17 9.29 9.42 9.51 iO.— 10.48 12.1O -> 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers 0,02'. UITGAVE DER ITRMA en van Kortgene 23 en 24 Mei. Wissenkerke 25 en 26 Mei. Colijnsplaat, ook voor Kats, 27 en 28 Mei. Het ie, goed aan de hand van de verze- keringsdebatten van 15 Maart j.l. nog eens in herinnering te brengen, hoe het met de plannen in zake de verzekering komen moest, en hoe het er mee staat. Met den aandrang op het kabinet uitge oefend, o. a. door de afgevaardigden De Visser, v. Vliet en Nolens, hebben wij al dadelijk onze instemming betuigd. Zeer terecht is er op gewezen dat een nieuwe vertraging by de natie ontstemming zou baren. Zij heeft zich in groote meerder heid, mede door de waarschuwingen der vrijzinnig-democratische leiders, afge wend van de vogelaars met hun beloften van Staatspensioneering, en gekozen voor den langoren, doch veiliger weg der ver plicht* verzekering. Maar des te meer is dan ook 't verlangen te billijken dat het kabinet de verwach tingen op dit punt rechtmatig gewekt, niet teleurstelle. Trouwens de werkkracht en werklust van den minister van landbouw doen ons aannemen dat de verwachtingen van zijn beleid niet te vergeefsch zullen zijn. In het oog moet gehouden worden dat al het gesukkel met de Ongevallenwet, al de jaren harer werking, vrucht zijn van de afstemming van het groote amendement Kuyper. Het was een liberaal, de heer Tydeman, die bij genoemd verzekeringsdebat er eerlijk vuor uitkwam, dat hij het met dit amendement eens was geweest, doch er tegen had gestemd, omdat de toenmalige minister Lely het niet wenschte te aan vaarden. Die weigering van den toenmaligen minister van waterstaat was een fouten zy had dan ook tengevolge dat de Eerste Kamer zijn ontwerp verwierp. FEUILLETON Van een kloek meisje en een edelen President. Zijt sterk, en Hij zal ulieder hart ve sterken, allen gij, die op den Heere hoopt Ps. 31 25. Benjamin Owen had dan ten slotte toch de toestemming van zijn vader, een rij ken farmer in den Staat Vermont, verkregen om ('t was in den Ameri- kaanschen burgeroorlog) met zijn mak kers ten strijde te trekken voor de Unie tegen de Zuidelijken. De heer Owen was een goed vader lander, maar Benjamin was zijn eenige zoon. Dagelijks verkeerde hij in angst over zijn jongen. Terwijl hij rustig thuis zat, kon deze gewond, zelfs dood op 't slagveld liggen. Er gebeurde echter iets dat zoo mogelijk nog erger was. Op zekeren dag kwam er bericht, dat de jongen, terwijl hij op wacht was, slapende op zijn post was aangetroffen, en dat hij daarom veroordeeld was, over 24 uren te worden doodgeschoten. Al heel gauw was deze mare in de omgeving bekend en een vriend des huizes begaf zich naar het zwaar be proefde gezin. „Ach, mijn vriend", barstte de vader uit: „hij is nog zoo jong! en'tiszoo'n beste jongen. Toen ik hem afstond voor het vaderland, dacht ik, dat geen vader ooit zulk een zoon bezat. God vergeve 'f mij, dat ik zoo trotsch op hem was! De slaap zal hem overvallen hebben, dat geloof ik stellig. Nooit sliep of sufte hij bij zijn werk. O, ik geloof zeker, dat hij maar even geslapen heeft. Ach, hij is nog zoo jong, nog maar achttien, en nu zullen ze hem Waar Wel zond hij toen een nieuw ontwerp in, doch daarin werd 't beginsel van 't amendement-Kuyper ook weer niet op genomen. De minister bracht er wel in de risico-overdracht, hetwelk eeni'szins aan de bezwaren tegemoet kwam, doch de fout van de centraliseerende regeling, het beheer van uit 't ééne en eenige groote centraal-lichaam der Rijksverze keringsbank, niet kon keeren. Een tweede fout van de ministers Lely en Borgesius was dat zij in den haast om toch maar iets te geven, de ongevallenverzekeringeerstregelden.Deze fout wreekt zich nu op Óen tegenwoor- digen ministerdie is de zondebok voor de fouten van zijn liberale voorgangers. De ongevallenverzekering had behooren te worden voorafgegaan door de ziekte verzekering. Toen men dit niet wilde had men door opneming in 't ongevalkin- ontwerp van 't amendement-Kuyper nog heel wat kwaad kunnen voorkomen. Het particulier initiatief ware aan het werk gezet en de decentralisatie zou geschikte aanknoopingspunten voor verderen ar beid hebben gegeven. Het geval ligt er nu eenmaal toe. De ongevallenwet is in werking en heeft't groote tekort van vier miljoen gebracht, in welk ongerief de minister Talma al dadelijk had te voorzien. Inmiddels vatte minister Talma de quaestie van den grond af weer aan. Daarom maakte hy eerst zijn ontwerp ziekteverzekering gereed, hetwelk nu bij den Raad van State in onderzoek is. Daar op kon hij met de gegevens van dat ontwerp doorwerken aan de invaliditeits verzekering. Daardoor zal 't mogelijk zijn dat niet meer al die kleine ongë valletjes, zooals er duizende in den lande onder deze ongevallenwet geconstateerd en met groot gewicht, tot duren prijs verhandeld worden, onder de gewone ziektegevallen worden gebracht. Intusschen heeft de minister toege zegd hetgeen wel een bewijs is dat hij met zijne plannen reeds zeer ver gevorderd is dat nog in ditzittings- zou mijn jongen nu al zijnï" „Laten we hopen, dat hij by den Hei land is," zei de vriend, die van aandoe ning by na geen woord kon uitbrengen. „O ja, laten we dat hopen De Heere is genadig. Benjamin heeft 't nooit uit gesproken, dat hij den Heere lezus toe behoorde, maar hy was zoekende. O, mijn arme Benjamin Op dat oogenblik trad Blanca, de dochter des huizes, binnen, reikte haar vader een brief over, en zei, meer fluis terend dan sprekend»Die is van hem 't Leek wel een bericht uit het land des doods. Den vader trilde de brief in de handen en niet in staat dien te lezen, reikte hij hem zijn vriend over. Deze opende hem en las „Geliefde vaderWanneer gij dezen brief ontvangt, ben ik niet meer. In het eerst was mij die gedachte ver schrikkelijk, doch thans is alle vrees weg. Men heeft my verzekerd, dat ic niet geblinddoekt zal wordenik mag sterven als een man. Ik had gehoopt, vader, dat als ik sterven moést, het op het slagveld zou zijnte sterven als een misdadiger, als een, die zijn plicht heeft verzuimd en bijna het vaderland heeft verlaten, die gedachte is me ondragelijk. Doch gij moet alles weten. Later be hoeft ge dan in uw hart u niet voor mij te schamen. Ge kunt het dan zoo meedeelen aan mijn kameraden en aan onze vrienden. Gy weet, dat ik aan de moeder van Jacob Kan beloofd heb, te zorgen voor haar zoonhij is ziek geweest en ik deed dus voor hem wat ik kon. Nog niet geheel was hij hersteld, toen hij weer gewoon dienst moest doen. We moesten een langen marsch maken. Te gen den avond moesten we zóó snel vooruit, dat ook de sterksten uitgeput van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel BBZ meer 10 ''ent. jaar van zijn departement kan uitgaan een ontwerp tot regeling va* de inva- liditeits- en ouderdomsverzekering. Natuurlijk had dr. De Visser gelijk met te betoogen dat de werkman op deze laatstgenoemde regeling meer ge steld is dan op een ziekteontwerpde wijl 't particulier initiatief reeds op vele plaatsen door ziekenfondsen een behoor lijke regeling op dit punt heeft getrof fen. Maar de minister lei er zeer terecht den nadruk op dat onze verzekerings wetgeving gedrukt wordt door het begin. Welnn dat begin is er. En wan neer nu in dit jaar nog het vervolg volgen mag, zal 't maar aan den be kwamen spoed liggen, waarmee de Raad van State de ontwerpen onderzoekt, of ook nog voor 1913 behalve de Ziekte wet, ook de Invaliditeits- en Ouderdoms wet in het Staatsblad komen. - In ieder geval de fout van minister Lely is nu vermeden. Deze bewindsman toch begon den optrek van 't gebouw der verze kering zonder vooraf het fundament te leggen. En zoo moest 'ten gévolge daarvan aanhoudend gepleisterd worden aan de gescheurde muren van het gebouw. Of zonder beeldspraak gesproken de onge vallenwet moest herhaaldelijk door parti- eele wijzigingen - kleine gedeeltelijke verbeteringetjes - worden verbeterd, of beter gezegd minder in 't oog loopend slecht worden gemaakt. De grondige herziening, door minister Talma bedoeld, moest derhalve beginnen by de ziekteverzekering. Daarbij houdt de minister rekening met de bestaande orga nisaties. En dan zullen de invaliditeits- en ouderdomsverzekering zich gevoeglijk kunnen aanpassen aan deze en de verdere door de ziekteverzekering in 't leven te roepen organisaties en wel dezulke die de samenwerking van patroons en arbei ders beoogen. Dit stelsel heeft groote aantrekkelijk heid. Men kan er 't bezwaar tegen inbrengen dat 't- een werk van langen adem brengt. Doch sinds wanneer is een werk dat lan- geraakten en Jacob zou stellig aan den weg zijn blijven liggen, als hy niet op mij had kunnen steunen. Toen we het kamp opsloegen, werd Jacob gecomman deerd voor de wacht. Ik ben toen voor hem op wacht gegaan, maar ik was zelf ook op van vermoeidheid. Ik viel in slaap en zou niet wakker zyn gewor den, al ware er een kanon by me afge schoten. Met het oog op eenige verzachtende omstandigheden heb ik eenig uitstel ge kregen, om eerst u te kunnen schry ven. Vader, draag geen haat toe aan mijn kolonelhy zou, als 't mogelijk ware, my willen redden, maar de krijgswet is streng. Ook moet gij Jacob niet beschul digen, hij smeekt aanhoudend, in mijn plaats te mogen sterven. Aan moeder en aan Blanca moet ik niet denken. Troost haar, vader, ach troost zeZeg, dat er geen reden is, zich over me te schamen, hoe hard mijn lot ook is. Maar God is met mij, dat weet ik, en Zijn nabyheid is mj] dierbaar. Hij wil niet dat ik voor eeuwig verloren ga, en Hy ziet in genade den armen zondaar aan, die tot Hem roept. Hij zal, om Jezus' wil, my tot Zich nemen in Zyn heerlykheid Moge God u allen zegenen, geliefde ouders en zuster en schenkt vergiffenis aan Uw Benjamin." Dienzelfden avond sloop een jong meisje naar huiten en snelde den weg op naar het spoorwegstation. Binnen twee uren had ze dit bereikt, nog juist haalde ze den nachttrein. Ze wilde naar Washington, naar Pre sident Lincoln, om hem gratie voor haar broer te vragen. Ze had een briefje aan haar ouders achtergelaten. gen tijd van voorbereiding vordert, een slecht werk, of althans een minder deug- delyk werk gebleken dan een werk dat in der haast is afgedaan De oud-minister Goeman Borgesius, die op 't stelsel van minister Talma nogal wat af te geven had, behoorde toch eigenlijk te bedenken, dat de vertraging die het werk nu ondervindt, door zijn te haastig opge zette en afgeleverde halve werk, waarmee men nu zit, is veroorzaakt. Wie in de Tweede Kamer voorspoed maken is, beperke zich zooveel mogelijk in zijn redevoeringen, opdat er niette veel nationale tijd met praten verloren ga, en de minister de gelegenheid hebbe op zijn departement met bekwamen spoed,rustig, zonder overhaasting, voort te spinnen aan de taak die hij zich gesteld heeft. Den werkman vooruit te helpen, is 't ideaal waai mede deze werkmans-vriend, oud-voorzitter van Patrimonium, zitting genomen heeft in 'trechtsche Kabinet, dat zich in de aanwinst van deze flinke werkkracht mocht vei heugen. De kamp tegen de sociale critici, de stuurlui aan wal, vooral uit de S. D. A. P., zal zwaar zijn. Het driedaagsch nutteloos debat 1215 Maart gaf er reeds een voor proefje van te „genieten". Ontvange de minister Talma de kracht om deze vuurproef glansrijk te doorstaan. Vooral op hem zijn de mannen van Links gebeten. Zij weten wel wat zij doenwant in de slagen dezen minister toegebracht, weten zij tevens de Christenarbeiders te nebben getroffen die zich met dezen minis ter geestverwant en lotgemeen gevoelen, en die nog geen oogenblik hebben gewei feld in hun vertrouwen dat deze minister zoo God hem het leven spaart en hem genadiglyk bekrachtigt voor zijn taak voor land en volk, en voor den Arbeid in het bijzonder, nog iets goeds kan en zal voortbrengen. Tiendwet. De Minister van Financiën heeft goed Den brief van Benjamin had ze mee genomen en zij achtte het onmogelijk, dat iemand als de President zou weige ren, als hij dat las. Te New-York werd zy door een vrien delijken conducteur naar den sneltrein voor Washington gebracht. Gelukkig het leven toch van haar broer kon van enkele minuten afhangen. Zoo reisde ze voorspoedig en in den morgen was zij aan de Presidentswoning. Deze-was bezig met het nalezen van eenige papieren, hem ter onderteekening voorgelegd, toen de deur zachtjes open ging en Blanca binnentrad, bedeesd en de handen gevouwen. „Wel mijn kind, wat begeert ge zoo vroeg al?" vroeg de President minzaam. „Het leven van Benjamin, mynheer," stamelde het meisje. „Benjamin Wie is Benjamin „Mijn broer, mijnheerHy zal doodge schoten worden, omdat hij in slaap ge valles is" „Wacht eens," zei de President, „ik meen zulk een stuk in handen gehad te hebbeD. Ja, hier heb ik 'tal. Wat zal ik daarvan zeggendat was al een heel ongelukkige slaap't was een cri- tiek oogenblik voor het leger, en duizen den levens hadden verloren kunnen gaan door die schuldige nalatigheid. Daarom is het vonnis zoo streng geweest en daaraan is niets te veranderen." „Ja, dat zegt vader ook", antwoordde Blanca, wie thans toch wel eenige schuchterheid beving tegenover den stren gen hooggeplaatsten man, maar de liefde tot haar broeder vuurde haar weer aan en zoo vervolgde ze„maar Benjamin was zoo moe en Jacob zoo zwak. Hy had het werk van twee gedaan. Jacob had op wacht gemoeten, en niet Benjamin maar hy was heel uitgeput en Benjamin gevonden en verstaan te bepalen dat hij, die tiendrente wenscht af te koopen, daar van schriftelijk kennis moet geven aan den controleur der grondbelasting binnen wiens ambtsgebied de bezwaarde per- ceelen gelegen zijn, door invulling van een formulier, daartoe kosteloos verkrijg baar by dien controleur of bij den ontvan ger der directe belastingen. De controleur zendt de kennisgeving tot afkoop zoo spoedig mogelijk op aan den Minister van Financiën (Administratie der Generale Thesaurie), met voorstel om trent het bedrag der afkoopsom. De controleur ontvangt de kennisgeving terug met een verklaring van den Minister van Financiën omtrent de vaststelling van de afkoopsom, van den dag, waarop uiter lijk de betaling moet plaats hebben, en van de plaats, waar deze moet geschieden. Hij heeft den belanghebbende zoo spo*dig mogelijk hiervan kennis. De afkoopsom wordt berekend naar den bij deze re -olutie gevotgden staat. Deze luidt De afkoopsom van de tiendrente op eenig perceel rustende, bedraagt, wanneer er na het jaar, waarin afkoop plaats heeft, nog verschuldigd zullen zijn 29 termynen f 18.03.6, 28 termijnen f 17.66.8, 27 termynen f 17.28.6, 26 ter mijnen f 16.89.!, 25 termijnen f 16.48.2, 24 termynen f 16.05.9, 23 termynen f 15.62.1, 22 termynen f 15.16.8, 21 ter mijnen f 14.69.8, 20 termynen f 14.21.3, 19 termijnen f 1371, 18 termijnen f 13.'9, 17 termynen fi2.6.2, 16 termijnen f 12 09.5, 15 termijne» f 11.51.8, 14 ter mynen f 10.92.1, 13 termynen f 10.30.3, 12 termynen f 9.66. 11 termynen f 9.00.2 16 termynen f 8.31.7, 9 termijnen f 7.00.8, 8 termynen f6.87.4, 7 termijnen f 6.! 1.5, 6 termijnen f 5.32.9, 5 termijnen f 4.51.6, 4 termijnen f3.67.', 3 termijnen f 2.80.2, 2 termynen f 1.90,1 termijn f P.96.6 voor eiken gulden aan tiendrente, welke op het perceel rust. Voorbeeld van berekening": Gesteld de schadeloosstelling is op eischbaar geworden 1 Augustus 1910, heeft er niet aan gedacht, dat hy 't ook was" „Wat zeg je daar kind? Ik begrijp je niet. Laat eens hooren, kom wat dichter by," zoo zei de edele man, die er in leefde om anderen te helpen- Blanca kwam nader. Lincoln vatte haar handje, deed haar 't bleek gezichtje tot zich wenden en zei, dat ze vrijuit moest spreken, zonder iets achter te houden. Toen vertelde ze de heele droeve geschiedenis en haalde ook den brief uit den zak. De President las dien in spanning, schelde toen een bediende, schreef snel enkele woorden en zei tot den man /,Dit telegram moet dadeiyk worden ver zonden." Daarop sprak hij Blanca weer toe 1 „Ga maar weer naar huis, lief kind. Je vader heeft den moed gehad de strenge rechtspraak by het leger goed te keuren zeg hem, dat Abraham uincoln dat leven te hoog acht om het zoo verloren te laten gaan. Keer dus gauw terug maar neen, wacht tot morgen Benjamin mag wel eenige dagen verlof hebben, dan kunnen jullie samen reizen." Wie zal de blydschap van Blanca be- schryven f „O, moge God u zegenen," snikte ze uit, van aandoening bevend. Twee dagen later traden broer en zuster het ouderlyke huis binnen, en toen de vader ze aan zyn hart drukte, juichte hij „De Heere is getrouw en barmhartig!" Dit is een overdruk van een tractaatje uit de series die door D. A. Daamen, Den Haag worden uitgegeven. Deze „godsdienstige blaadjes" zijn spotgoedkoop, en zeer geschikt ter verspreiding. Raadpleeg uw bcekhrndelaar.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1