F NIEUWSBLAD OOR ZEELAND No. 174. 1910. Maandag 25 April 24e jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH mr P. Dieleman, VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK DE JONGE-VERWEST, te Goes P. D'HUI j, te Middelburg. L PRIJS DER ADVERTENTIËN VIT DE PROVINCIE. rjyas»«sj» vLi IEDEREN WÊRKDAO DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers a 0^02*. UITGAVE DER FIRMA EN VAN HULST. Voor de herstemming in Jhet district Hulst blijven wij met aandrang steunen de candidatuur van den heer candidaat van de Centrale AR. en R. K. Kiesvereenigingen 23 April 1910 Dr. Otte. Natuurlijk rust 't oog nog eens met zeker weemoedig genot op de laatste brieven van dr. Otte. Wij hebben er een bewaard, eenige weken gelede» door De Ned. uit De Ghinabode overgedruktdaaraan ontlee- nen wij het volgende Een paar maanden geleden kreeg een jongen van een onzer scholen de tering. Hij was een flinke Christen-jongen, met schitterende vooruitzichten en een uit stekend karakter. Hij was een wees. Het Hope-Hospitaal heeft geen zalen voor teringlijders. Toch moest er iets gedaan worden, en zoo werd een kamertje voor hem ingericht, dat toch eigenlijk niet voldoende was, en daar is hij gestorven. Een paar uren vóór zijn dood zeide hij mij, terwijl een glimlach des vredes op zijn gelaat lag, dat hij vast geloofde in de liefde Gods in Christus. Niet lang daarna werd een van de kleine meisjes in het werkhuis onzer Zending door dezelfde ziekte aangetast. Opnieuw deed zich dus de behoefte voor aan een geschikte plaats om teringpa- tiënten te behandelen. Het Vrouwenhos pitaal had, dank zij de trouwe hulp en steun der vrienden in Nederland, nog een klein overschot, waarvan ik besloot een klein paviljoen te bouwen voor vrouwe lijke teringpatiënten. De fundamenten er van zijn reeds gelegd; hetzalheeten „Juliana-paviljoen", naar de kleine Prin ses, de Hoop van het Huis van Oran-e, Evenals dat Kind des gebeds is het nu nog maar klein, maar wij hopen dat het, evenals Zy, zal groeien De studenten hebben het laatste half jaar getrouwelijk gearbeid. Verleden, juist toen de Keizer stierf, kwam op zekeren ochtend een van mijn mannelijke studenten, die geengageerd was (met een meisje, dat hij nog nooit gezien had) plotseling naar mij toe en vroeg mij verlof om naar huis te gaan, daar zijn moeder hem bevolen had terstond te komen. Ik vroeg hem, waarom hij zoo eensklaps gaan moest, maar hij zeide dat hij dat niet wist. Den volgenden morgen kwam hij zeer terneergeslagen terug en vertelde mij, dat zijn moeder hem bevolen had direct te trouwen.Ik was wel eenigszins geneigd te denken, dat hij den vorigen dag niet de volle waarheid had gezegd, toen hij ver klaarde niet te weten waarom hij thuis moest komen, maar ik gaf hem natuurlijk verlof om zijn moeders bevel op te volgen. Maar de arme jongen scheen er niet veel zin in te hebben. Later hoorde ik, hoe de zaak in elkaar zat. Gedurende de honderd dagen van nationalen rouw na den dood van een K eizer, mag er geen enkel huwe lijk gesloten worden. Daarom gingen ver scheidene jongelui, toen het gerucht van 's Keizers dood zich begon te verspreiden, hals over kop trouwen vóór dat het offi- cieele bericht, en daarmee de verbodstijd, zou gekomen zijn, vandaar ook in eens de haast van die moeder... Het onderwijs en de opvoeding dei- jongelingschap maakt in de laatste jaren grooten voortgang in China. Een rijke Chinees heeft honderdduizend Mexicaan- sche dollars (ruim een ton gouds) geschon ken voor een geheeskundige school. Ik hoopte zeer, dat die school een deel zou worden van een Christelijke universi teit, maar die hoop heb ik moeten opge- ven.Onze Zending was niet gereed een zoo groot wérk te ondernemen. God weet wat het beste is. In Hong-Kong echter zal spoedig een universiteit worden opgerichtreeds is een stuk grond afgestaan door het Engel- sehe bestuur in die kolonie, en voor om streeks vijfhonderdduizend dollars is voor de inrichting Ingeschreven. In vele gedeel ten van het keizerrijk worden prachtige zendingsscholen gesticht of zijn reeds in volle werking. Hier in China is in de toe komst het onderwijs de hoop en het werk middel der Kerk. God geve, dat ook onze Zending op dit punt een geopende deur moge vinden. Men lette er op dat de laatste briei van dr. Otte een bede tot God inhoudt om een geopende deur voor de Zending in China. Dat zal ook wel zijn laatste gedachte ge weest zijn bij zijn heengaan naar het Vaderhuis met de vele woningen. XLVI. Christen socialisme 1 Naar de bladen ons melden zal de jaarvergadering der Christen Socialisten binnen kort gehouden worden. Eet Program zal worden behandeld en on derscheidene vakken zullen aan de orde komen. Meer dan eenmaal is het ons opgevallen hoe verwarrend hun optre den is. In de brochure van „Enka", in hun optreden op vergaderingen, en ook nu weer bij de voorloopige openbaarma king van het aan te nemen Program is het schering en inslag te spreken van socialisme. Gaat dat op Wanneer men zich als zelfstandige christen socialisti sche party organiseert, waarom dan tel kens te vervallen in de propaganda voor het socialisme I Hoe dan te rijmen dat zy als christen socialisten heil verwach ten van de sociaal-demokratie Het is een bewijs van zwakheid van eigen standpunt, een bewys ook, van een be denkelijk materialisme dat daarj over- heerschend is. 't Wordt dan ook ge voeld door het socialisme zelf. Op het Paasch-Congres der S. D. A. P. heeft de Voorzitter, dhr. Vliegen ook over de christen-socialistische beweging gespro ken. Duidelijk sprak hy het uit dat de christen socialisten bij de S. D A. P. behoorden. Alzoo ongewild ingelijfd, 't Was misschien ook maar het beste. Naar onze meening zal het er toch toe komen dat de meerderheid zich op lost in de socialische gelederen. Wan neer wy letten op de punten van over eenkomst, als: grond en produktie aan de gemeenschap, de klassenstrijd, en zoo noodig de revolutie, dan ryst voor ons de vraag welk onderscheid er nog is tusschen den bond van christensocialis ten en de S. D. A. P. Dan valt nog het argument dat men langs bezadigder wegen het doel wil bereiken indien dit mogelijk is. Juist de zooeven aange haalde punten van grond én produktie, de klassenstrijd, enz. doen het revolu tionair karakter duidelijk uitkomen. Van meet af hebben wij het optreden, het worden, van de christensocialisten gade geslagen als een -beweging die zou ver- loopen in propaganda voor het socialis me. En meer en meer worden wij in onze overtuiging gesterkt. Trouwens, nog nimmer hebben wy veel vrucht en zegen gezien van onze organisatie die door ontevredenen werd gesticht Want dat toch is de zaak. Een niet gering getal zijn 'afvallige Antirevolutio nairen en afvallige Christen-Demokraten. Men gaat van kwaad tot erger, tot men eindelijk aanlandt bij het toppunt der ontevredenheid en eenzijdigheid. Wat heeft de aktie van den heer Staalman uitgewerkt? Is niet zijn aanhang ver smolten Wat zal de Christen-socialisti sche bond presteeren, wat anders dan dikke woorden en een in de kaart spelen van het socialisme? Niet genoeg kan tegen het eenzijdig drijven van genoem den bond gewaarschuwd worden. Daar mee brengt men geen winst en voordeel aan de armen en verdrukten voor wie ze zeggen op te komen en te strijden. Wij zijn geroepen om de zaken nuchter te bezien, te arbeiden in getrouwheid voor recht en gerechtigheid. Niet in de eerste plaats vragen of dat nu voordeel is voor den werkman of voor den patroon, maar als Christen de voetstappen druk ken van onzen Meester, die voor recht en gerechtigheid steeds getuigde. Een partij gerekruteerd uit ontevredene ele menten kan niet bloeien, kan ook geen leiding geven in een gezonde richting. In alle partijen komen zaken voor waar over verschil van meening bestaat. En dat is geen bezwaar. Maar nooit mag dat verschil ontaarden in een streng drijven naar zijn idee, dat toch uitloopen moet op scheuring en teleurstelling. Nog nooit is in de Antirevolutionaire party het vrije woord en de vrije gedachte ge smoord. Wat stormen ook over ons hoofd gingen, telkens kwamen wij weer gelou terd uit den strijd, 't Is naar onze mee ning dan ook bezwaarlijk, zoo niet on mogelijk, voor den Christen, om zich aan te sluiten by het Christen-Socialisme. Hun wijze van optreden gaat in tegen de ordinantiën des Heerer.. Niet in den klassenstrijd moet heil gezocht worden, maar in een dichter bij elkander bren gen der standen. Dat dit kan, bewijst de praktijk. En dat het voordeelen geeft kunnen wij bewijzen. En daarom zij onze arbeid steeds voor de Antirevolutionaire beginselen welke in die richting leiden. C. H. Prins Hendrik in het Noorden. Prins Hendrik was (en is) eergisteren, gisteren, heden en morgen de gast van de bewoners der Friesche Waddeneilanden Ameland, Schiermonnikoog en Rottum. Woensdagavond was de Prins de gast van den Commissaris der Koningin in Friesland, baron van Harinxma thoe Slooten, en Donderdag vertrok hij naar Schiermonnikoog om de reddingsmidde len aan de kust te inspecteeren. Zijn gast heer was graaf Benstorff, de eigenaar van het eiland. Donderdagmorgen ving de tocht aan naar Schiermonnikoog per motorboot. Schiermonnikoog: de naambeteekent letterlijkeiland der grijze monniken. Aanvankelijk was het een bezitting van het Claerkamperklooster te Ringsuma- geest, in Friesland, zooals blijkt uit een oorkonde van den Bisschop van Utrecht (1465). In 1580 ging het eiland in 't bezit der Staten van Priesland over, die door geldgebrek gedwongen werden een deel van hun domeinen te verkoopen, waarbij ook Schiermonnikoog, dat zy om de aan- trekkelykheid er van te verhoogen tot privaatbezit verhieven. Sedert dien (1638) is het eiland in particulier bezit; de tegen woordige eigenaar is de graaf Georg von Bernstorf, uit Junker-Wehningen aan de Elbe, afstammeling uit 'n Welfengeslacht. De oppervlakte van het ellipsvormige eiland bedraagt ongeveer 1200 HA. en telt 661 inwoners (1 Januari 1909). De noorde- lyke helft van het eiland bestaat uit hooge duinenin het zuiden vindt men in vlak weideland 'tdorp met zijn teekenachtige boerenwoningen. En er is een allermodernst badhotel, waar nu welhaast ook electrisch licht zal komen, en, met de opening van het bad seizoen, 1 Juli a.s., een motorboot in de vaart, die het eiland in verbinding zal brengen met de hoofdplaats der provincie Groningen. Ook dan echter zal men gedeeltelijk langs den boven omschreven primitieven weg het eiland moeten bereiken, want het ondiepe water maakt het niet mogelijk dichter de kust t» naderen en bovendien strekt het ondiepe water zich te ver uit, om er een steiger te maken. Die Donderdag op Schiermonnikoog is een stormachtige en toch aangename dag geweest. van 1—5 regels 40 cent, Iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent. De N. R. C. bevat er een teekenend ver slag van. Wij lezen Met dit al is het een aardige dag geweest, vooral voor wie zoo in de directe omgeving van Prins Hendrik hebben mogen verkee- ren, want van 's Prinsen persoonlijkheid gaat zoo 'n innemende, prettige invloed uit. Dat is alles even trouwhartig, goed- luimsch en onderhoudend. Met zijn onver moeibare belangstelling, zijn humoris- tischen kijk op de dingen en zijn altijd opgewekt discours, zijn grappige invallen, zijn goedronde hartelijkheid boeit de Prins der Nederlanden een ieder tot wien hy zich wendt en die spontane natuur gaat telkens zonder ceremonieel uit naar wie den Prins zoo op zijn tocht maar interesseeren,hetzij de bootsman uit de reddingsboot, de offi cieele heeren in zijn gezelschap, of bijv. de koetsier, die den bolderwagen door het zuigendezand heenvoert.Vanmorgen bijv. toen de Prins met zoo'n primitief span zonder veeren langs het strand reed om de reddingsboot op haar proeftocht te volgen, woei de wind den Zondagschen hoed af van den voeiman op den bok. In een wip was Z. K. H. over den rand van de kar en van het wentelende wiel afgesprongen, om 's stoeren voermans hoofddeksel na te jagen, op te vangen en den verbauwereer den koetsier weer op het hoofd te drukken. En dat volkomen zonder eenig vertoon van minzaamheid. Het \v eer viel waarlijk niet mee. Het was een ruwe zee. Er stond een koude wind. Maar dat was geen reden voor den Prins om zijn studie op te geven. Uren lang, soms met de roeten in het water stond hy nu hier op Schiermonnik oog aan dat prachtige breede strand om de manoeuvres met de reddingsboot en met het vuurpijltoestel gade te slaan. In een ononderbroken spanning de oogen turend naar iedere handeling, terwijl anderen verkleumden, klappertandden terwijl zelfs het gros der eilanders, ds vrouwen en de kinderen het spoedig te koud kregen aan den duinrand. De Prins klampte telkens andere menschen aan,die er van wisten uit de moeizame harde praktijk. Hij sprak er den bootsman Dirk Vis ser over aan, dien stoeren redder, die met zijn langen witten baard Neptunus zelf wel lijktHy trok mee aan de trossen en kabels, vroeg van alles het hoe en waarom. Tegen het eenvoudige visschersvolk, tegen voerlui, boeren knechts en zeelui richt Prins Hendrik dan gemeenzaam het woord en zyn ge zicht staat daarby zoo eenvoudig, die gulhartige oogen wekken direct zoo'n vertrouwen, dat de eenvoudigste men schen aanstonds heen zijn over hun schroom en maar zeggen, waar het op staat. En ongewild wint de Prins door dit goedmoedige, eenvoudige doen aller harten. De geestdrift van de menschen om hem heen, die Wilhelmina's gemaal immers overal dicht mogen naderen on der zyn vriendelijken glimlach, klom op dit eiland van uur tot uur. Telkens weer begonnen de wenschen spantaan het Wilhelmus te zingen, te juichen: lang zal hy leven, te jubelen. Of er kwamen er plotseling naar den Prins toe, jonge meisjes en vrouwen aange daan met oranje, om wat opgetogens te zeggen, om hem toe te wuiven met haar handen en te laten zien, hoeveel zy hou den van 's Prinsen rondborstigen een voud. En dan even die verwonderde glim lach met een haast onmerkbaar snaaksch trekje. Maar met dat al was het prachtig, wat er aan den Prins werd veitoond. Als een volk van watergeuzen gaf het er genegen de bewijzen van zyn moed, van zijn stoer vertrouwen met de woelige zee, die dit eiland als een groene oase steeds dreigend bespoelt. Stugge, waardige kerels, de hechte reddingboot op den wagen met de roode wielen, vooral de pracht van dat tienspan. groote lokkig-bruine, dap pere paarden, die de borst inzetten tegen de branding en den golfslag om de poo- ten op laten stuwen. Het slot was dat de beproeving van het vuurpijl-schiettoestel uitstekend slaagde. Naar een schip dat als wrak fungeerde werd een lijn geschoten, en toen een man in de z. g- broek, een brsekvormige rieten mand, van het schip naar den wal gehaald. Vrydag ging 't van Schiermonnikoog naar Ameland een tochtje van zes uren. Eerst met den wagen van Schiermon nikoog naar de veerboot op Oostmahorn, van daar per rytuig naar Anjum, verder per omnibus naar Metslawier, dan per locaaltrein naar Holwerd en van daar loopen naar den aanlegsteiger van den veerdienst, van waar de boot de reizigers naar Ameland bracht. Het was ijzig koud en het stormde. Wegens het weer werd de oefening met het vuurpijltoestel af gelast. Naar Hollum werd per boeren wagen geredenen van daar door het mulle zand, nog langzamer naar Ballum. Daar bezocht de Prins de oude Protes- tantsche Kerk om er het mooie snijwerk van d 5 preekstoel te bewonderen en wan delend ging het toen naar het kerkhof voort, waar die verwonderlijke schoon ge houden grafsteen der Cammingha's ligt. Op weg daarheen brachten de vermaarde Amelander paarden hun hulde aan Z. K. H., vertegenwoordigd door een menigte mooie merrieveulens. De Prins ontving daar 't telegram van zyn oomzegger, den groothertog van Mecklenburg, wiens vrouw, na een kinderloos huwelijk van 5 jaren, heden haar eerstgeboorne mocht aan het hart drukken. De Prins betuigde aan de omstanders zijn blydschap over de geboorte van dezen troonopvolger. Des avonds keerde de Prins naar Schiermon nikoog terug om hedenmorgen den tocht te aanvaarden naar Rottum. Middelburg. In de Yrydagavond onder leiding van den vice-voorzitter, den-heer mr P. Diete'inan, gehouden vergadering van de Vereeniging voor Handelsonder wijs alhier, werd door den secretaris, den heer J. P. Kögeler, het jaarverslag over het vereenigingsjaar uitgebracht. Dit verslag behandelt voornamelijk de wor dingsgeschiedenis der vereeniging en een beschouwing over het nut van de han delscursus. Voor de eerste klasse der cursus, die met Januari geopend is, gaven zich 40 leerlingen op, waarvan volgens het re glement slechts 25 geplaatst werden. Ook wordt herinnerd aan het tegen vallen der verleende subsidies en aan de moeite om een geschikt lokaal voor den cursus te vinden. Thans is tydeiyk een lokaal van de Rijks Hoogere Burgerschool afgestaan. Dit verslag zal worden gedrukt en als reclame worden verspreid. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer E. W. Hendrikse, werden door twee leden na gezien en tot goedkeuring besloten. Tot bestuurslid werd herkozen de heer M. G. Boasson en gekozen in de vacature A. A. Mes de heer A. J. Verhage. Op voorstel van het bestuur werd be sloten een adres aan den Raad te zenden, waarin verzocht wordt om de subsidie, die voor dit jaar toegestaan is ten bedrage van 10 pCt. der uitgaven tot een maxi mum van f300, voor het volgende jaar te verhoogen tot 20 pCt. der uitgaven, voornamelijk met het oog op het ogenen van het 2de leerjaar in September a.s., waardoor de uitgaven zeer zullen stygen. Ook aan de regeering zal gevraagd worden om verhooging der rykssubsidie. Vlissingen In de gister gehouden zitting van den gemeenteraad werd me degedeeld dat by rondzendbrief besloten is de aan den heer J. G. Meyer ver leende optietermyn voor den koop van grond bewesten het Badhotel te verlen gen tot 8 Mei 1910. Goedgekeurd werd een dading met het Rijk, waarbij de Ge meente grond aldaar overneemt voor

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1