NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, 1910. Dinsdag 22 Maart 24e jaargang HISTORISCH Ho. 146 CHRISTELIJK- Gemengde Berichten. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK, Wed S, J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'PUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENT1ËN .ft... IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25, Enkele nummers B 0j026. UITGAVE DLR FIRMA EN VAN :D7222^32£IT?2S3S2 van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 1—5 regels 30 cent, iedere regel meer 10 '•ent Zij die zich met 1 A.pril op osis blad abonneercn, ontvan gen het tot genoemden datum g ratis, Kamer van Koophandel. In de vacature van wijlen den heer A. A. Mes wordt door Handelsbelang voor bovengenoemd college aanbevolen de heer F. Keulemans. Een keuze die eigenlijk alle Middelbur gers behoorden toe te juichen. Doch zie politiek of niet een vijf tal heeren bevelen den heer jhr. Bod- daert aan. De Middelb. Crt. is 't hiermede niet eens. Zy schrijft: „De heer Keulemans (is) een man van wien de leden der Vereeniging bij erva ring weten dat hij een goed en warm pleitbezorger van hun belangen is. Hij weet z£jne gedachten op uitstekende wij ze weer te geven en is bovendien een practisch man en een man van de practyk. Niets billijker, dunkt ons, dan dat hij ook als vertegenwoordiger dier Vereeni ging in de Kamer een zetel inneemt. Handelsbelang behartigt de bijzondere belangen van den Middenstanden het is daarom zoo goed dat zij een vocaal heeft in de Kamer van Koophandel om te bepleiten wat nuttig en noodig is voor dien stand in ons midden. Gaan wij het lijstje der leden uit die Kamer na, dan vinden wij onder hen de heeren J. P. Fokker, H. P. den Bouw meester, W. J. Sprenger, C. Boudewijnse, C, M. Ghysen en L. G. Kakebeeke, die door hun verleden of door hun heden de groot-industrie of den groothandel verte genwoordigen. De heer A. Luteijn is het financieele element in de Kamer, jhr. H. A. van Adrichem Boogaert is de man der scheepvaart. De grossiershandel vindt zijn vertegen woordigers in de heeren M. P. van der Harst en H. Boasson, teiwijl de heer W. Ch. Noske een byzonderen handelstak representeert. De gewone winkel- of anders gezegd de Middenstand heeft echter in de Ka mer niemand, die zyne belangen kan be pleiten, wijzen op zijn behoeften of ad viezen geven kan wanneer belangrijke onderwerpen aan de orde zijn, dien stand rakende. Is het dan niet meer dan billijk dat de heer Keulemans den zetel van wijlen den heer Mes inneme "W as er een plaats te bezetten, vroeger ingenomen door een groot-industrieel of een groothandelaar, dan zou allicht de heer Boddaert in aanmerking kunnen ko men voor candidaat. Thans meenen wij met het volste recht de kiezers te mogen uitnoodigen Dinsdag a.s. 22 Maart te stemmen op den heer FRANS KEULEMANS. Alle voorstanders van dezen candidaat werken samen om hem tot lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken gekozen te krijgen". Het is een welvordiende eere voor den candidaat dat hem van die zijde zooveel lof wordt toegezwaaid. Wij zijn het er hartelyk mee eensen steunen de aanbe veling. 21 Maart 1910. De bordeelen verboden. Rotterdam heeft nu ook bij gemeente verordening straf gesteld op het houden en bezoeken van bordeelen. Beter laat dan nooit. Immers Amsterdam, Den Haag, Arn hem, Utrecht, Groningen waren reeds voorgegaan. Wanneer nu 't gemeentebestuur maar acht geeft op de wenken van den hoofd commissaris van politie. Deze toch schreef, naar de Rotterdam- mer herinnert, in zijn rapport van 23 Juli 1909 „Ik meen de aandacht te moeten ves tigen op een tweetal maatregelen, die binnen het bereik van den gemeente wetgever liggen en zonder welke ik stellig geloof, dat het verbod der inrich tingen bedoeld in art. 1 der concept-ver ordening, op den duur weinig of geen invloed ten goede zal uitoefenen op de zedelijkheid in haar geheel lo. het in het leven roepen van straf bepalingen tegen vrouwen, verdacht van clandestine prostitutie, die zich op den openbaren weg, op duideiyk waar neembare wijze, voor ontuchtige doel einden aanbieden of die zich op den openbaren weg door de aandacht trek kende geluiden, duidelyke gebaren, of op andere in het oog loopende wyze als prostituée kenbaar maken. 2o. strafbepalingen tegen het uitstal len en verspreiden van pornografische lectuur en zedekwetsende platen en af beeldingen, dikwyis de eerste aanslag op de jeugdige kuischheid en daardoor de naaste aanleiding tot het betreden van den weg der ontucht. De redactie van de laatste strafbepa ling ware zóó te kiezen, dat tevens ver boden werd het aanplakken of neer schrijven van zedekwetsende afbeeldin gen of woorden op van den openbaren weg zichtbare wyze. Het aanstootelijke bekladden van muren en schuttingen, een verschijnsel, dat te Rotterdam veel vuldig wordt waargenomen zou dan tevens kunnen worden bestreden. Er is reeds, gelijk bekend is, een wetsontwerp door de Regeering inge diend, dat o. m. den verkoop van porno grafische afbeeldingen en lectuur beter regelt, dan tot nu toe in de strafwet geschiedde, maar het is zeker niet on- mogeiyk, dat het nog geruimen tijd zal duren, alvorens dat ontwerp tot wet zal zijn verheven. Voor den gemeen te-wet gever is dus, naar mijne meening, nog alle aanleiding, in navolging van Am sterdam, ook den zoogenaamden „vuil- handel" bij verordening te verbieden. Wij zijn 't met De Rotterdammer eens datbehoudens den grooten moreelen invloed dien dit optreden der gemeentelijke Uve. beid oefent, de practische gevolgen niet groot zullen zyn, indien n,et het bordeel-verbod door deze maatregelen wodt gevolgd. VIT DE PROVINCIE Goes. Met hartelij ken dank ontving de wijkzuster voor verleende hulp voor het busje, twee giften, éen van f 5, en éen van f2.50. Hoofdplaat. Burgemeester Thomaes is zeer ernstig ongesteld. Rentrachement. De ryksveldwachter M. D. Bijl is van Kerkwerve naar hier overgeplaatst. Kattendijke. Vrijdagavond waren, niettegenstaande het gure weder, vele in gezetenen van ons dorp in de O. L. school vergaderd, teneinde te bespreken op welke wijze de dag, waarop dhr. I. J. E. Feleus zijn 25 jarig jubileum als onderwijzer zal herdenken, zal worden gevierd. Dadelijk kwam hier aan het licht hoe bemind dhr. Feleus hij zijne ingezetenen is en vele woorden vol lof en waardeering werden nu reeds gesproken. Er werd een commis sie benoemd, waarin ook dames zitting namen. Deze commissie werd opgedragen den dag van het ambtsfeest dhr Feleus op waardige wijze te huldigen. Die dag welke in Mei a.s. is, zal nader worden bekend gemaakt. In een Vrijdag te Grljpskerke ge houden vergadering van de geitenfokver- eeniging „Ons Belang", die des avonds 7l/j uur werd geopend door den voorzitter J. Brouwer, die een woord van dank bracht aan de aanwezige 32 leden, werd mede- deellng gedaan, omtrent de dit jaar te houden algemeene vergadering en ben toonstelling van geiten te houden te Grljpskerke en wel op den 2e Pinksterdag n.m., hetgeen met nagenoeg algemeene stemmen werd goedgekeurd. Door den secretaris P. K. Geschiere werden de notu len voorgelezen, waaruit bleek dat den 2e April 1909 de vereeniging aanving met 32 leden en dat het aantal leden thans be draagt 90. De penningmeester J. Wisse, bracht verslag uit omtrent den toestand der kas, hetgeen met een vrij goed slot eindigde. Daarna werd overgegaan tot stemming van 3 bestuursleden. Gekozen werden J. Brouwer, voorzitter, Joh. Boo gaard en Adr. Vos tot bestuursleden. Na nog eenige besprekingen over het aankoo- pen van rasgeiten, sloot de voorzitter om 10 uur de vergadering. Hoedekenskerke In de gemeente raadsvergadering van Vrydag onder voor zitterschap van dhr burgemeester was met kennisgeving afwezig dhr Verbeek. De voorzitter deelt mede dat het vervoer der grind van de haven naar de wegen is aanbesteed aan M. de Pree voor f60 per M3. en het lossen daarvan aan H. v. Oosten c. s. voor f 325 per M3. Een besluit tot af- en overschrijving op de gemeentebegroo- ting voor 1909 wegens tengevolge van het natte najaar meerdere uitgaven voor de wegen, wordt goedgekeurd, alsmede een ontwerp besluit tot wijziging van den ligger der wegen en voetpaden. Wordt aangeboden het jaarverslag over 1909 en door den secretaris daaruit het belang rijkste voorgelezen. Op verzoek van öed. Staten wordt daarna het in de vorige ver gadering genomen besluit tot beschikking op den post voor onvoorziene uitgaven der gemeentebegrooting over 1909 omge zet in een wijziging der begrooting. Goed gekeurd zonder hoofdelijke stemming. Nog wordt aangewezen de rooilijn aan den grindweg bij Kwadendamme waar door W. de Baar een woonhuis wordt ge bouwd. By de daarop gevolgde rondvraag zegt de beer Walraven dat het noodig is de kantonnier na regen steeds het water van de wegen aflaat. De voorzitter zegt dat dit ook gebeurt, ook heden was de man weer bezig, maar Hoedekenskerke heeft veel grintwegen en hij kan niet over al gelijk zijn. De heer Den Dekker vindt de kantonnier meer op den weg moest wezen doordat hij allerlei andere dingen te doen heeft, gaat er veel tijd verloren, die hy beter op de wegen kon gebruiken. In het bijzonder keurt hy het af dat hij lantaarn opsteker is, daarmee heeft hij iederen dag als de lantaarns branden moeten (dus bij donkere maanï veel werk. De voorzitter zou meer voelen voor een hulpkan tonnier en wel een die op Kwadendamme woonde dan kon die ir. den omtrek daarvan de wegen onderhouden als het noodig was en dan behoefde de kantonnier niet daar heen. Met loopen daar naar toe gaat veel tijd verloren. De heer Den Dekker acht beter 't lantaarnopsteken op Hoedekens kerke aan een ander op te dragen. Dat zal voor de gemeente voordeeliger uitkomen. Hy deed een voorstel in dien geest. Weth. Groenewege bestrijdt dit, de kantonnier is noodig voor alles en nog wat, ook is het lantaarnopsteken naar behooren niet ieders werk. f 'e voorzitter is het daarmee geheel eens, zoo een nat seizoen als het nu achter den rug zynde, is uitzondering. In stemming gebracht wordt het voorstel Den Dekker met algemeene stemmen ver worpen, behalve die van den voorsteller. De voorzitter zegt nu het daarvoor te hou den dat de Raad van oordeel is, dat B. en W. goed doen met door te gaan op den ingeslagen weg om een hulpkantonnier aan te stellen als dat noodig is en zullen naar aanleiding van deze beslissing zij daarvan nu nog 'n ruimer gebruik maken dan tot nu toe geschiedde. Daarna sluit hij de vergadering. Koudekerke Vrijdagavond werd door dhr A. de Smidt de laatste les in het land- bouwboekhouden gegeven. Deze cursus die door 16 personen werd bezocht stelde voor een overzicht te krygen van de uit gaven en ontvangsten van een boerderij groot 55 H.A. De heer W. Koolewasde tolk der deelnemers toen hy na 't eindigen der les dhr De Smidt in gevoelvolle woor den bedankte voor de moeite en 't geduld, welke hij zich had willen getroosten om ons te onderwijzen en hoopte dat hetgeen in theorie was geleerd ook in praktijk mag worden gebracht en bood hem namens de deelnemers een gravure aan, voorstellende een landschap. Ook de heer De Smidt dankte zoowel deelnemers als bestuur der lanbouwvereeniging die het mogeiyk gemaakt hadden deze cursus te geven en hoopte dat het moge strekken tot welzijn van het landbouwbedrijf. Op den 4en April 1910 worden van het 3e regiment infanterie gedetacheerd als vast personeel in de Legerplaats by Harskamp de sergeant Roks als menage meester onder-officieren, de sergeant Geervliet als sergeant in het patronen- magazijn en de sergeant Geelhoed als terrein-sergeant. De heer Caland, hoofdingenieur, en de heer Kempees, ingenieur van den rijkswaterstaat, hebben de keeten geïn specteerd, welke gebouwd zijn ten dienste van het werkvolk aan de tweede doorvaart bij de spoorbrug te Vlake. Alles werd in orde bevonden. Met het werk zal spoedig begonnen worden. Goes. Naar wij vernemen, wordt de acte van oprichting der Naamlooze Ven nootschap Waterleiding-Maatschappy Z. Beveland op Dinsdag 5 April a. s. des namiddags 127a uur op het Stadhuis alhier gepasseerd door den Notaris M. C. Schram te Kruiningen, daartoe by loting aangewezen. 's Heer-Abtskerke. De raad dezer gemeente stelde Zaterdag vast eene ver ordening tot bestrijding van den Ameri- kaanschen kruishessenmeeldauw, terwyl aan den Raad werd aangeboden het gemeenteverslag over 1909. Present waren 6 leden, afwezig A. van der Meulen. Borssele. In de Zaterdag gehouden raadsvergadering waarin alle leden aan wezig waren behalve dhr. A. Boone werd aanbesteed het herstellen van den Westelijken Havenmuur en een gedeelte van het plateau van de haven dei- gemeente Borsele. (Raming f 1877,33). Ingeschreven werd doorH. J. Keule mans, Middelburg, f23ï5, G. v. d. Sande, Borssele, f2354, A. Wissekerke, Elle- woutsdijk, f2238, J. de Pree, Neuzen, f2260, A. de Kuiper, Heinkenszand, f2180, J. de Munck, Borssele, f2410, A. Karelse, Az., Borssele, f1985. Gegund (gelijk wy reeds gemeld hebben) aan A. Karelse, Az. te Borssele. Verder kwam ter sprake het bouwen eener dokters woning. De kosten van de te bouwen woning worden geraamd op f5300. De raadsleden vonden goed, dat burgemees ter en wethouders overgaan tot publiek aan te besteden van dezen bouw. Voor den te leggen keiweg van de haven tot den opril hij dhr. J. Bruinooge ongeveer 256 M. lang, breed 2% M. krijgt de gemeente f500 van het buitenbeheer van den polder Borssele. Dhr. de Regt vindt f 500 wel wat weinig. Een op merking van den voorzitter, dat wan neer die 256 M. dyk verhoogd worden, het buitenbeheer ook niet meer dan f500 noodig heeft voor de begrinding hiervan valt hiertegen niets te zeggen dat niet meer gegeven wordt. Aange nomen werd den keiweg te leggen. De begrooting is f2880. Nog zal een proef genomen worden met op den opril bij dhr. Bruinooge bazaltslag te leggen. Te Opwlerde geraakte een gehuwde werkman met zijn hoofd tusschen een der werktuigen in de stroocartonfabrieken bleef op de plaats dood. Gisternamiddag is uit den Ryn onder Alphen,ter hoogte van's Molenaars, opgehaald het lijk van het bijna 8-jarig zoontje van den olieslagersknecht A. v. 't W.. te Alphen, dat sedert 25 Februari vermist werd. Ter plaatse waar het lijk thans is opgehaald, werd onmiddellyk na vermissing van den jongen twee dagen gedregd en gevischt. Omtrent den moord op de Haar (gem. Beilen)wordt nader gemeld: Vry dagavond half-elf kwam H. Pekel te Tiende veen in den winkel van W. Vaartjes, om tabak te koopen. Toen hij daarvan voor zien was, wilde hy niet heengaan, eer hij G. Oost, die by Vaartjes inwoont, had ge sproken, en hy eischte, dat Vaartjes Oost zou roepen. Vaartjes weigerde en trachtte Pekel uitzijnhuistedringen.Zy geraakten handgemeen, en toen Vaartjes zag dat hy het onderspit zou moeten delven, riep hij om hulp. Op dit geroep kwam Oost met een geweer in de hand in den winkel en gaf Pekel een slag. Deze trok daarop een blinkend voorwerp, waarschljnlyk een mes, uit den zak en wilde daarmede Oost te lyf. Oost verdedigde zich met het gela den geweer, dat hy afschoot, met het ge volg, dat Pekel zwaar gewond in den buik neerviel en spoedig daarna den laat- sten adem uitblies. De marechaussee uit Hoogeveen werd gehaald. Deze vond in de i zakken van Pekel nog drie messen, waar bij een scheermes. Oost werd gearresteerd De brigadier der marechaussee is belast met h«t voorloopig onderzoek. Gisterna middag is het parket uit Assen te Hooge veen aangekomen. Wy hebben gemeld, dat de 27-jarige Steven J. uit Noordwoldej te Munster ter dood is veroordeeld. Van zijn geschiede nis vinden wy in een Duitsch blad bizon- derheden. Hy was laatstelyk stalknecht by een pachtboer op de hoeve Lütkenbeck by Munster, maar werd spoedig ontsla gen, omdat hij de dienstmeid Maria Am- mermann niet met rust liet, angstig maakte en met den dood dreigde. Den 12en JaHuari 11. schoot hy het meisje dood en verwondde den boer die na een paar weken overleed. J. werd in een her berg gevangen genomen. Hij had daar juïst dezen brief „aan den rechter" ge schreven »Ik heb de meid en den boer met myn volle gedachten doodgeschoten, uit wraak, omdat ik met Maria Ammer- mann liep en dat wou de hoer niet heb ben. En toen is ze me ontrouw geworden, en toen heeft mij de boer gisteren weg gestuurd en nu zit ik hier zondergeld. Schryf aan myn moeder, dat ze me alles moet vergevenNu wil ik ook dood, ik wil myn eigen rechter wezen." Vóór den moord had hy aan zyn broer ge schreven, die kapelaan was en in Decem ber is overleden, dat hy in een klooster wou „en door de wildernissen van Indië trekken om rust te vinden", Hy nam het doodvonnis kalm op en vroeg of het niet binnen de acht dagen kon voltrokken worden. Er waren twee getuigen uit Nederland n. 1. de commissaris van politie te Leeu warden, en de commandant der grens- gendarmerie de heer Pikenaar te Vlis- singen. Hun informaties waren ongun stig. Jonkman diende by de huzaren, klom op tot marechaussee, maar werd wegens slecht gedrag weer in het huza- renregiment teruggeplaatst. Hij was on betrouwbaar, dronk en maakte het den meisjes lastig. Te Marion in Arkansas opende het gepeupel Maandag de deuren der gevan genis. Zoo ontsnapten er ook eenige ne gers. De blanken kregen Donderdag twee van dezen te pakken en knoopten ze aan stonds op. Andere negers kwamen er met een dracht slagen af. Men weet, dat onlangs te Metz een in eersten aanleg veroordeelde vrouw,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1