i No. 155 1910. Zaterdag 2 April 24e jaargang 1EUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. ade. CHRISTELIJK- burg. VER5GHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. DE JONGE-VERWEST, te Goes Bjj dit nummer behoort een By voegsel. Buliëiilifiili&is üï8FZici; F. F. DVlKJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Binnen! u?d, RECLAMES. Alleen de nieren kunnen het bloed filtreeren. utei-. chif- bnreaa, ldoos met klok, gaB- elok door 2 nar, 2 2 etn- nny's, 2 tentasaen agen,til- rgimeei- ehorberg r not. v. 84i0 c.A. Verhagi land in d aldaar. ■r door T*i Har den door rs, naai- Bgereed- g< aden r i.ot. y. mekent oeatum ö'OOt 12 en au door onder r in do agereod- twaren, «latafel Dimdag rhoeve, ka paar elkgr- er dcor rbtur» 1 nar melk- eiien 2 cF, drie elkge- z., door .le door Or ff 9 rrjort goaie- :ei big 9 aar 13 ea ragen- errie 6 osblea 2 jaa-, onr.ie; de rc- priug- veer- enyra- ploe- land huis- mur ruide' 20 H. o Mar i. isiel vaa Viuer ar bij bij J aar a> ea not. not. £.^5ftSgK? 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. PrijS per drie maanden franco p, p. !,2& Enkele nummers 0 0,02*. UITGAVE DER FIRMA ÜN VAN Duitschland. ^De Duitsche Rijkskanselier, von Beth- mann Hollweg, heeft een bezoek gebracht aan Rome, teneinde kennis te maken met de Italiaansche staatslieden. Hij kwam juist aan in de Eeuwige Stad,toen daar een ministerieele .crisis was uitgebroken, en werd daardoor de oorzaak dat het ministerie Sonnino inplaats van de traditionneele honderd dagen ditmaal 101 dagen geregeerd heeft. De kanselier heeft zeer bevredigende indrukken van zijn bezoek aan Rome mede kunnen bren gen naar Berlijn. Hij had gelegenheid met allerlei staatslieden kennis te maken, die voor de crisis-besprekingen te Rome aan wezig waren, leerde, behalve Sonnino, en diens ambtgenooten, ook Giolitti en Luz- zatti kennen, en had een langdurig onder houd met den markies San Giuliano, die waarschijnlijk in het kabinet-Luzzati de portefeuille van buitenlandsche zaken zal aanvaarden.Uital deze besprekingen heeft Bethmann Hollweg de zekerheid verkre gen, dat de buitenlandsche politiek van Italië niet zal worden gewijzigd en dat Italië deel zal blijven uitmaken van het Drievoudig Verbond. Ook de audiëntie bij den koning heeft bevestigd dat in debetrekkingen tusschen Duitschland en Italië geen wijziging te wachten is, zoodat het doel zijner reis volkomen bereikt is. (let Britsche R^k. Het voornaamste nieuws, dat wij nog van de behandeling in het Lagerhuis van Asquiths veto-resoluties hebben, is het samengaan van Nationalisten en Arbei derspartij met de regeering. De voorstel len der regeering werden gesteund door Redmond en Barnes. Dus wordt de regee ring waarschijnlijk het smadelijk lot be spaard te rallen door muiterij in haar eigen gelederen. De voorstellen der regeering beoogen, zooals Asquith zeide, het voorkomen van „inconstitutioneele strooptochten", (n. 1. zooals het verwerpen van de Middelen wet door de Lords) het recht op de finan ciën alleen voor het Lagerhuis op te eischen en het uit den weg ruimen van deadlocksf' (het op'het doode punt blij yen staan) van de wetgevende machine. Tot dusver, zoo was zijn meening, kan uren over dergelijke doode punten alleen heen geraken door uitoefening van het praerogatief der Kroon, zoolang tenmin ste de ontbining van het Lagerhuis en de benoeming van nieuwe pairs, ofschoon dan weinig voorgekomen, een voornaam en essentieel deel van de grondwet vor- pien en indien noodig zonder vrees kun nen worden uitgeoefend, 1Daardoor komen de rechten en privile ges van het Lagerhuis in de verdrukking ëri dat moet niet. Van huis uit, in vroeger eeuwen, ontworstelde het die rechten aan 4e Kroon, thans zijn ze opnieuw in ge vaar.' Hét moest dus met het absolute veto van de Lords net gaari als'met dat van de Kroon, d. w. z. het moest ver dwijnen, Balkan-Stalen, Koning Ferdinand is weer uit Konstan- tinopel vertrokken, naar het schijnt zon der veel politieke overwinningen te heb ben behaald. Noch omtrent een grensregeling tus schen Zuid-Bulgarije en Turkije, noch omtrènt de quaestiè van het Bülgaarsch exarchaat is iets van een oplossing of zelfs maar van een bespreking ruchtbaar geworden, gezwegen nog van een „nau were aaneensluiting" tusschen beide landen. Het weinigzeggende bericht kan even wel niet wegnemen, dat een verdrag van eenigszins langeren duur zeker geen ge ring te schatten vrucht van dit bezoek zal -zijn. De Armeniërs hebben het bezoek van koning en koningin bijzonder op prijs gesteld en daarvan ook blijk gegeven. De gastvrijheid hun door Bulgarije be toond in dagen van vervolging en strijd onder Abdoel Hamids heerschappij ligt hun ook nog versch in het geheugen. Niettemin heeft koning Ferdinand om zekere gevoeligheden niet te kwetsen, van de ontvangst van den Armenischen patriarch afgezien, ofschoon het tijdstip daarvoor reeds was bepaald. Thibet Dezer dagen vernam men dat de Lalai Lama, de meest geheimzinnige persoon uit dit meest geheimzinnige land dei- wereld, naar Britsch Indië gevlucht was. Wie is toch deze geheimzinnige paus koning, deze opperste monnik uit dit monnikenland, dien nooit een vreemde ling mag zien, wiens aangezicht te hei lig is om zelfs door de gewone sterve lingen te worden aanschouwd, en die slechts door de Lama's mag worden bediend En hoe kwam hij er toe zoo onver wacht zijn kasteel Potala by Lhussa te verlatenen de Chineesche regeering om hem, de incarnatie van Boeddha, af te zetten als Thibets geestelijk hoofd, als Dalai Lama? En welke zijn de houding en de plan nen der drie groote Aziatische mogend heden, China, Rusland en Engeland, die in het bijzonder bij de Thibetaansche quaestie belang hebben? Tot nog toe was Thibet een Chineesche vasallenstaat. Onder het bestuur van den derden Pantsjen, den eerste, die zich Pantsjen-rin-potsje, d.i. de groote en kost bare leeraar, noemen liet, en die van 15691662 leefde, werd Thibet voortdu rend geteisterd door de invallen-der Mon golen. De Pantsjen zond een gezantschap naar het hof te Peking, om den keizer Sjunt-tsjihet protectoraat over Thibet aan te bieden. Het aanbod werd door den keizer wel aanvaard, maar van hulp kon voor- loopig geen sprake zijn. Doch sedert be schouwden de Mandsjoe-vorsten Thibet als een yasalstaat,'die schatplichtig is aan de ChineesGhe regeering. Zoowel de Dalai- Lama als de Tasji-Lama, Pantsjen-rin- potsje; werden door den keizer van China met deelen van Thibet beleend als wereld lijke heeren, En alle drie jaren zenden zij hun schat ting naar Peking, een karavaan van 300 kameelen, rijk beladen met in Thibet ver vaardigde stoffen, wapens, kunstvoorwer pen van brons, goud en zilver, edelgesteen ten en zijden weefsels, een waarde van ongeveer 12,000 gulden vertegenwoordi gend. Deze tribuut-plicht woydt mét té meer zorgvuldigheid nagekomen, daar de keizérs van China de gewoonte hebben contra-geschenken te sturen van belang rijk hooger waarde. Het is niet om de schatting, maar om de schatplichtigheid te doen, om de principieele erkenning van de suzereine rechten, die phjna ó,p Thibet heeft, en oni de yoqrdêelen, die het uïtslui tend hand'elsmonopolie op Thibet den Chineezen biedt, Dat np Olüpa plotseling zou bevolen hebben de kloosters en tempels in Thibet te verwoesten, is niet heel waarschijnlijk. Alle voordeelen, die China tot dusver, sedert meer dan drie eeuwen, van de ondergeschikte positie, waarin Thibet ver keerde, heeft gehad, zou het daardoor in één slag opgeven maar dat h jet alleen. Het zou eeii storm Van onwil, en haat doen ontstaan tegen de Chineezen, in Thibet in de geheele Lamaïstisoh'e Ilimalayastreek en in Mongolië. De Mongolen, die eens krachtig genoeg waren om geheel China te veroveren, zijn onder Boeddhistischen invloed,van krijgslieden in monniken ver anderd. Door de goede betrekkingen te onderhouden met den Dalai-Lama, en door de leiding der Lamaïstische hiërarchie in handen te houden, heeft China het beste middel, om de Mongolen in bedwang te houden. En dat is vooral noodig nu in China zelfde strijd tusschen Chineezen en Mandsjoes voortdurend zich doet geiden. Het eenige, wat China niet kan dulden is, dat de Dalai-Lama, achter den rug van den suzerein om, politieke betrekkingen aanknoopte met een andere mogendheid. Dat geschiedde in 1903, toen de Dalai- Lama toenadering zocht- tot Rusland. En evenmin als China kon toen Engeland dat goedvinden. Het was vóór de thans bestaande bondgenootschappelijke ver houding tusschen Londen en Petersburg, en Lord Curzon, die toen onderkoning in Engelsch-lndië was, achtte het noodig een gewapend gezantschap naarLhassa te zenden. Bij de nadering dier Engel- sche troepen, onder commando van kolo nel Younghusband, vluchtte de Dalai- Lama uit Lhassa naar Mongolië. Vóór zijn vertrek zegende hy de troepen die zouden uitrukken, om den vreemden in dringer uit Thibet te verdryven, en be loofde hij hun, dat zij onkwetsbaar zou den zyn. Toen vielen zy by honderden, door de moderne wapens der Engelschen neergeschotende Dalai-Lama echter trok met groot gevolg naar Oorga, naar het Mongoolsche klooster Gandan, waai de Duitsche reiziger dr. Hans Leder kennis met hem maakte, en later naar Wotaisjan in de provincie Kansoe, waai de Fransche reiziger d'Ollone aan hem werd voorgesteld. Hans Leder was de eerste Europeer, die ooit den Dalai-Lama gezien heeft. Het was niet gemakkelijk hem te zien te krijgen. Maar het kwam zooHij kon den vorst een dienst bewyzen en mocht zich toen bij een troep pelgrims aansluiten, die door den Dalai-Lama ont vangen en gezegend werden. Geen woord werd daarby gesproken. Leder had zich tusschen een troep Lama's geplaatsten zag den Dalai-Lama aan, die uit de verte een welwillenden blik op den vreemde ling wierp en hem later een aanzien lijk geschenk in geld zond. Dit weigerde Leder echter te aanvaarden, maar gaarne nam hij eenige andere geschenken aan, een sjerp en een in gele zijde gehuld Boeddha-beeldje, dat de Dalai-Lama, naar werd verzekerd, zelf gemaakt had, en dat daarom door de Lama's als van on schatbare waarde werd verklaard. De tegenwoordige Dalai-Lama, zoo ver haalt Leder, wij citeeren hier uit Het Handelsblad heet „Nagwan-Losan Tubdan-Tsjiatzo", wat zeggen wil: ko ning des woords, oceaan van wijsheid. Hij werd in 1874 in de nabyheid van Lhassa gebqren, bekleedt zijne hooge waardigheid sedert Juli 1879 en is thans 3.6 jaar oud, een leeftijd, die door het meerendeel der Dalai-Lama's niet werd bereikt. Over de benoeming van den DalaL Lama verhaalt hij Een jaar nadat de Daki-.Lanaa is over leden, gaan deregent en de hooge gees telijken naar het klooster Nasjtsjuri, bij Brahun om het orakel te raadplegen over de plaats, waar de nieuwe incar natie van Avalokiteqvara de personi ficatie van de barmhartigheid en de algemeene menschenliefde te vinden zal zijn. Dit kind moet geboren zijp op den negen-en-veertigsten dag na den dood van den vorigen Dalai-Lamahij moet de vleeschworcfing 'zijn van den Boddhisatva Avalokitecvara en tevens de door Boeddha aangewezen opvolger van den Dalai-Lama. Dat is de reïncarnatie-leer, door Boeddha verkondigd. Hoe de tegenwoordige Dalai-Lama ge vonden werd, deelt de legende aldus mede: Het orakel in het klooster «Nasjjtsjun zeide dan, dat een monnik van strenge leefwijze en rechtschapen wandel de nieuwe incarnatie vinden zou. Die mon nik werd in het klooster Gadan gevonden én hem werd tevens de plaats aangeduid, waar de Dalai-Lama moest worden ge zocht. Zeven dagen bjeef de monnik in van 1—-5 regels 40 cent, Iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 "ent. bidden en vasten en ernstige overpeinzin gen verzonken. Toen zag hij in een droomgezicht een Lama, die hem beval naar het meer Muli- dinhi te gaan. Hij volgde.ditjbevel en zag, aan den oever van het nieer staande, op het stille, kalme water een wonder lijke verschijning. Een moeder met haar kindje op den schoot zittend, en een man, die met het kindje speelde. De monnik zag heel precies de geheele omgeving en alles wat er bij behoorde toen ver dween het gezicht plotseling. Op zijn terugreis naar Lhassa kwam hij onderweg op het landgoee van een Thibetaansch edelman, en zag daarop een boerenhoeve precies hetzelfde, wat hij in zijn extase boven de zee had ge zien. De moeder met het kindje en de vader, en de geheele omgeving. Hij reisde nu onverpoosd door naar Lhassa en deelde dit alles mede; den volgenden dag vertrokken de regent en de hooge geestelijken naar die plaats en namen de ouders van het kind mede naar het paleisde nieuwe Dalai-Lama was gevonden. Ieder beschryft den Dalai-Lama als een mooi, maar zwak en klein man, met een sympathiek uiterlyk. Zijn huids kleur is bijna blank, maar zijn gelaat draagt duidelijk de blijken, dat hy aan de pokken heeft geleden. De zwarte oogen zijn levendig en geestig, de ge heele indruk dien de vorst maakt, is die van goedheid en vriendelijkheid, maar tevens van slimheid. Het hoofd is kaalgeschoren, een dun snorretje siert den bovenlip. De geheele verschijning maakt den indruk van Chi neesche afkomst,wellicht met Europeesch bloed vermengd. Ondanks zijn hooge positie draagt de Dalai-Lama de gewone monnikskleeren, zonder eenig versiersel,doch gemaakt van de fijnste gele zyde. Op het hoofd draagt hij een hooge, puntige, ietwat naar voren gebogen muts of mijter, met lange breede lappen, die de ooren bedekken en tot op de borst hangen. Marinepreeken. Aangaande de wijze, waarop de gods dienstoefeningen aan boord vanHr. Ms. oorlogsschepen behooren te worden ge houden, in verband met het in de Staten- Generaal besprokene over de daarbij ge houden preeken, heeft naar Het N. v. d. D. verneemt de Minister van Marine zich thans gewend tot de verschillende hoogere kerkelijke vergaderingen in ons land om voorlichting, De Minister zelf is van oordeel, dat niet kan verwacht wor den da,fi de oplossing te vinden is door het aannemen van een preekenbundel, dooi de verschillende kerken in onderling overleg aanbevolen of vastgesteld.Daarom acht de Minister het wenschely k te streven naar een zoodanige regeling van de gods dienstoefening dat deze door haren een voud kans op algemeene voldoening zal geven. De Minister meent,, dat eene zoo danige regeling.is te verkiezen,, waarby de godsdienstoefening thans bestaande uit het voorlezen van een gebed en van een leerrede in de toekomst zal bestaan uit het voorlezen van een berymd lied (indien er gelegenheid is, dit lied te zingen) en het voorlezen van een gedeelte uit den Bijbel en van een formuliergebed. Het Bijbelge deelte alsdan zoodanig te regelen,dat voor eiken Zon- en feestdag een bepaald onder werp wordt aangegegeyen, Voor het sa- mensteilen van de formulier-gebeden en de keuze van de Bijbelgedeelten en ge schifte liederen, zou de hulp van een of meer predikanten kunnen worden inge roepen. Naast een eenigszins andere in richting der Godsdienstoefeningen voor- Poomschen en andersdenkenden, wil de Minister ook aanwerken op 'n bibliotheek metstiehtely ke lectuur. En vraagt nu aan de Kerkbesturen, wat zij denken over deze voornemens. Iedere drie minuten van uw leven gaat het bloed door de nieren om gefiltreerd te worden. Wanneer het de nieren bereikt, is het zwaar beladen met vergiftige onzui verheden - wanneer het de nieren verlaat, is het't zuiverste bloed van het geheele lichaam. Doch wanneer de nieren niet behoorlijk werken, wordt uw geheel gestel langza merhand vergiftigd, want de in het bloed achtergebleven vergiften verspreiden ziekte en verderf door het geheele li chaam. Gij gaat u zwak, prikkelbaar en afge mat gevoelen. Uw slaap wordt verstoord en is onrustig, en somtfids hebt gfi een gevoel of de rug u zou breken, wanneer gij u in het bed omkeert. 's Morgens staat gij op meteen ellendig gevoel in uw rug en met pfin in de lende nen. Uw oogen zijn dof en opgeblazen, en uw handen en enkels zwellen op. De urine heeft een onnatuurlijke kleur en komt in zeer groote of zeer kleine hoeveelheden. Bij vochtig weer zijn uw ledematen stram; en rheumatisch. Wanneer gij uw nieren verwaarloost, zullen zij hun geschiktheid om het bloed te filtreeren verliezen, en breidt uw kwaal zich plotseling uit tot lendenjicht, kwel lende urinekwalen, niersteen, waterzucht, heupjicht, chronische rheumatiek, en ver woesting der nieren. Alleen een nierengeneesmiddel kan de nieren heelen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen enkel voor de nieren en blaas Zfi herstellen en heelen de nieren, en helpen hen om hun kracht te herwin nen tot het filtreeren van het bloed en het afvoeren van de vloeibare onzuiverheden. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen kenbaar aan de handteekening vanJames Foster op de doos, zyn te Goes verkrijg baar bfi de firma Nathan Emanuelen te Middelburg bij den heer Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10 voor zes doozen. VIT DE FROV1NCIE. Kapelte. J.l. Woensdag hield de kolen- bond „Ons Voordeel" zyn jaarvergadering in het lokaal der Chr. Jong. Ver. „Obad- ja*. Uit de rekening over het afgeloopen dienstjaar bleek, dat de ontvangsten heb ben bedragen f 5530.97dat uitgegeven is f5014.20; zoodat in kas bleef f516.77. Hiervan komt den leden op hunne boek jes f 145.01' toe, waardoor de vereeniging slechts aanspraak heeft op f371.73'. Uit het verslag aangaande den toestand der vereeniging bleek, dat het ledental door overlijden enz. met 5 verminderde, doch dat 22 leden tot de vereeniging toetra den, zoodat het van 182 tot 199 klom. Geleverd werden 5804 HL. kolen, voor namelijk noten II. In het pakhuis ligt nog voor een f 50 kolen opgeborgen, zoo dat het bestuur kon voorstellen den leden op hunne boekjes 5 cents per HL. voor elke genoten HL. kolen in het afgeloopen dienstjaar, terug gegeven kan worden, waardooi de reservekas toch nog f 131.53, sterk kan biyven In het bestuur kwam geen verandering, de aftredende secretaris-penningmeester werd met algemeene stemmen min éen herbenoemd, en nam zfine herbenoeming aan. Daar de vereeniging zich steeds uit breidt en de werkzaamheden daardoor grooter worden, werd met algemeene stemmen besloten het salaris van den secretaris-penningmeester van f35 op f 50 te brengen. De levering der voor 't nieuwe dienstjaar benoodigde kolen werd weder om gegund aan de firma F. Wibaut Zn. te Vlissingen, sinds de oprichting de •eenige leverancier.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1