ers. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Lz. No. 177 1910. Donderdag 28 April 24e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISGH mr P. Dieleman. SHiteiludssb Overzickl. bode, I 1 bur gr elburg. KAST rikaat. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUSJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN itapijt, necht eet Goog. afgebeelde jaren ver- 1 bouw en onderdoe - tijde aan i de origl- ar schrlf- lichtingen. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers 0.02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1— 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 '•ent. een Men en een lerke. Vaars oud HERE, sl en terug evens een ieuwpoort, ïr, terstond ïikbaar, bjj art (N. B.) oningsweg, 5 Mei een m, Schore. nge Noord- raagt tegen 7-46 7-56 8.17 8-S5 9.10 9-43 10.51 11.31 lz.42 7.65 8.05 8.12 8.20 8.27 8.36 8.49 8.56 9.01 9.10 9.16 9.29 9.42 9-Si i0.— 10.4 12.0. Z. Duitschl. ndaalLage lan 150 KM. M- 1.29 3.0s 3.52 4.14 4.28 *6.o3 7-i S 8.0I 8.20 8-34 De herstemming in Hulst. Toen de heer Moes overleed, schreef Zelandia, het R.-K. orgaan in bovenge noemd district Thans rust op ons de plicht van trouw om den opengevallen zetel weder door een anti-revolutionair te doen innemen. Wij moeten nooit vergeten, dat het district Hulst slechts een klein gedeelte is van de provincie Zeeland en dat Zee land wederom een klein gedeelte is van het Rijk der Nederlanden. Wanneer wij, trouw aan de coalitie, zorgen,dat de opengevallen zetel weder om worde ingenomen door den man, naar de keuze onzer bondgenooten, dan verwerven wij daardoor de verkiezing van onze eigene mannen in andere distrikten des lands. Slaan wij eens eea blik over de Schel de, dan zien wij daar door ie trouwe hulp der anti-revolutionairen den zetel van Beverwijk bezet door oneen Pas- stoors, dien van Haarlemmermeer door omen v. Wichen, en onlangs gaven ons onze bondgenooten den zetel van Wijk bij Duurstede terug, welke ons, doordat de coalitie niet hecht genoeg was,eenige jaren terug, was ontvallen. Aan de trouw der anti-revolutionairen danken wjj onze Katholieke ministers, aan de trouw der anti-revolutionairen danken wij tal van zetels in de Eerste en in de Tweede Kamer, ook die van Hontenisse, aan de trouw der anti-revo lutionairen danken wij onze twee Ka tholieke leden in het Gedeputeerd College. „Op ons", zoo besloot het blad, „rust de eereplicht te bewerken, dat de door de anti-revolutionaire partij te stellen candi- daat zeker by eerste stemming, zoo moge- ïyk by enkele candidaatstelling, worde gekozen". In dien trant heeft Zeelandia zich met groote toewyding van haar taak gekwe ten en tot 't laatste toe, ook tegen de herstemming, met talent de candidatuur van mr Dieleman verdedigd. Ook de Nieuwe Zeeuwche Courant schreef een paar malen behartigingswaardige woorden, en legde in een pikant artikel in no. 4» van haar blad nog eens haar stand punt bloot, zóó, dat het voor geen tweeër lei uitlegging vatbaar is. Zij schrijft Voor de eer der vlag. De Katholieken van het Statendisrrict Hulst hebben Dinsdag jl. in vry grooten getale hun stem gegeven aan den can didaat, die niet die aer Roomsch Katho lieke Kiesvereeniging is. Waar het ging tusschen den Protes tant on den geloofsgenoot, kozen velen partj voor den laatste, zonder zich af te vragen, of zij hiermede niet een smet wierpen op de coalitievlag en op den ongerepten naam der Katholieke party. De vreugdekreten en bewyzen van instemming, die in de organen onzer tegenparty werden vernomen, toen zij het stemmencyfer van den Katholieken oppositiekandidaat vermelddende houw van „Het Volk" naar „den onver- draagzamen clerus", de sympathie van „de Middelburgsche Courant" voor „den onafhankelijkheidszin" der opposanten, moeten den eerlijkdenkenden Katholiek verdacht in de ooren klinken immers, geen zekerder teekenen,dat wy van den koninklyken weg zy'n afgedwaald, dan de byvalsbetuigingen onzer erfvijanden i. c. de vryzinnigen en de socialisten. Doch er is meerDe zaak, die de, laten wy nu maar eens zehgen, „onaf- hankeiyke" Katholieken in het district Hulst voorstaan, is niet te verdedigen, het doel, dat zij nastreven, niet te billij ken. Drie jaar geleden werd de heer Moes zonder protest en zonder strijd van onze zyde tot anti-revolutionair Staten lid gekozen. Zy'n mandaat liep volgens de wet tot 1913. Voor enkele weken neemt de dood hem weg en treedt daar mede eene ontijdige en onverwachte on derbreking in van den zittingsduur van het antirevolutionair Statenlid. Wat vorderde nu de biliykheid Dat de zetel van Moes door een geestverwant tot 1913 werd bezet en inmiddels gerezen be zwaren tegen het bekleeden van dien Statenzetel door een; antirevolutionair tegen den tyd der periodieke aftreding van den titularis tot oplossing zouden worden gebracht. Onzerzyds was dit niet alleen een eisch van billijkheid, maar ook een eisch van wellevendheid en zy, die van oordeel zijn, dat courtoisie inhetbur- gerlyk leven thuis behoort, doch niet in de politiek, toonen hiermede zeer eigenaardige staatkundige begrippen te huldigen, meer geschikt om het kiezers volk te demoraliseeren, dan het op te voeden. De geheel wettige candidaatstelling van den heer Dieleman door zyne geestverwanten werd dan ook door de Centrale Katholieke Kiesvereeniging van Hulst met een even correcte als rationeele daad beantwoord, toen zij den antirevolutionairen candidaat over nam. Feiteiyk bestond sinds tientallen van jaren tusschen Katholieken en Anti revolutionairen de afspraak, dat een der acht Statenzetels van het district Hulst aan de antirevolutionairen zou worden toegewezen, in ruil waarvoor dezen aan de Katholieken het bezit van den Kamerzetel Hontenisse en dat der overige zeven Statenzetels zouden helpen verzekeren. Toen dit accoord werd getroffen, was de Katholieke frac tie, welke zich nu als oppositie ver toont, lid der organisatie. Men zegt wel eens„een politiek geweten is een ruim geweten", maar of het zoo ruim mag zijn, dat een eenmaal aan gegane verbintenis op het onverwachts klakkeloos wordt verbroken, ziedaar iets, wat wij ernstig wagen te betwij felen. Hadde de oppositie den zetel van Moes op de gewone wyze d.i. door een antirevolutionair tot 1913 doen continueeren en in dien tijd de noo- dige stappen gedaan, om te komen tot een nieuw, volgens haar beter, biliyker, rechtvaardiger accoord, hare houding ware impeccabel geweest. Thans blyft haar optreden voor een ieder, die de Hulster verkiezings-kwestie objectief beschouwt, onverdedigbaar en zou zy inderdaad a. s. Vrijdag er in slagen, ons provinciaal college een achtsten K atholiek uit Hulst binnen te voeren, die wij nemen het gaarne aan by eene andere gelegenheid geen on waardig Statenlid zou zijn (al blijft de candidaat der Katholieke Centrale o.i. facile princeps) dan staat zij toch schul dig aan de noodlottige gevolgen, die deze keuze na zich zal sleependen dood onzer politieke organisatie, den ondergang der partijdiscipline en een slag in het aangezicht der coalitie. Bij zoo ondubbelzinnigen steun van toongevend Katholieke zyde gegeven, zal 't zeker wel overbodig zijn nog een op wekkend woord tot onze eigen geest verwanten in Neuzen, Axelland, Zaam- slag en Hoek te richten. Het zal hun een aangename gedachte zyn te weten dat van R. K. zijde krachtig wordt gewerkt om hun candidaat de zege te bezorgenen een spoorslag te meer om hunnerzijds zorg te dragen dat van de onzen niemand by de stembus wordt gemist. Onze candidaat is er een voor wien men 't een eere heeft te achten nogmaals in het vuur te gaan. ^By de verkiezing in Middelburg in 1907 'bleef onze candidaat met slechts enkele stemmen in de minderheid gevolg hier van dat enkelen der onzen zich niet ge houden hadden aan de geheele lijst van candidaten vanwege de Kiesvereeniging aanbevolenof plichtverzuim pleegden door thuis te blyven. Geschiedt dit laatste nu in Hulst niet dan wordt onze candidaat gekozenen is ons statencollege verrijkt met een eminent lid, wiens naam door 't gansche land weerklinkt, als een der bekwaamste en meest verdienstelijke rechtsgeleerden en staatslieden, van wien, zoo God hem het leven spaart, nog zooveel goeds voor den lande en voor 't gewest mag wor den verwacht. Een man van zijn talent behoort in de Staten en ook in de Kamer. Inheide is zijn plaats, en is hy de rechte man op de rechte plaats. In de Staten bleek dit vroeger reeds. Hulst hebbe de eer er hem te brengen. En de onzen mogen dan ook niet rusten voor Trijdag a. s. te 5 uur de laatste man is opgekomen voor 27 April 1910. Juliana-Madeliefje. Onder dit opschrift schryft, volgens De Bott., de Nederlander in hare pers rubriek Zoo noemt het weekblad Hollandia het bloempje dat op 30 April ten voordeele van de verpleging van behoeftige Tuber- culose-lyders zal worden verkocht. Het blad sympathiseert natuurlijk met- het denkbeeld, maar heeft één bedenking: Indien één van de zes millioen Ne derlanders een Juliana-bloem koopen, brengt dit f 100.000 op, of na aftrek der kosten f 90.000 A f 80.000. Doch al is die netto-opbrengst slechts f 10.000, dan is dit nog een belangrijk bedrag. Hoe zal dit geld nu besteed worden Indien dit geld slechts aan neutrale verplegingsinrichtingen ten goede zou komen, zou hiermee weer onrecht ge daan zy'n aan den arbeid der Christe lijke barmhartigheid. Dan had dit lieve bloempje een lee- lijk doorntje. Dat moet niet. Het Christelijk Sanatorium voor Tuberculoselijders „Sonnevanck" nadert zyn voltooiing. In Juni heeft de opening van de voltooide Inrichting plaats. In- tusschen zyn er in de eerstgebouwde paviljoens reeds vele lijders verpleegd, thans geregeld vijftig. En daaronder vele, die financiëele hulp behoeven Zal ook aan hen het Juliana-bloempje ten goede komen Zal dit madeliefje ook hen vertroosten We hopen het, Hierop zal stellig gelet worden. La ten allen, die het werk der Christelijke barmhartigheid liefhebben, beginnen met het Juliana-madeliefje te koopen en te dragen. Dit komt in ieder geval aan arme kranken ten goede. En mocht dan de hand, die ook onze dubbeltjes inzamelde, voor de kranken in „Sonne vanck" gesloten blijven, dan zullen we voortaan op onze eigen manier inzamelen. Wij kunnen ons niet voorstellen dat de besteding van de ontvangen gelden niet op geheel onpartydige wijze zou geschieden, maar willen deze opmerkin gen toch gaarne onder de aandacht brengen. Wij steunen ze van harte. De uitkomst van de 9e volkstelling op I 31 Dec. 1909 staat heden in de Staats- courant. De bevolking is sedert 1899 als volgt toegenomenj In 18992,520,602 mannen, 2,583,535 j vrouwen. Totaal 5,104,137. In 1909: 2,896,154 mannen, 2,956,883 vrouwen. Totaal 5,853,037. Toeneming gemiddeld per jaar 1,38 pCt. In Zuid Holland was zy het sterkst: 1,96 pCt.in Friesland het geringst 0,54 pCt. Op Friesland volgt Zeeland0,72 pCt. Zeeland is derhalve op een na de minste in de rij. Het grootste aantal inwoners hebben Zuid-Holland1,389,272 en Noord-Hol land 1,106,610. Dan volgen Gelderland: 639,249; en Noord-Brabant622,747. Vervolgens Overljsel382,132 Fries land 359,214 Groningen 327,704en Limburg: 322,021. Dan Utrecht288,380 en Zeeland 232,444. Het kleinste aantal inwoners heeft Drente: 173,264. Na Zuid-Holland en Limburg heeft Drente evenwel de grootste toeneming van bevolking te boeken, namelijk 1,55 pCt. Zeeland telt 115.387 manneiyke en 117,057 vrouwelijke inwoners. De Duitsche luchtvloot is opnieuw door een zware ramp getroffen anderhalf jaar nadat de eerste Zeppelin van zyn ankers sloeg en ontplofte, is thans de Zeppelin II door den storm vernield. Het schijnt dat de verankering binnen in het geraamte, waaraan de bevestigings touwen verbonden waren, is losgewerkt of doorgebroken. De soldaten die het lucht schip bewaakten, probeerden nog den ballon te houden en werden een eindweegs meegesleept; maar ten slotte werd „los laten gecommandeerd, waarop het schip zich plotseling hoog in de lucht verhief en snel naar 't Noord-Oosten wegdreef. Te Weilburg daalde het eerst op een spoorlijn, waar het de telegraafdraden vernielde, toen verhief het zich en werd tegen een bergtop geslingerd. Boomen wei-den daarby afgeknapt en het schip zelf brak middendoor. De motoren zyn nog goed, maar de ballon zelf is niet te herstellen. Beter zyn de berichten die uit verschil lende deelen der wereld komen betreffen de hetgeen met vliegmachines wordt bereikt. Zoo heeft de Belg, baron de Caters, dezer dagen een mooie vlucht gedaan. Hij vloog van Mourmelon naar Fixin Cham- boeuf, bij Dij on, een afstand van 230 kilometer. Te Nizza is Latham tegenover de Anti bes in zee gevallen docb gered. Van den Born is over zee naar Monte Carlo gevlogen, keerde voor de haven van Monaco en landde weer veilig te Nizza. Afstand ongeveer 42K.M. De Engelsche vlieger White heefteen poging gedaan, om den prijs, door ie Londensche Daly Mail uitgeloofd te bemachtigen. Het is het blad van de luchtvaartprijzen. Verleden zomer is het de Kanaalprijs geweest, die het blad aan Bleriot heeft toegestaan. Thans zal een prijs van 10,000 pond den eersten volbrenger van de vlucht Londen - Manchester in één etmaal worden toe gewezen. De afstand is ongeveer 297 K.M. Den vlieger zyn twee rustpunten toegestaan. In eersten trek legde White 134K.M. achter elkander af.De eerste telegrammen meldden, dat hy neerdaalde wegens ver- kleumdheid door de hevige hooge lucht- koude, maar latere zeggen, dat ook de toe nemende windsterkte een hindernis om door te vliegen was, temeer omdat ook de motor begon te haperen. Daarom besloot de vlieger te dalen om op windstilte te wachten, en tevens van den vermoeienden snelheidstocht uit te rusten, waarby hij met 'n vaart van 97 K.M. had gevlogen. Zaterdagmiddag om 5 uur was White echter nog niet opgestegen, terwyl de wind eerder toenam dan verminderde. De iuchtschipper besloot ten slotte, eerst Zondagochtend om 3 uur zyn tocht voort te zetten. Dan kon de vlucht juist vóór het verstrijken van een etmaal nog volbracht zyn. Maar ten slotte moest hy het wegens het ongunstige weer toch opgeven. Nu zal Paulhan het probeeren. De verkiezingen voor de Fransche Kamer van Afgevaardigden zijn afge loopen, en hebben tot uitslag gehad dat alles zoowat bij 't oude blijft. Zelfs wordt verwacht dat ook de 200 herstem mingen die binnen enkele dagen volgen moeten, geen verandering in de verhou dingen brengen zullen. Yan de kopstukken der partijen is er- slechts een niet herkozen, en wel de radico-socialist De Pressensé die in Lyon door een radicaal vervangen wordt. Het ministerie is bevestigd. Briand de sociaal-democraat, in wiens hand het lot van Frankrijk ligt, want hij is de premier I zit vaster in 't- zadel dan ooit. De verkiezingen hadden over 't alge meen een kalm verloop. Een enkele moord, een enkel opstootje, ziedaar alles! Het beweegiyke Fransche volk heeft zich ditmaal bediend van een log kie zerscorps, dat voor geen enkel ideaal was warm te krygen. In dat opzicht geeft de nieuwe Kamer, geiyk de oude, zy'n treffend gelykend beeld. Zelfs liberalen voelden niets voor de oude Kamer. Immers de Parysche cor respondent der N. B. Crt. schreef bij haar uiteengaan: De niet te ontkennen impopulariteit, bijna minachting, waaronder deze Ka mer verdwijnt, is voor een gedeelte haar eigen schuld. De positie der volks vertegenwoordiging en van haar leden, de verhouding van kiezers en verkoze- nen en de verdere geheele parlemen taire machine waren wel reeds voor jaren op den weg der ontaarding ge raakt 't afschuwelijke favoritisme, de onderlinge afhankelijkheid.de opvatting van het Kamerlidmaatschap ais een half tyrannen-, half slavenbaantje, waarby men maar moest trachten zoo veel mogeiyk van de staatsmacht en de staatsgunsten te profiteeren, zyn stem zoo voordeelig mogeiyk aan den minister van het oogenblik te verhan delen en daardoor het grootst aantal politieke gunsten voor zyn familie, zijn vrienden, zijn invloedrijke kiezers en voor flink betalende maatschappyen te verkrygen dat alles bestond zeker reeds vóór 1906. Men had ook tevoren reeds de poli tieke avonturiers, die in hun carrière mislukt; personen, de rumoerige mid delmatigheden, die nergens onderge bracht hadden kunnen worden en die zich op de politiek wierpen als op een voordeelig baantje, waarin men door brutaliteit en gemakkelijkheden in het beloften doen en phrasen maken en zonder eenige bijzondere kennis of stu die slagen kon. Er was in het land reeds een wantrouwen, een stille ver bolgenheid tegen dat parlementarisme, dat als een gunsten-uitbuitery en ty- rannie werd, als een exploitatie van de staatsmacht en de staatskas, waarby recht/voor gunst week, waarbij vryheid en waardigheid plaats maakten voor onderworpenheid en vleiery tegenover de alles in handen hebbende tyranne- tjes van het oogenblik. Maar er was by een gedeelte van het volk toch nog een vaag gevoel, dat het zelf ook eenige schuld aan deze ontaarding had, dat het zijn verkozenen, tot deze rol van gunstenhandelaar dreef, dat het steeds op gunsten meer dan op recht aan drong. De bekende, de beruchte geschiedenis van de vyftien duizend frank, delee- lyke rooversmanier, waarop de Kamer, kort na haar verkiezing, plotseling stie- kum haar eigen schadeloosstelling met 6000 frank per jaar verhoogde, deed den storm losbreken. Van dat oogenblik af is ze de algemeene zondenbok, is ze voorgoed impopulair en tot een vrybui-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1