UWSBLAD No. 168 1910. Maa idag 18 April 24 e CHRISTELIJK- JONATHAN MERLE. HISTORISCH Gemengde fteriehlea. De verkiezina R Halst. mr. P. Oieleman. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes FEUILLETON. F. P. DV.U'J, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN *\v ^6 rV F' sUUi IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Pri, 3 per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers ■a^- Wed UITGAVE DER FIRMA ün van TuasaLs; A.s. Dinsdag worden onze antirevo lutionaire kiezers in 't district Hulst aan de stembus verwacht om to voorzien in de vacature ontstaan door 't overlijden van den heer Moes. Laten allen zich wel doordringen van de beteekenis dezer stemming. Het geldt het behouden van den eeni- gen ons verbleven zetel in Zeeuwsch Vlaanderen, de verkiezing van een onzer beste pleitbezorgers een eerherstel voor den hoogst bekwamen gedeputeerde,kun- digen rechtsgeleerde, in polder- en land bouwzaken doorkneden advocaat, die in 't district Middelburg ten gevolge van een samenloop van omstandigheden zijn zetel verloor, en die toch in onze pro vinciale staten zoo hoogst moeilijk kan gemist worden. Van den man, die blij kens meer dan eene benoeming 't ver trouwen Yan de hooge Landsregeering geniet, in zoo menige betrekking met den landbouw in aanraking komt en daar de rechte man op de rechte plaats bleek; den geboren Axelaar, zelf land bezitter in 't district met welks bewo ners hij geregeld wekelijks voeling houdt. Van de vier candidaten op de oproepings- kaart, is hij stellig de bekwaamste steekt hij ver boven zyn mededingers uit; overtreft hij ze in rijpe ervaring. Tal van andersdenkenden zelfs achten en raadplegen hem wegens zijn uitgebreide kennis en schranderen blik in de zaken der provincie en in het gedeputeerd col lege werden steeds zijn rechtskundige en andere adviezen grootelijks gewaardeerd. Onzen candidaat komt de plaats van den heer Moes toe in alle denkbaar opzichten het zal voor Hulsteeneerezijn wanneer het hem daar brengt. Jammer toch dat het ditmaal een kamp zal zijn van drie Rechtsche candidaten tegen éen Linksche. Het had éen tegen éen behooren te zyn. Toch geven wij den moed niet op, dat onze candidaat er niet bij eerste stem ming zou kunnen komen. Zoo maar alle man onzerzyds Dinsdag op het appèl zij, en getrouw blijve aan het paroolOp voor 53 „U moet mij toestaan u te dragen", zei de lange dokter zeer beleefd, maar op een toon die geen tegenspraak toeliet, en zonder veel meer woorden te verspil len lichtte hij haar in zijn sterke armen op en droeg haar als een kind het gras over. Zij voelde niets danj de verlichting dat zij niets meer behoefde te doen. De voorbijgangers keerden zich om en staar den haar aan. Zy zag er niets van. Toen de deur van het hospitaal geopend werd, sloot zij haar oogen. Zij was bang jvoor de kale hospitaal-muren en de lange ryen zieke menschen. „Mijnheer Huckle", riep plotseling een vrouwestem. „Ja, wy laten u niet lang klagen over het ledige bed I" zeide de dokter een beetje buiten adem. Nieuwsgierigheid behield de overhand en Frances zag, hare oogen opendoende, een kleine, vroo- lyke kamer, waarin drie bedden, behalve het hare, met overal platen, en een dame met een wit mutsje en een wit schort voor, die naar haar toekwam, toen mijn heer Huckle haar neerzette. „Ziezoo. Zegt u mij nu het adres van uwe moeder, dan zal ik haar telegrafee- ren dat u veilig zijt 1" „Wilt u 't my toevertrouwen Ik zal er voor zorgen. O, laat mij eens even 1910 15 April Weer een bondgenoot meer. In den strijd voor „de vrije school regel de openbare aanvulling" hebben wij weer een nieuwen (liberalen) bondgenoot opge daan, dien wij naast den heer Pattist de eer hebben onzen lezers voor te stellen. Het is de heer Zernike, hoofd eener openbare lagere school te Amsterdam. Gisteren in een vergadering van den Bond van Vrije Liberalen, af deeling Den Haag, heeft hij 't optreden van de familie Ossen- dorp gewraakt, de theorie van „niet lastig vallen met wat 't (kind) niet begrijpt", be streden, en aan 't slot zijner rede een lans gebroken voor de vrije (liberale) school. „Ik wil", zoo eindigde hij, „niet den on derwijzer zoo geheel en al ambtenaar heb ben, dat deze bang moet zijn om zich zelfs nationaal te uiten. Zou dit inderdaad ver- eischte zijn voor de openbare school, kan de openbare school niet meer zyn de nati onale school, de volksschool, de school wortelende in de natie, met een driekleur uithangend, waaraan een oranjewimpel, dan zie ik niet in, dat de Nederlanders, die rechtstreeks afstammen van hen, die alles opofferden om zich tegen de staatskerk te keeren, moeten blijven zich vastklem men aan de staatsschool en dan kies ik" (de heer Zernike) „liever de (vrije) nationale school." Deze slottirade deed begrijpelijkerwijs velen schrikken; doch blijkens'tver slag in de couranten anderen vielen hem bij. Hij vond nog applaus. Wel kwamen nog de heeren Ter Spill (oud-Lib.) en Posthumus (dem.) in ver zet, laatstgenoemde zelfs met de opmer king dat dit een pleidooi was „voor de bijzondere school". Maar de heer Zerni ke, gelijk 't een man die 't meent, be taamt, hield zijn beschouwing vol en legde er de verklaring bij af te gelooven „dat het beginsel, waarvan de antirevo lutionairen 50 jaar geleden uitgingen, juist was, dat dit weldra door iedereen zal worden ingezien en dat de Vrije li beralen volstrekt niet aan hun beginsel verplicht zijn aan het „heilige" van het openbaar onderwijs vast te houden". Zoo groeit, gelijk dezer dagen onder de koesterende stralen der lentezon de herlevende natuur, ons sinds een halve eeu^y door de liberale vertreden vrijheids beginsel steeds heerlijker uit. Men kan het hooren groeien. Laat ons derhalve volhouden. Nog hooren zeide hy, toen zij den mantel uit had. „Dat is genoeg. Nu goeden dag. Woensdag kom ik terug en als u wèl genoeg zijt, zal ik u in mijn ry tuig thuis brengen I," „Wat is het vroeg zuster Agnes hem buiten de deur. „Hevige pleuris - en daarbij totaal overwerkt en te weinig gegeten, denk ik. Zy zal Woensdag niet naar huis gaan, maar het is niet noodig dat zy dat nu reeds weet. Voed haar. Wat gij ook doet, voed haar. Grey is er. Hij kwam met mij terug en is op de mannenafdeeling. Goe dendag l" Kort daarna lag Frances in een wit bed, dat heerlyk zacht leek na de harde matras, en kreeg zij zulke heerlijke melk als zy niet meer gehad had sinds zij Broomhill verliet. Zij had het zalige ge voel, dat zij misschen veel had te lijden maar dat zy niets meer hoefde te doen zij mocht rusten. HOOFDSTUK XXIX. Dagen lag Frances in haar bed, te ziek om zich van iets meer bewust te zijn dan van vreeselijke pijn en de Hand die haar er door heen leiddetoen begon het leven zijn rechten te laten gelden en toen kwamen er heerlijke dagen van onbezorgd genieten van rust en van tijd tot tyd lezen uit den Bijbel dien Jem haar gebracht had. Het titelblad was er uitgescheurd, maar de zusters zagen den meerderen moeien —en zullen volgen. 3 JL van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 '•ent. UIT DE TIK) V INC IE Qoes De heer v. Brink van het postkan toor 's-Hage wordt gedurende de afwezig heid van dhr Pierik aan het postkantoor alhier gedetacheerd. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid der Staten van Zeeland voor het kiesdistrict Zierikzee, in plaats van mr H. C. Moolenburgh, is bij enkele candi- daatstelling gekozen de heer mr D. van der Vliet aldaar. De Centrale anti-revolu tionaire kiesvereeniging besloot geen can didaat te stellen met uitdrukkelijke ver klaring van zich 't recht voor te behouden van handelen op 7 Juni a.s. bij de perio dieke aftreding van mr D. v. d. Vliet en twee andere liberalen. pjKapelIe De gemeenteraad heeft in zijn gisteren gehouden vergadering aan dhr H. K. Persant Snoep, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als gemeente-genees heer met ingang van 15 Mei a.s. of zooveel vroeger als in de vacature zal zijn voor zien. De heer Persant Snoep heeft de be trekking gedurende meer dan 30 jaar, sedert 1878 waargenomen. Door Gedeputeerde Staten van Zee land zyn benoemd tot lid-werkgever en tot lid-werkman in de plaatselijke onge vallen commissie respectievelijk dhrn. J. K. Crucq, timmerman te Arnemuiden en W. Wattel, drukker te Middelburg. Stavenisse Dr Vorster is benoemd tot arts te Beekbergen. Toolsche Grt. Tholen Schipper Cornelisse heeft in de weervisscherij N. in de Oosterschelde tot tweemaal toe in de fuik een reiger ge vangen. Reigers zijn groote vischdieven. Van 8—16 April werden van Ier- seke verzonden 560.CP0 leverbare oesters. Prijzen Imperialen 9 K. G. 150 tot f 53. Ie soort 72—75 KG. 36—40 Gld. 2e 55—60 KG. 21—25 3e 45—50 KG. 12—15 Er werden 8860 F. G. kreukels ver zonden. Kapetle. Geslaagd voor het le ge deelte examens diploma voor secretaris de heer J. G. C. Spruit, ambtenaar ter secretarie alhier. Gr. Grt. Hanswee t. De kommies ?e klasse C. J. Lambrechtse te Philippine is met ingang van 15 dezer gedetacheerd alhier G-. Grt. mooien marokijnen band en de aantee- keningen met de pen zoo netjes er in geschreven, en zij zagen ook hoe be schaafd en vriendelijk zij was, een groot contrast met hunne andere patiënten, en verwonderd vroegen zij zich af welke hare geschiedenis zijn zou. En Frances genoot er van deze dames rondom zich te zien, en zij vermoedde weinig hoe aantrekkelijk zij er uit zag, met haar jong vredig gezichtje, waarop iets jeugdigs was terug gekomen dooi de lange gedwongen rust, met haar spre kende oogen en prachtig goud haar. Zondags kwamen Jem en haar moeder meestal. Maar den derden Zondag kwam alleen Mary met een briefje van hare moeder van den volgenden inhoud Lieve kind Ik durf het je haast niet schrijven, maar durf het ook niet langer voor je verborgen houden. Verleden week moesten wij den dokter voor vader laten komen, en deze vindt het zeer ernstig. Wij willen hopen, maar vreezen het ergste. De jongens zijn heel aardig, en wij schikken alles zoo goed als dat kan zonder jou, beste Francie. Maak je om ons geen zorgen. De Ileere zal voorzien. Je liefhebbende moeder, Emily Avis. Frances leunde in de kussens terug. „Weet gy wat er in staat?" vroeg zij aan Mary, het briefje omhoog houdend. „Ja, over vader", barstte de arme Mary Prinses Juliana. De Haagsche correspondent van een Parijsch blad meldt, dat Prinses Juliana nu acht tandjes heeft. Do bezoekers van het Paleis, zegt hij, worden getroffen door het gezonde uiterlijk der kleine. Zij is een groot kind voor haren leeftijd ;ze heeft een lieve gelaatskleur en kastanjebruin haar. Ons Prinsesje lijkt sprekend op haar vader. De Koningin, besluit de correspondent, kan nauwelijks een oogenblik van haar lief dochtertje vandaan. Een moderne partij schaak. Men schrijft aan de N. R. Gt. van het stoomschip Oranje der maatschappij „Ne derland" uit Colombo Thans hebben alle passagiersschepen van de maatschappij „Nederland", een marconitoestel aan boord, om doorloo pend gemeenschap te kunnen onderhou den met den vasten wal en met voorbij gaande schepen. Verscheidene keeren is door passagiers van de gelegenheid ge bruik gemaakt om van uit zee enkele woorden tot achtergelatenen te richten. Dat de toestellen, die de Marconi Com pagnie, te Brussel gevestigd, afstaat aan geabonneerden, geen prullen zijn, blijkt wel hieruit, dat men één dag vöör Port- Said zijnde, direct met Scheveningen kan seinen, mits er geen storingen in de lucht zijn. De puntjes en streepjes van Morse vliegen dus over de Middellandsche Zee heen om in Scheveningen te worden op gevangen. Als curiositeit meld ik u, dat toen de Oranje op weg naar Indië een dag reizens van Aden was, een Engelsch mailschip deze haven verliet om den zelfden kant uit te gaan. De Oranje seinde de Morea van de P. and O. om berichten. Een oogenblik later kwam er een lang telegram met allerlei nieuws. Hierbij had een Engelschman een uitda ging gevoegd tot een schaakpartij met één of meer van onze passagiers. Het idee van den Brit viel in goede aarde. Pe wedstrijd zou den volgenden morgen, Woensdag 16 Maart, om 10 uur aanvan gen. Op het afgesproken uur waren de spelers present. De Oranje seinde te zul len beginnen als uitgedaagde partij, maar daar kwam niets van in. Het antwoord was„Klaar, gooi een geldstuk op, wie beginnen zal. Dan zal ik zeggen of 't kruis of niunt is, als gij het hebt gedaan." Zoo uit. „Ik zag hem voordat ik hierheen kwam, en hij gaat sterven - ik weet het. De dokter zei, dat hij hem had kunnen helpen, als hij vroeger geroepen was. Waarom laat God toe dat wij te arm zijn om een dokter te halen, als Hij ons zoo liefheeft?" „Mary, schei uit." „Neen", zei het kind. „God helpt ons niet. Jij bidt en praat maar en denkt dat Hij je helpt, maar Hij doet het niet. De slechte menschen, die komen vooruit. Ik zou goed zijn als vader beter werd, maal ais hij het niet wordt, dan wil ik niet dan wil ik niet!" „Mary, Mary „Neen ik wil nietzei Mary. „God laat ons van gebrek omkomen, en meisjes, die niet goed zijn, verdienen hoopen geld. Ik zal ze vragen, hoe ze er aan komen. Er is geen eten of drinken in huis, en hij vraagt aldoor om melk. Jem zal ook zijne betrek king verliezen als hij geen betere kleeren heeft. Fed kon veel meer verdienen als hij maar goed wou. En als jullie dan niet slecht willen worden, moeten Fedt en ik het worden, want er is niets meer niets Zuster Agnes kwam binnen. Frances gaf haar het briefje en de zuster troostte Mary, denkend dat al haar verdriet slechts was over haar vaders ziekte. Na haar vertrek lag Frances lang heel stilhet was een van de donkerste uren uit haar leven. Haarvader stervend, Fed en Mary op den verkeerden weg uit wan- gezegd zoo gedaan. Een geldstuk werd opgeworpen, de Engelschman raadde ver- i keerd, zoodat onze partij wit had. Toen is de schaakpartij begonnen De partij heeft ongeveer 5 a 6 uren geduurd, die over 2 dagen werden verdeeld. Naden36enzet heeft Holland zich overgegeven en sein de „Opgegeven. Met gelukwensch". Enkele minuten later kwam er een ant woord van den volgenden inhoud Mr. L. bedankt zeer voor het spel en verzoekt uw speler te zeggen, dat hij te Colombo bij u aan boord zal komen, om kennis met hem te maken. Onze passagiers dan ken ook voor dit spel. Morea". Uit den Ouden IJsel te Doetin- chern is opgehaald het lijk van een vrouw. isbruik van sterkendrank moet de oorzaak zijn van haar verdrinken. Te Maastricht is gisteren binnengebracht iemand uit Sittard, in verband met de levensgevaarlijke mishandeling van den venter Warmoes. Zijn meisje, die als ge tuige gedagvaard was, is eveneens in hechtenis genomen. Eene dienstbode is te Rietsoogpolder (N.-H.), te water geraakt en verdronken. Te Rotterdam is een 70-jarige vrouw bij haar thuiskomst in haar woning van de trap gevallen en aan schedelbreuk bezweken. Te Roer mond kregen twee vrouwen twist, welke zoo hoog liep dat de eene de ander met een mes het linkeroog uitstak. Groote verontwaardiging is in den staat Tennessee gewekt door een gratie- besluit van den gouverneur van dien staat, Patterson. Het Hoogste Gerechts hof van den staat had juist in hoogste instantie het vonnis bevestigd, over ko lonel D. B. Cooper uitgesproken ter zake van den moord op Senator Carmack. Dat vonnis was 20 jaar gevangenisstraf ge weest. De veroordeelde is 65 jaar; hy was een politiek raadsman en groot per soonlijk vriend van gouverneur Patter son. Cooper had senator Carmack een fel-gehaat politiek tegenstander op de open straat neergeschoten. Woensdag is te New Haven, in den staat Connecticut, een gevangenis afge brand. Onder de gedetineerden ontstond een ernstige paniekmaar de inmiddels gealarmeerde gewapende macht was tij dig ter plaatse om de pogingen tot ont vluchting te kunnen verijdelen, echter niet vöör het tusschen gevangenen en bewakers tot gevechten was gekomen. hoop en zij zij had het goed Al het heerlijke voedsel, de goede voedzame melk, het stond haar tegen. Dien nacht en den geheelen volgenden dag was zij aan het strijden. „God zal hélpen", herhaalde zij voortdurend. Het was Dinsdagmorgen. Frances lag met gesloten oogen, met het gelaat naai den muur gekeerd, opdat niemandj tegen haar spreken zou. Zij hoorde, dat zuster Agnes iemand boven bracht maar dat gebeurde zoo vaak. Daarna hoorde zij fluisteren Stoor haar niet. Ik kan wel wachten Frances keerde zich om en riep uit; „Mijnheer V'erle I1 «Beste kind« hij was dadelijk naast haar, maar voordat hij haar hand vatten kon, was zij reeds in tranen uitgebarsten. Merle zag dat zij zich trachtte te beheer- schen door iets te willen zeggen en be grijpend, wat het zijn zou, zeide hij„Ik ben bij u thuis geweest. Uw vader heeft alles wat hij noodig heeft. Ik was gisteren avond bij hem," en toen zachter; „uwe tante zond hem wat geld Die woorden schenen te helpen, Frances werd kalmer en lag ten laatste doodstil naar Merle te kijken, voelend dat God hem gezonden had om hen allen te helpen, met zulk 'n roerenden blik, dat de domino het haast niet kalm kon verdragen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1