NIEUWSBLAD VOOR ZEELAKS 1910 Maandag 21 Maart 24e jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH No. 145, VERSCHIJNT ZESMAAL ?ER WEEK Wed. S. J. DE JONPE'VERWEST. te Goes F. P. DV.ü::. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIEN Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel, Binnenland, UIT DE PROVINCIE. fieinaËlda ögriehleiï 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 11,25, Enkele nummers 0,02s1. UITGAVE DLR EiRMA 1.N VAN i. van 1—5 r.egels 40 cent, iedere regel meer 8 cent Familieberichten van 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 ''ent, 1~.^K!EKZ2ZaeTCS[S2£aKaHEaE- ."T, Uw eer te na. Waarlijk, de liberalen in het district Goes, durven openlijk de hoop uitspre ken, dat hun twee zittende leden, die beide dit jaar moeten aftreden, herko zen zullen worden. Feitelijk beteekent zulk zeggen niets anders dan: //Och praat nu toch niet van die anti-rievolutionairendat zijn man nen, die zich door klinkende namen la ten overbluffenwe winden ze om on zen vinger." En heimelijk lacht men in eigen krin gen eens over die „brave orthodoxe boe ren," die zich aan een naam vergapen. Doch ditmaal zullen de heeren het toch wel zeker mis hebben. De oogen zijn steeds meer open gegaan. Én wij zjjn de lieflijkheden nog niet vergeten, welke de Goesche Courant verleden jaar na de verkiezing van den heer Loh- man zich veroorloofd heeft. Zij heeft toen ons Christelijk volks deel beschuldigd ,de burgers van ons land te „mishandelen»van de Room- sche kiezers zeide ze toen te „walgen* en „onpasselijk" te wordenen watj de deur dicht deedde vrienden van den heer Lohman in het district Goes wer den aan de lezers der Goesche Crt. voorgehouden als te lijden aan een „be smettelijke staatkundige godsdienst waanzin*. Wy hebben destijds in de Goesche Crt. van geen enkelen liberaal een ingezon den stuk aangetroffen, om over zulk ge schrijf schande te roepen en de verant woordelijke redacteur is op zijn post ge handhaafd. Daarom, zoo thans diezelfde heeren nog meenen, dat onze menschen op hun candidaten zullen stemmen, dan komen zij door die meening alleen reeds hun eer te na. Bovendien-is er ook nog de decoratie kwestie. Daarover dient op Christelijke wjjze wraak genomen, niet door terug te schelden, maar door onze mannen bij de verkiezing verpletterende meerderhe den te verschaffen. Bevelander. De S. D. A. P. in 1909. „Het Volk" bevat het jaarverslag van den party secretaris der S. D. A. P. over 1909. Over den groei der party wordt ge zegd: De gebeurtenissen van 1909, de be sluiten van het Deventer Congres, de op richting der nieuwe party hebben geen nadeeligen invloed gehad op de werf kracht der Party, integendeel is deze in het afgeloopen jaar aanzienlijk toegeno men in vergelijking met het voorafgaan de jaar. Volgens den kwartaalstaat was de loop van het ledental der Partij in 1909 als volgt 31 Dec. 1908...877031 Maart 1909...8463 30 Juni 1909...917839 Sept. 1909...9533 31 Dec. 1909...9504. „Vacantie buiten". Uit het jaarverslag van de vereeniging „Vacantie buiten" blykt. dat in 1909 dooi de vereeniging 106 kinderen uit zyn ge zonden. Het aantal aanvragen bedroeg 176. De kinderen werden gedurende de vacantie geplaatst by Christelijke ge zinnen, verspreid over het geheeleland. Het bestuur hoopt ook voor het ver volg op de blyken van belangstelling van families, vooral ook tot het ontvangen der kinderen, opdat het aantal uitgezon denen moge biy ven groeien. Burgemeester Tutein Noltnenius, te Apeldoorn, vroeger te Vlissingen, heeft ontslag gevraagd en gaat zich te Laren vestigen, wegens zyn wankele ge zondheid. De afdeeling Dordrecht van het Nederlandsch Werklieden-Verbond Patri monium heeft Woensdagavond haar jaarfeest gehouden. Bij die gelegenheid zyn telegrammen verzonden aan den heer ds. A. S. Talma, minister van landbouw, ny verheid en handel, en den heer dr. A. Kuyper, minister van staat. Dat aan den heer Talma luidde als volgt „De Afdeeling Dordecht van Patrimo nium, in feestelijke jaarvergadering by een, voelt zich geroepen, haar onver anderd vertrouwen uit te spreken in Uw beleid, waarop de tegenstander smaalt, en spreekt de hoop uit, dat het U onder Gods zegen gelukken mag, een heilrijke sociale wetgeving tot stand te brengen". Aan dr. Kuyper werd het volgende tele gram gezonden „De afdeeling Dordrecht; van Patri monium, in feestelijke jaarvergadering bijeen, voelt zich gedrongen, U in deze bewogen tijden, waarin de vijand U met smaad overlaadt, de betuigïngf harer on veranderde trouw te brengenden de bede tot God op te zenden, dat het Hem moge behagen, U nog lange te sparen tot een zegen door woord en geschrift voor vader land en volk". (D.Ct.) Quaestie- Van Heeckeren. Onder het opschriftBlaam, licht De Standaard haar vorig schrijven over deze quaestie als volgt nader toe Ten onrechte wordt het voorgesteld, jils bedoelde onze driestar Spanning, op den heer Van Heeckeren de blaam te leggen, dat zijn beweren louter verzinsel zou zijn. Daarvan staat in wat we schreven geen woord. Er staat alleen in wat hem niet kan verzekerd zyn. Het dilemma, waarvan men by deze averechtsche voorstelling uitging* zondigde tegen de stellige eischen der logica. De eenige grief, die onze driestar te berde bracht,is dat de heerVan Heeckeren indien zijn voorstelling juist is,alsdan een hem toevertrouwd geheim heeft geschon- den.Een Kamerlid mag aan z'n Kamerlid maatschap nooit het recht ontleenen, om wat hem in een vroegere betrekking, in vanzelf sprekend geheim,is toevertrouwd, als Kamerlid in het publiek uit te dragen. Nog pas heeft de Tweede Kamer injsoort- geiyk geval zich ten duidelykste uitge sproken. Over het positieve in deze zaak moch ten we ons daarentegen niet uitlaten. Gelijk we uitdrukkelijk opmerkten, zou hiertoe machtiging van Hoogerjhand noodig zyneen machtiging^die naar een aanleiding, als zich hier voordeed, niet kon worden aangevraagd. Wie uit zucht tot zelfrechtvaardiging ging spre ken, waar zwijgen plicht is, zou incasu den eerbied jegens de Kroon verzaken. Dr Kuyper gaat niet naarTndiëj'ook geen zyner kinderen; zodat 't bericht in De Nederlander moet berusten op een ver gissing. Op één stem. Te Schiedam is tot lid van den gemeenteraad gekozen Evers (r.k.) met 574 tegen 573 op dr J.v. Leeuwen (s.d.) De gemeenteraad van Rotterdam heeft met 25 stemmen aangenomen het voorstel van dr v. Staveren (a.r.)tothet strafbaar stellen van het houden en be zoeken van bordeelen. Tegen stemden 14 liberalen overigen, voorzoover aanwezig, met de socialisten en de Rechterzyde, voorzoover aanwezig, stemden voor. Evenals bij 't voorstel tot afschaffing dei- kermis die beestetroep de burge meester 's Jacob het woord voerde om in een prachtige rede, doch tevergeefs, het voorstel te bestrijden, nam jook nu de voorzitter (burgemeester Zimmerman) het woord om 't ontwerp doch ook tever geefs te bestryden. De toestanden der vrouwelijke win kelbedienden. Wij lezen in De Telegraaf: Naar wy vernemen, is door minister Talma, in overleg met den heer Van IJsel- stein, directeur van Arbeid, mevrouwVan Herwerden, te Rotterdam, opgedragen een enquête in stellen naar de verhoudingen, waarin zich hier te lande het vrouwelijk personeel, werkzaam in winkels en ma gazijnen, bevindt. Scherpenisse. In de Vrij dag gehouden vergadering van den dijkraad van het cal. waterschap Scherpenisse is besloten voor 1910'11 naast het gewone dijkgeschot te heffen het1 !0 met de bijdragen van de aan grenzende polders Poortvliet en den Hou wer. De begrooting voor den dienst 1910'11 wordt vastgesteld met een ontvangst van f 26808.575 en een uitgaaf van f 34023.95. Voor 't houden van toezicht op de werken wordt aan den gemeente-veldwachter de gewone gratificatie van f 40 toegekend. Serooskeike. Hedenavond hield de heer Zwagerman, Zuivelconsulent, een lezing tot bevordering van de geiten- fokkerij, in het lokaal „Rehoboth*. De spreker werd ingeleid door dhr. J. R. Tak die de aanwezigen welkom heette en de fokkerij aanbeval. Een 30-tal be- langstelleuden woonden de lezing bij. Daar dergelijke lezingen reeds meer dan eenmaal in „De Zeeuw" uitvoerig ver meld werden, bepalen wij er ons toe, te zeggen, dat na afloop getracht werd eene plaatselijke afdeeling tot bevorde ring van de geitenfokkerij op te richten. Dit pogen gelukte. Alle aanwezigen tra den als lid toe, met een totaal aantal geiten van 87. Als bestuursleden wer den gekozen de heer L. Adriaansse, A. Goedbloed, J. Jongepier, P. Joziasse en H. Tavenier. De heeren Tak en Van Hekken werden bij acclamatie verzocht, om als adviseur op te treden en gaven aan dien wensch gehoor, j De vereeniging besloot zich aan te slui- J ten by den Provincialen Bond voor de geitenfokkerij. De heer Tak beloofde voor j zij n rekening een volwassen Zwitserschen bok ten behoeve van de vereeniging aan te schaffen, welke mededeeling met groot applaus begroet werd. Na de gewone plicht plegingen werd deze zoo uitmuntend ge slaagde vergadering gesloten. Moge de nieuwe vereeniging strekken tot heil onzer veldarbeiders en klein-landbouwers Goes. Deze dagen wordt door het Leger desHeils wederom de jaarly ksche Zelfver loochening-aanvrage gehouden, waarin Officieren en soldaten zich niet alleenTahet een of ander ontzeggen om daarvoor het Centrale fonds te steunen, doch ook allen op zich hebben genomen een zeker be drag aan geld te collecteeren, en waar de uitkomsten van den Legerarbeid zoo- velen van alle gezindten ten goede komt twijfelen we niet of alle weidenkenden zullen ook ditmaal hiervoor hunne gave gereed maken, en daardoor mede werken dat ook de voorgenomen uitbreidingen van het maatschappelijk werk in Neder land uitgevoerd zullen kunnen worden. Middelburg*. De hospitaal geemploy- eerde R. Segers wordt met ingang van 26 Maart overgeplaatst van het militair hospitaal alhier naar dat te Breda. Donderdagavond is de schipper H. bij het afladen van hooi bij een der aan de Loskade liggende schepen alhier zooda nig gevallen dat hy een ernstig schedel breuk bekwam. Per rijwiel-brancard werd de man naar het ziekenhuis vervoerd. M. C. Beskens. Aan den vuurtoren alhier is in plaats van P. Burgers aangesteld, I. Kesteloo, te Zierikzee. Een onbegrypelyke vergissing had vorige week onder Biervliet plaats. De landbouwer Calon in den Wilhelmina- polder zag immers een gedeelte van zijn met tarwe bezaaide landen omgeploegd door - het personeel van zijn buurman. i By kon. besluit is aan J. de Vlieger eervol ontslag verleend als gezworene van den Zonnemairepolder. In de maand Febiuari werden uit Zeeland verzonden doorBergen op Zoom 77.210 Kg. oesters en 85.<89 Kg. mosselen Krabbendijke 10 479 Kg. oes ters; Kruiningen-Ierseke 309.171 Kg. oesters4096 Kg. mosselen en 18.748 Kg. alikruikenVlake 44.989 Kg. oes ters en 20 Kg. mosselenBruinisse 49.130 Kg. oesters, 1.033.020 Kg. mos selen. Ten bewijze hoezeer de plattelands bevolking in sommige streken van ons land nog op groote begrafenissen gesteld is, kan dienen, dat Dinsdag te Achteveld een eenvoudig landbouwer is begraven, tot bijwoning van wiens uitvaart ongeveer 90 gezinnen waren uigenoodigd. Rekent men nu elk gezin gemiddeld op 5 personen dan kan men zich voorstellen welk een schare de teraardebestelling bywoonde. Daar 't sterfhuis zelf te klein was, diende het grootste café van het plaatsje tot bij eenkomst der treurenden, in welk café tevens na afloop der plechtigheid de in wendige mensch versterkt werd. Bij deze gelegenheid werd o. m. een hoeveelheid van 10 emmers koffie opgedronken. Dat ook de hoeveelheid verorberd brood en kaas reusachtig was, laat zich begrijpen. Paedagogische bezwaren. In het nabij Alkmaar gelegen dorpje Koedijk woont een dichter van 21 jaren, Hessel Jongsma genaamd, onderwijzer der openbare school en volgens getuige nis van het schoolhoofd, de heer Wasse naar, was er als zoodanig niet het minste op hem aan te merken. Nu wil echter het geval dat dit schoolhoofd de jeugd ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het „Schoolverbond" een vijftal va- derlandsche liederen wilde laten zingen, waaronder het „Wilhelmus", „Wien Neerlandsch Bloed" en ,,'t Is plicht, dat iedere jongen", waartegen echter de heer Jongsma bezwaren had om ze aan de kinderen te leeren. Nader omtrent deze bezwaren ondervraagd, antwoordde hij, dat die van paedagogischen aard waren en met de neutraliteitsquaestie niets hadden uit te staan. Het schoolhoofd stelde van de weigering om der school jeugd deze liederen te leeren den burge meester van Koedyk in kennis en ook den schoolopziener in het arrondisement Alkmaar, doch dezen beiden autoriteiten mocht het niet gelukken den jeugdigen onderwijzerdichter te overtuigen, dat het op zijn weg lag aan het verlangen van i het schoolhoofd om den kinderen deze liederen te leeren, te voldoen en tot heden is hij in deze weigering blijven volhar den, wijl hy paedagogische bezwaren had, tegen zyn eigen overtuiging in der jeugd liederen te leeren, welker inhoud i volgens hem boven hun bevatting ging. i Een typisch staaltje van de wijze waar op de schooljeugd zelf van het conflict i tusschen schoolhoofd en onderwijzer kennis draagt is wel dit* gisteren zeide een meisje van ongeveer acht jaren tegen de kostjuffrouw van den heer Jongsma „Juffrouw, u moet meester van middag maar geen eten geven, want hij stuurt ons schoolfeest in de war(Hand.) Fred, van Beden weer op Walden. Dr. Frederik van Eeden uit Amerika teruggekeerd, zal nog eens trachten op de kolonie Walden onder Bussum, de ge bouwen en fabrieken in goeden staat terug te brengen. De poging, om een communistische kolonie te stichten, heeft jommerlyk schipbreuk geledende ar beiders hebben de fabrieken verlaten, bedryf en klanten meenemende, zoodat Dr. v. Eeden zonder bedryfskapitaal met de leege gehouwen bleef zitten. Bij voort durende verwaarloozing der gebouwen verminderde de waarde zeer, zoodat bij verkoop de schuld lang niet zou gedekt zyn. Dr. v. Eeden heeft de schuldeischers ten deele tevreden gesteld, en zal nu nog eens, en dan als eigenaar en particulier ondernemer de zaken exploiteeren, op gewone, burgerlijke, zakelyke wijze. Vol gens eigen erkentenis heeft de ervaring hem geleerd, dat het gezag onvermijdelijk is. Alles ziet er nu netter en ordelijker uit dan in de communistische dagen, wijl hij nu kan doorzetten de maatre gelen van zindelykheid en hygiène, iets wat hij by de „vrije" arbeiders nooit heeft kunnen gedaan krijgen in de brood- en chocoladefabrieken. Bij niet opvolging der voorschriften kan nu, evenals overal elders, onmiddellijk ontslag verleend wor den. Een 70-jarige vrouw te Surhuizum, was voor ongeveer een jaar zóó geval len, dat ze maanden bedlegerig was. Nu kon ze met een paar krukken weer wat loopen. Zondagmiddag 1.1. was ze even buiten haar woning. Waarschijn lijk is ze bij een sloot uitgegleden. Toen haar man na een half uurtje thuis kwam, vond hy haar in de sloot, doch de levensgeesten waren geweken. Te Odoorn is een kind van den bakker in het kanaal verdronken. Aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam is een jon gen uit de derde verdieping van een huis gevallen In bedenkelij ken toestand werd hij naar het gasthuis vervoerd, waar hy in den loop van den nacht overleden is. De 18 jarige jongen uit Den tiaar, die gisteren tusschen Am sterdam en Haarlem bij een botsing tusschen een autopakketrijtuig en een tram der E. S. M. ernstig aan hoofden beenen werd gewond, is in het gasthuis te Haarlem overleden. Op de tweede verdieping van een huis in de Bloem- straat te Amsterdam zijn de kleeren van een 7-jarig meisje in brand geraakt. Het meisje werd in zeer zorgwekken- den toestand naar het Binnengasthuis gebracht, waar zij weldra overleed. Te Wageningen is op een overweg in een kar van een landbouwer door de stoomtram aangereden. Het paard werd gedood; de kar geheel verbrijzeld, de tram bleef op de rails. De zoon redde zich door van de kar te springen. In de Meer onder Ubbergen is gevonden het lijk van een sigarenhandelaar te Nijme gen, die sedert veertien dagen werd ver mist. Eergisternacht is de hofmeester H. T. Hoogterp, uit Amsterdam, aan boord van het stoomschip A urora derKon. Ned. Stoombootmaatij. byDungenss over boord gevallen en verdronken. Bij het station Zaandam was men bezig een waggon hout te laden. Voor schafttijd.liep een houtwerker tusschen twee treinen door, waarvan de één in beweging was. Om zijn jas te halen, keerde hij terug en werd toen door de buffers gegrepen en zij waarts weggedrukt. Met inwendige kneu zingen werd hij weggevoerd. Een land bouwer te Ba neveld is gisteren aan bloedvergiftiging overleden. De** vorige week had hy een aan een besmettelijke ziekte gestorven rund van de huid ontdaan, terwijl hy een wondje aan een zijner han den had. Weldra zwollen nu hand en arm zoodanig op, dat een ingeroepen genees kundige spoedig inzag, dat hier geen hulp meer kon baten. Een 16-jarige land bouwerszoon te Stolwijk had de onvoor zichtigheid een patroon uit een geladen geweer met zyn mes te willen verwij deren. Het schot ging af, en de jongen kreeg de lading hagel grootendeels in 't gezicht; het eene oog is gegeel verloren, terwijl aan het behoud van het andere ernstig wordt getwyfeld. Een meisje van 5 jaar uit Ro'terdam, dat te Haar lemmermeer logeerde, is daar gistermor gen met de beentjes omhoog in het pri vaat gevonden. De dood was reeds inge treden. Een vrouw te Rotterdam ge raakte in brand door het vlam vatten ha rer kleeren aan een petroleumstel. In haar angst sprong zij uit het raam der tweede verdieping en kwam in den tuin harer buren terecht die de vlammen doofden, doch de vrouw was ernstig gebrand en gewond, en bekwam schedelbreuk.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1910 | | pagina 1