Bijvoegsel van „DE ZEEUW" van Zaterdag 26 Maart 1910 No. 150. LEES TAFEL. Gemengde Berichten UIT DE PROVINCIE. Staatscommissie grondwetsherziening. ^De Stct. no. 71 bevat een Kon. Besl. van 24 dezer waarbij eene Staatscom missie is ingesteld tot onderzoek van de vraag, welke wijzigingen in de Grond wet behooren te worden aangebracht aan deze commissie is opgedragen aan H. M. de voorstellen te doen, welke zij dienaangaande nooöig acht; bepaald is dat de commissie nopens alle zaken, waaromtrent zij niet eenparig oordeelt, by meerderheid van stemmen zal be slissen, doch dat het aan de leden vrij staat hun gevoelen, van dat der meer derheid afwijkend, in een afzonderlijk advies tegelijk met dat der commissie aan H. M. te doen kennen. Benoemd zijn tot lid en voorzitter, de Minister van Binnenlandsche Zaken tot lid en onder voorzitter, jhr. mr. J. Röell, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaaltot leden jhr. S. van Citters, Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland mr. J. Oppenheim en mr. H. W. A. Cort v. d. Linden, leden van den Raad van Stateen jhr. mr. W. Th. C. van Doorn, mr. H. L. Drucker, mr. G. W. baron van der Feltz, mr. J. W. H. M. van Idsinga, dr. A. Kuyper, mr. J. A. Loeff, jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, mr. F. A. O. graaf van Lynden van Sandenburg, jhr. nr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, dr. W. H. Nolens, mr. F. J. M. A. Ree kers, mr. P. J. Troelstra, mr. M. Tydeman Jr., jhr. mr. H. M. .7. van Asch van Wijck, allen leden van de 2e of le Kamer der Staten Generaaltot secretaris, mr. J. B. Kan, secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken, en tot adjunct-secretarissen jhr. mr. W. D. de Jonge, adjunct-commies aan het Departement van Binnenlandsche Zaken, en mr. J. R. Thorbecke, advocaat en procureur. Wissenkerke, 24 Maart. Heden overleed alhier in den ouderdom van 66 jaar een geacht ingezetene der gemeente, de heer W. Nieuwdorp, sedert 32 jaar waterbouw kundige aan den Anna-Frisopolder. Vooral in de laatste levensjaren bekleeddè hij menige betrekking. Als lid van den raad diende hij de burgerlijke gemeente, maar bovenal op het gebied van Christelijke werkzaamheden was hij een groote steun. Warm voorstander van het Christelijk onderwijs, leefde hij voor de school met den bybel alhier. Jarenlang was hij haar ijverige secretaris en vooral na den dood van den heer C. D. van Noppen dreef de school, wat het administratieve werk aangaat, voor het grootste deel op hem. Als ouderling diende hij ruim 8 jaar de Hervormde Gemeente, en als secretaris der Zendingsvereeniging maakte hij velen beschaamd door zijn liefde en ijver voor de Zending, Zyn heengaan zal door velen in de gemeente worden betreurd, en wegens zijne veelzijdige werkzaamheden zal zijn gemis nog langen tijd worden gevoeld, Wissenkerke. J. 1. Donderdagavond werd in de consistoriekamer der N. H. Kerk, door het bestuur der Chr. Bewaar school alhier rekening gedaan en ver slag uitgebracht over het jaar 1909. Daaruit bleek dat 't voor de school een gunstig jaar was geweest. Het aantal leerlingen nam gestadig toe en bedroeg in December 71 leerlingen. De ontvang sten bedroegen f 753.73 w. o. f252.45 aan schoolgeld en f70.aan contributie van ingezetenen. De uitgaven bedroegen f 587.a8» en 't batig saldo alzoo f 166,345 Aan de leiding van 't hoofd der school mej. T. Swart werd hulde gebracht en een woord van bijzonderen dank voor den buitengewonen steun verleend door Mevrouw Gewin—Vader en Mevrouw Van der OsVader. Over de weinige belangstelling in de zaken door leden ingezetenen werd geklaagd. Zelfs ter algemeene vergadering was niemand op gekomen. De aftredende bestuursleden mej, C- J. v. d. He ij de Francke en de heer J. J. Jeronimus werden herkozen en namen hunne benoeming aan. Helnkenszand. In de Donderdag ge houden raadsvergadering, waren 6 leden tegenwoordig. Afwezig dhr. H. van Iwaarden wegens ongesteldheid. De No tulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aan genomen. Een verordening tot bestrij ding der kruisbessenmeeldauw werd met algemeene stemmen overeenkomstig het voorstel van B. en W. vastgesteld. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim vacature dhr. J. J. M. Teule die niet voor herbenoemiug in aan merking wenschte te komen, werd be noemd dhr. J. Dekker. Tot leden dier commissie werden herbenoemd de heeren C. M. r an der Linde en J. van der Zouwen. Met 5 tegen 1 stem werd besloten, de door Jhr. Mr. A. J. van Citters, ten ge schenke aangeboden collectie opgezette dieren, op de daarbij gestelde voorwaarde te aanvaarden. Op voorstel van B. en W. wordt thans definitief besloten, de twee ledigstaande schoollokalen te ver eenigen, om gebruikt te kunnen worden voor gymnastiekonderwijs en voor ver gaderingen Tan verschillende vereeni- gingen. iotdat daaromtrent eene nadere regeling zal zijn getroffen, wordt den Burgemeester machtiging verleend, om toe te staan, dat in een schoollokaal eene vergadering of bijeenkomst wordt gehouden zulks vooral met het oog op de pas opgerichte Esperanta-Club. Grijpskerke. Reeds eenigen tijd gele den zagen wij in de courant vermeld, dat op Woensdag 23 Maart, des avonds te 7 uur ringvergadering zou worden ge houden van „den ring Serooskerke en Omstreken." We zagen met vreugde dien avond tegemoet, wetende, dat de agenda voor die vergadering zooveel schoons be vatte. Geen wonder dan ook, dat voor die ge legenheid tal van jongelingen, alsmede enkele belangstellenden zich naar de con sistorie der Gereform. kerk begeven, om daar te aanschouwen, welke heerlijke vruchten de ringorganisatie afwerpt. Ongeveer kwart over 7 valt de hamer van den voorzitter, waarna wordt gezon gen psalm 36 vers 3, Gode om een zegen gesmeekt voor dit samenzijn en een ge deelte uit Gods Woord gelezen. Uit het appél blijkt, dat alle vereenigingen, uit gezonderd Veere, een afgevaardigde heb ben gezonden. De notulen geven duidelijk en getrouw weer wat op de jl. gehouden ringvergadering te Sint-Laurens is ver handeld. Namens de vereeniging van Grijpsker ke spreekt één der leden over„De roe ping der oud-leden inzake de jongelings- vereeniging". In een kort betoog wordt uiteengezet, dat de oud-leden verplicht zijn, de vereeniging, waaraan zij voor een groot deel hun eigen vorming te danken hebben, te blijven steunen met gebed, moreelen en financieelen steun. Er wordt vooral op gewezen, dat gebed en ook moreele steun in de eerste plaats een vereischte is en dat niet financieele hulp op den voorgrond moet treden. Dat dus, wat vele oud-leden meenen, begun stiger zyn, genoegzamen steun kan bie den, is ten eenenmale onwaar. Wat doet een vereeniging [met veel geld, zoo zij geen werkkracht heeft. Wat voordeel trekt zij van een goed gevulde boekenkast, zoo er niemand is, die uit de lectuur wijsheid voor zijn leven zoekt. Aan het einde voegt spreker er den wensch aan toe, dat alle oud leden, zoo wel met zedelijke als stoffelijke hulp, hunne vereeniging blijven gedenken. Op dit onderwerp volgt weinig bespreking. Alleen de voorzitter en de secretaris richten een vraag tot den inleider en Ds. J. J. Koopmans en de heer R. v. d. Weele voegen er hunne meeningen aan toe. Even later verschijnt de secretaris, vr. J. Christiaanse voor den catheder, die sprekén zal over het verleden van Wal cherens ringleven. In schoone bewoor dingen geeft hij weer, hoe de ring in het begin met vele moeilijkheden heeft te kampen gehad, maar met Gods hulpe tot hoogeren bloei en gezonderen wasdom is gekomen. Hij noemt den naam van ver scheidene personen, die al hunne gaven en krachten hebben gewijd aan den Wal- cherschen bond en nuhetgenoegen mogen smaken, dat de ring, „nu ring Middel burg", zich in voortdurenden bloei mag verheugen. De voorzitter brengt vriend Christiaan se den dank der vergadering en op de vraag, of iemand naar aanleiding van dit overzicht het woord verlangt, volgt geen antwoord, waaruit wij de gevolgtrekking maken, dat alles klaar en duidelijk voor den geest stond. De Pauze, die hierna in werking treedt, geeft den vrienden gelegenheid, het gehoorde te overdenken. Doch weer klinkt de hamerslag en vriend Pouwelse van Oostkapelle wordt voor den catheder geroepen om zijn opstel over: „Onze Bondsidee', voor te lezen. Aan de hand van 5 stellingen geeft spreker een keurige, voor allen bevattelijke inleiding, die van een naarstig onderzoek getuigde. Vooral de overgangen tusschen de ver schillende stellingen waren meesterlijk. Van het debat maakt slechts de voorzit ter gebruik, die door den inleider en Ds. Koopmans wordt beantwoord. De presi dent brengt vriend Pouwelse hulde voor het degelijke stuk werk en roept hem een tot weerziens toe. Verder wijst de president op het leerrijke van .dezen avond en hoopt, dat alle aanwezigen met het gehoorde winst mogen doen. Hy wekt allen op, de afdeelingsverga- dering te Bergen op Zoom te bezoeken en geeft den raad, op den aanstaanden Bondsdag te Utrecht, de plaatsen niet ledig te laten, maar ook belang te stellen in den arbeid van onzen bond. Tenslotte wordt gezongen psalm 119 vers 46, waar na Ds. Koopmans deze vergadering sluit mei dankgebed. Woensdagmiddag kwamteKoude- ke ke de 70-jarige D. C. van zijn land niet naar huis om het middagmaal te gebruiken. Bij een ingesteld onderzoek vond men hem voorover in bewusteloo- zen toestand op zijn land liggen. Naar huis gebracht is de man, die door een beroerte getroffen was, heden nacht over leden. M. C. Benoemd tot conducteur der brie venmalen 3e klasse te Vlissingen (spoor wegpostkantoor no. 2) de brievenbesteller L. Pont te 's-Gravenhage. Op het verzoek der bewoners van de buurt St. Jan ten Heere (Domburg) om een postbus is door den directeur- generaal der posterijen afwijzend be schikt. Hoedekenskerke. Alhier is opgericht een Christelijk Mannenkoor, waarvan het bestuur bestaat uit dhr. D. Lucasse Johz. voorzitter, tevens directeur, en J. D. Lu- J casse, secretaris-penningmeester. De St. Crt. bevat een opgave van het aantal gevallen van besmettelijke ziekten in de week van 16 tot en met 22 Maart 1910. In Zeeland kwamen voor een geval van roodvonk te Poortvliet en vijf gevallen van diphteritis, n.l. twee te Boschkapelle, een te St. Jansteen, een te Kruiningen en een te Óostburg. Woensdagmiddag werd met goed gevolg gezonken het eerste der zeven zinkstukken aan den polder Oud-Noord- beveland een stuk van 67 bij 10 M. (M.G.) Middelburg Woensdag had alhier in het provinciaal gebouw onder leiding van den hoofdinspecteur voor de Volksgezond heid, dhr Ruysch, de jaarlijksche vergade ring plaats van de voorzitters der Zeeuw- sche gezondheidscommissiën met de inspecteurs van het Staatstoezicht voor de Volksgezondheid, waarbij o. a. in be handeling kwam de drinkwatervoorzie ning in Zeeuwsch-Vlaanderen, op Schou wen en Tholen, 't onderzoek van tijdelijke verblijven van arbeiders, de voorziening in gelegenheden voor verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten, het melkonderzoek en het onderzoek naar visschersvaartuigen. De minister van binneulandsche zaken, tijdelijk belast met het beheer van het departement van justitie heeft aan mr J. Plet Jr. te Tholen op zijn verzoek met ingang van 1 April eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van plaats vervangend lid der Kamer van toezicht over de notarissen en candidaat-notarissen gevestigd alhier, en in zijn plaats be noemd mr E. Bonn, kantom-echter te Tholen. Demburg Bij het comité tot oprich ting van een gedenkteeken voor wijlen dr J. G. Mezger is ingekomen een gift van f 100 van Z. M. den Koning van Zweden en eene van hetzelfde bedrag van H. K. H. de Prinses von Wied. De totaalsom be draagt thans f 2400. Heinkenszaad. Met ingang van 1 April a. s. is tot politie-agent te Enschede be noemd de heer L. Pover, alhier. Onze Letterkunde. Overzicht der Nederlandsche Letterkunde, met bloemlezing, door dr J. v. d. Valk. Rotterdam, J. M. Bredee. Wij zyn genaderd aan aflevering 17 deel 2 Koninkrijk. De schrijver behandelt uitvoerig dezen tijd, waarin het zoo vol was op den Nederlandschen Zangberg. Wij krijgen de beste stukken uit daCosta, Hofdijk, Van Lennep, Potgieter (ook diens proza), De Genestet, Tollens, Bogaers, Ten Kate. Gedichten,door Y. D. Muller V assis. Neerbosch Boekhandel. Wanneer iemand de gave der Dicht kunst meent te bezitten, of, meer beschei den gezegd, een goed versje maakt, dan juichen wij het altijd toe, wanneer hij zijn werk in het licht geeftaltijd in overleg met den uitgever, aan wien de beoordee ling toekomt of het „gaan" zal. Ons volk leest nog gaarne een mooi vers. Te voren Tollens, daarna De Genestet, nog later Beets hebben,gelijk voor een paar eeuwen Cats, een plaats in de harten veroverd, veel meer nog dan Da Costa en Bilderdyk doch dit lag aan den toenmaligen volksgeestdoor hun populaire poëzie, of, wilt ge, rijmelarij. Ons volk bezit en leest en reciteert nog graag „gedichten". En die van Muller Massis weten den volks toon te treffen, zij handelen over velerlei dat ook in het volk leeftof zingen van eeuwige dingen. Badden wij er de plaats voor, wij namen gaarne eenige prachtige strofen over uit 's dichters Vivia Perpe- tua"of uit zijn „Gordon". De uitgever zorgde voor deugdelijk papier en druk in kleurenrand, en een artistiek bandje.Voor feestgeschenk zyn deze „Gedichten" uit stekend geschikt, met blijvende waarde. Album voor Harmonium of Orgel van verschillende arrangementen en bestemd voor huiselijk en kerkelijk gebruik, bewerkt door M. H. van 't Kruijs, Band II. Compleet in 5 ban den a 50 cent. Leiden, G. Los. Een tiental uitgezochte stukken, kora len en kooren, van de beste meesters, met als slot een intermezzo van den verzame laar zeivenook deze band zal met inge nomenheid worden begroet. De uitgever zorgde voor een correcte, deugdelijke, uit voering. Aan 't geheel is groote zorg besteed. De liefhebbers krijgen hier voor weinig geld van de beste orgelmuziek. Tafereelen uit de H. Schrift, in beeld gebracht door beroemde heden- daagsche schilders van alle landen, toegelicht door dr. A. Kuyper. Amsterdam, Uitgeversmaatschappij „Elsevier". Dit is een zeldzaam fijne uitgaaf, die f50 moet kosten. Voor den minderen man geen aankomen aan, dan alleen wanneer onze Leesgezelschappen en Jongelingsvereenigingen er op inteeke- nen, dan kunnen velen saam er van genieten. De keurige platen kunnen in een raam worden gestoken en zoo een voor een bezichtigd worden, namelijk als men een paar lijstjes doet vervaardigen, waar van het achterpaneel of achterbord door „werveltjes" wordt vastgehouden, zoodat 't uiterst gemakkelijk uit de lijst gelichfien weer erin gezet kan worden. Dan kan men beurtelings alle platen aan den wand hangen, zonder de collectie als geheel in 't minst te schenden. Ce uitgever zond ons als proef een photo gravure met bijschrift en de inleiding van den schrijver. Die inleiding op zichzelf is reeds een kunstwerk. Bedoelde photogravure is „Hanna's ge bed om moedervreugde", naar J. Repin, schoon gereproduceerd in „Mezzogravure". Uit het bijschrift van dr Kuyper bij dit aangrijpend tafereel nemen wy het vol gende over „Ook de vrouw heeft in dit tijdperk van Israels heroïsme haar eereplaats. Hanna treedt het laatst op, maar achter haar is Jephtha's dochter, is Debora, is Jaël. Jephtha's dochter vol geestdrift, Debora heldhaftig, Jaël wreed en tenslotte Han na met haar dorst naar moedervreugde. Niet Elkana, haar manzy treedt op den voorgrond. In Elkana sprak de mee warigheid van het liefhebbend hart, maar niet 't geloof. Hy verzachtte Han na's leed door haar hooger eere aan den disch te geven. Maar 't was Hanna niet om een ryker gerecht, 'twas haar om een kind te doen. Ze was nog de onver - valschte vrouw, die de moedersmart niet schuwt, maar eerst in het moeder-zijn ten volle vrouw zal worden. Haar gebed is een geloofsdaad, die geen ander doel heeft, dan in een kind dat God haar schenken mocht, haar vrouwelijk ideaal te vervullen. Het vrou welijke is in haar verzwakt noch be storven. In wat ze groot is, is ze groot als vrouw. Het geloof ent zich hier op een kerngezonden stengel in het natuur lijk leven. En vrucht van dit vrouwelijk geloof is Samuel, en in Samuel Israels oprichting uit zijn door gedeeldheid en af val vervallen staat. Stil is ze naar een ver geten buitenkant van den Tabernakel geslopen Ze vindt daar niemand. Eli zit daar wel achter het gordyn, maar ze ziet hem niet. Nu voelt ze zich met haar God bij zijn heiligdom alleen, en zonder een klacht te uiten, opdat haar stem haar niet verrade, zendt ze haar smeekbede om een kind tot den God der vaderen op. Smach tend slaat ze haar oog ten hemel op Heel haar wezen is in ontroering. De gebedsdrang spant heel haar verschij ning, en als om de verhooring van haar bede te ontvangen, strekt ze hoog de armen naar boven uit. Eli ziet dat vreemde doen door een reet van 't gor dyn. Hofni en Pinehas hadden zoo vaak halfdronken vrouwspersonen bij het al taar toegelaten. Was dat er weer zoo een 7 En bestaffend komt hy van achter zijn gordijn te voorschijn, om Hanna uit het heilige te verjagen. Maar Hanna wijkf niet terug. Ze laat haar gebed niet los. In het geloof zal ze overwinnen. En na jaar en dag breekt Eli in den Tabernakel den nek en zwelt Hanna het hart van heilige moedervreugde. De hoogepriester was in zijn lafheid bezwe ken, het geloof van deze vrouw uit het volk zegepraalde, en wat straks in Eli voor Israël onderging, werd door haar kind, door Samuel, gered." Hiermee hebben wij een indruk van dit prachtwerk gegeven. Het zal verschijnen in 24 maandelijksche afleveringen ad f 2. Erfgenamen van het Verbond, door dr B. Wielinga Kampen, J. H. Kok. Dit is een „beknopte verklaring van het formulier om den Heiligen Doop aan de kinderen te bedienen". De schryver van „Ons Doopsformulier" heeft ons reeds vroeger een gezonden kijk leeren krijgen in dit schoone formulier. Nu tracht hy ook den jeugdigen den heer lijken inhoud er van te verduidelijken, en hen de beteekenis van den Doop, van hun Doop te doen verstaan. Als 't ware bij elk woord van 't formulier legt hij den vinger en legt uit waarom 't er staat, en zóó staat en aan 't eind dringt hij u tot de conclusie wat hebben wij een rijk Doopsformulier wat missen ze veel die 't niet kennen of verstaan. Deze populaire uitlegging van den Arnhemschen predikant kan hen op weg helpen. Ons Tijdschriftonder redactie van L. Bückmann, e. a. 15e Jaar gang afl. 3. 's-Gravenhage, D. A. Daamen. Prijs per jaarg. f 6. In deze aflevering wordt door Wilma voortgezet haar schets „Achter de Heu velen"door G. Schrjjver zijn roman „De lichte last"vangt mej. de Liefde een novelle aan „Contact"weert in zyn „Terugblik" de op hem gerichte aanval len af, en richt hij nieuwe pylen op de aanvallers-, er worden nogal enkele antirevolutionaire bladen (of redacteuren) afgestraft. Zelden zagen wij met meer genoegen de rubriek „Van Boeken" door die volgt op de „Terugblik" t Duitsch in de Zaanstreek. Men schrijft aan de Tel.: Te Zaandijk is volgens de Woensdag thuisbezorgde belastingbiljetten voorde personeele belasting, waarvoor die ge meente ressorteert onder Wormerveer, het kohier afgekondigd den 19 „Marz" 1910. Ee biljetten zijn gedateerd: Wormer veer, den 22 „Marz" 1910. In het Paleis van justitie te Rot terdam kwam gisteren een oude man informeeren hoe hij het moet aanleggen tot het benoemen van een executeur- testamentair. Toen bleek dat de oude hoegenaamd geen vermogen bezat, werd hem gevraagd of hij wel wist wat dat was. Ja zeker was het antwoord, dat is iemand die voor mijn vrouw moet zorgen als ik dood ben. Te Oude Pekel a is het driejarige zoontje van een schipper in het kanaal verdronken. By een landbouwer onder Wouw was de 18-jarige dienstbode bezig een kamer schoon te maken, waarbij een kast moest verzet worden, welk werk weid verricht door den landbouwer en een knecht. Bij het verplaatsen brak een poot van de kast, zoodat deze voorover helde, tengevolge waarvan een geladen geweer van de kast viel en afging, waar bij de dienstbode de volle lading in het onderlyf kreeg. Zij was onmiddellijk dood.' Het driejarig dochtertje van den hout vester op het landgoed „Utrecht-Esbeek", te Hilvarenbeek is in een vijver nabij de villa verdronken. De ouders verliezen door dit ongeval hun eenig kind. Verkeerd gebruikte spreekwoorden. Daar is het spreekwoord Alle hout is geen timmerhout. Als alle hout géén timmerhout is, welk hout is het dan wel Oorspronke lijk zal dit wel geweest zyn: „Nietalle hout is timmerhout". Een ander Als het getij verloopt verzet men de ba kens inplaats van „Als het diep ver loopt verzet men de bakens". Nog een Iemand een riem onder het hart steken, in plaats van„Iemand een hart onder den riem steken". Want het hart was in. de schoenen gezakt en dat moest vervangen worden. Dit gezegde komt tot ons uit den tijd, toen het dragen van een wambuis, met een riem om het middel de gewone dracht was, en bloohartig zijn, iemand licht in ongelegenheid kon brengen men denkt aan den tijd, toen het groote pu bliek moed niet alleen als een onmis baar bestanddeel van den soldaat be schouwde, doch ook een buiger moed en koelbloedigheid moest bezitten. Want juist een krijgsman uit die dagen droeg niet een riem om zyn middel, niet iets, wat tegenwoordig koppel heet. De spreek wijze zag op poorters, niet op krijgslie den. In die dagen werd een karabinier, of een arkabusier, of een musketier, of welken naam hij mocht dragen, niet be last met een aantal patronen, waarvan het gewicht alleen door de heupen wordt gedragen, en die door haar zwaarte be lemmerend werken bij langdurig in be weging zijn. In die dagen droegen de voetknechten wat zwaar was op of over de schouders. Een riem diende alleen den burger tot sieraad. Vervolgens Iemand aan de kaak stellen, in stede vaner op. Dit komt tot ons uit den tij d der lij f- straffelyke rechtspleging. De kaak was een kleine verhevenheid gemetseld aan- en behoorende tot het gebouw waar recht gedaan werd, en op die verheven heid plaatste men den strafschuldige. Te Woerden en te Veere zijn ze nog aanwezig aan de stadhuizen.In het laatst genoemde stedeke is zelfs nog de ijzeren ring ter plaatse in den muur, boven de kaak, de ring, die den hals omsloot van hem of van haar, die „te pronk" moest staan. De kaak te Veere bestaat uit slechts twee kleine verhoogingen, eigen lijk kunnen we zeggeneen klein stoepje van twee treden. Nog een uit lang vervlogen tijden Niet öp de bres springen of staan, maar er in. Op de eene of andere wijze trachtte men een bres te verkrygen, d.i. een vrij breede opening, een stuk uit den muur, en in die bres, dus in de ontstane ruim te, daar ging het als laatste kampplaats, man, tegen man, gemeenlyk heet toe en kon de moed en behendigheid van enkelen soms beslissend zijn. Een welgesteld Siciliaaansch koop man had zyn huisdeur voorzien van een vernuftig uitgedacht mechanisme van ge laden pistolen en dynamiet-patronen, om inbrekers te weren. Hy is echter zelf het slachtoffer geworden van zyn dieven vrees. Toen hy dezer dagen thuis kwam, vergat hij de mechaniek buiten werking te stel len. De dynamiet-patronen sprongen en de koopman werd aan stukken gescheurd. Een meisje inde Berlynsche papier fabriek zou Maandagmiddag een flesch met cyaankali naar de eerste verdieping brengen. Zij stapte op de trap mis en viel achterover de treden af. Bij den val brak de flesch. Zij had zich zoo bezeerd, dat zij niet kon opstaan en de vergiftige dampeu uit de flesch moest inademen. Toen men haar later vond,was zy al bewusteloos, en in het gasthuis gaf zij den geest. TeWilhelmshaven heeft een timmer man by de marine op een torpedoboot de kas van boord gestolen, die 230,000 mark bevatte, en ze verborgen door ze in de dokken te laten zinken. Bij zyn arrestatie heeft hij alles bekend. Duikers doen nu nasporingen. In zijn wynberg te Caub is een man van 63 jaar van een muurtje op een spits toeloopenden paal gevallen, die hem in de borst drong. Ce oude had nog de kracht het stuk paal, dat af was gebroken, uit de wond te halen, maar bezweek terwijl er om een dokter gestuurd was.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 5