Gemengde beriehteo. juAiriPïaQTTW. Kerknieuws Schooinieuws. II echtzaken „Wie zijn tong beheerscht, bewaart zyn hart voor vele benauwdheden". Dat de Trappisten hun tong alleen mogen gebruiken om te zeggenMemento morimaar dat hun bier desniettemin zeer goed is. 'tZou niemand schaden, als sommige menschen geen tong hadden, bijv. bar biers. 'tls goed, dat anderen wel een tong hebben, byv. schoolmeésters, advocaten en voorzitters. Eén tong kan duizend tongen in bewe ging brengen, bijv. de tong van den heer Ossendorp. Men zegt, dat over 't algemeen de tong van een juffrouw langer is dan de tong van een heer. Zeer berucht is de tong van een oude, leelijke, ongetrouwde juffrouw. Men zegt dat zij gèlijkt op het zwaard van dén beul Samson, die tijdens deFranscheRevolutie de hoofden met duizenden in de guillotine deed vallen. Men zegt, dat hier in de stad een vroom mevrouwtje woont,die eiken morgen bidt: „Heer, neem ook heden weer mijn tong in Uw hoede". De tong is een kostelijk bezit, maarzij kan den bezitter aan de galg brengen. Het bovenstaande zagen wy overge nomen in Het Handelsblad. Blijkbaar is de geachte schrijver uit bovengenoemd maandblad der openbare onderwijzers niet genoeg op de hoogte met hetgeen de Schrift zegt over de tong. Hij zegt„Men zegt dat er in de Spreu ken staat Nu hetgeen in de Spreuken staat, zou hij kunnen lezen Spreuken 2128. Maar het door hem genoemde staat er niet overigens komt er in het Spreukenboek nog heel wat meer voor over de tong. En wat 't gebed van dat „mevrouwtje" aangaat, zy toont beter op de hoogte te zijn dan deze schrijver, want deze „man naar Gods harte" bad hetzelfde in Ps. 141 vers 3, „Zet, Heere een wacht voor mijne mond, behoed de deur mijner lippen". Niet minder mooi is hetgeen de H. Apos tel -acobus over de tong zegt acobus 1 26) „Indien iemand onder u dunkt dat hy godsdienstig is, en hy zijn tong niet in toom houdt, maar zijn hart verleidt, dezes godsdienst is ydel." En nog meer sprekend is hetgeen hij zegt (Jacobus 3:3 - 10). Na gewezen te hebben op den zwakken mensch die 't sterke paard in toom houdt en op het kleim roer. dat de groote en van harde winden gedreven schepen, „om wendt waarheen ook de begeerte des be stuurders wil", gaat hij voort „Alzoo is ook de tong een klein lid, en roemt nochtans groote dingenzie een klein vuur, hoe grooten hoop hout het aan steekt. De tong is ook een vuur, een wereld der ongerechtigheidalzoo is de tong onder onze leden gesteld, welke het geheele lichaam besmet, en ontsteekt het rad onzer geboorte en wordt ontstoken van de hel Want alle natuur beide der wilde dieren en der vogelen, beide der kruipende en der zeedieren, wordt getemd en is getemd ge weest van de menschelijke natuur, maar de tong kan geen mensch temmen. Zy is een onbedriegelijk kwaad, vol van doode- lijk venijn. Door haar loven wij God en den Vader, en door haar vervloeken wij de menschen, die naar de gelijkenis Gods ge maakt zijn. Uit denzelfden mond konten voort zegening en vervloeking. Ons dunkt een opstel op deze leest ge schoeid, ware wel zoo mooi geweest, en hadde getuigd van grootere meer alzijdige belezenheid. Wijlen Dr. J. A. Otte en zijn werk. Dr. J. A. Otte werd te Hoedekenskerke ge boren uit eenvoudige ouders. Kort nadat zijn moeder, door 's Hoeren genade uit de duisternis was overgezet tot het licht in Christus Jezus, was het de innige begeer te van de^e degelijke, vrome vrouwe, dat hun toen pas geboren kind by het op groeien werkzaam zou zyn in den dienst des Heeren. Op drie-jarigen leeftyd vertrok de jeug dige Otte met zyne ouders en nog een familielid uit Rotterdam naar Noord- Amerika. Toen hy grooter werd, ont waakte ook by hem de begeerte om het Evangelie te brengen aan hen, die nog verkeerden in de schaduwe des doods. Hij ving zyn studie aan in het Hope college te Ann Arbor, aanvankelijk met de be doeling opgeleid te worden voor den dienst des Woods. Er was echter een andere arb6id voor hem weggelegd. Een Keelziekte tastte hem aan en had zulke gevolgen, dat hy alle hoop moest opgeven eens als Evan gelieprediker op te treden. Ieder dieDr. Otte weieens heeft hooren spreken is wel opgevallen die eigenaardige, hooge st< m welke hij uit die keelziekte had overge houden. Thans nam hij echter het besluit te gaan studeeren in de medicyien. Na vol brachte studie zou h* als zendeling-arts naar China worden gezonden, maar moest nog eenigen tyd wachten, voordat zyn uitzending vanwege de Nederl. Geref. Kerk in Amerika, kon geschieden. Deze Kerk, wier leden allen van Nederlandsche afkomst zyn, had zich het begin van de tweede helft der vorige eeuw geroepen gevoeld zendelingen uit te zenden naar Nederlandsch-Indië, waarheen hun hart vanzelf trok. In die tyden was echter het Gouvernement de Zending nog zeer te gen en zoo mochten deze zendelingen alleen arbeiden onder de Chineezen, die in zoo groot aantal op Java en Borneo leefden. Na eenigen tyd bleek de weinige medewerking van de koloniale overheid een zoodanig beletsel, dat de Nederl. Geref. Kerk van Amerika zich gedwongen zag het arbeidsveld in onze Oost te ver laten, om zich nu naar China zelf te bege ven (onder welks bevolking het nu reeds had gearbeid en ingang gevonden), waar nu enkele havens waren opengesteld. Wachtende op zyn uitzending maakte r. Otte een reis naar zyn vaderland. In Amerika was hij namelijk in kennis gekomen met den heer Van 't l inden- hout, den stichter van „Neerbosch", die daar kwam met het oog op de belangen van oud-weezen, en wien 1 r. Otte op zyn reizen als gids en metgezel was toege voegd. Een vriendschap en innige liefde, als tusschen vader en zoon ontstond tus- schen die beide. Na afloop van de reis door Amerika ging Dr. Otte ook naar Nederland, bracht geruimen tijd door op „Neerbosch", maakte zich in geheel Ne derland vele vrienden en bezocht ook o.m. de Stedelijke Universiteit te Am sterdam, alwaar hij door prof. Tilanus (thans emeritus) met Dr. W. B. van Staveren in aanraking werd gebracht. Deze toch zeide„Gy hoort bij elkaar", inderdaad waren destyds onder de me dische studenten de beiyders zóó spaar- zamelijk, dat men ze als met den vinger aanwees als een byzonder soort onbe grijpelijke mensclun. Een eigenaardige bijzonderheid deelde men ons mede. Toen Dr. Otte te Neêr bosch vertoefde, ontving hij daar de eerste gift uit Nederland voor een Zen dingshospitaal in China. Het was een dubbeltje, dat hy kreeg van een klein meisje, zijnde haar geheele bezitting. Het meisje, een onder Dr. Otte's behandeling hersteld mazelen-patiëntje, van wie deze eerste gift, die zy uit dankbaarheid voor haar herstel gaf, afkomstig was, heette, Wilhelmina en naar haar is later Neêr- land's Vrouwenhospitaal „Wilhelmina" genoemd. In 1887 trad Dr. Otte in het huwelijk met eene Amerikaansche, de thans zoo zwaar beproefde weduwe. In 1888 vertiok hij naar China, ter aanvaarding van zyn taak. Zonder dat hy hier iets gevraagd had, vloeiden hom intusschen van vele Nederlandsche vrienden af en toe eenige gaven toe. Maar het hospitaal, dat hij ti Sio-kó bouwde, werd toch nagenoeg alleen door Amerika bekostigd, ho jwel hy h >t, ter herinnering aan zjjn verblijf hier, den naam „Neerbosch-hospitaal" gaf. Sio-kè ligt ongeveer zestig myien van Amoy verwyderd. Veel, zeer veel tegen stand moest daar aanvankeiyk overwon nen worden. Vervolging bleef zelfs niet uit. De vyandige priesters deden b.v. by aanplakbiljetten het volk waarschuwen toch niet naar dat hospitaal te gaan. Toen de eerste patiënte was opgeno men werd zelfs het gerucht verspreid, dat aan iedere vrouw die in het hospi taal kwam vergif werd töegediend en ze daarna werd 'ontleed. Welk een toe stand voor Dr. Otte en zyn geloovige helpers. Deze eerste patiente was zéér ernstig ziek. Stierf zy, dan zou de woede van het volk zeker tegen hen zyn ont stoken en zy zouden misschien worden gedood. Een der jonge Chineesche hel pers, Pjaunoen, drong nu bij Dr. Otte aan om te zamen God ernstig te smee- ken voor het herstel van Soessie (zoo heette de vrouw', omdat daarvan niet alleen hun aller leven, maar ook de voortgang van Gods werk onder de blin de heidenen in die streek, menscheiy- kerwyze gesproken, afhing. En wie be- schryft hunne vreugde, toen, na het ge- loovig kinderiyk gebed van deze Chris tenen, werd opgemerkt, dat de kranke vrouw, die even te voren 42 graden koorts had, in een rustigen slaap lag verzonken, zy des anderen daags merk baar beter was en weldra geheel her steld het „Neerbosch hospitaal' kon verlaten Dr. Otte arbeidde negen jaren in 8io-ké. Nadat de eerste tegenstand overwonnen was, werd hun vertrouwen niet be schaamd. Het stroomde weldra patiën ten, die zelfs, om het hospitaal te be zoeken, tientallen mylen aflegden. En toen Dr. Otte aan het einde van die jaren met verlof vertrok, had hy zooveel lief de onder de Chineezen verworven, dat zy hem met tranen van droefheid over zyn vertrek uitgeleide deden. Nadat zyn verlof verstreken was, ging Dr. Otte zich te Amoy vestigen, welke havenstad nog rijker gelegenheid voor zendingsarbeid bood. Het hospitaal te Sio-kè werd aan een ander zendeling arts toevertrouwd. De Nederl. Geref. kerk in Amerika bracht geld byeen en daarvan stichtte Dr. Otte in Amoy het hope-hospitaal. Op zyn reis naar Amoy deed hy weer zyn oude vaderland aan. Op reis rypte het plan by hem zyn Ne- derlandschen vrienden voor te stellen, met de oprichting van een Nederlandsch Zendingshospitaal het voorbeeld van Amerika te volgen. Dit denkbeel viel in goede aarde. Weldra was f 3500 byeen en dat ook de ontbrekende f 1500 en het noodige voor de jaarlijksche exploitatie gevonden zou worden, dat beloofde hem op den avond vóór zyn vertrek een kring van vrienden, die zich verbonden als „Ver een. tot opr. en instandh. van hospitalen ten dienste der medische zending in China". Het „Neèrlands Wilhelmina-vrouwen- l.ospitaal" werd gebouwd. Het moest onlangs zelfs worden uitgebreid. Velen bezochten het en vonden er lichamelijk genezing of verbetering van hunne ziek ten, terwyi zy tegeiykertijd met den Zaligmaker der wereld werden bekend gemaakt. Zeer kort geleden verrees ook het „Ju- liana-paviljoen voor Chineesche tering lijders. Aan den 15 Februari jl. doorDr. Otte uit Amoy verzonden brief aan zyn vrienden, ontleenen we, om een voorbeeld te geven van den omvangryken arbeid, dien hy en Dr. Bonthuis daar te verrich ten hadden, het volgende „Wij hebben thans het drukste jaar in de geschiedenis van onzen arbeid achter den rug. In de hospitalen was het werk omvangrijker dan ooit te voren. In 't geheel werden 2555 patiënten ver pleegd, 2642 patiënten werden in hunne huizen bezocht. Daar waren 4221 nieuwe patiënten, die 6.618 bezoeken aflegden. Er werden 809 operaties verricht. Alle deze duizenden werd de Boodschap des Heils gebracht..." Thans is dit leven, besteed in den dienst des Heeren, dat leven van zulk een trouw en warm vriend van Neder land en zijn Oranjehuis, en dat zoovelen Chineeschen mannen en vrouwen tot zegen is geweest naar lichaam en ziel plotseling afgesneden. Dr. Van Staveren, die ons het grootste deel van deze levensbeschrijving verstrek te, vermeldt, dat zyn ton prooi vallen aan de pest moet worden toegeschreven daar aan, dat door verschillende oorzaken zyn weerstandsvermogen den laatsten tijd was verzwakt. Zustor Kranenburg, die eenige jaren hem heeft bygestaan als hoofdverpleeg ster, heeft zich zeer onlangs, door over spanning en zenuwaandoening daartoe genoodzaakt, haar post moeten verlaten. Zeer heeft deze teleurstelling aan Dr. Otte leed gedaan en dan daarby de jaren lange scheiding van vrouw en kinderen, die voor hun opvoeding naar Amerika moesten, terwyi hy eenzaam achterbleef, heeft hem ook zeer aangegrepen. „Wy zyn, schryft Dr. Van Staveren ons zelf geneigd te gelooven, dat deze twee oorzaken, alsook de nawerking van een heftige infectie, die hem voor een paar jaar byna 't leven kostte, zyn weerstands vermogen heeft verzwakt, waardoor hy nu ten offer is gevallen aan de pest, die toch reeds zoo dikwyis om hem heen heeft gewoed". De Nederlandsche Vereeniging, die Dr. Otte uitzond, wil het nu, naar Dr. Van Staveren ons schrijft, daarheen sturen,dat een Nederlandsch dokter of dokteres van hieruit wordt gezonden, ter vervulling van Dr. Otte's lediggelaten plaats. Een tweede verpleegster is hier in opleiding, een derde bood zich aan. Vooral het uitzenden van Hollandscho vrouwen naar het Vrouwenhospitaal zal den arbeid onder de Chineesche vrouwen zeer ten goede komen. e nagedachtenis van den, voor hen die hem leerde kennen, onvergetelyken Dr. Otte,kan wel niet beter worden geëerd dan door de voortzetting, met kracht, van den arbeid, die zyn levensarbeid was. Rotterdammer. VIT BE PROVINCIE. Hoek. Het hulptelegraafkantoor zal met ingang van 27 April op werkdagen zyn opengesteld van 81; 24,30; en 6—7,30. IJzendijke. Eervol op verzoek ontsla gen met 1 April de klerk der posteryen en telegrafie 2e klasse alhier P. Sandee. Tholen. Door de ingelanden van het waterschap„deVryePoldersonderTholen" is heden de voordracht opgemaakt voor de te benoemen dykgraaf wegens eervol onshig van den heer M. G. vae Stapele als volgtJ. W. Wagtho, rentmeester Kroon domein no. 1W. Bieiens, gezworene van voornoemd Waterschap no. 2. Middelburg. Het muziek van het klok kenspel op den Abdytoren in 't jaar 191" is als volgt geregeld: heel uur Intermezzo Roccoco, Aletter ;half uur Viljalied,Lehar; kwartieren Mein Liebesstern, G&nschals en Koor uit de Juliana Cantatine, Morks. Ben antwoord. Waarde Vriend Op uwe vraag, hoe je het nu aanleggen moet met de bemesting uwer suikerbie ten, wil ik je gaarne met goeden raad dienen. Je schreef me, dat je niet van plan waart om bieten te verbouwen, maar dat je, bekoord door de goede pryzen, welke thans te maken zyn, van gedachten veranderd zyt en dat je voor de suiker bieten nu een perceel bestemd hebt, dat niet al te beste mestkracht heeft. Dat is jammer, want je weet wel, dat de bieten heel wat lusten. In de eerste plaats zyn de suikerbieten groote liefhebbers van kali en in dit opzicht stellen zij aan den bodem hooge eischen. Zeer veel gronden schieten in dit opzicht te kort en dit geldt niet alleen voor de zand- maar ook van] de kleigronden. Dit is overtuigend bewezen door de proefne mingen op de rykslandbouwproefvelden, uit welke proefnemingen bleek, dat vele gronden, zonder een opzettelyke kalibe mesting, geen krachtig n bietenbouw toelieten, ja, dat zelfs kleigronden, welke ryk aan kali waren, toch]]eene kalibe mesting goed loonden. Het kan toch ge beuren, dat het kali voorkomt in een vorm, waaruit de bieten deze stof moeiiyk kunnen opnemen. Door een kalibemes ting wordt niet alleen de opbrengst grooter, maar ook het suikergehalte sty gt. Over het eerste zyn allen het eens, maar menigeen meent nog, dat een grooter opbrengst gepaard gaat met eene daling van het suikergehalte. Dit nu is geens- het geval. Seaert men de sterk veredelde bieten gebruikt, is van eene daling van het suikergehalte geen sprake meer. Alle veredelde suiderbieten stapelen buitengewoon groote hoeveelheden van de opgenomen mineralen in hare bladeren op, waardoor de wortels een laag aschge- halte verkrijgen, hetwelk vergezeld gaat van een hoog suikergehalte. Het is dus zoowel in het belang van den fabrikant als van den bietenbouwer, dat men de bieten bemest met kalimest. Wil men de wer king van dezen mest goed nagaan, dan moet men niet alleen letten op de op brengst maar ook op het suikergehalte. Je zult nu wel begrepen hebben, dat ik je sterk aanraad,om kalimest aan te wenden. Neem daarvoor 500 600 K.G. kaïniet per H.A. Deze kalimest oefent, ook door de werking harer nevenzouten, van alle kali- meststoffen, de meest gunstigen invloed uit op de suikerbieten. Daar je land geen gevaar loopt van dichtslibben, kun je ge rust kaïniet nemen was er gevaar voor dichtslibben, dan zou ik je liever patent- kali aanraden. Misschien denkt je, dat het nu al wat laat is voor kaïniet en voor die gedachte is wel iets te zeggen. Wij geven er ook de voorkeur aan, om het kaïniet in 't najaar uit te strooien en dan flink onder te ploegen,doch noodig is het niet, je kunt gerust voor de suikerbieten nu nog het kaïaiet uitstrooien, als ge het maar flink onderwerkt en met den grond vermengt. Met beleefde groeten, Je Vriend, Zaterdag had in den Zeeuwschen proeftuin te Wilhelminadorp de uitrei king plaats van de eind-diploma's van den te Goes gehouden tweejarigen tuin- bouwwintercursus. De plechtigheid werd o.a. bygewoond d'-or den heerCamman, rykstuinbouwleeraar, en twee leden van de commissie van toezicht de heeren H. A. Hanken en F. Kakebeeke. De heeren Camman en Hanken voerden het woord. Set diploma werd uitgereikt aan alle leerlingen zijnde: C. J. Adriaanse, Goes, D. van Belois, id., W. Goeree, Driewegen, A. Goeree, id., I. Gunst, Goes, J. M. op 't Hof, 's-Heer Arendskerke, Joh. J. den Hollander, Goes, A. Kant, Kloe- tinge, C. Korstanje idem, M. Meulbroek, 's-Heer Arendskerke, C. Molhoek, Wil helminadorp. K. A. Mijnsbergen, Goes, P. Polderman, Kloetinge, A. Schipper, 's-Heer Arendskerke, J. Weststrace, Goes, J. Weststrate, Kloetinge, J. de Winter, Ovezand en Chr. Zandee, Goes. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Gulpen, J. M. Wilod Ver sprille te Veldhoven te Terwolde, J. Heckman te Olst. Hansweert H. M. de Koningin heeft aan 't Bestuur der Evangelisatie een som van f 100 doen toekomen als bydrage voor den bouw eener nieuwe kerk met pastorie alhier. Geref. Kerken. Beroepen te 's-Gravenmoer, G. P. Ober man te Arnhem (werkzaam te Ruhrort in West Pruisen). Bedankt voor Marken door H. Popma, cand. te Appingadam. Hooger Onderwijs. Prof. Dr H. Bouwman, hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen, zal D.V. in het laatst der maand Mei naar Amerika vertrekken als afgevaardigde der Geref. Kerken naar de Synode der Chr. Geref. Kerk in Amerika. Begin Augustus hoopt Z. Hooggel. terug te keeren. Rotterd. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegendelven naar konijen op eent andera grond tonder vergunning J. de P., C. de P., beiden West* kapelle, ieder f lo b. i. 4 d. h., zoeken naar eieren van waterwild in Maart zonder vergunning P. K.. Biggekerke f 2 b. a. I w. tuchtschool, beschadigen van den helm in de duinen H. W., Westkapelle f 2 b. s. 2 d. h., niet op tijd terug bezorgen van een arbeidskaart, C. de J., M. C. K., A. S. van der H., L. N., leder f 2 b. a. I d. h., uitslaan van matten op verboden tijd A. M. P. f I b. s. i d. h., overtreding leerplichtwet J. I 5 b. s. 3 d. h., loopen over verboden grond M le F., Chr. M. van G., ieder f2 b. s. 2 d. hzich vastklemmen aan en alzoo mederijden met de stoomtram J.J. le R., schul dig verklaard en zonder teepassing van straf teruggave aan oudera, met centen spelen op de openbare strait, K. W. H. J., C. J. A., beiden Middelburg, no. i tot f I b. s. I w. t,, no. 2 tol eene berisping, fietsen zonder licht J. T-, St. Laurens tot eene berisping, rijden met een kar zonder licht J. P., fo.jo b. s. i d. h., H. van D., Middelburg, f I b. s. I w. t., en dronkenschap L. K., J. F. E. van S ieder f 2 b. s. 2 d. h J. A. P. van W., f5 b s. 3 d. h., P. A. T., 3 d. h. Weggelaten plaatsnaam is Vlisaingen. Bekrachtigd zijn de vonnissen bij verstek gewezen, tegen C. de K., Koudekerke, terzake van overtreding der jachtwet, veroordeeld tot 2 ma.l f5 b. a. 2 maal 3 d h., met verbeurdver klaring en uitlevering van een kruisnet of 3 b. a. 2 d. h. tegen C. M. F., terzake van openbare dronkenschap veroordeeld tot f 5 b. a. 3 d. h., den 27 Nov. 11, tegen H.j., Middelburg, terzake van overtreding der verordening op de brand weer, veroordeeld tot f 1 b, s 2 d. h. en den 24 Dec 1.1. tegen C. van E., Middelburg, ter zake van openbare dronkenschap bij 5e herh. veroor deeld tot'week hechtenis. M. C. H. M. de Koningin werden gisteren de eerste nieuwe Westlandsche aardap pelen aangeboden, Uit den Rijn bij Rees is opgehaald het lijk van een 35-jarigen metselaar uit Haarlem, die op ongelukkige wijze daar was te water geraakt. Te Deventer is in den IJsel drijvende gevonden het lijk van een schippersknecht, die veertien dagen geleden overboord is geraakt. Door de tram is te Breda een man aange reden. Hij was bijna oogenblikkelijk een l*k. Door een niet alledaagsch bezoek werd gisteravond omstreeks half acht Haastrecht in rep en roer gebracht-. Acht Japan neezen, waarschynlyk deserteurs van een schip, zochten aldaar nachtver blijf. Bij een landbouwer hadden zij zich in den hooiberg te slapen gelegd de po litie werd gewaarschuwd, die het achttal naar het naburige Hekendorp geleidde, om verder getransporteerd te worden. Een bloedig drama heeft zich Za terdagavond laat afgespeeld in een wo ning nabij de Hoornbrug, onder R :s- wl,k. Een student aan de Technische Hoogeschool te Delft, jhr. G. v. S., zoon eener hooggeachte, aanzienlijke familie te 's-Gravenhage, heeft nl. een dame, mevrouw W., echtgenoote van een be kend ingezetene van Delft, in het pen sion by de Hoornbrug, waar hij kamers bewoonde, met een paar revolverschoten van 't leven beroofd, en daarna het moordend wapen tegen zichzelf gekeerd, echter niet met doodeiyk gevolg. Tus schen den student; en mevrouw W., wier echtgenoot zich juist op 't oogen- blik op de thuisreis uit Amerika bevindt, schynt, naar thans wordt medegedeeld, reeds geruimen tyd een zekere verhou ding te hebben bestaan. Volgens de ka merverhuurster waren beiden gister avond omstreeks 8 uur samen thuis ge komen. Even daarna hooide de pension houdster schoten vallen. De ontboden politie vond mevr. W. in bed liggende ba dende in haar bloed. Zy was reeds dood. G. v. S. heeft aan de justitie bekend, op de dame te heb ben geschoten. Hy heeft zichzelf een niet levensgevaariyke wond in de borst toe gebracht. Hij is vervoerd naar een zie- keninrichting in Den Haag, waar hij onder politiebewaking biyft, tot over brenging naar het huis van bewaring mogeiyk is. Omtrent het misdryf wordt nadei nog vernomen, dat op de kamer van den dader een schrijven van dezen is gevonden, ge richt aan den burgemeester van Ryswijk, terwijl de dader zelf met een papier in de hand werd aangetroffen, geadresseerd aan een kennis, waarop hy eenige onsamen hangende woorden had geschreven, ver band houdende met de bedreven daad. Reeds gedurende eenige dagen moet de dader zichtbaar overstuur zyn geweest. Ook werden door hem de lessen aan de Technische Hoogeschool te Delft niet meer gevolgd. Vaststaat, dat er geen worsteling heeft plaats gevonden, zoodat een af spraak moet worden gedacht. Varkenstrouw. Een arbeider te Terband verkocht een varken aan een slager te Tjalleberd, op pl.m. 1 uur afstand. De slager sloot het dier in een hokdes morgens was het verdwenen. Het bleeh, dat het varken des nachts uitgebroken was en zyn ouden baas weer had opgezocht. Het lag daar voor de deur van zijn vroeger hok. De Duivelbanner van Gorinchem. Voor eenigen tyd was in een gezin in den omtrek van Tlel een jongmensch ongesteld, geneeskundige hulp, baatte niet scheen het, 't gevolg was dat men na samenspreking het beste dacht te doen, eens naar den „duivelbanner" te Gorinchem te gaan. En zoo geschiedde, dat een der naastbestaanden met een fleschje urine van den zieke om hulp en raad naar Gorinchem toog. Deze reis was echter niet naar den zin van den boozen geest, die in het lichaam van den zieke huisde, want (zoo verhaalde de persoon, met de zending belast) op den weg werd ik telkens van den eenen naar den anderen kant gesmeten. Na gedaan onderzoek door don deskundige, zeide deze, dat de jongen betooverd was, en als in het hoofdkussen, waarop deze gewoonlijk sliep, een otterstaart was, dan moest hy er aan sterven. Bij on derzoek bleek zich in de veeren van het kussen een otterstaart te hebben ge vormd, zoodat het doodvonnis was uit gesproken geen hulp kon hier meer baten, een geneesheer te raadplegen was onnoodig, en zoo gaat waarschynlyk een jong leven ten gronde, zoo er geen des kundige hulp wordt ingeroepen. Een dergelyk geval doet zich thans voor in het naburige dorp RumptEen man, die daar ziek is, zocht raad bij de* meergenoemden „duivelbanner" te Go rinchem. Na urine-onderzoek bleek, dat ook hij betooverd (als bewijs zouden er rozen in zyn bed zyn), de toovenares was ie mand bij wie de zieke een kop koffie

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 2