Emigratie naar Canaia. Advspïentilii. Te Middelburg te loop, Vs;fTri!! Verf!! w. Hieuw- en St Mand. Ouii Zink AE BRAAK, Harküierichtffii. WINKELHUIS, RITTHERH. M. L Polak Zoon, Dinsdag 18 April 1910, Woensdag 20 Éprii 1910, Woensdag 20 April üiö, het WOONHUIS, O pen b a re Ve r k oo p i u g Posterijen. Marktprijzen van Tarwa en Meel. Vertrokken en aangekomen Schepen. BRIEFWISSELING. Biggen te koop. Komt, ziet en U koopt. Opneming der Wegen en Voetpaden en alle andere oude metalen Passage, Landbebouwing- Landverkoop, Canada Pacif, Railw. Co. verkoopen: w.o. 12,000 Waalkliiikers, 10000 Waalmetselsteenen, 10,000 IJsel- steenen, 11,500 roode Pannen, 6 Ondergébinten hoog 5.90 M,, broed 6,75 M., 6 Bovengebinten hoog 4 M., breed 6.75 M., 6 Ondergebinien hoog 2.45 M., breed 7 M., 6 Boven gebinten hoog 2.25 M., breed 7 M,, Omloopers, Gordingen, Ribben, Weegstijlen, Balken, Platen, Leg gers, enz., alles vierkant bezaagd, Diltbalken, Weeg- en Zolderdelen, Palen, Deuren, 300 bos Laterriet, 2 Hardsteenen Yarkensbakken, Brandhout, enz. publiek verkoopen Donderdag 21 Apnl 1910, Kabinet, eikenh. Linnenkast, Bureau, 2 Tafels, Spiegels. Bed met toebeh., Lampen, Kachels, Kleerkist., Regulateur, Wekker, Kookfornuis, Naaimachine, Krui wagen, Kinderwagen, Bascule met Gewichten, Spekstang, Meelton, Fiets, Vloerkleed, Man en Yrou- wenkleeren, Arbeidersgereed schap, Glas en Aardewerk, eenig Goud en Zilver, 3 Loopvarkens, drachtige Geit, partij Planken, 100 Dakpannen, enz. enz. Deze, die dacht, dat hij mijnheer moest komen afleggen, was weldra in een zeer vertrouwelijk gesprek met de versch ge promoveerde weduwe gewikkeld, een ge sprek, waarbij zjjn slimme oogen glinster den van geesten zijnkruiershartbonsde van vroolijke opgewektheid. In weinige minuten was de doode door beider ver eenigde pogingen van het bed genomen en in een ander deel van de woning gedeponeerd. Dit geschied zijnde, ontdeed de kruier zich van zijn uiterlijke ken tee kenen van het kruierschap en ging welge mutst in het bed liggen, nogmaals de les sen bij zichzelf repeteerend, die de jonge weduwe hem van buiten had doen leeren en die hij overigens ook met zijn gezond verstand wel gesnapt had. Hij had zoo eenigen tijd van beraad en overleg gehad, toen de deur der sterf kamer openging en een deftig heer verscheen, n.l. de nota ris. Deze was door de weduwe in groote haast ontboden, wyl het geen uitstel lijden kon. De man der wet begreep, na een paar korte inlichtingen van de vrouw en ook van den stervende, die erg kreunde, wat er gaande was en hij zette zich neder om het testament te schrijven. Met aan dacht luisterde de vrouw naar het dictée van haar stervenden ega en een glans van vergenoegen kwam over haar weduwlijk aanschijn, toen het hooge woord van den lijder, met moeite eruit gebracht, op het notarieel papier stondal wat haar man zyn eigendom mocht noemen was haar Nu had evenwel de stervende nog een by zonder verzoek en hij vroeg den notaris, of hij hem niet even alleen kon spreken. En ja, dat kon natuurlijk. De vrouw werd dus beleefd verzocht, even het vertrek te verlaten, wat zij meende dat geheel en al in de rol paste en bij de plechtigheid hoorde. Nauwelyks was echter de vrouw weg, of de stervende wenkte den notaris wat naderbij te komen en toen verklaarde hy htm, met grooten nadruk, dat hij van den zooeven gedicteerden uitersten wil hoegenaamd niets gemeend had en hy er slechts toe was overgegaan om van het lastig aandringen van zijn vrouw af te komen, die hem het sterven zoo moeilijk maakte De Dotaris vond ook deze verklaring niet ongelooflyk en zei de nauwkeurig zijn plicht te zullen ver vullen. Welnu, dan moest het zooeven gedicteerde vernietigd worden en moest in het testament worden geschreven, dat het geheele vei mogen „door onder- geteekende, my, Notaris, bekend" moest worden uitgekeerd aan den kruier, ge naamd zoo en zoo, en nu volgde, precies aangewezen, de persoon van den man, die in het bed lagTe notaris had niet het minste bezwaar. Hoe kon hij dat ook, begrijpende hoe vele menschen een oud zwak hebben voor hun kruiers, die vaak lief en leed met hen deelen en trouwer en j vriendelijker zijn dan de naaste nabestaanden. Enfin, het testa ment kwam gereed en nu had de ster vende nog slechts te teekenen, bij welke ceremonie de vrouw wel weer tegen woordig mocht wezen. En toen nam de notaris zijn ambtsgeheim mee naar huis, het ambtsgeheim van den uitersten wil van„mij Notaris bekend" Toen diens ministerie was afgeloopen kwam de kruier het bed uit en hielp de weduwe het lyk van haar man weer voor den dag halen en aan de stervens sponde deponeerenen nu moest hij dadelijk weg om den dokter te halen, die zoo spoedig mogelijk kwam, om te constateeren, dat de overledene werke lijk dood was, hy had het wel gezegd, de man kon het niet lang meer maken Toen werd de overledene begraven en de kruier zond des Zaterdags zijn briefje met„Voor Uedele gedane boodschap pen", maarde voornaamste boodschap had hy niet in rekening gebracht. Die zou later wel verrekend worden. Natuur- lyk moest de ontknooping komen by de ontzegeling van het testameryt. Hoeveel verbaasde gezichten werden daarbij wel getrokkenToen de streek van den kruier aan den dag kwam kon de weduwe zich niet inhouden en ze verklapte alles wat ze gedaan had. (Tijd). Middelburg Lyst van onbestelbare brieven en briefkaarten van hier verzon den gedurende de le helft der maand April. Binnenland. Brieven: Mej. J. en .dhr. A. v. d. Weel, Amsterdam,. Briefkaarten: L. Bleeker, 's Gra- venhageH. Hoefuijl, MiddelburgW. van Duijn, RotterdamTunis Buitenland. Brieven: W. J. Yeldham, London H. Archibald, SoeshoeaA. Seidl, Sijdney. Nota. Aan de afzenders wordt aanbe volen hun adres op de brieven en brief kaarten te vermelden opdat deze by onbe stelbaarheid aan hen kunnen worden teruggegeven. Veilingsvereeniging Walcheren MIDDELBURG, l6 April. 1910. Aardappelen f 1.60 a 11.80, Koolrapen 70 a 88 ct., Uien I I 60, alles per H.L„ Witlof 3o ct. p. K.G Kropsla 3 a 8 ct., Bloemkool 6fl2 a 27 ct., Roode kool 1 a 6 ct., alles per stuk, Spinazie (jon ge) 38 a 57 ct., id. (winter) 25 a 40 ct.,Schorsenie- ren 50 ct., Peen 30 a 65 ct., Karoten 12 a 21 ct. alles per ben, Molsla 3i a 36 ct., Veldsla 20 a 27 ct., Baksla 20 a 41 ct., Andijvie (moskrul) 17 a 21 ct., Postelein 55 a 65 ct., Zuring 8 a 33 ctSterre* kes 325 ct., Prei 2 a 4 ct., Rhabarber 5 a 8 ct., Radijs 3'12 a 4 ct., Raapstelen I';2 ct., Selderij ai"] ct., Pieterselie I a 3 ct. AXEL, 16 April 1910. Oude Tarwe fa f 12, Nieuwe Tarwe f a 18,70, Rogge f 17, Nieuwe Ro/go f Nieuwe Win- tergerat f af 7,30, Zomergerst f f7,— Nieuwe Ha er f a f 7,—, Kookerwten f - a f 15, Voererwten f a f 10,Paarde.boonen f a f 9,50, Lyuzaad f 15,a f 17, Koolzaad fa f—Aardappeler f a f3,-. Alles per 100 KG. Vrijd -g 15 April ANTWERPEN. Tarwe flauw. PARIJS. Tarwe prijshoudend. Per April 25,30 fr. betaald. BERLIJN. Granen. De buitenlandsche berichten luidden ook heden flauw. De vraag prijzen uit Amerika werden opnieuw verlaagd, terwijl Rusland en Argentinië ook met ruim aanbod tot lagere p ijzen aan de ma- kt waren. Dientengevolge opende Urwe hier flauw en 75 pf. lager, maar dekkingen veroorzaakten S| oedig een heislel, zoodj'. tenslotte bij gisteren nagenoeg geen prijsterugg'ng te constateeren viel. Ropge was eveneens aanvankelijk flauw maar het verminde! de prijsverschil tuss hen Iocj en levering, alsmede eenige exportvreag lokten dekkingen ui', tengevolge waarvan de ptijs weder den stand vz.n gisteren bereikte. Haver bleef moeilijk koopbaar, maai de vraag was iets beter op levering flauw. Slot- Openings- Vorige koers. kceis. slotkoers. 234.25 223.75 22? 75 220.50 220.25 22 -'.75 BUDA PEST. Tarwe flauw. Inyizondrn «tuk. .en. (Buiten verantwoordelijkheid d r Redactie.) Geachte Redactie! Ik neem de vrijheid een plaatsje te verzoeken in Uw blad naar aanleiding van de navolgende aangelegenheid, die ik met het oog op het groote aantal landgenooten, die by de „Hutual Life Insurance Company of New-York" eene verzekeringsovereenkomst hebben geslo ten, niet van belang ontbloot acht voor menigeen. In 1892 sloot ik by bovengenoemde maatschappij eene levensverzekering met zoogenaamde premiebetaling. In zoo danig geval heeft de verzekerde het recht, om na verloop van een zeker in de polis aangeduid aantal jaren (in myn geval 15; eene keuze te doen tusschen voortzetting der verzekering of afwikke ling der relatiën met de maatschappy. Kiest de verzekerde continuatie zijner verzekering, dan loopt de polis voor het verzekerde bedrag (uit te betalen by overlijden) door als premie vrye polis, terwijl de verzekerde by het doen dier keuze tevens de geaccumuleerde win sten op zijne polis gedurende de jaren van premiebetaling gemaakt, in contan ten ontvangt. Ook kan hy die onder berusting der maatschappij laten, in welk geval het by overly den uit te betalen verzekerd bedrag hooger wordt. Des- verlangd kan hy eene lyfrente kiezen, en ook een lyfrente tot kleiner bedrag, en daarboven eene uitkeering bij over lijden. Verlangt de verzekerde na afloop van bovenbedoeld by de polis uitgedrukt aantal jaren afwikkeling der relatiën met de maatschappy, dan heeft hy recht op de contante waarde der polis, be staande uit de zoogenaamde polisreserre en de winst. Toen ik indertijd tot het sluiten myner verzekering by de „Mutual' overging, handelde ik niet in de eerste plaats in de overtuiging, dat levensverzekering, gegeven de omstandigheden voor my nu zoozeer gewenscht zoude zijn, doch speel de by mij de overweging de hoofdrol, dat zij in ieder geval zoude zyn eene uit stekende en winstgevende geldbelegging. Ik werd in dien waan gebracht door de mededeelingen mij door eenen hoofd inspecteur der „Mutual" gedaan door een uitgewerkte becijfering, mij vanwege de maatschappy ter hand gesteld, houdende de verschillende keuzen, alle in cijfers uitgedrukt die ik 15 jaren na het sluiten der verzekering zoude kunnen doen, bo ven welke becijfering stond vermeld dat zy eene toepassing zoude zyn van de werkelijke ondervindingen, door de „Mu tual in de laatste jaren opgedaan. Boven dien spraken de my terhandgestelde stukken, als een prospectus over 1892, over de uitnemende geldbelegging die eene verzekering als de door mij geslo- tene, opleverde. Vertrouwende op een en ander, sloot ik eene polis vooreen bedrag van f lOO.OoO. Jaarlyks moest door my, 15 jaren lang, hierop f4900.- premie betaald worden. Volgens de becyferingen, mij, als be rustende op de ondervinding, ter hand gesteld, kon ik na 15 jaren eene winst op myne polis verwachten van f87.500, terwyl de reservewaarde dier polis ge garandeerd werd te zullen podragen f 55.181, tezamen derhalve f 92.681. Wilde ik dus na 15 jaren myne relatiën met de maatschappy afwikkelen, dan zoude ik volgens de becyferingen ontvangen f 92.681. Aan premiën had ik dan betaald 15 maal f4990 is f73.590 zoodat ik eene rente zoude hebben gekweekt van f19.181. Bovendien kon ik op allerlei aanlokke lijke voorwaarden, eveneens in cijfers uitgedrukt de relatiën continueeren. Nu neem ik natuurlijk gaarne aan, dat er, door verschil van resultaten van het bedrijf, het eene jaar wat meer winst behaald wordt, en het andere wat min der, dan verwacht werd. Tevens echter komt het mij voor, dat een groote maat schappij goed doet met zich bij het doen van voorspiegelingen aan het publiek, vooral te herinneren, dat het zeer onge- wenscht is, de toekomst mooi voor te stellen, indien er niet eene vrij groote zekerheid bestaat, dat de toekomst goed zal zjjn. Nadat ik 15 jaren premie betaald had, dus in handen der maatschappij 173.500,-- had gestort, wilde ik, staande voor de keus van voortzetting of afwikkeling der relatiën, wel eens weten, hoeveel het juiste cijfer bedroeg dat ik in contan ten kon ontvangen. De «Mutual" gaf mij op mijne vraag op, dat de reserve- waarde mijner polis f55.180,70 bedroeg, de winst f 18.976,99, te zamen dus f74.157,69, derhalve ruim f18.500, minder dan mij, „aan de hand van de werkelijke ondervinding der Maatschap pij" vanwege de „Mutual" was voor gespiegeld. Waar ik betaald had f37.500,- aan premiën, bedroeg mijne gekweekte rente bij deze fraaie geldbelegging derhalve f 657.69, zegge zes honderd ze ven en vijftig gulden negen en zestig cents, terwijl mij was voorgespiegeld f 19.181,dus ongeveer dertig maal zooveelMijne verwondering overtrof mijne teleurstelling. Het door mij ge storte kapitaal van f 73.500,was nage noeg renteloos gebleven. Natuurlijk heb ik mij dadelijk om op heldering gewend tot den Heer J. J. H. Grolle te Amsterdam, directeur voor Ne derland der „Mutual Life Insurance Cy." of New-York", doch ik kan niet zeggen dat ik veel wijzer ben geworden. Yan myn advocaat vernam ik, dat procedeeren my niet zou baten, daar geen bepaald winstbedrag was gegarandeerd, dus ge vorderd kon worden. Er is nog gecorrespondeerd tusschen mijnen raadsman en dien van den Heer Grolle, en werd door dezen nog de op merking gemaakt, dat de toestand zeer zoude zijn veranderd en de voordeelen voor de Amerikaansche Maatschappy en aanmerkelyk zouden verminderd zijn, en dat dit zoude zyn eene zaak van alge- meene bekendheid, daarop is geantwoord door myn raadsman, dat hy wel meer malen gehoord had dat door Amerikaan sche Verzekeringsmaatschappyen de gel den harer verzekerden voor doeleinden verbruikt waren, waarvoor zy niet be stemd waren, b.v. politieke verkiezingen, doch dat hem van bepaalde ongunstige toestanden in het bedryf zelf niet zoo veel bekend was, waarom hy nadere inlichtingen verzocht. Een en ander werd geschreven in Juni 1909. Die inlichtin gen zyn totnutoe niet ontvangen. Wat nu? verschillende vragen zoude ik willen doen, als lo. Waarom geeft de maatschappy die mij eerst eene mooi winst, eene voordeelige geldbelegging, voorspiegelt, mij, zoodra het op afrekenen aankomt, een erbarmeiyk resultaat op? 2o. Indien dat resultaat, hoe ongunstig ook, door de omstandigheden en feiten gemotiveerd wordt, welke zyn dan de oorzaken, die zulke on gunstige gevolgen in het leven riepen 3o, Waarom deelt men mij die niet mede 4o. Indien zy aanwezig zijn, hoe is daarmede te rymen het feit, dat de «Mutualdie van het bestaan daarvan natuurlyk bewust is, nog steeds, sinds ik mijne verzekering sloot, (1882) tot heden toe voortgaat dagelijks te ver spreiden prospectussen, circulaires en allerlei andere ïeclamepapieren steeds onveranderlyk inhoudende, dat de toe stand der Maatschappy steeds mooier wordt, het bedryf steeds meer floreert, en eene verzekering, bij haar gesloten, tevens een mooie geldbelegging is Ik meende goed te doen, wetende uit door my naar aanleiding mijner indertijd in de bladen geplaatste oproeping, dat ik niet de eenige teleurgestelde ben, een en ander niet voor my te houden. Of de „Mutual" heeft in den tyd, gedurende welken ik verzekerd, was, slechte jaren gehad, doch dan was hare reclame steeds in strijd met de werkelijkheid, of zij heeft dat niet gehad, maar dan is mij het financieele resultaat myner verze kering onbegrypelyk. In elk geval is, m.i., eene nadere opheldering ten deze ge wenscht en hoop ik die eindelijk eens te ontvangen. U dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, Uw dw. A. A. W. VAN WULPFTEN PALTHE. Vertrokken: 14 April van Batavia het ss. Tambora naar Rotterdamvan Ba- hia het ss. Maasland van Buenos Ayres naar Amsterdam15 April van Genua het ss. Nias van Java naar Amsterdam. Aangekomen: 14 April te Batavia het ss. Ternate van Rotterdam; 15 April te Sabang 't ss. Timor van Amsterdam naar Bataviate Singapore het ss. Bulow van Rotterdam naar Japan te Boston het ss. Zijldijk van Rotterdam naar Philadelphia te Rio de Janeiro het ss. Delfland van Am sterdam naar Buenos Ayres16 April te Batavia het ss. Sindoro van Rotterdam. T»«!esrafiseh Weerb'-riehf naar waarnemingen in den morgen van 16 April medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 766,6 te Horta (op de Azorische eilanden, Noord-Afrika) laagste stand 745,4 te La Hogue (in Frankrijk.) Verwachting tot den avond van 17 April Matige Zuidelijke later krachtige Wes telijke wind, meest zwaarbewolkte lucht, waarschijnlijk regenbuien, kouder. Heeren Berichtgevers. Opgaven van aantal kiezers worden niet opgenomen. Red. Berichtgeverte Serooskerke. Derge lijke berichten moeten altijd terstond getelegrafeerd worden, desnoods in twee partijen. Red. T'>! bat vde-.tsfl;. --a:, AdvorhntiSn niet afk 'QüHt'g uit Z^elsad, tctrèft-iorie Hïudel eo Nijverh id, ie gercidifi} 1 hi>t Algem :en Binnen- en Buitenlandsch Advertentie bureau O. Y. ALTA, Ws - moes treat 76 -78, Amsterdam Heden overleed onze geliefde zuster en behuwdzuster MARIA BOSSELAAR, Echtgenoote van Marinus Corré, in den ouderdom van ruim vijf en zestig jaren. J. BOSSELAAR. E. MALJAARS—Bosselaar. P. MALJAARS. Domlurg, 15 April 1910. ONTVANGEN: een mooie sending Blokjes en Biez- n Matten, Karpetten en Vloerzeilen. Aanbevelend, A. .1. DE VISSER, Souburg. wegens vertrek roor f 4000, ee fl nk goed onderhouden van alle gemakkeD voorzien en op dtf- tigen stand, waarin een nette Zaak wordt gedreveD. Franco blieven letier Af., Boekh. D'HUI.J, Middelburg. Maandag 2 uur zeldzame prachtige zware DIERLNGS, 't Zand TENTOONSTELLING van Teekeningen en Werkstukken, door de leerlingen der school vervaar digd op WOENSDAG 20 APRIL, des avonds van 79' 2 uren, en op DON DERDAG 21 APRIL, des v.m. van 10—12 uren, van 24 uren des :i.m. en van 7—9' 2 uren des avonds in het gebouw der schooi aan het Molenwater. Op DONDERDAG 21 APRIL zullen des morgens van 1012 u. en des middags van 24 u., levens openba e 'essen in de praktijk worden gegeven. De toegang is vrij. HET BESTUUR. Ten allen tyde voorhanden alle soor ten droge en aangemaakte Verfwaren, Lakken en Vernissen, enz. Alsmede Verf in bussen van verschillend fabri kaat, waaronder ook de merken - Verf pot met Kwast, Compositieverf, Rejolin, enz. enz. Aanbevelend, v. h. W. HUBREGTSE, Drogist, Noordstraat L 105, Middelburg. met de KUNSTWERKEN, op MHANDIG 25 APRIL 1910. Aanvang 22 April a. s. koopt in elke hoeveelheid te(,en tie hoogste prijzen a contant, - 1 MIDDELBÜ Pakhuizen Kerspel geopend van s:n. 7 tot i2 en van run. 1 tot 7 uur. van 103 uur, hoopt de Generaal- Agent dei- in het hotel „Centraal" op de Groote Markt te Goes te zijn, tot het verschaf fen van inlichtingen, SUSF" Waar niet vertegenwoordigd, Agenten gevraagd. De Notaris PILAAR zal des voormiddags te 10 uur, op de hof stede „den Berg", nabij Goes, voor do Zeeuwsche Fruitteeltmaatschappij eêne groote parij De Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes, zal op te Ierseke, ten verzoeke van den heer 8. Bijkwel, 1. des voor.niddags om 11 uur, in het koffiehuis Oesterbeurs Schuus'lje en Erjf te Ierseke, aan de S:okrischstraat, sectie it 1487, groot 1 A. 61 cA, Aanvaaid'Og bij de betaling. Inlichtingen geeft genoemio Notaris. 2. des namiddags om i 1/3 uur aan het woonhuis van genoemden Djkwel aao de Stokviscbstr ;at Ka3t, Tafels, Kache), Stoelen, Klok, Spiag«l, Lamp, Glas- en Aardewerk en hetgeen verder zal worden gepiesenteerd. De Deurwaarders HOLLMANN VERHOEK te Goes, zullen op des morgens om 10 uur, aan het woon huis en ten verzoeke van dhr. Anth. van du Guchte te Nieuw dorp. verkoopen: voorts:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 3