NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 160, 1910. Vrijdag 8 April 24e Jaargang HISTORISCH JONATHAN Mil, CHRISTELIJK- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F, P. D'PUiJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN UIT HE PERS. FEUILLETON. Binnenland. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent De opgaaf van den spoordienst komt In dit nommer voor op de ge bruikelijke plaats. Onze wintercampagne. De Standaard schreef een geestdriftig artikel met het oog op de verkiezingen, die ons wachten. Wij nemen het in zijn geheel over. Tot dusver liep onze wintercampagne op staatkundig terrein schooner dan we ons hadden durven voorstellen. Eenige maanden geleden waren we bezorgd, dat men na het groote sucees van Juni 19o9 te spoedig op zijn lauweren zou inslapen, maar nu reeds bleek, dat deze vreeze be schaamd is. In alle streken van het land heeft men door lezingen en meetings de bezieling er in gehouden. Voor de kiezers lijst is men actief en op zijn post geweest. Onze propagandisten zijn wakker op het appel. En in de wintervergaderingen, zoo van onze Kiesvereenigingen als van Pa trimonium en van onze Jongelingsver- eenigingen, heerschte blijkens de ingeko men berichten een uitnemende geest. Meer dan vroeger ooit, is men in dit jaar der Provinciale verkiezingen nu reeds op die komende stembus voorbereid, en is men gereed slag te leveren. Misschien zelfs mag gezegd, dat juist het gewicht en de beteekenis van die in Juni ophanden zijnde stembus deze on verwachte bezieling in onze gelederen heeft doen uitgaan. Maar toch was er meer. Algemeen voelt men, dat het suc ces, in 19o9 behaald, bijna boven onze kracht gingdat geen poging gespaard zal worden om ons dit succes weer afhan dig te maken en dat de positie van Kabi net en Kamer alleen dan voor de toekomst verzekerd is, zoo we onze gelederen niet laten slinken, maar nog uitbreiden, onze wapenen niet laten roesten, maar nog scherpen, en onze eenheid als Coalitie niet laten verslappen, maar eer nog steviger vastzetten. Vooral onder het jongere geslacht spreekt die geest zich luide uit. De oude ren zijn licht geneigd om te rusten op de verkregen resultaten, maar onze jonge mannen, die by elke nieuwe kiezerslijst hun aantal zien toenemen, willen vooruit, willen marschvaardig staan, en spitsen 50 Merle kwam hen zelf halen. „Dezen keer zijt u niet blij mij te zienzei hij, de keuken binnen komend. Maar zelfs nu klaarden hun gezichten op toen zij zagen wie hen kwam halen. „Wy zijn klaar!" zei Avis opstaand. Zyne vrouw liet toen eindelijk den moed zinken. De tranen stroomden over hare wangen toen Merle haar meevoerde. Avis stond bij zijn huisdeur, onbewegelijk, met de sleutel in zijne hand. „Laat mij dat voor u doen zei Merle en Avis ging weg en keek niet om, om te zien hoe de deur gesloten werd. „Is Prances al weg „Zij is den tuin door. Wij zullen haar onderweg wel opvangen Frances was afscheid gaan nemen van haar lievelingsplekje. Toen zij het rijtuig hoorde, kwam zij te voorschijn. Merle her innerde zich, met die intense duidelijkheid waarmee elke kleinigheid uit de moeilijk ste oogenblikken van ons leven in onze j ziel gegrift wordt, hoe zij van uit datzelfde j boschje te voorschijn was gekomen, toen j zijn kind verdronken was. Het contrast tusschen den guren Maartschen dag en dien warmen Zomerdag was niet grooter j dan tusschen de Frances van toen en de j bleeke stille vrouw in haar zwarte rouw- japon van nu. Al hare frischheid was weg. Het is waar, er was een merkwaardige er zich nu reeds op, om, komt de slag in Juni weer, vooraan in den strijd te staan. En wat vooral gewaardeerd mag, de man nen van invloed in onze kiesvereenigingen en onze agenten vuren dien ijver voort durend aan en toonen ook nu weer hun beproefde stembuskennis door toe te zien, dat deze bezieling zich niet in het holle woord verlieze, maar goed ineengezet en op den man af gericht worde. En wat ook meetelt, onze tegenstanders hebben meegeholpen. Ze hebben heel 't land door een gevoel van v erontwaardi ging gewekt door het weer opnemen van de onedele strijdmiddelen, waaraan ze in 19°5 een oogenblik hun schijnoverwin ning dankten. De op zich zelf nobele po litieke strijd is door hen naar beneden ge haald. De strijd met fier pleidooi en scher pe belijning van de beginselen is geheel op den achtergrond getreden, en heeft plaats gemaakt voor een campagne van smaad en verdachtmaking. In personali teit hebben ze heil gezocht. Ze zijn er-op uitgegaan om onze positie af te breken door persoonlijke aanvallen. De eene is niet voorbij of de andere begint weer. En by al dit persoonlijk gedoe werken ze de commun accord saam. Heel hun pers door één toon, één geest, één manier om den strijd tegen de Coalitie aan te binden. Blijkbaar werd het er op toegelegd om wantrouwen in onze eigen gelederen te zaaien. Werden we daardoor in onze actie verlamd, dan zou der Dritte im Bunde weerloos staan, als straks heel de Coalitie weer in het vuur moest, en hoe schoon zou dan hun kans niet staan. Toch hebben ze zich ook bij dien aan val ten eenenmale misrekend. Al wat ze onder ons uitgewerkt hebben, is niet een wegvallen van het vertrouwen, maar een schier verbitterde verontwaardiging. Nu men den euvelen moed had naar zulke strijdmiddelen te grijpen, heeft men den toeleg doorzien er is er te wakkerder door geworden. Wel verre van zich te laten verschalken, heeft men zijn blik te hel derder om zich heen geworpen Voor wat aanval men ook terug mocht deinzen, voor zulk een onedele campagne nooit. Veilig mag dan ook gezegd, dat de sluip- aanval, dien men ondernam, ons meer goed dan kwaad heeft gedaan. Nooit staat men krachtiger, dan wanneer men zich aangetast voelt in zijn teederste belan gen. Het was ook al te dwaas, te wanen, schoonheid in hare mooie oogen, in den vastberaden trek rondom haren mond, maar 't verschil was toch zeer opmerkelij k. Zij voelde 't medelyden in de eerbiedige vriendelijke manier, waarop hij haar in het rijtuig hielp en toch wist hij, noch iemand anders, wat 't haar kostte, Broom- hill te verlaten. Eenige dagen later ging Merle naar het station te Medlar om hen goedendag te zeggen. Avis trachtte tot het laatst toe te glimlachenzijn vrouw schreide, maar Prances' oogen bleven droogzij voelde slechts dat zij weg ging van Tom's graf en alles wat haar aan hem herinnerde het was haar als stierf zij - en zij, die sterven, schreien niet. En toen haar vader terug viel op zijn bank, dacht zij, dat hij er uit zag als iemand, die den genadeslag ont vangen heeft. Merle dacht hetzelfde, en hij twijfelde er aan of iemand, zoo gebroken van hart, ooit weer een geheel nieuw vreemd teven zou [kunnen opvatten, en toen hij door Merchfont naar huis liep, ging hij even t kerkhof in en in zijne ziel klonken de woorden Weent niet over den doode en beklaagt hem niet; weent vrij over dien, die wegge gaan is, want hij zal nimmer weer weder- keeren, dat hij't land zijner geboorte zie. HOOFDSTUK XXVI. Merle was niet zeer in zyn schik met den brief, dien hy van juffrouw Avis kreeg er stond te weinig in, er bleef te veel te dat men ons krachtig geofganiseerd le ven, waarin het resultaat van zeven en dertig-jarigen arbeid zich uitspreekt, met wapentuig uit zulk een arsenaal zou kun nen te niet doen. Zoo kan wat ten kwade gedacht werd, ons nog ten goede komen, en alle ern stig gevaar voor de komende Juni-stem- bus afwenden. Op zichzelf ontbrak de prikkel, die bij zulk een stembus alles beslist, en thans voelt men de uitwer king van dien prikkel reeds in breede gelederen. En zulk een prikkel was ons van noode. Gelijk het altoos met een pas opgetreden Kabinet gaat, het is bezig de schotels voor den politieken disch gereed te ma ken, maar 'tschnilt schier alles nog in de keuken. De disch zelf is nog niet aan gericht. Er is wel reeds gezorgd voor wat de Denen noemen een welvoorziene Schmörbrottafel, maar de groote stukken van het menu konden nog niet worden voorgediend. Wie nu niet op de hoogte is van den tyd, dien het aanrichten van zulk een disch eischt, wordt dan allicht ongeduldig. Men vraagt-. Komt het nog niet En by wie dit te veelvraagt,zonder dat hij voldaan wordt neemt de animo allicht af. Iets waar dan tegenover staat, dat ook de tegenpartij deze beproeving van ons geduld, allicht uitbuit als leuze tegen het Kabinet, ter wijl de halfslachtige geesten dan licht in zulk een deun gaan meêzingen. Tegen al uw profetie, dat de sohotels komen zulten, heet 'tdan al spoedig in steeds wyder kringEr komt toch niets van En zulk een laf geroep zou zoo licht de rood cry van onze tegenstanders kunnen worden. En juist dit gevaar is thans afgewend. De aloude animo, de bezieling van oude dagen, het vuur in het oog zijn reeds te ruggekeerd. Wil men op die wys ons ten onder helpen, dan zal men zien wat onge wone kracht we ontwikkelen zulten. Niet in overmoed, maar toch met fleren man nenmoed zullen we den aanval afwachten. Een program van actie hebben we bij de Prov. Staten nooit gehad, en zulten we ook nu niet hebben. Dit kan ook niet. Maar „Voor de Coalitie" en voor het Kabinet zulten we als éen man in het vuur gaan. en daarop werden onze mannen in de be zielende wintercampagne, die achter ons ligt, stelselmatig voorbereid. Houde dit aan, ga men voort in dien- vermoeden over. Door al zijn arbeid heen worstelde hij met zijn angst over Avis en zijne kinderen en zoovelen met hen, die denzelfden kant waren opgegaan. Nie mand kwam hem troosten, maar Merle bad, dat zij, aan wie „de Morgenster ge geven was", uitgezonden mochten wor den om Avis te troosten. Hij voelde zich nu erg eenzaam. Ermyn schreef hem van tijd tot tijd, maar zy ver stond de kunst van brievenschryven niet. Zy schreef veel over kinderen,weinigover van hare eigen gedachten, en Merle voelde zich verplicht hetzelfde te doen. En het eenige thuis, waar nooit een boos woord gesproken werd, stond leeg. De huizen en harten van al zijn gemeenteleden stonden voor hem open, maar persoonlijk was hij hun niet hekend. Hy werd haast aange beden voor alles wat hij gaf maar hij ontving van hen niets. Voortdurend ont moette hij wel sympathie, maar hij zelf, als mensch, was door niemand gekend. Zoo lang Tom's kort leven had geduurd en deze met Merle had gewerkt, had de vreugde van hem gade te slaan, het ver driet van slechts voor iedereen „de dominé" te zijn van hem afgehouden. En Harry was weg, en hij voelde zich vaak diep ellendig. En al dien tijd wachtte Merle op brieven van de Avis'. Maar niets kwam. Niemand in Barbleton had iets van hen gehoord. En Merle schreef einde lijk maar weer aan het oude adres, en wat hij dacht dat ook hun tegenwoordig adres was. Beide brieven kwamen als „onbestel- zelfden geest, niet enkel in onze kiesver» eenigingen, maar in al onze vereenigin- gen. Ze werken de éen op de ander in. Ze vormen saam onze breede phalanx. Vuur bij vuur doet den gloed te hooger opvlam men. We zijn geen conservatieven, die uitsterven als de ouden van dagen ten grave daten, maar bezielde Calvinisten, die zieh recruteeren uit elk nieuw opko mend geslacht. Tentoonstelling te Brussel. Bij Kon. besl. is benoemd tot eere voorzitter van de Centrale Commissie tot inrichting van de afdeelingen van Nederland en zijne koloniën en tot be hartiging van de belangen der inzenders in die afdeelingen op de Algemeene en Internationale Tentoonstelling, welke in 1910 te Brussel zal worden gehouden, Y>. K. H. de Prins dor Nederlanden, Hertog van Mecklenburg. (Stct.) De1 Ineenschakelingscommissie. Is reeds vroeger gemeld, dat het rap port der Ineenschakelings-commissie binnenkort denkelyk omstreeks 1 Mei zal verschynen, thans vernemen wij nog dat in dit rapport, ten bate van de bizondere schoten voor gebrekkigen, als blinden en doofstommen, bizonder gunstige subsidie voorwaarden worden bepleit, mits vergezeld van hoogere eischen, aan de leerkrachten te stelten. (Centr.) Op grond van ontvangen ambtelijke berichten wordt aan belanghebbenden dringend ontraden zich te laten aanwer ven als arbeider by den bouw der spoor- weglyn Madeira-Mamoré, in Brazilië, Het klimaat aldaar wordt zeer gevaarlyk voor de gezondheid geacht. Aan een ieder, die niet werkelijk land bouwer is en niet over eenige middelen beschikt, moet ten sterkste worden ont raden naar Brazilië te emigreeren. (Stct.) Dr. A. Kuyper. De Standaard schrijft Dr. Kuyper, van een kort verblyf in het buitenland teruggekeerd, nam door de bladen kennis van het vriendelijk voornemen van den Gereformeerden Jon- gelingsbond, om hem een bewijs van sympathie aan te bieden. Hy heeft ter stond daarop aan den Voorzitter van den baar" terug. Hij kon dus niets anders doen dan wachten. En hoe ging het intusschen met den „ouden baas" en zijn familie Zy hadden eerst twee kamers en twee zolderkamers in een van de vele kleine huisjes aan de Zuidkant van de groote stad. Rose, met haar aardig gezichtje, net figuurtje en lieve manieren vond gemakkelijk werk in een winkel. De ouders wilden Frances niet uit laten gaan, zy meenden dat zy niet voor zich zelf kon zorgen en vreesden voor haar omdat zij mooi was, maar zagen niet dat Rose intusschen heel wat aantrekkelyker ge worden was. Frances had een naaima chine en verstond de kunst van naaien zeer goed, en dat is iets dat in Londen vrij goed betaald wordt. Juffrouw Avis en Mary maakten het naaiwerk voor haar klaar en Fed had werk als loop jongen. Alles te zamen hadden zy vrij goed hun brood, maar ieder op zyne wijze verlangde naar het oude teven, en Frances het meest van hen alten. De treurige benauwdheid van de smalte Londensche straten vervolgde Avis als een nachtmerrie. De zware bedompte lucht, de nooit eindigende stroom van haastende mannen en vrouwen paraly seerde hem. Zyn werk zou hem hebben opgewekt als hy de zorg voor zes of twaalf kleine tuintjes had mogen hebben. Maar hij werd nu hierheen gestuurd en dan daarheen, en hij had niets geen lust nieuwe dingen te zaaien, daar hy toch nooit zag of er iets van werd. En bovenal, Bond bericht, dat hij, onder alle waar deering voor de goede bedoeling, zulk een bewys van sympathie óp dit oogen blik niet zou kunnen aanvaarden. Dit zou in strijd zijn met de achting en eer bied, verschuldigd aan de heeren, die be reidwillig bleken om als Commissie van beoordeeling over de tegen hem opge worpen beschuldiging hun oordeel uit te spreken. Bij de herstemming ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad in district III, Groningen, verkreeg de heer K. Muller, antirev., candidaat der recht- sche kiesvereeniging en gestsund door de Liberale Kiesvereeniging, 899 stem men, de heer W. v. d. Vall, soc.-dem., gesteund door de vrijz. dem. kiesver eeniging Burgerplicht, 719' stemmen, zoodat gekozen is K. Muller. De vryzinnigeu hebben by de tusschen- tijdsche verkiezing voor 4 zetels een zetel verteren, de antirev. hebben er een ge wonnen. VIT DE PROVINCIE. Zeeuwuch Genootschap der Weten schappen. In de gisterenavond te Middelburg ge houden algemeene vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen werden tot lid benoemd a. te Middelburgmr W. Dyckmeester, advocaat-procureur, dr H. Reilingh, arts, E. Scheps, arts, mr G. F. baron thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg, rech ter in de arrondissements-rechtbank, J. Terpstra, directeur der registratie en domeinen, J. D. Wielenga, predikant bij de Gereformeerde kerk A, dr J. Wolff, leeraar in de wiskunde aan de Ryks Hoo gere Burgerschool, E. P. Zandyk, leeraar aan de Ryks Kweekschool, met akte mid delbaar onderw. voor Duitsch en Fransch; b. in Zeeland (buiten Middelburg): L. G. James,arrondissements-schoolopziener te Sluis, H. F. Oberman, predikant by de Engelsche gemeente te Middelburg en te Vlissingen, te Vlissingen, J. F. A. M. van Waesberghe,lid van de Provinciale Staten te Hulst c. in Nederland (buiten Zeeland)dr C. Brakman, leeraar aan het gymnasium te 's-Gravenhage, mr dr K. J. Frederiks,com mies by de directie van den landbouw te 's Gravenhage, prof. dr J. Huizinga, hoog- hij was gewend zyn eigen meester te zyn en zelf zyn tyd te regelen. Als hy zich zelf by anderen vergeleek, zeide hij altijd weer: „Wy mogen nog dankbaar zyn." Hun huishouden was hier in de vier kleine kamers, evenals op het groote Broomhill, een vriendeiyk tehuis; men zou misschien wenschen om meer ruimte, maar nooit om minder leden. De zomer maakte het voor allen ge- makkelyker; alten begonnen zich te wennen aan het nieuwe teven, alten be halve Frances; zy was al tyd kalm en opgewekt, maar haar moeder zag dat zy kwynde. Zondag was voor hen alten een feest dag. Het had lang geduurd eer zy een hen bevredigende kerk konden vinden. In de zendingszalen werd te weinig ge preekt, in de mooie kerken kregen zy niet wat zy noodig hadden, namelijk wat aanmoediging. O, als zy, die preeken, eens bedachten, wat een godsdienstoefe ning zyn kan voor hen die by na bezwy- ken onder den last des tevens, zouden zy zich meer moeite geven om wat aan te moedigen! Het scheen nu alles goed te zullen gaan toen er een groote slag viel. Avis was te eerlyk voor zyne kame raden-tuinlui. Zy vertelden hun baas dat hy lui en eigen wys was en toen er in Augustus minder werk was, werd hy het eerste afgedankt. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1